SAMENSPRAAK Rechtbanken. Allerhande Nieuws. Para f't aashes onafzienbare zaal, tusschen de groepen, die eenstemmig de kreten aanheffen Leve Woeste Leve de Katholieken De zakdoe- ken wuiven, handen en hoeden gaan in de hoogte Iedereen poogt den achtbaren Staatsminister te naderen. WF.L.M', de vueigstcu. ilc licftigstcn, bel waren de WERKLIE- UEi\ Tot daar Le Patrioie. Indien de verraders der Daenspartij nog een ziertje eergevoel in het lijf hadden, zouden ze, bij het bestatigen van dergelijke feiten, niet van schaamte in den grond kruipen Katholieken van het arrondissement Aalst, wezen wij fier over onzen Woeste! Onze Woeste! de glorie van het Belgisch Parlement, de Leider der groote Katholieke Partij Eene eer, die alle arrondissementen ons benijden Doen wij al len ons best om hem, voor 't geluk van 't Vader land, tot voorspoed van ons Arrondissement, tot behoud van den Godsdienst, nog vele jaren te behouden Zegepralend, mei duizenden Mtenmien meerderheid, moet en zul hij o|> 22 Mei, met zijne drlj koene fttrijdmokkerN, «ie hecren Itftlmne, It*- St*en Van der Vinden, uit de Ntenibui* komen tuwwehen den krommen en «len vonmcii Trompetter. Paos. 't Is wel tc zien dammen stillekens aan naar 't jaar één schui ven, llectorde tijden zijn aardig, 't is troebelachtig, als go dat hoort van dat Amerika en Spanjen, jongens...! oor log Hector. Och, Pros, 't meusch- 'dom,wawilt g'er aan doen, 'tis een aardige kompanie volk Pros. Ik wil 't hebben, Hector, maar als ze van ooi log klappen, 't is mooren en branden, jon gen mijn haren rezelen. Hector, Ik keur uw raison goed, Pros, en, pertan, er is altijd gevochten geweest, en 't is kri- eus dat elk zoo geeru leeft. Als er mankement is aan den haasem, ze loopen bij doktor en apothe ker, en pillekes en fleskes en plaasters en pampier- kes, 't vliegt er al door. Pros. En in den oorlog schieten z'er in gelijk in de musscheu. Hector. Eu da rust en vree zoo plezierig is, Pros, en zoo voordeelig Pros. Ai, jongens, toch, 'k zou 't willen zien tegenspreken dadde in tijd van oorlog ligt het al stille, niets te verdienen, en de dood op 't lijf. Hector. Maar, Pros, om van iets anders te spreken, bedde gehoord hoe dat hier t'Aalst de goeie Vrijdag geschoDnen is Pros. De goeie Vrijdag, Hector, den heilig- sten dag van een geheel jaar Hector. Ja, meusch geschonnen, hier in ons katholiek steken van Aalst Pros. En 'k hem altijd hooren zeggen, Hec tor, dat de theaters in de groote steden dan zelfs op dien dag stille liggen, en altijd geweten dat in Aalst den beiaard zells nie en speelt op dien dag. Hector. Zeker, Pros; awel, op de goeie Vrij dag, om 3 uren, op d'uur dat ons Heer aan het kruis stierf, is er hier in een huis aan de Werf, de dood gezworen van de katholieke partie. Pros. Jomraer, Hector, zijt ge nie abuus 't en is nie geloofiijk Hector. Pros, zoo rechtveerdig waar als dat ze mij vossen Trompetter noemen. De kopstikken van 't liberaal en de socialisten zijn daar met de daensistenbolleu bijeen gekomen, en raad gescho ren voor de kieziug. Pros. Maar vreezen ze de bliksems niet van ons Heer Hector. Ons Heer, Pros, zal wel komen, wacht maar aan attandau, zullen wij die volks bedriegers ue keer nen dans leeren met de kiezing. Pros. Maar Hector, leg mij da ne keer uit; wat is daar gedaan op goeie Vrijdag door dat helschgebroedsel Hector. Luister, Pros, 't is eenvoudig, en nc blinden zou 't zieu en verstaan. Pros. Ik zou er kunnen opslaan, geloof ik, met mijn basekstrement ik ken da daensisten- goed. Hector. Op vier stemmen, die hij gehad heeft, waren er drij liberalen en socialisten te- gaar, niet waar, beddol Pros. Van eigen. Hoe zou hij anders gokozcu geraakt hebben