LUIBRECHTS. Nieuws uit Aalst. Veemarkten. Van DENDERHAUTEM naar INDIE. Negende Brief. Nieuws van soorten. Bever. Beste W aas Klaverzaad SALON van COIFFUUIi, Huis Prosper Gull lol, Burgerlijke Stand, Aalst. Onzen Broeder. Achter Bakker dan Lebon voor 't land van Antwerpen. pIE Maar droomde gy Lebon heeft over veertien da- gen zijn» demissie ingediend van de christene volksparty, g'hebt ze zelf gelezen. OnzenBroeder. —G'hebt gelijk, ik ben verstrooid van- Pie. Da blijft bijgevolg drij. Onzen Broeder. Achter Bakker dan Reukin en Carton voor 't land van Brussel. p1E_ Maar, Broeder, hoe is 't op de wereld mogelijk, ge weet wel dat die twee heeren fleus in proces liggen mee Planc- kacrt hij heeft ze verweten in zijn gazet van salondemocraten eu dat z'hem voor 4000 frank willen uitkoopen hebben. Onzen Bboeder. Dat is een spijtig affaireu. Pie. Da blijft bijgevolg drij. Onzen Bboeder. Achter Bakker dan Paul Guilmin voor 't land van Geesbergcn. pIE Och Hecre, Broeder, ne mosscldemokraat, dan hebt ge geheel Geesbergen tegen en omliggende. Onzen Broeder. 'k En had zoover niet gepeisd, 't is waar. Pie. Da blijft bijgevolg drij. Onzen Bboeder. Achter Bakker dan... wacht ne keer, is er daar te Geut niemand. pIB Ba neen 't zeker. Onzen Broeder. Of te Dendermonde. Pie. Neen 't. Onzen Broeder. Of te Brugge Pie. Neen 't. Onzen Broeder. Of te Brussel Pie. Ook niet. Onzen Broeder.Jommeralla, wie gaat er dan achter Bakker komen Pie. Ik en weet het niet. Onzen Broeder. Eh gie stommerik, wij en hebben u nog niet genoemd 1 Achter Bakker dan, gij. Pie. Jommer, als ge maar met drij en zijt, en ga ik nie mee zelle, de menschen lachen van nu af al genoeg mee mij. Onzen Broeder. Jommer, azoo en kunnen wij van ei gen niets uitrechten, als ge gij nu ook gaat beginnen; is er nog geen ruzie genoeg misschien mee Plauckaert eu Pelsmae- ker en Catillon en Itenkiu en Carton? Pie. Laat ons nog een betje wachten. Onzen Broeder. Zoün wij die revue dan uitstellen Pie. Da zal 't beste zijn. Onzen Broeder. Ik en wist toch nie dammen zoover ge boerd waren zelle. Pie. Toetoet, ik wel, ik heb daar al menigen nacht mee bezig gelegen I Onzen Broeder. Kermatijn 1 En doen wij niets, dan zijn wij toch dood 1 Pie. Broeder, er staat op d'Houtmarkt ne peerdekes- meulen te koop. Eu als onze winkel nu toch niemeer draait, dammen daar naar uitzagen Om ne meulen te doen draai en zijn wij met drij genoeg. Zie, blijf gij thuis, daten zou u niet staan, maar Planckaert is nog jong en fel hij zou mee eenige klein krawatten en die er dan voor niet zouden mogen opspringen, gelijk bij Smeekes, den meulen kunnen doen draaien. Bakker zou de censen rondhalen en ik zou kunnen aan 'd'orgel draaien. Onzen Broeder. Adieu, christene volkspartij Pie. Tettettetwinkel of meulen, draaien is draaien 1 Onzen Broeder. g'Hebt gelijk, als 't maar op en brengt. Koopt hem. door Missionnaris J. G. Inboorling van Denderhautem. Kurseong, Januari 1897. Onze groote vakantie begon den 16 December en gaat voort tot in 't begin van Februari. De 14 dagen, die wij in onze villa hadden te vertoeven, zijn nu over, en allen zijn nu wederom 450 de Zoutstraatpoort en de Kapellepoort neergeslagen. De Bergemeerschen, de Zeebergscho meerschen en een deel der Osbroeken stonden onder water. Willem had op de Hertshage post gevat. De naam Hertshago is heden nog behouden en bewijst zoo ook de benaming Hertkouter en het uitdelven van eenen herts hoorn tijdens de afbraak van het Koornhuis in 1871 dat er herten op ons grondgebied verbleven. De Hertshage staat overigens in het Latijn geboekt Silva cervorum, hertenwoud. (1) Buiten de gedenkwaardige feiten, die hier zullen plaats grijpen