Hei Feest derIWEINSZOHEK. Nieuws per brief. Brief uit Ophasselt. Brief uit Zele. Brief uit Nederbrakel. 1 Iel Verraad van JUDAS De christene democraten en de Meimaand. VOLKSPABLEMENT. Plaatsgebrek belette ons, van week tot week, verslag te geven over het schoon feest, dat de Maatschappij De Iweinszonen, onzer stad, vierde ter gelegenheid van het 25jarig huwelijksjubilé der geachte bestuurleden M.M. Leo De Paepe en Ivo Vlassenbroek. Wij denken onzen plicht te zullen volbracht hebben met hieronder de toe spraak te laten volgen, bij het aanbieden der overprachtige geschenken, door M. A. De Vyl- der, schrijver der Maatschappij, voorgedragen Mijnheeren, Heden is het volle feest in onze maatschappij lieden hebben de Iweinszonen mij tot hunnen tolk gekozen om de heeren Leo De Paepe en Ivo Vlas- seubroek, wier vijf en twintigjarig huwelijksfeest wij heden vieren, hunne beste wenschen toe te sturen heden hebben zij door hunne talrijke op komst, door hunne geschonken uit gauscner hart gegeveu, willen toonen hoe hoog in aller achting, hoe diep in aller harten de namen gegrift staan van dezen die gedurende zoovele jaren bewijzen van ievcr en zelfsopofïering hebben gegeven. Heil dan aan de vaders en echtgenooteu, die ge durende vijf en twintig jaren in den kuiselijken kring, door huu edel gedrag en stichtend voor beeld, door hun verheven godsdienstzin en leven dig geloof uitmuntten en hun kroost in eer en deugd wisten groot te brengen. Heil den moedigen strijders voor de Katholieke Zaak, die gansch hun leven, al hunne krachten veil hadden om den triomf der katholieke partij te verzekeren dio, nimmer ontmoedigd noch tencer- geslagen, in den strijd voor ons aller belangen al tijd in het eerste gelid vooruittraden die, altijd rondom de katholieke vlag geschaard, onbe schroomd het strijdperk binnentogen en steeds met onvermoeibaren iever kampten Voor God en Vaderland Heil die dappere leden onzer Maatschappij, van wier werkzaamheid en opoffering wij zoo lang ge tuigen waren die al het hunne bijbrachten om de Iweinszonen steeds in vollen bloei en luister te be houden en die door hunne ondersteuning en ge trouwe hulp ons aller achting en dankbetuigingen verdienen. Mogen zij nog lange en gelukkige jaren slijten Mogen zij steeds als overtuigde en ware katholie ken op de bres blijven tot verdediging van Geloot en Vaderland Mogen zij ten allen tijde in onze Maatschappij met denzelfden iever eu moed voort- werken, en mogen wij dan na lange jaren nog her halen Heil de heeren Leo De Paepo en Ivo Vlassenbroek 1 Santbergeê» heeft eenen zijner wijste en ver dienstelijkste ingezetenen verloren. M. Van Wil- derd is verleden dijnsdag geuitvaart eu begraven. ToUenheeËi. Julien Trcsignie, 14 jaar en halt oud, in den koolput Bosquet gevallen en ver smacht. JWeuteenliore heeft deze week twee wondere geboortens gehad 1° een zevende zoon, 2° een en gelken. Mijnheer Van Oph., weet wel eu onthoud het voor altijd, dat De Volksstem zicb alleenlijk bezig houdt met te schrijven over het algemeen goed en de politiek van het land van Aalst, maar niet over hoogc hoeden eu pelerienen. Beste vriend Petrus, Ik kan deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder U eenige regelen te schrijven over het welgelukt leest, dat wij Zondag verleden hebben