oik m, 4° JAAR N° 165. Ons leger. IWEIN VAN AALStT Nederbrakel- ZATERDAG 5 MAART 1898 I BureelKapellestraat, 13, Aalst Sterfgeval. NAAR ROME Aanslag tegen den koning van Griekenland. 1ST M Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 cenV" Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met allo slach van druk werken zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enzJ, aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Men heeft over eenige dagen, in de kamer der volksver tegenwoordigers, veel over den persoonlijken en over den vrijwiliigen dienst geredetwist. Aanhangers en tegenstrevers van den persoonlijken dienst beweerden allen de belangen van het volk te verdedigen, en wel bijzonderlijk spraken alzoo zekere heerschappen, die nooit aan het werkvolk gedacht hadden vbor dat het alge meen stemrecht hun het recht erkende van plaatskes aan 4000 fr. per jaar te bekleeden. Die waren de groote voorstanders van den persoonlijken dienst, alsof het volk er een ernstig profijt moest in vinden. Wat baat het aan den jongen, die in dienst moet treden, van te weten dat iedereen voor zijn lot moet dienen en dat het niet meer toegelaten is aan personen, door de fortuin meer begunstigd, hun door eenen remplagant te doen ver vangen Dit zou een magere troost zijn voor de moeder, die haar kind ziet optrekken. Ook is het daar niet, dat de oplossing van dat moeilijk vraagstuk moet gevonden worden. Daarom vragen de echte en ware katholieken een leger van vrijwilligers. Maar, rechtuit gesproken en zonder het volk met valsche beloften te willen paaien, moet men er kennen, dat een leger van vrijwilligers niet op eenen dag tot stand kan komen. Moest men nu de loting afschaffen, ons land zou zonder soldaten blijven dit kan niet zijn. Wat valt er dus te doen Men moet door ernstige middelen zoeken het getal vrij willigers te vermeerderen, met de voorkeur te geven in de verschillige openbare ambten aan degenen die hun nen militairen dienst gedaan hebben. Zoo bijvoorbeeld aan den ijzerenweg. Er zijn daar met honderden plaatsen meer dan 50,000 personen vinden er hunne broodwinning. Welnu, hoeveel zou men er niet vinden, die eenen dienst van drie jaren zouden doen, waren zij verzekerd van na dien eene plaats aan den ijzerenweg te verkrijgen?... Zij zouden zich gelukkig achten, want eene goede broodwin ning ware hun verzekerd, zonder in de fabrieken hun leven te moeten verslijten zij zouden geenszins over het brood van hun huisgezin bekommerd moeten zijn. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Welke rechten genoten de ingezetenen van Aalst De geschiedkunde heeft dit punt niet opgehelderd. Zij kregen hunne eerste burger vrij heden van Dirk van den Elzas omtrent het jaar 1160. Deze rechten werden bekrachtigd en vermeerderd door dezes zoon Philip in 1174. Philips charter zegt duidelijk, dat Aalst tot ge meente was verheven en hare inwoners reeds vrijheden bezaten, vermits zij burgers werden geheeten. Onzes dunkens, waren zij bereids in 1128 poorters of burgers en werden hunne voorrechten door Dirk uit erkentenis bekrachtigd en uitgebreid. De bevolking van Aalst was, toen als nu, vlijtig, geestig, rondborstig van gemoed, met krachtigen arm en ontembaren wil. In haar midden bloeiden godsdienst en goede zeden. Keeren wij tot ons verhaal terug. Aalst ging het lot van Vlaanderen beslissen. Ook werden van beider kanten de verdedigings- en aanvalsmiddelen niet verwaarloosd. De verschansingen werden versterkt en met paal werk bezet, de grachten dieper uitgedolvende wacht De staat zou in die mannen getrouwe en zorg