en in dit verhaal voorkomen, leert ons de geschiedenis, dat er, twee eeuwen later, in 1380, elf honderd Gentenaars den dood vonden. Zij waren, door Raas van Herzele aangevoerd, op dezelfde Hertshage ge legerd om de stad te bestormen. De Aalstenaars deden den Dender overstroomen en de Gentenaars verdronken bij honderden. Spottend zongen dan onze medeburgers Wat is 't geslagen? Elfhonderd in d' Hertshage 1 Nu Clilon's en Godfried's legerplaats aangeduid is, verhalen wij de gebeurtenissen. Dag op dag werd de stad aangevallen, doch vruch teloos. Willem van Normandië, in woede ontstoken door de zen hardnekkigen wederstand, ten uiterste verbolgen om- Jat zijn medinger er in slaagde door de slagorden te ruk ken, brandde van verlangen om de stad te overweldigen. Hij vergaderde do bevelhebbers in zijne tent en drong er op aan om een algemeen stormloopen te doen. In eene maal zou men een einde aan den oorlog stellen. met pak en zak naar St Mary'scollcgie, Kourseong, overgekomen. Op d' n bui ten (in de villa) was het mij onuiogi lijk een brief te schrijven men vindt er nauwelijks plaats genoeg om te zitten en te slapen een klein huis zonder zol der of verdieping zeven of acht kleine kamertjes, en dat voor een 25 tal scho lastieken en daarbij wat nog meer het brieven-schrijven hinderde was het luidruchtig geklap, of gezang, of het spelen op d'harmonium, enz. enz. De woelige vreugde van 20 jonge scholas tieken, die eens moeten plezier hebben na een vol jaar moeilijk en druk stu- deeren. Dan nog is men niet altijd 't huis, men gaat wandelen, in de bos- scben,opde bergen, soms nog al ver, zoodat men 's morgends vertrekkende, maar 's avonds weerkeert. Dan is men voorzien van eetwaren, brood, vleesch, bier, enz. Men maakt koffie onderweg in eene kan of in eenen moor, die men dan bij zich heeft. Zooals verleden jaar, zijn er wederom eenige naar den top van den berg Senchal gegaan zij ver trokken, zooals verleden jaar om 2 1/2 uren 's morgends, na de mis gehoord te hebben om 2 uren. 't Was pikdonker zoolang zij op do breede baan, die naar Darjeeling loopt, stapten, was het niet moeilijk maar gekomen te Sonada, moesten zij beginnen op te klimmen, en dat door een bosch, langs een we geltje, dat gedurig draait, bezaaid met steenen en doorploegt bij het water des vorigen regenseizoens heel dikwijls vielen zij in die holten en liepen ge vaar van hunne beeneu te breken. Ver leden jaar, wanneer ik ging was het be ter een heldere maanschijn was daar om ons te lichten, uitgenomen op som mige plaatsen waar hare stralen door het dichte loover der boomen niet door konden. Een andere bende, dit jaar, die ook door het bosch moest, hadden zich voorzien van eene lantaarne, en dan nog vonden zij den weg niet gemakke lijk men moet wel oppassen van niet te struikelen over boomtakken, stee nen of grachten. Wederom dit jaar deden wij een uit stapje naar Darjeelingik, met ver scheidene anderen gingen te voetom 7 uren 's morgends vertrokken, kwamen wij rond 1 uur 's namiddags in 't Colle- gie aan. 't Was een zaterdag wij ver bleven daar den heelen volgenden zon dag en kwamen weder te Woodcot (on ze villa) aan om 1 uur 's namiddags, op maandag. In 't wederkomen nam ik den trein, die rond 11 uren te Darjeeling vertrektik zou te voet zijn wedergeko men, maar de wandeling van zaterdag had aan mijne voeten eenige bleinen bezorgd, veroorzaakt door nagels en hobbelen die er van binnen uitspook ten. (Wordt voortgezet). Smeerhcbbc-Vlocrse- gheni. Do heer burge meester De Wandel, 28 jari gen burgemeester, is be kroond met het eerekruis vau eerste klas ridder der Leopoldsorde. Verleden Zon dag heeft hij eene serenade ontvangen, door