Aalst. - Om Zondag en Maandag. NIEUWE TRIOMF. AUIMAAI1DE. JSS„g9 M; Galmaerden.- Onze Gekozenen. Volksparlement. Brief van M. Pr. Hoebekc, Katholieken. Davignou, Simonis. Katholieken. Barboux, Delhez, Loslever, Boswick. Hoei. Getal stemmen 33014 Katholieken. Liberaal-socialist. £ijon, 13549 Hubiu, 18226 Jerwangno. 13879 Mouton. 18987 Do liberaal en socialist zijn gekozen. Senaat. Liberalen. 23286 d'Andrimont, 20212 26301 Lejeune. 21438 Kamee. Liberalen. 21238 Féron13034 21142 Jacques, 13196 21341 Mulendorf, 13073 21325 Poltzer. 13029 Socialisten. Dauvister, 17962 Do Brouckere, 18072 Gierkens, 17809 Malempré. 18498 oor den Senaat zijn de katholieken gekozen. oor de Kamer is er ballotteeriug tusschen ka- 'tholieken en socialisten. Getal stemmen 22976. Katholieken. Liberaal-Socialist. Pitsaer, 11380 Hénault, 10997 Streel, 11345 Mottard. 11343 Kr is ballotteering tusschen de vier kandidaten. Tongcrcu. Getal stemmen, 26401. Katholieken. Katholiek. Demaisières, gek. 14253 Gieten, gek. Indekeu. 8808 Socialisten. Bergmans, Hardyns. Hasselt. üe katholieke kandidaten voor Kamer en Se naat zijn gekozen zonder strijd. Getal stemmen, 13322 Katholiek. Liberaal. Ilclleputte, 10709 Bacdschclders, 2713 De katholiek is gekozen. Bergen. Getal stemmen, 85383. Katholieken. Liberalen. Delporte, 17956 Capouillez, 22566 Desguin, 17698 Demerbe, 23137 Dupuis, 17747 Dubiez, 22601 Dusart, 17720 Dufrane, 23021 Harmignies, 17907 Masson, 23248 Juste. 18555 Van Kerchove, 23325 Socialisten. Bastien, 43385 Brenez, 42873 A. Defuissean\, 43490 F Defuitóeauï, 43515 Maroille, 1"3141 Roger, 42605 1 ijf oc disten zijn gekozen en er is ballottee- .iu russchon MM. Roger, socialist en Masson, li jeraal. 15804 1665 1922 Katholieken. Liberalen. Boulvin, 34184 Clerx, de la Serna, 34112 Coppée, Derraine, 33900 Deprez, Despy, 33825 Dewandre, Levie, 33985 Fontaine, L'Olivier, 33764 Fourcault, Pirmez, 34221 Hanroz, Thibaut. 34104 Heymans, Socialisten. Caeluwaert, 67167 Cavrot, 66481 Destrée, 66696 Fagnart. 66658 Furnémont, 66702 Lambillot, 66517 Leonard, 66389 Vandervelde, 67107 Do socialisten zijn gekozen. Getal stemmen, 49655 Senaat. Katholieken. Liberalen. Cherquefosse, 22686 Crombez, Cosée de Maulde. 22658 Huet, Ivameh. Katholieken. Liberalen. 21763 22121 21878 21714 21751 21590 21565 21333 26218 26384 Duquesne, Hoyois, Mo y art, Stienon du Pré, 25245 Broquet, 23197 24786 deSéjournet, 23009 24738 du Chatclet, 22864 24842 Roger, 22661 Socialisten. Defaux, 6445 Hambursiu, 6438 Maes, 6422 Vandenberghe, 6368 De liberalen zijn voor den Senaat gekozen. Voor de Kamer is er ballotteeriug tusschen de katholieken en liberalen. Getal stemmen, 35499 Katholieken. Liberalen. Cambier, 15420 Heupgen, 12884 Ninauve. 15359 Ouverleaux. 12944 Socialisten, floyaux, 6929 Vinck, -6905 Ballotteering tusschen katholieken en liberalen. Getal stemmen, 54087. Katholieken. Socialisten. De Baets, 15712 Bertrand, Gravis, 16261 Macsart, Mabiile. 16664 Paquay. Liberalen. Hou tart, 15059 Neuman, 15121 Paternoster, 15609 22040 21916 21462 F.r is goen strijd geweest voor den Senaat. Voor de Kamer ballotteering tusschen katholie ken en socialisten. Getal stemmen, 49421. Kalholieken. Liberalen. de Paul, Dumont, Duquesne, Socialisten. Berloz, Grimard, Waltéry. Ei- is ballotteering de socialisten. 16091 Lemonnier, 13758 15961 Lesseau, 13433 15919 R. Warocqué. 13825 Afgescheiden socialist. 