vuldige bedienden vinden hij zou zelfs aan de soldaten lessen kunnen doen geven, die hun zou den bereiden tot de examen, die voor sommige plaatsen vereischt zijn. Woensdag morgend is godvruchtig te Leuven overleden de heer P. Willems, hoogleeraar bij de katholieke hoogeschool, aldaar, werkend lid der Koninklijke Vlaamsche Akademie der Aca demie Royale de Belgique en algemeene voor zitter van het Davidsfonds. De heer Willems was een vurig katholiek en goed flamingant en een onzer geleerdste en knap ste schrijvers. Het was tevens een der sympa- tiekste figuren uit het Vlaamsche kamp. Zijn afsterven is een groot verlies voor de Vlaamsche zaak, de wetenschap en de Neder- landsche letteren in het algemeen, en voor het Davidsfonds in het bijzonder. Als voorzitter gaf hij blijken van een ongemeen talent en van het bezit van veel bestuurlijke kennissen. Hij was een voorbeeldige beheerder. R. I. P. t Velen vertrekken met 18 April naar Rome, de eeuwige stad, om hunne hulde te brengen aan den H. Vader, wiens jubelfeesten van 6o jaar priester en 20 jaar paus gevierd worden. Om onze lezers aangenaam te zijn hebben wij naar dezen, die naar Rome geweest zijn, eenige inlichtingen over hunne reis gevraagd, en De Volksstem zal alles vertellen wat men haar van verscheidene kanten geschreven heeft. En eerst en vooral beginnen wij met Dc Inlichtlugcu. Reisgoed. Het reisgoed brengt dikwijls zij nen last mede. Wie dus wil vrij gaan van veel ongemakkelijkheid op zijne bedevaart, die over- lade zich niet met groote pakken en zakken. Men neme het noodzakelijkste mede, als kousen, neusdoeken, handschoenen en zeep dit laatste zal men veel noodig hebben langs de reis. Schoenen. Men moet een paar goede, maar geen nieuwe dragen. Dat men zich zwichte van gespannene voeten een paar sletsen aan doe gedurende de nachtreis, en zijne kousebanden afdoe om geene gezwollene beenen te hebben. Apotheek. Twee dingen zijn er te vreezen i° buikloop 2e verstopping. Men voorzie zich van eenige pakjes bismuth voor het eerste, en wat het tweede aangaat, wat engelsch zout en pillen Depraetere. Men neme ook kinine mede en ook weegluispoeier want het is bijna zeker, dat men niet alleen zal zijn 's nachts te Rome er zullen bezoekers komen. Mondvoorraad. De reis is moeilijk, omdat men lang op den trein moet blijven zonder te kunnen het een of het ander voedsel nutten. Moeten wij dus eten op den trein Wat zult gij meedoen Geene bifstikken, maar bijvoorbeeld: gedroog de Antwerpsche filet, brood en ook wat boter, want 't is zoo goed een weinig boter op zijn brood gedroogde tong is ook goed. En welke drank Gij zult in de stilstanden al tijd wijn en bier misschien kunnen koopen. Draagt eene flesch cognac mede en een bottel sterke zwarte koffie, gemaakt met suikerij du Littoral, ge zult het u niet beklagen. V ergeet niet uwen beker of glas mee te dra gen, want anders zoudt gij moeten uit uwen hoed drinken, en ook een tafelmes, want 't zou moei- liik zijn om brood te snijden zonder mes wacht u van zuiver water te drinken te Rome. Mengt het met wijn. Eindelijk Draagt een reismuts mede ze zal dienen voor slaapmuts in den nacht. Tabak en cigar en dienen ook in den reiszak te zitten, want in Italië, voor een frank, heeft men hier op de ker- maar eenen trabucos gelijk men mis met het kaarsje schiet. Geld. Voor hetgeen het geld aangaat, 't is in Italië land van armoede en krot geheel an ders dan alhier. Ginder heeft men papiergeld moeten fabriekeeren zonder waarborg, hetgeen maakt dat die Italiaansche bankbriefjes geene waarde hebben. Dus het is in het geheel niet noodig van zich hier Italiaansche briefjes aan te schaffen. Voor twintig frariken van ons geld zal men u wel voor 25 fr. papiergeld geven, maar opgepast dat gij ginder alles verteerd Aankoopen. Indien gij aankoopen doet, biedt maar af, zooveel mogelijk, en nog meer als op de vischmarkt, want de Italiaanders zijn niet be nauwd om driedubbel te overvragen. tooneelspelers te vermindereu. Iu 't kort, alles is opperbest vau sla- pel geloopen Hertel ijk Proficiat. Jan Audax. 