OORLOG. GROOTMOEDER. Nieuws over den Van Dcnderliauteni naar Indië. Twaalfde Kriel*. l°r moest vluchten... Alles bepaalde zich peluk- biglijk hij dreigementen eu eenige dozijnen liefelij ke benamingen eu woorden, in den geuzenwereld thuis... M. de Jugc strafte ons Charel-Lowieken met. 1 fr. boet... Dat alles is lang geleden wij wil len hier, terwijl het van pas komt, nog eens her- h den de eenige regelkeus, die dat volbloedig meu- heerken zoo zeer tandeerden, 't Was wel de moeite waard. Luistert u M. (harel-Loteie. In den Café Pigewure, gelijk in bijna al de liberale herbergen, hangt de plakalmanak van de christene volkspartij met de portretten der vooruaams- democraten, uitgenomen dat van Sjodder. *Ui,ja, menschen, daarom was tliono menheer zóo kwaad. Le ziet dus dat nen opsteller moet op zijn banden passen 1... Oontcnde. - De genaamde Lucas, die er aan hield niet geboekt te staan in België als dood wan neer hij gave en gezond is, heeft in 't geheel het voornemen niet het huwelijk door zijne vrouw aan gegaan te doen vernietigen. Binnen eene maand keert hij naar Rotterdam terug, om van daar scheep te gaan naar Iudië, waar hij sedert een twintigtal jaren hij oenen bag gerdienst werkzaam is. Dcudci-MiosMlc. Maandag morgend, rond 10 ure, ging M. fassart, van Lokoren, kramer van be roep, zijn peerd voederen dat in 't Gulden Hoofd op slal stond. Leu auder peerd bracht hem een hoefslag op de horst toe. De ongelukkige werd in erbarmelijken toestand opgenomen cu naar 't gast huis gevoerd. Hij bloedde geweldig uit neus, mond en ooreu. De geueeshceren hopen hem evenwel te redden. Zaterdag morgend stond een soldaat van het 2° linieregiment, lu bataljon, 2" kompagnie, Wau- thier, die nog slechts 12 dageu to dienen had, op schildwacht aan't poedermagaziju, bastion 4. De ongelukkige heeft zich bij middel van zijn geweer door den kop geschoten. De dood was oogenblikke- lijk. Men heeft ziju lijk naar het krijgshospitaal gevoerd. Zele. Donderdag avond rond 10 uro werd het gehucht Liudcken alhier, door eeno poging tot moord in opschudding gebracht. Zekere Gustaaf De Smet, sinds langen tijd met zijne vrouw in on- eenigheid levende, bracht haar donderdag avond, toen zij reeds te bed waren, verscheidene messte ken toe, waarvan twee of drie in den hals, en ecu op het hoofd. De vrouw werd ook erg gokwetst aan de rechterhand, door het mes te willen afweren. De policiekominissaris met twee zijner agenten, vergezeld van doctor ARubbeus, begaf zich on- middelijk ter plaats, en hielden den dader aan. Uit het onderzoek vau deu doctor blijkt dat de be komen wonden gelukkig niet gevaarlijk zijn. Het parket is zaterdag morgend ter plaats geweest, en heelt De Smet naar Dender monde doen overbren gen. Viane. Wij hebben reeds gemeld dat een in woner op St-Pietersdag, nabij 't kerkhof van Rij- sel zich gezelfmoord bad bij middel van 3 revol verschoten. Ilet was M. E. M., gemeenteraadslid van Viane. Hij had op zich alle inlichtingen die zijnen naam, ouderdom, afkomst, wettige woon plaats, beroep cn andere inlichtingen vaststelden. Daags voor zijne dood had hij cenen zijner kama raden kennis gegeven van ziju noodlottig voorne men. I. Kan Mijnheer Madame Blouet ontvangen? vraagt bedeesd een bureeljongen, zachtjes de deur van de werkplaats des heeren bestuurders open duwende. Het bureel van deu bestuurder is eene ruime plaats, boog van verdiep, streng van opschik. Twee vensters, versierd met groene damasten gordijnen, geven het lichtde muren zijn behangen met pa pier van dezelfde tint als de gordijnen stoelen en zetels zijn met groen fluweel overtrokken langs den muur, tegenover de vensters, prijkt eene scboone ebbenhouten boekenkastop dc schouw staat eene prachtige zwart marmeren pendule, waarachter een overgroote spiegel trouw de fijne trekken van het kunststuk weergeeftnevens de pendule staan twee schoone kandelabers, ook in zwart marmer vervaardigd. Op dit oogenblik, zit de heer Huibrecht Boin- vilie, met den rug naar de schouw gekeerd, vóór zijnen ebbenhouten