In O vermei re. K I R E L A 1» O E REA ALLERHANDE MAREN. Bralmnd. Van l)ENI)E RHAETEM Uit den Vreemde naar IATDIE. Tiende Beier. TE GEEIVARDSBERGEN. VolgCUS wij liiugs die kanten eergiste ren gehoord hebben, gaan er in de maand Juli groote feesten plaats hebben tot lOveimeire, de ge- meente waar den Boerenkrijg is begonnen. De gedenksteen zal verbeelden de maagd van Overmeire, in strijdende houding, 't vlammend zweerd in de rechterhand, het aangezicht gekeerd naar frankrijk, 't is te zeggen naar de Molenstraat. In de linkerhand het klokzeelteeken des op- stands. Aan hare voeten verdringen zich boeren, gewapend met rieken, vorken, vlegels, enz., en op den voetzuil 1798-1898 met de eerste strophe van den Ylaamschcn Leeuw. Een proviuciale commissie wordt gevormd om de feesten op de hoogte te brengen der verheerlij king die zij beoogen. Al de Maatschappijen van België zijn uitgenoodigd. In 't kort zullen wij go- heel het programma geven. KRONIJK VAN Aan al mijne Vrienden en bekenden den hartelij- ken goeden dag En daar mee spring ik op mijn via- locipeed en sjoef er van onder. Bravo I Minister Vandepecreboom heeft be sloten dat, wanneer een werkman van den ijzeren- weg komt te sterven, zijne erfgenamen gedurende nog4 eene maand en half het loon van den overledene zullen trekken. De gemeente EKi'iic gaat met den elektriek verlicht worden. Zaterdag namiddag gebeurde te An*ciic<1c een pijnlijk on geluk: het tweejarig zoontje van August Neyt, mulder, liep onder de zeilen van den molen en kreeg een zóo geweldigen slag, dat het blooiken Zondag morgend overleden is. In eene fabriek van Engeland is een kanon gemaakt, dat 6oo schoten per minuut kan lossen en 3 mijlen ver draagt. Te rekenen van 1 Juni 1898 zal het in gansch het land verboden zijn, niet gemerkte runddieren van meer dan 6 maanden oud, te hou den, te verkoopen, te verwisselen of laten rond te leiden. Verleden woensdag, 0111 half negen uren 's avonds, is de genaamde Frans Hergot van ■Tiicucn, manoeuver op den ijzerenweg, in de statie van Mechelen een voet afgereden. De E. Kannunik Carnoy en M. Theunis, beide professoren der Hoogeschool van Leuven, zijn benoemd de eerste als commandeur en de tweede als ridder der Orde van Isabella de Katholieke, voor hunne werken van levensleer en landbouw. Proficiat, heeren professorsBericht aan mijne confraters, de wielrijders Als men in de stad van Lcuvcu in 'tfransch rijdt, zal men zich langs den linkerkant houden in geval men ie mand tegenkomt rijdt men in 't vlaamsch, dan houdt gij u rechts... Nog al raar, hé Nochtans, zoo luidt het gemeentereglement, waarvan de fransche tekst u links aanwijst en de vlaamsche rechts.Gedurende 1897 hebben de rechtban ken in den Congo 622 veroordeelingen uitge sproken 10 voor moord, 113 voor slagen en kwetsuren, 1 voor vergiftiging, 108 voor diefte, 78 voor dronkenschap, 7 voor 't inbrengen van alcool. Vier Europceërs werden veroordeeld voor moord, 15 voor slagen.... Het zijn in 't al gemeen de Europeanen, die veroordeeld wor den voor dronkenschap... Een schoon dingen zij die aan de zwarten t'exempel zouden moeten geven. Den eenen al en den anderen titel, dat kweekt wettige misnoegdheid mochten de hee ren, die in alle besturen zetelen, zulks wel overwegen en aan dien toestand een einde stel len 1 Onze tijden eischen immers Meer Recht vaardigheid. Nen liberale advokaat van Lier is schampavi gespeeldhij wordt beschuldigd voor meer dan 400,000 franks valsche wissels te hebben uitgegeven. Lappa, Marjanne Zater- 1 eg, te Mrtpclileiiuc, ne schipper wedde dat hij t n liter absinthe kon uitdrinken.., Tusschen het drinken werd hij eensklaps ongesteld en pas had men den doktoor geroepen of de dwazerik was reeds een lijk. Coeragie, Vrienden Nu zal het hier gaan spannen. Maar er en is toch geen misericorde voor binnen 43 dagc-ia steken wij onzen vierden met krot en mot in den azijntobben... De