Nieuws van verre. Carnaval. Eertijds en J\u In de Klodden. Kwaart voor den zevenen. Nederbrakel.- Het Concert. Van DENDERHAUTEM naar 1NDIE. Negende Brief. Aalst. Oude herinneringen. zal duren en 3000 franks kosten. Het vertrek zal plaats hebben in de eerste dagen van Juni.... Al wie tijd heeft en dat sommeken missen kan, mag meegaan. Nog IS Weck«kcn« cn we zijn onzen vierden kwijt. Of het begint te korten! Over tachtig jaren bestonden er nog geen naaimachienen, noch trams, noch steekjes, noch elektriek licht, noch telefoons, noch telegraafs, noch wielrijdsters, noch, enz., enz... Wat zullen de volgende tachtig jaren den mensch voor nieuws aanbieden Op dit oogenblik staan er meer dan 400 rijwicleu in den Berg van berm- hcrtigheid te Brusael, waaronder 15 tandems Zou men fleus geen compassie krijgen met de Brusselsche velorijders, die op onzen buiten zooveel van hunnen bredden komen maken Anseele, Eedje ofte Keizer Edward van Gent, mag zich niet meer voorstellen als kandidaat van het arrondissement Luik de Walen en willen er niet meer van. Wat affront 1 Heeft hij soms geen goesting om naar Aalst om een buisken te komen Vincotte, de beroemde beeldhouwer, heeft zijnen schouder verstuikt. 't Is eene ziekte aan het neusbeen, dat Gladstone heeft en prinses Clementine van Saksen-Coburg ligt gevaarlijk ziek dat is de moeder van den prins van Bulgarië. Och arme 1 Een öojarig man, nen Brisseleer, zijne kamer was in brand ge raakt, en als zinneloos van angst, is hij door het venster gesprongen en met zijn hoofd op de stee- nen gebotst. Dood Neen, maar bijkans. Tot Boel was er maandag der gepasseerde week zooveel volk als op nen kermisdag, voor den verkoop van een oud schip. Doel is voor zulke koopdagen vermaard. Op de plaats waar een boom gestaan heeft, die verdord en gestorven is, mag men geenen anderen boom zetten, tenzij men de oude aarde diep uitgraaft en RJi door nieuwe vervangt. Een zui-^k ver geweten is het zachtste oorkussen. De Ko ning zal waarschijnlijk op 17 April aanstaande de opening der hofbouwtentoonstelling te Geut bij wonen. Gepaseerde week zijn te Brussel, in het park, de eerste zwaluwkens gezien en voor de kiezing der Kamers te Ziunick zullen drij lijs ten voorgesteld worden liberalen, socialisten en katholieken. Dat onze vrienden maar wel hun best doen en zich geene moeite sparen om den dubbelen vijand van Kerk en Staat te verdelgen. Nen garde-convooi van Lrdcbcrg heeft zich maandag met een scheermes de keel afgesneden hij ligt in een deerniswekkenden toestand... O, gie droeve sukkelaar da g'het zijtWilt ge ne keer weten hoeveel het Grand Hotel van Brussel jaarlijks moet betalen voor huishuur De som van 150,000 frank.'t Is kolossaal, 'tis pyrami- daal. Dit gebouw is den eigendom der stad. De socialistische lotelingen van de hoofdstad, nuieipp, neen per testament nagèlaten aan een kindergasthuis, x millioen; aan den arme, 60,000 frank. Er worden dagelijks in Europa vijf tien lokomotieven gemaakt en afgeleverd. De eerste kerkklokken verschenen in Eraukrijk de oudste klok is deze van den dom te Sicun zij dagteekent van 1159 de grootste is die van het Kremlin te Moscou zij weegt 4320 kilos en werd in 1533 gegoten. Te Brussel stond er nen schildergast, op den dorpel eener geopende venster meeting te geven over Zola. Men heeft den man, die zinneloos geworden was, uit zijne gevaarlijke positie kunnen redden, doch niet zonder moeite. Als ge koude voetcu hebt, sta dan herhaaldelijk op uwe teenen heft u langzaam op en laat u weer even langzaam op uwe hielen zakken. Herhaal de lichaamsoefe ning een tiental keeren gedurende een paar mi nuten, en... ge zult eene weldoende warmte in uwe voeten voelen stroomen met den herstelden bloedomloop. De olifant is zulke groote beest, hé Ewel, en toch is hij benauwd van muizen... Alleen op het zien van zulk klein goedje, beeft de kolossus in geheel zijn lijf, slaat met zijnen sneuter heen en weer en maakt een