a^ 4' JAAR N 174. IWEIN VAN AALST. te wi jytuhj&i ZATERDAG 7 MEI 1898 XXIV. Ajom f- Bureel Kapellestracit, 15, Aalst lECIIEZIEIR/S I Welke verandering....!! Leve Hl. Woeste Leve t Katholiek Leve d'Ecn- «Iraelii NIEUWS VAN DEN OORLOG. D'Eeusïe Berichten kilo. 1,00 0,95 0,95 1| 1* M 0,61 0,00 0,58 0,50 0,90 Een abonnement voor gansch België, francc iaar Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Aue omej wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brie ven worden geweigerd. - Aankondigingen 15 centiemenden regel dikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., «ia<ro nrii7on Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, aan zeer PrFa Q aanvraag onmiddelijk te verkrijgen allo soorten vaii^leesboeken enz. vSor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Kiezers van het arrondissement Aalst, de kiesstrijd is be gonnen Het sein is gegeven De liberalen, in gemeenzaam overleg met de daensis- ten, zullen éen kandidaat stellen. De socialisten, die de slaven zijn der groote bazen van Gent, van die mannen die alle gelegenheden waarnemen om onzen Godsdienst aan te vallen en de werklieden op te hit sen tegen de rijken en tegen de overlieden in het algemeen, buigen gedwee het hoofd en zullen met éen vreemden man vooruitkomen! De katholieke partij biedt eene volledige lijst aan zij wordt u voorgedragen door het Katholiek Kiesverbond van het arrondissement Aalst. Eindelijk, Petrus llacus, 35 jaren gazetschrijver uit zui vere liefde voor het Volk, zoo hij zelf zegt, en Aloïs »c Backer, opsteller van Klokke Roeland. KIEZERS, WELKE IS UWE PLICHT? Gij moet kiezen als éen man voor gansch de lijst der kan didaten onzer Katholieke Vereeniging. Dat is uwe plicht, en ook, dat is voor u, onder alle opzichten, het voordeel.g- ste wat ge doen kunt. Uwe plicht, ja, en waarom Van liberalen en socialisten willen wij met spreken Het zijn beide goddelooze sekten. Een kristen mensch mag ot kan, zonder zijn geweten te bezwaren, zijne stem niet vei - leenen aan mannen, die op anders niets uit zijn dan om God en de Kerk te bestrijden en om de menschen door hunne goddelooze en zedelooze schriften van den goeden weg af te trekken Met het tijdelijk lot der werklieden zitten zij daarenboven weinig in. Wat gezegd der kandidaturen Daens en De Backer Waarom moogt gij voor deze niet stemmen Omdat zij scheurmakers zijn. De katholieke partij is als een machtig leger eensgezindheid en regeltucht moet er onder de leden heerschen, anders kan het de talrijke vijan den het hoofd niet blijven bieden. De gezonde rede en de dagelijksche ondervinding getuigen van de waarheid dezer woorden. Wat lachen de liberalen in hunne vuist omdat die christene volksmannen opkomen Dit is een middel, zeg gen zij, om de macht der katholieken te verminderen en misschien te breken, en dezen, eens verdeeld zijnde onder GESCHIEDKUNDIG VERHAAL DOOR Dr Is. Bauwens. Terwijl die beslissende slag, binnen en buiten de testingen geleverd, Aalst met bloed en lijken overdekte, wat ging er in het kasteel om Bij den uitval der belegerden waren vrouwen, kin deren, kreupelen en ouderlingen op overhaaste wijze naar den burcht geloopen. Zij vervulden den buitenhof met hunne noodkreten, drongen, sidderend van vervaardheid, dicht tegen elkander, beweenden het lot hunner mede- deburgers en