M W& IWEIN VAN AALST. JAAR HI ZATERDAG 11 DECEMBER 1897 Bureel Kapellestraat, Aalst. DE ARBEIDERSPARTIJ. Dr Is. Bauwens. Mijnen is visch WIELICZM Hier en daar... Van alles wat te gaar. Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per taan. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cent" Verzekerde ruchtbaarheid. Men weet dat de socialisten zich tich den.titel van Arbeiderspartij aanmati- fen, en dat de teiee dozijnen en half ?oode opstukken, die in de Kamer zetelen, daar beweren te spreken iu den naam van gansch de arbeidersbevolking van België 1 Het is dus niet slecht van tijd tot tijd eens te herinneren, wie die zoogezegde vertegenwoordigers der arbeiderspartij in in de Kamer zijn. Men vindt er in i 1 kapitalistte weten M. Leon Dofuisseaux, die vroeger het bedrijf van advokaat uitoefende en thans eenvoudig op zijne renten leeft. Die aardige vertegenwoordiger der arbeiders partij is aktiehouder in verscheidene handels- en nijverheids maatschappijen, en onder andere van het liberaal burgersblad la Chroniqutdat dikwijls de socialisten harde waarheden zegt. 4 advokatente weten MM. Denis, Vandervelde, Furnémont en Destrée. Een dezer, citoyen Vandervelde, is eenvoudig weg millionneer, met wat min te praten en wat meer te geven zou hij talrijke behoeftigen kunnen uit den nood helpen. Ook M. Denis is onder geldelijk opzicht niet misdeeld, en hij be hoeft den toekomsstaat niet af te wachten om voor den dag ▼an morgen verzekerd te zijn. "Citoyen Furnémont bevindt zich in hetzelfde geval en 't is niet te denken dat hij tegen het kapitaal buldert, als hij de koepons zijner akties afknipt. Wat citoyen Destrée betreft, men weet dat hij de kunst be zit om echte advokatenrekeningen aan zijne kalanten voor te leggen. Onlangs nog heeft de tuchtraad der advokaten zich bezig gehouden met een verschil dat ontstaan was tusschen hem en eene weduwe, voor welke hij gepleten had, en die hij wat te schandalig gepluimd had. 5 bestuurders van socialistische coöperatieven MM. Anseele, Smeets, Maroille, Lèonard en Malempré, die vetbetaalde postjes bekleeden, en voor wie de roode partij een echte hol- landsche kaas geworden is zij trekken als bestuurders der coöperatieven en als leden der Kamer. 2 dagbladschrijvers MM. Bertrand en Defnet, waarvan de laatste ook nog nog trekt als schepene van Sint-Gillis. 2 kooplieden M, Bastin, musenkoopman en M. Mansart, rqakelaar iu cigaren, die volstrekt de kalandizie der burgerij en der kapitalisten niet versmaden. 3 schoohneestersMM. Demblon, Berloz en Roger, die het GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Wanneer toch zou hij ze aan zijnen boezem drukken En weer bracht hem het verleden Boude wij n's zwervend leven vóór den geest. Hoe dikwerf kwam de minne zanger hem met neergebogen hoofde melden, dat alle opzoekingen zonder uitslag blevenHoe dikwerf Ook herinnerde hij zich blij te moede den dag, waarop de minnezanger Dirk, en hem met zegevierenden blik te Brugge, naderde en vreugdevol zeide Godlof I Lau retta is ontdekt Uw kind, Doorluchtige Graaf, uwe bruid, Mher Iwein, is in Folkets kasteel, bij Thielt, ge kerkerd 1 n Dan vloog het Iwein door het hoofd hoe zij te za- men do verlossingsontwerpen vormdenhoe zij besloten den 21 Juni slag te leveren op Folkets heerlijkheid. Ter wijl Dirk Willems drommen met woede aanviel, zou hij het bewust kasteel bestormen en Boudewijn terzelfder tijd in Lauretta's kerker dringen. Verheugend