ERPE. Albert Megavck, LUIBRECHTS. beivoT^viÊrbeeck, Het Klooster Aflligem. SCHANDAAL. Dinamiet Rechtbanken. Erciiiboclcgciii. Al voor 't Volk Nieuws uit Aalst. Waarom ik lach?... Men vraagt z- Veemarkten. Burgerlijke Stand, Aalst. Tot daar de toasten. De beurt thans aan het zang- en muziekaal ge deelte. M. Pape voerde verschillige stukken uit op de piano en zong me-' nig aantrekkelijk lied M.M. Melaerts, Kamiel Yerleysen, Yan de Putte, Arth. Callebaut, enz., vergastten de leden op luimige liedjes. M. Prosper Backaert, de schrik van Chipka, ('t krom trompetterken, zou Pië zeggen) voerde eene cantate uit van 22 coupletten, met begeleiding van twee betaamde pianisten, M.M. Lode- wijk Van Droogenbroeck en Emiel Winnepenninckx. Te langdradig zou het zijn, hier den heuchelijken avond stond tot het laatste vezeltje te ontpluizen. We zullen der halve ons verslag sluiten, na melding te hebben gemaakt van het telegram, door den heer Woeste aan den Trompettersclub gezonden, waarin hij de maatschappij hartelij k dankt voor hare hem toegestuurde heilwenschen, en nogmaals, in den naam van den Club, te hebben be dankt M. J. Kestens en zijne voortreffelijke huisvrouw voor hunne goe de zorgen en puike bediening. 's Maandags, om 4 1/2 uren 's namiddags, vergaderden de leden, met speeltuig, ten lokale, bij M. F. Tack, eiland Chipka. Om 5 uren geschiedde een optocht rond de stad en werd tezelfdertijd een bezoek bij eenige vx-ienden-herber- giers afgelegd. Verscheidene Aalstersche Katholieke Jonk- neden, o. a. den Voorzitter van den Turnclub, M. Gustaaf Keppens, en meer anderen, hadden het zich tot eene plicht, aangerekend den Trompettersclub te vergezellen. Overbo dig te zeggen of men zich wel vermaakte. Omstreeks 8 uren begon het smakelijk avondmaal, den werkende leden ten lokale aangeboden. De bereiding der spijzen was uitmuntend en de dienst der tafels onberispelijk ook zouden wij grootelijks ondankbaar heid plegen, brachten wij M. Frans Tack geen volmondigen lof toe voor zijne goede zorgen en de wijze schikkingen, waardoor hij de leden inde gelegenheid stelde zich op 't gemak eens recht wel te doen. Hem zij onze hartelijke dankHet avondmaal liep af in de grootste gulhartig heid en dat het bij 't nagerecht geenszins aan heildronken, gezangen en aanspraken ontbrak, hoeft nauwelijks gezegd. M.M. Lelong, Jud. Vermoesen, Jozef Baillius, Jan Vinck, en zoovele anderen, waarvan de namen ons voor 't oogenblik niet in den geest ko men, veraangenaamden door hunne geestige gezangen de Vrienden schaar. M.M. Van der Meerssche en Karei Van Balen voerden het woord. Rond 10 uren eindigde het avondmaal en bekrachtigde men, onder het huiswaarts keeren, het voornemen om kloek en onverdroten op het inge slagen pad vooruit te gaan. Leve de Trompettersclub Vrijdag, 24 December, (vooravond van Kerstmis) uit spraak in het proces, door den Trompettersclub tegen Het Land van Aelst ingespannen. Wie eens een aangenaam zomerwandeliugsken begeert te doen, begeve zich naar Affligem. Hij zai er op eeuen heuvel, in eene rijke, schilderachtige streek, de zwarte puinen zien oprij zen, benovens eenige vervallene met struikgewas begroeide poorten overblijfsels der oude abdij, die de onwentelaars over honderd jaar hebben verwoest. Een nieuw klooster is tot stand gekomen, dat alhoewel nog jong en gering in vergelijking met de aloude abdij, met kunst en goesting gebouwd, belooft van de vroegere tijden van bloei en rijkdom in de toekomst te doen herleven. Geslicht in 1036 door 5 of 6 ridders, waaronder Geeraard De Zwarte, welke, getroffen door het woord van den monnik Diederik der St-Pieters abdij te Gent, boete wilden doen over hunne onrechtvaardigheden en losbandigheid, telde de abdij in den loop der eeuwen vele abten en paters van adelijken bloede. In haar campo santo rusten de gemalin van Hertog Hen drik I