wachtten den dood al. Tusschen deze weerloozo menigte wandelde Albrecht, de verminkte, met koortsige stappen heen cn weer. Hij scheen zijnen toorn niet te kunnen bedwingen en mom pelde de gruwelijkste bedreigingen tegen de vijanden, maar de uitbarsting zijner gramschap werd gedurig bc- elkander, denken zij nog boven te kunnen gera ken De katholieken, die hunne stem aan de daen- sisten geven, spelen dus in de kaart der geuzen. Wij vragen het u, kiezers, ware zulk eene handelwijze niet onweerdig van een katholieken mensch, van een waren kristenen Waarom stellen de daensen zich voor? Zij zullen u antwoorden Om uwe belangen te ver dedigen en vooral die van u, landbouwers Menschen, laat u door geene ijdele woorden in slaap wiegen de vierde man heeft er u, tegen de som van 16000 frank genoeg gegeven Gij, landbouwers, hebt gij reden van misnoegd te zijn van uwe 3 uittredende volksvertegenwoor digers, of liever, ware het beter in de Kamers nen Petrus Daens in de plaats van Woeste te zetten Dat er voor u nog veel kan gedaan worden, vrienden, dit bekennen wij gaarne^ Maar zal Daens en De Backer meer doen cUh al hetgene Woeste, De Sadeleer, Dierickx, Be- thune en Van der Linden voor burger, boer en werkman bereids deden Zal Petrus Daens, die geen fransch kent en zonder den minsten in vloed is, er beter in gelukken uwe eischen te verwezenlijken 't Kiezers Uwe vertegenwoordigers komen naar alle gemeenten spreekt vrij en vrank hebt gij reden om over dit of dat misnoegd te zijn, waarom zoudtge zwijgen, dewijl deze hee- ren tot u komen om u de verzekering te geven, dat gij in hen ten allen tijde "verdedigers vinden zult, ware vertegenwoordigers, waarvoor hun verleden eene voldoende borg is Ons besluit is dus Kiest allen voor de gansche lijst der Katholie ke Vereeniging Het is voor u eene heilige plichtHet geldt bovendien uw eigen belang Kiest voor onze Kandidaten IN 'T SENAAT Karei Van Vrcckcm, burgemeester,Meerbeke Lugccu de Kcrckliove, provinciaal raadslid, Sottegem. IN DE KAMER Karei Woeste, Staatsminister, Elsene. Lodewijk I»c Sadeleer, advokaat, Haaltert. Baron Leo Bctliunc, schepene, Aalst. Arthur Van der Linden, burgemeester, Goef- ferdinge. Ziehier, menschen, hoe Pie Daens in vroeger dagen M. Woeste beoordeelde Land van Aelst van Zondag 7 Juni 1885, eerste bladzijde, eerste kolom I»c feesten van Aalst, ter cere van WOESTE, Medeburgers, hebben wij ooit zul- ken kermisdag beleefd c 2i muziekmaatschappijen Volk uit al de Steden en Dorpen van 't Arrondissement Hooggeplaatste Heeren, Provinciale Raadsle- den, Burgemeesters, Schepenen, Gemeente- 4 raadsheeren, Koopmans, Eigenaars, Pach- 4 ters, Burgers, Werklieden, alle standen waren 4 daar vrijelijk en deftiglijk vertegenwoordigd. 4 En dat alles voor M. Woeste, om hem 4 Hulde en Dank te brengen, om hem te bedan- 4 ken voor zijn heldhaftig strijden, om hem te 4 troosten over zijn lijden, om hem toe te roe pen dat d'onrechtveerdigheid welke hij gele den heeft, hem in aller achting en genegen- 4 heid heeft doen stijgen. 4 Heeren van 't Komiteit, van de lastige taak der inrichting van die Algemeene Betooging, 4 hebt gij U gekweten op voortreffelijke en uit- 4 muntende wijze. 4 De stoet was inderdaad prachtig en indruk- 4 wekkend. M. Woeste, die met zijne achtbare 4 Echtgenoote, zijne twee dochters en hun oud- 4 ste zoon, op den Balcon van 't Landhuis 4 stond, wierd op hartelijke, ja geestdriftige wij- 4 ze toegejuicht. 