Wreed drama te Brussel. KIBELADOEKEN. OOST-VLAANDEREN. Opgepast Dc Berichten van VOLKSLIEFDE. Het Klooster Affligem. Een groot Neerhof. ouders die zegden en zongen Ze zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind. Neen, nooit zullen goddeloozen het recht hebben van zielen aan den hemel te rooven, en nochtans dat vergen zij als zij de vrijheid van geweten ver dedigen. Als men dat inziet, hoe is het mogelijk dat ka tholieke menschen met zulke helsche vijanden wil len samenspannen naar zulke mannen luisteren, hunne kinderen naar slechte scholen zenden en de verantwoordelijkheid van het verlies der zielen van hunne kinderen op hen nemen Hoe is het mogelijk dat men in kiezingen met geuzen of socialisten zou meedoen of ook nog met de groene scheurmakers, die nevens de roode kop stukken gaan zitten in Vooruit te Gent en die ge durig wapens geven in de handen der vijanden met de priesters en de katholieke geleiders aan te val len. Er is maar éen weg die naar de waarheid en het geluk geleidt en dat is de weg die ons aangeduid is door den Paus, de bisschoppen en de Priesters. Roode, blauwe en groene vijanden verstaan slecht de ware vrijheid en kunnen niet als ons on geluk bewerken. X. Beste Vrienden, 't is weêral eerste klas van weêrde vriezeman, die zijn perten begint te spelen, maar, alla, daarvoor is het Kerstmis... Alles op tijd en stond, zei de dominé en 't vaatj e was af. ..'kWensch U allen nen Zaligen Hoog dag en veel devotie op die plechtige dagen I Rijdt dan al op een peerd dat dienstmeisje van Sint-Mkolaas, dat in dehipo- droom ook probeerde peerdje te rijden, is er maar slecht van tusschen gekomen als ze eenige toeren gedaan had, viel ze achterover met haren kop op 't houten schutsel.... 't Schijnt dat haren toestand maar bedenkelijk is. Opgepast I Eet nooit te gulzig Jules Taveneer van Brugge, geeft er ons eene schrikkelijke les van hij had een te groot stuk vleesch ingezwolgen 't bleef in zijn kee steken. De geneesheer, die spoedig geroepen was, kon hem niet helpende ongelukkige versmachtte. Ouders, beveelt uwe lieve kleintjes toch alle dagen aan hunnen Engelbewaarder want, hoe waakzaam men ook zij, de schaapskens zijn er aan zonder dat men 't weetTe Turnhout had eene moeder een emmer kokend water op den vloer ge zet haar drijjarig kind trok den emmer om en 't arme kleine werd zoo deerlijk verbrand, dat het er van gestorven is 1Deuren goed toe, men schen..., Er zijn dieven op gangze profiteeren van 't winterseizoen. Op de Plaisantstraat, te St-Nikolaas, in de herberg den Watermolen, zijn ze gaan loopen met nen heelen hoop waschgoed z'hadden eene leer genomen van daar rechtover, waar men aan 't metsen is, en zoo is men over den muur gekropen. Zondag 11., heeft te Zwijii- drcclit, het eerste Winterfeest, ten voordeèle van de Patronagie der jongens, plaats gehad. De schoo ne nieuwe feestzaal van de meisjes-patronagie was proppens vol... Ouderlingen bijstand Op twee de Kerstdag, om 3 ure 's namiddags, zal er te Zwijndrecht eenen Ouderlingen bijstand ingericht worden. De welgekende spreker De Buck van Gent, zal te dier gelegenheid, eene voordracht over deze zoo nuttige instelling geven. Dat al deze, wel ke het met den werkman goed meenen, zich aan geven als eereleden en gij, werklieden, sluit u bij deze zoo nuttige instelling aan; het is immers in uw voordeel dat deze maatschappij gesticht wordt. Allen dus op uwen post op Zondag 26 December, om 3 ure namiddag, in de nieuwe school Schept kloeken moed, Vrien den van Aalst en 't arrondis sement Nog 27 wecks- keus en onzen vierden J wordt opgelaten. Het .vater is in de Maas 1,50 m. r tot 2 meters gestegen als er maar geen overstroomingen van voort komen het water is een wreed elementZa terdag is de heer Albert Ee- man, volksvertegenwoordiger van het arrondissement Gent, naar Egypte vertrokken met