gevierd en vooral niet nalaten den tolk te zijn on zer ganschc bevolking, om de Aalste- naars te bedanken, die zoo talrijk waren opgeko men om het feest luister bij te zetten. Uwe Katho lieke Trompetters, met hun vroolijk geschal, uwe Rcepers, Turners en Werkmauskring, in zoo dich te gelederen opgekomen, hebben zich waarlijk def tig gedragen en ons, Zelcnaars, door hun bezoek oprecht vereerd. Lang zal ons hunne rechtzinnige vriendschap in het geheugen blijven eu ik meen, dat zij ook, niet gauw het vreedzame Zele zullen vergeten. Wat is uit ons feest van verleden Zondag geble ken Dat daar, waar noch opmakerij noch verraad nestelt, iedereen thuis hoort en niemand belastert of beleedigt wordt. Maar, verhaast ik mij te zeg gen, dat dien vreedzameu afloop grootendeels te danken was aan de deftige houding van uweuTrom- pettersclub. Wat zullen nu de lasteraars uwer maatschappij weten te vertellen, zij, die op hayen kap gedurig den laagsten laster in de gemeenten wisten te verspreiden Zij zullen misschien van niets gebaren, doch duizenden en duizenden ka tholieken, uit alle standen der samenleving, waren hier Zondag getuige van hun gedrag en allen spra ken met den grootsten lof over de Aalstenaars "Welk affront voor de leugenaars der Werf Leve AalstLeve de oude Katholieke Aalste- naars zoo dreunde het hier gansch den dag 1 Heden, heer en vriend, staan wij gereed om de ze maand eens duchtig te feesten. Gij moet en zult doen gelijk als wij Iioeffffde scheurmakers de moeillc in en 't scheel daarop. Laat de heldeu van Chipka maar briescheu, bijten eu stampen hoe meer zij afgeven op uwen Trompettersclub e» Werkmanskring, hoe hooger gij in onze achting stijgt en hoe dieper wij 't Judassengebroed verach ten. De complimenten aan uwe dappere Vrienden, Uw toegenegen Partijgenoot, lluoo Raemdonok, Weinig nieuws, Stemmeken, zeer weinig, maar 't is beter geen dan slecht, zoo luidt het spreekwoord. 't Begint er schoon uit te zien op den buiten, Meigroen overal, boomen en planten staan vol zwellende botten, en hier en ginds steekt een lieflijk madelief ken of een lachend botcrbloemekeu ziju kopken uit het gors en kijkt u toch zoo vriendelijk en levenslustig aan. 't Is gulden tijd. Zondag 8 Mei heeft de vermaarde x Kermis ten Heirweg plaats. Heel Europa zal er bijeenstroo- men, want er is leute en plezier, en men ledigt er menig kanneken goed bier. Spreekt men 't Aalst ook zoo weinig van de kie zing'? Hier geen gebenedijd woordeken. De 9H9fsuip democraten komen hunnen haring hier niet ver- koopen, hij zou toch niet braden, want wij kunnen die scheurmakers best missen. Deuk eens, wij krij gen hier 'n eu socialist als kandidaat, een heer schap uit Brussel, dat voor de onteigening is, maar dat geerne de 4000 ballen zou opstrijken, die aan 't mandaatje vast zijn. 