i Woeste en te Taalwet.- LUIBRECHTS. 1IEETIEN SMOOR DERS Nieuws uit Aalst. Veemarkten. Van DENDERHAUTEII naai UVDIE. Negende Brief. De Redactie. BRAVO 1889-1898. Stadsschouwburg.- ^d^ca™!- BERICHT. Weduwe Hellinckx-Cornelis, Jtest* Postg. Beste Waas KI averzaad SALON van COIFFUUR. Huls Prosper Guillot, Burgerlijke Stand, Aalst. -a- Goed nieuws voor de boerkens. Coiffeerder, Lange Zoutstraat, Aalst. van kwam niet meer terug. De heer ging zien waar hij bleef en kwam evenmin terug. De kerel vergat zijn verteer te betalen n op den hoop toe was de herbergier nog zijne 50 centiemen kwijt Wat de dieven toch al uitvinden om de menschen te foppen. Menie. Zoo het schijnt, zouden de moordenaars van den landbouwer Vandenabe^le, die in October 1897 door ge weerschoten gedood werd, gekend zijn en op het punt van aangehouden te worden. Twee knechten vau Vollezeele zou den den morgend der misdaad drie gewapende mannen gezien hebben die in de richting van Ninove liepen. Een der vluchte lingen zegde Wat schoone toer de oude u gespeeld heeft toen hij ons lood kreeg De twee knechten hebben de volle dige persoonsbeschrijving van de drie kerels kunnen geven en deze persoonsbeschrijving zou juist overeenkomen met deze van de drie verdachte personen, die vroeger reeds verdacht en zelfs door het parket ondervraagd werden. door Missionnaris JG. Inboorling van Denderhautem Kurseong, Januari 1897. 't Is hier altijd 't geval, wanneer men schoenen doet repa- reeren gij moogt zeker zijn dat de punten der nagels van binnen tullen uitkomen als onze schoenmaker, of liever schoenlapper zelf geene schoenen draagt, en bijgevolg uooit het ongemak gevoelt van slechte schoenen, bemerkt hij niet dat het iets kwalijk kan zijn voor anderen indien er nagels van binnen uitsteken. Inboorlingen in India, zooals gij misschien al weet, dragen heel zelden schoenen, ten minste de arme lieden en stielman nen. Alleenlijk in de steden ziet men do babus of mijnheeren, meteen soort van lage schoenen, of sletsen, met een lederen kronkel aan de tippen ofwel nog dragen zij houten sanda len,'t is te zeggen tweo plankjes, die den vorm hebben van den voet, met een soort van hobbel van voren, die tusschen den grooten en den tweeden teen doorsteekt, en wat dikker is van boven zoodat als zij wandelen, men op den grond hoort klop klop klop 1 hunne hielen gaan omhoog, en de plank jes botsen tegen den grond. Broeken zijn ook zeer zelden oüder de Hindoes. In de ste den, zelfs de rijken, dragen een stuk linnen rond de lenden en de beenen welk zij rond de beenen draaien in den vorm eener korte broek, maar hunne onderbeenen van aan de knieën en voeten zijn altoos blootkousen kennen zij niet voor het bovengedeelte van 't lichaam dragen de rijken eenen frak juist als in Europa op het hoofd een klein rond mutsje, juist als studenten in universiteiten en collegiën van Europa. Dit kleedsel is alleenlijk voor de steden en voor de welhebben de lieden de armen, ten minste 't maunevolk iu de steden en en op den buiten hebben nauwelijks een stuk linnen rond de lenden. Dit is voor lager Indië, hier in onze borgen zijn zij meer gekleed, anders zouden zij de koude niet kunnen uit staan (Wordt voortgezet). Alle Vlamingen zullen met genoe gen vernomen heb ben, dat de Vlaamsche taalwet weder aan de dagorde der Kamers gebracht is door M. Woeste. De zeer christene de mocraten scholden M. Woeste uit voor eenen Vlaamschha- ter en eenen franskiljon, die onze belangen tegenwerkte. Het antwoord van den grooten staatsman bewijst, dat