lessenaar, die overdekt is met papieren, en voorzeker vau eene groote bedrijvig heid getuigen. Bij de woorden van den bureeljongen, heft de Brussel. Een jong meisje werd door hare ouders gelast eene som van 700 frank te gaan ont vangen. Zij heeft aan hare ouders eene postkaart geschreven, meldende dat zij de som verloren heeft of ontstolen werd en dat zij, niet naar huis durvende keereu, zich verdrinken ging... Dat on- uoozel gedoen, ook al eene die haren Catechismus en deu weg naar de kerk vergeten heeft. In dat Brussel gaat er zoo iets om, dank aan al die verlichting en beschaving I Eene madame van deu Ilaechtschonstcenweg had dijnsdag mor gend hare twee zoontjes voor hunne straf opgeslo ten. Rond den middag liet zij de schobejakkeu los; zij namen de vlucht eu ziju tot beden nog niet te- ruggekeerd. Do ouders verkeoren in de grootste onrust daar de twee snotneuzen aan hunne speel makkers verklaard hebben dat zij zich gingen ver drinken... De bengels zijn acht en negen jaren oud, nog alleens geen gilé aan... Awel, zoudt ge daarvan geen grijze haren krijgen Ruuibekc. Zondag namiddag is er tegen de statie van Ilumbeke, op de spoorlijn van West- Vlaauderen, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een bareelwachter, die, niettegenstaande de na bijheid van een aaustoomenden trein, wilde over- loopeu, is door het lokomotief gepakt geweest eu in stukken gereden. Dc ongelukkige was vader van verscheidene kleine schaapkens van kinderen. Och Heere, die blooikens. Eu die weef 1 't mensch zal er ook uitzien gelijk eene Mater Dolorosa. Spanje en de Vereenigde Malen. Leo XIII, die Spanje en de Vereenigde Staten te gelijk bemint, heeft van den beginne getracht den oorlog te vermijden. Maar het voorstel van don Paus, die van deu cenen kant Spanje eu haar ko ningdom wilde redden en van den andereu de Ver eenigde Staten wilde gerust stellen nopens Cuba, is geweigerd geweest. De huidige omstandigheden geven aan Leo XIII gelijk De oorlog zal van langen duur ziju. Spanje zal wel is waar wel eenige zegepralen behalen, maai zal toch eindigen met het hoold te huigen voor den Amerikaanschen geldzak verder zal dit laud zich eene schrikkelijke schuld op den hals trekken, en, ondermijnd door republikeinen en Carlistcn, zal den jongen Alphonse XIII misschien nooit deu troon beklimmen. De Vereenigde Staten zullen uit hunnen triomf geen profijt trekken, daar de andere mogendheden noch de Antillen noch de Philippijuen zullen wil len aan de Vereenigde Staten overlaten. Mochte men welhaast naar den wijzen raad van Leo XIII luisteren beide landen zouden er wel mede varen Geveclit te JUiragua. Zaterdag morgend heeft nabij Juragua een hevig gevecht plaats gehad tusschen de Spanjaards en de amerikaanscho troepen deze laatstee hadden 17 doodeu en 50 erg gekwetsten 20 opstandelin gen zijn in hetzelfde gevecht gesneuveld. Het deta chement Roosevelt heeft verscheidene zijner man schappen verloren, onder andere kapitein Luna en een gekenden milliounair van New-York, M.Ha milton Fish. De Spanjaards, getrouw aan aan de taktiek wel ke zij sedert dc ontscheping der amerikaansche troepen volgen, hebben zich achteruit getrokken achter de hoogten der Sierra ltiedra zij lieten 15 of 16 doodeu na. Op hunnen terugtocht naar Santiago, branden de Spanjaards de dorpen af welke zij ontruimen. Maarschalk Blanco beweert dat in het gevecht bij Jaguara, de Spanjaards de amerikanen met groote verliezen hebben teruggeslagen en eene groote hoeveelheid krijgsvoorraad en reisgoed buit ge maakt hebben. De amerikanen zeggen daarente gen dat hunne voorwacht reeds tot 10 kilometers van Santiago gekomen is. bestuurder langzaam het hoofd op en bekijkt ver wonderd het kaartje, dat deze hem aanbiedt Mevrouw weduwe Blouet,... die naam is mij onbekend, mompelt hij op droevigen toon. Dan werpt hij het kaartje tusschen de andere papieren, met een gebaar van misnoegen en ongeduld. Het is eene oude vrouw, waagt het de bureel jongen moet ik ze wegzenden Laat ze binuenkomen, antwoordt do