Aalst. jL KIBELADOEKEN. OOST-YLAANDEREN. De Berichten van Kerkelijk Nieuws. H. Ne- Zondag, 19 December. mesius. PAKLOIR. Dendermonde. Onze Fransehmans. een liberaal of socialist!... die schrijven maar seffens wat ik hun opgeef. Als ge van niets beter weet, en mij ook al komt verwijten, trek er maar van door Zoo, ge zet mij buiten Ge weet toch wel dat gij zonder mij niets zijtIk heb u gebracht waar ge zijt 't Is door mij dat de volkspartij eenen representant heeft in de Kamers En na u vijf jaren lang treffelijk en getrouw gediend te hebben, zegt ge mijnen dienst op I Dat zult u beklagen, manneken, want zonder mij zijt ge kapotZoo.... Adieu De Waarheid!... De Waarheid!... zij zal zich wreken En de Leugen wordt onmachtig 't Keert al tegen ons 's Anderdaags. Hij. Jongen, ge ziet er zoo vermoeid uit,.... uw oogen hangen mee zakken Hebt ge slecht geslapen van dezen nacht Geen oog toe gedaan van geheel den nacht De Waarheid Broeder, de Waarheid, zij zal zich wreken Hij. Wat beteekent dat Zou hij misschien beginnen.... En de Leugen wordt onmachtig. Hij. Wat beteekent dat? Wat dit beteekentda'k die gedoemde gazet niet meer op en stel,'t duurt nu al lang genoeg 1 Mijn consciëntie.... Zoo zoo Is 't maar dat 'k Zal ze 'k ik opstellen Ik ben toch wel twee man sterk. '898 Beste Vrienden, hoe is 't met de comportensie van uwe dierbare gezondheid Met dat vochtig, koud, zuur, rensjscherp en vuil weer nog geene borstvalling op gedaan 'k Wensch U zooveel gezondheid als Ons Lieven Heer aan Kibeladoe- ken zelf verleent... Dan zul len doktoors en apothekers wel knarsetanden, maar dit moeten ze weten als ze dat spel moe zijn, kunnen zij maar op hun teenen schuifelen. En a propos, hebt ge van die leelijke schandalen van maandag niet gehoord Neen Ehwel, 't liberalenmu- ziek aan Aalst,ge weet wel, dit half dozijn koperen protters, trok maandag avond al spelende voorbij Chipka, en kwam vóór de Kapel van O. L. Vrouw van de Werf, waar zij spottend en vloekend het Ave Maria zongen.... Kereltjes, kereltjes, gc zijt nog niet volleefd Dat zal van uwen neus in uwen mond druppen, al waant gij u nu machtig en on breekbaar Geheel de stad brandmerkt de libe rale schandalen, behalve 't Land van Aelstdat natuurlijk weeral eens zal zeggen, dat de liberalen goede CHEiSTENEN zijn. Van der Auwera, de major der Burgerwacht van Oostende, beticht van zijne huisvrouw te hebben vergiftigd, is vrij gesproken. Wat zoudt ge daarvan zeggen, vrien den?.. Dat zijn ander lappen hé?... Op ons bureel is te zien een zicht der Sint-Martenskerk, geschilderd door Albert Meganck het hoogge- roemd stuk wordt afgeloteen lot kost slechts fr. 1.00. Men kan op ons bureel loten bekomen en raden onze abonnenten aan, de schoone schilderij eens te komen bezichtigen. Zondag avond heeft men in een Kaberdoesken zóo hevig gevochten, dat de vechters van beide partijen van hun zeiven lagen... 't Is pront, zei Lippen en hij liep met een breem aan zijn slep. Donderdag 16, gepasseerd, was de Senaat bijeengeroepen. De E. H. Kee- m, senateur, is maandag naar Italië vertrokken hij is gelast met eene wetenschappelijke zending te Homezijne afwezigheid zal twee maanden du ren.... Dat zijn ander mannen dan onzen vierden bé Die moest naar Rome gaan en mocht alleens nog den Paus niet zien gaat daarmeê op En om niet te vergeten, Vrienden, rekent en telt op uw duimen hoeveel vingers gij hebtNog 27 weeks- kens en we zijn onzen vierden kwijt Die eene annonce in De Volksstem laat plaatsen, mag op eene groote openbaarmaking rekenen 't Stemmeken komt in eenieders handen en doet de reis rond dc wereld America, Frankrijk, En geland, Duitschland, enz. enz. Prijzen volgens akkoord. Tot Gent is in den Heer ontslapen den Z. K. H. Sonneville, aartspriester. R. I. P. 