GROOTE EXPOSITIE VAR BUIZEN Geerardsberaren.- De socialjsten>de Gekozenen. Dood van Leon De Graeve. Rampen, misdaden en titi quanti. CATKOLIEKE KIESVEREENIGIHC KIEZERS I Bcchtbaiikcii. op Ghipka. Tijdschrift der Gemeente-beambten Van Denderhautem. naar Indië. Ticiulc Brief. mannen der Vrij heid hebben hier Zondag avond weer een staal tje gegeven van hunne vrijheidsliefde. Om 10 1/2 uren, na het nieuws der kiezing van Doornijk, kwamen een tiental burgers uit den Katholieken Kring en trokken rustig naar de benedenstad. Op de Markt, aau den hoek van het Vischstraatje, stonden eenige straatloopers, die hen met ahous achtervolgden. Aau het hospitaal ontmoetten zij eene bende socialisten, die op hun zicht bleven staan en begonnen te verwijten. De katholieke mannen gingen zwijgend voort, maar dit stond de vrijheidsvoorstaanders niet aan. Op eens viel er een regen van steenen op onze vrienden die stce- nen moesten zij in hunne zakken hebben, want op die plaats lagen er geene en daarbijzooals op den 22 en 23 Mei, brandden de gazlantaarns niet (onze profïjters sparen de gaz 1!!)de heer Jules Avoux werd erg aan het hoofd gekwetst. De policie kwamte laat de moedige socios waren ver dwenen. En zulke kerels hebbeu de hoogvaardige en rijke liberalen onzer stad voor bondgenooten I Met zulke mannen trokken zij, in klaren dag, arm aan arm, de Brugstraat op Zulke rekels geven zij moed, gelijk bockx en genever... Helaas zij moeten het doen om meester van de stad te blijven; zij moeten de vrienden blijven der straatschenders. Maar dat zij opletten, dat die vrienden hunne woe de niet eens tegen de opstokers uitwerken. Drie der daders zijn gekend 't zijn oud-veroordeelden en ook eenen Zot uit de Lessenschestraat zij had den een onzer vrienden reeds eenige dagen te vo ren bedreigd. De Gaz. De portretten van onze 6 Gekozenen op een en kel blad gedrukt, aan 10 centiemen. Reeds 8 duizend werden verkocht. Dezelfde aan 75 cen tiemen, prachtdruk, op papier-extra, om in lijst te zetten. Doodbeeldekens van Pie Zeeveraar en 't Vreemd Kattejong. Verkrijgbaar op ons bur. Leon De Graeve (Rorique), een der twee broe ders ter dood veroordeeld door de rechtbank van Brest, voor eene misdaad waaraan zij, volgeus men algemeen denkt, onschuldig zijn, en die voor hnn leven naar de galei van Sc-Martin-de-Ré gezonden werden, is den 30 April te Cayenne overleden. De ongelukkige is, na negen dagen lijden, bezweken aan de ijselijke typhuskoorts en aan den buikloop, twee plagen die schrikkelijk op het eilaud Cayen ne woeden. Naar het ziekenhuis der galei overge bracht, werd het aan den zieke toegestaan het be zoek te ontvangen van zijnen broeder Eugeen, van wien hij sinds zijne aankomst op het eiland ge scheiden was. Eugeen De Graeve heeft zijnen on- gelukkigen broeder de oogen gesloten. In een brief aan het belgisch verdedigingskomiteit maakt Eu geen bekend dat Leon, vooraleer te sterven, eene laatste maal gezegd heeft dat hij onschuldig was en de hoop uitgedrukt heeft dat Eugeen nog laug genoeg zou leven om hunne in eer herstelling te zien. Volgens de gebruiken van de strafkolonie werd het lijk van den ongelukkigen Leon in de zee ge worpen en oogenblikkelijk door de haaien verslon den, op de plaats zelve waar Eugeen De Graeve, over eenige jaren, drie galeiboeven, die op 't punt waren te verdrinken, van eene ijselijke dood gered heeft. Brussel. Nen officier van policie vau Ant werpen, ge moogt hem allemaal kennen, hij heet Van Sype, werd beticht geld ontstolen te hebben van een zat matroosje, die hij in den amigo had doen steken. Het beroepshof van Brussel heeft kadé veroordeeld tot 3 jaar gevang en 50 franken boet. Dag Nelle, zei de man, en hij stak zijn wijf onder 't ijs... Adieu, blinkende knoppen 1 Dcndcrmondc. Een inwoner van Buggen- hout is woensdag morgend vermorzeld door den trein, die ten 6 uren 41 in Deudermonde uit Me- chelen