bei aard van Aalst is al ingesmeerd en de trippen zijn reeds gekoman- deerd... Katholieke Jonkheid,nog eenigc weekskens duchtig gestre den en dan vieren wij den triomf onzer Katholieke Volksvertegen woordigers Bethune, De Sade- leer, Van der Linden en Woeste Alleman op dek het moet deze keer duizenden stemmen schillen Zondag werd te Luik een betooging, gevolgd van meeting gehouden om te protesteeren tegen de stemming der Vlaamsche Wetten door de Kamer. Verscheidene Waalsche maatschappijen namen er deel aan... Zij en ha len er geen eer van en bewijzen dat zij meer franschgezind dan vaderlandslievend zijn. Nen gewezen champetter van BpummcI heeft van wege den Sultan van Turkije eene gouden me- dalje en een brevet ontvangen voor eene daad van moed en zelfopoffering, die hij verleden jaar op Turksch grondgebied pleegde. Tot «cn- dcrbcllc heeft M. Tibbaut verdeden Zondag eene meeting gehouden in 't gemeentehuis de zaal was proppensvol. Dat was ook het geval te Wiezc en te ftt Gillis, waar insgelijks meetin gen werden gehouden. Te Nauir» is een ad' vokaat plotseling zinneloos geworden hij sloeg de voorbijgangers met zijnen wandelstok. Ie Parijs is het gerucht in omloop dat kapitein Dreyfus overleden is. Die tijding werd evenwel nog niet officieel bevestigd, 't Kan gemakkelijk eene flüte zijn. De Berg van bermhertigheid is te Gent afgeschaft door den Gemeenteraad. Het voorstel ging er door met 17 stemmen tegen 14 en 2 onthoudingen. Is het waar dat de provin ciale kiezingen den eersten Zondag van Juni gaan plaats hebben Van alle kanten en zijden komen er berichten toe, dat het zoo geweldig sneeuwt, zelfs uit Holland Wij en mogen ze kerlijk niet klagen. Te Botterdam is een mensch van 45 jaar oud in haar bed verbrand om nog wat in eenen boek te lezen, had zij hare petrollamp nevens haar op het nachttafelken ge plaatst en was ongelukkiglijk in slaap gevallen binst den nacht is de lamp ontploft en 's morgens lag de vrouw gansch verkoold in haar bed Wat bewijst dit nog eens te meer? Dat men alles op tijd en stond moet doen Te Lcuvcu heeft er een persoon in den balk van een huis, dat hij gekocht had, twee ijzeren potten gevonden vol met Fransche kronen, 'n affaireken van 600 bal- lekens 1 en Mgr Van Ronslé is zinnens zich te vestigen in Lcopoldvillc men is al bezig met voor hem een huis te bouwen. Madame Pitje Snot zal voor menheer de Juge in 't kort reke ning te geven hebben voor de kwetsuren die zij haren man heeft toegebracht en die den sukke laar naar het graf hebben geleid. Och arme I Op den buurtspoorweg naar Tliicncu is er een meisje het hoofd afgereden onder de oogen harer moeder De vrouw zelf, met haar kind te wil len redden, werd deerlijk aan de borst gekwetst. Te Lauaekcu is er eene eerste communie- cante verbrand te dicht bij de stoof gekomen en den sluier in brand geschoten 't en is met het kind maar heel, heel soberkes. De notaris Verniers van Lcdcbcrg is ad Patres. GOD geeft de vogelen den kost, maar zij moeten er om vliegen. Prins Albert stelt het bijzonder goed op zijn rondreisje in Amerika. VERDI de groote toonkundige, die nu 82 jaar is, rijdt alle dagen te paard. Hij componeert iederen morgen een weinig speelt 's namiddags met zijn huisgezin met de kaarten en 's avonds leest hij graag verzen en philosofische werken. God vreezen is een goed begin, de grond der wijsheid zit er in. M. Vandenpeereboom heeft de schil- derij gekoeht van M. Degroux voor de som van 2 duizend fr. Zij verbeeld koning Leopold II in den ouderdom van 12 jaren. M. de Kerckho- ve-d'Exaerde van Geut zal waarschijnlijk door den Koning tot baron worden verheven. En tot slot, Vrienden, groet ik U allen van harte. Kibeladoeken. Geut. Ecu jongentje van rond de 3 1/2 jaar oud, wonende met zijne ouders in de St-Hubertstraat is dius- dag morgend liet slachtoffer geworden vau een erg ongeluk. Vader en moeder waren als naar