m. m, 4' JAAR N 167. IWEIN VAN AALST. ZATERDAG 19 MAART 1898 H. JOZEF. Kapellestraat, 15, Aalst. Bureel NAAR ROME Uit de Vischmijn. Maar, De ge never te Merxplas Een abonnement voor gansch België, franco te huis, host 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken #n brieven moeten vrachtvry toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag oniniddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Na de maand van Mei heeft de maand Maart eene uitgele- zene plaats in de harten en de godvruchtige oefeningen der kristenende maand Maart is toegewijd aan den H. Jozef, voedstervader van Jesus, bruidegom der onbe vlekte Maagd; aan hem, dien God heeft aangesteld als hoofd der H. Familie, dien God heeft aangesteld om in zijnen naam te regeeren, dat huis, waarin woonde Degene dien de hemelen niet kunnen bevatten, dat huis, dat schit terde van den hoogsten glans der Godheid, en den reinen glans van Maria onbevlekt ontvangen. De H. Jozef is waarlijk het toonbeeld van het gezagvan het gezag, dat zijnen oorsprong vindt in God, omnis potes- tas A Deo, dat in God, in Gods keuze zijne kracht vindt het gezag, dat buiten alle rijkdommen of talenten eerbied eischt, omdat het door God geschonken, in naam van God gebiedthet gezag dat zijnen weldoenden invloed doet gel den door deugd en zuiver inzicht. De H. Jozef was een rechtvaardig man, en geheel zijn leven is een akte van toe wijding en opoffering voor degenen die aan zijn gezag wa ren toevertrouwd. Mochten allen in deze schoone maand het gezag beschou wen met de oogen van het geloof als eene mededeeling van Gods almacht en eene afkondiging van Gods wil. Mochten allen in het gezag Gods stem hooren. die be veelt, die leidt, die raad geeft, die bestuurtGods stem, die waarschuwt tegen het gevaar, Gods stem die iedereen zijn aandeel aanwijst in den strijd voor het goed. Mochten de kinderen het voorbeeld volgen van Jesus, die, God zijnde, gehoorzaamde aan de bevelen van den H. Jo zef, omdat Hij in hem erkende den wil van zijnen hemel- schen Vader en aan hunne ouders gehoorzamen, hunne be velen, hunne wenschen volbrengen. Mochten alle moeders het voorbeeld volgen van Maria, die, alhoewel de verhe- venste onder alle schepselen, gehoorzaamde aan den H. Jo zef en met Hem en onder Zijne leiding zorgde voor Haar kind en het onder zijne bescherming tegen de gevaren be vrijdde. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Aan drie zijden was hij van binnen met stevige planken betimmerd en op de zwakste plaatsen met ijze ren platen beslagen alleen aan de achterzijde, naar Willems leger gekeerd, stond hij open. De drie beplank- te zijden waren tegen de brandstoffen, welke men uit de stad slingeren zou, door eene bekleeding van verscbe huiden beschut. Het plat der bovenste verdieping was be veiligd door eene hooge, breede opgehaalde valbrug. Een blijde handgeklap had den laatsten hamerklop beantwoord en een uitdagend krijgsgetier klonk den bele gerden in de ooren. Ook de Aalstenaars hadden met onverpoosde vlijt den ganschen nacht gearbeid, al scheen eene zwarte duister nis hunne vestingen te omvatten. Eene ontelbare menigte krielde als een bieënzwerm boven de muren. De krijgers sleepten met vereenigde krachten groote rotsblokken op de gaanderijen voort, droegen met hijgende ademhalingen steenklompen ol kantelden zware balken achter de kanteelen om. Duchti ge speren, ijzeren klouwers en haken stapelden zij opeen, want met deze tuigen zouden zij de ladders omvertrek- ken of de aanvallers verbrijzelen. Kokende olie en bran dende pek walmden in rookcrige dampen uit groote ke tels en, bij iederen dezer, zag men gedurig nieuwen voorraad van brandstoffen aanbrengen. lweiu, Daniël, Hendrik van Burburgen, Segher van Gent, met eene stalen wapenrusting ompanserd, verdedig den de vestbarmen uitzicht hebbende op de Hertshage en de Hoogevesten. Dirk van den Elzas, Arnold van De nemarken en Ghijselbrecht van Liedekerke hadden post gevat van de Sterrevesten tot aan de Kapucienenvesten Mochten alle kristenen het gezag erkennen, de bevelen en de wenschen volbrengen van dege nen die door God zijn aangesteld om de H. Kerk te regeeren en die de verantwoordelijkheid heb ben van de zielen. Mocht in deze maand onze Hoogweerde bis- chop Mgr Stillemans eindelijk zijne wijze lei- ling, die hij in naam van God geeft, door ieder een gevolgd zien mocht iedereen zijne eigene wijsheid in de schaduwe stellen, zijn eigen wil doen buigen om den wil te volgen van hen die met Gods gezag bekleed, in naam van God beve len geeft, door Gods genade