18065 Ilaye 729 17691 17312 tusschen de katholieken en Onze Katholieke zegepraal is zondag avond door onze Katholieke bevolking met vreugde vernomen geworden 't was als eene algemeene ontlasting want de vlek van 1894 drukte zwaar op 't gemoed van alle ware Katholieken en ook men had nu de verzekering dat de verraders van Chipka hunne te lang welverdiende straf kwamen te ontvangen. Op Chipka integendeel was het verwenschingen, tandeugekuars en geween; 't spookte er geweldig, ja vreeslijk. £n in de lokalen der Judassen zaten do duugezaaide groenen als door de hand Gods ge slagen. Onze Pie had hun immers wijs gemaakt dat hij zou triomleeren. In do Katholieke Lokalen was het integendeel vreugde, gejubel. Het Leve onze Katholieke Can- didaten en Leve Woeste I weergalmde bijna on afgebroken. In alle Katholieke Familiën, groot en klein, werd onze zegepraal gevierd. Buiten eenige onbeduidende botsingen door de groeneu en zekere liberalen vaantjes-broeken ver wekt, zijn er geene vechtpartijen geweest. Maandag namiddag had er eene ontzagwekkeude manifestatie plaats ter eere onzer achtbare geko zenen. Verscheidene duizenden manifestanten, allen deeluitmakende onzer Katholieke Maatschap pijen en Kringen, doorwandelden met vlaggen en kartels aan 't hoofd onze bevlagde straten en ver zamelden ter Groote Markt alwaar eene geest- aan ouzo gekozen driftige ovatie werd gebracht Seuateurs, MM. Van Vree kom, en de Kerchove en onze Volksvertegenwoordigers MM. Bethuue, De Sadeleer, Van der Linden en Woeste welke van op het balcou van oiA Stadhuis de défilé van den stoet bijwoonden. De toejuichingen der men gte waren ton gcooteren doele besteiad voorden vor- dnken dmatsminister Woeste, de moedige oen der catholieke zaak, die gedurende deze 1 arcu het bijzonderste mikpunt is geweest van de enijnige scmchten der groene en blauwe drukpers en voornamelijk, in dezen laatsten kies strijd, 't meest aan de beleedigingeu en lasteringen heeft blootgestaan. Het monsterverbond door onze drie auti-catho- lieke tegenstrevers heeft niets vermocht tegen den gezonden zin der bevolkingen onzes Arrondisse- ments en tegen hare onwankelbare gehechtheid aan de katholieke leerstelsels, aan 't Vaderland en Koningdom. Ook de zegepraal van onzen Woeste is schitte rend; hij overwint met meer dan 6000 stemmen den meest bevoordeeligde zijner tegenstrevers. Onze Woeste was zeer bewogen door de warme ovatie welke hem door de geestdriftige menigte werd gebracht en voorzeker zal de dag van maan dag 11., voor hem 'eene vergoeding wezen voor al moedwillige beleedigingen en beschimpingen die hij te verduren heeft gehad van wege dezen die hem de meeste erkentelijkheid verschuldigd zijn. De dag van maandag zou zonder eenige verstoo ring der orde, op de vredelievendste wijze zijn af- geloopon, want liberalen en socialisten dachten er niet aan onlusten te verwekken. Maar ongeluk kiglijk Priester Daens en zijn broeder, de gebuisde candidaat, leefden het voorbeeld hunner bondgc- nooten niet na. Gansch den dag hebben'ze post gevat voor de deuren huuner woningen, en riepen het volk tot hun, om opruiende toespraken te kun nen houden. Ze hielden zelfs vliegende meetings- kens voor knapen van 10 en 12 jaren die uit de school huiswaarts keerden. De gebroeders Daens handelden als ware op ruiers en verwekten gedurige onlusten rond Chipka. De heer Burgemeester Gheoracrdts en de heer Commissaris van politie moesten er verschei dene malen tusschenkomen