bestuur der op stillen toon Aanstonds verdwijnt de bureeljongen, om weer seffens terug te komen met de aauzoekster. Deze, in eerbiedige houding, blijft op den drempel staan. Dan recht Huibrecht Boiuville zich half op en wijst de weduwe eenen zetel aan. Madame Blouet, na nogmaals eerbiedig gegroet te hebben gaat zit ten Het is eene kleine oude vrouw, in het zwart ge kleed. Rok en bovenlijf zijn meermaals en op ver schillige plaatsen gestopt en reeds hebben zij meer dan eens tot eenen rouw gediend. De kleeron zijn versleten tot op den draad en toch zijn ze nog zui ver. Donkerbruine haren (ze moeten valsch zijn) omlijsten een rond en blozend gezichtde kleine oogen zijn schitterenden getuigen van wilskracht een kleine, gekromde neus eu een middelmatige mond volmaken dat goedhartig wezen. De vrouw kan zoo wat zeventig jaren tellen Mijnheer, zoo begint de weduwe op vermoei den toon, ik ben de dochter, de weduwe en de zus- De vijandelijke eskaders. Nu valt er te zien hoe de vloot van admiraal Sampson zal werken tegen het Spaansch eskader Servera dat in de baai van Santiago is ingesloten. Daar hot Amerikaausch leger van 15,000 man zooverre het land is ingetrokken, dat ze door de kanons der oorlogschepen niet meer kunnen wor den beschermd, breekt het oogenblik aan dat ad miraal Sampson in de baai van Santiago zal moe ten dringen om het eskader Cervera te bevechten en te vernietigen. MpaaiiNche versterkingen naar Santiago. Men weet dat er 10,000 Spanjaards door Maar schalk Blanco uit Havane naar Santiago werden gezonden. Deze moeten nog slechts op 30 mijlen van Santiago zijn, te Ilolguiu, en zij zullen er dra aankomen om zeer waarschijnlijk deel te kuuneu nemen aan den beslissendeu slag. In dit geval, ge vangen tusschen twee vuren, zouden de Yankees wel eens kunnen worden gekl ipt. Be hitte. Talrijke Amerikaansche soldaten sterven op den weg naar Santiago, ten gevolge van hitte en koorts Er bezwijken ook vele paarden. Be toestand te Havana. De goelet Amapola werd gekaapt door de ame rikanen op het oogenblik dat zij de haven van Ha vana verliet. Do goelet had talrijke vluchtelingen, waaronder een 30 tal vrouweu en kinderen, aan boord. De passagiers der Amapola die tot alle nationa liteiten bohooren, verklaren dat de toestand te Ha vana schrikkelijk is geworden. Zij verlieten liever het laud dan van honger te sterven. Be oorlog in Europa. De amerikaansche regeering heeft inderdaad be volen toebereidselen te maken voor bet zenden van een eskader naar de spaausche kustdat eskader zou vertrekken zoodra de vloot van admiraal Ca- mara het kanaal van Suez zal doorgevaren zijn, doch men twijfelt of het bij tijd in gereedheid zal kunnen gebracht worden. Er wordt inderdaad reeds gezegd dat commodo re Watson, aangewezen om het bevel te voeren over het oostersch eskader, eerst binnen tien of twaalf dagen zal kunnen vertrekken, eu er valt nog te zien of hij de noodige transportschepen met kolen zal kunnen meenemen. Ecnc kostelijke doorvaart. De spaanscbe regeering heeft admiraal Camara verzocht zijne reis naar Manilla, zooveel mogelijk te bespoedigen zij zal de rechten van doorvaart, dio op 800,000 fr. geschat zijn van het kanaal van Suez betalen met een wissel op Parijs. Admiraal Camara hoeft besloten zijne torpedovcrnielers te Port-Saïd te laten, daar zij de stormen in den In- dischen Oceaan niet zouden kunnen trotseeren. Hij moet donderdag uit Port-Saïd vertrokken ziju. .lacht achter ecu schip. Uit Porto-Rico wordt gemeld dat de overzeesche stoomboot Antonio Lopez, uit Spanje vertrokken met eene aanzienlijke lading wapens, mond- en krijgsvoorraad, dicht bij de haven van San Juan geraakt was toen hij door twee amerikaansche kruisers bemerkt werd. De Lopez veranderde van richting en kon aan de kruisers ontsnappen, doch de lading aan wal willende brengen, stuurde hij naar de kust van Salinas om er te stranden. De schok was echter zoo hevig dat de stoomketel ont plofte men weet niet of er slachtoffers zijn. De spaanscbe oorlogschepen Concha en