was des minnezangers bericht geweest veelbelovend was het opgevatte plan. Dirk had zich onmiddellijk op marschnaar Akspoele begeven, Iwein, overtuigd dat er voor Aalst onder Walters en Disdeers toezicht geen gevaar te duchten viel, had ins gelijks met zijne strijdlustige wapenlieden de Gullikeput- ten bereikt. Het uur der verlossing zou haast slaan Dit alles overdacht de Heer van Aalst, toen een verkenner hem meldde, dat Willems benden op de Kruis bergen als breede zwarte vlekken te bemerken waren. Iwein snelde naar Dirk van den Eizas. De graaf, die met zijn ijzeren handschoen de speer omvatte, had een heuveltje beklommen en belegde daar krijgsraad met Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc«gerief voor scholen, kloosters èn pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. onderwijs der jeugd voor de politiek hebbeiï laten varen en het aangenamer vinden op de kussens to zitten en 1000 fr. per trimester te trekker^ dan voor eenige honderde fr. 'sjaars den A. B. C. aan de kinderen te leeren. 8 herbergiers MM. Schinler, Wittinckx, Cavrot, Lambillote, Callewaert, Dauvister, Niezette en Gierkens, die met kwak te verhoopen hunne schaapkens op het drooge brengen of ze er reeds op gebracht hebben. Hunne hoedanigheid van volksvertegenwoordiger is eene reklaam te meer voor hunne herberg. 1 gewezen seminarist: M. Paquay, wien men nooit een wezenlijken stiel gekend heeft, en die als roode propagandamaker zijnen zetel in de Kamer heeft gewonnen. Eiudelijk 2 citoyensdie met de justicie hebben af te rekenen gehad, Alfred Defuisseaux en Bre- nez, wier veroordeelingen hun eenige titel is geweest om in de gunst der roode kiezers aanbe volen te worden. Alfred Defuisseaux was vroeger advokaat en Brenez was herbergier. Een echte werkman, die nog werkman was op het oogenblik zijner kiezing, is er in de soéialische vertegenwoordiging in de Kamer niette vinden. Wij verstaan niet hoe die mannen in huune ga zetten nog durven schrijven De werklieden moeten door werklieden vertegenwoordigd zijn. Zulk een schrijven is comediespel. 't Zijn schoone vertegenwoordigers van de arbeidsbelangen. Wat zij eerst en vooral vertegenwoordigen zijn hunne eigene belangen en 't werkvolk dient hun enkel als een werktuig om hunne politieke eerzucht te vol doen en om hen aan de staatskas te helpen. Eeu abonne ment tot einde 1898 kost slechts 2,50de gazet alle vrijdagen franco thuis. Eik zegge het voort Wij rekenen op eenieders me dewerking en steun in onzen strijd van 1898 Pie. Broeder, er staat daar nen boer in dun gang, die bongré, mal- gré, zijnen korf of zijnen kloef hierl wil zetten -voor Sinte Niklaas tij heeft hier mee Sinte Marten ook ge weest, zegt hij, maar er was niemand t'huis. Onzen Broeder. Wa dommen ezel van nen boer is da Pie. Hij is op al ons meetingen, zegt hij, en kan nu mee Kerstdag zijnen pacht nie betalen, gij hebt van over drij jaar gezegd, dagge de pachten gingt doen afslaan, zegt hij, en hij moet u malgré spreken. Onze Broeder. Ik en kom er nie bij, maar zegt hem als ik nog eens herkozen wordt,nu aja die drij jaren dat ik represantant ben, en heb ik nog geenen tijd gehad, maar dat ik dan seffens achter de kiezing, eene wet op de bieren zal voor stellen, eene wet voor de pensioenkas, eene wet voor 't afschaffen der successerechten, eene wet voor d'evenredige vertegenwoordiging, eene wet om voor niette rijden op de treinen, eene wet om de pinten bier