Kookkunst yan ons Roese. Kiesnieuws. KIBELADOEKEN I MM,\ Vlaamsche uithangborden. O vermei re. 'tIsiadeze rusti- De groene Vlag. Van DENDERHAUTEM naar IlVDiE, Negende Beier. Fransch mee haar op I vader zijn van menige kinderen, en welke alles verlaten hebben vrouw en kinderen, niets ach ter latende om dezer honger te stillen, ja, hun dagloon, dat dienen moest om het huisgezin te on derhouden, aan genever verkwistten. Het meeste gedeelte der opgeslotenen storten nu tranen, kermen en zuchten van wanhoop, ver vloeken den genever, de slechte gezellen en hunne slemperijen. Zij roepen om verlossing naar hunne goede en deugdzame ouders, die zoo minzaam, zacht en goed, hun schandalig gedrag berispten. Zij roepen naar hunne vrouw, die hun zoo dikwijls vergiffe nis schonk om bij haar te mogen wederkeeren be lovende zich te beteren ja, nu denken zij op hun ne kinderen zij weenen overvloedig, stikken in droelheid als zij hun slecht leven overdenken. Helaas 1 te laat. De overdaad in het drinken van genever zendt hier meer menschen dan er rampen op zee gebeuren. Volgt hen na eenige weken verblijf, volgt hen allen, en aanschouwt die gelukkige verandering in hunnen persoon. De afkeer welken zij vroeger had den voor de sprijzen, verdwijnthet beven der handen en allerhande zenuwachtige verschijnsels, veroorzaakt door het misbruik van alcool, gaan weg het vermageren dat gedurig toenam, houdt op in een woord, heel hun lichaamgesteltenis ver sterkt, en men zou waarlijk zeggen, dat het ge recht een werk van oneindige goedheid gedaan heeft met de hand op die ongelukkigen te leggen, en ze tot opsluiting voor een tijdstip te veroordee- len, want misschien zouden velen onder hen het leven niet meer genieten. Ziedaar de gewone verblijfplaats van die onge lukkigen, die zich aan drank verslaven, en daarom denk ik dat het onnoodig is de uitlegging voort te zetten aangaande de bedelaarsgestichten. Men vergete het nietde dronkenschap kweekt euveldaad, is de beste bondgenoot van den dood, vult de bedelaarsgestichten. X. KRONIJK VAN Menschen, om van deze week te beginnen een overlijden uit Santber gen De weduwe Carion, oud 95 jaren, een deugd zaam en werkzaam mensch geweest. Dat zij in vrede ruste 1 En verleden don derdag is er brand ont staan te Tholleuibcck.... Het huis van de gebroe ders Faut, eene tweewoonst, geheel naar den Sis, alsook eenige meubelen. Er bestond assu rantie. Tot Iinpe en Aledcrbriikel wordt tegenwoordig 't Stemmeken verkocht gelijk koe kenbrood. Dank, innige dank aan onze Mede werkers 1 Tot Meulcbeke komt te overlij den de E. H. Moeder van 't Gasthuis, in den ou derdom van 99 jaren. Zij was in 't klooster getre den ten jare 1824 en was 65jaren Moederoverstel De liberale gazetten zeggen De Godsdienst is eene geldzaak. Dat U zeer waar Dat er geen Godsdienst meer ware, velen zouden van f onger sterven, die nu hun brood verdienen met tzgen den Godsdienst te schrijven. Het fail- et in Italië begint. De stad Reggio heeft hare etalingen gestaaktO ja Italia fara de se. J. Bccrnacrt is lid der Fransche Academie be- oemd. Eene fijne schotel, die in China veel liefhebbers vindt, is de milhi. Die portie be- taat uit muizen, levend ter tafel gebracht. De Chinezen nemen de beestjes bij den staart, dop- >en ze in eenen beker met honing gevuld en.... likken de beestjes in. Op het feestmaal, dat ter ;elegenheid van's Keizers huwelijk werd gege ten, kwamen zoo meer dan 50,000 beestjes op afel. Er zijn in België 16,900 rondleurders, lie patent betalen en... deze die geen patent be- alen mogen op een even groot getal geschat worden.Antwerpen heeft besloten een ge- lenkteeken op te richten tot herinnering der nhuldiging van den Congospoorweg.En die in- ïuldiging moet nog plaats hebben IVog 15 weckskena en wij zijn onzen vierden kwijt. Het nieuw lokaal der Brusselsche so cialisten zal kosten 1 millioen en 200 duizend fr. Werklieden, spet