verbazend geraas... Hij vreest ongetwijfeld dat de muis in zijnen sneuter zou kruipen. En daarmee, goede Vrienden, groet ik u van harte. Uw verkleefd, Kibeladoeken. tr Baasken Van de Wiele. Vader, kom eens zien, Mia is verkleed, mee nen sluier aan. PiE. Sapristi, mijnen sluier van burgem Mia, geef dien sluier hier. Baasken Van de Wiele. Vader, laat er ons mee spelen, moeder zegt dat gij hem toch nooit niet zult kunnen bezigeu. Over 5 jaar was het arrondissement Aalst een voorbeeld voor gansch het land. De katholieke volksvertegenwoordigers werden er zonder strijd sedert jaren naar de Kamers gezonden. Ongeluks vogels zijn in het arrondissement gekomen en on der den bedriegelijken naam van christene demo craten hebben zij twist en tweedracht gezaaid. Met de stemmen van liberalen en socialisten werd het hoofd der christene fopparlij in eene bal- lotcering gekozen. 4 jaren lang heeft de vierde man gehandeld tegen den wil zijner geestelijke overheid en tegen do belangen der katholieke par tij. Nu komt hij van Z. H. Mgr Stillemans ver bod te ontvangen van zijne kandidatuur voor de Kamerkiezing nog voor te dragen. Als men wel nadenkt, er blijft van de hoofden der christene foppartij niet veel meer over. Het opperhoofd is door zijne geestelijke overheid ver oordeeld anderen vinden het geraadzaam er stil- lekens van onder te trekken auderen nog, en bij zonderlijk 't Leeuwken van Somergem, slagen hun ne eigene ruiten uit door zonder omwegen met al le katholieken en alle geestelijke overheid af te breken. Dat is de gang van de wereld. Visschers in troe bel water kunnen wel eenigen bijval hebben, maar het goede eindigt met boven te komen. Do hoo- veerdigen worden zelfs hier op aarde vernederd hunne glorie vergaat als rookdit zijn de woorden van de Schriftuur. Die het goede verdedigen, moeten dikwijls ge weldige strijden onderstaan maar zij mogen met de hand op hun geweten zeggen dat zij voor God gewerkt hebben. Die glorie cn eer zoeken op den dwaalweg, worden neèrgeslageu en zijn bij God verantwoordelijk voor 't kwaad, dat zij gesticht hebben. W. Vooruit van Gent zit in de klodden. De hoofd mannen weten niet langs waar hen keeren. Een van hunne oude vrienden, Paul Braeckman, die vroeger deelmaakte vau den bestuurraad, maar die er vau onder gegaan is omdat hij de onrecht- vcerdighoid niet meer kon verdragen, Paul Braeck man geeft eeneu boek uit, waarin dat hij beschrijft hoe Anseele en Compagnie den tyran spelen met 't werkvolk, hoe de menschen in Vookuit slechter betaald worden als in 't gemeenste fabriek, hoe zij harder behandeld worden als bij den slechtston kapitalist, enfin, hoe dat Vooeuit bestierd wordt door eene soort van volksbeulen in plaats van volksvrienden. Braeckman heeft ook in eene hollandsche ga zet Recht voor Allen brieven uitgegeven, waar in hij tegen de bestuurders van Vooruit de grofste beschuldigingen uitbrengt. En 't schoonste van al, hij spot met Anseele en zijne confraters. Durft gij mij een proces aandoen, zegt hij ik zou het wil len, ik zal dan nog andere histories uitbrengen. Wat klodden, wat klodden Vele menschen be ginnen klaar te zien in die bedriegerijen en geven hun ontslag van Vooeuit. Er is nog een andere doorn die Vooeuit in den voet zitVan Huffel, ook een van de hootdmans, die al vroeger eens uitgesloten werd, maar die zij uit benauwdheid weeagenomen hebben, Van Huf fel wil nu de coöperatief doen ontbinden en cischt 't zevende paart. Alles behoort toe aan de bestier ders, zegt hij. 