IWEIN VAN AALST. 3' JAAR N' 154. ZATERDAG 18 DECEMBER 1897 BureelKapellestraat, 15, Aalst. Tan ('allen kant lilt 't Buitenland. D; Is. Bauwens. Vroeger en Vu. Een oude kennis. Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kosl 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeien ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cent" Verzekerde ruchtbaarheid Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onnüddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Van alle kanten kooren wij van schepen die in de laatste stormen vergaan zijn. Te Boulogne (Frankrijk) is men sedert 13 da gen zonder nieuws van 3 vissckersbooten, die vertrokken waren naar de haringvangst. In alle richtingen heeft men depechen ge zonden, nergens zijn de schuiten gezien geweest. Verbeeldt u den angst en 't pijnlijk wachten van die vrouwen en kinderen Vader die niet weerkeertmisschien, ja waarschijnlijk dood 1 Maria, ster der zee, Bewaar goedhartig voor gevaren Al die de woeste zee bevaren. Wat zullen wij nog hooren 1 Tot Etampes, in Frankrijk, hebben zij den gemeentesekretaris vervangen door een machien. ja, ja, door een machien 1 een machien dat de stem opneemt, en tot 't laatste woordje schrijft dat er gezegd wordt. Als de spreker nen hakkeleer is, dat zal aardig doen. Om later te weten wat er in die of die zitting gezegd is, moet gij niet lezen, maar 't machien, de stemopnemerwordt ge haald ge zet er u voor op nen stoel, ze beginnen te draaien en 't machien spreekt, permentig sprekenen het herhaalt al wat er gezegd is geweest, van woord tot woord. Mevrouw Mac-Kinley, do moeder van de president der Vereenigde Staten is overleden. De President hield veel van zijne moeder. Zijn woord was een kind dat zijne ouders niet bemint, is^ niet weerdig te leven. Eert vader en moeder opdat gij lang zoudt leven op aarde. Lahovary, bestuurder van een dagblad van Bucharest is in een tweegevecht door een degensteek gedood. Vechten om zijn eer te herstellen, o die dommerik, is zijne eer nu hersteld Hij is er wel mee. De H. Kerk veroordeeld de tweegevechten, het zijn moorden gelijk andere en die in tweegevecht gedood wordt mag niet kerkelijk begraven wor den. Eene famillie van P.'intebbo-Andini, in Italië, is op den weg onder eenen sneeuwval begraven. Na 12 uren zoekens heeft men de lijken gevonden, vader, moeder en een dochter ken van 15 jaar. Een Italiaan die te Lyons voor 5 jaar opgesloten zat we gens diefstal is uit de gevangenis ontsnapt. Hij was achter een zaag geraakt, men weet niet hoe, en had de vensterstaven zijner cel doorgezaagd. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOK Niemand kon zeggen wie de zegepraal zou behalen. Het gevecht duurde immer voort en door de geschokte lucht don derden nog met gelijke kracht hetLeve Dirk en het Heil Willem Daniël en Frederik drongen meer en meer door de Fran- sche scharen. Weldra kreeg de Heer van Dendermonde Wil lem in het gezicht. De borst zwol hem bij machtige hijgingen hij werd rood als karmozijn. Zijn arendsblik scheen den dwin geland te doorboren. Hoe zou hij op den verdrukker instor men I Zijn paard, door de sporen in de lenden geprikt, rende driftig op Willem in. Maar, juist op dit oogenblik, keerden Clitons benden plotselings om en begonnen in dolle vaart te vluchten. Een oorverdoovend gejubel, een onbeschrijfelijk triomfge- schreeuw steeg uit Dirks leger op. Met verdubbelden moed zaten zijne koene strijders de vluchtelingen achterna en hak ten