J? M* -= VOLKSPARLEMENT s- J 4 Brief uil Geeraardsberaen. Dendenvindeke Nieuws van soorten. I i 1 Vien. Kozijn Stien, ik kom om uw advies. Luister Zoun wij ons niet voorstellen voor de Kamers, 't is fleus kieziug Stien. Kozijn Vien, is da nu een vraag, en ge zegt het dan nog serieus op den hoop toe Zie na, ge bekijkt mij vlak in mijne oo- gen gelijk nen oün juugen. Vien. Waarom zou'k op zij kijken, kozijn Stien. Kozijn, azoo een vraag voor ne simpe- len mensch gelijk ik en gij d'ak nie en wist dagge aan geen flesch en komt, ik zou moeten peizen dagge janeevel gedronken hebt. Vien. Omda'k u nu vraag of dammen ons willen voorstellen voor de Kamers Stien. Ehja, dat en zijn, parblé toch geen posten voor nen werkmensch zonder geleerdheid treffelijk genoeg, da wel, maar wa zoume wij daar gaan vertellen, ik vraag het u, dagge moest serieus spreken Vien. En 'k vraag ekkik dat azoo omdat er zooveel zijn die nie beter en zijn als wij en dat doet allemaal mee voor de Kamers Stien. Zie, kozijn, nu is 't wel ik hoor waar dagge naartoe wilt g'hebt gelijk in uw raison. Vien. Ehjo, Stien, 't en is maar om te zeg gen, ge weet wel, dagge van tegenwoordig, als ge sommige mannen ziet doen, dagge zoudt moeten peizen dagge meugt zijn of geweest hebben al dagge wilt, dagge toch nog altijd goed genoeg zijt om in de Kamers te zitten. Stien. Dat is waar, kozijn. In den tijd ging dat af op een geheel ander gedachtne prosantant da was geleerd, geheel dikkels 't puik uit, en man zijn van opzien en opinie, en nu in de Walen zijn er verschillige herbergiers presantaut. Vien. 't Is alzoo. En 'k vraag mij af wat dat da daar zit te doen zonder geleerdheid, mee ruzie hunnen naam kunnen schrijven. Stien. Is 't hier t'Aalst veel beter, kozijn Als ge dat peist, da Pie hem ook durft op rang zetten Vien. Ba marinteka neen't Ook lachen er de menschen ge noeg om Stien. 't Is toch waar, war, dat er hem ook al wilt op rang zetten nen oü zeeveraar, zonder geleerdheid, die een gazet vol krabbelt, alle weken 't zelfde, al tijd stoverij. Vien. En alleens nog geen fransch kennen !1 Stien. En da waar nog allemaal 't minste,ko zijn als hij nie mee en zou kunnen klappen of de presantanten nie verstaan, zoün z'hem ginder in een muitjen kunnen aan den muur hangen en hem laten schuifelen maar da komt hier op als vijand van 't katholiek. Vien. En als alliée van de francmassons, 't is waar Stien. Te gaar met de liberalen, die zeggen dat er geene God en is, 't staat alle weken in hun ne slechte gazet. Eu da zit gestoofd en gebreên bij die afgevallen christenen.... Mijn bloed kan... Vien. 'k Wil 't gelooven, mensch, de male- dikse Stien. En dat stelt hem op rang mee ne soci alist, die roept Noch God noch Meester Vien. Ai, kozijn, wat vloeken en daar nes telt dien donsjeuboel meê I... Stien. Laat de kiezing daar zijn, Vien Het volk en is niet blind ze zullen z'een kotering ge ven dagger niemeer en zult hooren van spreken. Vien. Maar 'k heb hooren zeggen, die man zal stapelzot worden, dat Pie hem te Gent ook op rang zet tegen twee ministers. Stien. Och Heere, ja en hij zegt er bij als hij niet gekozen en is, dat de wereld zal vergaan. Vien. Zegt hij dat waarlijk Stien. Zeker hij bedreigt de boeren mee 6 maanden regen als hij onderligt. Vien. Hij wilt zeker spreken van zijnen zee ver, die hij al vijf jaar lang onder 't volk doet stroomen Stien. Zwijg, kozijn tot de kinderen toe be ginnen er mee te lachen met die lijst der 4 geleen de mannen Vien. Da weet ikEergisteren passeerde er eenen van die vier in ons straat en de jongens hoo ren dat thuis vertellen, en er riep eenen achter dienen charlatan Ne moljer in de Mei Stien. 