op vijf centiemen te brengen, eene wet voor 't afslaan van de kafé, en zegt hem dat hij dat moet aan zijne vrouw zeggen van dienen kafféO die gloeienden boer Pie. Hij is buiten, Hij zei da't percies 't zelf de lieken is van over dry jaar Onzen Broeder. Zei hij anders niet Pie. Al buiten te gaan zei hij ook nog: Woor den en vullen geen zakken, en daarmee en ligt er toch niet in mijnen korf. Onzen Broeder. Den dwazerik hij doet het zijn zeiven aan, die meent zeker da beloftens evan gelie zijn Hij moest da van over drij jaar maar nie allemaal geloofd hebben. Iets van het wonderste dat er in de wereld be staat, zijn de zoutmijnen van Wieliczka in Gallicie (Oostenrijk). De lieden die er in werken komen niet alle dagen in en uit de mijnen, gelijk onze koolmijnwerkers maar zij hebben er hunne wo ning en houden er verhlijf met geheel hun gezin, zoodat velen hunner in geen jaren het daglicht hebben gezien. In den loop der tijden is er in die mijnen een kleine stad ontstaan, die thans eene bevolking vau ongeveer 1000 zielen telt, mannen vrouwen en kinderen, waarvan velen zelfs nog nooit het daglicht hebben aanschouwd. Deze merkweerdige stad, diep onder de oppervlakte der aarde, bezit haar eigen kerk, een raadhuis, een theater en verscheidene vereenigingslokalen, heeft goed aangelegde straten en mooie, ruime pleinen, op welke men zelfs gedenkteekenen aantreft, alles in sneeuwwit, gekristalliseerd bergzout uitge houwen. In tegenstelling met het levea in een kolenmijn, moet dat in een Zoutmijn zeer gezond zijn, vooral omdat het zout alle vochten en schadelijke dampen opneemt, en men geen gevaar loopt voor het ont snappen van doodelijke en ontplofbare gassen. In den laatsten tijd heeft men in het stadje ook electrische verlichting ingevoerd, waarmede thans een aantal andere uitvindingen van den nieuweren tijd worden toegepast. De verlichting heeft op het gekristalliseerde zout een tooverachtig effect. De bewoners der zoutstad schijuen niet het minste verlangen te koesteren om hun onderaarsch verblijf met een boven den grond te verwisselen. Zooals gezegd is, leven velen hunner cr van hunne geboorte af, en zijn de blauwe hemel, zou- en maanlicht, enz. voor hen even onbekende dingen als voor een blindgeborene. Eeu ven. Sinds eenigen tijd was Restiaux, de medeplichtige van Courtois, zwaarmoedig ge worden, weende gedurig en baarde zijn toestand vele onrust aan de geneesheeren des gevangs, die hem eiken dag oen bezoek brengen. Overigens, als gaswerker en loodgieter bewijst hij aazienlijke diensten aan het tuchthuis van Leuven, waar hij zijne schuld jegens de samenleving boet. Indien hij kon trouwen, mocht zijne vrouw hem maandelijks bezoeken, en hem schrijven zooveel zij wil. Sinds hem de toelating tot het volstrekken zijns huwelijks geweigerd werd, verging hij als sneeuw voor de zon. Thans ontstond weer hoop in het gemoed van den veroordeelde. Dank hoogere tusschenkomst zal hij wellicht zijn huwelijk mogen voltrekken en eens per maand zijn Trientje zien. Het is de maatschappij van St-Franciscus Regis, waarvan zooveel duizenden, vroegere valsche huis gezinnen hunne wettelijkheid danken, die zich de zaak aangetrokken heeft. Het schijnt dat dochter Coosemans, er niets tegen heeft haar lot met datgene van den ongeluk kige, die op zoo eene ijselijke manier aan de sa menleving onttrokken werd, te verbinden. Ziedaar een zeldzaam geval van oprechte gene genheid. Ninove. De genaamde Polydoor Verstuyft, wonende aan het uiteinde der Geeraardsbergsche straat, nevens het gewezen galochenfa- briek, was over vier weken voor de eerste maal uitgereden met een karre ken kleerstoffen. Te Herlinckhove viel hij van het gespan, men droeg hem naar huis hij was buiten kennis. 