en eiudelijk was men verplicht de gendarmerie te peerd te rekwireeren om den menigte die dreigde handgemeen te wor den uit een te verdwijnen. Eindelijk bij 't vallen van den qvond na dat de heer Burgemeester uitdrukkelijk aan de gebroe ders aan de gebroeders Daens had verklaard dat zoo zij aan zijne bevelen niet gehoorzaamden, hij hun door de Politic naar de permanentie zou doen leiden, zijn onze twee triestige volksopruiers al knorrende de poorten van Chipka binnen getrok ken. Dit was voldoende om de menigte doen uit een te gaan en een einde te stellen aan de bewe ging die gansch den dag in dees kwartier had ge- heerscht. Pieter Daens is naar 't schijnt, verbittert over dn schuldelooze transparanten welke voor de vens- sters van het Café Riche, estamiuet Au Pa vilion ji en 't lokaal des Catholieken Kringszijn geplaatst. Maar als hij de welverdiende spotter nijen van zijne tegenstrevers niet slikken kan, waarom dan het politiek strijdperk betreden? Ten anderen, na zijnen zesjarigen strijd van logen, laster en bedrog mocht hij zich aan erger ver wachten. Maar men heeft dan nog compassie met den snul En nu wij van de transparanten gewagen, zeg gen wij dat ze wonder wel zijn gelukt. Wij raden onze vrienden van den buiten aan ze eens te ko men bezichtigen Al wie langs hier over komt, bewondert het groot nieuw kruis dat er op den toren der kerk komt geplaatst te worden. plaatsen en ook in 't arrondissement Audenaar- de tusschen M.M. De Malander en Ferrant. M. de Malander heeft rond de 5000 stemmen meer behaald in de eerste stemming, 't Is de kandi daat die door den Poll der katholieken is voorge steld en al die voor de regeltucht is in eene par tij zal dus voor M. de Malander stemmen. De heer Ferrant komt op voor persoonlijken twist tusschenhemenM.de Malander. Wij vinden dat dit hoegenaamd geene reden is om de katho lieke partij te verscheuren. Nieuwenhove^oe hardnekkig toch de socialisten inde boos heid zijn, dat bewijst het volgende Niettegen staande hun slecht onthaal 's Zondaags voor de kiezing kwamen zij nogmaals terug op O. H. Hemelvaart en, waren zij bevreesd van hunne sprekers alleen te laten komen of was het om deze eenige toehoorders te verschaffen Zij wa ren ten getalle van 26. Om drie uren kwamen zij aan de Gemeenteschool en bleven er aan den buitenmuur stilstaan, het einde der Goddelijke Diensten afwachtende. Als 't volk uit de kerk was stapten zij voorwaarts. Iedereen zagen hun stil voorbijgaan en er kwam eenen uit den hoop, die riep Haast u maar allen rap weg hier van onze gemeente Na een tweehonderd stappen gaans begonnen de twee clairons, die hun verge zelden, te trompetten. Al de kinderen liepen hen achterna, maar van 't mansvolk geen een. De SQcialisten trokken naar eene meeting, waar zij hoopten eene meeting te mogen geven. Doch ie geen volk, 2C geene toelating. Jammer Voor het vet der keers lekt de kat den kandelew 1 en men vertelt dat de rooden it geld in de handen van den baas gestoken hebben en dat z'er dan toch mogen spreken hebben aan hun eigen volk. Onze mannen ti kken naar de meeting der ka tholieken te 1 tenderwindeke, ..aar het broeb- beide van zers. Voor een i5tal menschen be gonnen dan de revolutionnairs te roepen en te schreeuwen gelijk losgelaten duivels 't was na tuurlijk gedurig op M. Woeste, dat z'uitvielen. Deze van Geersbergen en Onkerzele meegeko men, plakten in de handen, telkens eenige woor den werden