Albert Meganck, VOLKSPARLEMENT. XIX. LUIBRECIITS. Hij wordt yenvacht. Pompiers. Dendermonde. St. -Maria- Audenhove. Nieuws uit Aalst. Uit de vreemde landen. Handelaars en Duivenliefhebbers. BEIVOIT VERBEECK, Men vraagt Veemarkten. Burgerlijke Stand, Aalst. C. Stieren. Berlengée Charles 72 p. Het getal werkende leden van het syndikaat is 55. Deze tentoonstelling heeft bij de landbouwers van Ophas- selt den besten indruk nagelaten en wij zijn overtuigd, dat zij veel zal bijdragen tot de streving naar veredeling van het plaatselijk rundvee door uitlezing der puiküieren beider ge slacht. Jan. De Dendergalm van Zondag 19 December 1897 schrijft Wat hooren we zoo allemaal rammelen over pompierde- rij Zouden we daar niets mogen van weten Welk is de oorzaak van dat twisten en kibbelen? 01 wordt er daar comedie gespeeld in het duister Wil men wondekeus ver- bergen die over do gezondheid der kliek een zonderling licht zouden verspreiden Wie 1 wie 1 wie kan ons dat zeggen De grrroote Kribbelaar van De Dendergalm wordt dringend verzocht zich aan te bieden ter Molenstraat, N° 75, bij den heer P. De Paepe, bevelhebber der Vrije Brandweer, waar hem alle vereischte inlichtingen zullen gegeven worden. De liefhebber is dus aldaar verwacht. Nonkel Doe. Ah, nonkel Sis, mensch, ik maak u mijn komplerneut'dag- gor zoo strabant uit ziet, maar om niet to vergeten, g'kebt de komplimenten van nonkel Chalen van Geesbergen, zelle. Nonkel Sis. Och jongen, maar 't is waar, ja, eerst nog ge zijt bedankt voor de komplimenten, als t familie is, ge weet wel, 't doet azoo nog plezier als 't er wel mee gaat, want als ik u bezie, zelle jongen, gij zijt ook een felle konstrukse van ne mensch, ge zoudt nog te voet naar Brussel gaan. Nonkel Doe. Ah 'k moe zeggen, da mijn fondeerssels nog goed zijn, ja's ze zijn nog goed, de marche zit er nog in, ja zelle. Nonkel Sis. Nog naar Brussel zoude gij gaan, zeg ik u, mee 't Assche een pintje bier te pakken. Maar, 't is waar, ik heb naar Gent geweest, maar met den trein, zelle, 'k geloof da't met den dienen was van in de veertig uren, en g'hebt gij de komplementen van nonkel Jef. Dat is na iet mee allemaal die uren. Nonkel Doe. z'Hebben mij gezeid, dagge wel tot in de 't zestig kunt gaan zou 't waar zijn Nonkel Sis. Ne mensch moe na nog d'horlogo leeren als ge fleus niemeer en ziet. Nonkei, Doe. Om geen verabeseering t'hebben, nonkel Sis, ik wensch u ne zaligen Hoogdag, zelle. Nonkel Sis. Van de gelijke, mensch, en wa dunkt er u van Kerstdag Nonkel Doe. Dat ik zou willen op 't Landhuis in de groote registers en in de manneskries willen opzoeken, wan neer da 't nog zou gebeurd zijn van azoo ne zachte winter. Nonkel Sis. 't Is sjernetwee waar, is 't waar! 'k Ge loof da't vriesmackien kapot is of dat het op de zolder gedre- gen is. Nonkel Doe. 't Moet toch iet zyn. Nonkel Sis. En dat z'al de sneeuw verkocht hebben aan mannen uit Amerika. Nonkel Doe. Ja, ze zeggen da 't daar op een plaats zoo nijg gesneeuwd heeft dat al de schouwen van d'huizen ver stopt waren. Nonkel Sis. Eene kalkulis zeker, mij dunkt mij, dat z'hem toch ieverst moeten verbezigd hebben. Nonkel Doe. Maar, alia, en laat ons niet te rap roepen, want. Nonkel Sis. Ja, 't is nog tijd genoeg, 't is nog tijd ge noeg, maar alla, wij zijn toch al zoover geprocedeerd, en 't is geheel zeker een spektakel da raai is en ekstra ordineer. Nonkel Doe. 't Gaat de werkende mensch azoo nog mee voor 't geen dat de kolen regardeerd, en 't vuur maken. 