van Brabant, Godfried met den baard van Leuven, Aleidis gewezen koningin van Engeland, Boudewijn van Aalst, Kaas van Gaver, bisschop Gwijde van Frankrijk, Matbias Hovius, aartsbisschop van Mechelen, en meer andere. Haar heiligdom bewaarde in vredestijd den standaard van het hertogdom Brabantin oorlogstijden werd zij menig maal geteisterd, geplunderd en afgebrand. De grondbezittin gen dezer feodale heerlijkheid waren zoo groot dat zij, op eene breedte van 20 voet, den weg konden bedekken van Affligem tot Rome. Affligem was steeds een middenpunt van kunst en geleerd heid, een brandpunt van beschaving. Men stichtte scholen, men schreef kostelijke handschriften uit, men verveerdigde werken over Godsdienst, letterkunde en geschiedenis, en tevens herschiep men door ploegen en ontginnen dezen dorren en boschrijken heuvel in vruchtbare landerijen. De abdij was de weldoenster der armen en de beschermster der zwakken, die kwamen leven onder haren staf. Het was ook te Affligem dat de vermaarde Kanunnik van 406 Iwein gaf het sein tot het stormloopen. Een hevig klaroengeschal weergalmde. De boogpezen ronkten en een pijlenzwerm snorde door de luchtzware steenen bonsden tegen den ringmuur of vielen verpletterend neer op kanteelen en gaanderijen vlammende brandstoffen werden onverpoosd in den burcht geworpen. Het gegons der schichten en bet geklater der geslingerde steenen werden beheerscht door het ge schreeuw der belegeraars en ook door den spotlach der belegerden. Geen vijand was op de borstwering te bemerken, maar het regende pijlen en het hagelde steenen op de Aalstenaars. Het kasteel was dus sterk bezet de krijgslieden waren dus in het geweer! De aanval was verklikt. Door wien? Wij vermeldden hooger hoe de listige Ivo het gesprek van Boudewijn met Lauretta afluisterde en hoe hij, door des minnezangers dolk in den rechterschouder getroffen, verbleekte en als eene ziellooze massa neerviel.... De vosse schelm was echter niet dood maar enkel door het bloedverlies bezwijmd.. Eenigen tijd nadien bekwam hij in den toren des burchts, waarin Isaacs wapenlieden, die hem vonden liggen, gedragen hadden. Ivo ijlde den heelen nacht.Eerst's anderendaags, eenige uren voor Akspoeles slag, was hij bij zijn verstand en meldde aan Rambold Iweins Ont werp. Ik heb sprak hij eindelijk zeer duidelijk deze woorden uit den mond van Boudewijn gehoord Morgen dus, 21 juni, zijt ge vrij. Dat het oorlogsgedruisch u niet verschrikke het is het noodschot onzer vijanden, het salvo uwer redding Tot morgen r Rambold jubelde. Hij zou den valschen Boudewijn straf fen, den gebaten Iwein bij de belegering weten dood to schieten. In allen gevalle zou Lauretta niet levend uit den burcht geraken Geen wonder dus, dat het kasteel in staat van tegen weer was gebracht. Bij deze klimmende moeielijkheden, viel Iwein's moed niet. Integendeel. De Aalstersche burchtheer zwoer kost Yper, de geleerde schrijver van Flan- dria illustrata of Verheerlijkt Vlaan deren, zijne talrijke en kostelijke werken opstelde hij overleed er in 1664. San- derus genoot er de gulste gastvrijheid, vond er oorkonden in de rijke biblio theek en medewerking bij de geleerde paters. (Wordt voortgezet). Als er nog iemand is, die twijfelt of de socialisten en liberalen tegen de Religie zijn, dat bij luistere In den gemeenteraad van Etterbeek, stelde het kollegie van burgemeester en schepen voor van 300 fr. te besteden om een kruisbeeld op bet kerkhof op te richten opdat dan de overblijfsels der geloovigen onder de armen van 't kruis zouden rusten. O. H. Kruis, onder uwe schaduwe rust en hoop ik 1 Een genaamde Richard, sprong recht gelijk nen helsehen duivelbij wilde van geen kruis hooren, maar vroeg 300 fr. om de zinnebeelden der vrijmet selaars boven op bet kerkhof te doen prijken. Wij buigen ons hoofd voor God niet »,dat dierf die leelijke