't Was uitgestrooid, dat onze Pië g ging Kandi daat zijn tot Dender monde, maar de man laat weten, dat hij liever op zijn Chipka blijft... Wij gelooven 't welMee azoo ne kandidaad en zes eens bij, zoudt gij overal een glas bier krijgen. Te Zoniugen is 't kasteel afge brand van Me vrouw Bateer, een der schoonste do meinen des lands; de pompiers heb ben het midden gedeelte kunnen redden, doch van de twee zijvleu gels blijft niets over... Een dief laat iets, de brand spaart niets. Een borstbeeld van wijlen Prins Boudewijn gaat in de kazerne der Karabiniers, in de hoofdstad opge richt worden. De Gravin van Vlaanderen heeft zelf de plaats gekozen. Zou men nu reeds be ginnen met het verzenden der visietkaartjes Ge zoudt het toch zeggen, want donderdag heeft men in het middenbureel van den postdienst, te Brus sel, 700,000 postzegels van 1 centiem verkocht en ook te Brussel, nen onderofficier der guiden, zoo zat als ne patat, liep, dweers als nen horzel, op den boulvard Anspach en wilde eene groote spiegelruit kapot slaan doch om zijn zei ven geen zeer te doen, greep hij zijnen kamaraad, die hem vergezelde, en smeet dezen in het glas, dat van ei gen in duizend stukken brak de sukkelaar werd erg gekwetst.Als die lap van ne wachtmeester maar niet gedegradeerd en wordt, want bij den troep en wordt er met zulke fargen niet gelachen. Te Leuveu is 't volle la guerre onder de socia listen den eenen jaloersch van den anderen, malkaar uitmaken voor slechten visch en er op slaan, dat 't stof in de geburen vliegt... En dat zou willen de wereld omkeeren... Ja, mijn broek Tengevolge van een hevig incident tusschen den burgemeester Ponnet en schepene Cambier, van llonssc, heeft den laatste zijn ontslag gegeven. Te Luik heeft prins Albert een schoolfeest bij gewoond. Nieuwjaarsgeschenk onder de zen titel kondigde een bazar de volgende aankon diging afVoor 25 centiemen verzenden wij loo nuttige voorwerpen... Luibeken, die deze re- klaam las, zond algauw zijne 25 centiemen op en raadt eens wat hij ontving loo spelden, op eene kaart.... Luibeken stond daar met ne flip van nen meter laug De Daensisten geraken in Aalst meer om meer in den vergeethoek ze zijn be schaamd van uit hunne schelp te komen, zóo bit ter klein is hun getalen 't zijn me dan nog de gastjes 111 Leest DE VOLKSLUST Zie4e bladzijde. Wij hebben reeds gezegd, dat het gouverne ment eene premie uitloofde van 5o,ooo fr. voor het vervaardigen van stekskens zonder fosfoor ehwel, nu meldt eene gazet van Vervier» dat een inwo ner dezer stad dit middel ontdekt heeft... Profici at,... als 't waar is. Een telegram meldt ons uit St. Nikolaas, dat M. Convent, schepene te Haui me, vrijdag avond aldaar schielijk overleden is... Hamme verliest dus, in veertien dagen tijd, op de zelfde wijze zijnen burgemeester en een zijner schepenen. De uitgever eener socialistische zet van Roebaais is veroordeeld tot eene maand gevang en 3oo fr. schadevergoeding voor laster je gens eene kloosterzuster... 't Is wel besteed dat ze de kerel maar inde muit steken. Op ons bureel schoon visietkaarten te verkrijgeu aan 1 fr 100 franco 1,10 centiemen v. port. Woensdag liep te Dc Piute en omstre ken nen razenden hond, die een zestal personen en een veertigtal houden gebeten heeft... In den omtrek van As- per en Nazareth zijn er door een anderen hond 4 menschen en 32 zijner confraters gebe ten... Zekere Vincent D'hondt heeft het beest kun nen afmaken. En daarmede wensch ik aan al onze Vrienden, den hertelijken goeden dag. Kebeladoeken. Dagwijzer Maandag, 20. II. Julius. Dijnsdag, 21. H. Thomas, apos tel, die met eene pijk doorstoken werd, aan den voet van een kruis te Meliapore in Indien. Woensdag, 22. H. Flaviauus. Donderdag, 23. H. Victoria, maagd en martelares. Vrijdag, 24. H. Adela, Kersta vond. VASTENDAG. Zaterdag, 25. KERSTDAG. Hum. 't Exaam, bijkanst nen bult gelachen. Bartholomeus. Vlucht de luiheid. Daniël. Gazetten goed, maar brieven ware nog beter. Z. Gij doet ons verdriet aan. T. F. Melle veroülijkt dat men het ziet't hert ge broken. 