410 Hij vloog met zijne wapengezellen naar de poort, overrompelde de wachten en slaagde er in weg te vluch ten op den stond, dat Cliton, die bereids tot in de ridderzaal was gestoven, bet bemerkte. Tevergeefs volg den Willems krijgslieden de vluchtelingen op de hie len. Iwein had, bij het wegsnellen, het hoofd naar het kasteel gewend en gezien hoe zijne wuivende vlag van de transen werd gerukt en door het vaandel des dwin- gelands vervangen. Tranen biggelden hem langs de wan gen.... Toen de avond Akspoele's akkers, vóór den slag zóo goed doorploegd en thans door de strijdrossen vertrapt, met een gulden mistsluier omhulde, maakte er het oor- logsgedruisch plaats voor eene schrikwekkende stilte, nu en dan door den gil der gekwetsten, het gereutel der stervenden, het gefladder van bloeddorstige ongeluksvo gelen gestoord. De grond lag bezaaid met lijken. Ook in en vóór den burcht had het bloed bij beken gestroomd en lagen de lijken gestapeld. Het naakthet naaktNog eenge stonden Hoort, hoe die toon de lucht doorboort Hoe dat geschal Zich weerkaatst aan den wal Edmond Fabri, Na lijden komt verblijden. Achdaar grijpt hij reeds het lemmer Zal zijn hand den moord bestaan Jak Frans Willems, Maria van Brabant. Wat gebeurde er in den kerker, terwijl Iwein het kasteel aanviel Bij het sein der bestorming zakte Lauretta, geschokt door hoop en angst, op de knieënhief oog en arm ten Nonkel Sis. Jommer zeker, 't maakt seffens nog ne liter tegen als 't azoo vriest, gelijk da't somtijds ge beurd, dagge moet stoken en koteren gelijk in een ijzergieterij. Nonkel Doe. Da ne mensch zou benauwd zijn van 's morgens op te staan, dat uw huis is gelijk nen ijskel der en dat de vensters daar al zoo stijf staan van de blommen alsne gestre ken kol: Nonkel Sis. Maar binst dammen van kols spreken, ik heb hooren zeg gen dat er te Lede een kalf te zien is mee twee koppen. Nonkel Doe. Dat is toch nog ge beurd. Nonkel Sis. Zou da gezond zijn, nonkel Doe, azoo twee koppen hebben? Nonkel Doe. Ik en weet nie, maar 't dunkt mij da't moet onverdra- geliik zijn als da begint zeer te doen. Nonkel Sis. 't En is voor mij nie dat ik vraag, maar alla, in alle geval, kan ik nog beter een kalf verdragen mee twee koppen als ne koppige mensch. Nonkel Doe. Ik ook. g'Ilebt daar azoo 't Aalst eenen op de vischmerkt, die nu voor de moment op ue magere meersch loopt, mee een mandeken aan zijnen kop, en die niet en doet als stand vastig burrelen. Nonkel Sis. Burrelen ja, burrel- de gij niet, zoo en bedde gij nie. Nonkel Doe. Wel gezeid, nen dweezen, ge weet wel, die zijnen eemer omver gesmeten heeft, en die daar na mee zijnen steert staat te slaan van ko- leire. Nonkel Sis. Och Heero, mensch, de pantomiene is ver gespeeld, er be ginnen voor goed scheuren te komen in 't laken de menschen worden te goed gewaar waar dat den taroef zit. Nonkel Doe. Ze moeten allemaal in de Kamers zitten, voor de splente- moenes, ge weet wel. Nonkel Sis. En daarvoor altijd akkoord maken met de liberalen, foei I Nonkel Doe. Gelijk nu weer binnen kort te Dendermonde. De ka tholieke en volksgezinden laten ne man voorstellen van al de kiezers en de Ju dassen zijn niet kontent, door den bis schop veroordeeld... Nonkel Sis. Die gaat meetingen houden met de socialisten... Nonkel Doe. Die uitvalt op de priesters en de bisschoppen... Nonkel Sis. Moeste die metingen hooren, nonkel Doe, uw laatste