't Was wel gepasthad ik daar tegen geweest, ik kocht hem om ne eens abeliekes. Vien. Joramer, en da was azoo jong goed on dereen en no grooten bij of twee, en de die riepen op de vier maunen, ge weet welVier dikke krui noten voor vijf eens Stien. Gij moest gij zeker lachen, kozijn Vien. Ge kunt dat wel peizen, en geheel de gebuurte. Stien. Alia, alia, die mannen en moeten nie gespaard worden ze moeten er aan. Vien. Zwijg. Als ik op de kiezing peis, word ik veertig jaar jonger, al't saateka rijst uit mijne beenen en 't roozeraatis is er uit. Stien. Gij zijt nog eenen van d'ou goei, ko zijn Vien. Halt, kozzen 1 Altijd en eerst vooral voor de partie zelle fie van 't katholiek zeg ik, en van d'ander roep ik Een half pond kezzen bou- marchéeeee 1 Stien. Goed geroepen, kozijn Ze moeten de ketel inroeff, de moeilje in en 't scheel daarop. Vien. Zeker, ze zullen verkoo- pen gelijk peperkoek Wie draagt er nog vier goei peperkoeken mee voor tien eens I Stien. g'Hebt gelijk den tobben in, zog ik Gooien, goeién, goeien nieuwen haring voor de ge zondheid Vien. En laat de kiezing komen, dan gaan wij met die vier geleende manuen en mee hun bui zen op de merkt staan, en wij roepen gelijk dien vent met zijn pakken tegen de wormen en om sto ven te kuischen Wie wilt ze die vier Wa ver- koopen wij die Op een ander betaald ge die vier frank maar wij verkoopen om ze kwijt te zijn; wie wilt er die vier Zij en kosten geen vier frank, ot geen drij, of zelfs geen twee, noch geenen frank en half, noch geene frank, noch zelfs geenen ar men halven frank, ge krijgt die voor... voorniet, voor ne cadeau voor vrienden en kennissen. Stien. O gie scha jongen van nen kozijn, ge doet mij verslikken van 't lachen 1 Vien. Wa zou ne mensch daar anders mee doen als lachen mee die tisten Stien. Zeker, 't is waar. Wacht, wij zullen ze tegen den 22sten ne keer zoet zetten op nen slijpsteen. Vien. Scheerrrrrrrrrrlasleeeeeeeip Verleden week gaf de felle roode kandidaat van onze stad eene meeting te Idegem. Daar hij daar geene plaats gevon den had (in Idegem is de soci- alisterij nog niet binnen ge drongen) om zijne onnoozel- heden af te geven, trommelde hij eenige nieuwsgierige jon gens bijeen op eene partij land, aan de uiterste grens van de gemeente. Daar, in eene echte marolletaal, begon hij uit te vallen tegen de pachten, de hee- i en en den eigendom; allen waren dieven, de boeren waren slaven. t Is waarlijk spijtig, dat er daar niemand was om hem te antwoorden M. de gelukzoeker, gij komt hier uitvallen op den eigendom, maar op welk goed staat gij hier? Gij, die over eenige jaren te Onkerzele uwe aardappelen liet vervrie zen, zoodanig dat zij met Paschen nog de bewon dering der gemeente opwekten, gij, die bij nie mand geen werk meer vond, omdat gij de gazet ten aan uwe medewerkers te veel uiteen legde en zoo het werk te veel verhaaste, gij die niets be zat en die, na eenigen tijd de werklieden misleid te hebben, door uwe schijnheilige lastertaal, nu een magazijn bezit, een cabaan en hoed draagt en deel maakt van ons rood gemeentebestuur, wat komt gij hier op den eigendom uitvallen, en dan nog op het land die u toebehoort! Begin eerst dit stuk land te verdeelen met uwe ongelukkige verdwaalde bewonderaars en komt dan uw col lectivisme ophemelen. Tegen den godsdienst waren volgens hem de brave socialisten ook niet. Maar de boeren van het kanton Geerardsbergen hebben het kunnen zien verleden zondag in de straten van onze stad. De genaamde Van derwas vrijdag laatst gestorven. Hij maakte deel van eene maatschap pij der vrije gedachten en wierd civiel naar den put gedragen. Het is nochtans geweten, dat die man op zijn uiterste een priester wilde, maar dat vrouw en vrienden hem de toenadering tot den dienaar Gods belet hebben. Om 4 ure vertrok de manifestatie uit het sterf- ïuis, en doortrok de bijzonderste straten der stad, voorgegaan door 6 trompetblazers en twee roode vlaggen, gedragen door vier mannen met gezichten