1BR9 Zondag laatst, was het Poll in al de gemeenten van het arrondissement. Overal heerschte groote beweging. De twee kandidaten M. de Kerckhove van Wetteren en M. Thibaut, advocaat te Gent, hadden alle twee vliegende bladjes laten rondstrooi en om hunne kandidaturen te verdedi gen. 't Eerste nieuws was dat M. de Kerckhove boven lag Wetteren, Mas- semen, enz., gaven hem eene groote meerderheid. De partijgenooten van M. Thibaut wachtten met ongeduld den uitslag af van Overmeire, Zele, Calcken, Baasrode, waar hun kandidaat voordee- lig gekend is. Inderdaad, die gemeenten deden de kaart keeren. De officieele uitslag geeft aau M. de Kerckhove 6989 stemmen en aan M. Tibbaut 8116 dus is M. Tibbaut, kandidaat der katholieke partij. Dc plicht van alle goede katholiekon is nu van ieverigte werken voor den zegepraal van M. Tibbaut, de meerder heid heeft gesproken, alle persoonlijke verkiezing moet nu vau ka ut gesteld worden. Alle kracht en macht moet ge keerd worden tegen de socialisten want die hebben besloten deel te nemen aan den strijd. Zij stellen gezel Beer- block voor, bestuurder van Vooruit. Kiezers vau 't Land van Dendermon de, doet uwen plicht Vrienden, Fransehmans, overweegt en ant- wooidt in de rechtschapenheid van uw hert Wie zijn er uwe beste vrienden Zijn het dezen die u gedurig vleien, u opmaken, u overladen met beloften, op meetingen praten en tateren en eigentlijk niets te weeg brengen Zijn het dezen, die u maar beminnen sedert dat gij stemrecht hebt en die vroeger aan u nooit dach- i ten Ofwel Zijn het die priesters die voor u hun land verla ten, en in 't woelige Parijs gaan leven die dag en nacht ten uwe dienste zijn bij wie gij nooit vruchteloos aanklopt om onder stand die u kome opzoeke in de verre streken waar gij werkt die u geene vleierij, noch opmakerij, maar een woord van plicht en hertelijken troost toespreken? Ja, die priesters zijn uwe ware vrienden, en hieraan kunt gij het zien Beminden zij u vóór dat gij stemrecht had Zeggen zij dat zij moeten eerst in de Kamers zitten eer dat zij voor u iets kunnen doen Werken zij met groot la wijt voor eigen eer en glorie, of voor eigen profijt Vleien zij u altijd want ne vleier is ne val- sche vriend. Leest en overweegt, en gij zult gemakkelijk uwe ware vrienden herkennen. Ucusden. Donderdag is te Heus- den, op Mellehoek, de hofstede afge brand van Petrus Haeghens. Stalling en huis zijn de prooi der vlammen gewor den. Hoenders, konijnen, en zelfs de kleederen der bewoners zijn in den brand gebleven. S>lnaai. Dat zijn nog feesten zie vijf paar gelijk, die hun gouden bruiloft vierden 1° Seraphien Osselaer en Clementina De Cock 2° Karei De Vos en Anna Crabeel 3° Ambroos Bussens en Sophie Her man 4° Karei Martens en Coleta Ver- bruggen 5° Victor Callebaut en Theresia Droessaert 't Was plechtige mis, groote stoet met muziek, 32 rijtuigen en smakelijk gastmaal. Onze gelukwenschen aan ae achtbare j ubilarissen Icldergem. Zondag nacht is de hofstede afgebrand van Benoit Coucke. 'tWas een schrikkelijke brandschuur en stallingen zijn vernield. Niets is kunnen gered wordenoogst, aardappe len, vee, alles is er in gebleven. De in woners zijn in nachtgewaad moeten vluchten. Alles is verzekerd. Zele. Voor de plaats van policie- kommissaris hadden er zich 17 kandi daten aangeboden. M. Audeuaert is door den gemeenteraad voorgedragen als eerste candidaat. De tweede candi- daat is M. Van der Moeren, bevelheb ber der gendarmerie van Oudenburg, een inboorling van Zele. Crny»bautein. Schelmen heb ben den tram van Deynze op Oudenaar de te Cruyshautem doen ontriggelen. Juist reed de tram heel stil, zonder dat had men misschien groote ongelukken te betreuren gehad. Men heeft twee uren en half moeten werken om de lo comotief en de rijtuigen terug op de riggels te krijgen. Gent. Zekere bediende, Alphonse Primbert, als hij