MES oyer den KIBELADOEKEN. XVIII. De Berichten van Kerkelijk Nieuws. BUITENLAND. Uit den Vreemde. Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Achtste hrief'. gij dan later op uw doodsbed zult liggen en dat het plechtig oogenblik zal gekomen zijn, waarop des menscben geest door een bovennatuurlijk licht bestraald, de daden van zijn leven doorgrondt en den rechterstoel van den Eeuwigen God be schouwt, dan zult gij met beklemde borst en met bevende stem niet zeggen gelijk de dronkaards O had ik toch vroeger de noodlottige gevolgen van het alkoolism nagegaanhet spijt mij nu dien vijand van bet menschdom niet bestreden te hebben... Elk den goeden dag, hartelijk en welgemeend. Hoe stelt gij het, Vrien den?... Noch rhumatisme, noch vallingsken Sa, sa, ge moogt ons Lieven Heer bedanken, want azoo een onstuimig weer, gelijk we gehad hebben, 't was wa rempel on'gepermetteerd. CfnstapUnnpcl ligt met eene"'dilike laag van sneeuw bedekt en in de Ardennen is 't van den zelfden derden. Ne mensch komt op onze da gen aardige dingen tegen Te Brussel geraalc- te zaterdag een boerken, die aldaar een kalf had gekocht, op zwier en weldra was hij ZAT... Hij bleef in een kabberdoesken zitten lampetten te gen den penning zestien, terwijl zijn kalf buiten aan de deur stond... Nen agent, die het dier zag staan, nam het mee naar den buro, juist als ons boerken uit de herberg kwam hij liet zich aan den hals van zijn kalf hangen en smeekte den man der wet, dat men hem toch van zijn beestje niet zou scheiden. Boer en kalf wierden dan ook te samen den amigo ingedraaid. Het verbruik der postkaarten gaat beterkoop worden. In Canada heeft eene berginstorting plaats gehad, waarbij 40 personen gedood moeten zijn. Het contigent voor 1898 wordt voorgesteld als vorige jaren met een cijfer van 13,300 man. -M. Van den Peereboom heeft bevolen, dat vóór den 1 Januari 1899 al de werklieden van de spoorba nen zullen moeten bewijzen, dat zij schrijven en lezen kunnen. 't Gouvernement heeft weder moeten 150,000 frank afdokken voor het bou wen van drie nieuwe celgevangenissen, eene te Oudenaarde, te Turnhout en te ij vel. Dat is allemaal de schuld van de mannen die den godsdienst bestrijden hoe goddeloozer dat een volk is, hoe slechter het zal zijn, dat spreekt van zelfs die slechte scholen hebben al veel kwaad gedaanOuders, zendt toch uwe kinderen naar goede scholen I Er is een jongeling van tegen Namen letterlijk het hoofd afgereden. Dijns- dag is te Nederzwalm overleden mejufvrouw Isabella Callaert, aldaar geboren den 24 Meert 1795 1 zij was dus 102 jaar oud,., 'k En zie mij nooit zoo oud te worden. Zondag avond heeft een soldaat, te ttendcruioude, in eene dans zaal, een bajonetsteek toegebracht aan eenen brigadier van de artillerie... Het slachtoffer werd stervend naar 't gasthuis gedragen en de dader aangehouden. Citoyen Furuemont, de soci alistische volksvertegenwoordiger, is te Brussel weergekeerd hij schijnt volkomen hersteld. Velen mijner geachte Lezers vragen mij hoe de boeken zitten in het pro ces dat de katholieke Trompetter* club ingespannen heeft tegen het groen savooiblad der Werf... Welnu, Vrienden, 'k heb er 't een en 't ander over vernomen i° Dat Pie al 't les te haarken uit zijn moestache gebe ten heeft van koleire 2° dat hij sommige nach ten uit zijnen droom wakker schiet en in zijne onderbroek rond zijne kamer dwaalt, gedurig roepende Helpthelpt, d'afgedreven frakken zijn daar Alles in eerlijkheid en deftigheid! 3° dat de zaken onzer Trompetters extra schoon staan; 4' dat vrijdag 3 Dec. adv. Wauwermans pleit voor de schadeloosstelling, door de Leden van den Club geëischt... Zeer in 't kort volgt de uit spraak. Ilainmc, waar de Volksstem zulken ieverigen en oppassenden verkooper heeft en zooveel trouwe Lezers telt, is in grooten rouw gedompeld wegens het afsterven van den heer Burgemeester De Kepper... Ondanks het afgrij selijk slecht weer, had de plechtige begrafenis onder een grooten toeloop van volk plaats. InlSt>6 heeft men uit de Belgische koolmij nen 21 miljoen 252,370 ton kolen gehaald, voor eene gezamentlijke weerde van 202 miljoen, 10 duizend en 100 frank... 