gansch zijn huisgezin, alwaar hij rechter is benoemd. In de statie te Angleur is er een vreeselijk ongeluk ge beurd. Een machinist Falize genaamd, wilde van zijnen in gang zijnde lokomtief springen. Hij gleed uit en plofte neder op den grond. Zijn linker voet werd vreeselijk vermorzeld door de machien. Nog eens, voor de honderste maal, herhaald Men schen, stapt nooit van den trein vooraleer hij ge heel en gansch stil staat. In 1899 is er te Geut een provinciale tentoonstelling verledene week-is het uitvoerend komiteit plechtig aangesteld. Hebt gij de nieuwe brug van Dendermondc al gezien Qa, ga, ga dat is een stuk! De brug over de Schelde, in het Land van Waas, zal er ook ko men, zulle, M. Van den Peereboom heeft den ijze- regweg voor overgenomen om eene rechte lijn te hebben van Oostende naar Bet-lijn Uit Congoland komt ons de tijding dat de Eerw. Frederik Buyle, eeD brave jongeling van St. Niko- laas, die er als broeder naartoe getrokken was om mede te werken aan de bekeeriug der zwarten, overleden is. Te Marseille zijn de socialisten aan't roer... De rekening der stad sluit voor dit jaar met een tekort van 13 millioen... Coeragie, jongens, snijdt maar riemen uit eenandermansleêrl Binnen het tijdstip van 1880-1895 zijn in de hospitalen van Parijs de volgende waarnemingen gedaan Op 1000 kinderen, die er inkwamen, aan getast door vallende ziekte, waren er 620, wier ouders slachtoffers waren van het geneverdrinken, en zoo ook van hunne kinderen ongelukkige slacht- offerkens maakten. Op de Werf, te An 1st, is een splenternieuw machien toegekomen om zeeverkoekskens te gietenHet werkt dat het ne lust is om zien. Maandag gepasseerd had er te Doel weeral eene publieke verkooping plaats van een oud afgebroken schip, ten verzoeke van J. Loque- feer en Jan Pieter Van Puyvelde. Dergelijke ver- koopingen worden hier, bijzonderlijk in den win ter, dikwijls gedaan en lokken altijd veel volk uit naar den Doel. Een bankier van Geuevc had op de reis van Antwerpen naar Aken, te Maastricht in den trein een reiszak vergeten, bevattende voor 500 duizend fr. weerden. De treinwachter Kempen van Maastricht, die den reiszak gevonden en aan den statieoverste te Aken had overhandigd, waar de eigenaar hem kwam terughalen, kreeg van de zen laatste.... 1 fr. belooning. O die leelijke gie rige prij Te Loochristy werd Zondag nacht Louis Geldof aangevallen en bekwam drie gevaar lijke messteken, eenen in den arm, eenen in de borst en eenen in den buik de dader is gekend en het kontigent van 13,300 man is in de Kamers stemd... Een vrijwilligersleger, dat is naar ons hertM. Van den Peereboom heeft gezegd, dat' hij nog eenigen tijd Minister van Oorlog blijft dat gaat mij, zegde hij. Te Schaarbeek, eene inwoonster der Vleugelstraat, Mad. B... had met een lid harer familie een vinnigen twist. Al met eens zakte de vrouw neder en stierfDe koleire haar hert gepakt, zegde de doktor... Een spiegel voor velen de wijze man leert ons, dat ge meer vliegen vangt met eenen druppel honing dan met een vat azijn. Te Gilly is een werkman, met name Dekegel, in de fabriek Roberthet hoofd verpletterd door een stuk ijzer van 30 kilos, dat onder den plethamer gelegd was en van het aam beeld schampte. De dood was oogenblikkelijk. De- kegel was 40 jaren oud en vader van 4 kinderen Bravo Lode wijk De Koninck, de groote dich ter van Mechelcn, komt vervolgingen in te span nen tegen een vuil, smeerig geuzenpampierken dier stad, voor laster en eerroof. Wel besteed, dat zal hun leeren treffelijke menschen schandalizeren. Qra Zondag toekomende, om 5 1/2 uren 's avonds stipt, in de zaal van den Kath. Werkmanskring, te Aalst groot Turufeest door den Kath. Turnclub... Ditmaal wordt het schoon feest den leden met hunne familieën kosteloos aangeboden... Of er dus zal op te passen zijn om een plaatsken machtig te worden, dat