het muziek van Idegem. Of zij wel onthaald werden, hoeft niet gezegd pistolets, hesp, eene ton bier, 't en kon niet op Proficiat, heer Burge meester, Kidder en Volksvriend Hoe kou Idegem aan zulke schoone feest ontbreken, daar M. De Wandel een inboorling is van deze schoone ge meente?... Idegem heeft manhaftig en kloek volk, recht voor de vuist, geen onrecht of judasserij kunnende verdra gen... Brand 1 Brand 1 Donder dag, 24 laatstleden, rond den noen, is alhier in het huis van M. X... brand ontstaan en gansch in asch gelegd. De gendarmen hebben vrijdag 25, een onderzoek gedaan, en op de verklaringen van de vrouw van den ei- enaar dezes huizes, hebben zij dezen aatsten aangehouden. Het parket van Doornijk heeft zich ook ter plaats be geven en heeft de aanhouding beves tigt de beschuldigde is naar het ge vang van Doornijk geleid. Leclijk bedrogen. De genaamde P., geboren en wonen de te St-Nicolaas, had geld noodig, en om dit te bekomen meende hij et}n slim middeltj e gevonden te hebben. Hij kwam naar Antwerpen, en schreef van daar eenen brief naar eene rijke juffer van Sint-Nicolaas, waarin hij om trent het volgeude zegde Ik heb geld noodig en dat moet gij mij geven. Ik ken vele geheimen van uwe familie, welke ik zal uitbren gen als gij mij niet 10,000 tr. zendt. v Ik verwacht dus dat gij mij, poste restante een cheque van dit bedrag of tien briefkeus van 1000 fr. zult zenden; dit laatste heb ik nog liever, dat is ge makkelijker. Men ziet, hij arrangeerde de zaak zoo eenvoudig mogelijk hij houdt niet van complimenten. De jufter zend den brief even een voudig naar den hoofdcommissaris van policie te Antwerpen en deze haastte zich, om aan het verlangen van den jongen heer te voldoen. Hij nam eene groote envelop met het adres eener bankiersfirma, schreef er het opgege ven adres op, plakte er eenige postze gels op en legde ze natuurlijk na de noodige afspraak met do postbedienden, in het postbureel neer, waar P. ze moest komen in ontvangst nemen. Deze liet zich niet lang wachten. Terwijl de policie-agenten hem in 't oog hielden, naderde hij, vergezeld van eenen stadgenoot, ze- dere H., het bureelraamke. Is er geen brief voor mij En hij zag eens links en rechts. Ja, een brief voor mij En hij gaf de over eengekomen letters op. Ja, een brief mot veel lakken en timbers. Den buut zit er in. 't Zou eens gaan tijd worden ik heb er lang genoeg naar gewacht. Hij nam den brief aan, verwijderde zich met zijnen vriend, en, eens buiten het postbureel ge komen, opende hij het envelop. Met kloppend hart zag hij eenen cheque, ja, een echte chéque, met de woorden Goed voor tien jaar prison en de kost. Sakkersche heks, riep P. uit, ik ben bestolen Maar hij had geen tijd om er meer bij te voegen, want op hetzelfde oogenblik voelde hij de handen van de policieagenten op zijne schouders. Het overige van de historie zal men wel kunnen raden. Antwerpen.Ze zijn daar weer Deja- pansche stoomboot Samiki Maru is alhier aange komen. Pas lag de stoomboot aan wal of de ma- trooskens, die gekende vechtduiveltjes, waren be zig met den Guldenberg overhoop te zetten, zoodat de policie moest beginnen met er eenige in de doos te steken. Jlnbbeke. Schoone katholieke zegepraal. Eene der laatste sterkten van het liberalism in ons Vlaanderen is zondag door de katholieken ingeno men 't is de gemeente Jabbeke, gelegen in het arrondissement Brugge. Het liberalism heeft daar reeds vele perten gespeeld aan al wat van bij of van van ver aan de kerk raakt. Gisteren had de kiezing plaats voor drie ge meenteraadsleden, in vervanging van drie overle den raadsheeren. De strijd is van beide kanten hardnekkig ge weest de liberalen