olhsi mti m, 4° JAAR NT 171. Komt te versctiijnen D 1 R K A IWEIN VAN AALST. P ÏS& ZATERDAG 17 APRIL 1898 NAAR KOME! Is er oorlog ophanden DE ZAKZIEKTE. Margarine wet. Bureel Kapellestraat1 5, Aalst Dc geschiedkundige verhande ling is hcwerkt naar de archie ven van Aalst en Oudenaarde en dc geschicdsschrijjvers Hooft s, Handerus, Strada, de .longiie, de Potter en Broeckaert, David, de Vlssehere, A an Ghistei, chï. Bijzonder aantrekkelijk, leer rijk en hociend voor de Aalstc- naars en huitciiliedcn van den omtrek. - ««8 bladzijden druk op dik, sterk papier. Het nieuw werk is tot een groo- tcn hijval geroepen alle Vlamin gen, bcgccrig oni het roemrijk verleden va» hunnen vadergrond te kennen en hun voorgeslacht te verheerlijken, zullen D1HKA willen bezitten en die bloedige bladzijden uit Vlaanderen'» ge schiedenisboeken ccnc plaats in hunne boekerij gunnen. Prijs 2,00, franco te huis, op ons Bureel en bij alle Boekhandelaars. Leeslleest leest Bericht aan de Bonkers Uil Acderbrakel. 0,62 0,00 0,58 0,48 0,86 Een abonnement voor gansch België, franco te huis, kost 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 1,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk enz aan zeer lane nriizen. Schoone keus van schoc .gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. - Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. of ïrr öpaaitöclje ©proerlinflen turn 1576 in 3aUt, ret'ltanl PETRUS "V-A-HST NUFFEL. Kan het gesnork van iemand ongemakkelijk vrorden en dien tengevolge schadelijk voor de ge- buren? Dit is de vraag, die de magistraat van het politiehof van Westminster, te Londen, had op te lossen. Eeno jonge dienstmeid Jane Ship was in een hotel van Queen'sgate gaan logeeren en had eene week vooruit betaald. Zij sliep dra in, doch na een hall uur bromde door het hotel een hevig en aanhoudend gesnork, dat, verklaart de hotelhou der, kon vergeleken worden aan het rumoer van eenen koopwarentrein, die over eene ijzeren brug rolt. Ieder was weldra te beende andere logist- gasten liepen ontsteld uit hunne kamer, eenige verlieten het hotel. De baas wekte de snorkster, die weenend vertelde dat dit haar gebrek was, waardoor ze nooit meer dan acht dagen in eene plaats kon blijven. Men wilde haar heenzenden, doch het meisje weigerde, daar ze eene week vooruit had betaald. Al de reizigers verlieten het hotel en de hotelhou der daagde de vrouw nu voor de rechtbank. Het vonnis luidtTeruggaaf van het geld, maar de meid moet verhuizen. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Zijn anders onberoerd gemoed was fel bewogen. Zij ne oogen hadden hun hellen glans verloren en vlogen verwilderd om. Verdriet en bekommernis schenen hun floers op zijn aangezicht geworpen te hebben. Eene hui vering doorliep het lichaamde ademhaling eischte krampachtige bewegingen der borst het hoofd, anders zoo trotsch opgeheven, helde moedeloos naar den grond Waarom die siddering? waarom die lastige ademing? Waarom was 't hem benauwd om 't hart? Was Aalst niet overweldigd Was dan de dag niet verschenen, waarop hij in Lauretta's dood vreugde zou putten? Ging hij, binnen eenige uren, door deze onthoofding zijne doodvijanden, Dirk en Iwein, niet van verdriet en zielsleed doen ver kwijnen?... Had gewetenswroeging hem aan het hart ge knaagd?... Had de nacht, die moeder der gedachten, hem het akelige van zijn wangedrag doen inzien hem een mogelijken omzwaai der fortuin doen duchten? hem aangetoond, dat hij, de zegevierder, aan den oever van het verderf stond?,.. Ja, de ochtend der slachting was aan het lichten en nochtans rimpelde Clitons voorhoofd en ontkleurden zijne ■wangen. Alree een half uur was hij in wekkende gepeinzen verzonken en logen eene geheimzinnige macht te u't den damp, die de Toorschiju zag treden. Bij het zicht van den schelm voel de hij deze hevige ontsteltenis eenigzins bedaren. Itambolds gelaat was insgelijks door angst en vrees bedroevende, angst- scheen met geweld worstelen, toen hij legertenten omnevelde, Itambold te van (VII0 Vervolg.) Voor u eeuen opklimmenden gang, breed gelijk eene straat en 'k en weet niet hoe lang alsdau moet gij den eenen trap achter den andereu op gaan, tot dat ge haast zoo hoog zijt als het dak van Sint Pieters, dat er