hij die lastertaal veracht, en dat hij liever door zijne werken te toonen heeft wat hij is Katholiek en Vlaamsch, dan zich om de kleingeestige en laffe aanvallen van neuswijze volksfoppers te bekreunen. De vlcrdcu man is ueu kwakzalver, en daarmee la hij geprezen nen kwakzalver, die met trommel en fluit, getoet en geblaas, aan het volk bekend maakt, dat hij den uitvinder is van de ware volkspolitiek, dat hij van God gezonden is, om beter dan Paus en Bisschop, als eenen en gel der verlossing, het diepgezonken volk op te heffen uit 454 neming van Aalst, zijn hoofd zou omstralen. Men drage, riep hij tot eeuige wapenknechten, die schildpadden hot waren stormdaken met os- senleder overdekt «en die ladders in verscheidene richtingen, opdat men te allen kante de vestingen be- klimme. Gij, Rambold, sprak hij tot den snoodaard doorloop het kamp en zorg, dat onze stormtuigen on vooral de kleine en groote kat gereed zijn. Ik zelf sla het opbouwen onzer springalen en arbaleten gade. Rambold begaf zich naar Godsfrieds legerplaats Wil lem naderde eene andere groep krijgers. Goed, jongens, sprak Cliton, moedig gewerkt! Deze springalen slingeren bij iedere ontspanning een duchtigen pijl over de muren. Let wel op, dat de spil den achtersten balk met forsche kracht tegen den pijl doe terugspringen, opdat deze bliksemsnel door de ruim te snorre. En gij, zeide hij tot eenige krijgslieden verzorgt wel die arbaleet. Maakt dezen reusachtigen boog stevig vast. Zijne pees, zooals ik zie, is uit straffe, goed ineengevlochten darmen samengesteld. Spant den boog zooveel gij kunt, des te grooter is het geweld der pijlen. Eene groote hoeveelheid flitsen lagen om spring alen en arbaleten. Men heette ze kareelen. Verschillend was hun vorm; allen waren van ijzeren punten voorzien. Wat verder rangschikte men groote hoopeu koorden, lange haken, hefboomen, spaden, ook balken, katrollen, bijlen, mokers en ander getuig, tot de besprin ging noodig. Vele stormladders, waaronder eenige van reusachtige grootte, werden door de ijverige wapenlieden gereed gemaakt. In de bosschen, welke een deel der Hertshage be ten, evenals in de niet overstroomde plaatsen der Os- broeken, hoorde men het gekraak der neervallende tak ken door de bijl afgehakt. Men rangschikte de tak- kenbosschen en bundels dun rijshout, die de stadsgrach ten moesten dempen. Een aantal zakken, met zand ge- den kuil van dwang en armoede, tot den glansrijken troon van vol kso:, t- slaving en welstand. Ta ra ra boem daié, En veel gerucht, maar weinig baat, Ta ra ra boem daié 1 VI. Woeste Is de geneesheer, die de zieke deelen der samenleving onderzoekt met al het geduld en ver stand, dat iedereen in hem moet be wonderen. Zóo heeft hij de katholieke partij gered, zóo zien wij hem thans de bloedige wonde heelen, die in het hert van alle Vlamingen geslegen werd, door de miskenning van hun taalrecht. In naam van alle Vlamingen, dank aan M. Woeste. Wij weten uit goede bron, dat het Vlaamsch Komiteit van Nederbrakel werkt om smeekschriften te doen zenden door de gemeentebesturen van het omliggende, ten einde de stem ming der onverminkte Vlaamsche Taalwet te bekomen. Voor zooverre wij weten, zijn deze smeekschriften nog niet verzonden geweest naar de Kamers. Dat men het niet uitstelle, want want wanneer de Katholieke Kamerheerenen Senators, die meestal in het Vlaamsche Land gekozen werden, zullen zien, dat de Vlaamsche beweging niet enkel eene beweging is van eenige woelmakers, gelijk men het in den Senaat aan eeni ge woelmakers