toekomt. De dood moet oogenblikkelijk ge weest zijn. Een been en de helft van het hoofd wa ren verdwenen. Hi, dat moet ijselijk zijn. Gent. Maandag avond reden verscheidene velomannekens in groep rond de Velodroom, toen eensklaps het rijwiel brak van M. Ollew, en deze met geweld ten gronde geslingerd werd. Men nam hem in ellendigen toestand op den neus verbrij zeld, de lippen gescheurd, de tanden uit den mond en veel bloed verliezend ge kunt peinzen wat hij moet afzien; de jonge ciclist is of was 20 jaar oud, want hij kan al dood zijn. Bcrgcu. De malheuren slapen niet. Eene ontploffing van grauwvuur heeft woensdag namid dag plaats gehad in de koolmijn Crachet-Piquery. Er zijn reeds 16 lijken, gansch verkoold en on kennelijk, uit den put opgehaald. St Vaast, in de Walen. Zuster Gabrielle, moeder-overste der Kloosterzusters, werd dijnsdag toen zij van La Louvière terugkwam, door drie on bekende stekelbaggen, drie renocerossen, drie stra- mijnen aangerand, bestolen en onmenschelijk af geslagen. Hadden voorbijgangers niet bijgespron gen, vast en zeker hadden de lasjen de Zuster van kant gemaakt. Moet ge nu toch niet meer dan schorpioen en krokodilj zijn om zulke stukken te bedrijven V Wat kwaad doen die brave nonnekens aan iemand En dat zij er niet waren, de arme en zieke menschen, de ouderlingen en weèskinderen zouden er weten van te spreken... Om terug op onzen thema te komen 't schijnt dat de mare chaussees do laffe dromedarissen op de hielen zit ten men hoopt ze te knippen. Kortrijk. Te veel iever deugt ook al niet. Vrijdag morgend, ten 4 uren, werd heel Kortrijk in opschudding gebracht. De klokluider meende dat het 5 uren was en begon te kleppen alsof een nieuwe Boerenkrijg op hauden was. Elk sprong uit het bed, en stoof, zonder naar het uurwerk te zien, naar zijn werk, waar zij een uur te vroeg met den neus voor de geslotene poort van het fa briek stonden... Er werd een zaagsken gespannen Ncdcrbrakcl. Zondag vèrleden kermis ge weest aan den Jager. Veel volk, maar 't was ook zulk een malsch goed weêrken dat d'herten open gingen van levenslust. Die kermis is vermaard te Nederbrakel en vroeger giug het er erger nog toe dan nu. De gansche familie, vaders en moeders met hunne kinderen trokken er samen naartoe om van de lekkere mattetaarten (eene specialiteit van Nederbrakel) te proeven. Thans is dat veel afge vallen gelijk alle oude schoone gebruiken. Bezit echter die kermis dezelfde eigenaardigheid niet meer, toch mag men zeggen dat zij nog veel be zocht wordt. GccrnrdMbcFgcu. Zondag aanstaande, om 9 uren 's morgens, zal er door den advokaat Broek- vol en den Profijter overgegaan worden tot de vei ling van de lampions, cartels, drapeaux, vuur werk, enz., die door de ongelukkige voorvallen van Dendermonde en Doornijk en door het afsterven der 4 vrienden van Verviers, ongebruikt zijn ge bleven. De veiling zal beginnen 's morgens in den Cercle liberale n en wordt voortgezet des namid dags op De Zak. Kabotor zal de verkooping uitbellen, Moustache zal oproepen en Peeboer het geld ontvangen. De cartels, die Stien uit spijt in stukken geslagen heeft, moeten aan zijne vin gers blijven. De koopersdie niet kunnen betalen, mogen geld halen bij M. Profijt. Alles is nieuw, daar het niet gedieud heeft. Do opbrengst zal die nen om nog twee policieagenten te maken en om gaz te koopen op de dagen van kiezing. Oudenaarde.Gelijk men weet is M. Fer- rant als kamerlid gekozen in plaats van M. De Malander. d'Eene zijn voor den gekozene, d'andere zijn er tegen, 't Zijn immers twee katholieken te geneen. Laat ons hopen dat wij ons over de hou ding en de handelwijze die M. Ferrant zal aanne men niet zullen te beklagen hebben. Ovcriueire. Vrijdag wilden de groene de mocraten eene moeting geven eèn gevecht ont stond, dc messen werden getrokken en een revol verschot gelost. Men weet, dat Pie Daens, in zijne gazet, verleden