maar af 1 Een tweejarig kind is te Honabcek door een grooten duivel van nen wachthond den arm afgebeten. Oei, eene werkstaking te Dendcrniondc, in de fa briek Ramelotkwestie van geschil over 't loon. In de statie van Lebbcke werd vrijdag binst den nacht 13 duizend franks gestolen, en tot Brugge van denzelfden derden Al de looden darmen der stadspompen gepikt. Had ik U reeds gezegd, dat Prins Albert reist onder den den naam van graaf de Rethy Rethy, dat is een eigendom van den graaf van Vlaanderen, in de Kempen. Onze Woeste heeft deze week in de kamers krachtdadig de rechten der Vla mingen verdedigd. Eere zij hem! Te Kor- trljk, nen vent komt dronken thuis, hij eet gul zig een stuk vleesch op, maar een brok blijft in zijne keel steken en hij verstiktZoo vaarde Tist den Beer zaliger ook. M. Xavier Haver- mans, de gekende drukker van Brussel, is te Ukkel overleden in den ouderdom van 58 jaar. De Keizer van Dnitschlaud is te Bremen bijna verongelukteen bootje, waarmede hij het pantserschip Groszer Kurfurst verliet, werd bijna omgestoten door eene visschersloep; geluk kig kon de kapitein bijtijds zijn vaartuig afwen den of Z. M. was vast een manneken minder. Woensdag namiddag is in den muur van het huis n. 10, op den Zandberg te Geut, eene ge denkplaat bevestigd, met t' volgende opschrift Hier stierf Jan Frans Willems, 24 Juli 1824. De openbare inschrijving voor de inrichting van eene internationale tentoonstelling te Luik be loopt thans een miljoen. Er worden 2 miljoen ge vraagd. De koningin van Engeland zit nu in Frankrijk. Wat zou die daar te verrichten heb ben?...Ledigheid is hongers moeder. Een jong hondeken kan leeren springen, Een jong vogelken kan leeren zingen. Een jonge papegaai leert menschenpraat, Maar als men oud is komt leeren te laat. Nen Brisseleer wedde dezer dagen dat hij eene bussel hooi met zes eiers zou opeten. En hij won zijne wed ding. Ziehier hoe de leeperik te werk gingHij verbrandde het hooi bij kleine hoeveelheden, klopte de asch met de eieren in eene schotel en dronk de lek kernij uit 1 De expresbrieven zullen voor taan ten huize besteld worden na tien uren van den avond, mits een overtaks van 15 centiemen. Het zal voldoende zijn het woord dringend op het adres te schrijven. De persoon, tot wien de brief gericht is, zal de 15 centiemen moeten be talen. Men telefoneert mij, dat doktor Jacque- main van Gent, die over eenige jaren door het Assisenhof van Oost-Vlaanderen veroordeeld werd voor moord op zijne vrouw, doch spoedig genade verkreeg, thans in Amerika verblijft, hij als doktor werd aangenomen den tweeden op 19 mededingers. Er bevinden zich 1500 twee duizend zendelingen in China. En daarmeê, Vrienden, den hartelijken Goeden Dag 1 Kibeladoeken. QUATRE QUARTS. Neemt bijvoorbeeld 4 eieren, met zooveel bloem, versche boter en geraspte suiker. Slaat of wrijft de boter onge- smolten, totdat zij ge heel malsch is. Mengelt dan daarbij altijd al draaiende met ne lepel of vork stillekens aan de bloem, dan de suiker en daar de doren der eieren. Voegt er achter bij het wit der (ff.-U I H eieren in sneeuw geslegen. Botert goed den vorm, giet het er in en laat het drij kwaart in den oven zitten. Liefhebbers van een bijzonder smaaksken, kunnen er de eene of andere essinei bijdoen. Dat is iets voor halfvasten. Ons Roese. Nedcrbrakel. Iets dat onze bevol king tot eere strekt, is dat men hier lang zamerhand de Fran sche uithangborden ziet verdwijnen. Over eenige maanden wa ren zij hier zoo tal rijk, dat een vreemdeling, die bij toeval in onze gemeente kwam, zou gemeend hebben in een Waalsch dorp verdwaald te zijn. Wil dat beteekenen dat de Brakelaars Fransch- gezind zijn Och neen I Maar zij dachten niet be ter te kunnen doen, dan de mode te volgen en ge lijk op het bevel van de grillige Parijsche kleerma kers, onze vrouwen met luchtbollen op de schou ders en eiffeltorens op het