't Is grof, zei Nollen, en hij sloeg zijn deur toe. Zondag avond, tijdens dat wreed hondenweer, vloog er te Gent, op de foor, eene cirk met geheel den transpolaire de lucht in. Ne zekeren beeldhouwer van Me- ehelcn is voorwaardelijk veroordeeld tot dertig frank boet om drie kleine schaapkens van kinde ren zat te maken... O, diene lap, daarvoor moet ge Mecheleer zijn Te Aaeschot werd voor de landbouwers eene voordracht over bosch teelt gegeven, in de FRANSCHETAAL. Waar om niet liever in het Chineesch Bravo I... Hip, hip, houra Ik zou willen op eene tonne kruipen om het heinde en ver te verkonden 't Manhaftige Hofstade gaat haar eigen Postbu- reel krijgen. De toestand van Mgr de Harlez is verbeterd, maar 't zelfde en kunnen wij niet zeggen over citoyen Van Beveren, een kopstuk van den Gentschen Vooruitzijn toestand is heel soberkes. Hoe gevaarlijk het is de peer den niet goed te verzorgen, dat heeft nen man van Cerfontalne ondervonden. Twee zijner beste peerden werden in den stal dood gevonden, verwurgd, omdat zij, daar de halstersnoeren te kort waren, niet konden gaan liggen en de ge passeerde week heeft men in een park van een kasteel in de Walen (te Beauraing, geloof ik,) aardbeziën geplukt. De minister van Arbeid gaat nen prijskamp inrichten voor het ontdek ken van eene vergiftlooze stof tot het maken van stekskens. De premie is nog al 't aanpak ken weerd 50 duizend frank wat belieft er u, gebuur Van der Auweraa van Ostcude, be ticht van zijne huisvrouw te hebben vergiftigd, zit op 't banksken van d'Assisen deze week is 't de uitspraak...Zaterdag avond is te Ber lijn, in een fabriek van ingelegde eetwaren, nen grooten doeivel van nen ijzeren ketel gespron gen: 2 menschen op den slag dood Ei, wat zijn we hier nu toch op de wereld? Vrijdagna middag rond 3 uren kwam te Kortrijk in het policiebureel de Fransche wereldreiziger Coin- tethij is vertrokken uit Parijs den 2 Meert 1895 en heeft reeds gansch den eerdbol rondge reisd zaterdag morgend om 9 uren vertrok hij naar Gent en vandaar naar Brugge. Het doel zijner reis is eene wedding van 200 duizend frs. winnen. Ze spreken nu weer van een specie van aardbeving langs de kanten van St Hubert; waar ze gaan beevaarden voor de razige honden. Zouden ze ginder geen remedie hebben voor de helden van Chipka tegen binucn 29 weken, bij de oplating van onzen vierden KIBELADOEKEN. In alle deelen des lands heeft de storm schaê aangericht, doch nergens hoort men van wezen lijke ongelukken. Te Brussel werden door het afwaaien van dakpannen en schouwen eenige personen ge kwetst. Te Laken werd in een half dozijn straten de gaz uitgedoofd, zoodat in alle herbergen de kalanten in den donkeren zaten. Talrijke telegraaf- en telefondraden en toestel len werden verbrijzeld en beschadigd. Planten en boomen op de openbare wandeliugen hebben veel Tc Antwerpen. Op het Kiel Jiebben de kermiskramen vreeselijk geledén. Een wafelkraam, twee peerdjesmolens en eene danstent naast de Viaduc, werden totaal verbrij zeld. Op den St-Bernardussteenweg werden ook vlaggen afgerukt. Dagwijzer Zondag, 5 December. H. Sabbas, abt. Maandag, 6. H. Nikolaas, pa troon der winkeliers. Dijnsdag, 7. H. Ambrosius, pa- j troon der bieënliefhebbers. Woensdag, 8. 