4 Oogenblikken van buitengewone ontroering waren het, toen de Groote Markt vol volk was, toen de Vlaamsche Leeuw gespeeld en gezongen wierd en toen een gedondei van stemmen de lucht deden dreunen onder t hei haald geroep van Leve, Leve M. Woeste 1 4 In de zaal heeft M. «heeraerdts, voorzit ter van 't Komiteit, met overtuiging en nadruk den Held des Feestes verwillekomd en hem de geschenken aangeboden. 4 M. Woeste, zichtbaar ontroerd, antwoordde door eene prachtige redevoering.... 4 Ten 10 ure heeft de achtbare Familie Woes te ons verlaten, vergezeld door de geestdriitig- ste toejuichingen. 4 Aalst heeft Zondag een goede Dag beleefd, een dag van Vreugd, van Troost, van Iriomt, waarover wij nogmaals het Komiteit en al dc Deelnemers uit ons Arrondissement en andere Belgische Gemeenten moeten gelukwenschen en dank zeggen. Hebt ge dat laatste goed gelezen, menschen 'k Zal het nog eens zeggen iü Leve Woeste 20 Leve 't Katholiek! 30 Leve «TEcudracht! .En nu Leve M. Woeste Wij willen ons blad niet bevuilen met de schandalige, walgelijke, ja, on- menschelijke verwijtingen over te drukken, welke wekelijks, sedert vier jaren, in 4 t Land van Aelst naar het hoofd van onzen achtbaien en diepbeminden Vertegenwoordiger geslingeid worden. Leve 't Katholiek Eu sedert vier jaar en half kent 4 Het Land van Aelst maar éenen vijand 't Katholiek Wekelijks wordt diezelf de oude, gezegende katholieke partij er in afge schilderd als een alverslindend monster, dat van 't aanschijn der aarde moet verdwijnen. De libe ralen, integendeel, zijn goede kristenen gewor den. Leve d'Eendracht I En sedert vier jaar en half doet datzelfde blad niets anders dan de Ka tholieke partij aan stukken scheuren niets an ders dan twist en tweedracht zaaien in al de ge meenten waar de inwoners nog zoo ongelukkig genoeg zijn dat ellendig blad te lezen. Maar haasten wij ons er bij te voegen, dat het nu juist 13 jaar geleden is dat het 4 Land van Aelstbovenstaand artikel schreef. Dat ongelukkig getal 13 't Herinnert zulken afschuwelijken naam 't Land van Aelst schrijft dat de vre de, de zoete vrede staat te lezen op 't gezicht der demokraten. Ehwel, wij geven eene schoone hesp van negen kilos ten beste, voor den eersten Aalstenaar, die ons kan bewij zen dat de Vrede te lezen staat op het gezicht van Petrus Daens. Wie, wie, wie leest er den zoeten Vrede op 't gezicht van P. Daens Hetgeen wij bestrijden,dat is de godsdienst. Er valt hier geen onderscheid te maken tus schen den godsdienst en de misbruiken der priesters het is de godsdienst zelf die onze vijand is. De geboden der H. Kerk onderhou den kan niet samengaan met liberaal te zijn. Woorden getrokken uit het liberaal blad La Chronique, van Brussel. jee. 