hoofd loopen, zoo schil derden onze goedzakkige Vlaamsche herbergiers op hunne huizen, vreemde opschriften, die nie mand verstond, maar die elkeen bewonderdo om dat men altijd genegen is eigen schoon en eigen rijkdom voor vreemden bluf en klatergoud te ver werpen. En zoo komt het dat men tot in de diepste hoe ken van Vlaanderen, waar nooit oen Franschman zijnen neus vertoond, waar nooit een half woord fransch weerklonk, uithangborden vindt die eenen glimlach op uwe lippen maar een gevoel van droef heid in uwe herte roepen. Een glimlach op uwe lippen, om de kolossale dwaasheden welke die opschriften somwijlen uit- uitdrukkeu, daar zij op huis en streke zoo wel pas sen als een vingerhoed op den poot van eenen oli fant. (Ik heb in een klein Vlaamsch dorpje een uithangbord gezien dat klonk Au belle Vu n II?, en wanneer ik rondkeek om dat schoon zicht te ontwaren kreeg ik eeuen afzichtelijken mesthoop in het oog I) Een gevoel van droefheid in uw herte, omdat de Vlaming zoo onbezonnen zijne eigene taal, die het merkteeken is van zijn volk, durft verachten en omdat hij zoo, al is het onwetens en onwillens, het gevoel van nationale fierheid in de herten van zij ne medeburgers helpt uitdooven. Moest een Waal op zijne herberg een Vlaamsch uithangbord zetten, men zou hem bespotten en spreken van hem naar 't zothuis te sturen. Waar om is het met de Vlamingen anders Onze Brakelsche herbergiers schijnen dat te be grijpen en om den goeden wil te toonen dien zij aan den dag leggen, ziehier eenige opschriften die sedert korten tijd veranderd zijn Grand Café l'Etoile Café du Cygne Café Estaminet» en anderen vreemden bluf, werden vervangen door 't Vlaamsche Bierhuis In de Ster n, In do Zwaan In den Tooneelbond In den Vlaming In Vlaanderen Vlaamsch In den Leeuw van Vlaanderen enz. Men ziet het, goede vooruitgang 1 En dit alles is het uitwerksel van eene en kele meeting over den Vlaamschen strijd. Wij hopen dat onze vrienden op hun ne lauweren niet zullen slapen, want nog zijn er Fransche uithangborden in onze gemeente te vinden. Wij rekenen ook op de schranderheid en den goeden wil van onze bevolking, zonder onder scheid, om de goede voorbeelden die gegeven zijn te zien navolgen, en om de Fransche opschriften tot het laatste toe te zien verdwijnen. Jan Audax. ge en eensgezinde gemeente dat de boerenkrijg zijnen oor sprong nam. Op 12 October 1798, liep de bevolking bijeen, verontweerdigd door de fransche dwingelandij en god deloosheid. Zij begon met het decreet te scheuren, dat de sluiting der kerk bevool. Zij deed de kerk openen, en be gon de klok te luiden. Dit noodsein vond weerklank gansch het land door, en uit alle gouwen stonden jongelieden op met heldenmoed bezield, om den vij and van geloof en vaderland te verja gen. De gemeente Overmeire, gaat de herinnering dezer heldendaden en de gedachtenis van zoovele edele slachtof fers waardig vieren. Een gedenksteen zal opgericht wor den in het dorp, den Zondag 14 Augus- tij, en ter dier gelegenheid zullen er prachtige feesten plaats hebben. Ziehier eenige punten van het pro gramma plechtige mis opening van eengedenkregister, waar al de feestelin gen hunnen naam zullen inzetten in huldiging van den gedenksteen festi val en 's avonds lichtverbeeltenissen in open lucht der bijzonderste helden daden van den boerenkrijg. Wij vernemen dat M. Van der Lin den lid der bestendige deputatie, einde lijk er in toegestemd heeft eene kandi datuurvan volksvertegenwoordiger voor het cantonGeeraardsbergen te aanvaar den. in vervanging van M. Dierickx. Zeker is het te betreuren dat M. Die rickx, die reeds aan ons arrondissement zoovele blijken van zelfopoffering gege ven had, weigert nog langer een man daat te bekleeden, dat zijne vrienden hem vele jaren hadden willen zien ver vullen maar het zou moeilijk geweest zijn voor hem eenen ieverigen vervanger dan den volksgezinden M. Van der