0. L. V. Onbe vlekt ontvangen. Donderdag, 9. H. Petrus Cbry- I Vrijdag, 10. H. Eulalia. Zaterdag, 11. H. Damasus, paus. Te Tervueren werd, zooals men ons gisteren meldde, het gebouw der macbienen van de we reldtentoonstelling platgelegd. Er stonden nog vele locomotieven, wagons en andere spoorwegma terialen in dit gebouw. De schaê is overgroot. Te Meisbroek werden door eene ware cycloon al de mijten vernietigd. Op het kasteel van baron Snoy werden zes eeuwenoude olmen ontworteld. Eene soort van windhoos, die twee minuten duurde, deed de buizen beven en de menscben niet minder. Nog nooit heeft men zulk weder gezien. Te Leuven is de bliksem gevallen in bet gehucht Perk, in een buis waar eene vrouw baar kind zat te wiegen. De vrouw werd ten gronde geslagen en de wieg verbrijzeld. Uit de Walenstreek zijn de tijdingen over den storm minder onrustwekkend. Te Thuin is een stuk van den kerktoren ge waaid. Te Gent en te Aalst zijn talrijke schouwen en dakpannen afgewaaid. Te Lokeren. Een orkaan woedt sedert twee dagen in onze stad. Onze kleine en anders zoo vredige Durme rolt bare wateren en witschuimende en bruisende golven. Vensterluiken zijn afgerukt, ruiten gebro ken, straatlanteerns beschadigd en gedurig komen kletsend dakpannen naar beneden. Op de markt stond een peerdenspel. Geheel bet voorste getimmerte is vernield en de avondvertoo- ning heeft geen plaats kunnen hebben. 't Is lang dat wij hier een zóó vreeselijken storm beleefden. De *torm te Oostende. Een hevige storm uit het noord-westen heerscht sedert gisteren avond op onze kust. Woest beukt de zee de dijken en werpt haar schuimend nat tot ver in de straten. De daken en schouwen hebben het hard te ver antwoorden en vele kelders staan onder water daar het middagtij buitengewoon hoog is ge weest. Ondanks den krachtigen windvertrokken de postbooten op tijd, en kwamen geregeld aan. Toen te i ure de middagboot de haven aandeed verdron gen zich duizenden menschen op en nabij den dijk, om daarvan getuigen te zijn. Het was dan ook waarlijk een grootsch schouw spel dien grooten stoomer ten speelbal der wilde zee te zien nu eens half onder de golven verscho len, dan weer hoog opgetild, zoodat zijn kiel zicht baar werd, alsof het een licht bootje ware. Zonder hinderpalen echter bereikte hij zijne ge- gewone aanlegplaats en menig reiziger zal voorze ker wel een zucht van verlichting ontsnapt zijn toen hij voet aan wal zette. Een ontredderd onbekend zeilschip is gestrand bij Breedene, tusschen de Stroombank en den wal. Wegens hooge zee is het onmogelijk het te nade ren. Omtrent de bemanning is niets bekend. Een lijk, raas en stukken mast, alsmede ver scheidene vaten terpentijn, zijn te Wenduyne aan gespoeld. In den Qostenrijkschen Rijksraad. Het gaat in onze Kamers al dik wijls schandalig sedert dat de socia listen er zetelen, maar in Oostenrijk is het nog wat anders. Eene visch- merkt en heeft er niet aan. Vrijdag heeft de voorzitter 13 af- geveerdigden elk voor drie zittingen moeten uitsluiten, en daar zij niet wilden ruimen, heeft hij ze door de gendarmen doen buitenleiden. Zaterdag, als de Voorzitter bin nentrad, werd hij onthaald op gefluit engejouw. Verscheidene afgeveerdig- den stonden voor het bureel te roepen en te schreeuwen gelijk kvva jongens, anderen op kindertrompetjes te bla zen. Hij zette zich neer in zijnen ze tel en belde om de zitting te openen een oorverdoovend laweit steeg op. Eerst bleef de voorzitter stil zitten, maar daar 't gerucht niet eindigde, stond hij op en verklaarde de zitting geheven. Als hij wilde vertrekken, wierpen de socialisten naar hem met papieren bollen. De wanorders vergrooten..