maandag opstond, zegde aan zijne vrouw dat hij niet wel was. Zij liep haastig om den doktoor, van daar bij den apotheker om een flesch- ken. Als zij te huis kwam, vond zij haren man dood. De doktoor heeft bestatigd dat Prim bert gestorven is ten gevolge van kram pen, krampen die veroorzaakt waren door 't overtollig rooken. Rookers opgepast Een pijpken of cigaar, Doet ieder deugd voorwaar Maar die te veel wil rooken Die moet het duur bekoopen Verleden Zondag had alhier het SinteCeciliafeest plaats van den Katholieken Trom- pettersclub. Verhaasten wij ons te zeggen, dat al de feestelijkheden opperbest en tot eenieders voldoe ning zijn afgeloopen. 's Morgens trok de Maatschap pij onder het spelen van vroolijke marchen, ter hoofdkerk, om er de elfurenmis bij te wonen. Na de kerkelijke plechtigheid voerde men, on der de kundige leiding van d'heer Victor Rogghé, bestuurder, de volgen de stukken uit Ouverture Fantastique door Jan Tack en Smile, Fantai- sie briljante door Gustaaf Pape. Beide uitvoeringen werden, voorwaar, op meesterlijke wijze ten gehoore gebracht en eens waren het de talrij ke toehoorders om lof toe te zwaaien aan uitvoerders en bestuurder, en welinzonderlijk aan M. Corn. Lelong, werkend lid, die zich, metterdaad, bewonderenswaardig van zijne zóo moeilijke taak kweet. Des namiddags, om 2 uren, nam in Het Beiersch Hof, Groote Markt, een heerlijk banket aanvang. Ruim 75 dischgenooten namen er aan deel. De spijzen, de toebereiding ervan, alsmede de hoffelijkheid van den gast heer, M. Jan Kestens en zijn persooneel, verdienen hoog geroemd. In de beste stemming kwam men tot het lekker nagerecht, welk den heer Em. Van de Meerssche opende door het voorstellen van eenen heildronk en het sturen eens telegrams aan onzen nooit volprezen Volksvertegen woordiger KAREL WOESTE, voorstel, dat de algemeene goedkeuring wegdroeg en dan ook ten uitvoer werd gebracht. De achtbare eerevoor zitter Van der Meerssche, die, wanneer hij zich hooren laat, de helden der Werf doet schudden en beven, zweepte ongenadig de groene twist zoekers ofte daensisten ten bloede af; op treffende en indrukwekkende wijze brandmerkte hij het groen verradersgebroed, dat er naar jacht om onze stad Aalst te verscheuren en in de handen te leveren der gezworen vijanden onzer priesters en nationale instellingen. M. Karei Van Balen, voorzitter, bedankte, in gepaste, gemoedelijke woorden, de eere- en werkende leden om hunne verkleefdheid aan de maatschappij en hoopt op hun aller volharding en duurzame verkleefdheid hij dankte bovenal M. Van der Meerssche voor al het goede dat hij bereids tot bloei en groei van den Club bewerkstelligde. Namen achtereenvolgens nog de spreek beurt M. Hendrik Melaerts, namens de eereleden, M. Gustaaf Pape, als antwoord op den hem toegebrachten lof voor zijne gekende dienstwillig heid en die zijne verdere medewerking voor de toekomst beloofde. Prach tige bloemruikers werden, onder eene kernachtige voor de vuist uitge- sprokene redevoering van M. Emmanuel Eemans, aangeboden aan M.M Emiel Van der Meerssche, Karei Van Balen, Jozef Baiilius, ondervoor zitter, Victor Rogghé, bestuurder, en Edward Troch, schrijver, waarna Petrus Van Nuffel lezing gaf van een gelegenheidsdicht, dat eene warme ovatie ten deel viel. Ziehier de verzen, waarvan spraak Aau den Troinpcttersclub 't Is feest, 't is feest in de oude stad der Graven, In Iwein's wieg, in Dierik Martens'stad, In 't roemvol Aalst, de bakermat der braven, Dat iedre eeuw zijn held en kunstnaars had. Een nieuwe spruit werd ons opnieuw geboren Trompettersciub Vergaard bij 't broedermaal, Doe ik u luid den kreet mijns harten hooren Leef lang, o Club 1 Leef lang voor God en Taal Bescherm den grond, beroemd door zooveel dappren, Vervuld met de asch en 't heilige gebeent Der heldenrei, die trotsch den Leeuw deed wappren Vóór 's vijands heir, op 's geuzen