ze onverbiddelijk neer. Maar ziet, eensklaps beweegt de krijgsafdeeling, die achter de Kruisbergen verborgen is en aan welker hoofd Lambrecht van Wingene staat. Zij snelt de heuvels om en ijlt bij storm pas vluchtelingen en overwinnaars achterna. Verrast door dezen aanval, worden Dirks wapenknechten op hunne beurt overrompeld en sneuvelen bij honderden. Door het vluchten zijner troepen, was Willem in een be narden toestand geraakt. De nederlaag kon niet meer ontwe ken worden, dacht hij alleen Lambrechts voorziene aanval vermocht het hem nog te redden. Hoe popelde zijn hart van vreugde als het bewust aanvalssein schalde. Hij hield ijlings zijn strijdros in, slaagde er in zijn overhoop geworpen korps te herstellen en vuurde den moed zijner krijgslieden weer aan. Dirks benden, van voren en vau achteren aangetast, zette- Dan bond hij eene kous, met korsten brood ge vuld, aan een koordeken en wierp ze buiten. Zij ne medeplichtige maakte aan het koordeken eene touw vast van 40 mHij maakte de touw vast aan een der vensterstaven, zijne medeplichtigen hiel den den anderen end stevig vast en dan liet mocheu zich laDgs de touw buiten de omheinings muur glijden en was de wijde wereld in. Vivan de liberteit! Een schilderwacht heeft op hem gescho ten doch zonder hem te treffen. Zijn naam is Minasso, 't is een Italiaan. Italië is nog altijd zonder ministerie. Is het te verwonderen Wie zou alzoo nen nest willen be stieren Zou de bankroet daar nog ver van de deur zijn Zij moesten den Paus en de Kerken en de Kloosters bestelen zij varen er nu naar ge stolen goed gedeidt niet. Uit Cuba 'tzelfde nieuws van alle weken, dat zij voortvechten. Keizer Jozef van Ocutlrnrljk heeft beslist, ten gevolge der ge welddadige tooneelen, die in de Kamer plaats gehad hebben, den Rijksraad in geeno drie maand bijeen te roepen. Als hij meent de socialisten daarmeê tot rede te brengen li! Weet hij nu nog niet dat dit rasken anders niet kan dan brutaal zijn en roepen en tieren Ie Newmarket in Engeland is dijnsdag een koerspaard verkocht voor 135,ooo fr. uit den stal Robert Lebandy. Wat zot geld 1 Miskomt er iets aan, wat zal 't dan zijn Door koersen en weddin gen zijn er met duizenden geruïneerd. Maandag is er op den Sultan van Turkeyc nen aanslag ge pleegd door twee soldaten van de wacht aan 't pa leis. Zij zijn aangehouden en door den kop schoten' In de kazernen van 't voetvolk te Keulen is onder de soldaten hevig gevochten't bloed stroom de langs den vloer. Een soldaat werd door eene bajonnetsteek gedood. Waarom toch seffens dat vechten en steken, laat ons liever van malkander iets verdragen, wij zijn toch kristene menschen. Wat is er al sedert eenige jaren gebeurd met onze scheurmakers of groene socialisten Zij zijn afgekeurd door Paus en Bisschoppen. Hunne gazetten zijn veroordeelden gedoemd. Socialisten, liberalen, vrijmetselaars, al wat te gen pastoors en priesters is, doen met hen mede. Uit den Belgischen Volksbond zijn zij geban nen. Hun hoofd is vreeselijk geslagen en van ieder een miskend. Niemand, die eenigzins nog een weinig deftig heid bezit durft zich als hun partijgenoot uitgeven. Zij verbroederen met de aartsvijanden van on zen godsdienst. Zij spreken en zitten meetingen voor bij de soci alisten. Het hoofd van den Belgischen Volksbond, M. Verhaegen, waarvan zij in den tijd zooveel goed zeiden, die het werk van Anseele en O moest ver ijdelen te Gent, is nu maar ne gemeene vent meer die onder de voeten ligt van Gouvernement en Bisdom die de antisocialisten van Gent wil verleiden, om een plaatsken te bekomen. 