prij uit roepen. Heer God, wij vragen vergiffenis voor die ijselijke blasphemie. Menschen, menschen, daaraan ziet gij wat de geuzerij is en waar ze naar toe wil. Tot in 't graf komen ouzo katholieke afgestorvenen lasteren en hunne rust storen. En in 79 wat hebben ze dan gedaan Dan moesten de kruis beelden uit de scholen, en er moest niet meer gebeden of van geenen God niet meer gesproken worden. Aai, aai, en 't Land van Aelst, schrijft dat de liberalen goede christenen zijn! Gedurende eene vertooning in eenen Duitschen schouwburg te Praag, heeft men aan de klink eener uitgangdeur eene bom vinden hangen, gemaakt met blikken doozen en gevuld met buskruit. Gelukkiglijk was de lont uitgegaan, zonder dat waren er met honderden dooden. Te Ronsse heeft men in de weverij van M. Van Ex-Toeleu ook eene bom ontdekt. Zij lag aan den ingang der zaal. Het is de heer van 't fabriek zelf die ze gevonden heeft; de lont was volop aan 't branden. Wat geluk dat hij ze kon uitdooven I De bom was gemaakt van een oud petroolkanueken. Zij be vatte eenen halve kilo dinamiet, nagels, en brokken ijzer en steen. Ge moet toch van al de duivels beze ten zijn met alzoo uit opgezetteu wil eenen aanslag te plegen op het leven van honderden werklieden. Soldateu- plezier. Twee solda ten van het 8° linieregi ment, goede vrienden in het pintglas, hadden sa men een uitstapj e gedaan over een paar maanden. Onder weg, toen zij reeds een goed schreefke aan hadden,- ont moetten beide simpelen 'nen gradêe korporaal in hun regiment, op het Fal- conplein te Antwerpen. De jongens vonden het aardig dien overste van het voetpad te duwen, zoodat hij een beetje onzacht in de goot ten rechte kwam. In de kazerne teruggekeerd, begon nen zij voor goed den neer te spe len. Zij sloegen al wat hun onder de handen viel stuk, en een hunner zocht ten slotte ruzie tegen den korporaal, die er onder-officiers bijriep en de weer spannige soldaten in den amigo der kazerne deed opsluiten. Hun uitstapje komt hun thans duur te staanZij moesten beiden voor den krijgsraad verschijnen, die den le, De Bruyn, tot 2 jaar en den 2°, De Block, tot 1 jaar correctie verwezen heeft. Wraak. In een regiment voet volk, dienden twee soldaten, in dezelf de gemeente geboren, 't Was voor hen geluk dat zij zoo dicht bij elkander kon den blijven. Voor hun ja, maar niet voor den ouden dorpsonderwijzer die vroeger zijnen tijd had besteed om hen goede manieren deftigheid en geleerd heid in te printen. Maar dit was nu juist zijn ongeluk beide leerlingen hadden namelijk een zuur tandje tegen hunnen leeraar be waard waarom dat hebben zij niet gezegd, maar toch is het zoo. Zekeren zondag avond, dat zij weêr broederlijk gelampet hadden en voorbij den ouden professor zwijmelden, kwamen al hun ne vijandige gevoelens eensklaps opwel len maar daar zij den ouden heer zelf niet konden kloppen, werkten zij hunne wraak op de ruiten uit. Op een twee drie kwamen al de blin kende vierkantjes met veel gerinkel omlaag, zoodat de oude meester er schrik van vatte en den ganschen nacht geen oog kon dicht doen. Die heldendaad bracht de twee drin kebroers op 't bankske. De rechtbank verwees hen slechts tot eene geldboete van 5 fr. Die soldaatj es mogen hunne handen kussen en hunne rechters tot in den derden hemel bedanken zóo goedkoop er van af zijn Verleden Zondag was Erpe weer in volle feest't was er de plechtige instelling eener Con gregatie voor jonge dochters. Te dier gelegenheid heeft een Pater Redemptorist, P. Adriaensens, een allerschoonste sermoen gedaan onder de Hoogmis, over drie middelen van volherding, en een ander nog treffender vóór 't Lof, over de voordeelen wel ke de Congregatie verschaft aan hare leden en over de plichten, welke deze ten hare opzichte te ver vullen hebben. Na 't sermoen werd er een luisterrijk Lof gezon gen door eenige congreganisten. Een