jaar schreef dat de boeren van Overmeire stekelverkens zijn... Ergo dus.... van het ARRONDISSEMENT AALST. De kiezing van 22 Mei 11. is een roemrijke en heugelijke dag geweest voor ons catholiek Ar rondissement. Door eene meerderheid van 8417 tot 13505 stemmen heeft ons Arrondissement zijne aange- kleefdheid aan de zuivere catholieke grondbe ginselen en zijn vertrouwen in de catholieke Re geering op eene schitterende wijze bevestigd en verkondigd. Onze werkzame bevolkingen blijven hunne oude Vlaamsche overleveringen waardig Gods dienst, Vaderland en Vrijheidblijft steeds hunne leuze Goddeloosheid, Revolutie en Verraad zullen zij altijd verfoeien De kiezing is ook eene welsprekende en af doende veroordeeling der leugens en lasterlijke aanvallen, sedert eenige jaren, onophoudelijk door gewetenlooze tegenstrevers tegen onze ca tholieke Overheden én onze Geestelijkheid ge richt 1 KIEZERS Gij hebt dus onze Candidaten willen wreken over al die leugens, over al dien laster Hebt dank voor uwe manhaftige en oprecht catholieke houding I Gansch 't land bedankt U en juicht U toe KIEZERS Onze catholieke Senators MM. Vau Vrckcni Karei, dc Kcrchovc d'Exacrdc Lugeeii en onze catholieke Volksvertegenwoordigers MM. Karei Woeste, Lodewijjk Be Sadclcer, Ba ron Leo Bctliuue, Arthur Vau der Linden verzoeken ons U te bedanken over den schitte renden blijk van genegenheid en vertrouwen, die gij hun gegeven hebt. Zij verzekeren U opnieuw, in alle omstan digheden, uwe zedelijke en stoffelijke belangen, de belangen van Burger, Landbouwer en Arbei der, krachtdadig te verdedigen. Wij zijn gelukkig dien plicht van dankbaar heid te kwijten en roepen U nogmaals toe Hebt dank, catholieke Kiezers van 't Arron dissement Aalst Moed en volherding Vooruit, hand in hand, in den onverpoosden strijd voor de catholieke zaak Namens de catholieke kiesvereeniging van het Arrotuiisscment Aelst De Schrijvers, De Ondervoorzitter, O. Vau der llacgcii, 1H.-L. Gheeracrdts. Provinciaal Raadslid, Burgemeester van Aalst. O. Rcyutcu». ANTWERPEN. De Karako een kwaad ventje uit de vijfde wijk, dat al dikwijls voorde rechtbank eene rekening vereffenen moest, zat weer op 't bankske ditmaal had hij zijne moeder gesla gen en ook eene duchtige ranseling toegediend aan zijnen kameraad, den Scheele, die zich met ziju af- fairens wou bemoeien. Wat hebt ge voor uwe verdediging in te bren gen? Wel ik vind daar iets heel aardig in. Wat? Dat zij mij eerst 's anderdaags in den bak heb ben gestokenen mij denzelfden dag met vrede lieten. Ja, dat is aardig. De policie had beter ge daan u in de doos te steken en er u in te houden. De karako bromde iets binnensmonds toen hij hoorde 4 maanden en 8 dagen gevangenis, en 26 en 20 fr. boete. De kommissie van de Christene Volksfopperij is op Chipka vergaderd voor het uitreiken der diplo mas. --De jury is samengesteld. Met den trein van marchandisen vau Gent-Aalst en Aalst-Ninove komen met honderden buizen af van alle lengtens, brcedens en kalieber, van klein of grof geschut. De eerste kamion, op weg naar Chipka, is gela den met alle slag van stoofbuizen, kannebuizen, warmbuizen, dreneerbuizen, waterbuizen, lonkhui zen, gasbuizen, kachelbuizen, rioolbuizen en lave- mentbuizen. d'Exposanten zijn op hunnen post. De jury neemt de papieren in hand en begint de werk zaamheden. Wordt buiten concours gesteld nen exposant mee buitenlaudsche buizen uit Romen, Spaansche kapucienenbuizen, enz. Eebste Exposant. Heeren vau den jury, ik roep uwe attentie op de gansch bijzondere koliek- se van mijn buizen, die al tien jaar lang dienst doen. d'Ecrste zijn gefabrikeerd door de kiezers van Somergem, Audenaarde, Aalst, Oostende, enz. en nu de laatste is gebrevetcerd met de kiezing te Gent, niet min wegende als één en vijftig duizend kilos. Niet vergeten ook, Mijnheeren, een univer- sitcitbuis mij met genegenheid toegestaan door een korps