't Is aardig die mannen redeneeren en peinzen altijd dat een ander is gelyk zij zijn hooveerdig en baatzuchtig. M. Woeste, de volksvriend, eertijds, totover vier jaren, door hen tot in de wolken verheven, die bezield was met de beste inzichten, om wetten te maken, om het lot van den werkman, van den landbouwer te verbeteren M. Woeste, een kris ten met overtuiging, die niet beschaamd was te Brussel, in tegenwoordigheid van iedereen zijne kristene plichten te vervullen M. Woeste, de vriend van den achtbaren grijsaard van het Vati- kaan, onzen paus Leo XIIIde vriend der Bis schoppen van België, en van alle priesters, ehwel, die zelfde M. Woeste, die alleenlijk wil blijven in de Kamers zitten, voor 't welzijn van den gods dienst en van ons kristelijk volk, die wordt door die gazetten nu uitgescholden voor al wat vuil en slecht is een menscb met een pruisisch hartdie uaar niets anders zoekt dan om twist en tweedracht te zaaien als een mensch zonder godsdienst en religie, die er alleenlijk op uit is (weeral gelijk zij) voor een plaatsken te bekleeden. De Werkmanskring van Aalst, was een van de beste inrichtingen welke er konden bestaan. Tref felijk en eerlijk konden de werklieden zich daar 's zondags komen verzetten, op 't gemak een pint je bier drinken. Daar verbroederden rijken en ar men, patroons en werklieden, geestelijken en we reldlijken. De werkmanskring kon niet schoon ge noeg zijn alles sprak ter eere van de instellers en van het comiteit de eerweerde Heer bestuurder werkte met onvermoeibaren iever tot welzijn der leden, alles gaf hij voor hen ten pande iedereen werd daar aanhoord en iedereen werd er getroost in zijnen nood. Nu, de werkmanskriug, volgens onze groene so cialisten, dient maar ne meer om de werklieden en kleine burgers onder de voeten te houden 't is kiesree 't zijn kristene slaven, die onder het be dwang staan van rijken en patroonsde prijzen, al- moesen en andere diergelijken worden maar gege ven om 't volk te verblinden de werklieden moe ten er naartoe gaan of anders worden zij gebrood roofd en achtervolgder bestaat daar een pruisisch reglement het comiteit handelt met valsche in zichten, enz., enz. Eertijds predikten de geestelijken, de leering van Christus, de H. Schriftuur nu deugen hunne sermoenen niet meer. Nu prediken zij de leering van M. Woeste, en de geboden van de rijke be waarders. Ah, wat zijn de tijden toch veranderd 1 Wij zouden er kunnen bijvoegen: Eertijds waren de groene socialisten, katholiek, nu zijn zij, libe raal, socialist en afgevallen kristenen. Dat Chipka aan onzen Broeder eens vrage van hem het leven te vertellen van Tertulianus. Aan eene tafel zit een man van inde vijftig... Hij ziet er wel 70uit... Versleten en nevens hem, op tafel, gazet tenVooruit, 't Recht Klokke Roeland... Le Peuple. Op den grond, nog gazetten... deze zijngescheurd en in s tuk ken van een getrokken... 't Stemmeken, De Cou rier, Bien Public, XXSiècle.., Patriote.., 101... 111... 