heeft verweten, maar eene uitdrukking van den volkswil, dan zullen zij zich wel wachten, eene tweede maal onze rechtveerdige ei- schen in den wind te slaan. f Baasken. Mia, willen wij eens gazet opstellen ge lijk vaderen nonkel Mia. Ja Ik zal mij hier in den zetel zetten. Ik ben nonkel. Baasken. Ja, en ik va der. Waar is zijnen bril Mia. Daar, op de schouw. Baasken. Oei, oei, Mia, oei, dat is aardig door dien bril't Staat al verkeerd 1 Al de letters staan 't onderste boven Zie, zie, gij loopt op uwen kop Mia. Toe, Baasken, laat mij ook ne keer zien Oei, dat is aardig! Mijn oogen sche- melen... En al dat ge ziet is groen Minister De Bruyn heeft dinsdag in de Kamer verklaard, dat de Regeering eene bijvoeglijke toelaag zal vragen van 250,000 frank voor de betaling der vergoedingen voor het afgemaakt vee in 1897. 't Is gebeurd in Zuid Amerika, in de Volkskamer van den Staat Chili. Men besprak het budget van eerediensten. Zekere Pleitado, den man gekend voor zijne goddeloosheid, deed een hevigen uitval tegen de Religie, tegen de priesters, tegen God 't was d'eene blasphemie achter de andere. Als hij gedaan had met spreken, stond de katholieke afgeveerdigde San Carlos recht en sprak in diepe verontweerdiging eene allerschoonste redevoering uit om zich te verzetten tegen den goddeloozen praat van Plei tado, die den naam van God had dur ven lasteren. Daarna wierp hij zich te midden van 't parlement op de kniëen en onder de algemeene ontroering riep hij uit met bewogen stem Ik aanbid Onzen Heer Jezus Cris- tus en verklaar, dat hij Koning is t van al wat bestaat en de opperste Regeerder der Volkeren. De Kamer was diep getroffen door deze verhevene en weerdige daad. Van alle kanten werden den afgeveer digde San Carlos gelukwenschingen toegestuurd hij heeft met honderden telegrams ontvangen. De aartsbis schop van Santiago heeft hem een kostelijk relikwiekastje ten geschenke gezonden. Mocht San Carlos navolgers vinden in andere parlementen 1 In onze Ka mer is de Godsdienst door de socialis ten ook reeds dikwijls op schandige wijze aangevallen en niet zonder verwondering vragen wij ons af Hoe komt het, dat er daartegen nog geene enkele maal verzet werd aange- teekend door een man, die vóór alle andere, de plicht heeft om 't heilig Geloof te verdedigen? De religie hooren bespotten en blas- Ehemeeren, en geen woord zeggen, elaas 1 Het Volk ti dat moedig strijd blad der gentsche vriendenzet Vooruit in de nesten. In Juli 1889 brachten de katholieken 9000 franken te zameu, om een praal graf op te richten, ter gedachtenis van den volksvriend, Mgr Lambrecbts, XXIII bisschop. Vooruit n schreef dan al de kwezels hebben geld voor dit nutteloos geldverteer. In 1898 doetVooruit eenen op roep om Van Beveren, den socialist, gestorven zonder godsdienst, een graf zuil op te richten, op het geuzenkerkhof... en al de gezellen worden GEDWONGEN hunne centen bij te brengen. Zóó, is er al 3000 franken 't hoop getrommeld 1 De socialisten gaan onder de zweep I en dat zijn geen kwezelaars II Luibrechts had met d'influ- enza gelegen en nu bijna her steld zijnde, deed hij zijne eer ste wandeling. Onderweg, ontmoet hij Spie- gels. Spiegels. Luibrechts, hoe is het er meê Luibrechts.Redelijk wel, vriend, maar het is wat te koud; 't is spijtig, dat de zon niet wat meer schijnt in den winter, en in den zomer wat min het is dan immers toch warm genoeg... Zoiufdffi'iMl. