UIT DE OUDE DOOS. K I B E L A I» O E K E N BUITENLAND. stem, mijnheeren,... mmmmmmm.... En nu, in 1898, mijnheeren, onzen broeder weg, t is mis, mijnheeren en ik niet weg, mmm goei gelijk met. de wet op de bieren gelijk in Beieren, mijnheeren, mmm.... Onzen Broeder. Pie, houd op, houd op 1 Onzen hood staat daar aan de deur te bassen gelijk of dat hij razig werd, en de kauarievogel is bezig mee hem dood te vliegen in zijne muit. KRONIJK VAN Vrienden van 't Stemme- ken, we zijn er 't Is kies strijd Van verliezen, geen apprentie boven liggen, dat weten wij, daar is geen twijfel aan, maar de Zege praal moet schitterend zijn! Ik kwam gisteren nen sukkelaar van nen daen- sist tegen en ik vroeg hem: Kameraad, zeg mij eens, wat hebt gij in te brengen tegen ons katholieke Kandidaten Zijn ze niet geleerd, bekwaam, Volksgezind Weet gij iets op hunne manier van werken te beknibbelen Waarom komt gij op tegen zulke mannen Kadé stond te kijken met oogen gelijk bolleketten eu zijnen mond vol tanden Och, hm, ah, hakkelde hij en meer en wist hij niet. Maar ik antwoordde hem Wel, omdat gij verdwaald, verleid en geblinddoekt zijt geworden door valsche beloften en ij dele woordenkramerijWerklieden, de oogen open, laat u niet bedriegen door de groene gelukzoe kers, die met uwe ergste vijanden, de socialisten en de liberalen, verbroederen Het Daensism doet het werk van den duivel, een duivelsch en helsch werk als gij uwe stem geeft aan mannen, die werken om socialisten te kweeken en bijge volg om meer kwaad te stichten, werkt ge regel recht tegen uwe Kerkelijke Overheid, tegen uw Geloof. Vergeet het niet I In 1897 zijn er in België 7360 uitvindingsbrevets verleend geweest namelijk 1736 aan duitschers, 1575 aan belgen, 1364 aan franschmans, 952 aan engelschmans, 926 aan amerikanen en 807 aan onderdanen van alle landen. De duitschmans zijn de Petjes. M. Van den Steen van Iteudcrniondc blijft bij zijn besluithij laat zich niet meer als repre- santant voordragen M. de Kerckhove-d'Exaer- de zal hem vervangen. De gravin van Vlaan deren is ziek en onze Koningin is ook niet wel te pas en tot Aalwt werden verleden woensdag 18 huwelijken voltrokken 't is vet. Staatsmi nister Nothomb is berecht misschien is de man al dood. De brusselsche gazetten schrijven nu dat de gewezen burgemeester van Hofstadc komt te overlijden I! Gaat daar meêop. Men spreekt van eenen opstand in Congo, waarin verscheidene Belgen zouden gesneuveld zijn. Als »t maar weer geene kwakkel is. Er bestaat veel vrees voor eenen oorlog tusschen Spanje en Amerika. Oei, dat God er ons voor beware, want, menschen, 't zou er ijselijk toegaan. 1200 steenbakkers zijn tot Bru.**cl in werksta king gegaan. Zondag nacht zijn dieven ge drongen in de pastorij van A**chc en hebben de juweelen der meid, de horlogie van den pastoor en eene som gelds gestolen. Te iHooraci is maandag doodgevallen nen Aalstenaar, wonen de op d'Hoogevesten het was een oude dompe laar, die bij de boeren uit 't bedelen ging soms trok hij, met zijnen knapzak op den rug, 8 a 9 uren ver. Te Lokcren hielden de socialisten gepasseerde Zondag eene tegensprekelijke mee ting, maar zij hebben het er kunnen voor doen Een onzer geachte abonuenten, t'Aalst zoo wel bekend, M. Jan De Paepe heeft hun daar om zestien en halven gegeven de roode profeten mochten er al stinkende van onder