Grootmoeders Tijd. im: mn s t LUIMECHTS. OOST-VLAANDEltEN. EEN HEER Nieuws uit Aalst. Veemarkten. Dc Goud l>ocr ie Aalst. Groot Volksparlement. VASTENAVOND 1898 POLICIEMAATREGELS Encens pour Eglises iosf Burgerlijke Staiul, Aalst. Een heer van Aalst, rijke eigenaar, ging uit om eenige za ken te verrichten met zijne pachters. Gekomen aan de Leeuw- sche meerschenzag hij eene kat hem voorbijgaan, en daar hij rriendelyk was van karakter en opgeruimd vau geest, groette hij het katjen en zei Bonte kat, waar gaa'de gij Minue- ken poes, kom, zeg het mij Doch de kat ging haren weg, zonder omzien voort. De zaken waren nu vereffend, toen de avond begon te vallen en het tijd wierd om naar huis te gaan. Maar als de heer op dezelfde plaats kwam waar hij 's morgens de kat had aangesproken, (hij dacht er natuurlijk niet meer aan), zag gij zich in eens omringd vaneen regiment katten, die rondom hem dansten en gedurig zongen Heer Van der Meersch die vraagde my Schoon bonte katteken, waar gaa'de gij En toen zij, moede gesprongen en gezongen, in den avond dauw verzwonden, mocht M. Van der Meersch huiswaarts keeren, met de koorts op het lijf, en bleef drij dagen te bed liggen, zoodanig had de schrik hem bevangen. (Wordt voortgezet). Zondag 6 Meert, tweede opvoering van *DE GOUDBOER, op stadsschouwburg, door het Koninklijk Land van Riem. Kaarten op koorhand te verkrijgen ten lokale der Maatschap pij, hij M. Victor Keppens, Groote Markt. Vien. Kozijn Stien, ik geloof dat 't pijpken smaakt'k zag u van ginder ver aikomen in een wolk toebakrook azoo dompen Stien. Eh, jommerja zelle, kozijn, smaken, 'k geloof 't nog wel, dammen op da steelkeu van tijd tot tijd ue keer nie en mochten bijten mensch, wij waren fotti. Vien. Maar, kozijn, viudo gij ook nie, dat da smooren zoo nijg opgekomen is dat en was in onzen jongen tijd toch zoo erg niet. Stien. Neen 't, 't is waar, en aan de klein jongens moet het nog verboden worden, of ileus, zeg ik, zullen ze van in hun wieg naar een duitsche pijp vragen in do plaats van naar hun flesch. Vien. 't Is geheel just gesproken, kozijn, alles moet zij nen ouderdom hebben en zijn fatsoenue schoen is ue schoen, en een hoofd is een hoofd, maar zet ne schoen op uw hoofd en komt buiten, iedereen lacht u uit. Stien. Azoo is 't persies. Maar wa gaan wij zeggen van de zomer, die er azoo per force malgré al door wilt 't Is ge heel zeker, dat er vogelen mis zijn ze beginnen te zingen da 't klettert, en als 't zonneken uit komt, is 't een geschetter en een geklawetter... Vien. 't Is waar, en da musschegoed is toch duivelsras ik ging daar azoo van de week no keer op toer naar Ilofstade en de musschen hielen daar in de boomen een leven, ge zoudt zeggen de wereld gaat vergaan. Stien. Ah, Vien, 't zal op den buiten gaan plezierig wor den, 't ware spijtig moest er vorst achterkomen. Vien. 't Is te hopen van neen, kozijn, de boerkes en heb- hon ook goenen overschot, de menschen. Stien. Och neen's, ze zijn ook al blij als ze de twee ein- dekes van 't jaar kunnen aaneen krijgen. Stien. Waar is dien tijd ook vervaren, kozijn, dat er hier t'Aelst een vlasmerkt was gelijk een halle, ga nu ne keer zien.... Stien. En een graanmerkt, en een hopmerkt.... Och Heere, 't is allemaal verslecht sedert jaren. Vien. Maar, kozijn, wat hoor ik daar azoo van da Frank rijk Stien. Mensch, 't governement en 't leger en de groote kopstukken zitten erin ne vreeden diaprastes, een spel da nie gemakkelijk en is. Vien. Wa voor een soort van labirenten zijn 't, kozijn Stien. De joden, kozijn, een volk dat't geld heeften de finansen, die willen nen anderen Jood verlossen, die over vier jaar door 't tribunaal van oorlog gekondamneerd is voor eeuwig, voor verraderij en konterloeille mee