Stadsnieuws. EEESTEI? Geeraardsbergen.- bocreil i)e Aederbrakel.- Aanslag tegen het leven van twee priesters. Schrikkelijk ongeluk op de Schelde. I)ESTELBERGEi\.- Jj* srffirucifiïd- daar, bbrrrr 't is te schrikkelijk, te monsterach tig Het onderste gedeelte is verbrand, doch het bovenste zal kunnen behouden worden. Maandag geschiedde eene plechtige processie van eereboet. LUI1IKE€IIT§. De miskiezin» van Ducatillon Een parlieken zwans. Mail 4aIM. 3) WO Burgerlijke Mand, Aalst. berg on te klimmen, gezeten op een poney 't was wel 10 uren eer wij op den top geraakten vermoeid als gij wel kunt denken. (Wordt voortgezet.) socialisten zijn tegen den godsdienst nietdit heb ben zij verleden zondag hier nog eens bewezen. Zooals Vooruit het aankondigde, heeft de inhul diging plaatsgehad van het gedenkstuk op het eraf van den ongelukkige die, overleden zonder de hulp des priesters, over eenige weken gelijk een hond in de aarde gestoken geweest is. Een vreemd muziek luisterde het feest op want het was waar lijk een leest, eenc helsche bras en danspartij die op de rustige burgers onzer stad eenen droevigen indruk gelaten heeft. Buiten eenige onuoozele stomme kiekers, die mt hunne eerste broek nog niet zijn, wat was er ach ter het muziek Het schuim van Geerardsbergen en eenige vreemde marollewijven. Deze laatsten hebben zich 's avonds zeer lustig vermaakt, bij zooverre dat zij op het statieplein, na te samen in het rond gedanst te hebben en stom zat zijnde, handgemeen geweest zijn en zich wederzijds eenige vette haarlokken uitgetrokken hebben. Een van die helleveegen heeft het moeten halen met loo- pen, want de politie ging haar een prachtig loge ment verschaffen. Do boeren zullen zich dit herinneren en, in plaats van hun geld te dragen aan de inrichters van die helsche fuesteu, zooals het ongelukkiglijk nog voor valt, zullen zij de katholieke winkeliers bevoor- deeligen en zich wel wachten van iets te gaan koo- pen of drinken bij mannon die hun geld bezigen om aan wijven te geven die den priester van het bed huns zieken mans werpen en om vreemde luizen te betalen om hier te komen uitvallen tegen onzen heiligen godsdienst. Onzc Kermis. Kermis 1 welke aangename gevoelens brengt dat woord in ons hert! Van acht dagen te voren spiegelt men zich reeds een iedeaal voor, (dat som wijlen schooner is dan de werkelijkheid zelve), een ideaal van kommerlooze vreugde, die het weerzien van vrienden en kennis sen, de algemeene blijdschap en het aanjagend kermisgewoel ons moeten geven, Lang heeft men gehoopt en gewacht, maar ziet, een glans van vreugde doet de aangezichten blozen en blinken 1 Morgen dan met nieuwen moed werkt men voort bij die gedachte u Morgen zal het Kermis zijn Klein Tistje is aan moeder komen zeggen dat er een groote kermiswagen op de markt toegekomen is, met allerhande wondei e dingen; moeder, die druk bezig is aan den taartenbak, luistert naar den praat van den kleine niet, maar loopt al morrende over end'weder. Tistje, wilt gij eens uit den weg gaan zegt ze, en Tistje, omdat hij zijne goesting niet mag doen, en ook wel misschien omdat hij alzoo een stuk deeg hoopt te krijgen, begint te huilen dat het huis ervan davert. Tist 1 hoor ik u nog roept de vader van uit zijn werkhuis. Zwijg, manneken, vader zou kijven, fluistert hem moeder en stopt een stuk ongebakken taart in zijne hand, waarmede Tistje zich dan ook ver haast zijne kleeren vuil