Lin den te vinden. Men telt de talrijke diensten niet meer, die hij aan het werkvolk en aan de landbouwers van zijn canton heeft bewezen. Menige maatschappijen van onderlingen bij stand en van veeverzekering heeft hij gesticht. Men zal in hem eenen volksvertegen woordiger vinden, die noch tijd noch moeite zal sparen wanneer het de be langen van ons arrondissement geldt. Leve lang M. Van der Linden 11 groene vlag voor ken- Op heel den aardbol zijn er maar drij partijen die de groene vlaj teeken hebben 1° De Framassons, de aartsvijanden van God en Kerk, de aanbidders van den duivel. 2° De Mahometanen, of muzelman nen, ook eeuwenoude bestrijders van 't katholiek geloof't waren zij die ver leden jaar over de drij honderd duizend christenen vermoorden in Armenië. 3° De daensisten. Als gij nu weet dat de groene vlag het teeken is van opstand tegen de H. kerk, wie moet het dan nog verwonderen dat de daensisten overal de katholieke be sturen aanranden, de priesters beschul digen en belasteren, terwijl zij de soci alisten en liberalen bewierooken en on dersteunen Kerkelijk Nieuws. Dagwijzer Zondag, 20. H. Joachim, 't Evan gelie van Jesus, die 5 gerstenbrooden en twee visschen vermenigvulde en aan de menigte gaf in de wildernisse. Nadat hij ermede rond de 5 duizend menschen gespijsd had, bleven er nog twaalf manden brokkelingen over. Zij kwamen toen om Christus Koning te maken, met geweld, maar hij ontging hun, en hij vluchtte op 't gebergte, alleen. Maandag, 21H. Benedictus. Dijnsdag, 22. 11. Patritius. Woensdag, 23. H. Cyrillus. Donderdag, 24. H. Simon. Vrijdag, 25. O. L. Vrouw-Bood schap. Zaterdag, 26. H. Ludgorius, bis schop. Priesterlijke benoemingen. De E. H. Impe, professor in Sint Lieven, is onderpastoor benoemd te Haesdonck De E. H. Coppens, dia ken in 't Seminarie vervangt hem. Jongelingen-Congregatie. Zondag 20 Maart, Algemeene Com munie ter eere van den H. Jozef. H. Mis om 6 ure in de kapel der Eerw. Da- men, Molenstraat. Burgerlijke Godshuizen. Maandag 21 Maart 1898, om 8 uren, jaargetijde voor wijlen d'heer Jozef Meganck en familie, wegens de Burger lijke Godshuizen. door Missionnaris J. G. Inboorling van Denderhautem. Kursecmg, Januari 1897. Meestal dragen hier broek en frak, of iets wat er min of meer aan gelijktde Bhutias die men hier vindt, omrollen hunne beenderen met stukken lijnwaad of andere stofzijn wel ingepakt iu een ruidbruin gewaad, ruw en dik als zak- kengoed, en een gordel om de leden, waaraan een lang mes afhangt welk hem dient om hout af te snijden of te hakken meestal zijn kloeke en grove kerels, niet groot, maar wel inge zet. Ik zou ze niet beter kunnen vergelijken dan met de Bo hemers, die men soms bij u ziet, zoowel voor hunne kleeder dracht en overwondene beenen als voor hunne smeerigheid zij dragen hun lang zwart haar in eenen tros op den kop, of wel laten het op den rug afhangen in eenen gevlochten tres. d'Andere week zag ik er eenen in Darjeeling met, eenen staart die bijna den grond raakte gij zoudt moeten zien hebben hoe fier hij vooruit stapte met dat afhangsel die op de hielen slingerde. Iets merkweerdig om zien in Darjeeling is de markt op Zondag die inboorlingen van zoo verschillige ras sen en tribuën met hunne aardige en veelkleurige kleeder drachten. Men ziet er mannen van de pleinen Hindoes, een tiental verschillige bergbewoners: Napaleezen, Lepchas, Bhu tias, Sikhimieten of Paharias, Thibetauen, enz., dan Cbinee- zen, alhier en aldaar een Mahometaan, eenige Joden, dan ook eenige Europa Engelschen. Op de markt ziet men alle soor ten van inlandsche vruchten, waarvan de namen mij niet be kend zijn groensels, kiekens, hennen en ganzen daar is eene vleeschmarkt, eene slachterij op de markt zelve dit vleesch denk ik, wordt gekocht door Europeezen, inboorlingen van hier stellen zich tevreden met rijs of dergelijk voedsel. Van den indruk welke u het gezicht maakt van