'k Heb beloofd eene beoordee ling in de Volksstem te schrijven, aangaande de tooneelvertoouing, Zondag laatst, door de verdiens telijke maatschappij 't Zal gaan n onzer gemeente, gegeven. Ik wil mijn woord houden, al ware 't maar om de 't Zolders naar 't Stemmeken te zien springen, ten einde te lezen wat men over hen zooal te zeggen weet. Gaan wij naar de tooueelzaal. Buiten is het een weder, dat niet slecht gelijkt op een tweeden zondvloed 't zijn grimmige, grau we wolken, die boven ons hoofd voorbij schuiven, dikke regendroppelon, dio tegen de steenen spatten en kletsen, en overal is 't modder en slijk waar men de voeten zet. Biauen zien wij met verwondering een talrijk en uitgelezen publiek. Zelfs zijn er vreemdelingen van Eist, Michelbekc, Paricke, en andere gemeen ten, die, trots weer en wind, aangespoord door hun edel kunstgevoel, evenals door den schitteren den naam die onze tooneelspelers zoo welverdiend 'bezitten, hot avondfeest met hunne tegenwoordig heid vereereu. Toch heeft het weder eenen zekeren invloed op de gemoederen van spelers en toeschouwers. Wie heeft nooit ondervonden, dat wauueer eeno helde re en lachende lentezon aan den blauwen hemel schijnt, het herte van innige voldoening zwelt Alles zingt, alles lacht, en wij zingen en lachen mede, omdat niets ons tot droeve gedachten roept. Maar, integendeel, komt een rouwfloers het voor hoofd des hemels bedekken, valt een tergende stofregen zonder ophouden neder, dan is men droef, lastig en slechtgezind. Onze tooneelspelers hadden het Zondag dus niet al te wel gelukt. Men voerde slechts kluchtspelen op, ditmaal en, waarachtig, 't was treurspelwe- der Door hunne kunst, evenwel, moesten de 't Zal- ders i) dien hinderpaal uit den weg ruimen, en ge lijk het te voorzien was, gebeurde dit. Het lieve tooneelstukje u Den Eenen voor den Anderen bracht weldra eenen glimlach op alle aangezichten en het werd meermaals door luid ruchtige toejuichingen en handgeklap onderbro ken. De rollen, die recht moeilijk om spelen wa ren, zijn, bijzonderlijk in het eerste gedeelte, met veel talent vervuld geweest door M.M. Defrene, Faiugnaert, Hoebekeeu Vandendooren. Het tooneelspel De Tamboer van 't Keurregi ment i), viel meer nog in den smaak van het volk, omdat het gemakkelijker om verstaan is, meer af wisseling, en ook meer drollige en vermakelijke toestanden bevat. Buiten de heeren die ik reeds genoemd heb, mag men ook M. Vanderhauwaert vermelden, die zeer kundig de rol van Baas Bierbuyck vertolkt heeft. De hoeren P. Herregods en J. Blommaert, twee spelers die wij voor de eerste maal op de planken zagen, toonen veel aanleg. Wel lieten de figuranten somwijlen wattewen- schen, wel konden spel en zang, misschien met wat meer eigenaardigheid en eenheid uitgevoerd Zaterdag is te Athe ne een moordaanslag gepleegd tegen den koning van Grieken land, in de volgende omstandigheden, vol gens het officieel ver haal Rond 5 1/2 ure na middag, toen de koning, vergezeld van zijne dochter prinses Maria, in open rijtuig van zijne gewone wandeling uit het oude Phaleros weerkeerde, hebben twee kerels, met Grasgeweeren