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Van Tilborg, Lange Zoutstraat. Koninklijk Land van Riem. Verle den Zondag had men ons uitgenoodigd tot de tweede opvoering van De Goudboer, en woon den deze met een uitgezocht publiek bij. Ons verslag zal ditmaal kort zijn, gemerkt, dat wij zouden moeten herhalen hetgene wij over de eerste uitvoering breedvoerig zegden. De rol van Ruppert werd thans vertolkt door M. Boeckx, van Antwerpen, in vervanging van M. Hector Arys, die aan eene lichte ongesteltenis lijdt, wel ke wij verhopen geene erge gevolgen hebben zal. De heer Boeckx is voor de Aalstenaars geen vreemdeling meerbereids leerden zij hem als tooneelspeler van eerste gehalte kennen en waar- deeren. Zijn spel is bovenal waar en aangrij pend, en meermaals doet hij zijne aanhoorders in toejuichingen losbarsten, of perst hen tranen van medelijden af. Ook de tooneelspeelsters hadden ruim deel aan de loftuigingen der aan- schouwers. M. Jozef Quintyn, de lieveling van ons tooneelminnend publiek, ziet men telkenma le met belangstelling verschijnen en draagt, zoo als altijd, de algemeene goedkeuring weg. M.M. C. De Keghel, Hermans, Teirlinck, Van Bran- teghem, enz., enz., bleven hunnen goeden naam van knappe tooneellisten gestand. M. Karei Ja cobs, van Antwerpen, werkend lid van de maat schappij, had insgelijks zijue medewerking ver leend en bekwam goeden bijval. Het muziekaal gedeelte liet niets te wenschen over. Lof dient toegebracht te worden aan het huis Prosper Guillot, voor de verzorgde pruiken en baarden wij bevelen dit huis onze tooneel- maatschappijen van het omliggende volgaarne aan. 't Land van Riem zal, noch mag op zijne lau weren rusten. Immers, Ritst roest. Striiatjcskermls.Zondag aanstaande wordt op den Dendermondschensteenweg Straatjeskermis gevierd, met de medewerking der Maatschappij De vereenigde Geburen. VerscLillige feestelijkheden zullen plaat3 grijpen. Al de liefhebbers van leute en plezier zijn er verwacht. uitkomen, ge zoudt nog al meer verwonderd ge weest zijn rinistenZondag 20 Maart 1898 opvoering van 't prachtig drama Hcnry IMnstcrto» of de verdrukking van Ierland, in 3 bedrijven en een voorspel door J aak Geertsen. Puik orkest on der de leiding van M. Karei De Mette. Prij zen der plaatsen Voorbehoudene 2,00 eerste rang 1,50, tweede rang 1,00balcon eerste plaats 1 fr., tweede plaats 0,50. Deuren open om 5 uren gordijn om half 6. Wij hebben de brochuur van het stuk hier vóór ons liggen en mogen onze Lezers verzeke ren, dat zelden prachtiger drama uit de pen on zer Vlaamsche schrijvers vloeide. Als de Volks stem tot de opvoering uitnoodiging ontvangt, zal zij verslag geven over de vertooning. Het lijk van het 19jarig meisje Wauters is tot hiertoe nog niet opgevischt. Revue der Trompetters. Van alle kan ten wordt aangedrongen opdat deze Revue eene tweede maal zou worden opgevoerd, en dat wel op eenen Zondag. Zeer vele kath. vrienden konden verleden maandag geen plaats vinden, anderen hebben in de week geen tijd, velen zijn onvrijwil lig vergeten, enz. Wij zetten de Trompetters aan, dit algemeen verzoek in te willigen. Een groote toeloop van ka tholieke vrienden uit 't arrondissement is verwach tende ditmaal zouden de onkosten gering zijn en door de ontvangst ruimschoots gedekt worden daarenboven, met nog een paar goede repetities bekwam men de moeilijkheid van den zang te bo ven en zou de Maatschappij doen zien, dat, wan neer zij iets aanpakt, het tot een goed einde kan brengen. Geen tweede opvoering geven, ware een groot getal misnoegden kweeken. ¥17 jp is er in ons land voor de lotiug die stc- ken den vinger op Als er nu niemand voor is maar alleman tegen, waarom dan die hatelijke bloedwet niet af? schaft men 4 k 1 Bartholomeus. Gazet en haringen I AKLUIH— ontvangeu. T. F. In 't kort zult ge van Melle hooren spreken... barak Sint Pieters plein. Vr. J. Daniël nog niet te zien geweest, wat is dat Hum. De kist is ledig, vergeet ons niet. X. Wij rekenen op u voor de naaste week. Bartholomeus. 