gewoonte gaan werken en het kind werd toevertrouwd aan zijne grootmoeder. De oude vrouw, het kind niet ziende, meende dat het op straat geloopen was. Zij nam den ketel soep van de stoof en zette hem op den grond, om te beletten dat do soep zou over koken terwijl de moeder op de straat gaan zoeken was achter den kleine, was deze, die op den koer geloopen was, binnen gekomen het ongelukkig kind naderde den soepketel en trok hem omver, met het ongelukkig gevolg dat de kokeude soep hem over buik en beentjes stroomde. De kleine duts bekwam erge brandwonden. Zijn toestand boezemtonrust in. Gceraardsbergcu. Een der belangrijkste stekskensfabrieken van de stad, de fabriek Bij 1- Campen, ligt sinds dinsdag stil. Tengevolge van het plaatsen van ecu nieuw machieu om de steks- kensdoosjes te vullen, had M. Bijl-Campen plak brieven laten aanplakken, waarbij bij jonge werk meisjes vraagt. Het personeel gelast met bet vul len der doosjes beweert sterk genoeg in getal te zijn om dit werk te doen het beweert ook dat M. Bijl-Campen jonge werkmeisjes vraagt met kleine daghuur om de andere te vervangen. De werk meisjes vroegen den baas de plakbrieven te doen doen afrukken daar hij weigerde verlieten zij de fabriek, gevolgd door al de werklieden, drie hon derd in getal. Eruybckc. Op de dorpen der Scheldeoevers nestelt eene dievenbende, die het vooral gemunt heeft op de bureelen der brouwers. Reeds meer maals maakten wij gewag van hunne heldendaden. In den nacht van zaterdag op zondag kwamen zij bij M. Mertens, burgemeester en brouwer te Cruy- beke, en even als elders landden zij ook in het bu reel aan. Zij moeten verjaagd zijn door het gerucht dat een der kinderen van eenen gebuur maakte, dat onpasselijk zijnde, opgestaan was. Do dieven hadden reeds drie gaten in de brandkas geboord. Barlcgcm. In den nacht van zaterdag tot zondag, is een baldadige kerel begonnen met de huisdeur te verwoesten van de kinderen De Clercq op het dorp. De kerel zou misschien voortgegaan hebben met de volledige verwoesting, ware de zoon niet door het gerucht ontwaakt, die den inbreker door een revolverschot op de vlucht joeg. De gen darmerie is ter plaats geweest naar het schijnt is de dader gekend. Na 38 jaar Een grijsaard stond dinsdag terecht voor den krijgs raad van Braband. In 1859 was hij soldaat geworden als nummer- verwisselaar en inge lijfd bij de karabiuiers. In 1860 was hij eens dronken, terwijl hij op schildwacht stond voor het paleis des konings. Daar hij vreesde gestraft te worden, stak hij de fransche grens over en nam dienst in het vreemdenlegioen. Hij was gedurende 16 jaren soldaat in het fransch leger en nam deel aan al de veldtochten van Afrika, alsook aan den oorlog van Afrika. In 1870 namhij deel aan den Fransch- Duitschen oorlog. Hij werd krijgsge vangen genomen, doch hij ontvluchtte uit Regensburg en nam te Charleville weer dienst in het fransche leger. In 1876 was zijn diensttijd uit. Sedert dien had hij handel gedreven, doch hij heeft geen voorspoed beleefd. Gebrekkelijk zijnde en zonder geld middelen, bedelde hij in de omstreken van Lyon hij werd gevat en wegens dat feit over de belgische grens gezet. De gendarmen brachten hem voor den krijgsraad als deserteur. De man werd verwezen tot 25 dagen wegens desertie en tot 10 dagen omdat hij zijne wapens en kleeren, die hij in hetlrausche dou anenbureel te Baiseux had moeten al- leggeu, na 38 jaar niet terugbracht. Had hij gemoord of gebrand, men hadde hem niet meer kunnen vervol gen. 