Isabella waren de haven van San Juan uitgevaren 0111 de Lopez ter hulp te snellen en slag te leveren tegen de amerikaansche kruisers; deze hebben zich daar op verwijderd. De Lopez heeft dan zijne lading kunnen lossen. Op dc Pliilippijncu. De opstandelingen der Philippijnsche eilanden, trotsch op hunne zegepralen, eischen hunne volko- mene onalbankelijkbeid, en't schijnt dat de duit- schers hen daartoe aanmoedigen deze zouden daarvoor reeds verscheidene onderhandelingen ge had hebben met generaal Aguinaldo. ter van bedienden, die altijd goeden en trouwen dienst hebben gedaan. Ik heb eene vraag om hulp aan het algemeen bestuur gezonden. Ik zou willen weten, Mijnheer, wat ik te verhopen of te vreezen heb. De bestuurder heeft naar deze inleiding zonder de minste gemoedsbeweging geluisterd. Hij heelt er reeds zoovele gehoord Hebt gij aireede ondersteuning genoten, me vrouw? vraagt hij heel bedaard. Neen, Mijnheer, tot den dag van heden heb ik kunnen voortleven zonder moeten te vragen. Ik heb een klein pensioen, en. Ha onderbreekt de bestuurder droogjes, in dit geval vrees ik sterk, dat wij iets voor u zullen kunnen doen. Wij moeten zoovele ongelukkigen ondersteunen, die het bestaanmiddel van een pen sioen derven. Wacht, Mijnheer, roept de vrouw wanhopig, ik heb alles niet gezegd... Ik had drij jongens,... zij zijn dood. De laatste gaf lessen van rekenkun de... Verleden winter betrapte hij een zware kou de, die welhaast in eene langdurige tering veran derde. Over drij weken is hij gestorven. Zijne les sen verschaften ons een bestaan, aan mij en aan zijn kind, (want hij liet mij eene kleindochter.) De kosten, die zijne ziekte en zijne begrafenis ver oorzaakten, hebben de weinige spaarpenningen, die wij hadden vergaard, verteerd eu daarbij heb ik mijn pensioen moeten verpanden, om schreeu- door Mission. J. G., inboorling van Denderhavlem Shembaganur, 30 Januari 1898. Maar inlandsche leerlingen vereischen zooveel plaats niet. In hunne klassen of studiezalen zelf strekt men eenige matten uit op den vloer en hon derden kunnen daar slapen, de eene tegen den an deren. Al die studenten, zooals al het mannevolk hier in 't zuiden, dragen lang haar, zwart als pek welk zij vlechten en in een bol of mastelle van ach ter op bet boofd rondwinden, juistgelijk het vrouw volk bij u. En ware het niet aan bunnen gang of hunne gelaatstrekken (welk soms moeilijker is), zou men ze niet van het vrouwvolk kunnen onder scheiden. Hunne gelaatstrekken zijn dikwijls vrou welijk, zoodat hun gang alleen kan aanduiden vau welk geslacht zij zijn. Wij zagen ook in Trichinopoly, het kwartier der bekeerde Brahmen. Gij moet weten dat de Brah- men de hoogste of edelste kast zijn hier in Indië en door de andore kasten als halve goden aanzien worden. De Brahmen zijn heel trotsch eu fier, eu aanzien de andere menschen met verachting en als ver onder hen. Daarbij kwam het dat het hoel moeilijk was zulke hoogmoedige menschen met hunne heidensche leeriugen en philosophic, (waut zij zijn heel slim de Brahmr-n ot Brahmannen) tot het waar geloof over te brengen. In deze Frausche Missie van Madura, is men er alreeds in gelukt de bekeering van dit hoogmoedig ras aan te vangen. Een 20 of 30 tal ombelsden reeds het katholiek ge loof. Wij zagen eenigen dier bekeerlingen zij zien er slim en behendig uit eu men kan ze gemakke lijk van andere kasten onderscheiden, bun gelaat heeft iets beschaafder in zichbet is ook zoo bruin niet als dat der anderen. 