uitgekraamd. Zij keken naar 'thoop- ken volk, dat er stond te luisteren en deden tee- ken van mee te plakken, maar de toehoorders enkel bij toeval en uit loutere nieuwsgierigheid daar aanwezig, bleven onbeweeglijk met de han den in den zak staan. Een enkelè, die op den vreemde woont, maar toch van Nieuwenhove van geboorte, heeft ééns meegeplakt. Moet ge. toch van 't kwaad niet bezeten zijn om in 't mid den van een katholiek dorp den helschen socia- listischen praat te komen uitkramen Gezien dit tweede onthaal zijn zij al stinkende opgetrokken en zullen voorzeker hunne goeste hebben. Wij wenschen hun den wind van achter en naar den Oost, gelijk z'er door de kiezers gezon den werden. De portretten vau onze 6 Gekozenen op een en kel blad gedrukt, aan 10 centioraen. Reeds 7 duizend werden verkocht. Dezelfde aan 75 cen tiemen, praclitdruk, op papier-extra, om in lijst te zetten. De portretten vau M. Woeste zijn allen verkocht't naaste week drukken wij er. Doodbeeldekens der Judaskliek gratis op ons bu reel te verkrijgen. Steffe. Hoe is 't mogelijk, Jaau, dagge zoo lang wegblijft, en weten dammen hier azoo zitten te wachten uaar 't nieuws Jaan. Zwijg, vrouw, 'k heb 't eerst azoo wil len weten zonder erreuren, en na zclle, zie eens Steffe. 't Is waar. Alla, 't is goed, ik zie het al, en g'hebt geloopen, want uw hert gaat gelijk nen blaasbalk Jaan. Azoo ja, kapot zijn ze, fotti, die Judas sen, een buis, ewoor Wannes, een Luis gelijk de groote schouw van Jolli zaliger zijn fabriek Wannes. Geheel den avond ons bijeenge houden, ch Jaan, en plezier Ai, daar was plezier! Jaan. Zie, Steffe, 'k heb wel honderd koeren op u gepcist, da't nie en waar dagge uw huis nie en kunt,alleen laten, maar, ewoor Wannes W annes. Zulke dingen moeje zien en bijwo nen 't is verloren daaraan geklapt en uiteen ge daan. Steffe. Hoeveel schilt het wel Wannes. -- Damment alleens op geen twee dui zend stemmen en kunnen zeggen! Oei, oei, daar zijn dompers t'Aalst en in't omliggende Jaan. 't Zal toch altijd een zeven of acht duizend stemmeu schillen. Ge moest die donsjege zichten zien, da moeste ne keer zien, hé Wannes Wannes. Wij hebben er ons moeten krom om lachen 't is om kompassie mee 't hebben ge zichten gelijk een papier waar dat d'abbeliekens afgelekt zij n Jaan. En mee neuzen gelijk sarooppakkeu. Wannes. Onze gebuur hier kwam mij ook te gen, beschaamd en gejeneerd gelijk een kastroll botermelkpap, die bezig is mee aanbranden. Steffe. Fie van de bokken, zellc Heb 't ik niet gezeid :jo, die bokken, krijg mij de die af z'en zullen 't niet laten schieten als wanneer dat hun tanden meekomen. Jaan. En gezongen, geschoten, en den bei- aard azoo 's nachts spelen Heere, dat is ietEq gezongen Fie van onze Woeste en hij moet er we zen Wannes. Bijzonder voor onzo Woeste, waar dat de donchisteu al liuu galle en vergif hebben naar uitgespouwen 0 da raspaillegèbroed Jaan. Allemaal te laat, te laat Ze liggen in de grecht, en Pie staat daar nu gelijk ne mespe- leer waar da geen blaren op en komen Steffe. Zie, Tonen, passeert daar ook, kon- F tent en mee een siffesance van eenen die zijne communie mag doen Tonen is ook nen herten. Wannes. Die man heett ginder ook sli zingen van de saucissen en van de bokken djeu- menis, menschen, dat er daar eenen dierf aanko men Jaan. Wacht, 'k zal hem binnenriepen Wannes. Tonen, fie van de dompers Steffe. Tonen, fie van Woeste eu de dons- jen uit ons land