't Ziet er hem daar lief uit. Hoe is 't Aalst al weergezien van die centen die zij weke lijks moeten leggen *- I'ië ziet in zijnen droom al de heilige Vaders-en heilige Kerkleeraars vergaderd, cn spreeekt hen toe in dezer voc- ge; Ik heb altijd hooren zeggen dat met den heiligen Thomas hel getal gesloten is der Kerkleeraars, en dat dit getal met hem volmaakt is gebleveo. Zou er thans geen plaats meer zijn onder u voor eenen Aalster- schen demokraat, ik zou mij bij uwe rangen ver voegen 1 Heilige geleerden van alle eeuwen, ik alleen heb in deze 19° eeuw het waar geloof bewaard 1 AI de priesters hebben eenen valschon weg ingesla gen, zij hebben de leering Cbristi geschonden en mij verlaten 1 De bisschop, die anderen in wijsheil en voorzichtigheid zou moeten hebben voorgegaan, heeft tot ergernis van geheel mijne familie, ia twee notas mij en mijne gazetten afgokeurd en er de lezing van verboden. De Paus zelve, de stadhou der Cbristi doet ook mede. Hij heeft onzen broe der naar Romen geroepen, en heeft hem niet wil len ontvangen, hij heeft hem zijnen zegen gewei gerd, bij heeft hem doen verschijnen voor eenen spaanschen cupucien 1 Ja, zij zijn allemaal afgedwaald, de pastoors en de dekens, en de dekens, en de bisschoppen, en de kardinalen, en de Paus ook al. Heilige Vaders, ik word het gewaar, ik alleen ben in de waarheid niemand zal 't mij afklappen, ik heb het geschre ven aan den bisschop van Gent, hij mag mijne ga zetten veroordeeleu zooveel als hij wil, als ik sterf zal ik mijnen Werkman en mijn Land van Aelst nog op mijn hert drukken. Heilige Vaders, zonder op mijn eigen te stoeffen, ik mag opkomen nevens den H. Petrus, den H. Antonius, den H. Damia- nus, nevens Gregorius den Zevenden. Mij dunkt, dat ik ook een Kerkleeraar ben ik leg 't Evange lie uit, en de Epistels, en den profeet Isaias, en de Kerkelijke Geschiedenis. Ik word ook vervolgd voor do Rechtveerdigheid het tribunaal van Au- denaarde en Dendermonde heeft mij al dikwijls veroordeeld, de bisschoppen van Gent en Brugge geven notas uit tegen mijn gazetten ik word van iedereen verlaten, uitgenomen van de liberalen en de socialistenOch, Heilige Vaders, verleent mij toch een plaatskcn in uwe rangen, of als't niet zijn kan, maakt mij dan toch ten minste burge meester van Aalst, Heilige Vaders, Heilige Vadersl Op dit oogenblik schiet Pie uit zijnen droom. En beneên, aan den trap, roept nen letterzetter: Menheer Peeeteris, moet da van de week we- drora in de gazet staan, dat de men schen moeten roepen in de kerk als ze over de slechte gazetten en de volksbe driegers preekeu PARLOIR- Vr. C. De broodroof is uitgekomen. X. Zoo is 't eerste klas. Bartholomeus.Waar is de iever van vroeger dagen Lo de. Hebt ge vaarwel gezegd aan de we reld? Daniël. Moet go misschien eene pleidooi maken Audax. Beste dank voor uwe goedheid. Kerkelijk Nieuws. Dagwijzee. Zondag, 27 Februari. 't Evange lie van Jesus, die 40 dagen vastte in de wildernis, vóór dat hij zijne prediking begon. Maandag, 28. H. Romanus. Dijnsdag, 1 Maart. II. Luitber- tus, bisschop. Woensdag, 2. Gelukzalige Karei de Goede, graaf van Vlaanderen. Dondeedag, 3. H. Cunegondis, keizerin. Vbijdag, 4. II. Casimirus. Zatebdag, 5. H. Theophiel. Het avondfeest van 27 Februari schijnt wel te zullen lukken. Er wordt dapper geleerd en herhaald, 't Schijnt dat de 't Zalders van zins zijn bunnen naam nog te ver- grooten en een staalt jen te zetten aan den criticus, die zijne komst heeft aan gekondigd. De prachtige kostumen ko men van het vermaard huis Deleu te Brussel. Ziellier het programma 1Openingstuk door de Fanfaren De Eendracht2. Den eenen voor den ande ren, blijspel in éeu bedrijf 2. Een vrouwtjeals 't u belieft! kluchtlied door M.A. Do Frene 3. De tamboer van't Keurregimentkluchtspel in twee be drijven. Het avondfeest zal opgeluis terd worden door eene symplionie. Wie kan dat gelooven, nen koning die herberg houdt En toch is het zoo die vieze kwast is de koning van Wnr- («•niirrf In ziine,..eieene hoofdstaf hotels, die hem jaarlijks Let sommeken van 312,000 frank opbrengen. Maan dag heeft de Paus eene groep pelgrims ontvangen uit zijne geboortestad Ana- gul. Onder ben was de oudo jachtwa ker der familie Pecci, een man van 90 iaar, met wien Leo XIII in zijne jonk heid honderde keeren op jacht is ge weest. De Paus was er van aangedaan als bij hem weer zag. Lang heeft hij met hem geklapt en verteld