van professors in verschillige Hoogescholen. De Juby. Mijnheer Plankaert, ge zijt nen harden kamper. Tweede Exposant. Firma ChipkaMijnhee ren, mmm... van Aalst, mijnheeren, van in 1894 buizen, mijnheeren, ordinaire buizen, mijnheeren. Maar in 96, mijnheeren, mmm, in de gemeentekie- zingen, geen ordinaire, mijnheeren, maar strabant en rammelen, mijnheeren ik negenhonderd stem men, mmm, tegen vijf en dertig honderd voor de katholieken, jugeert, mijnheeren, mmm I Eu nu, in 98, mijnheeren, een buis fiat executia, eu de li beralen en de socialisten da nie kunnen tegenhou den, mijnheeren een buis extra, buiten alle con- currencie en de commerce, een buis gelijk een schouw van 't groot fabriek, mijnheeren, mmm En op onze zolder leugenbuizen, mijnheeren, al binnen en al buiten, mmm, gebrevetcerd en ge markeerd in eerlijkheid en deftigheid op de tribu nalen van Gent, Dendermonde, Aalst en Aude naarde. De Juby. Sekretaris, teeken mijnheer Petrus aan bij degene die concureeren voor de goude ma- dolje. Deede Exposant. Firma Kattejonk Een jongenfrisch koliekseken van Dendermondsche, Wettersche, Zeelsche en Overmeersche buizen, on der andere eene balloteerbuis wegende 6300 kilos gansch in 't rood, groen eu blauw geverfd. De Juby. De volherding, vriend, de volher ding. Napoleon was maar ne kleine jongen als hij in de wieg lag, en zie no keer wa grooten man dat hij geworden is Wij gaan over tot den laatsten exposant. Vieede Exposant. Firma De Vos Een kom- partiment buizen van allen kalieber, gansche nieu we soort van Ninoofsche elektrische buizen om de rioolen onder de grond te verlichten Aalstersche ajuinbuizen, lonkhuizen dienstig voor advokaten en bakkersgasten, gegoten in dezelfde spijs als Klokke Roeland. Op het oogenblik dat de Jury zijne werkzaam heden sluit en de prijzen gaat toekennen, komt er op Chipka een jong heerken, woonachtig t'Aalst, binnengestormd, een buis op zijn hoofd en eene onder zijnen arm, om aan de expositie deel te ne men. De Jury weigert hem te aanvaarden, omdat het te laat is, waarop dat het heerken in eene he vige woordenwisseling al zijne galle op de tegen sprekers uitspouwt, en de deur toeslaande uit roept Mijn vader bakt buizen en ik wordt hier uitgesloten II! Pie, om hem te troosten, loopt er achter tot op straat, en zegt hem dat hij 's anderdaags moe ko men nen druppel drinken en ne keer klappen. De Peesident van de Juby. Mijnheeren, wij hebben al veel exposities gezien, veel volksmelke- rijen bezocht en voel keuringen gedaan, maar hier vinden wij de echte prodhkten van het vak. Daar uit zult gij leeren hoe moeilijk onze taak is op dit oogenblik, daar eenieder van u op de menigvul digheid en de verscheidenheid van zijn werk op eenen eersten prijs zou mogen aanspraak maken. Gij zult dan min letten op de prijzen, heeren expo santen, als op onzen lof, die u allen toekomt en onverdeelbaar is. Eerste Prijs mee applaus van den Jury aan de firma CHIPKA eenen dobbelen catechismus en 't portret van 't Wijf. Tweede prijs met onderscheiding aan de firma Planckaert een schamoteerboeksken en de por- trettcn vau ons represantanten. Derde prijs met eervolle melding aan de firma De Vos Het wonderbaar leven van Thyl TJile- spiegel en het fabelken De Vos en de Raaf. Vierde prijs aan de firma Kattejonk Een korro- geprijsken of prijs van aanmoediging en 't Lieken van de Socissen, gedrukt op groen papier. Dit orgaan van den Nationalen Bond der Ge meente-beambten, komt zijn tweede jaar in te tre den. Getrouw aan het programma dat deze Bond zich heeft opgelegd, heeft zijn orgaan zich steeds buiten allen partijgeest gehouden, zich vergenoegende de gegronde eischen der gemeente-beambten te ver dedigen en deze laatsten in hunne bestuurlijke plichten te onderrichten. Onder dit laatste oogpunt is het Tijdschrift bij. zonder belangwekkend voor al diegenen wie onze openbare zaken aanbelangen. Behalve