betjen haar viel uit, geen goei niemeer, geen christenen, als die mannen van drij el len voor ne frank. Nonkel Doe. Ja, die buiten eeni- ge brave menschen die zich lateu be driegen, nie en tellen als nen hoop gree- vers, al d'ou en do nieuwe liheraleu, en al dat in 't kot gezeten heeft. Nonkel Sis. Altijd 't zelfde, ge zult zien al de liberalen gaan daar voor stemmen en dan komen z'af en ze roe pen Zie ne keer hoeveel dommekra- ten 1 't wordt al dommekraat. Nonkel Doe. Als ze zoo fel zijn, waarom en stellen z'huu niet vooren waar dat de geuzen en de socialisten bo ven liggen Nonkel Sis. Goed gezeid, maar daar en zijn ze niet te zien. Nonkel Doe. Weet ge nog dat ze t'Aalst hier ook wilden de wet maken, en op de kiezing hadden ze mee moeite 900 stemmen tegen de katholieken 3500, wa blieft er u, als 't u blieft Nonkel Sis. En als ze verliezen, dan is 't door bedrog, natuurlijk, an ders... Nonkel Doe. Uilespiegel was azoo op ne keer aan 't vechten, en als bij al twee uren onderlag, riep hij u Trekt hem van mij, of ik breek hem in twee Nonkel Sis. Just, azoo is 't. De verraders zijn aan 't werk in 't land van Dendermonde. Tegenover den katho lieken kandidaat, M.' Tibbaut, wettelijk in algemeenen Poll gekozen, komen de zoogezegde christene democraten op met een vreemd heet hoofd uit Westvlaanderen Ducatillon die hier van niemand gekend is en door niemand gevraagd wordt. Van wegens de katholieken moeten zij op niet veel stemmen rekenen, want wie zou durven meedoen met mannen die den oudergang der katholieke partij bewerken Maar zij rekenen op de stemmen der liberalenen die zullen zij hebben, 't Is hier publiek gekend dat er een verbond gesloten is tusschen libera len en de christene democraten. De vierde man is hier, tot groot schandaal van gansch Dendermonde, afgestapt bij den advokaat Martens'thoofd der radi cale partij, en te Wetteren heeft hij een bezoek gebracht aan De Meyer, eenen man die in 94 kandidaat der libe ralen was. In de meetingen, die zij geven, is er nooit een woordeken tegen de socialis ten, maar tegen de katholieken vallen zij uit op de schandaligste wijze en te gen de rijken, tegen de bisschoppen en de priesters. De katholieken bevechten met be hulp der liberalen, 't is voorwaar een proper werk en wij weten niet hoe de aanvoerder van dien droeven strijd zij ne rekeniDg zal effen krijgen bij den Grooten Rechter. Onze lezers zullen zich nog herinneren dat wij verleden maand gesproken hebben over den aan val van 't klooster van Maria-Audenhove door ee ne bende van 28 a 30 wildstroopers. Wij hebben dan ook gezegd dat twee jachtwachters zich dap per gedragen hebben en onbevreesd de bandieten achternagezet hadden. Deze week zijn de schelmen weergekeerd om zich te wreken. In den nacht tusschen zaterdag en Zondag zat J. Van Zwembeke rustig te slapen achter zijne stoof, als eensklaps vijf bandieten in huis vielen. De kleinste zette den loop vau zijn geweer op de borst vau den jachtwaker, Deze schoot wakker, stootte de karabien weg, verborg zich onder de ta fel en stampte van daai met de bank. Op dien stond meenden de bandieten gerucht te hooren op de straat, zij gingen op de vlucht en namen do wapens mede die Van Zwembeke van den graaf gekregen had. Dat is van dees jaar de zesde bandietenstreek die te Maria Audenhove plaats heeft. 1" In 't begin vau het jaar werd er 's nachts een geweerschot gelost door het venstei van Bernard De Pessemier. Het zaad kwam terecht in de schouw. 