van den tijd dat zij gingen jagen. In de familie wordt 't jachtgeweer nog bewaard van den Paus. Op Eliipka bewaren ze den sluier, die Pie gekocht had om burgemeester mee te spelen. In een Duitschc mijn heeft eene verschrikke lijke ontploffing plaats gehad. Er zijn J18 dooden. Hoeveel familiën weerom in den rouw Te Bombay is het gasthuis der pestzieken afgebrand de zieken zijn allen kunnen gered worden, maardrij zijn 's anderendaags gestor ven van den schrik. Och God, in Rusland, misschien 250 visschers dood. Op zee voor de broodwinning, een hevige storm maakt het ijs los, de vis schers worden op de schalen medege voerd, 40 zijn er gered, van de andere weet men niets. In Rumcnië is er in de Kamers voorgesteld van de Joden uit het leger te sluiten, en in Octa zijn zij nog altiid zonder gouverneur, dit schoon eiland, zoo rijk en vrucht baar, zal op 't einde nog eene wilder nis worden. Ziehier het nieuws uit Oostenrijk Dat prins Philip van Sa- xen-Coburg, die getrouwd is met de oudste dochter van onzen koning, in tweegevecht is gegaan met zijnen adju dant; wij zeggen daarvan dat het schan de is de wet van God en de wet van 't land verbieden de tweegevechten, en de opperhoofden zouden die wetten toch wel de eerste mogen onderhouden. Italië, armoe armoe 1 Te btroiun is een volksoploop geweest, 300 perso nen, met pistolen, vorken en sabels ge wapend, hebben de stad doorkruist. Zij 'roegen brood en werk. Een piket sol- laten, die hen wilde tegenhouden, werd onthaald met steenen en met geweer- ichotcn 5 soldaten werden gekwetst ?an de boeren zijn er 2 doodgeschoten loorde troepen. Gij zult het zien Gc- •en zij den Paus zijne Staten niet weer, talië zal vergaan in de ellende en in de a-moede. Uit Armenië vernemen -dj, dat er te Brousse eeneaardbe- ing plaats gehad heeft het gevang is iigevallen, 200 gevangenen zijn onder d; puinen begraven. In de Noordzee zin twee stoombooten op een gevaren, ern Duitsche cn een Deensche het Leeusch vaartuig is met man en muis door Missionnaris J. G. Inboorling van Denderhautem. Kurseong, den 22 September 1896. Hier in Kurseong zooals ik u reeds vroeger schreef, hebben wij ook eene kleine school, van 15 tot 20 leerlingen. Geheel het jaar door blijven zij hier eerst en vooral leeren zij den catechismus, dan leeren zij lezen en schrijven in de Hindi- taal, een weinig cijferen en daarmede is hunne geleerdheid voltrokken. Wanneer zij groot genoeg zijn, tracht men ze ie- verst te plaatsen als knecht in ons Collegie te Darjeeling, of wel bij den eenen of anderen katholiek, die de streek bewoont; verscheidene zijn knecht in Kurseong zelf, in ons huis, en zijn vurige Christenen, beter dan de beste in België. In Ranchée, het middelpunt van onze vorige missie van Chota-Nagpore, hebben onze paters eene groote school, waar zij vele jongens hebben velen hunner worden catechisten, en helpen later veel den missionnaris in 't onderrichten der nieuw- gedoopte Indianen, en zelfs tot 't bekeeren van heiden men heeft daar zeker in die Missie, waar men reeds wel 40,000 christenen, een houderdtal dier catechisten, (of onderwijzers in catechismus en Godsdienst). In die groote missie, waar ve le dorpen bijna gansch christen zijn geworden, en waar de leerlingen der school van Ranchée daar toekomen uit de om liggende dorpen van 2, 3, soms 5 en 10 mijlen ver, gaan zij in vakantie, een of 2 maal per jaar. Verscheidene dier jongelin gen, vooral wanneer hunne familie nog heidenen telt, of zelfs hunne ouders nog heiden.ziju, na eenigo dagen in vakantie te zijn, verlangen alreeds naar Ranchée, naar de school weer te komen. Zoo schrijft Pater Laurent in een zijner brieven, (Pa ter Laurent, een Franschman van geboorte, maakte een toert je in de omstreken van Ranchée, om de christenen te bezoe ken en hen tot het goede op te wokken). Hij was op het punt van te vertrekken te Barambhai, een dorp in Chota-Nagpore. Ik stond reeds reisvaardig, zoo schrijft hij eenige