Hector. Awé, en nu zeggen de liberalen van Aalstden helft van de pot voor ons of wij en stemmen voor u niemeer. Pros. Natuurlijk, jongens toch, g'en kunt gij toch voor niet nie gaan werkenwat is mij dat. Hector. Jommer, Pros, boter bij de visch, zeggen ze, wij moeten twee van de liberalen op uwe lijst hebben. Pros. En de leste keer waren 't alle vier daensisten, ne waar Hector. Zeker En azoo hebben zij eerst twee mannen ingetrokken en plaats gemaakt voor twee jannen van de liberalen, die roepen God uit de schoolEr is geen God Pros. Hemelsche deugd En dat is gebeurd op goeie Vrijdag Hector. Op goeie Vrijdag 't Akkoord was voor malkander stemmen Paos. En 't is de grroote chrislene demokraat zelf die die merkt azoo toegeslegen heeft tegen de Religie en Paus en Bisschoppen Hector. Hij zelf, omdat iedereen goed zou zien dat hij van de Religie afgescheèn is met de loges en de francma^ons. Pros. De kwestie blijft 't zelfde. Nu ziede, da ze van 't begin af wel gedaan hebben van te zeg gen dat die mannen op nen slechten weg waren.... 't Is geheel en gansch d'historie van Judas Hector. Zeker. En omdat 't iedereen zou goed notteeren, hebben ze dat op goeien Vrijdag ondereen geschoteld Pros. Meuschen, menschen, dat Ons Heer niet bermhertig en waar Hector. Pros, de straf is al begonnen. Ziet iedereen dat niet in 't stad Kijk ne keer die man nen naar, hoe dat ze varen 't Is de reneweeriug, of zijt ge blind Pros. 't Is waar, en wacht, laat het kiezing geweest hebben Hector. Al degene die de Religie vervolgd hebben en schisma in 't geloof gebracht hebben, zijn hier zienlijk gestraft geweest. Luther en... Pros. En 't is geraeritcerd, zeg ik. Hector. En nu zullen z'op den buiten nog gaan de kwezelaar uithangen en zeggen Wij doen mot de liberalen nie mee, en wij gaan alle dagen naar de kerk... De schijnheiligaords 1'ros. Ging Judas ook naar 't leste avond maal niet Hector. Welzeker: ge moet uw meester toch weten wonen om hem te kunnen leveren maar 't zal in hun 't wezen gewreven worden, wacht Pros. 't Is tc hopen dat ze die mannen over al zullen inhalen met gefluit en kastrollenmuziek, als ze komen spreken. Hector. Daar mogen z'hun aan verwachten Met die mannen en moet er niet gedesputteerd worden, maar achter roepen Ahoe Ahoe Ver raders Pros. Natuurlijk Azoo ja, niet sparen,geen miserikorde of pardon Hector. Ja, verraders, zijn 't, beddol Pros. 't Spreekwoord zegt, Llector, Die ne put maakt voor een ander, valt er zelf in. En 't zal waar zijn. Hector. Waar zijn, Pros Zeker waar zijn In, malgré in Wacht een beetje Laat het kie zing worden 't zal veel duizenden stemmen schil len, als 't ckkik u zeg, want ik keu er te veel die van da spel weergekommeu zijn (N aam 1 ooze Maatschap- -i, pij) verscheen donder- iu dag 14 april 11. voor de Rechtbank van Koop handel te Aalst en werd contradictoirlijk ver- oordeeld tot de beta- ling eener som van 125 fr. 17 centiemen aan een handelshuis van Gent, over levering van papiereu en verder tot de onkos ten. Klokke Roeland, had de wissel geaccepteerd maar liet hem toch protesteeren... VIERSEL. Smaad aan eenen burgemeester. De genaamde Van Eggepoel is goed van karakter, maar hij heeft een klein gebrek hij houdt soms van kort nat. Eens dat hij zoo wat was aangevezen, ontmoette hij den burgemeester zijner gemeente. Hij riep den gemeentevader een grof scheldwoord toe, zoodat proces-verbaal werd opgesteld. Wat hebt gij te zeggen vraagt de voorzitter ter zitting. Och, mijnheer, ik was zoodanig... z... dat ik geen beesten of menschen meer herkende. Ja, en dan keudet gij geen burgemeester ook meer, hé 1... Zcs-en-twintig frank boet. En zorg dat gij de volgende maal een beetje