't Is te hopen dat de koning den man genade zal schenken. Antwerpen. Hij moest maar niet plagen. SusN..., had maandag ge houden en kwam met een stukskc in den kraag thuis. Dat stond de vrouw niet aan en zij begon op haren hiel te draaien. En dit stond Sus weer niet aan, zoodat hij zich wreekte met te zeg gen dat hij zooveel lieven kon krijgen als hij maar wilde. Meer was er niet noodig om de vrouw jaloersch te maken, wat heel natuurlijk was. Iu hare gramschap greep zij een mes en bracht den plager eene snee in den ai m toe, die zoo erg was, dat men hem naar het gasthuis moest brengen. Al de Belgen zijn gelijk voor de wet, zegt artikel 1 onzer Grondwet. Maar.zegt een Vlaamschen dichter: Is de Vlaming die de taal Van de Walen uiet verstaat, Tot bekleeden van een ambt Bij de Walea wel iu staat NEEN 1 Is de Waal die onze taal In het minste niet verstaat, Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Vlamen wel in staat JA! Voegt dat neen en ja te saam, En zegt mij in Godes naam, Stemt dit stelsel overeen Met dat schoon artikel een REENNEEN Do dichters zijn gewoonlijk nogal vieze mannen, en men zou kunnen zeg gen dat de schrijver bovenstaande ver zen min of meer overdrijft, ware het niet dat duizende feiten hem kwamen gelijk geveu. ITALIË. Iu Italië groeit de ellen de op schrikbare wijze. Eiken dag hoort men van aanvallen en van brandstich tingen. In Sicilië heeft de bevolking de openbare zolders willen plunderen. Overal huilt men tegen de belastingen en richt men betoogingen in, waar de vrouwen ook deel aan nemen. Te Sour- gola heeft de menigte de municipale ge stichten overrompeld, de meubels aan stukkeu geslagen en de archieven ver brand. De troepen zijn ter plaats. ENGELAND. Lord Salisbury, eerste minister van Engeland is ernstig ziek. In de tegenwoordige omstandighe den zou zijne dood waarlijk te betreu- reu zijn. Met de fransche minister Ha- notaux is hij de beste tegenstander van een oorlog welke ons min of meer be dreigt. M. Gladstone oud-minister van Enge land, is ook gevaarlijk ziek. CUBA. Men hoopt altoos tot een goed einde te komen met den oorlog van Cuba. De Voorzitter der Vereenig- de Staten heeft besloten Spanje te ver zoeken de noodige hulpmiddelen te ver schaffen aan de inwoners van Cuba, en den oorlog te eindigen in 't voordeel de zer laatsten. Doch Spanje weigertdit zou een oorlog zijn welke treurige ge volgen zoude hebben voor de zeehaven van Antwerpen. NEDERLAND. Zeldzaam. De 88-jarige Christine Rutten te Sittard herdacht dij nsdag den dag waarop zij voor 78 jaar, dus op 10-jarigeu leeftijd, bij de familie Weck aldaar in dienst trad, waar zij onafgebroken in betrek king bleef. Ondanks haren hoogeu leef tijd verricht het nog in goede gezond heid verkeerende oudje dagelijks ver schillende huiselijke werkzaamheden. FRANKRIJK. Mej. Méline, doch ter van den voorzitter van den minis terraad, zal binnen kort in het klooster tredensedert lang reeds heeft zij daar toe den wensch doen kennen. door Missionnaris J. G. Inboorling van Deuderhautem. Knrseong, 2 Maart 1897. Wortelen van zekere planten, wilde vruchten uit de bos- schen maar dat, helaas niet heel zelden veroorzaakt chole ra en andere ziekten. Hongersnood is iets zeer gemeen hier, ten minsten in sommige deelen van Hindoustan regen is niet zoo regelmatig als in België, het is hier zelden nochtans dat de droogte overal heerschtmeestal krijgen eenige gewesten veel of genoeg regen, andere te weinig, sommige bijua geen in deze laatste heeft men dus den hongersnood. De schaarsch- heid van rijst doet zich nochtans altijd min of meer gevoelen over gansch Indië. Als rijst 't bijzonderste en om zoo te zeg gen 't eenigste voedsel is der inboorlingen, gebeurt het dat eene streek of gewest is aangetast, in andere plaatsen slaat de rijst op. Zoo dit jaar is hij zelfs hier wel 't dubbele van prijs. Maar hier in onze bergen, waar de meeste arme lieden eene goede daghuur kunuen winnen door hun werk in de thee- planterijen is het bestaan veel gemakkelijker en loopt men geen gevaar ten minste van gebrek aan voedsel en levensmid delen te moeten sterven. Waar de hongersnood het ergst is zijn het Zuiden der Noord- Provinciën van Hindoustan in Behar, in de streek Nagpore geheeten, en meest overal iu de streep lands in 't midden van den