trekken. Bra vo Zoo moet het zijn Voet bij stek houden I De koningin van Holland te weeg, Willem- intje, zit tegenwoordig in Parijs. Oostende telt den dag van heden 32,000 inwoners, of nog meer. Er zijn 3022 Normalisten, die met eene beurs van den Staat studeeren. De Congo- staat maakt nieuwe timbeis van 3,50 en 10 fr. voor het verzekeren van postpakketten. Advies de verzamelaars van postzegelkens Nog 29 dagsken* en wc zijn ©»»- sen vierden, JUunlionns-Lubnar kwijt. De gemeente Heyst wordt met den elektriek verlicht. De ge meenteraad van Lcnveu heeft, op voorstel van M. de Trooz, een pensioen van 300 fr. gestemd voor de stadswerklieden. Een werkman eener fabriek van Hourpc», in Wallonië, die dronken langs de spoorbaan kwam, is daar gevallen hij kon niet meer op en een aanstoomende trein ver pletterde hem het hoofd. Die vermaledijde zat- lapperij heeft al iets teweeggebracht Drie bijzondere treins met bedevaarders zijn maandag noen uit Brussel naar Home vertrokken. De eerste trein bevatte 331 pelgrims, de tweede 275 en de derde 380. M. Weustenraedt, ontvan ger, werd zaterdag in de statie van Sclieldcwlii- «lckc door een lokomotief omvergeworpen en vermorzeld de verongelukte was 65 jaren oud.' Eene kaartlegster of waarzegster van Char leroi komt veroordeeld te worden tot 18 maan den gevang zij had aan eene suikersloor van 'n brusselsch meissen 500 frank afgetrutseld. Goed, steekt die filinne maar in de muit en die meid zal nu zeker wel slimmer geworden zijn M. Sainctelette, oud liberaal minister van open bare werken, is zondag avond te Bcrgcu, in den ouderdom van 73 jaren, overleden. Dat zijne aan ziel in vrede ruste. De drukkerij van Het Vlaamsche Volk, te Brussel, is afgebrand.... Machienen, kassen, letters, 't is al naar den Sis; de schade wordt berekend op 100 duizend frank. De hatelijke schoolwet van 1879 heeft aan ons land meer gekost dan de oorlog tegen Pruisen aan Frankrijk gekost heeft... Wie zegt dat?.... Kibeladoeken Wel neen, de liberale gazet La Lronique. ln Frankrijk zijn in de drie laatste jaren namens de regeering vele huizen en goede ren van kloosters aangeslagen en verkocht... Nu heeft het hooger gerechthof van Parijs verklaard dat al die daden van 't gouvernement onwettig zijn, en de aangeslagene goederen moeten weer gegeven worden, 't Zal hun beste plan zijn onrechtveerdig goed gedijdt niet, zij zien het wel aan Italië d'armoê loopt er de muren af en de boerkens zijn er zoo mager als priemkens... Italia-Una, Italia-povera, geef den Paus zijne Stateu terugHet Belgisch paviljoen in de tentoonstelling van Parijs zal het stadhuis van Oudenaarde verbeelden de franschmans zijn zeer in hunnen schik met dit ontwerp en hebben eene goede plaats beloofd. ONZEM. Woeste heeft verl. Zondag, in den Werkmanskring, op den Poll, eene schoone vlaauisehc redevoering uitgesproken. De Daensisten knarsetanden. De vaderlandsche Feesten tot herdenking van den Boerenkrijg beloven in de Kempen recht luisterrijk te zullen zijn. Zondag, na d'Hoogmis, stond er tot Santhoven nen liedjeszanger aan de kerk te zingen Zeg ne keer, wat is dat daar te Galmaarden van diene vent, die met zijr.e kar mest omvergevallen is Zeven Russen zijn voor landver raad tot zware straffen veroordeeld. Nen jongen pennelekker van Ant werpen is met 13 duizend frank op den loop hij is al acht dagen weg. -- Dat is toch wreed van onzen Koning, azoo voya- geeren Nu trekt hij voor 4 weken naar Algerië. 