't Stemmeken heeft van u te kla gen. Onze briefwisselaars zijn verzocht hunne mededeelingeu voor dijnsdag op te sturen. Ar tikels verschoven tot de naaste week. Wel het nummer der straat (13) op het adres plaatsen. Met 21 April aanstaande zullen de E.E. Damen van Maria aan hun gesticht een tweede externaat toevoegen. Het onderwijs zal er naar de beste leerwijzen en de laatste openbare eischen en officieele pro gramma's ingericht worden. Bijzonderlijk zal men er zorgen dat de leerlin gen er grondelijke kennissen verwerven in allerlei vrouwelyk handwerk en huiselijke bezigheid. Voorwaarden: 1,50 per maand. Wilt ge goede echte Hollandsche Cigareu aan .5, 6, 7 en 10 centiemen 'tstuk? Koopt die bij de ESPLANADESTRAAT, AALST, Depot van een Hollandsch fabriek. Stalen op aanvraag. van alle landen, zelfs de meest gewone, voor priesterlijke roepingen van arme kinderen. QIJJqKosthare godsdienstige ge- postzegels aan het WERK VAN BETHLEHEM Montzen-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blanequaert, Corlenbergh (Brabant). denkenissen in verwis seling gegeven. .s^Vraagt inlieh- "Jnp tingen of te verkrijgen bij L. Fosselle, gist handelaar, Brus- selschestraat, nr 6, Aalst. baard- en hauranee Specialiteit van daines-coiffuur en alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de bes te Eugelsche merken. .Iftoiineineiif. M/iiIh ratt reWromreii. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens Menheer. Het verwonderde mij, Jan, dat ik u Zondag in eene herberg zag binnen gaan. Jan. Zoo, dau hadt ge er mij eens moeten zien PARIJS la VILLETTE. ter markt verkocht prijs 3027 2733 1,32 0778 663 1,30 351 255 1,08 1131 1070 1,95 40182 18684 1,80 4596 4296 1,25 ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs per kilo 0,83 n per kilo. 115 1,00 114 ossen 156 koeien 30 veerzen 035 stieren 08 kalveren 0,00 0,78 0,68 1,10 110 100 175 160 120 0,73 0,00 0,68 0,58 1.00 0,95 0,90 1,55 1,40 1,15 0,63 0,00 0,58 0,48 0,90 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 056; groote ossen 06jonge ossen 095; vaarzen 107; vette koeien 131 stieren 073 magere beesten 143; schapen 42lammeren 06; kalveren 096varkens 293loopers 08; viggens 356. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,00 tot 1,25. De grasboesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,75 tot 0,85. KORTRIJK. Te koop174 koeien, verkocht 148 vaarzen, verkocht 50 stieren; verkocht 14 ossen verkocht Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 11 21. Huwelijken. V. De Neve, boomsnooier, met 1). Hevman, twijnster. C. De Loose, bakker, met M. De Smedt, z.b. D. Verbestel, twijnder, met J. Wauters, z.b. A. Bourgeois, politieagent, met R. Verhulst, z.b. Overlijdem. M. Guus, wr Kliuckspoor, z.b. 77 j. Leopoldstr. J. De Veyldcr, wr Van Driessche, likorist, 63 j. Nieuwstraat. D. Jacobs, wr Van der Eist, zon der beroep, 63 j. St. Janstr. A. Vau Nuffel, vr. Bombeeck, z.b. 74 j. Zoutstraat poort, A. Van Nuffel, ra. Van Muylder, z.b, 86 j. Moorselbaan. L. Breckpot, bez. 18 i. Graanmarkt. M. Tankerc, vr. Coppens, zonder beroep, 54 j. Beek- veld. 4 kinderen onder do 7 jaren.

De Volksstem | 1898 | | pagina 5