te maken en zijn aange zicht in eene landkaart te doen veranderen. Bah wat geeft het, men heeft nu immers deu tijd niet naar hem om te zien. Hoortde klokken luiden, ziet, do Belgische driekleur kruipt door den kerktoren. Het feest is begonnen Daar is de morgend, frisch en vroolijk. Een koel windeken waait door de buigende korenhalmen eu de zon is met een lachend aanzicht opgestaan 't zal schoon weder zijn 't Volk gaat kerkewaarts en 't is als eene lange bontgekleurde slangc, die zich 't allen kante langs de wegels spoedt. God voor alles Een diepe eerbied voor hunnen Schepper, den Meester van 't heelal, dat is het kenmerk van onze brave boerenbevolking. Hoeveel waanwijze lieden zijn er niet, die zich zelve zoo groot en geleerd achten dat zij niets boven hunnen persoon stellen waarvan zij het wezen niet eens kunnen uitleggen 1 Hoeveel oneindig dommer zijn zij niet dan die eenvoudige lieden d'Hoogmis is uit. Een oorverdoovend gerucht van menschenstemmenkletterend kopermuziek, orgeltonen eu boven alles de onmisselijke ronken de en roflelende trommels stijgt op. Hier vermaakt men zich in de zwierende bijzen daar ziet men een foortheater waar een paar kouinginuen in kla tergoud pronken en waar een clown met afstoote- lijk beschilderd wezen groote flauwighedeu vertelt; ginds de traditioncele peerdekeusmolen, waaruit een gejoel van kinderstemmen en de gebroken too- nen van eenen hakkelenden orgel opstijgen. Over al vreugde, overal blijdschap s Namiddags is het Ruitersomgang Van alle kanten komen zo aangestormd zware dikke boerenpeerden met hunne meestal schok- ende miters. Ze zitten daar toch zoo fier, die menschen, en zijdelings werpen zij de blikken langs ei e kanten der straat om te zien of zij bemerkt worden. Zij denken, die goede lieden Wat moet ik er nu groot en moedig uitzien De grond davert onder de breede hoefslagen, het gerots eu gerij van de rijtuigen, de stem van de flinke bevelhebbers, en vooruit gaat de stoet. Binnen een uur of twee zal hij traag en met ma jesteit terugkeeren, driemaal zullen de ruit rs v.m iedere gemeente rond do kerk rijden en eindelijk uiteenscheiden om naar huis weer te keeren. 't Begint avond te worden. De rookende lampen van de kermisbarakken en kramen worden aange- steken en werpen een roodachtig en dansend licht af. Het gelal en geschreeuw, gewoel en geroemel zal een oogenblik ten toppunt stijgen, dan allengs verminderen en eindelijk wegsterven. De herber gen doen een voor een hunne gloeiende oogen toe! stilte en diepe rust heerschen thans alom. Slechts nu en dan wordt zij onderbroken door den wagge lenden tred van eenen eenzamen nachtuil, die half morrend half zingend voorbijstrompelt, eens aan klopt aan eene herbergdeur die echter gesloten blijft, eu in de duisternis van den nacht verdwijnt. Jan Audax. Zondag ten 2 ure ging de pastoor van Neufvil- les, vergezeld van eenen missionnaris en eenen ouderpastoor, naar de vespers, toen een persoon do genaamde C... die reeds vroeger bewijzen van zinneloosheid gegeven heeft den pastoor naderde, en een revolver voor den dag halende, zegde Het is tijd dat uwe rekening gemaakt wordt. Aan u, M. de pastoor. C. Loste twee revolverschoten een derde schot werd gelost op den onderpastoor, doch geen der schoten had getroffen. Dan nam die ongelukkige de vlucht en verklaarde te Bergen, dat hij den pas toor van Neufvilles vermoord had. De man is aangehouden. C. was, twee