't Staat op de liberale lijst geloof ik. Nu, 't zal 'n en klets geven En welke eer voor do liberale partij in zulk gezelschap te zijn 't Is toch wonder hoe er niet meer gewag gemaakt wordt van de kieziug De oorlog van Cu ba houdt nogal veel de gedachten bezig, 't Is hier al Spaauschgezind, 't vrouwvolk bijzonderlijk. Met al dat slaat het koren lerm op. De boereu lachen in hunne vuisten, omdat zij huuue waar nu aan prijs kunnen verkoopen, maar de kleine burgers en 't werkvolk trekken een gezicht van vijf centie men, want duur graan is duur brood, zeggen ze. Als er nu iemand zal gevonden worden die ieder een kan tevreden stellen, dan mag hij Primus hee- ten. Jan Audax. De daensisten van Aalst zijn dijnsdag avond met do liberalen en socialisten overeengekomen aangaande do kiezing voor de Kamer. Ziehier hoe huu complot vastgesteld werd 1. Pie Daens, gazetschrijver, christen demokraat te Aalst 2. Alois De Backer, gazetschrijver, christen demo kraat te Deuderhautem 3. Albert Galle, advokaat, liberaal te Aalst 4. Spitaels, gemeenteraadslid, socialist te Gee- rardsbergen. Het verraad is dus voltrokken. Maar, om beter de kiezers te kunnen bedriegen, zullen Galle en Spitaels op éeue lijst staan, en Daens met De Backer op eene andere lijst. Is 't klaar genoeg, menschen frrtnrl Ni mme Heden namiddag zullen onze utiCU. niCUWöi heeren kandidaten voor het Se naat als gekozenen zonder strijd worden uitgeroe pen. Eerste klopping garde a vó voor de tweede De Meimaand, de Moeder Gods aanroepen eu vereereu, de Moeder van 't Volk, van 't werken- de Volk...A Alle dagen, 0111 8 uren avond», Rozen- kransen Sermoen in onze Sint Martenskerk. Christene democraten, allen ter kerk Donderdag 5 Mei groote Meeting, door Planc- x kaert, t'Aalst.... 't Is Icn 8 uren 's avond», x dat Plauckaert donderdag spreekt t'Aalst, ten x 8 uren. (x 't Land van Aelst, 1 Mei, 2" en 3° blad). Komt Planckaert misschien den Rozenkrans voorbidden ter eere van de Moeder Gods Uwe strijd is voor God en de Religie, niet waar, Land Oh, uwe inzichten zijn toch zoo zuiver 1 Eene bovennatuurlijke hand geleidt u 't is wellicht de Moeder Gods zelf, die u naar de meeting leidt in plaats van naar de kerk Ja, misschien de Moeder Gods zelf, die u ingeeft van meeting te houden om 8 uren, op hetzelfde uur dat de Rozenkrans ter harer eer gebeden wordt Kruist uwe armen op de borst en slaat uwe oogen ten hemel, o vriend 't werk dat gij ver richt is toch zóo edel, zóo heilig Vien. Dag kozijn, ge ziet er uit gelijk ne Meiboom. Stien. Och, kozijn ook, als 't zonneken op u lacht, wa kunde al beter als tegenla chen Vien. Zie, gij pakt alles zoo nog ten zijnen besten op g'hebt gelijk. Stien. Maar, kozyu, ik vind dat 't leven te kort is om daar mee een wezen te loopen gelijk een doorgesueè bitteraafoch Heere, dat God be waard is wel bewaard. Vien. 'k Hoor u da geerne zeggen, dat is ge klapt gelijk de brave menschen uit den oün goeien tijd. Stien, Maar, kozijn, wa zullen wij zeggen over den oorlog V:> Vien. Ge zijt gij.toch ook mee Spaanjen ze ker Stlen. Of ik moe Spaanjen beu! Zie, mensch, da'k azoo aan die Amerikaausche vellen kost 1 Vien. Wa leelijk volk toch, die Amerikaau- ders, z'handelen gelijk barabbassen 't is goed te zien dat protestanten ziju. Stien. 't Is waar, want 't is effenaf stelen of toch probeeren dat ze doen, en dat is rijk gelijk de zee diep Vien. Eu dorveer riskeeren z'hun da tegen t pover Spaanjen 1 Ja, 'k zal 't ook zeggen da 'k aan die vellen kost, ik beet erin. Stien. Eu wilde na ne keer iet weten: de ga zet van de donchisten is ook tegen de Spanjaars, en dat schrijft altijtj tegen de geldmacht oei, oei Vien. Is'tte verwonderen, kpzijn? Ze was met de Joden ook, tegen Frankrijk, in da proces. Stien. de Joden zijn 't geld