Hindoustan gelegen, van 't noorden zuidwaarts. Deze dee len hebben de minste hoeveelheid regenval gehad verleden jaar. De rijst, die vooral in 't opschieten veel nat vereischt en schier in 't modder moet staan, om later een rijken oogst te verschaffen, heeft zijn noodig vocht niet gehad, en iu vele plaatsen bracht hij niets voort, iu sommige weinig of bijua niets. Het land daar is tegenwoordig schier uitgedroogd, en de eerste regen dit jaar, kan men maar in Mei of Juni ver wachten. Zoo mag men zich dan ook verwachten aan eene ge stadige vermeerdering van hongersnood tot in Augusti, tot den nieuwen rijsoogst. De hongersnood is verspreid over eene op pervlakte van 300 vierkante engelsche mijlen, meer dan 40 maal de oppervlakte van België, en de inwoners die daar wo nen, zijn ten getalle van ongeveer 90 millioen. Neemt maar het 3° deel, 30 millioen, misschien is het veel meer, van dood arme lieden, die niets bezitten, waarop te leven, bijna een heel jaar. Hec Indisch gouvernement stelt alle middelen in 't werk om de zoo groote ramp te bestrijden. Verzameling van geld en voedsel worden gedaan in Indië en in Engeland I reeds ver scheidene millioenen zijn ter hulp der verhongerden gezon den schepen graan komen toe van Rusland en Amerika. (Wordt voortgezet). Zondag namiddag is Z. M. de koning van Siam te Geerards- bergen aangekomen. Daar Z. M. zich veel bezig houdt met burgerlijke zaken, was het bestuur van den Kath. Burgers- bond verwittigd, en deze was aan de statie om Zijne Majes teit af te halen. Na den welkomgroet door den Voorzitter en het kort maar welgepast antwoord van den Koning, gingen zij de stad in. Z. M. was zeer verwonderd dat den hof van het Statieplein weg was, want, zei hij, op mijne reis, hier in het land, zie ik overal waar er de plaats is, een hof of squar aangelegd im mers, water en groen maken uwe Vlaamsche steden schilder achtig en gezond... 't Is waarlijk spijtig.... Ja, ja, waagde de ondervoorzitter, maar de stadhuisba zen zijn van dit gedacht niet, en... er kan daar iets anders on der zitten. Daar zullen wij over spreken dezen avond op de verga dering, zegde de Voorzitter. En zoo gingen zij de Lessensche- straat door en kwamen al klappen aan het schoon meubelma- gaziju van den grooten St Antoine. De koning en zijn gevolg 465 - nekkig, onbezonnen, dezo burcht vergaat in puin en gruis, geen steen op steen toont nog aan waar hij eens stond. Tot diepere straf, hoortOnder uwe oo gen, Heer Dirk, en traag ontvielen hem de woor den als zoovele vergiftdroppels onder uw zicht, Mher Iwein, wordt Lauretta, uwe dochter, Graaf, uwe verloofde, trotsche Heer, omgebracht!Mijn genadige meester schenkt u tijd tot morgen, te twaalf uren. Allen blaakten van woede en riepen Wraak! wraak Dirk sloeg eene hand vóór de oogen, daar hij mom pelde HaZij leeft dan nog O Lauretta zuchtte Iwein... Een vluchtige glimlach omzweefde zijnen mond en weer rimpelde het voorhoofd. De wapenbode zag den angst, de hevige zielepijn, de koude huivering en sprak Haar bloed zal vloeien met datgene van den val- schen minnezanger, haren verlosser, Boudewijn van Le de n Wraak, wraak galmde het weer in machtige kreten uit aller borsten en de getergde ridders wilden den spottenden wapenbode toevliegen. Dirk drukte krampachtig de handen van Iwein en fluisterde O mijn kind Lauretta Boudewijn zij leven stamelde de Heer van Aalst. Een stond van hartgrievende smart Het leven van al wat hun dierbaar was lag in de weegschaal va der en bruidegom wogen voor hun geweten de marte ling van kind en bruid, den dood van den heldhaftigen jongeling tegen het heil des vaderlands op. En beiden stonden op. Op hun gelaat glansden manhaftigheid en ontembare wilskracht. Welnu n schertste do zendeling, daar een zweem van verachting zijne lippen lichtjes omkrulde. Welnu sprak Dirk op plechtigen, indrukwek- ■OfrO •OCXX3—

De Volksstem | 1898 | | pagina 2