Duitschland. Vien. Ah, kozijn, ik en kan er niks van zeggen, maar volgens mij, is gejugeerd, gejugeerd, en als de fouten echt 446 Ziehier wat de legende aanhaalt. Het overstroomde Denderdal werd in 681 door de H. Maagd gered. Ter plaats waar haar beeld, drijvende op eenen bos druiven- takken, aanlandde, stichtte de H. Amandus, apostel der Nederlanden, het vermaard bedehuis. Het prijkte aan het einde der Molenstraat, niet verre van de plaats waar de huidige kapel oprijst. In 845 werd het door de Noordmannen verbrand en enkel in 1360 of 1362 weder opgebouwd. In 1778 werd het uit hoofde zijner bouw valligheid afgebroken. Zooals het nu voortkomt, dagtee- kent het van 1782. De Werfkapel bestond dus in 1128 niet, doch de godsvrucht voor O. L. V.-ten-Druiven was in de harten geprent. Het Oud Stadhuis het Belforteen gotisch puikjuweel, de koene bewaker onzer vrijheden, door de gemeente op de plaats van eer en gevaar gesteld om het sein van nood en oorlog te geven, is een voortbrengsel van de bouwkunst der XV° eeuw. Het jaargetal 1200, dat op de voorzijde in Arabische cijfers staat, is er la- ter opgezet. Het duidt aan, niet het jaar der oprichting van het nog bestaande belfort, maar het jaar der vol trekking van den ouden steen In 1128 hoorden de burgers nog niet hoe aange naam, zooals Van Beers zingt, De beiaard zijne klingelende noten Wegsprankleu doet in huppelende vlucht. De beiaard, de vreugde onzer volksfeesten, welken \ictor Hugo aan èene Spaansche danseres vergelijkt, die, van uit de hemelsferen langs eene kristallen trap neder- huppelt om te Secouer sur les toits léthargiques Son tablier d'argent plein de notes magiques, dat lief-klokkenspel werd maar in 1461 gemaakt. Aalst mag er op roemen het eerste schepenenhuis te hebben gesticht, In de tweede helft der XII" eeuw ving zijn, moeten ze gejugeerd blijven. Stien. Verraderij, kozijn, en ju- dasserij, wij hebben dat hier ook ge zien, dat is van 'tleelijkste en 't gemeen ste, en als ze da nie effenaf bij de schabernak en pakken Vien. Van eigen, zulke dingen uw eigen volk aan den vijand overleve ren, wa meenen ze, die mannen, daar en moet niemand kompassie mee hebben 1 Stien. Judasserij, kozijn, daar en kunnen de menschen niet op, en z'heb- ben gelijk, de beesten en doen 't niet cn 'tzijn maar beesten moest Judas van over d'achtien honderd jaar werom komen, azoo ne walg heeft ne man daar af, dat z'er zoün mee naar den Dender loopen. Vien. Kozijn, 't zal gaan donker worden, ik ga stillekes aan naar huis, want met die dagen van karnaval.... Stien. Uw gedacht is 't mijn, ko zijn ne mensch is best van 'tstraataf, men geraakt somwijlen aan ambras zonder dagget weet of kunt voorzien. Vien. Hoe dat den tijd toch vliegt; gisteren was 't nieuwjaar en vandaag vastenavond Vien. Den tijd, kozijn, dat is ge lijk een van die voituurkes mee petrol, gelijk dat z'er nu azoo maken, da rijdt altijd voort, zonder dagger iets aan doet. Vien. Kozijn, uw pijp is uitnu ga ik er van door zelle, want omsteekt ge nog een, ik sta hier binnen een halve uur nog aan 't klappen. Stien. Alla, tot later dan, kozijn. Luibrechts stond verledene week te kijken in de Kerk straat naar eene be grafenis. Spiegels, die co- mis-voyageur was, 'kwam daar voorbij en vroeg Kunt ge mij niet zeggen, vriend, wie er begraven wordt Ik en weet het niet goed, mijnheer antwoordde Luibeken, maar ik geloof dat het de persoon is die in de kist ligt. Ncdcrbrakcl. Donderdag mor- gend werd de geitenstal van II. Bau- wens in asch gelegd. Dank aan den ijver onzer pompiers, die aangevoerd werden door 'en dapperen heer Oscar V. Nieu- wenhove, onderluitenant, werd de wo ning vau vernieling gered. Vrijdag nacht hebben stoutmoe dige dieven trachten in te breken bij J. B. De Vleeschhouwer