van omringd en gevolgd van zijne vrije vrienden, zoo is die ongelukkige naar het kerkhof gedragen geweest. En wie heeft men achter dit lijk gezien De meesten verdwaalde werklieden dan al deze die men op de kiezerslijst niet vindt, vreem de gelukzoekers, en nog weinige die men nooit achter eene begrafenis ziet, met roode kaken, die moesten meeslenteren omdat zij leverden, of die door die manifestatie in het keeren eenige pinten zouden verkocht hebben. Ziedaar de voorstaanders van vrijheid en ge- ijkheid, ziedaar het werk dier mannen die zich op den buiten uitgeven voor lammekens. De in richters van dit feestje zullen dat later zich wel gedenkenwij zien hier nog van die voorbeel den. Jefken Spijnet Zondag gaf er het muziek een betalend concert omniet de op brengst een uitstapje naar Oos tende te doen. Menige persoon, die er geweest is, vertelde dat er een schroom van volk was, dat het er als een wellustige hol van gemaakte schoone en kostelijke bloemen op de hoofden van het talrijk vrouwvolk was, en dat men daar aan zou moeten besluiten dat het daar ten minste toch zulk geenen slechten tijd is als het wel ee nige ophitsende gazetschrijvelaars en vroegere meetinggevers beweerden Denderwindeke had Zondag eene subiete dood. Petrus Regaert, metser, was na zijn eten een noenslaapken gaan doen. Als men ging zien waar hij zoo lang bleef, dan vond men zijn lijk. Gaan slapen en in de eeuwigheid ontwaken 't is toch nog al erg en om de mensch op te wekken altijd bereid te zijn om voor den oppersten rech ter te verschijnen. tli-unnel. De 2°, 3e, 120 en 13' linieregimenten zijn uit hunne respec tieve garnizoenen Brugge, Dender- monde, Yperen, Oostende, Luik en Namen per bijzondere treinen naar het kamp van Beverloo vertrokken voor het houden der jaarlij ksche schiet oefeningen. 3700 milicianen, welke in onbepaald verlof waren, zijn naar de dépots geroepen al de treinen waren voor het vervoer der troepen tot het maximum gebracht. De Koning zal den 15 Mei in Belgie terugkeeren. Hij zal te Oosten de aankomen en daags nadien naar Brussel gaan. f-i'eetuieflnbeef/i'u. Dinsdag avond is Anna Gillias, oud 17 jaar, ten huize van Jos. De Smet, Peniten tenstraat, waar zij als kleermaakster werkte, van de trappen op de vloer- steenen gevallen. De val was zoo erg dat hare hersenpan gekloven werd. Zij overleed eenige uren nadien. Het was de eerste dag dat het meisje in dit huis werkte. OoHleeteele. Dinsdag namid dag kwam de zoon van M. Van de Velde, brouwer, met zijn gespan op Smissebroek. Hij moest uitsteken voor een ander gerij, zijn paard verschrik te en sprong in de haag, zoodat de brancar brak. Het paard ging voort op hol en liep in volle vaart de straat in. Op den hoek van de straat liep het tegen den wegwijzer, die met den zwa- ren arduinsteen uit den grond gerukt werd. Het gespan werd geheel ver brijzeld en het dier werd deerlijk ge kwetst. De geleider kwam er met ee nige lichte wonden van af. Petef/hetu-bij-iiet/t tte. Bij den kleermaker G. Claeys-Vanden Bossche heeft men woensdag nacht voor meer dan 2500 fr. ellegoederen gestolen. Men heeft er een deel van weergevonden in een koornveld. Via no Brand! Woensdag der verledene 4 week is te Viane achter de kerk eene tweewoonst afgebrand bewoond 't een deel door Joseph De Ley, en 'tander door zijne zuster. Alles is verzekerd. Oorzaak onbekend. Gebrek aan water heeft belet te blusschen. Loopeivde Nieuws. Tot Wettere 11 is Zondag in een her berg een bloedig gevecht ontstaan tusschen gebroeders ja, men zegt zelfs, dat er eenen zoo erg gewond werd dat hij maandag aan zijne wonden is gestorven. De dader heeft zich gevan gen gegeven. Dijnsdag morgend moest men in de static van Aalst nen wagon blusschen, die onderweg van Brussel in brand was geraakt. Eene tijdelijke school van melkbereiding