Ave Maria van P. A. de Doos, s.j.een O Salutaris van P. Schermerss, s.j. en een Tantum Ergo met drij partijen werden met veel kunstgevoel uitge voerd de solo's vooral waren hartroerend schoon en droegen eenieders goedkeuring weg. Het orgel werd bespeeld door eeno juffer der Congregatie, die door hemelsche accoorden aller hart en ziel wist te Deze plechtigheid zal nog lang m ieders geheu gen geprent blijven. Moge.de oude Herder dezer parochie zijn werk nog lange jaren zien groeien en bloeien en overvloedige vruchten van zaligheid voortbrengen 1 Woensdag avond is de genaamde Temmerman, bediende aan Staatsspoorwegen, geboortig van Erembodegem, in de statie van Brussel, door ee- nen aanstoomenden trein verrast en letterlijk ver pletterd. De dood was oogenblikkelijk. Temmer man was gehuwd, maar of hij kinderen had, weten wij niet. 't Is al wreed en droef genoeg zonder dat. Luibekeu wilde zijn paard verkoopen op de jaarmarkt van St-Lievens-Hautem en Menheer Spiegels, als goede kenner, was er dapper bij, maar aanstonds had hij aan den schimmel ver scheidene gebreken bespeurd. Kameraad, zie hij, uw paard is mij te oud... O gie, onnoozeleu trip, antwoordde Luibeken, te oud 't is een jong beestindien het eeu manspersoon ware, het zou nog maar binnen twee jaar moeten loten. Het is lief om nagaan met welke on baatzuchtigheid de socialistische kop stukken werken voor 't volk. Alice Bronn, die tot ovor eenige weken nog van 't hoog bestuur deel maakte, zegt dat zij de socialisten verlaat omdat er haar hert vaii walgt, omdat de hoofdmans niets anders zijn dan eene bende bloedzuigersdie leven op de kap van 't volk. Zij kent inde Walen, schrijft zij, nen socialist, die als bestuurder eener coöperatief van arme werklieden, 4ooo fr. trekt, dat is lo fr. daags. Eu daarvoor moet hij enkel eenige keeren per dag zijn handteeken zetten Voor 't overige rookt hij ci- gaarkeiis en gaat hij wandelen. Maar er zijn kopstukken, die nog anders schor re weg spelen. Gilliard, de socialistische volksvertegenwoordi ger van Namen, bekleedt de volgende vette postjes Geneesheer in 'thosp. van geh. ziekten fr. 3.5oo Geneesheer in St Jozefshospitaal 1,1 oo Geneesheer der Godshuizen 5oo Volksvertegenwoordiger 4,000 9,100 Daarbij is hij nog geneesheer van het bestuur der douanen en accijnsen, 't geen hem ook nog duizend fr. opbrengt. Dat maakt dus te zamen 10,100 frank. Defnet, ook volksvertegenwoordiger van Namen, trok verleden jaar, als volksvertegenwoordiger, als schepene van St Gilles-Brussel, als opsteller van Le Peuple10,500 fr. 's jaars. En dan rekenen wij nog niet 't geen hij trok als voordrachtgever, en dit wordt ook vet betaald. En die mannen durven dan nog publiek komen zeggen dat zij zich slachtofferen voor 't werkvolk, 't Zijn mij de slachtofferkens Zonelagrtisi. Zondag aanstaande zal de Apotheek open zijn van M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat. Gedenkt den Tombola onzer Briefdra gers. Loten aan 10 centiemen. De Iweinszoueu. Algemeené vergadering op Zaterdag 18 December aanstaande, om 8 1/2 uren 's avonds, ter herberg van den heer Frans Tack, aan de werf. Dagorde Aanvaarding van nieuwe leden belangrijke mededeelingen. Het Bestuur. Katholijke Wcrkuianskring. Zondag aanstaande viert onzen Werkmanskring het Sinte Ceciliafeest. Om 1 uren broederlijk noenmaal voor de leden der Zang-en Tooneelafdeelingen om 5 uren voor al de Leden, met hunne familiën, ver makelijk avondfeest, in het lokaal van den Kring. Programma1° Opening voor fanfaren2° Naar Buiten, koor door de zangafdeeling 3° Het Standbeeld van Tuimelaar te Kykegem, kluchtspel in 2 bedrijven 4° Lentenacht, koor 5° Schuiven zeblijspel in éen bedrijf. Gordijn om 5 1/2 uren heel stipt. Kinderen beneden de 12 jaar zullen geweigerd worden. Woorden van Kann. S. Daems, gezongen te Moorsel op het Tooneelfeest