beter naar den burgemeester ziet. ANTWERPEN. Gr aandienen aan de dokken. Twee personen, JoanDa Bartholomees en Edw. Liesenborghs dat is een oude kennis van de rechtbank waren beticht, op 25 Januari 1898 ten nadeele van Kemna twee zakken graan te heb ben ontvreemd van de engelsche stoomboot Lady Cray. M. Mafïei, dienstdoende voorzitter, heeft aan stonds Liesenborghs herkend. Awel, Liesenborghs, wat hebt gij te zeggen. Zijt ge weer onplichtig Zeker, mijnheer de sjusje. Hoe dikwijls hebt gij zooal gestraft geweest. De betichte blijft nadenkende. Dat weet ge niet meer Ja ik versta dat. Ik zal voor u tellen. Drie en dertig maal zijt ge ge straft. Joauna Bartholomees heeft nog maar 23 straffen ondergaan. Och, neem geen attentie. Neen, dat is de moeite niet weerd, besluit de voorzitter. Beide betichten, omdat het de moeite toch niet weerd is, krijgen 7 maanden gevangenis en worden aanstonds aangehouden. GENT. lien vrijmetselaar in priesterkleederen. Talrijke aftruggelarijen. Veroordeeling. De rechtbank heeft den kerel die zich Mgr Campa- na noemde en onder den valschen titel van bis schop in verscheidene kloosters aftruggelarijen pleegde, veroordeeld tot 2 jaar gevang en zijnen medeplichtigen voorwaardelijk tot 5 maanden ge vang, Aederbrakel. Diefstal gebeurd met braak, deuzelfden nacht in twee verschillige woningen bij M. Vander- liuden, deurwaarder, en bij M. Van Wielendaele, handelaar. Gelukkiglijk zijn de gestolene voorwerpen van geen zeergroot helang, maar de dieven heb ben hunnen goeden wil getoond, en op passen is de boodschap. Vooruit, dosocialist van Gent, schreef dat de tegenwoordige levenswijze eene aanhitsing is tot diefstal en gaf daar door te kennen dat volgens hem dief stal geen kwaad is. GOED. 's Anderdaags werd er in zij ne magazijnen gebroken en gestolen, en zijn eerste werk was naar het policie- bureel loopen om de dieven te vangen Lebbcke. Woensdag avond had den twee jongelingen dezer gemeente buskruit gehaald om vreugdeschoten te lossen voor een huwelijk. Onder weg ging het pak los en het buskruit viel op de straatsteenen. Zij lichtten met een steksken om het buskruit op te rapen. Opeens vatte de springstof vuur en gansch de inhoud van het pak ontplof te. Een der jongelingen werd erg aan het gelaat, de armen en de handen ver brand. Het slachtoffer werd door een geueesheer verzorgd. llaumie. De titels en actiën ge stolen bij M. Lowie-Boel, werden verle den week den policiekommissaris toe gezonden langs den ijzerenweg. Mocht de dief ook rouw krijgen over het gesto len geld en het insgelijks terug zenden Well eren. Men zal zich herin neren dat op 21 Maart laatstleden, bij mej. Deueuborg, in de Loxumstraat, te Brussel, voor eene som van onge veer 00,000 fr. juweelen en zilverwerk gestolen werd. Een werkman van den spoorweg heeft nu op de baan tusschen Wetteren en Schcllebelle een pak ge vonden, zilveren koeverten bevattend. Het pak is naar het parket van Deuder- monde gebracht, waar men bevond dat er, behalve zilverwerk voortkomende van gemeldeu diefstal, ook koeverteu bij waren, geteekeud G. LI. E. Au«lennarde. Een velorijder ver dronken. De zoon van M. Naert, pro vincialen bouwmeester der provincie West-Vlaandereu, was zijne paaschva- cantie bij zijnen schoonbroeder M. Ge- raert die Audenaarde bewoont gaan doorbrengen. Zaterdag deed hij een uitstap per velo in gezelschap van eenen vriend. Op zeker oogenblik reden zij langs de Schelde, en door eene verkeerde bewe ging reed M. Naert in de Schelde. Ondanks alle moeite om hem er uit te halen, werd zijn lijk slechts bovenge bracht. Men begrijpt welke hevige ont roering dat voorval teweeg heeft ge bracht. De familie van den