2° Drij maand nadien werd er weerom gescho ten naar denzelfden Pessemier, die dit maal ge kwetst werd. 3° In Augusti werd 't huis van Pessemier in brand gestoken. 4° Op den 1 September 's nachts werden de peerden van den burgemeester omver geschoten. 5° Den 19 November werd 't kasteel aangeval len een kogel doorboorde eeue ruit juist boven 't hoofd der kasteelvrouw. 6" Nu zaterdag werd 't huis vau Van Zwembeke aangevallen. Messteken en bedreigingen daar spreken wij niet van, dit is dagelijksch brood. Herbegint de tijd van Baekeland en Jan De Lichte? Dat de schrik onder de bevolking groot is, kunt gij wel denken de policie is onmachtig, 't Beste ware een compagnie gendarmen zenden. Leest De Volkalust. Zie onze vierde bladzijde. Spiegels was onderwijzer en het zoontje van Luibrechts kwam bij hem ter school. Spiegels. Luibeken, reken dit sommetje nu eens uit als icmaud, bij voorbeeld uw vader, 100 frank te leen krijgt, om die maandelijks met 10 frank terug te betalen, hoeveel blijft bij, na verloop van zeven maanden, dan nog schuldig Luibeken. 100 frank, meester. Spiegels. Kent ge den regel van 't aftrekken niet meer, jongen Luibeken. Jawel, meester, maar ik ken mijn vader nog betor I ZonrtfeyruHt. Op Kerstdag zal de apo theek open zijn van M. Meirschaut, Korte Zout- straat. Op 2° Kerstdag die van M. Van Caelen- bergh, Leopoldstraat. '/'«Mjfta/o. Wij berinneren onze lezers dat de trekking van den praebtigen Tombola der Vereenigde Briefdragers, zal plaats hebben op Zondag 26 December (2° Kerstdag) om 5 uren na middag, in bet Café Minnaert Groote Markt. Wij moedigen elk aan de meer dan 200 ten toongestelde prijzen (waaronder verscheidene van groote waarde) te gaan bezichtigen, en terzelfder- tijd zich van loten te voorzien. Deze zijn te beko men in 't lokaal en bij alle briefdragers tot den dag der trekking, 12 uren 's middags tot welk tijd stip de Voorwerpen ook zullen zichtbaar blijven. N. B. Lijsten, de prijswinnende nummers ver meldende, zullen daags na de trekking te beko men zijn in 't lokaal en bij alle postboden. Dirk iflartcuszoDcu. Vergadering Maan dag 27 Dec., om 8 1/2 uren 's avonds, bij Severin De Bolster, Statiestraat, 1. Dagorde Rekening 1897 herkiezing voor den helft van 't bestuur balloteering van nieuwe leden. Tarnfeest en optocht. Zondag aanstaan de, om 5 uren stipt, groot Turnfeest in Werk manskring. Te dier gelegenheid zal de katholieke Turnclub, des namiddags om 3 uren, in volledig werkkostuum en voorafgegaan van den Trompet- tersclub, een uitstapje rond de stad doen. Bericht. Ter oorzake van 't Kerstfeest, 't welk zaterdag aanstaande gevierd wordt, zal de wekelijksche marktdag daags te voren, dus den vrijdag gehouden worden. Nieuwjaardag valt ook op den zaterdag en, zooals gewoonlijk, zal den merktdag op dien dag, dus der zaterdags plaats heb beu. Men gelieve het ruchtbaar te maken. Pnrlnil' 0Qze hertelijken dank. Hum. Nog achtergehouden Vriend J. Wij zullen wij daar voorlezen,meneer Bartholo mew. Onthouden belofte is schuld. Looden. nooit meer te zien, 't is wat erg. T. F. Zondag zal Melle pront zijn. Reizigers, die in een der eilandekens van Male- sie langs 't zeestrand wandelden, zagen een lijk ko men aangespoeld. Het slachtoffer was aan een kruis genageld. De wouden aan banden en voeten waren wijd opengescheurd, misschien door 't ge weld dat de ongelukkige gedaau bad om los te ge raken. Levend