- Een van de uitgesloten afgeveerdigden wilde in de zaal dringen de policieagenten beletten het hem, doch hij sloeg er op met zijn stok. Hij is aangehouden, in een rijtuig gestopt en naar de wacht geleid. Onderwege in de voituur, hield hij niet op van roepen Volk van Weenen, men houdt uwe afgeveer digden aan.' Om 1 uur na de kamérzitting was het volop oproer in de stad. Er ont stonden hevige gevechten tusschen de policie en de studenten der Universi teit. Van uit de vensters der Hooge- school wierpen de studenten met stoelen en flesschen naar de policie. Ontslag van 't Ministerie. M. Badeni, de Voorzitter van den Minis terraad heeft aan den Keizer verklaard dat hij de verantwoordelijkheid van' den toestand niet meer wilde-dragen, en hij heeft 't ontslag van 't ministe rie ingediend. In de stad is het nu kal mer, maar voor hoelang zal het du ren Bekeeringcu in Engeland. De terugkeeren tot de Boomscbe Moederkerk worden in Engeland van dag tot dag talrijker. In alle standen der samenleving wor den bekeeringen aangestipt. Tusscben de personen welke verleden week bunne dwaling afzwoeren meldt men sir Albert Edward Bringbam, vijf de zoon van graaf Lucan, en zijue jonge vrouw. De nieuwbekeerde is bet doopskind van den prins van Walis zoon der koningin van Engeland en de klein zoon van den Luitenant-Generaal die tijdens den Krim-oorlog over de ruiterij het bevel voerde. Zooals men ziet, doen zicb verheu gende voorteekens in Engeland van den H. Augustinus voor. Fraukrijk. Bij de slachtoffers der spoorwegramp van Tournay in Frankrijk, zijn twee Belgen, die uit Spanje terugkeerden, waar zij geweest werken hadden voor rekening van eene Belgische metaalfabriek. De eene Nes tor Marecbal, 29 jaar oud, en Houdeug Goegnies werd op de slag gedood. Hij laat eene weduwe en twee kleine kind jes achter. De andere, Dujardin, van 's Gravenbrakel, is erg gekwetst maar zijn leven is toch niet in gevaar. Te Saint-Quentin, in de suikerfabriek is er hevig gevochten tusschen Belgi sche en Fransche werklieden. Een-belg is gedood, een andere erg gekwetst. Drij fransche werklieden zij 11 aangehou den, 't zijn drij socialisten. Gij ziet boe hertelijk zij bunne werkbroeders be handelen. EngclaBid. Het tempeest dat wij dezer dagen, bier in België gehad Heb ben, beeft met niet minder geweld ge woed in Engeland. Al de steden, die aan de monding liggen van de Teems, staan onder water zeven schepen zijn vergaan met man en muis. Men ver wacht slecht nieuws van vele anderen. De Sberness is de kazerne overstroomd. doos MISSIONNARIS J. G., inboorling van Denderhautèm. Het is niet noodig, volgens de Lamas, dat de lippen alleen al bet werk doen, en altijd blijven prevelen dat ware al te lastig, en slechts mogelijk om doen, wanneer er iets bij te winnen is; overigens, zoodra bet gebedenbladje in beweging wordt gebracht, spreidt de geestelijke kracht er van zicb noodzakelijk en zonder missen overal uit, en bezweert al de onzienlijke vijanden. Vandaar die bidmolentjes, vandaar die talrijke vlaggen, vandaar die veelkleurige lapjes, die op bet struikgewas hangen, vandaar die watermolentjes, vandaar honderd andere vernuftige uitvindsels, die allen op de meest verscheidene wijzen gebeden draaien of zwaaien, wentelen of wispelen, en zoo die gemakkeliike manier van biddenof beter van vijandige geesten te bezweren, vermenigvuldigen. De ver- maardste onder al de gewijde formulen of spreken luidt zoo wat naar bet sanskritiscb O mani padmi, hum 0 gij juweel van den lotus, hum 'lotusis eene plant die men bier aantreft). Zoo diep en geheimzinnig is die spreuk, dat geen levend schepsel bet wagen durft die te doorgronden, of uit te leggen. De Europeaanscbe geleerden hebben verschei dene uitleggingen voorgesteld, maar de lamas, die beweren beter te weten, schudden bet hoofd, en verklaren zulke pogin gen vruchteloos. Zij zeiven schijnen niet bet minste bekom merd met de beteekenis der woorden de spreuk is naar den zin des volks en mondgemeen door gansch Midden-Azië. Vrome Boeddhisten herhalen bet eenige duizenden keeren per dag, en om bet getal te rekenen gebruiken zij eenen rozenkrans (mala geheeten) van honderd en acht bollekens. Wanneer die rozenkrans niet door de vingers glijdt, hangt hij om den bals. Indrukwekkend is somtijds bet voorkomen van een lama, wanneer bij bet in zijn hoofd steekt van alles te doen bidden dat in en