nevens staat; langs dien opgang ziet men alhier een marmeren trap, aldaar eene poort, die naar de St Pieterskerk leidt, links de poort van een museum, eene zaal of kapelen 't einde adem komt men boven in de Kouiukszaal, waar er wel 2000 menschen in kunnen. Op 't einde van die zaal staat den Pauzelijken troon, van weerskanten twee deuren met roode gordijnen. Rechts komt Z. H. den Paus met zijn gevolg uit, om verhoor te geven aan de bedevaarders, die van al de kanten van de wereld toestroomen. De stoet is samengesteld uit Zwitsers, in hunne driekleuri ge schabben, met helm en pijken; de Palatijnsche wacht met vergulden helm en groote afhangende pluimen, de borst vol eereteekens, huisprelaten, kamerheeren, kardinalen en eindelijk Leo XIII, gansch in wit gewaad. In 't Vatikaan wonen honderden en honderden menschen kardinalen, huisprelaten, dienstboden, gendarmen, Zwitsers, enz., enz. Het Vatikaan is het grootste paleis der wereld, 't is immers eene aaneenschakeling van paleizen, waarin zalen op zalen volgen, museums op museums, gangen op gangen, hoven op hoven. Al wat men kan uitpein zen van verzamelingen van allen aard en allen ou derdom, uit alle landen der wereld, uit het out testament gelijk uit het nieuw, alles is daar. Daar ziet men, dat de Kerk ver is van eenen lichtdom- per, maar immer de voorstaander is geweest van het heldere en zuivere licht 1 In 't Vatikaan zijn er 8 groote eerctrappen 200 kleine, 22 koeren, 11,000 kamers en zalen benevens wijduitgestrekte hovingen. Onmogelijk dit alles na te zien. Veronderstel, dat gij zeven mi nuten en half in elke zaal blijft stilstaan en er het een of 't ander bewonderen, en eiken dag alzoo 125 zalen doorliept, gij zoudt 88 dagen, bijna drij maanden, noodig hebben om dit reusachtig paleis te doorwandelen. Wij zullen nochtans eenige bijzonderheden van 't Vatikaan vermelden. De Fabriek van Mozaïken. Daar werken kunstenaars jaren lang (20 jaar is er aan éene schilderij gewrocht voor St Pieterskerk), om in kleine brandverfsteentjes de schilderijen van de groote meesters na te maken. En weet gij hoeveel verschillige bakskens met verschillige gekleurde brandverfstokjes er in die zaal geteld worden? Wij bemerken er elf dui zend, en misschien waren er nog meer En de kunstenaar moet onder die duizenden zijne kleur gaan kiezen en het stukje afbreken tot dat het in zijne stecnschildering een haartje op het voorhoofd ian wedergeven. De LoeiEN van Raphael, met hunne prachtige schilderijen zijn merkweerdig alsook de gaande- ijeu mot Roomsche en Grieksche opschriften uit de Katacomben daarna de gaanderijen met hon derden en honderden meesterstukken der ver maal dste beeldhouwers en de bibliotheek, ge sticht in 1378, waar er nu 105,000 boeken en 25 duizend handschriften in zijn de menigvuldige schilderijen met de meesterstukken van Leonardo di Vinci, Murillo, Raphael, Rubens, Fra Angelico, enz., en de beroemde Sixtinekapel met Raphael's befaamd Laatste Oordeel. Om te eindigen, zullen wij zeggen, dat het Va tikaan met hovingen eenen grond bedekt van 93, 899 vierkante meters... 't Is waarachtig de moeite niet, hé In de laatste dagen zijn er wat tegenstrijdige be richten verspreid aangaande de wending, die het Spaansch-Amerikaansch geschil neemt, de tus- scheukomst van den Paus, enz. Uit heel die verwarring is maar iets zekers op te maken or hangen zwarte wolken aan den ge zichteinder en 't gevaar voor een afgrijselijken oorlog is op verre na niet geweken. Z. H. Leo XIII doet al wat mogelijk is om alle bloedvergieten te voorkomen en heeft bepaald zij ne bemiddeling aangeboden. Van Spanje's zijde is zulke bemiddeling op voorhand aauveerd doch 't valt te vreezen dat de Amerikanen, die vast besloten schijnen de lont in 't kruit te smijten, geen gehoor zullen geven aan den wijzen raad van den H. Vader. Art. 3. De vermenging van mar garine met boter is verboden. Art. 4. liet verzenden, verkoopen of bewaren van gemengde margarine of margarine met boter is verboden, onder welken naam of vorm, of in wel ke plaats ook. Art. 5. De margarine mag niet ge- fabrikeerd of geleverd worden zonder bijvoegsel van phenalphto, laïne, voor welke stof de hoeveelheid bij konink lijk besluit wordt bepaald. Art. 6. De fabrieken van margari