gezegend. Mocht ie dereen eindelijk in den strijd voor Godsdienst en Kerk, in den strijd voor het heil der zielen, de plaats innemen door hen aangewezen, die van Godswege de aanvoerders zijn in den strijd voor goed en recht, in den strijd waarvan de inzet is de zegepraal der H. Kerk, het heil der zielen Geve de H. Jozef, patroon der kristene familie de herstelling van den kristen familiegeestl Geve de H. Jozef, patroon van België aan ons vaderland den innerlijken vrede geve Hij, de machtige beschermer dat altijd de godsdienst ze- geprale, dat hij in school en gerechtszaal, in fa milie en kamer zijnen zegen instorte en over zij ne vijanden, over de vijanden van ons vaderland zegeviere. Geve de H. Jozef, patroon der werklieden, aan zijne dierbaarste beschermlingen dat zij klaar mogen zien in de listen hunner vijanden en zich werpen in de armen van hunne moeder, de H. Kerk die hun recht zal doen geworden en in hen den maatschappelijken triomf van onzen Heer Jesus-Christus vieren Bartholomeus. Na eenige minuten stoomen wij naar Rome, langs Spoleto, dooi den duiker van den Sommaberg, die 1645 meters lang is, langs Monte-Rotondo en Mentana, waarin 1867 Garibaldi met zijn 15,000 roodhemden de vlucht moest nemen voor 5,000 heldhaftige zouaven, die hem achter zijn rug riepen O held van Italia-Una Monlre- ton-dos Hier zijn de verschansingen van Rome, wel bewaakt door de soldaten van Umberto, die daar staan met het roer in de hand, gelijk men ze overal tegenkomt tot op den dorpel van 't Vati- kaan. En nu zullen wij al het merkweerdigste, die daar te zien is melden- Piazza della Minerva. Daar stond eertijds een heidenschen tempelnu is het eene kerk der Predikheeren, alwaar het lichaam van de H. Ca- tharina van Siena bewaard wordtdaar is ook het graf van den vermaarden schilder Fra Angeli co, die in 1456 stierf. Temidden op de plaats is er een naaldsteen vol met mannekens en beestjes, die gevonden wierd in het Dominikaner klooster, en die op be vel van Alexander VII op den rug van cenen marmeren olifant geplaatst wierd. De Panthéon. Hij staat hier ook dien reu- zentempel, die in 't jaar 27 van J. C. gebouwd wierd, waarvan de ronde 43 nieters doorsnêe heeft, de muren 25 voeten dik zijn en een stee nengewelf 44 meters in de lucht heffen. I11 608 wierp Bonifacius IV de overblijfsels der afgoden daaruit en voerde er 28 wagens gebeenderen van martelaren en heiligen uit de catacomben en wijdde die kerk onder den naam van Sancta Ma ria ad Martyr es. Voor de kerk is er eene gaande rij 34,50 meters breed en 25 meters diep 16 ko lommen van 14,60 meters hoogte van graniet steen ondersteunen eenen fronton, waar eertijds Jupiter preikte. Daar ligt Victor Emmanuel, die den Paus zij ne Staten stool, begraven. Piaza Colonna. Hier staat eene kolom van 26 opeengestapelde marmerblokken, 190 trappen hoog, waarop gebeeldhouwd staan in fijngesne den figuurkes de daden van den Veldoverste Marcus Aurelius, binst zijne tochten in German- je- De Katacomben. Die katacomben waren on- deraardsche gaanderijen die de kristenen dolven, tijdens de vervolgingen in de ie eeuwen om hun ne martelaren te begraven en zich eene schuil plaats aan te schaffen. Zij zijn 0,80 of 1 meter breed en hebben somwijlen 5 verdiepingen hier en daar was er in den hof van een voorna men Christen eene opening om lucht in deze ca tacomben te geven. St. Paulus Kerk. Die kerk is gebouwd op de plaatse waar Paulus onthoofd wierd, en waar zijn hoofd driemaal op den grond weerkaatste vloeien hedendaagsch nog drie waterbronnen. In die kerk staan 80 ronde éénsteenige kolom men in graniet te blinken op den marmeren vloer. Daar ziet gij de borstportretten van de 259 pauzen, van Petrus tot Leo XIII, grooter dan natuur, die in het Vatikaan gemaakt geweest zijn in mozaïk, ieder portret heeft meer als een jaar werk gevraagd. Die kerk is de prachtigste van Rome, zij heeft millioenen en millioenen gekost. had tegen zijne pastoors, de- schreven en gedaan geestelijke overheid kens en bisschoppen. Dat hij in het vervolg niet meer zou gewerkt hebben dan volgens de regels en d'inzichten van zijne heilig heid de Paus Leo XIII, verschenen in de constitutie officiorum. Dat hij al zijne krachten zou inge spannen hebben om de onneer en de schande te herstellen, welke hij door zijne ongehoorzaamheid aan de ge- loovigen had gegeven. Dit stuk heeft Stojalowski te Rome geteekend in de maand Juli 1897, en daarachter heeft zijne Il.de Paus hem vergiffenis geschonken. Het is altijd schoon zich te beteren, zeker, maar zulke levens moeten nog- thans