gekruist worden, welke wreede dood I In Italië is niemand kontent van bet nieuw ministerie. Wij zijn kurieus om te weten hoelang de ministerkens zullen aanblijven. In Cuba hebben de opstandelingen den spaanscben luitenaut-colonel Ruiz vermoord als hij naar bun kamp kwam om over den vrede te bandelen. Hij was alleen en ongewapendAlzoo nen mensch ver moorden, dat is een laffe daad dat is verraderij. Ze beginnen weerom te spreken van gruwelen door de Turken bedreven. Te Winitsa hebben ze onlangs 5 Bulgaren vermoord, waaronder een priester eerst hebben zij ben wreed gemarteld, 't Is eene schande dat de mogendheden dit alle maal ongestraft laten gebeuren. priVf biedt kosteloos aan, aan allen die JuJLn llijJjll aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rlieumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het mensclilievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelijk en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Stempels in caoutehoue, te beginnen van 1 fr. 50, fleschje inkt inbegrepen. Cachotten in koper, te beginnen van 1 fr. (met twee letters), bij de Echt- genoote CORNELIS-CLINCKAËRT, 46, Lange Zoutstraat, Aalst. Een kataloog met honderde modellen is ter be schikking der klieënten. Goedkoope boek,- papier en muziekhandel. Almanak Hachetlc-Lcbcguc voor 1898 aan 1 fr. 50. SCHILDER, Zonnestraat, Nr 26, te Aalst, gelast zich met het verven, alsook met de versierschildering van kerken en kerkbeelden, bet verdoeken en herstel len van oude schilderijeu. Meester-Schrij nwerker heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, alsdat bij den van ouds gekalandeerden Tabak- en Ciga- renwinkel komt over te nemen van dame weduwe Matthys, Molendries, Aalst, en overbrengt in de zelfde straat, Nr 10. dezer. eene goede Keukenmeid Zich te bevragen ten burcele PARIJS la VILLETTE. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens ter markt 3197 0737 199 1341 21022 3404 verkocht 3017 693 190 1151 19209 3404 prijs 1,40 1,40 1,20 1,90 1,80 1,28 per kilo. 138 1,20 107 ossen 148 koeien 39 veerzen 021 stieren 14 kalveren ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs per kilo 0,80 0,00 0,74 0,68 1,07 128 110 170 160 120 0,70 0,00 0,64 0,58 0.97 1,15 1,00 1,50 1,40 8,04 0,60 0,00 0,54 0,48 0,87 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 045; groote ossen 03; jonge ossen 145; vaarzen 158; vette koeien 123 stieren 078 magere beesten 153; schapen 96 lammeren 00- kalveren 097varkens 347loopers 19; viggens 541. De goede "stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,45. De grasboesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,85-tot 0,98. KORTRIJK. Te koop: 187 koeien, verkocht 143 vaarzen verkocht 62 stieren; verkocht 18 ossen verkocht Geboorten Mannelijk 15 Vrouwelijk 20 35. Huwelijken. C. Vlasschaert, voerm. metM. Van de Meers- sehe. M. Van Geem, moutbew. met M. Van Goethem, tw. Overlijdens. F. Janssens, m. Camp, z.b. 84 j. Zonnestr. N. Mathieu, m. Vonck, tw. 63 j. Burcht. V. Muylaert, vr. Vau Neck, iandb. 37 j. Paepestr. J. D'Haese, m. Van Qauillie, bakker, 67 j. Oude Dendermondsehesteenw. J. Van Bempten, z.b. 78 j. Leopoldstr. F. De Beul, w. Van der Paeit, z.b. 73 j. Oude Dendermondsehesteenw. S. Soetaert, vr. Matthys, z.b. 40 j. Dendermondsehe steenw. M. Schouppe, z.b. 17 j. Breestr. B. Van de Perre, w. Bal, iandb. 59 j. Groenstraat. 3 kinderen onder do 7 jaren.

De Volksstem | 1897 | | pagina 3