Op 't aireken van de Reepers Tonen. Fie van de katholieken, hein Fie van de bokken. Allé, allemaal in de ronde en ge- zongen een, twee, drij En socissen, en socissen, en socissen eteu wij En socissen eten wij En socissen eten wij Mee geheel ons Maatschappij 1 (Ze dansen voort rond de tafel). Onze katholieke kandidaten voor de Provin ciale Kiezing van 5 Juni aanstaande zijn zonder strijd gekozen uitgeroepen. Het zijn M. Schelstraete, brouwer, Oordegem en M. D-. Clippelc, burgemeester, Vleckem. Daensisten en liberalen durven uit ffunne schelp niet n eei konie: 't er voor eeuwig meê gepast, met die trisCge liefhebbers 1 OP WEG NAAR CONGO. Atlantischen Oceaan, 10 Mei 1898. Zeer lieve Ouders, Met groot genoegen laat ik U weten, dat wij, na eene reis van 7 dagen, goed en gezond te Madeira zijn aangekomen. Van het oogenblik dat wij Antwerpen verlaten hebben tot maandag morgend er op volgende beleefden wij een helsch weder. De golf van Gascogne moetende doorva ren, hadden wij zulk slecht weder, dat de kapi tein vreesde er in te treden, doch er uitkomen ging nog slechter wij moesten 6 uren rondva ren vooraleer er uit te geraken. Gedurende den nacht dobberde en danste ons vaartuig zoo hard, dat ik uit mijn bed vloog en genoodzaakt was mijne riemen te gebruiken om mij vast te leg gen. Sedert Zondag middag bespeurden wij geen enkel schip meer als drij Spaansche vaartuigen en dan nog maar bij middel onzer verrekijkers; sindsdien niets, niets meer dan water en lucht, Wat er onderweg nog gezien werd 2 haaien, verschillige meeuwen en iets buitengewoon- raadt eens eene musch, die ons reeds uit Antwerpen volgt. De haaien bemerkten we ter wijl zij jacht maakten op de meeuwen en op ge nen zeeleeuw, door de eerste wel eene halve uur achtervolgt. Onze dagen slijten zeer genoeglijk. Of wel wij kaarten, of wij zingen en 's avonds om het barenklotsen niet te hooren wordt er con cert gehouden. Straks, zie, begin ik te bikken, want ik zie ze vliegen het voedsel op den boot is goed. Des morgens om 7 uren koffij om 8 uren ontbijt met eene halve flesch wijn of twee flesschen bier; om x uur noenmaalom 3 uren koffij om 7 ure avondmaal altijd vleesch en kaas bij de eetma len. Onze Bruxellcs-Ville legt tot 15 knoopen per uur af,'tis te zeggen 1855 meters per uur; hij stoomt dag en nacht uit volle kracht. De naaste maal schrijf ik u over Madeira. Nu is mij dit on mogelijk daar ik eerst aan wal stap. Ik zou u ook schooner schrijven, doch door 't schokken van den boot is mij dit onmogelijk. Doet veal complimenten aan de Familie', aan vrienden en kennissen, aan allen die mij uitgeleide deden, aan M.M. Baron Leon Bethune, M. Modeste Cercelet en Camiel Liénart, die mij tot aan de Pijp Tabak vergezelden. Zegt hun, dat ik hoop ze allen nog weer te zien. Intusschen beevel ik mij in uwe gebeden en vraag den Zegen over Uwen verkleefden Zoon Prosper. P. S. Op het oogenblik dat ik mijn brief voleindig, wordt ik bij den stuurman op dek ge roepen en tot mijn groot genoegen bevind ik mij voor eenen ouden stadgenoot, M. Robert Van der Smissen van aan de Vischmarkt. Of wij ons dien avond geamuseerd hebben Gisteren avond hebben wij reeds vliegende visschen eu wippers gezien deze visschen zije van 2 tot 3 meters lang zij volgen onze booten v' rp< n altijd -v >1 water Vervier*. Borgworm. lllaaseyck. Charleroi. Boornik. Uil. Zimiick. 'l'liuiu.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2