ons niet gegeven worden als voorbeelden. Die mannen hebben toch eene aar dige manier van geschiedenis te schrij ven 1 Wat hun meegaat schrijven zij, en wat hun eenigzins kan hinderen wordt verzwegen V 'oeo De gazet van de Vischmijn van Zondag en acht dagen laatstleden, na onze katholieke, brave en def tige menschen van Aalst uitge maakt te hebben voor Phariseërs, voor mannen zonder geloof en ze den, die uitwendig den katholiek «a» bw uithangen, maar inwendig de gods- dienst verfoeien, na hem zelf, (God vergeef het hem I) vergeleken te hebben aan Christus, die door die Phariseërs en schriftgeleerden be- gekt en bespot wierd, schrijft daarna in eenen langen rimram het leven van eenen Poolschen priester, Stojalowski genaamd. Dit leven is op zulke manier geschreven, dat het alleenlijk vandoen is den eigen naam te ver anderen om het leven te hebben van onzen vier den man. Stojalowski, volgens den Alweter, was ook nen dagbladschrijver; hij bezat ook de monopool om het lot van den werkman te verbeteren overal bij de priesters, bij de pastoors en dekens, tot bij de bisschoppen wierd hij aangeklaagd. Door drij bisschoppen wierden zijne leerstel sels veroordeeld. Eindelijk kreeg dien priester verbod van Ro me hij onderwierp zich niet, en werd door den Paus met de strengste straf geslegen. Hij ook was onplichtig beschuldigd Verbod wierd hem gedaan van nog mis te le zen. Eindelijk, schrijft de gazet van de werf, heeft zijne heiligheid de Paus ondervonden, dat ieder een hem bedrogen had Pastoors, Dekens en Bisschoppen. Die priester maakte het volk niet op Zijne gazetten waren geene socialistische ga zetten Zijne inzichten waren zuiver 1 Alles voor het werkvolk en niets anders dan voor het werkvolk I Eindelijk, schrijft hetzelfde blad, is dien pries ter hersteld geweest in zijne eer; en nu is hij wederom gekomen in de volkskamer. beste Lezers, luistert wel, wat de gazet van de Vischmijn niet schrijft, dat is, dat alswanneer Stojalowski is naar Rome gegaan om vergiffenis te vragen, en alles te herstellen, dit was in de maand Juli van het verledene jaar dat hij dan te Rome, een stuk heeft moeten teekenen, dat geheel Oostenrijk door met zijne toestemming is verspreid geweest. En wat bevatte dit stuk Dat hij zich geheel onderwierp aan al de ver oordeelingen en straffen, hem door zijne Heilig heid de Paus opgelegd. Dat hij zelf afkeurde en introk al wat hij ge- Over eenige dagen stapte een pries ter den trein uithij droeg eenen reis zak. Een kwajongen snelt naar hem toe, en vroeg M. Pastoor, mag ik uwen reiszak dragen Neen, vriend, ge zijt bedankt, klonk het antwoord. Wat vrekken zijn toch die pas toors schreeuwde de kwajongen. Er is geen gevaar dat zij ons eenen cent zullen laten verdienen 1 Kort daarop stapte een tweede pas toor af, dragende insgelijks eenen klei nen reiskoffer. Weer kwam de jongen toegeloopen, en deed hetzelfde voorstel. Volgaarne vriend, antwoordde de priester en hij gaf het paksken af. Een vrouw, die daar voorbij ging, zei Die luiaards van pastoors al leman moet ze dienen Dezedeles is deez Wat moet nu een pastoor, die een pak te dragen heeft, wel doen Dagelijks, om 2 uren des namiddags, gaat het ijzeren hekken open van het bedelaaswerkbuis, om het couvooi bin nen te laten, dat, door twee gendarmen begeleid, telkens met den stoomtram aankomt. Deze bevat een zeker getal ongeluk- kigen, die eeuigo dagen te voren voor landlooperij, dronkenschap en andere kleine misdrijven aangehouden werden. Jenever heeft die slachtoffers ten val gesleept. Laat ons die aankomenden volgen tot in do bureelen zij zijn meest in vod den gehuld en vele schamen zich als men liuunen uaam op het boek in schrijft, of dién van hunnen vader of hunne moeder, dikwijls zeer treffelijke lieden andere lachen, dit ziju gewone klanten, onverbeterlijke dronkaards. Onder dit getal ongelukkige slachtof fers ziju er echter ook, op wier verma gerd aangezicht men de grootste droef heid en wanhoop geprint ziet, alsook de kenteekeus van het misbruik der sterke dranken. Men bemeikt er jongelingen van 18 tot 20 jaren, weeskind zijnde, niemand hebbende om hen te verzorgen of goede voorbeeldcu te geven. Eilaas zij ver loren te vroegtijdig hunne brave ouders, anderen, van denzelfden ouderdom, hunne goede ouders nog bezittende, maar niet willefide luisteren naar hun- neu goeden raad, liever levende naar hunnen zin, slechte gezelschappen bij wonende, en de vermaken verkiezen boven het werk, en zich verslaven aan drank. Vele getrouwden ziet men er ook, die m m m DOOR

De Volksstem | 1898 | | pagina 1