en bij Baguet. De deur werd dicht bij den grondel op verschillige plaatsen doorboord, even wol bet spel lukte niet en de schelmen moesten de pijp aan Mertcu geven. Werklieden I treedt allen in de pensi oenkas, daar zult gij loeren sparen en weelde en geluk voor deu ouden dag aanwerven, zoodat zelfs geen gedacht van diefstal u zal komen bekoren. Zwijndrecht. De gendarmerie van Zwijndrecht, werd dinsdag ver wittigd dat nevens de groote baan, in eene gracht het lijk gevonden was van J. De Bruyn, 56 jaar oud. De gendar men begaven zich aanstonds naar de aangewezen plaats en vonden er in derdaad den doode. Uit het onder zoek is gebleken dat de man zich zon dag naar Antwerpen had begeven om eenige familieleden te bezoeken. Hij zou dan bij den terugkeer in de gracht geloopen en er in versmoord zijn. Er is geene spraak van misdaad, daar men zijn horlogie en portemonnaie nog in de zakken heeft gevonden. HncsMclare. Donderdag mor- gend, omtrent 8 ure, heeft zich de ge naamde Pieter Demey, knecht bij den heer burgemeester, op den hooizolder opgehangen. Toen men hem ontdek te was hij reeds dood. Exnarde. Over eenige dagen zijn dieven ingebroken in de statie, en hebben er, ten nadeele van den onder statieoverste, 5 franks gestolen. Er werd ook ingebroken bij MAugust Back, notaris. De dieven hebben het paneel uitgenomen, zijn alzoo binnen gedrongen en hebben eene som van 90 tot 100 fr. gestolen. Het zilveren ser vies hebben zij laten liggenmis schien hebben zij gedacht dat dit den diefstal aan 't licht zou gebracht heb ben. Zij hebben ook nog verscheidene flesschen van den besten wijn mede genomen. Dcnderuionde, Dinsdagavond, rond 8 ure, is een begin van brand ontstaan bij M. Stordeur, hotelhou der, Groote Markt, op een der ka mers van het verdiep, bewoond door een luitenant van de artillerie. De pompiers kwamen spoedig ter plaatse en konden het vuur beperken. Ver scheidene pompiers die naar boven gesneld waren, werden bijna door den rook verstikt en moesten langs de vensters, bij middel van ladders gered worden. Men denkt dat een balk, die door de schouw loopt, het begin van brand zal veroorzaakt hebben. Nen dief laat iets De brand spaart niets. Lcbbeke. De dag der loting is hier voor beeldig afgeloopen, dank aan den onvermoeiba- ren iever van den E. H. Crombez, pastoor der gemeente. Daags voorde loting naderden de lo- telingen tot de H. Tafel. Den dag van de loting werd eene plechtige mis gecelebreerd, al de lote- lingen bevonden zich in de kerk. 's Middags werd hun een lekker maal aangeboden en tegen den avond had een muziekaal feest plaats. De lotelingen, vergezeld van hunne ouders en familieleden, vermaakten zich buitengewoon goed. Ten 6 uren 's avonds was alles afgeloopen en de lotelingen gingen met hunne ouders naar huis, waar lekkere wafelen gebakken werden. Zeer weinige jongelingen van Lebbeke trokken een slecht nummer. Het schoone voorbeeld door Lebbeke gegeven, dient nagevolgd te worden. Xo»nln{/fs»t. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Pfitl (Ut Bij het afbreken der ge- I bouwen van het oud Armbu- reel zijn er op den zolder oude Bons, Goed voor een brood van de Maatschappij De Bokkenrijders gevonden 't zijn bons van de brooddeelingen na de kavalkaden van 't einde der jaren i860. Die Bons zijn door een farceur genomen ge worden en andere zwanzers hebben ze hem hel pen uitdeelen. De heeren bakkers worden dus bericht, dat zij, die brood hebben afgeleverd of mochten afleveren tegen overlegging dezer Bons, op geene hoegenaamde betaling mogen rekenen van wege de Maatschappij. Opgepast dus 1 STEDELIJK BESTUUR VAN AELST. De Burgemeester der stad Aelst gezien de wet vau 30 Juni 1842 ea de wet van 16 en 24 Augusti 1790 en verdere reglementen van