grafgesteent. Bescherm ons ras, vermaard om kunstgewrochten, Om ijver, werk, fabriek en .akkerbouw, En steeds voor 't goed èn recht èn waarheid vochten, Met kristen moed, met eedle burgertrouw. Heb lief uw taal, door Maerlant eens verluisterd, In 't Vlaamsche dicht, vol zoete poëzij, En door Helu en Velthem werd ontkluisterd, Van 't ongeschaafd gevoerd tot harmonij. Die schoone taal, door Aalstersch' graventelgen, Door Wenceslaus berijmd op maat en schaal, Is nog de taal van U, van alle echte Belgen Leef lang dan, Club 1 Leef lang voor Vlaandrens taal 1 Het katholiek bloed vloeit dubbel door uw adren De Vlaamsche tak sproot uit den Vlaamschen stam Der Vlamen taal stamt van dezelfde vadren, Uitmoeder's mond, toen men ter wereld kwam. Reeds bloeit gij fier en sprankelt rijk' akkoorden, O Clubdit vleit, dit roert ons altemaal Ja, gij gevoelt het schoons der too verwoorden Van 't Vlaamsche lied. HeilVlaanderens gouden taal Groei op, o Club, in eendracht heil en vrede, Gelijk in deugd uw hef Voorzitterspaar Groei op in bloei, in eigen aard en zeden, Gun Aalst uw hartebloed in strijdgevaar. Zie, 't oud Belfort verheft zijn grijze wanden Bewaar die woon in roem en heldren praal, Bewaar het voor verraders' schendende handen, Zoo blijft Aalst vrij voor God en Moedertaal De eerevoorzitter dankte in hartelijke termen den dichter en dronk op den bloei der Aalstersche drukpers en de vreemde bladen, aan de ee retafel door hunne briefwisselaars vertegenwoordigdhij bracht een heildronk aan DE VOLKSSTEM, om geliefd gazetje, zei M. Van der Meerssche, door ons allen wekelijks met zooveel smaak gelezen't Stemme ken, het blad der Trompetters, dat Chipka zóo dikwerf een kleedje past. Daarna dronk hij op des dichters gezondheid en M. Edmond De Saedeleer sprak in naam der werkende leden. Ten slotte werd nog eene hulde gebracht aan M. C. Lelong, M. V. Rogghé en M. Ed. Troch. 4°5 den nochtans den kamp met razernij voort, In de hitte van den strijd werd Frederik uit den zadel gelicht, viel maar rees al vechtende op en hieuw onmeedoogeud. Nevens Dirk, die de doodeu stapelde, verdedigde Daniël zich manhaftig. Lambrecht van Rodenburg, Walter Krommelin en hunne onversaagde Kerels velden vergeefs met bijl, pijl en knots de vijanden neer. Rijkaard van Woumen zag al zijne wapenmakkers sne ven en moest zijn ridderzwaard afgeven, Dirks gelederen waren sterk gedund. Willems wapenknechten, dapper, onbevreesd, door het be sef hunner overmacht aangemoedigd en door de hoop op de zege aangehitst, vochten als leeuwen. Akspoele's veld lag overdekt met lijken. Reeds neigde de zon ter kimme en omhulde de slachtplaats in purpergloed. Nog hield de vinnige worsteling aan. Eilaashoe hunne dapperheid den grond met nieuwe lijken bezaaide, Dirks benden verkeerden in hulpeloozen staat. Zij gingen het onderspit delven de nederlaag zou ver pletterend zijn. Boven het woest rumoer schetterden eindelijk klaroenen en trompetten tot den aftocht. De Vlaamsche strij ders weken voet voor voet, maar bij iederen voetdruk omspatte versch vijandenbloed hunne beenen. De triomfkreten der over winnaars schalden hooger en hooger. De slachting werd met woede voortgezet. Dirk was verslagen Willem jubelde.... Volgen wij thans Iwein naar het kasteel van Folket. Zijne oorlogsmacht bestond uit duizend wapenlieden, allen met kloeken moed bezield. Vooraan ging eene schaar kruis boogschutters dan volgde eene bende schalken, die de zak ken zand, nu nog op de wagens geladen, in de grachten zouden werpen dan kwam een korps ladderdragers. Achter dezen stapten de strijders, met bijlen speren, of knotsen ge wapend. De wagens met het stormtuig sloten den optocht. Zoohaast de fleer van Aalst den burcht van verre zag, schaarde hij zijne mannen. Blijden, springalen, houten schermen ter beschutting, en andere oorlogstoestellen stonden weldra ineengetimmerd.

De Volksstem | 1897 | | pagina 2