ne, de bakkerijen, hotels, spijshuizen, enz., waar men margarine bezigt, moe- teu dit zoo wel binnen als buiteu 's huis op een bord aankondigen waarop het woord margarine in letters van ten minste 20 centimeters te lezen is. Art. 7. De mengelingen van mar garine, bedoeld in art. 3, mogen niet meer in het land worden gebracht. De straffen die het wetsontwerp voor de overtreders bepaalt, zijn boeten van 200 tot 1000 fr. gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden, aanplakking van het vonnis en afkondiging ervan in de dag bladen. Het hoofdartikel van Klokke Roeland het vuilmuileken der Niuoofsche daensisten was verleden Zondag een razende, uitzinnige uitval te gen de katholieke Regeeriug, en weet gij welke do laatste woorden waren, welk het besluit was van al die razernij Luistert 1 Springt bij Springt bij 1 Ondersteunt ons 1 Ondersteunt ons van alle kanten 1 Gij weet het, strijden kost geld Wie heeft er geenen penning over voor de partij Dat elk eens in den zak taste en het mogelijke (HOE MEER, HOE LIEVER I) naar de Klok sture. Naar uwe zakken dus, eenvoudige menschen, die u nog door die kerels laat misleiden. De Judaspen ningen, die zij van de liberalen en van de logiën hebben ontvangen en nog zullen ontvangen, zijn niet voldoende gij moet nog met de opbrengst van uw zweet die mannen aan een vetbetaald post je helpen. Hoe meer hoe lievor, hoort gij I Hoe meer, hoe liever Geheel de volksfopperspolitiek ligt in deze en kele woorden Duimkruid, hoe meer, hoe liever. Nooit genoeg, altijd te kort 1 De zakziekte 1.... In de zitting van vrijdag werd in de Kamer een wetsvoorstel neergelegd, strekkende tot het rege len van den verkoop der margarine. Art 1De benaming van boter wordt gegeven aan de vette stof, door het kernen getrokken uit melk of zaan, met of zonder bijvoeging van kleur stoffen of zout, bij uitsluiting van alle andere pro ducten. Art. 2. Worden margarine genoemd, allo schijn- of nagemaakte boter. (Samenspraak tusschen twee geburen). Cabonus. Dag, Domieu, hoe gaat het nog met, de gezondheid Kijk, ge loopt gelijk met 'nen blauwen neus. Domien. Gisteravond tegen de pomp geloopen, op de merkt.'t Was nen klots, Cabonus, dat g'heel de markt ervan daverde. Cabonus. Zat geweest, misschien? Domien. Half en half; 'k had mijnen Pascben gehouden, er mocht eene kan op gezet worden... Maar 't was zoo helsch donker. Cabonus. Gij spreekt daar van Paschen. Hebt gij nu in uw leven zoo veel volk in de kerk gezien gelijk te genwoordig. Dat is nu toch eens schrik kelijk. De kerk wordt te klein. Domien. 't Is beter dat ze de kerk moeten vergrooten als de gevangenis sen, Cabonus, maar met al dat was ik Zondag in d'achtuurmis bijkans dood gedrommen. Ze moesten de zijdeuren rechtuit maken in plaats van zijdelings in het portaal. Cabonus. 't Zou er veel mede ver beteren, Domien. Domien. Maar zeg eens, Cabonus, wat heeft er daar maandag te doon ge weest in de liberale herberg De Con corde i) Cabonus. Weet gij dat niet? Wacht, 'k het hier in mijnen vestzak, zie... Concert... de... Sa-cha-ri-té. Con cert de Sarité, Domien... Domien. Serniesteenweg, wat mag dat zijn Cabonus. 't Is Fransch, Domién, en volgens de keunissen die ik ervan heb, want 'k heb van mijn leven nog een jaar in de school gelegen, 't moet het volgende beteekeneu Concert wil zeggen Concert, en Charité... daten weet ik niet heel goed, maar dat is, of dat moet alzoo iets zijn waar dat liefde bij is... Allo, gelijk men zou zeggen, een kind dat zijne ouders geerne ziet, of iemand die iemand anders bemint, of iemand,... allo, ik weet toch ook niet zeer wel wat men met die Charité wil beteekeneu. Domien. Ik hoor al wat da gij zegt, Cabonus, maar ik versta er zeer weinig van. Cabonus. Bah 1 dat zij hunnen zeever in 't Vlaamsch zetten, wij zullen dan weten waar zij eigenlijk naartoe willen. Domien. Daar is 't precies 1 't Is ferm belachelijk in een Vlaamsch dorp den franschen windmaker te komen uit hangen, nu dat er zooveel voor het vlaamsch gedaan wordt. Cabonus. Dat zijn Belgische frauschmans, Domien, Aristokraten ge lijk of zo dat noemen, die geen vlaamsch willen spreken of schrijven, omdat het te gemeen is en omdat het volk die taal spreekt. m DOOE DOOR

De Volksstem | 1898 | | pagina 1