24 soldaten, die op de correctie zitten, hebben kwijtschelding hunner straf bekomen. Dat zij zich nu maar goed voegen. De Katholieken van IHcclielcn gaan zich herinrichten onder de kenspreuk Als 't kalf verdronken is, vult men den put. Te Luik wordt een groot militair feest gegeven ten voordeele van het Rood Kruis van Congo. Op het programma der Nationale Feesten te Brussel komt voor een Prijskamp van pantomines of gebarenspelen in de opene lucht. Weer iets nieuws dus. Minister Van den Peereboom heeft besloten op pensioen te stellen al zijne bedienden en werklieden, in 1832 geboren en dertig jaren dienst tellende. 26 per sonen zijn in Huslnnd levend begraven. De barbaars, die bevel gaven tot die monsterachtige daad, zullen vervolgd worden 't is nu nog wel in tijds. Poging tot diefstal in de statie van Willcbroek niets kunnen pikken de dieven verjaagd. Eikendeen een polleken. Alvar Kibeladoeken. nieuw geschiedkundig verhaal door P. V. Nuffel, opgedragen aan het Magistraat en de bevolking van Aalst. 228 BLADZ. DRUK. PRIJS 2 FRANKEN. ENGELAND. Een bedrogen dief. Een be hendig inbreker, herhaaldelijk door verschillende assisenhoven gediplomeerd, had zondag avond een klein huisje nabij Clapham Junction uitgekozen om eenen slag te wagen. Het huisje was stil, geen licht, geen gerucht, ongetwijfeld waren de bewo ners afwezig. Onze dief brak dus het sluitvenster open, sneed behendig eene ruit uit en drong binnen, om te recht te komen in de armen van den eigenaar, een policieagent van zes voet en vijf duim lang, die hem in een oogwenk machteloos maakte. Kerel, zegde hij toen hij hem naar de gevan genis bracht, ik was juist op 'tpuut van uit te gaan, toen ik gerucht aan het venster hoorde, 't Is waarlijk vriendelijk van u mij aldus thuis werk te bezorgen. Indien alle dieven zoo handelden, zou onze stiel eene soort van liefhebberij zijn. De man bekende reeds 23 maal ver oordeeld te zijn en do magistraat heeft hem, om zijn tweede dozijn te volledi- gen, naar het assisenhof verzonden. Wal ccn zeeslag op één uur kost. Men heeft berekend dat een zeeslag van éen uur tusschen het ameri- kaansch oorlogschip Massachussetts en het spaansche oorlogschip Pelayo zon der de eventueele schaê aan de sche pen, 8 iiilllioen zou kosten. Moest een der schepen zinken dan zou het een auder verlies ziju van 4 millioen. Elk schot der vier 13-duimskanon- ncn van de Massachusetts kost G000 fr. Op een uur kuunen die vier kanonnen 320-maal vuren, dat geeft voor die stukken alleen eene uitgave vau bij de 2 millioen. Als de 17 kanonnen der Pelayo te ge lijk vuren, kost dit de kleinigheid vau 55,000 fr. Ge ziet dat een erustig zeegevecht tusschen de moderne oorlogschepen fa belachtige sommen zou kosten. I'RANKRIJK. Er wordt gezegc dat M. Zola vau zin is te vragen dat de gewezen kapitein Dreyfus als getuige zou geroepen worden in zijn aanstaande proces. De fransche regeering zal daar natuurlijk niet ia toestemmen. LONGO. Missiën. Ziehier de lijst der belgische katholieke missies, die zich in Congo bezighouden met de verspreiding vau geloof eu beschaving 1De Congregatie van Scheut, de voornaamste van al de missies 2. de missie der Witte Paters, waarvan de aankomst in Congo dagteekent van 1880 3. het Werk vau