in specie Vien. Och Heere, da volk doe mee met al dat oppositie doet: wat zoün z'anders, ik vraag t'u? Stien. Réeel, ik begin er compas sie mee te krijgen fleus is 't abattoir den 22 Mei Vien. Ze zeggen, dat de cheffen, als z'er op peinzen, van d'eeu bezwij ming in d'ander vallen, dat ze mee ge- heele nachten in kolieken liggen. Stien. Ik heb dat ook gehoord. Vien. Ze spreken ook van appel flauwtes, en dat 't gelijk is wat dat z'e- ten. Stien. Da wordt gezeid geeuen smaak niemeer, alles gelijk patatten zonder zout. Vien. 't Is de perblieke straf die begint, kozijn, wij hebbeu het met hon derden keereu onder ons gezeid,ewoor Stien. En wat zou 't zijn, kozijn, dat de liberalen en de socialisten ne keer de volksfoppers lieten loopen Vien. O gi mensch, dan smolt de donsjisterij gelijk een bolleken vet. Stien. Maar de grond van die zie len is judasserij, kozijn, een spel dat ze zoün willen verduiken met liberalen en socialisten, moor Vien. Laat ze maar doen, laat ze maar komen mee afgelekte en afge keurde dommecraten, gedoemd door den Bisschop en den Paus, en mee li beralen en socialistenwij hebben hun nen taroef gezien. Stien. Ge zegt het wel. Over veer tien dagen zei de oude Paus nog aan de belgische pelgrims x Ue katholieke meerderheid van de Kamers moet nog ondersteund worden en versterkt. Vien. En die laplanders, diegéa- lieerde van de francmassons en de soci alisten zetten hier alles in 't werk om de katholieken ten onder te brengen. Lieve hemel 1! Stien. Laat ze nog maar ne keer hun hert ophalen, kozijn wij zullen daar den 22sten mee naar den abattoir trekken en ze daar ne keer een neep draaien, dat ze op God eu al ziju heili gen zullen roepen. Vien. Attanchon, kozijn ge zult wel zien dat na den 22sten de pansjkes zullen afslaan. Want, luister, iedereen eu weet het nog nie, maar 't donsjemu- ziek heeft een nieuw vel van doeu voor den trombaal, en 't schijnt dat den die nen die meest zal onderliggen in de kie ziug, zijn vel zal moetcu uitdoen om over den trombaal te spannen, en dat ze van den anderen zullen klarinetten maken. Stien Vien. beraal en - Zou da waar zijn, kozijn Geheel zeker,en van den li- den socialist, die opkomt, daar spreken z'af voor peerdevleesch, socisdeboloenj, ge weet wel. Stien. Eli, 't is 'teerste d'ak... Vien. Oei, ik weet nog al, maar 'k moe nog zwijgen, 'k Weet hoeveel da ze gekregen hebben van de logies om de katholieken omver te krijgen, hoeveel voor de meetingen, hoeveel voor de ga zetten, allemaal betaald door de franc massons. Brrrr Stien. Luister, Vien er moet daar kort spel mee gespeeld worden waar dat do Judassekliek komt om te spreken, achter roepen, inhalen van aan de statie mee kastrollenmuziek moest Judas, 't hoofd van die bende van over 19 honderd jaar, wedrom komen, 't volk steenigde hem. Vien. llravo, kozijn. Alla, 't eu is maar eenige dagen niemeer, God zij gedankt, en dan.... Stien. Naar den abattoir, zeg ik. Als dit geen Loopende Nieuws. Te Esscüeiie werd het huwe lijk gesloten van J. Hoppenbrou wers, een wedu wenaar met kinderen, met de' weduwe Van Es, die 7 kinderen meebrengt, zoo dat het nieuwe huisgezin 18 koppen telt. Al gezegend huwelijk is Onze Ko ning Leopold heeft de Vlaamsche Wet met zijn handteeken bekrachtigt. Te Appelterre en Bacrdegem gaan staties