politie, heeft goedgevonden de volgende maatregels vast te stel len nopens de vastenavonddagen van 1898 Abt. 1. --Het is toegelaten zich binnen deze stad te maskeren Zondag 20 Februari aanstaande van den middag tot 7 uren 's avonds, Maandag en Dijnsdag 21 en 22 Februari van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds en Zondag 27 Februari van 's middags tot 7 uren 's avonds. Abt. 2. Het is verboden aan de maskers ge bruik te maken van alle soorten van wapens, als vuurroeren, pistolen, sabels, degens, stokken, bla zen, spruiten, poeder- en zemelzakken en andere diergelijken, waardoor zij anderen zouden kunnen hinderen, van zich te vermommen met onbetame lijke kleederen, die de zeden of de rust zouden kunnen storen alsook met geestelijke of militaire kleederen lezen, zingen of uitdeelen van eenige schriften, die de eer van anderen of de zeden zou den kunnen kwetsen iemand aan te randen of te gen iemands dank in hunne huizen te dringen. Abt. 3. Het is insgelijks verboden de mas kers te tergen of te beleedigen. Abt. 4. Alle maskers of andere verkleode personen zullen op 't eerste aanzoek van de politie zich moeten begeven ten bureele derzelve, om zich aldaar te doen kennen en er de inlichtingen te ge ven, die hun zullen gevraagd worden. Abt. 5. De overtreders van de tegenwoordige schikkingen zullen aangehouden worden en geleid naar 't burgerlijk arresthuis, alwaar men ten hun ne opzichte zulke maatregels nemen zal als 't zal behooren, behoudens de rechterlijke vervolgingen, zoo tegen hun als tegen de ouders en andere per sonen verantwoordelijk volgens de wet. Abt. 6. De confettis mogen langs den open baren weg niet opgeraapt worden. Abt. 7. Het is verboden confetti of welkdaui- ge werptuigen te gooien binnen de openbare in richtingen. Abt. 8. De overtreders zullen strafbaar zijn met de straffen van enkele politie. Abt. 9. Op Zondag 20 Februari, Maandag en Dijnsdag 21 en 22 Februari en Zondag 27 Februari aanstaande zal de aftochtsklok niet geluid worden. Abt. 10. De commissaris en agenten van po litie zijn gelast met de uitvoering van het tegen woordig. reglement, hetwelk zal aangeplakt en af gekondigd worden op dc gewone wijze. Gedaan en afgekondigd ten stadhuize van Aelst den 14 Februari 1898. De Burgemeester M.-L. GHEERAERDTS. STAD AELST. VBRKOOPING van 45 koopen allerbeste Uggeude iu het «laebthuiat te Aelst. Het Kollege van Burgemeester en Schepenen dezer Stad, maakt bekend dat er op Zaterdag 12 Maart 1898, om 11 ure voormiddag, door het ambt van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aelst, zal overgegaan worden tot de openbare verkooping van 45 koopen allerbeste Mest, van omtrent 2 kar ren ieder, liggende in het Slachthuis te Ael6t. Op gewone voorwaarden en tijd van betaling mits goede borgstelling, Gedaan te Aalst, den 4 Februari 1898. De Secretaris, O. Reyntens. De Burgemeester, L. Gheebaeedts. PARIJS la VILLETTE. ter markt verkocht Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens 3027 0778 353 1131 40182 4596 2733 663 255 1070 18684 4296 per kilo. 115 1,00 124 ossen 150 koeien 34 veerzen 037 stieren 17 kalveren ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs per kilo 0,80 0,00 0,74 110 100 175 160 120 0,70 0,00 0,64 0,58 1,09 '0 99 0,95 0,90 1,55 1,40 1,15 0,60 0,00 0,54 0,48 0,89 KORTRIJK. Te koop: 202 kooien, verkocht 150 vaarzen, verkocht 61 stieren; verkocht 16 ossen verkocht Vth. Geboorten Mannelijk 15 Vrouwelijk 14 29. Huwelijken. F. De Geest, tabakb. met C. Van de V.ondel, br. F. Poriau, tw. met M. Schollaert, br. D. De Bundel, tabakb. met C. Van der Eist pas- sementm. T. D'Hondt, landb. met M. De Wulf, z.b. A. Van Cauter, stokersg. met A. Van Gysegem, dienstm. Overlijdens. L. De Hauwere, m. De .Coninck, hand. 79 j. GentschestraaL V. Coppens, wed. Michiels, z.b. 63 j. Nazarethstraat; E. De Somer,' wed. Cooman, schrijnw. 