's Avonds keerden wij terug naar de residentie op de ossenkar. Gij moest eens die ossen zien zij zijn niet traag en zwaar in hunne bewegingen maar flink te been zij zijn niet groot en worden loop-ossen genoemd. Men ziet ze wat overal in Iu dië, maar vooral in Ceylou en bier in 't zuiden vau Hindoestan, ook in Bombay, Madras, enz. Zij ziju sterker tegen de hitteen vereisscbeu niet veel voed sel een weinig gras langs de wegen of pleinen is hun genoeg. Men ziet er met do hoornen geverfd, geel, rood, blauw, enz. De onze hadden de toppen der hoornen bekleed met schitterend koper, in den vorm van sieraad, moteen hobbel van boven, 's An derdaags 'smorgends om 11 uren verlieten wij de residentie, naar de stalie en weerom in den trein zuid-westwaarts tot rond 5 uren 's avonds. Wij had den af te stappen in Amayanayakauor. Nu was onze reis in trein gedaan. Een pater verwachtte ons aan deze statie. Hij huurde drie ossenkarren voor ons, (er zijn altijd een koppel ossen in elke kar) eu na drie kvvartuurs rijden waren wij in zijne woning. Hij is een missiounaris in deze streek eu woonde daar geheel alleen. Na een goed avond maal geëten te hebben moesten wij weerom op reis in onze drij ossenkarren, 2 mannen in elke kar, wij waren 6 scholastieken. 29 engclsche mijlen hadden wij in deze rijtuigen at te leggen. De ossen werden verplaatst door 2 versche alle 6 mijlen. Welnu, op reis 1 goede nacht en tracht maar wel te slapen I In de kar ligt een handvol stroo, waar op men zich met tweeën kan uitstrekken. Maar, helaas! men is zoo geschokt en gewiegd in die kar ren, dat ik zelfs niet probeerde mijne oogen te slui ten, zoo deden bijna al de andere wij klapten en zongen geheel den nacht om den tijd zoo plezierig mogelijk te passeeren. Om 2 uren 's morgends waren wij nabij den voet van den berg waarop het Collegie staat waar wij gaan studeeren. De frausche paters hebben daar een huis waar een broeder verblijft of ten minste daar komt, wan neer Jesuieten daar passeeren om voor hen koffie te maken eu wat eten te bereiden. Van dat huis hadden wij nog een uur in de ossenkar. 't Was rond 5 uren 's morgends wanneer wij begonnen den wende schulden te dekken. En nu ben ik ganseh alleen op de wereld met mijne kleindochter, zon der een stuk geld.., en ik ben reeds twee en zeven tigjaren... Niet waar, Mijnheer, voegt zij ereenig- zins fier bij, het is een hooge ouderdom En bij deze laatste woorden ontglippen twee tranen aan de vochtige oogen der oude vrouw. Zij denkt aan hare kleindochter, die eens alleen op de wereld zonder hulp of steun zal achtergelaten worden. Doch nu heeft de bestuurder met meer aandacht geluisterd. De meeslepende stemme der weduwe en zekere hem niet onbekende uitdrukkingen klin ken hem in 't oor als eene zachtluideude muziek. Die wendingen in het spreken herinneren hem zijn geboortepiekje en doen hem zonderlinge gewaar wordingen gevoelen. Hij belt, en gebiedt aan den bureeljongen hem het dossier der weduwe Blouet te brengen. Welhaast is zijn gebod volvoerd en het dossier ligt voor hom op de tafel. Huibrecht Boin- ville overleest met aandacht en zekere belangstel ling de stukken nopens deze zaak. Gij zijt van Lorreinen, mevrouw, zegt hij op meer vriendschappelijken toon. Ik dacht hetuwe spraak zegde het mij. Ja, Mijnheer, ik ben van Argonne. Hoe? gij hebt mijne spraak herkend Ik dacht nochtans dat ik ze reeds lang had verloren, na de vier hoeken van Frankrijk te hebben bezocht. ft Vervolgt.) Hewel, nu heelt onze vierde daar een schoon koppel moustachen gekregen en een imperialeken, dat hij er waarlijk snakker uit ziet, zoo suakker, dat er veel van de habitués waren, die hem bijna niet meer herkenden. Gisteren nog kwam M. Charel-Lowie daarbinnen en ah '''J 'l Portret bezag, riep hij in zijn botermelktrausch N<"" Je touair Comme il est change Je ne le reconnais- u sai Plus Qac'est une veritable crawatterioii perte de vue de taire comme 5a des mostaches comme de ramenachcs 'l lln homme d'un esprit aussi éminemmang savang Ca a u étó °Péré <le nouveau par le même èspece de ces petits mocheux, qui m'ont m'is dans le Petit Blé Des gens de rien Pas plus haut que ga 1 On leur donnerai une veeg sur leur smoel 5a roulerai par terre. Et qa veut rireavec des gens comme moi qui a le sac, qui a le bras long, qui a u de bonnes valours 1 Je vous le declare, mon corps est sub- margé d'indignatiou 1 Lu zeggen, dat Charel-Lowie die nochtans een Vla unsch boerenkind is ook al tegen de Wet Core- mans is 111 Verboden over te nemen. Be l'nu*.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2