Matadi, van de geestelijkheid van Gent, die voor de eerste maal priesters en religieuzen naar Congo zond in de maanden No vember en December 1891 4. de mis sie der Paters Trappisten, gesticht in 1892 5. de Paters van het Gezelschap Jezus, gesticht in 1897, en eindelijk, 6. de missie der orde van Premonstreit vau Tongerloo, waarvan de eerste mis sionarissen in de maand Juni aan- staaude zullen vertrekken. Zalilers Ecre- feest. Onze 't Zalders hebben nog maals hunne kunst eu hunne vriendschap voor hunne eereleden getoond, door hun luisterrijk feest, Zondag laatst, om 6 ure 's avonds in hun lokaal gegeven. De zaal was met al de bij zonderen onzer gemeente opgepropt, die, want men zag het op hun aangezicht, zich wel ver maakten. Menigmaal kon men het la chen niet bedwingen, voor de zotternij en der 't Zalders, waaronder men als de bijzonderste mag aanstippen 1° de fabels Genoveva van Braband.... door een jongen en 2° Honger is de beste saus... door een tiental jongens. 3° de alleenspraak vau onzen koddigen spe ler Ceriel Gosseye. Beurtelings traden onze beroemde zangers op met kluchten en romancen, die veel bijval verwierven, de heeren August De Frène, Hendrik en Petrus Versmissen. Het koor O Pépita, door al de leden uitgevoerd, werd op meesterlijke wijze weergegeven. Aau goede bieren en lekkernijen was er niet te kort, want twee drij rappe gargons bedienden de kalanten, met hesp, pistolets, fijne gebakken eu aller hande snoepernijen in een woord, met alles, want niets was er te kort. Tot slot speelde men nog parodie De ko ning van 't Puiveld welke de toe schouwers tranen deed lachen. Het feest is zoowel afgeloopen, dat het on mogelijk is te beschrijven. Onze geachte heer Ondervoorzitter Jozef De Waegenaere, sprak daar nog eenige woorden over het vlaainsch in de hoogere standen, en hij wierd met dave rende toejuichingen begroet. Gaat zoo voort beste vrienden vau t Zal Gaan gij hebt daardoor nogmaals bewezen dat gij mannen zijt met moed in 'thert, vroolijk en volksgezind, en ik acht het mij tot plicht u wederom, (want 'tis de eerste maal niet) een heilweusch toe te sturen. Bravo Ter gelegenheid der, stemming van de vlaamsche wetten, was Brakel zaterdag in vol le feest. Op den kerk toren en op het mee- rendeel der huizen wapperde de natio nale vlageeu teeken dat vele onzer inwoners hulde aan de vlaamsche be weging hechteu. Des namiddags deed het muziek eene wandeling in het dorp, gevolgd door vele vlaamschgeziude man nen, die overal het hunne bijdragen, 't waren de Brakelsche 't Zalders. Meer malen werd er hulde gebracht, aan de geachte volksvertegenwoordigers De Vriendt en Coremaus aan al de Ka merleden en Senatoren, die de vlaam sche zaak hebben aangepredikt, aan hen die den vlaming na zestig jaren strijdens, voldoening hebben geschon ken. Het lied van den Vlaamscheu Leeuw, werd allerhande malen aange heven, en na zich wel verzet en een goed glas gedronken te hebben ging men uiteen onder het ziugen van den strijdkreet llourrah Zij wilden wat was recht En wonnen wat zij wilden. Brand van 't Stadhui* van Aalst in den nacht van tot 7 Juli f870. Aalst-Kermis is deesjaar begonnen met een allerdroefste gebeurtenis. t Oud Stadhuis, de glorie van Aalst, dat nevens de stad huizen van Brussel, Leuven en Audeuaarde, den roem van Vlaanderen uitmaakt, het Aalstersch Belfort is verscheidene