veelbeloven- den jongeling is radeloos. Liet lijk zal denkelijk naar Brugge gebracht wor den. Drndcrmonde. Moedige daad. Zaterdag, rond half 7 's avonds, viel de genaamde Maria Marchal, 14 jaar oud, woonachtig te Sint-Gilles, toeval lig in het Vestje. Judocus Schomff, fa briekwerker, sprong haar achterna en kon het meisje redden. Xele gaat Zondag, weggedragen worden van 't volk 300 man van Aalst400 van Dendermonde, enz. enz., 't zal er span nen we gaan meê. Kibeladoeken is absent deze week zijn calatchou ge sprongen. Ze beginnen al voor goed te schieten in den zeeslag. Keizer Frans Jozef van Ooo«teurijk zou wil len afstand doen van zijnen troon. 3000 personen zijn in bedevaart verle den dijnsdag naar LOURDES vertrok ken. Citoyen Anseele heeft het zon dag te luik mogen met loopen halen slechte pampieren, menheer, slechte pampieren Baron d'Haulleville, ge wezen opsteller van het Journal de Bruxelles, is overleden. R. 1. P. Nog altijd blijven de koetsiers van Antwer pen in werkstaking. Boven de poort van 't Landhuis, te AaM, is er een dringend herstellingsken noodig de kalk valt van den muur met gehoelo brokken dat is nog al gevaarlijk, bij zonderlijk voor onze champetters, die van tijd tot tijd ne keer komen de markt afsjoereu. Tot ASSENOIS, dat ligt in de Walen, heeft men twee lijken in nen koffer gevonden de ha- renmutsen zijn aanstonds te paard ge- sprougen d caballo roepen z'in Span je tot de ruiters. Prins Albert is te genwoordig te SAN-FRANCISCO, in Amerika. Is hij niet verveerd van don oorlog dan Maandag werd te Brussel een koppel den bak inge draaid, dat denzelfden dag getrouwd was zij vochten te midden der straat dat d'haren stoven dat belooft een goed huishouden M. Van Neste, sinds 30 jaar doktoor te loAere», viert op 19 Mei aldaar zijn jubilé van 25 jaar gemeenteraadsheer. Het Brussclsch blad Le XX" Siècle heeft uit Anlteeieene gift ontvangen van 50,000 fr. voor de Spaansche soldaten uit Aalst werd er naar gemeld blad iets minder gezonden, 5 frank, ook voor Spanje, door zeven Charelkens Men heer Franz, die goeie ziel, legde er een half franksken bij... 't Schijnt dat de Belgen het meer voor Spanje hebben. De geschiedenis van een schoon eiland. Moeilijke' veroveringen lastige behoudenis. De rijkdommen van Cuba. Waarom benijdt Amerika Cuba? De legers der beide landen. Er wordt heden zooveel van Cuba gespro ken en van den oorlog, die men aldaar be reid tegen de Amerikaauders, dat wij het noodzakelijk vinden de lezers van De Volks stem daar een woordje van to zeggen Wal is en waai* ligl Cuba Cuba is een schoon eiland, dat op het westen van Amerih ligt, het heeft eene oppervlakte van 118,833 vierkante meten' en eene bevolking van 1,394,510 inwoners. Dit eiland behoor! toe aan Spanje. Liet is zes keer zoo groot als Belgie en is hei schoonste en het rijkste der Antillen. Cuba werd den 28 October 1492 ontdekt door Chriatophe Colomb in 1511 wierd het ingenomen door Diego Velasqj» die er in 1514 de stadBaracos, in 1514 Santiago, in 1519 J Havane, nu de hoofdstad, stichtte. In de 16" eeuw wierd Li Havane tot tweemaal toe veroverd door franscho gelul®., zoekers, en in 16G9 werd het eiland ingenomen door Moitj In 1723 kwamen de inboorlingen in opstand tegen hun stuur in 1762 viel het ouder de handen van de Engelsfc mans, die Cuba, het jaar nadien, weèr ter hand van Spai stelden. In 1790 werd Las Casas algemeene bestuurder van het ei land benoemd, dat van dit oogenblik verkeerde in den voor spoedigsten toestand. Waar Amerika Cuba beglut tc beuijden. Van af 1848, nam Amerika het gedacht op zich van Cubj meester te maken en bood aan den Spanjaard het rond som metje van óOOmillioen voor dit schoon