gaat geopend worden te BORSBEKE. In Italië gaat het er schrikkelijk toe 't Volk dat in opstand komtte Mila- nen en Florencië werden honderden personen door de troepen doodgescho ten eene algemeene revolutie dreigt los te breken, 't volk kreveert er van honger. Tot Eecloo ziju de kandi daten voor Kamer en Senaat zonder strijd gekozen verklaard. Te Ninove komt de politie vier stramijnen aan te houden, die door den jugedepé dan ook zonder beslag voor twee jaarkens naar 't pensionnaat van Hoogstraeten ge zonden werden. Nu dreigen de koet siers van OOSTENDE in werkstaking te gaan... Wij zullen die keeren eens onzen vierden zenden om hunne zaak te regelen. Op 22 Mei gaat in Kor- trijk de jaarlij ksche H. Haarprocessie uit... Ze vertellen daar wonderen van. De apostaat Charbonnel heeft hier met zeveu haasten zijn matten opgevou wen en de wijk naar Frankrijk geno men. 't Was hoogen tijd, want de hare mutsen zaten achter zijn pollevieën Oei, dat ware toch te wreed Men ver zekert dat al de Amerikaansche zende lingen te Sierra-leone vermoord zijn. Op eene meeting, door de Daensisten, te Denderleeuw gehouden, waren juist 12 personen aanwezig... Ze waren precies compleet om een partieken bil jard te spelen, hetwelk die sukkelaars dan ook gedaan hebben. Onder de kandidaten, die regelmatig zijn voorge steld voor de algemeene kiezingeu,wel ke verleden Zondag in Frankrijk plaats grepen, waren 17 bulten, 3 een- armen, 94 manken, een man zonder beenen, die op een wagentje rijdt, 12 hakkelaars, 6 dooven, 2 blinden en 3 lammen De komedie van 1 Mei is overal uitgebrand gelijk een keersje van een oordje 't socialismus is gewel dig aan 't zakken. Te Nclrclbckc is er een man het hoofd afgereden met over den ijzerenweg te loopen als de trein juist aankwam. Te Leuven, in de Dietscbestraat, dronk zondag ecu kind van 18 maanden oud, uit een flesch je atrophinc, een hevig vergif eenige oogenblikken later was 't bloei ken in den hemel. De nieuwe bur gerwacht zal volkomen ingericht zijn tegen 1 Juli. De plegers van den moordaanslag op den koning van Grie kenland zijn maandag morgend den kop afgekapt. -- Onze IN. Woeste is grootofficier der Leopoldsorde benoemd. Hartelijk proficiatIn Engeland woont er nen gewezen postmeester, sir Robert Taylor, 114 jaren oud. Gele zen in het Kamerverslag: M. Loband- Dat de kamer zich niet verontruste ik zal kort zijn.... En zijne redevoering besloeg 17 kolommen en lialfü! Wat zou het zijn, moest hij niet kort wezen Zondag had tot Tienen eene liberale manifestatie plaats. 186 maatschappijen hadden zich laten in schrijven en SLECHTS 116 zijn thuis gebleven Ai, ai, 't is grof, zei Nollen en hij sloeg zijn deur toé Amerikaansche moed en sommiteiten. Het 7° regiment vrijwilligers van New-York, samenge. steld uit de zonen van de rijkste inwoners der stad, heeft met 1,063 op 1,069 stemmen geweigerd deel aan den oorlog tc nemen. Vrijdag morgend heeft men voor het lokaal, waar het 7° vergaderd was voor de oefening, witte pluimen die in Ame- rika het zinnebeeld der lafheid zijn, gestrooid. Te Atlanta in den staat Georgia is een bataljon van de 250 der schoonste meisjes des lands. Dit korps, dat eenig is ter wereld, heeft uit de officieren da Unie eenen kolonel gekozen. Echt Amerikaansch en een beetje zot daarbij De Amerikanen hebben al hun lokomotieven doen fluj. ten als de oorlog verklaard was begrijpt ge daar den zin niet van Vroeger werden na de zegepraalde klokken geluid duizend lokomotieven doen fluiten voor het gevecht... dat Amerikaansch I Edison bereidt een vlieggevaarte, hm dat de vijandelijke vloot hm op eens hm! hm! moet verdelgen! Wie maakt dien grooten uitvinder belachelijk Hip hip hourrah I Amerika heeft zeven schepen gekaapt vóór dat de oorlog verklaard was en die naar.... Amerika vaarden Dat zijn mannen, hé