dat het Tijdschrift der Gemeente-beamb ten in ieder nummer studiën bevat over bestuurlij ke rechten en zeer nuttige praktische inlichtingen geeft nopens de toepassing der wetten, blijft het gansch ten dienste zijner inschrijvers en lezers, om welkdanige vragen op te lossen die deze desaan- gaande aan zijn oordeel zouden onderwerpen. De welwillendheid met welke de Nationale Bond door talrijke gemeenteraden des lands werd beje gend, en de waardige en eerbiedige houding van het orgaan, alsook het nuttige er door de Redactie in verspreid, sporen ons aan de lezing er van stert aan te bevelen en dit bijzonderlijk aan de H.fi Gemeenteraadsleden, Bestuurleden van Godshui zen, Bureclen van Weldadigheid, Bergen van Bermhertigheid, enz. Dit Tijdschrift verschijnt maandelijks de intee- keuingsprijs bedraagt 3 franks 'sjaars. Zich wenden tot het Bestuur, Parmestraat, 42, Brussel. door Mission. J. G. inboorling van Denderhautem. Kurseong, 2 Maart 1897. Nu kom ik tot eenige bijzonderheden, die ik in de dagbladen ontinerkt heb. In vele steden ziet men eene grootc menigte van die rampzalige uitgehongerden, die zich nauwelijks maar op handen eu voeten kunnen voortslepen, voor pramen met rijst en eetwaren beladen zij reiken de handen uit en bedelen, maar niemand wil het hen geven, want zij hebben geen geld en zoo gebeurt het niet zelden dat die ongelukkigen te sterven hebben, tegenover een overvloed van eetwaren, op de markten eu kramen te koop ge steld. Ik heb nog maar van een geval gehoord dat eene moeder haar kind heeft gedood en opgeëteu. De honger moet iets schrikkelijk zijn om zoo ver te komen die arme lieden zijn geen christenen en bijgevolg hebben zij dezelfde gevoelens en gedach ten niet als wij In eene andere plaats wierp eene moeder zich met hare twee kleine kinderen onder de wielen van den trein, om te eindigen met de folteringen van den honger. In onze missie van Bengalen is men nog van deu hongersnood min of meer bevrijdalleenlijk in Chota-Nagpore zal men er iets van gevoelen de rijst is dubbel en driedubbel duur. De arme lieden komen voor hulp tot den missionnaris maar he laas I wat kan hij doen. Heel dikwijls heeft hij ze met ledige handen en met beloften weg te zenden. Hocvele menschen in België zitten in den over vloed ah I wat een goed werk zouden zij doen in dien zij hunne arme medebroeders, de christene Indianen, hier door eene goede alraoes ter hulp wilden snellen Wij hebben 33000 christenen iu Chota-Nagpore, allen arme lieden. Zij weten niet hoe zij levend de maand Augusti zullen bereiken. Moge God aan 't hart spreken van goede en lief dadige meuschen in België en onze missionnaris- sen met hunne christenen uit den nood helpen Elfde Brief. Kurseong, 26 October 1897. In mijn laatsten brief, zei ik dat het aardbeven allengskens verminderde, en maar op rare tus- schenpoozen meer gevoeld werd, en dan nog zoo week dat men er goed moest opletten om het in 't geheel gewaar te worden. Nu, sedert twee weken, gevoel ik niets meer misschien dat de grond er eindelijk moe van is, zoo lang te schudden, ofwel dat het hem eindelijk verveelde. Ik zeg, sedert 2 weken want op den 9 October, om 2 uren 's nachts werd ik eensklaps wakker geschud in mijn bed, wijl boven mijn hoofd de ijzeren platen van het dak rammelden ik kan het lawijt niet heter vergelijken dan met dat van eene kar of wagen, beladen met ijzeren latten, zooals ik soms hoorde op eene Denderhautemsche kalsei. Maar ditmaal was het zoo rap over, eenige secouden, dat ik zelfs den tijd niet had van uit mijne lakens te springen. Ik was nog maar half wakker, mijzelven afvragen de en luisterende en voelende of de beving ging voortgaan of niet, wanneer alles weer stil was als to voren zoo het besto dat er mij te doen stond, was maar gerust te blijven liggen en trachten weer in slaap te geraken. (Wordt voortgezet.) O

De Volksstem | 1898 | | pagina 2