'tis kwaart dat afgaat 1... Kwaart na den elven... en vrijdag zijn, en nog niets anders geschreven voor de gazet van zondag als Kerkelijk nieuws... eenige aunoncen i... de strijdpenning 't lastig werk de travaux ior- cés... het eerste bladzijde van de gazet... blijft nog over... En 't is alle acht dagen 't zelfde dat ne mensch moet schrijven... verwarmde pap, maar in een ander schotelken opgediend Ja... en ik zit met 'twerk en d'ander trekken naar Brussel... dat zal toch ook niet blijven duren 't is gemakke lijk alzoo demokraat spelen. Maar alia, met al dat klagen geraakt mijn gazet toch... Tok Tok!... Wie is daar... om elf uren van den nacht Tok Tok Tok Binnen Dat wezen heb ik nog geziendat is mij niet onbekend maar 't is lang geleden... Kan ik u helpen in 't opstellen van uwe ga zet Helpen helpen dat is nog al iets helpen dat is te zien Laat hooren Ik zal uw eerste blad volschrijven, maar... luister... (toe ge moet daar in die vuile gazetten niet liggen zoeken)... Maar 1® schrijven wat ik u zeg en 2° geen letterken aan te veranderen i... i Laat hooren I wij kunnen probee- ren... Eerste kolom Er kan o( er mag maar eene katholieke partij bestaan.... Als de kinders meester willen zijn, en bijzonder wanneer zij zich slecht gedra gen, dan is 't huishouden om zeep, enz. Tweede kolom Buiten de katholie ke partij loopt er tegenwoordig een kliek pensenjagers, die 't volk bedrie gen... om aan een plaatsken te gera ken,... enz. Derde kolom Ik ben er bij... Mijn heer Woeste en andere treffelijke men schen niet I Gaat ge zwijgen I In mijn eigen huis 1 Ja maar Alles of niets zulle 1... 4" kolom Varia. a) De twee telegrams die nog in uw zomerbroek zitten I... b) Klare en rechtzinnige uitleggingen over de streek van 't wijf. c) Bekentenissen over die van den Witten Pater... Zwijgen I zeg ik u. Alles of niets I... Beken dat gij ondersteund wordt door liberalen en socialisten... Dat er geenen enkelen treffelijken mensch met u is... Dat geheel die strijd niets anders ge weest is en nog is dan hoogmoed en koppigheid... En dat in mijn eigen huis I... Zwijgen zeg ik u 1... t Wordt nochtans tijd dat ik spre ke I... Gij hebt mij vijf jaar lang ver drukt5 jaren lang dat gij mij den mond stoptmaar nu Wie zijt gij om hier zooveel be slag te komen maken 1 Ik V Ik Ik beu «Ie Wanrhcid De Waarheid De Waarheid Ge steekt mij buiten Ik zal mij wreken 10!... 11!... 121... De Waarheid 1... Zij zal zich wreken De Waarheid I... Wie is dat daar Binnen komen zonder bellen of kloppen i... G'en hebt toch niet vergeten ze ker dat ik sedert 5 jaren ne sleutel van 't huis heb Ah! Ge zijt gij hetl... zet u neer 1 Ja, want ik ben moe 'k heb tegen woordig veel werk 1 Aalst, Zomerghem, Ninove, z'en laten mij niet gerust Maar zeg eeus, vriend I daar achter 't kapelleken van de Werf ben ik de Waarheid tegengekomenLuister eeus... Kaart op talel, zelle Hewei Hewei ge weet dat men geene twee meesters kan dienen zij binnen, ik buiten... Altijd en overal zoo ge weest. Ik of zij, zulle I Wees gerust!... De Waarheid! De Waarheid 5 jaren was 't leen dat ik ze zag en die is nog niets veranderd. Zij zal zich wreken Alia! Alia! toe, toe, flauwe zee ver... Laat ons algauw begiuneuen't eerste bladzijde voor de gazet van zon dag Wat hebt ge al? Voor van de week?... Nog geen letter, jongen 1... Wat meent ge wei 'k En vind tegenwoordig niets meer I 't Stekt tot hier zie I... Alia Schrijf maar al de namen op voor dees week... Woeste, Bethuue, Verhaegen, Bis schop, Gemeenteraad, Onderpastoors.. Maar! jongen, 't is nu toch alle weken 't zelfde I Zo beginnen er meê te lachen Ehja, maar... Vind ne keer iets gelijk de streek van 't wijf. Laat ons daar van z wijgeu, dat is vernederend voor mij. 'k Heb het u al daar heb ik aan u mijn meester gevonden 1... Maar zoudt ge willen gelooven, dat mijnheer moeielijker is om dieneu als

De Volksstem | 1897 | | pagina 1