De cirk-kolonel Cody en Pawnee-Bill Hantrez mochten lientrez médème gaan met hun cow-boys of koewachten den verkenningsdienst inrichten. Buffalo-Bill, de(n) rosse(n) Arend en het Razend Everzwijn komen achterna met hun roodhuiden New-York heeft een baaklicht van 200,000 millioen was. kaarsen en als nu de vijand 's nachts komt hee ehirel dan zien ze hem komen De handelaars in bterrenstandaards en Cubaansche vlaggen kunnen niet genoeg leveren en doen gouden zaken O Humburg O Yankee!... He is very good fellowen heeft veel dollars le nerf de la guerre maar hij stelt het nu toch wat te gek aan, 't is ditmaal in de raugon niet der Spanjaards dat Don Quichote te zoeken is. Een drukpers op het water. De New-Yor k-Her aidhet grootste dagblad der wereld, be zit een aviso die de gebeurtenissen van den oorlog op het'wa ter volgt. Daar zijn 14 letterzetters op met een drukmachiea en 3 opstellers die de gazet opstellen en drukken en ze 3 maal daags aan land zenden. Eerste zeeslag voor Manilla. Zaterdag werd ten 11 1/2 ure 's nachts de aantocht der ame rikaansche vloot aangekondigd door kanonschoten, gelost door de forten aan den ingang der haven van Manilla. De amerikaansche schepen voor Cavite verschenen, poogden zich een doortocht naar de haven van Manilla te banen, °doch zij werden beschoten door het krijgsarsenaal en de spaansche vloot, welke laatste door eene aarden batterij beschut was. Het gevecht is zeer hevig geweest, en omtrent 9 ure ■moT- gends trokken de amerikanen achteruit in de richting van Ba- hia, zich achter de vreemde koopvaardijschepen verschuilend. Er is brand ontstaan aan boord van de Reina Christina, dié buiten gevecht gesteld is, en een ander schip is ontploft. Het aantal dooden. Het aantal dooden is overgroot. Men weet het juist aantal nog niet. Doch wat men reeds zeker weet is dat er in de zee slag van Cavite 400 Spanjaards het leven verloren. Al de an dere slachtoffers moeten Indianen zijn. De stad Cavite werd erg beschadigd door de amerikaansche kanonballen. De overgave van Manilla. Na de verdelging der Spaansche vloot, weigerde do gouver neur van Manilla de stad over te geven, niettegenstaande den eisch van admiraal Dewey die dreigde meteen bombardemeut. Met te weigeren leverde de gouverneur-generaal August dus de hoofdstad der Philippijnen nutteloos over aan de te- schieting. 485 Waar is Lauretta? was het eerste woord des vaders. Waar is Lauretta? n klonk de eerste vraag des bruidegoms. Zij leeft, zij is verlost riep Boudewijn met fierheid en zijne wangen kleurden van moed en ziele- vreugdeMijn eed is volbracht de schaking gewro ken n Dirk en Iwein stonden hand in hand. Een onbeschrijfelijk jubelgetier heerschte onder de verheugde wapenknechten en de triomfkreten stegen hoo- ger en hooger. Gode zij dank Nu is de zege volkomen sprak Dirk bewogen. De minstreel verhaalde hoe hij Rambold het hoofd doorkliefde hoe hij, met Lauretta in de armen, het kas teel binnenvluchtte en haar te midden der verschrikte in woners liet glijden. Bij dit verhaal glinsterden tranen van geluk als paar- len op zijne bebloede wangen en hij voelde het geluk in geheimzinnige gulpen het lichaam doorstroomen. Het klimmend gevaar, sprak hij eindelijk deed waarschijnlijk die weerlooze wezens verder en verder vluchten. Nog waren deze woorden niet uitgesproken, of Lau retta kwam tusschen eene groote menigte, met Albrecht aan het hoofd, uit het kasteel toegesneld. Met uitgereik te handen ijlde zij vooruit en viel in de armen van Dirk bij den hartschrceuw VaderVader Mijn kind!... mijn kind!... snikte Dirk, daar hij Lauretta met brandende lippen zoende. En zij, zij zuchtte op zijne borst En Iwein, va der?... n Iwein? myn kind,... de held staat daar! n En do verloste bruid wierp hare armen om den i C Tj

De Volksstem | 1898 | | pagina 2