uren aan een verslindend vuur overgeleverd geweest. Zondag avond, ten 10 ure, was er op den toren van het Stadhuis Bengaalsch vuur geweest en afsteking van een vuur werk. Vele personen sidderden dan reeds als zij tusschen het gebont van 't klokkenhuis dit gevaarlijk pociervuur zagen slingeren en vliegen. Eu inderdaad rond 11 ure, als de menigte reeds uiteenge gaan was, men bemerkte vuur op den toren dit begin van brand werd uitgedoofd, en de strengste bevelen gegeven om op den toren te blijven waken. En ziet, terwijl bijna iedereen t'Aalst zijne nachtrust ge- noot, in d'hoogte van den toren, een verraderlijke genster smeulde, werd misschien door de spinnewebben gestreeld en gevoed, kreeg de gedaante van vlam, versterkte en verkloek te, vatte de planken aan en toen 't vuur uit de hoogste uile gaten naar buiten keek en dat op 't uoodgoroep de beiaardspe ler M. Van der Maelen eu de mecanicien M. Hofman naar bo ven liepen en met den torenwachter hooger op gingen zien, de vlam was reeds zoo vreeselijk dat zij in eene haastige vlucht redding moesten zoeken. Aanstonds de torenwachter klepte, 't alarm werd geslagen de pompiers snelden naar hun arse naal brandspuiten van de stad en bijzondere huizen werden aangebracht, en de toegesnelde menigte zag met droefheid de naaide van den toren in brand en 't vuur, dat gedurig ruste loos en hevig afzakte. In 't begiu, elk werd aan 't hert gegrepen door een bittere droefheid: dit vuur daar zien in die schrikkelijke hoogte, ge reed om het lichaam van 't stadhuis aau te randen en zijne verdelgende brandstokken te doen vallen op de talrijke ba rakken met lijnwaad bespannen die de Groote Markt bedek ken. Nadeneersten oogenblik van ontroering begon men aan hulpmiddelen te denken den toren redden was onmogelijk, heteenigste wat men doen kon, was het breede dak van't Stadhuis, waarop gedurig vuur neerplofte, dat dak behouden, de aanpalende huizen bewakeu eu beschutten, en de barak ken vaneen scheiden. De dappere Pompiers, geholpen door talrijke Ingezetenen, door Policie, Gendarms en Soldaten, verdeeldden den arbeid er werd ruimte gemaakt rond 't Stadhuis, spuiten werden bij gebracht, ladders gehaald eu aaneengebonden, de pompen begonnen water op te halen, en toen de ladders tot aau het dak reikten, de pompier Pcnneman, schrijnwerker, trok met de waterdarmen naar boven, klom op het dak, zette zich scherlings op de vesten en kroop tot aan do plaats waar hij tiet gevaarlijkste deel van het dak kon besproeien en zelfs de vlam in den toren aanranden. Na hem verscheen op 't dak de pompier Fr. Mcrtens, meester-loodgieter. Ondertusschen had het vuur in macht gewonnen; het hoogste des torens was reeds verteerd brandende stukken vielen op daken en op den grond een baraksken stond in brand en werd met geweld van volk opgenomen en weggedragen de vlammen hadden g'hecl de torennaalde veroverd en grepen nu het houtwerk vast waarin de klokken van den beiaard hangen die lieve klokskes, welke reeds zooveel honderde jaren de Aalstenaars verblijden en verheugen, die dag en nacht klin gelen, die kostelijke Aalstenaarkes werden door 't vuur gepij nigd, geroost, krom getrokken en gesmolten men hoorde ze hun laatste snikjes geven, en al stervende vaarwel roepen aan d'Aalstenaars, welke zij zoo getrouw en zoo lang hebben ge diend een weinig van daar, de