ingericht worden en de werken aan de statie van Aal»t zul len dit jaar nog in den gang gestoken worden. De spoorwegwerklieden van Parijn dreigen in werkstaking te gaan. Alfons Wauters, de geleerde geschiedschrijver en archivaris van klru»Mcl, is zondag overleden in den ouderdom van 77 jaren. Hector Le Bon, van Antwerpen, heeft geweigerd zich op de lijst der Aalstersche daen sisten te laten zetten de druiven zijn te groen, zegt het heerschap. De toestand van M. Nothomb verbeterd nijg. Generaal Daelman zal onze Koning vertegenwoordigen bij de in huldiging van den Congoapoorwcg. Tot Hru»»e! werden Zondag niet min dan 17,000 duiven opgelaten 1 Te Uruggc hielden de socialisten eene betooging ter gelegenheid van hun eerste-meifeest er waren juist zooveel manifestanten als transparan ten Maar maandag, te Lier, daar was 't een ander paar mouwen De groote Vlaamsche betooging, aan wel ke 54 maatschappijen deel namen. Over de 3000 Belgen zijn in bedevaart naar Loprdcs vertrokken. Een die verstand heeft van vallen is zeke re Karei Hendrickx, loodgietersgast, te Antwerpen. Hij tuimelde van een hoog dak en ging al schuifelen naar huis. Ne koewachter, 15 jaar oud, van iHocskrocn, beticht van dubbe le brandstichting, is tot 5 jaren opslui ting veroordeel Iu ons laatste nummer hebbeu wij bewezen, door de ge schiedenis van Cuba, dat dit eiland altijd den eigendom van Spanje geweest was, en dat de eischen van Amerika dus op Cuba zeer onrechtveerdig zijn. De Cubaners, die hunne onaf hankelijkheid begeeren, schijnen zelfs Amerika te vreezen en zouden nog liever Spaansche dau Amerikaansche onderdanen blijven. Laat ons nu beginnen met te zien wie van de landen de sterkste vloot en do beste bemanningen bezit. Do Amerikaausche vloot telt 31 zeebouwende schepen van werkelijke gevechts waarde. De Spaansche vloot telt er 29. De Amerikaansche marine telt 1,662 officieren en 13,750 man. De Spaansche marine telt 1,727 officieren en 23,000 man. De eerstgenoemde lijdt echter voortdurend aan gebrek van voldoende en geoefende bemanning, terwijl de Spaansche ma rine-reserve zeer sterk is. Daarentegen zegt men, dat op de Amerikaansche oorlogschepen meer werk gemaakt wordt van schietoefeningen. Onder de bemanning der Amerikaansche schepen vindt men allerlei rassen eu natiën men beweert du op een Amerikaansch oorlogschip, dat te Hong-Kong lag, vijl. tien talen gesproken worden. Dapperheid mag overigens aau beide kanten verwacht worden, maar Waar liggeu die scliepcu 7 De Spaansche vloot ligt gedeeltelijk op de eilanden van Cap- Verteenige schepen zijn bezig met toebereidsels te maken om te vertrekken de overige zijn in Uavuua, de hoofdstad vau Cuba, het middenpunt van den spaansch- amerikaanschen handel en een der belaugrijkste handelsplaat sen der Nieuwe wereld. De stad telt 200,000 inwoners, is gelegen op een schierei land, in eene prachtige streek, te midden van koffiplantagies en palmenlaneu. De huizen ziju niet hoog eu hebben de gevels groen, rozig, geel of blauw beschilderd. De bijzonderste monumenten zijn de kathedraal, die het overschot bevat van Christoffel Columbus, te Havana ge bracht in 1796, en de schouwburg van Tacou, iu 1836 ge bouwd, een der grootste zalen der wereld. 