leer lingen (van Ranghéé), die de vakantie al moê waren, wilden mij vergezellen, (om naar school weer te keeren)maar eeni ge moeders, zooals het bleek, deelden het gevoelen hunner kinderen niet. Ecn-johgeu was opgezocht door zijne moeder, en vluchtte naar.mij toe om-te ontsnappen. Welaan, Bar- tho 1 riep ik, loop, loop snel, er zijn geen matton hier om u te verbergen E11 mij naar de moeder wendende Kom, kom, laat hem loopen anders gaat gij nog eens eene mat in plaats van uwen zoon pakken. En de moeder aan 't la chen zij herinnerde zich haar avontuur van verleden jaar. Bartho of Bartholomeus was te huis weggeloopen om naar school te komen. Gij moet weten dat hier de kinderen te huis alles doen wat zij willen, zij spelen baas er zijn uitzonderin gen er zijn ouders, die wanneer zij eene rupie (1,50 fr.) kun nen winnen, met luiune kindereu ergens als knecht te plaat sen, ze nooit naar school zouden zenden en die christen kin deren zouden altijd maar met den naam christenen zijn en daarom liet ik Bartho zich maar alleen behelpen. Welnu, ver- dan onder eene mat verborgen zijne moeder, die reeds over al gezocht had, ziet eindelijk de mat verroeren zij vermoedt dat er iets onder zit, treedt stillekens nader bij en grijpt aan maar haar jongen was haar als eens paling door de handen ge gleden, en zij stond daar met do mat te kijken. Terwijl zij daar op dacht, liep Bartho maar altijd voort, en de brave mouw bleef daar staan lachen, lachen dat zij schokte, en de tranen haar uit de oogen liepen. Ik geloof dat zij er nog staat.» Maar Bartho was weg naar school. De oude lieden vertellen nog het volgende. Het zijn weder om de katten, die de groote rol spelen in de spookerij. De kat immers is het dier bij uitmuntendheid der tooverij, en geen tooveraar of tooverheks wordt ons afgeschilderd, of eene zwar te kat ligt hun op den schoot of zit te spinnen aan den roo kenden haard. vergaan 30 dooden. Om 't eindigen ies dat troostelijk is Van den 20 Fe- buari is Leo XIII 20 jaar Paus en ge- uètnog altijd de beste gezondheid. docht God de Heer nog lange jaren Him aan het hoofd der Kerk bewaren 1 445 Verlaten wij thans de Osbroeken om de gebeurtenis sen te verhalen, welke te Aalst zullen plaats grijpen. Edoch, beschrijven wij eerst de toenmalige stad. Men verbeelde zich geen lijnrechte straten, fier op gelijkvormige kasseien, prachtige huizen en vooral op leeilijke gebouwen, die den tijd trotseeren. Aalst was in de eerste tijden harer opkomst de jonge stad had nog eenen zweem van woestheid. De huizen der poorters, uit hout en baksteenen ver vaardigd, hadden spits toeloopende gevels en rieten da ken hunne rondbogige en omlijste vensters zoowel als de enge deuren waren met beeldwerk versierd. Die huizen maakten reeds krommende lijnen en slingerende bochten, welke het aanleggen van straten verraden. Klein was iet getal dezer woonsteden, dewijl zij gegoede burgers aanduidden. De hutten der dienstknechten of lijfeigenen, gansch uit hout getimmerd of met beplakt riet gebouwd, waren de talrijkste. Geen twijfel of hier en daar verhief zich reeds een ridderlijke steen met zijne ronde of achtkantige torens. Geen kasseien Parijs en London bezaten die zelfs nog niet vond men in de straten geen lantaars be- letteden er de duisternis. Wie 's avonds wilde uitgaan, deed zich met fakkels voorlichten. Bezat Aalst prachtgebouwen Melden wij vooreerst Iweins kasteel. Rechtover den beroemden burcht, juxta castrum Hlost, zooals het voorkomt in oen charter door Gramaye aaangehaald verhief zich eene kerk, aan de H. Maagd toegewijd. Dit charter dagteekent van 870 die kerk be stond dus reeds meer dan 250 jaar. Hot grootsch ge vaarte onzer Sint-Martenskerk, een gedenkstuk der mid- deleeuwsche kunst, beslaat thans hare plaats. Sint-Mar- tens zelve werd in 1481 begonnen. Bestond toen de kapel van O. L. Vrouw-len-Druiven bijgenaamd Ter Werf? Mftat'l.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2