ziet ge van hier Met zulke vertooningen is de zaal te klein en zij is zóo grootWij wenschen de Tur ners dcnzelfden bijval als bij hnnne eerste op komst en roepen hun toe Vooruit, dappere jon gelingen, voor Deugd en Vreugd, Steun en Hoop onzer Kath. stad AalstEen fabriekwerker van Boom, Frans de Hon, die maandag avond aan een liberaal feest had deelgenomen, is, toen hij thuis kwam en het licht aanstak, met zijnen stoel achterover géslagep de ongelukkige verkeert in stervensgevaar. Het Gemeentebestuur van Aalst is door den Koning volmacht gegeven om zich met het ministerie van Arbeid te verstaan voor de inrichting eener Nijverheidschool. Na 31 December zullen geene postzegels der tentoon stelling meer verkocht worden die postzegels zul len enkel geldig blijven tot 30 Juni 1898. Te Luik is overleden de luitenant-kolonel Ancion hij was geboren den 22 October 1797 dus 100 jaren oud... Ook niet in de wieg versmacht. De kolonel van den Russischen stal, Massegine, die de plans van de verdediging der poolsche grens aan Oostenrijk verkocht had, is maandag in de forteres te St.-Petersburg gefusiljcerd. Zijne vrouw en zijne dochter, die de verkochte plans naar Weenen gedragen hadden, zijn veroordeeld tot levenslange ballingschap in 8iberië. De Veloman Rotin van Parijs, heeft in 't jaar 1897 't bagatelleken van 55,000 fr. gewonnen, in ver- schillige koersen. Vrijdag had te Brosse! een exaam plaats voor een employken van 1200 fr. 'sjaars... Er waren niet meer dan 300 kandida ten, die hun exaam aflegden. Te koop op ons Bureel, ai de werken van Jules Verne, met 2000 platen, hebbende gekost 7 5,00, heden voor 25 frank. Elk den vriendelijken goeden dag. Kibeladoeken. In de socialistische coöperatief van Brussel hebben de bestuurders den prijs van 't brood onlangs nog verhoogd. En terzelfdertijd hebben zij den trok van den bestuurder van 3 duizend op 4 dui zend frank gebracht. Is dit geene schoo ne volksliefde? Nog een staalken van volksliefde Cesar De Paepe, gelijk elkeen weet, was een van de grootste werkers voor 't socialismus, zijn portret hangt in al de lokalen der socialisten, zij noemen hem den u vader van 't socialismus ehwel de weduwe van Cesar De Paepe leeft in de grootste ellende met verscheidene kleine kinderkens over drij weken werd zij uit haar huis gezet en hare ar me meubelkens werden aangeslagen, en de socialisten zagen naar haar niet om. Zij is naar 't socialistisch werkmans huis gegaan, en heeft met de tranen in de oogen gesmeekt dat men haar toch, om haren mans wille, een klein aal moesken zou geven. De kopstukken hebben het haar geweigerd, zij is bui tengesmeten en zelfs zij hebben haar u nu nog eens, dat er geene broe derliefde onder de socialisten heerscht. GENT. Weeral de dronkenschap Achter de statie van Waas, zekere Frank, oud 60 jaar hij komt zondag avond t'huis, vol genever, razig gelijk nen helschen duivelzijn zoon Hen drik, wil hem naar 't bed doen maar in eens de zatte plodde neemt een schoenmakersmes en geeft zijnen zoon tweesteken in de keel en in den arm. Het slachtoffer is gehuwd en vader van 4 kinderen. Zijn staat is bedenkelijk. Wat rampen heeft die vervloekte ge never toch al veroorzaakt LOKEREN. De landbouwer An- toon Seraphien, had vernomen dat ee nige kerels op zijn kiekens uit waren. Hij kwam overeen met twee geburen van de wacht te houden. Zoo gezegd zoo gedaan. Zij verborgen zich en wel dra kwamen de dieven aan. Gelijk zij 't kiekenkot naderden, vie len Antoon en zijne vrienden hen met kluppels op 't lijf en sloegen zoo duch tig dat zij op geen kiekens meer peins den en de vlucht namen. Zij zijn ge kend. SELZAETE. In de teerfabriek Burth is vrijdag een stoomketel ont ploft, gelukkiglij k waren er ge< werklieden omtrent. Er ontstond een begin van brand dat spoedig is bluscht geworden. De stoffelijke schade is nog al groot. OVER