4000 toeschouwers vinden er plaats. De haven bestaat uit drie baaien, deze der Reglia, deze der Gusaabacoa en deze vau Altares, beslaat eene uitgestrektheid vau 23 kilometers eu is 11 meters diep. De stadskaai is 2 kilometers lang. In de haven vaart men langs een kanaal, 3ó0 meters breed op 1500 meters lang. Zij wordt verdedigd door 2 forten eu eene citadel, deze der Cabana, die bijna oninneembaar is. De Amerikaansche vloot heeft gedeeltelijk Hong-Kong in Asia verlaten, verscheidene schepen liggen voor de haven van New-York, die ware zij ingenomen de nederlaag der Ameri- kaanders zou te weeg brengen, 12 andere schepen zijn ver trokken uit Kay-West. Dat is een klein eiland, dat slechts 9 kilometers lang op 2 kilometers breed is het ligt ten zuiden van den staat Florida tot welken het behoortzijne hoofdplaats is Kay-West-City, dat nu 12 duizend zielen teltover eeu 20 tal jaren had zij er slechts 3 duizend. Het eiland ligt enkel 5 tot 6 meters boven de tij der zee eu beheerscht den zeeweg naar New-Orleans en andere havens van de golf van Mexiko. De bevolking leeft van sigaren en het sigarettenmaken en van hetgeen het redden van wrakken opbrengt. Men beweert zelfs, dat de inwoners middelen aan wenden om de schepen te doen stranden en ze dan uit te plun deren. Kay-West heeft een groot krijgskundig belang. Tijdens den Secessie-oorlog bleef Kay-West in bezit der Verbondenen, die van daar uit de havens van het Zuiden insloten. Kay- West heeft eene schoone rede van 7 meters diep. Ook wordt deze geregeld bezocht door amerikaansche oorlogschepen de 481 - let door de vragen der ongelukkigen, die de oogen onaf gewend op hem hielden. Albrecht, om hun doodelijken angst te verminderen, beklom den ringmuur. Na eene wijl de worsteling van op do gaanderij aanschouwd te hebben, verhelderde zijn aangezicht. Een glimlach speelde om zijne lippen en hij riep tot de nieuwsgierige menigte x Weest gerust. Alles gaat goed. Hoe moedig 1 Wel ke dapperheid De vijand deinst terug en onze krij gers vliegen pijlsnel de stad uit.... Bravo!.... Bravo!.... Ha thans is de groote slag geleverd Het lot van Aalst, van gansch Vlaanderen, wordt bevochten Leven of dood, vrijheid of dwingelandij Ach, waarom? en tranen van afgunst biggelden langs zijne wangen, waarom weigert mijn arm zijnen dienst in ditoogenblik?.. Hoort dat krijgsgetier en wapengeklank Welk bloedig gevecht!... Wat razende aanval!... De pieken en bijlen gloeien als vuur... Goed Toe Nog immer zijn de vijanden buiten de muren gehouden.... De wapenknecht zweeg eenen stoud. Het oorlogsge- druisch rommelde heviger en heviger over stad en kas teel. De weerloozen begonnen te hopen, vielen biddend op de knieën en stamelden O God, sta ons bij En Albrecht beloerde weer de warrelende scharen. Edock thans fronste hij de wenkbrauwen, scheen eenen traan af te wisschen en sprak met versmachte stem x De strijd neemt toe... Ai de Aalstenaars wijken achteruit... n x O God zuchtten de ongelukkigen. x Wee Het wraakgeroep der strijders nadert gromde Albrcoht spijtiger. x Laten wij bidden snikte de menigte, x Onze-Lieve-Vrouw-teu-Druiven, sta ons bij I hak kelde een grijsaard. x Sta ons bij herhaalden de verschrikte inwoners, x De vijand plolt man op man neer... Onze graal Dirk, Iwein en Daniël vechten als leeuwen... Zij hakken r'

De Volksstem | 1898 | | pagina 2