hadden vooral geene moeite gespaard om hunne macht te behouden en zij wa ren door veile politieke aanklevers van elders ge holpen. Het laatste woord is toch aan onze vrien den gebleven, die zegepralen met 100 stemmen meerderheid. Ziehier de uitslag. Katholieken MM. Boutens, 346 stemmen De Jaegher, 358, Delrue, 362, gekozen. Liberalen MM. Mahieu, 227 stemmen Meu- lemeester, 254, en Gielen, 253. Door dezen uitslag is de meerderheid van den raad naar onze vrienden overgegaan, inderdaad de raad bestond uit vier liberalen en twee katho lieken. Gent. Vrijdag nacht, rond 2 ure, is de waker Slock naar de Permanencie gekomen, vergezeld van zekeren Gustaaf Kasteleyn, 28 jaar, schipper, wonende te Meirelbeke. Hij had dezen gevonden in het koffiehuis de Kroon, Zuidkaaideze was heel nat en verklaar de dat hij met den laatsten trein van Zomergem gekomen zijnde gekomen zijnde te Lovendegem was afgestapt, om eene boodschap bij den brug- draaier te doen en vervolgens zijnen weg te voet voort te zetten, langs de Brugsche vaart. Gekomen aan de plaats genaamd Bierstal, was hij vast gegrepen door twee mannen, die zonder een woord te spreken hem in de vaart geworpen hadden. Hij heeft om hulp geroepen en zich al zwemmende langs den overkant van het kanaal gered. De man is in de Permanencie verzorgd. Bcvereu. Zaterdag namiddag kwam de deurwaarder M. De Smet van Audenaarde de Be verestraat afgereden, toen eensklaps zijn paard verschrikte en op hol ging. Beide wielen vlogen vkn het rijtuig en het paard liep zoo de straat af, alwaar het onderwege, met tegen eenen geladen wapen te loopen, was uitgespannen. Gelukkig was M. De Smet kunnen uit zijn rij tuig springen en is er zoo met den schrik en de onkosten van zijn gebroken rijtuig van afgekomen. Het paard heeft nog eene ruit gebroken in de wo ning van M. H. Dujardin. Het paard is tegenge houden aan den ijzerenweg. Hautnic. Franciscus Van Bogaert, oud 45 jaar landbouwer in de Biezenstraat, was woens dag samen mekden knecht gaan spitten op een ak ker achter 't hospitaal. De knecht die reeds zijne spitvoor gevuld had, ging 's avonds eerst huis waarts terwijl Frans insgelijks zijn spit zou vullen. Na eenigen tijd werd men thuis ongerust daar Frans nog yegbleef alhoewel zyn werk moest ge daan zijn men ging zien eu men vond den onge- lukkigen versmacht in eene kleine gracht die aan den akker paalt en waarin Frans zich de handen had willen wasschen na zijn werk. Ongetwijfeld zal de jongeling met zich te bukken eene draaiing in het hoofd gekregen hebben, in de grachtgestuikt en zoo versmacht zijn. Edlngcn. De policie is er eindelijk in gelukt, de moordenaar van Jan Baptist Trcsignies, op den dag der loting lafhertig met messteken gedood, aan te houden. Hij werd herkend door kinderen, die hem de steken hadden zien toebrengen. Vervier». Langshenen geheel deduitsch- belgische grens klaagt men over zware sneeuwstor men. Op alle punten is de tetefoongemeenschap met Duitschland gestoord. Ook uit de duitsche ste den komen dergelijke tydingen. Te Aken alleen zijn duizend telefoondraden gebroken. De kou is zeer hevig en de gemeenschap tusschen vele dor pen gestremd. Namen. De kleine C... beging over eenige dagen de onvoorzichtigheid, een nickclstuk van van 5 centiemen in te slikken. Een dokter heeft bij middel der X-stralen de juiste plaats vastge steld en het kind, dat zelfs geen drinken meer kan inzwelgen, zal eene groote operatie moeten onder gaan. Charleroi. In de spoorwegstatie van Tra- zegnies werd maandag nacht een brutale diefstal gepleegd. De statie-overste hoorde gedurende den nacht gerucht en, opstaande om te gaan zien, be merkte hij dat dieven zijne deur gesloten hadden. Eindelijk toch buiten komende, zag hij in de verte de dieven zijne brandkas op een handwagentje wegvoeren. Zich ontdekt ziende, lieten zij hunne vracht in don brand en namen de vlucht. I)aVP), Luisterrijk Avond- *>C. El feegt) op Zondag 13 Maart 1898, in de ruime zaal van den heer Sermant. Ingang- prijs 2,00, 1,50, 1 fr. en 50 cen- jtiemen.Kluchtspelen, prach tige muziekstukken, alleenspra ken, enz., enz. 