eene markt hier in India zoudt gij u geen gedacht kunnen vormen dat is een tafereel dat men met eigen oogeu moet kunnen be schouwen, het beschrijven is niet mogelijk. Daar is ook een reuk op die markten die in 't geheel niet van de aangenaamste is zoo tracht men zoo gauw mogelijk de markt door te gera ken om eene betere lucht te scheppen. Die reuk is veroorzaakt door de inboorlingeu, hoe kan het anders wezen, aangezien de reinigheid hunne voornaamste deugd niet is en zelfs onder de Hindoes, die alle dagen hun bad nemen, hen door hunne religie voorgeschreven, voelt men dien reuk 't is iets dat hun eigen is en hun het lichaam uitwasemt. Het schijnt dat zij onder zichzelven dien geur niet bemerken maar dat zij ook van hunnen kant, den geur van de Europeanen niet kunnen verdragen. (Wordt voortgezet). Een braaf boerkeu uit het Land van Aalst heeft over twee jaren een dochterken in een fransch pensionnaat gestoken. Met Nieuwjaar ontving hij het volgeude briefke, dat hij ons ter lezing mededeelde. Wij vonden den inhoud te kostelijk om hem aan onze Lezers niet mede te deelen. Hier is hij Attention, si-voe-plé X..., Ie 30 Dêcembre 1897. Mes cher parans, Dans le komansemant de ce noeveau an 1898 qui komanse, je veut vous écrir un peu de francais. Sa es pour dire que vous pouvés être glorieus sur ton plus anciens fils qui sei descha tres kausé kommes les mademamzels N..., qui wonen... (sa je ue sei pas komme on dit dans le fransais) dans le notre vwazinase, je peut déscha auschi un peu krosseieeren et sa sês si sjoli et du dernière schic. Sur uns lettre on ne peut pas krosseieeren. Quan notre vasche aura une petite veau, esse- que je puis alors aprendre jouwer le piaano, sa sest auschi la mode ché les jeuns komme il faux et vous pourré alors enkors etre plus glorieuse sur ton Treeske, més mademamzel Térèse. Komme sa auschi vous devés appeler sur moi dans les vacan- ches, savé vous. Treeske. 457 Allen spoorden de belegerden tot het werk aan en be zwoeren hen zich dapper en onversaagd te verweren im mers de inneming van Aalst was niet enkel hun dood, maar ook Vlaanderens verderf. Overbodige aanwakkering, want, sedert den dood der belhamels, was in het mid den der Aalstenaars de eendrachtsband onverbreekbaar geworden. Moed noch trouw zouden voortaan bezwijken de heldenluister van Aalst zou in dezen hachelijken stond niet ten onder gaan. Den vijand zouden zij af slaan of op de omgestorte muren sneuvelen. Ook schal den der Aalstenaars krijgskreten en galmden hunne spot tende uitdagingen over Willems en Godfrieds benden. Terwijl deze voorbereidingen tot den bloedigen kamp geschiedden, begon het te lichten en allengskens ver dween de morgennevel voor het rijzend daglicht. De heerlijke Julizon beklom den ongemeten hemeltrans en overgoot moordtuigen en vestingen met goudkleurig licht. Haar glanzende glimlach was eene uitnoodiging tot le venslust en vreugde... Eilaas dood en ellende zouden dien zoeten welkomsgroet beantwoorden Willems en Godsfrieds scharen hadden zich in hun ne gelederen geschikt. Vooraan stonden de kruisboog schutters in machtige scharen achter hen waren de wa penknechten met de zakken zand en de takkenbossen op de schouders, gereed om vooruit te loopen, hunnen last in de gracht te werpen en dan weer naar hunne wape nen te snellen om aan den strijd deel te nemen. Daar na kwam eene bende ladderdragers, voorzien van storm- haken en al wat de beklimming der wallen vereischte. Eindelijk vond men, in dichte slagorden geschaard, het eigenlijk leger met de ridders, aan wier hoofd Willem van Normandië en Godfried stonden. Toen alles klaar was, gaf Willem op de Hertsage het bevel tot den storm. Dit sein werd door bazuin- geklank en de wildste oorlogskreten toegejuicht. Eenige aanvoerders deden hunne onderhebbende man schappen de oorlogstuigen vooruitvoeren.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2