HONDERD JAAR. Den 20 Augusti 1795 werd van wege het fransch Bestuur, een besluit uitgegeven, waarvan art. 1, luidt als volgt De orden en vergaderingen van religieusen, abdijen, priorijen, de reguliere kanunniken en kanunnikersen en in het algemeen alle- religieuse huizen en gestichten zijn afge schaft Den 5 September werd de wet der afschaffing in onze streek afgekondigd en den 22aton derzelfde maand, kwamen twee commissarissen naar Affligem. Zij brachten bovengemeld be sluit mede, dat zij aflazen, en men beloofde zonder onder scheid aan al de religieusen een pensioen van 15oo livres. Voor het verkrijgen van dit pensioen, ontving men een papier, waarop stond Bon pour 1500 livres. De commissarissen maakten de lijst op van al de religieuzen en van al hunne goe deren. Al de kloosterlingen van Affligem teekenden eenen akt van protestatie tegen hunne afschaffing. De commissaris sen vertrokken met dezen akt. Den 17 October kwamen op nieuw twee commissarissen. Zij gebruikten alle middelen, be loften en bedreigingen om de bons van 15oo livres te doen aannemen, maar allen weigerden standvastig. Zij gaven voor reden dat zij met de bons te aan veerden, toestemden in hunne afschaffing, en dat zij hierin nooit zouden toestemmen. Den 7 November kwamen vier commissarissen met 3o solda ten. Zij deden de koorden van de klokken, en geboden van het H. Sakrament naar de parochiekerk van Hekelgem te dragen. Daarna namen zij de ciborie en de remonstrantie, zij verze gelden de kerk, zoodat er niemand meer kon ingaan. Dan riep men al de religieusen te zamen en men verklaarde hun dat zij aanstonds uit hun klooster zouden verdreven worden, indien zij niet toestemden in hunne afschaffing. Allen bleven stand vastig in hunne weigering daarop vertrokken opnieuw de commissarissen. Intusschen tijd vervoerden de kloosterlingen de goederen die zij volgens art. 17 en 18 van het besluit, te weten, de meubels hunner kamer, de roerende goederen en alles wat tot algemeen gebruik van al de leden van het huis behoorde, mochten behouden, naar het kasteel van O verham, dat toebehoorde aan de baronnes van Contich. Maar er werd zeer veel goed gestolen, zoo in de abdij als onderweg. Vele wagens, die geladen te Affligem vertrokken, zijn nooit te Overham aangekomen. Den 10 November was bepaald om uit het klooster verdre ven te worden. (Wordt voortgezet). Nabij Puget-Suud is het grootste neerhof der wereld eene kweekerij Tan alle slag van pluimge dierte. Zij beslaat 400,000 vierkante meters. De eigenaar is een engelschman. Het eerste gedacht van den eigenaar was van kiekens en kalkoenen te kweeken voor de naburige stad. Maar sedert eenige jaren heeft hij aan zijnen vogelkweek eene buitengewone uitbreiding gege ven en nu levert hij eiers en gevogelte tot in San- Francisco. De bevolking van dit overgroot neerhof bestaat uit 90,000 kiekens, 20,000 kalkoenen, 10,000 eendvogels, 5,000 ganzen en meer dan 100,000 duiven. Maandelijks levert die kiekenbevolking meer dan 200,000 eiers op. Vnlsche munters. Sedert eenigen tijd had de policie vermoe dens op nen zekeren kerel, dat hij valsch geld uitgaf. De twee agenten Joostens en Tonnoir kj-egen last hem te gaan aanhou- Hij woonde met een vrouwspersoon, die ook valsche munt uitgaf, in de Ple- tiuckxstraat, n° 4, waar deze laatste eenen handschoenwinkel hield. De agenten vonden hem niet t'huis In afwachting hielden zij zich in een kamerken achter den winkel. Als hij te huis kwam maakten de agenten hem de rede van hun bezoek bekend; en verzochten hem hen te vol gen naar den bureau en geene moeilijk heden te maken. Eerst toonde de Franschman (want 't is een fransche luis) zich uiterst vriendelijk. Meegaan naar den bureau wel ze ker, met plezier, a voire service messieurs. Maar als zij op 't punt waren te ver trekken, trok de franschman eens klaps een revolver uit zijnen binnenzak en loste 3 schoten op Joostens. Joostens bukte en daarmee vlogen do kogels bo ven zijn hootd weg. De agent, terwijl hij zich liet vallen vatte den moordenaar bij de beenen, en Tonnoir nam hem bij 't bovenlijf. Daarop loste de schelm nog drij schoten en ditmaal trof hij ongelukkig lijk den agent Tonnoir. Met behulp van eenen voorbijganger gelukte men er in hem aan te houden en mee te doen. De moordenaar. De moordenaar is eenen deugniet van Parijs. Hij heet Guéraurd. 