't zal er gran dioos zijn. De liefhebbers van het tooneel zullen er hun vingers aflekken... Luibrechts was Ongeletterd, en zat in de kerk met zijnen boek omgekeerd. Luibrechts, vriend, fluis terde Spiegels hem stillekeus in de ooren gij houdt uwen kerkboek slecht. Hoe 1 antwoordde Luibe- ken, en ik ben slinks 1 ZoÊidaf/i'ttiil. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. De Valckeneer, Espla nade. Spaarboekjes. De eigenaars van spaar boekjes, uitgegeven door het postkantoor van Aalst vóór 1 Januari 1898, worden dringend ver zocht dezelve in te brengen voor de inschrijviug der intresten van 1897. Kriilsplaiiting. Zondag namiddag, om 3 uren, wordt, namens de Maatschappij De Vrije Bolders, gevestigd ter herberg van M. J.-B. Wel- lekens, Zoutstraatpoort, alhier, een prachtig kruis geplant op het graf van wijlen Henri Meganck. Verscheidene katholieke Maatschappijen zullen de plechtigheid bijwonen. Ook aide katholieke vrienden worden uitgenoodigd. Men vergadere bij M. Amand De Mette, Korte Sint Jorisstraat, waar het kruis wordt uitgehaald. Verdronken. De dochter van wijlen Wau- ters, bijgenaamd de Matroos wonende in de Windmolenstraat, is spoorloos verdwenen. Don derdag had het meisje hare kleederon weggegeven. Men heeft haren regenscherm op den tragel, nabij den Dender, gevonden. Men denkt dat do onge lukkige zich verdronken zal hebben. Er worden opzoekingen in den Dender gedaan. i>crti mn- J- F. Melle genezen, 't isnuveel slechter dan voorgaande. Bar- tholomeus. Ze mogen u hebben, zelle. Peet. 't Beste is voor u niet te goed. g'Hebt ook liever twee gl.... dan óen. te verkrijgen bij L. Fosselle, gisthandelaar, Brus- selsckestraat, nr 6, Aalst. Coiffeerder, Lange Zoutstraat, Aalst. Specialiteit van damos-coiffuur eu alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de bes te Eugelsche merken. A ftoniieiiiriil. Hui* rtttt rci'fi'OtiircH. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens 128 ossen 140 koeien veerzen stieren PARIJS la VILLETTE. ter markt verkocht 3027 2733 0778 663 353 255 1131 1070 40182 18684 4596 4296 ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs per kilo 0,80 pry 1,32 1,30 1,08 1,95 1,80 1,25 per kilo. 115 1,00 32 051 16 kalveren 0,00 0,74 0,68 1,10 110 100 175 160 120 0,70 0,00 0,64 0,58 1 00 0,95 0,90 1,55 1,40 1,15 0,60 0,00 0,54 0,48 0,90 Geboorten Mannelijk 27 Vrouwelijk 14 41. Over lijdens. F. Van Causenbroeck, begijn, 65 j. Begijnhof. A. Jacob, leerling bij de pupillcuschool 'vau 't leger, 15 j. Graanm.C. De Coninck, m. Bon- kowsky, dagl. 75 j. Scherrestr. J. Vau Holder, wr Vau der Vekeu, z.b. 72 j. Postweg. J. Van der Beken, w" Meert, z.b. 64 j. Moorselb. C. Van der Taeleu, vr. De Valkeneer, z.b. 27 j. Es- Êlanade. Ph. Van Hover, m. Tas, werkni. 28 j. rabandstr. 4 kinderen onder do 7 jaren. (1<UÜ£ (1) De Hertshage begon over het deel van den ouden Dender, Mout- molengat geheeten, rechtover de plaats waar heden het huis van den Heer Valerie Van Assche oprijst. Zij was begrensd langs den eenen kant door den Dender en het AY'ijngaardsveld langs den anderen kant door den Nederen Steenberg en de wijk Popperode. Zij besloeg dus eene groote oppervlakte gronds. Sof. fff- rtt hnat'auee

De Volksstem | 1898 | | pagina 3