der Koninklijke Harmonie. I. Waarom ik lach zoo hoor ik vragen Maar zeg my, wie niet lachen zou, Die 't spel der wereld onzer dagen Aandachtig neemt in oogenschouw 't Loopt alles op zoo'n vieze beenen 't Is zoo uitzinnig van gedrag, Dat, vast, men lachen moet of weenen.... Hewel, zie daar waarom ik lach, (3bis). Ha, ha, ha ha, ha, ha ha, ha, ha Hewel, ziedaar waarom ik lach, Ha, ha, haha, ha, haha, ha, ha Ziedaar waarom ik lach, Hewel, ziedaar waarom ik lach. (3bis). II. Gij ziet die juffer, wel, daar ginder Nu, die dineert met roggebrood Maar toch, zij praalt en pronkt niet minder, Al vecht zij tegen hongersnood. En of zij, naast die schoone kleören, Wel op een hemd zich roemen mag Dat zou ik, neen, niet durven zweren. Hewel ziedaar waarom ik lach. III. Monsieur Oscarrr, een flinke kerel, Met stevels, knevels, bril en hoed, Ziet overal zich als de perel, Der élégantste jeugd gegroet. 't Is wel, dat hij zoover van hun huis is, En waar men nooit zijne ouders zag Daar 't met hun faam niet al te pluis is Hewel, ziedaar waarom ik lach. IV. Heer Xheeft ook een kruis gekregen, Wie had het ooit van hem geloofd Nu komt hy overal u tegen Met statig opgeheven hoofd. De menschen wien hij onbekend is, Ontdekken zich met diep ontzag, Terwijl hij toch zoo'n lompe vent is.... Hewel ziedaar waarom ik lach. V. Baas Jan Verponden heeft veroverd Door 't wegen achter zijnen toog Nu is hij in 'nen keer hertooverd. En draagt den kop geweldig hoog. Hij spreekt maar van barons en graven, Maar van zijn vader geen gewag, Want die werd winkelier begraven Hewel, ziedaar waarom ik lach. VI. Och, zoo ik alles wilde zingen. Dat stof voor spot en lachen biedt, Wel honderd and're vieze dingen, Had ik te melden in dit lied. Wat ziet ge alom, in huis en buiten, Dan gekkernij van alle slach 't Herhaal te recht dus voor het sluiten Hewel 1 ziedaar waarom ik lach. SCHILDER, Zonnestraat, Nr 26, te Aalst, gelast zich met het verven, alsook met de versierschildering van kerken en kerkbeelden, het verdoeken en herstel len van oude schilderijen. Meester-Schrijnwerker, heelt de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat bij den van ouds gekalandeorden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, N1' 10. dezer. goede Keukenmeid Zich te bevragen ten bureele PARIJS LA VILLETTE. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens ter markt 3197 0737 199 1341 21022 3404 verkocht 3017 693 190 1151 19209 3404 pry a 1,40 1,40 1,20 1,90 1,80 1,28 per kilo. 138 1,20 128 110 170 160 120 1,15 1,00 1,50 1,40 8,0* ANTWERPEN. Alle woensdagen. 0,72 0,00 0,66 0,58 0.95 0,62 0,00 0,56 0,48 0,85 103 ossen prijs per kilo 0,82 137 koeien 0,00 24 veerzen 0,76 038 stieren 0,68 23 kalveren 1,05 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 050; groote ossen 00; jonge ossen 090; vaarzen 120; vette koeien 113 stieren 066 magere beesten 119; schapen 62lammeren 04 kalveren 044; varkens 212; loopers 07; viggens 355. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,45. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,90 tot 1,06. KORTRIJK. Te koop: 173 koeien, verkocht 146 vaarzen verkocht 54 stierenverkocht 15 ossen verkocht Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 13 26. Huwelijken. P. Sergant, dagl. metC. Hoevelinck, br. E. Camu, tw. met M. Poriau, tw. Y. Gysbrecbt, metser, met A. Gysens, tw. E. Van Daele, poli tieagent, met J. Ketels, br. Overlijdens. C. Hellinekx, m. Cornelis bed. 42 j. Violetstr. I. Vonck, z. b. 14 j. Itoolstr. M. Callebaut, vr. Noens, z. b. 67j. Scherrestr. P. Aerts, w. Vlemiuckx, z. b. 75 j. Zonnestr. P. Thomas, m. De Woll, groenselverkooper, 48 j. Bolleweg. F. Viergé' m. Spaans,gepens. 61 j. Ledebaan. J. Raes m. Tas, z. b. 75 jGentschestr. E. Colbert, m. Callebaut, rondl. 63 j. Asscherendries. 7 kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3