't Is ne lap van eerste soortmet een beenderig wezen, kleine zwarte oogsbens, 't haar in 't gezicht gekamd, afin heel 't voor komen van nen baanstrooper. Hij sic stukken van 10 en 20 fr. heel schoon nagemaakt. In zijn huis is een heele winkel gereedschap ontdekt. De gekwetste. Een van de kogels zit in de schouder, een in de hand, een derde tusschen de 6" en 7" ribbe. Dezen laatsten hebben de doktoors er Hitgehaald, de andere nog nietmaar er is toch geen gevaar voor 't leven. Burgemeester Buis is den moedigen agent komen geluk wenschen Wij wenschen dat ook en wij wenschen daarbij spoedige beterais en eene defti ge belooning. Den 5 December jl. is er te Oplias- selt op eigen initiatief, een Veekweek- syndikaat ingericht en den 13 daarop volgende had de rangschikking der dieren plaats. Er werden ter keuring aangeboden 97 koeien, 29 vaarzen en 2 stieren. De H.H. Louis De Vulder, Charles-Louis Van Ongeval en Remy De Wandel, allen praktiseerende landbouwers en er varene veekweekers, waren als juryleden aangesteld om het vee te beoordeelen volgens de provintiale puntenschaal, 't is te zeggen, volgens de volmaaktheden en hoedanigheden der verschillige lichaamsdeelen. Van de 100 punten werden er aan de dieren der volgende eigenaars toegekend A. Koeien. 1° De Boe Eugeen (84-74). 2° Van Peteghem, Petrus (80-76-73-70-70). 3° De Braeckeleer Theod. (80-70-70). 4° De Sterck Bernard (78) 5° Van Dalem Leopold (75). 6° De Brauwer Kind (72). 7° Berlengée, Charles (70-70). 8" Scheirliuckx Gustaaf (70). 9° De Cooman Jan-Baptist (70). 10° Machtelinckx Camiel (70). B. Vaarzen. 1° De Mulder, w" Fred. (73). 2° Berlengée, Kinderen en Van Peteghem P. ieder 72 p. 409 ken.... Pof! Paf! de poort is uit hare hengsels gelicht en bonst op den grond I Hoera 1 Hoera steeg het in machtige galmen uit den mond der Aalstenaars. Helpt Godschreeuwde weer Iwein en zag pijl snel naar de gaanderij op Rambold was er niet meer. De Heer van Aalst stormde met zijne wapenmakkers den burcht in, hakte en hieuw en korf onverpoosd. Intusschen waren de ladders tegen den ringmuur ge plaatst en de overige Aalstenaars beklommen ze en raakten op de bolwerken, door Rambolds oorlogslieden al ontvlucht. De vlag van Aalst wapperde op de borstwering. In het kasteel werd er vinnig gestreden. Bijlen, knotsen, lansen, speren en zwaarden hadden het hier te Reeds was Iwein, dorstig naar Rambolds bloed, in de ridderzaal gedrongen, door menig vertrek gevlogen de booswicht was nergens te vinden. Edoch hoort 1 Welke wilde krijgskreten buiten het kasteelWat paardengetrappel wat wapengekletter Geen twijfel. Een heel leger rent den burcht in Zijn het vijanden, die Iwein overvallen?... Is het Dirk, die met zijne zegevierende drommen aanrukt?... Pijnlijke onzekerheid Eenige stonden werd Iwein tusschen hoop en vrees geslingerd. Het doldriftig geroep - Heil Willemver kondde hem echter weldra de afgrijselijke waarheid. Ver wonnen worden juist op het oogenblik, dat hij Lauretta verlossen zou Hoe spijtig I Verslagen worden zonder den lafaard, den booswicht te hebben doorstoken 1 Hoe jam mer 1 De Heer van Aalst liet zich door zijnen strijdlust tot geen onzinnigheid vervoeren. Vrienden, riep hij ons behoud in den aftocht gezocht. Gezwind uit de voeten 1 Willem stormt met zijne scharen den burcht in. De gelederen dicht en vooruit 1 n

De Volksstem | 1897 | | pagina 2