'k Ben curieus voor den oorlog Sis. Hoe Wel, Spanje gaat verliezen. jEF. Er ware misschien nog een middel voor Spanje om zich goed uit den slag te trek ken Sis. Te weten.... jEF.Wel, de vierde man heeft nu toch niets meer te doen dat Spanje hem naar Amerika zende hij zal het daar gauw in rep en roer, in twist en tweedracht brengen, en zoo zou de kans nog voor Spanje kunnen zijn. Sis.Ha, ja dat ware eerste klas alzoo zou zelfs het kwaad nog niet verloren gaan. Velocypedisten van Leu ven hebben Zondag met de boeren van Herent gevoch ten leven om leven. Eenigc 1 hebben vreeselijke messte ken bekomen. De Z. E. H. Keesen, senateur, is door Z. II. den Paus tot de weerdigheid van ge heim Kamerheer verheven... Dat is een andere vent als onzen aardigen pastoor Eene lieve maand is dit jaar vooral de maand Mei voor dege nen die hard moeten werken. Zij telt namelijk 5 zondagen en 2 wettige feestdagen, O. H. Hemelvaart en 2' Sinxendag. Dus slechts 24 werkdagen en dat voor eene maand, die 31 dagen telt J De Zeewacht, dit schoon weekblad van Oostende, begint deze week als feuilleton de ridderroman Geloof en Liefde van onzen uitgever. Dit verhaal blijft op ons Bureel te koop ten prijze van 1 frank. Al de Fransche deserteurs hebben de toela ting bekomen vrij en ongedeerd weer in hun land te komen. Nog nen oud-strijder van 1830 komt t'Anlst te overlijden M. Desiré Parez, oud 88 jaren. Nu gaan ze tot Luik een standbeeld oprichten aan Karei Ro gier. Dat wordt iets met die stand beelden M. Van den Peereboom heeft besloten in de Vlaamsche pro vinciën de stempels te doen verande ren, bij middel van welke de postze gels onbruikbaar gemaakt worden. Zij zullen voortaan den Vlaamschen naam dragen der gemeente, in plaats van den Franschen. De franskiljons schuimbekken wel, maar wijwe jui chen dien maatregel toe Lotj ze na mo kommen, zee!... Een nieuw kanon is op de forten van Anlwer- pen geplaatsthet weegt 20.000 ki los, Gepasseerde week heeft Gent nen dag gehad, dat niemand in 't stad stierf. Een wonder geval 't Is Zele, die schoone, lachende gemeente, die verleden Zondag een onvergetelijken dag heeft beleefd Er was volk ge lijk op 't Laatste Oordeel. M. Au gust De Veylder, beambte bij het ge meentebestuur van Aalst, komt ver eerd te worden met de burgerlijke de coratie van eerste klas. Proficiat Wijnvlekken uit zijde verwijdert men door ze te wasschen met rivierwater en dan in de open lucht, in schaduw, te droogen. 't Schijnt, als de Hol- landsche grens gesloten blijft, de Hol lander geweldig op zijnen poot zal spelen hij dreigt inkomende rechten te stellen op alles wat van Belgiö in 1 Holland gevoerd wordt op geweef- 1 seis, boter, eieren, enz. Waar nu met 1 dat blind peerd naartoe?... Minister De Bruyn, g'en hebt daargeen gemak- kelijk postje vast! -- Londen telt 34 duizend 642 doktoors en 5 duizend tandmeesters 't en is de moeite niet. Den 7 Mei is 't gedaan in de Ka mers onze groene Jambonus is al be zig met zijn "matten op te rollen. Salu en de kost, heerschap, en schuifpoeicr aan uwe pollevies Toekomende maandag is het de Pi'ocessie van het H. Bloed te Brugge. 't Smokke len is geen chik toebak meer weerd, want zaterdag zijn te Stekcnc weer al drie beesten door de marechaussees aangeslagen Triomf! de vijand is geslagen. Hij deinst, verbijsterd en beducht. Hij vliedtverdwenen zijn de dagen In onderdrukking doorgezucht. Hij vliedt, en ziet de vanen wapperen, De zegevanen van ons dapperen, En bloost, beladen met zijn schand. Hij vliedt, en sleept na zich de keten, Die 't heldenkroost heeft losgereten... F. J. Blikck, Lotbestemming des Vaderlands. O dank, zoo gilt ze, o dank, o Qod Want gij hadt deernis met mijn lot Gij bracht hen weer na 't lange scheiden Na lijden komt verblijden. Ed. F abri, Na lijden komt verblijden.

De Volksstem | 1898 | | pagina 1