om hem is. Het bidmolentje spint in de rechterband, de lippen bewegen dapper aan, en de wandelaar, die dicht ge noeg voorbij stapt, boort een dof gebrom rijzen uit de diepte der eerbiedwaardige borstBuiten de mantra, of toover- kraebt, aan dc spreuk 0 mani padmi, hum gehecht, spreekt de lama nog van een ander uitwerksel, namelijk het bevrijden van zes geduchte wedergeboorten na den dood. Een overtuigd en volhardend prevelaar van bet 0 mani moet niet vreezen van in een kerfdier, of in een zwijn, of in eene vrouw, of in een armen man, enz. wedergeboren te worden na zijne dood. Integendeel, bij zal bet bereiken van bet zalige Nirvana (Boeddhistisch paradijs) verbaasten. Uit dit al kunt gij besluiten, dat voor lamas bet gebed een aanzienlijk deel van den dag inneemt. Buiten hunne afzonder lijke en gemeenschappelijke oefeningen in bet koor des tem pels» worden zij nog uitgenoodigd om te komen bidden en de duivels te verjagen, ter gelegenheid van alle huiselijke en openbare gebeurtenissen. Het aanvaarden der uitnoodiging hangt af van de waarde der geschenken, die op voorband door bunne parochianen worden aangeboden. Geschenken moeten er nog zijn bij bun afscheid. Voor en na de bezwering (of ont- toovering) zitten de lamas aan eene welvoorziene tafel, en terwijl zij op bunne hurken zitten en psalmen zingen, terwijl de trommels slaan en horens galmen, de vlaggen wapperen, en het vólk met gapenden mond staat te kijken, zuigen zij van tijd tot tijd met groote deftigheid een teugje thee in. Die lekkere volksdrank is niet ten minste tegenstrijdig, zelfs met bet gewijde karakter van een tempelzelfs daar vindt men altijd een schoon kamertje en kopje staan voor de zitplaats van den abt der lamas'. Het ware te lang u die Latnastempels te beschrijven, 't in wendige en uitwendige ervan. Gij moet u niets .verbeelden als eene kerk, of Jodentempel, of iets dergelijks in België; 'tis ietswat beter 'dan eene gewone Boeddhistenhut, met eenige sieraden, gewerkt bout, bouten pilaren van vorengrooter dan eene dier hutten, en dat is al. Van binnen op de muren aardige schilderijen, eenige afgoden, beter op monsters trek kende dan op menscben. 397 Ontrol, geschiednisboek uwe onbevlekte blaren Toon der nakoomlingschap de ontelbre legerscharen Van 't voorgeslacht; toon haar hoe men verwint of sterft. En, zelfs bij nederlaag, ook helden roem verwerft, J. N. D. B. V. S, Ambiorüc. Akspoele's Heerlijkheid, waarvan Isaac Folket de ge vreesde eigenaar was, lag tusschen Ruysselede en Loo- tenhulle. Het kasteel zelf stond op een half uur afstands van Thielt. Is't op die Heerlijkheid, dat de slag zou geleverd worden Naar Meyer, Malbrancq en Buzelin vochten de oor logvoerende partijen te Axpoele apud Axpolam vicu- lum Oudegherst schrijft Axèle, de Flandria genero- sa r, Kakespoel en anderen drukken Haeckspoel. Lesbroussart, Ghesquière en de Aalstenaar De Smet beweren, dat de strijd plaats greep te. Mespelare, een dorp niet ver van Aalst gelegen, welk eertijds den naam van Axpola droeg. Deze meening rust op losse gronden de be weegredenen aanvoeren die zulks bewijzen, zou ons ech ter te verre leiden. We houden het met Edward Le Glay en Carton, naar wier gevoelen Dirk en Willem te Akspoele, bij Thielt, handgemeen werden. (1) Akspoele's Heerlijkheid strekte zich uit van Beer- nen tot tegen Poucke. Ten noorden trof men eenige ver hevenheden, de Kruisbergen, aan ten zuidwesten zag men grafheuvels, de Gullikeputten geheeten. Dirk, die, den 18 Juni, Gent verliet, had zijne le gerplaats achter de Gullikeputten opgeslagen. Door deze grafheuvels beschut, had hij geen onverwachten aanval vanwege Willem te duchten. Zijn krijgsbenden telden (1) C, Carlön, Annates de la Socièté d'emulation pour l'etude de l'his- Loire et des antiquMs de la Flandre, t. II, 2' série. 1844, Bruges.

De Volksstem | 1897 | | pagina 2