's Anderdaags 's morgens bestatigde men met verwondering dat do onge lukkige verdwenen was, en alle opzoe kingen bleven vruchteloos. Woensdag nu trok men zijn lijk op uit de vaart aan het sas te Denderleeuw. Zele. Verleden week is op de wijk Durmen, een stal afgebrand toe- hoorende aan Theophiel Famaey. 't Is uit Zele al branden, dat men hoort I Sclianrbcck. Donderdag avond, omtrent 7 ure, werd op de Fabriekkaai een schrikkelijk gevecht geleverd tus schen werklieden van de gaz. De pólicie had groote moeite om de vechters te scheiden een dezer, wien de schedel opengestampt is, zekere Valère Ver- schueren, 30 jaar oud, geboortig uit den omtrek van Aalst, is naar liet gast huis moeten gebracht worden. Gent. Het is M. Foueaert, die M. VanBeveren in den gemeenteraad opvolgt. M. Beerblock volgt op M. Fou eaert op de lijst der plaatsvervangende raadsleden. De vijf Zusters van Liefde, uit Gent, op 4 October naar de zending van Punjab, in Indië, vertrokken, zijn op 25 October, na eene zeer voorspoedige reis, op hare bestemming aangekomen. Aygem.. Zaterdag avond, werd de gemeente Aygem in op schudding gebracht door eenen brand, ontstaan in de woning van Aloyfcius Van Kouter. On danks alle mogelijke pogingen vlamde het geheele huis op als een strooivuur en tastte zelfs een huis aan, dat daar nevens, stond, en waaruit men met de grootste moeite nog eenige meubelen redden kon. Daar men in den vooravond een persoon van verdacht uiterlijk rond het huis heeft zien dolen, deukt men dat hier misdaad is gepleegd. Euik. De werkstaking van Vaux-sous-Chévremont is ge ëindigd. De stakers hebben van wege het socialistisch bulpco- miteit elk de kolossale som van 2 tot 3 franks ontvangen. Daarenboven worden zeven woelmakers vervolgd en drie per sonen werden in eene vechtpartij ge kwetst, waaronder één voorbijganger, die met de zaak niets te maken had. Boom. Maandag nacht is alweer een diefstal gepleegd, ditmaal erger dan dan de voorgaande. Bij M. J. B. Ver- bruggen, steenbakker te Noeveren, en in wiens huis door den schoonzoon Henri Denis, een winkel van specerijen wordt gehouden, zijn dieven binnenge drongen, welke gansch den beneden van het huis, winkel, keuken, enz. hebben leeggeplunderd. Met een groot breekijzer hebben zij de deur der achterkeuken openbroken en zijn zoo iu de andere plaatsen geko men. Winkelwaren, boter, kleederen. horlogies, lampen uit de keuken, alles wat eenige weerde had, is meegenomen. De woning van Vcrbruggen paalt juist tegen den Rupel en het is klaar te zien, dat de gestolen voorwerpen in eene boot zijn gedragen en dat men langs de rivier met den buit vertrokken is. Dikkelvcnnc. Zondag avond hebben verscheidene personen dezer gemeente, de herberg der weduwe Wielleman, in Sint-Antonius, op de dorpplaats, aangevallen. Zij hebben bij middel van steenen en rapen het por taal der herbergdeur gansch in stukken geworpen daarna zijn zij met open messen rond geloopen en hebben er verscheidene personen mede gekwetst. De weduwe Wielleman heeft in hare herberg eenen steen op het hoofd ge kregen waardoor zij eeno wonde beko men heeft en veel bloed verloor.

De Volksstem | 1897 | | pagina 1