eiland. Spanje weiger de en alsdan deed Amerika met Cuba hetgeen Engeland me' Transvaal poogde te doen. Verschillige korpsen van zeero vers bestormden het eiland onder het bevel van Narciso Lo pez, die den 17 Mei 1850 overwonnen werd. Van toeaal smachtten de Cubaners naar vrijheid de Spaansche land voogden, die van in de 18° eeuw naar hun eigen fortuin be tracht hadden, waren de oorzaak geweest van dien opstand die tot hedendaags in Cuba woedt. In Oosteude wordt over Cuba beslist. Amerika, die de zeeroovers begon te vreezen, deed in Octo ber 1854, te Oostende, eene vergadering van Amerikaansche staatsmannen ontstaan, onder het voorzitterschap van Bucha nan, om over het lot van Cuba te beslissen. Amerika wilde het eiland koopen of te wel veroveren. Spanje antwoordde op deze uitdaging dat de eer van het land niet te verkoopen was en deed al wat in hare macht was om de muiterij te overwin nen. Zij gelukte er in. Ue opstand van 1868 tol 1808. Den 10 October 1868 ontstond een nieuwe en geweldige op stand in Cuba ouder het bevel van Carlos Manuel Cespeies, die er de republiek uitriep. Gedurende 10 jaar wierd er daar gevochten, zoodanig dat, na dien tijd, alles in het eiland ver woest was. Den 31 October 1872 maakte het Spaansche oor logschip Tornado zich meester van het Amerikaansch schip Virginius dat wapens en soldaten in Cuba bracht. De beman ning van de Virginius wierd ter dood veroordeeld. Den 24 Fe bruari 1874 wierden de muitelingen verslegen door generaal Martinez Campos die zich meester maakte van den Cubaan- schen staatsoverste Estrada. Den 31 Maart 1878 werd de stilstand van wapens verkondigd en den 14 Juni deed Campos zijne intrede in La Havane. Sedert 3 jaren woedt een nieuwe opstand, die alreeds veel geld en veel mannen aan Spanje gekost heeft. Hoe zal het eindigen? Niemand kan het voorzeggen, maar waarom benijdt Amerika Cuba Cuba bracht, behalve den tabak, meer dan honderd nv oen kilos suiker 's jaars op, vóór den opstand Amerika hè 477 hof, bij eene groep biddende mannen, vrouwen en kin deren, neerzijgen. Zij was verlost, dacht de heldhaftige minnezanger et vloog weer naar den slag. Wien de zegepraal Nu eens verloren de Aalste- naars en weken naar het kasteel dan zwichtten de vijan den en deinsden naar de versterkingen. Niemand nog kon den uitslag voorzeggen. Van beider kanten vocht men met onversaagdheid. Eindelijk toch worden Willems en Godfrieds slagor den op de vlucht gejaagd en andermaal de stad uitge dreven. De Aalstenaars stormen hen juichend achterna. Iwein vliegt op de Hertshage door de vijandelijke gele deren, de verscheurende oogen naar de plaats gericht, waar Willem of Rambold kon opkomen Zijn vurig verlangen moest beantwoord zijn, wantdt machtige oorlogskreet Helpt God galmde over het gansche leger. Iwein drukte zijn Arabisch ros de sporen it de lenden. Jadaar was Willem verschenen met uitdagende lans, den spotlach op de lippen, den wraaklust in het hart. Zij braken op elkander in. Zoo snel krijschten hm- ne stevige lansen op de blinkende schilden, zoo onver poosd flikkerden de vuursprankels bij dit gebons, dat de vechtende drommen, als door eene plotselinge overeen komst, de wapenen neerlieten om den strijd te aanschou wen. En weer hervatten de doodvijanden hunnen loop. De driftige, brieschende paarden renden vooruit en de lansen hortten met zulk geweld togen elkander, dat ze versplin terden. Een dof gebruis, het gehommel van ontelbare bieën- zwermen niet ongelijk, steeg uit de legers. De kampioenen hadden hunne machtige zwaarden i de lucht gezwaaid en het gevecht nam nog in hevighd toe. It /o/. J.c It in-la nil.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2