feestvlagge, door 't vuur aangerand, stak nog uit, doch hing in flarden, om to toonen 10e vergankelijk de wereldsche feestviering is. Ondertusschen, er werd dapper gewerkt, met vereenigden moed en krachten langs alle kanten werd water gepompt, en Penneman, scherlings op 't dak gezeten, besproeide gedu rig het dak, zoodat de stukken vuur er geen hinder bijbrach ten langs den anderen kant werden d'aanpalende huizen 473 stem verdoofd, dacht ik dat mijn laatste uur was geko men. En ik bad, Willem, ik bad... Eensklaps ontschoot een verblindende schicht het wolkengevaarte. Onmiddellijk daarop, als had de orkaan met eene laatste krachtsinspanning het vernielen van het aardrijk willen bewerken, klaterde door het ruim zulke daverende slag, dat alles scheen vernietigd. Een holle zucht steeg nevens mij op mijne wapenknechten lagen zielloos neergebliksemd. Diedaart lag doorstoken. Op den- zelfden stond, bij het licht des bliksems, zag ik Boude- wijn mij bespringen. Eene bijl doorkloofde mij de borst ik viel.... en werd wakker Het is onbegrijpelijk, zuchtte Willem Ja, ik twijfel niet meer, Rambold, deze droomen waarschuwen ons dat wij voor onze wandaden zullen gestraft worden 1 Indien deze kwaadspellende teekens onzen dood voor vandaag aankondigden? O het ware schrikkelijk?.... De booswichten bogen het hoofd. Zij huiverden voor helsche geesten, zij schrikten van ijdele droomen, zij, die enkel in moord en verraad haddon geleefd. Zij voel den zich schuldig en beefden, alsof de afgrond der hel hen zou verslinden. Kort echter was deze neerslachtigheid. Wreedheid en hoogmoed hervatten allengskens den vorigen invloed op hunne gemoederen. Willem rukte het zwaard uit en stak het in de hoogte Heden, zei hij en grinnik te weze ons lot beslist Heden wil ik sterven of ze- vieren heden vergruist het kasteel of stort mijn rijk in. De droom zij verwezenlijkt voor mij of voor mijne vij anden En heviger omklemde hij zijn zwaard en uitte de gruwelijkste vermaledijdingen. Hij beefde thans niet meer van vrees maar van toenemende woede, klimmende ra zernij. Zijne gloeiende oogen schoten sprankelszijne tanden knarsten opeen. De vertrokken lippen maakten Fransche verdrukkers, mocht u sons bekoren Nog eens 't bezit van onzen vadergrond Dan zullen w'ook ons wraakkreet laten hooren; Gedenken hoe g'onzen bodem verslond Voor honderd jaar ons land schier renuweerde, En al onteerdet nat ons dierbaar nas. Lafaards zoo gij die snoodheid nog probeerde I. iep boer en werkman neer te napen ras Bevrijd van vreemde dwing'landij I Van overheersching, slavernij Willen wij blijven Ja, altijd blijven I Alhoewel het lied veel weg heeft van den stijl der opgeblazene potuilen, die d'Aalstersche libe rale gazet aaneenknoeien, het verkocht gelijk koekenbrood en wij wenschen den liedjeszanger geluk. M. Helleputte, volksvertegenwoordi ger, heeft het Voorzitterschap van het Bavids fonds aanvaard. t Liberaal zijn is goddeloos zijn, schrijft de Journal de Gand... 't Was on- noodig zulks nog te herhalen, de menschen we ten dat wel. Ter gelegenheid van de stemming der Vlaamsche wet wapperde t'Aalst de vlag aan onze katholieke lokalen, en in de liberale kringen, ze stonden daar mee te lachen gelijk nuchtere mettens, diegrrrroote flaminganten!!! KOOPT EN LEENT OF DE SPAANSCHE OPROERLINGEN VAN 1576 IN AALST,

De Volksstem | 1898 | | pagina 2