gewa pend, van op een afstand van ongeveer twintig stappen, zes schoten naar het koninklijk rijtuig gelost. De pikeur, die nevens den koetsier zat, werd licht aan het been gekwetstook een der peer den werd aau een poot getroffen. De koning die rechtgestaan was om prinses Maria te beschutten, werd niet getrof fen en keerde ongedeerd naar het paleis weer. De twee misdadigers hadden zich ne vens den weg verscholen gehouden; toen het koninklijk rijtuig naderde, sprong een hunner vooruit en riep Houd stil, Majesteit 1 De koning legde eene groote koelbloedigheid aan den dag. Hij bleef in het rijtuig recht staan om prinses Maria te beschermen, en zich tot de aanvallers wendend, riep hij uit, zijnen stok zwaaiend Maakt u weg 1 De koetsier van het konink lijk ïijtuig verzekert dat op den heu vel, nabij de plaats waar de aanslag ge beurd is, een gewapend man door ge fluit de aankomst van het gespan heeft aangekondigd. De schoten werden snel achtereen gelost. Do twee aanvallers en hun medeplichtige hebbeu dan in al lerijl de vlucht genomen. Zij zijn tot nu toe aan allo opzoekingen ontsnapt. Het is door het tweede schot dat ge lost word, dat de pikeur getroffen werd aan den voet. Een der misdadigers, die ter nauwernood twintig jaar oud scheen, was neergeknield te midden van den weg hij mikte naar den koning, doch zijn geweer beefde, en daaraan heeft waarschijnlijk koning Joris het leven te danken. De koetsier van het konink lijk rijtuig legde de zweep over zijno eerden en het gespan reed in vollen raf naar het paleis weer. Op het oogenblik van den aanslag was er, op de baan, buiten het konink lijk gevolg, niemand anders dan een leerling der kadettenschool, die te peerd naar de stad kwam. Hij snelde op de losbrandingen toe en zag de aanval lers de vlucht nemen in de richting van den Hymettusberg. Ten 9 1/2 ure 's avonds heeft de me tropoliet iu de kapel van het paleis een dienst van dankzegging gecelebreerd. De koningin, die het Te Dcum bijwoon de, stortte tranen van aandoening. Ten 10 ure 's avonds werd een ne ministerraad gehouden. Zondag morgend werd in de inetropo- litaansche kerk, in het bijzijn der ko ninklijke familie, een plechtig Te Dcum gecelebreerd. Het diplomatiek korps, de overheden en eene ontzaggelijke me nigte woonden den dienst bij. Ook op den doortocht van den koninklijken stoet van het paleis naar de kerk, was eene groote menigte geschaard, en overal weerklonk de kreetu Leve ko ning Joris r Bij den terugkeer naar het paleis werd de koninklijke familie insgelijks geestdriftig toegejuicht. De policie is op het spoor vau een ge heim genootschap, waartoe dc aanval lers schijnen te behooren. Er zou lotje getrokken geweost zijn om te weten wie den aanslag zou plegen. In gansch de stad en den omtrek zijn patrouilles buitengewo- worden, maar 't ware ourechtveerdig, voor eenige i rondgezonden om do daders te ontdek- kleine fouten, de groote verdiensten van onze keu. Eenige verdachte kerels werdeu m m Qpmmm ZhXaLirM mSE DOOR In de XIII® eeuw bestond er een Godshuis van St. Lazarus en in 1428 was er reeds een Gasthuis voor arme reizigers. De St. Jobskapel dag teekent ten minste van 1429. De kapel van O. L. Vrourv-te-Meuleschette (ook waarscliijlijk in de oude oorkonden onder den naam van O. L. Vroun-ten-Rieme aange- teekend,) treft men al van 1535 aan. Zij werd herbouwd in 1093. In 1540 bestond er een Kapelleken Ter Linden. Het begijnhof kwam tot stand in X1II« eeuw. De Ijskelder is van 1781. Het deel van het Landhuis, dat uitzicht heeft op do Groote Markt, is gebouwd in 1828

De Volksstem | 1898 | | pagina 1