62 j. Koolstraat. P. De Meersman, z.b. 62 j. Veldstraat. P. Tolle neer, m. Collin,„suikerb. 303. Koolstraat. M. Mossay, broed, der Christel, leering, *0 j. Kei zerlijke Plaats. M. De Rybel, kloosterlinge, 29 j. overleden te Brussel. J. Van Caecken- bergh, m. Van Heek, landb. 73 j. Ledeweg. A. Van Boecktd, wed. Tavier, z.b. 84 j. Leo poldstraat. 6 kinderon onder de 7 jaren. Stemme Het doet mij spijt dat hij weg is dien tijd. 1. Bezien wij de wereld, wij vinden geen eer, Geen trouw of geen deugd in het menschdom niet meer Toen mijn grootmoeder trouwde, dit jaar ben ik kwijt, Dan was het voorzeker een anderen tijd. Toen cn was men zoo erg nog aan 't geld niet geëcht, Dat heeft zij mij duizend keeren gezegd, (bis) Of men had bij het huwelijk niet altijd in d'oog, Hoeveel dat de schat van schoonvader bedroog, (bis) 2. Men trouwde een vrouwken, die braaf was en spon, Die naaien en breien en huishouden kon; Maar als men op 't spoor van dat vrouwken geraakt, Toch eerst bij haar ouders wat kennis gemaakt. Toen zat in de vrouven geen ijdelheid in: Zij kenden geen poefl'en of geen crenolin, (bis) Zij waren niet zot naar 't godans of gedruis, Zij leerden hun kinders en bleven dan thuis, (bis) 3. Zij kookten en schuurden en deden don was, Zij droegen geen haar of 't was hun eigen gewas; Eenvoudig gekleed en zedig gelaat, Dat was voor de vrouwen toen 't schoonste sieraad. En de mannen die waren ook meer voor 't profijt Zij vierden geen maandag, maar werkten altijd, (bis) En dronken dan 's zondags een pintjen of vijf, En keerden op klokslag terug bij hun wij (bis) 4. Toen waren de kinders voor d'oudera geen kruis De dochters die bleven dan 's avonds in huis, En de jongens die gingen tot hun ouders verdriet, Van hun zeventien jaar op hun pintjes niet. Toen wierd men van geen bedriegers gepluist, Want ieder was eerlijk en recht voor de vuist, (bis) Eu men ging naar den winkel en kocht daar op 't woord, En toen heeft men nooit van bankroeten gehoord, (bis) 5. Toen vond men ook van die kalanten niet, Die kochten wat 't kostte maar 't was op krediet; Men droeg meer katoen dan juweel of als zij, En als men iets kocht, d'oorden waren er bij. Of men droeg ook geen geld naar den wereldschen lust, Want 't ging op een rente of wel in de kist (bis) En den intrest was klein, ook de winst was maar kaal, Doch niemand ging loopen met zijn kapitaal, (bis) 6. Toen bestond er hier geen daensist of geen geus, Want ieder was meester en vrij in zijn keus, Wij leefden als broeders gerust on kontent, Ja, al die partijschap was toen onbekend. Zoo was het in mijn grootmoeders tijde gesteld, Dat heeft zij mij duizende keeren verteld, (bis) Ja, hoe zoet was hier 't leven, o zacht vast weleer, O, tijde van grootmoeder keer nog eens weer (bis) biedt kosteloos aan, aan allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rlieumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest, na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINGENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelijk en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. MARQUE LA CROIX D'OR, seule maison de vente Mademoiselle Marie Van Cleemputte, 6, Rue de l'Echarpe d Alost. i —lii -Mjuammmui—i prijs 1,32 1,30 1,08 1,95 1,80 1,25 ti 0,68 van alle landen, zelfs de meest gewone, f/. voor priesterlijke roepingen van rcy>o.^\arme kinderen. Hlptjf Kostbare godsdienstige ge denkenissen in verwis- <5c?tf/^\se|ing gegeven. Vraagt inlich tingen of zend postzegels aan het WERK VAN BETHLEHEM Monlzen-Morcsnci (Luik), of aan Juffer Blancquaert, Gorlenbergli (Brabant). ■f i i ii ijcx.-

De Volksstem | 1898 | | pagina 3