maanden geleden, reeds twee maal in de kerk gekomen, bij het overlijden van een vijf-jarig nichtje, en riep daar zijne doode moeder ter hulp. Hij verkeerde in eene onbegrijpelijke op gewondenheid. Hij bood zich zelf aan voor de com muniebank en bedreigde den pastoor van Neufvil les. C. verklaarde dat hij naar Rome zou gaan, om zijne klachten te doen over de geestelijkheid van Neufvilles. Te Parijs beging hij zulke overdreven dingen, dat men hem voor eenigen tijd in een ziu- nelooshuis opsloot. In het land teruggekeerd, verwittigde de broe der van C. den pastoor en den onderpastoor, dat zij voor hunne veiligheid moesten zorg dragen, want dat zijn broer nog altijd zeer opgewonden was. De voorzegging was waarheid. C. is opgesloten in het gevangeuhuis van Ber gen. Elf uiciiMclieu verdronken. Zondag namiddag is er op de Schelde tusschen Burght en Cruybeke een schrikkelijk ongeluk voor gevallen, dat geheel de gemeente ter neer geslagen heeft. Rond twee uren stapten aan het Cimentfabriek tien personen, allen jongelieden, vol levenslust, in eenen boeier, toebehoorende aan M. Van Hoof- stad, om een uitstapken te doen tot aan Ruppel- monde. Aan het fort van Cruybeke gekomen kwam er onverwachts een rukwind, het vaartuig kapsijs- de, verdween in de diepte en al de opvarenden vonden hun graf in den stroom, uitgenomen een 4- jarig kind, dat met de moeder aan boord gegaan was, om te Hoboken aan wal gezet te worden en hare zuster daar te gaan bezoeken. Dit kind werd op wonderbare wijze gered. Een gig of ander licht vaartuig van Antwerpen zag het ongeval, spoedde zich om twee jufvrouwen aan wal te zetten en haastte zich om de drenkelingen ter hulp te snellen, waarvan er eenige zich boven wa ter hielden en hartverscheurende kreten lieten hooren. Zij kwamen nog in tijds om het kindje te redden dat op eene plank met het hoofd in 't water dreef; de andere drenkelingen verdwenen voor dat men hen kon naderen. Het kind werd in het veer de Watermolen gebracht en door de zorgen van Dr Van Eeteren spoedig tot het bewustzijn teruggeroepen. De vader en de moeder van twee der slachtoffers zagen wanhopend op een half uur afstand het on geluk gebeuren. Ziehier de namen der tien verongelukten, allen inwoners van Burght, welke allen zonder uitzonde ring de algemeene achting genoten Felix Van Tougerloo, 22 jaar Anna Van Hoofstadt, 21 jaar, dochter van den eigenaar der boot Delphina Trog, 2G jaar Alfons Claus, 21 jaar Antoon Bosmans, 22 jaar Maria Van Praet, 18 jaar Theofiel Cloet, 19 jaar Josefien Brets, echtgenote Gustaaf Camenier, 30 jaar, haar vierjarig kind alleen is gered Jef Camenier, 24 jaar Petrus Paep, 15 jaar. Het verhaal der roeier*. Volledige bijzonderheden. Ziehier wat de jonge heeren, die met hunne gig daar ter plaats waren, verhalen. Het waren MM. Ketsen Jongelinhs, kunstschil ders, die in gezelschap van 2 dames naar Cruybe ke waren geroeid en ten 2 ure terugkeerden naar Antwerpen. Eensklaps kregen zij de boot van Van Hoofstad in 't oog, waarvan een windruk het zeil vulde en de boot deed kapsijsen. Do boot kwam, nadat het effekt van den wind ruk weg was, weer recht, doch het zeil had veel water geschept dat, bij het rechtkomen der boot, nu daar in stroomde, en deze begon aan de achter zij te zinken. Eenigen der opvarenden waren bij het kapsijzen over boord gevallen eu MM. Jongelinhs en Kets zagen nu, hoe de anderen spoedig van achter naar voor klouterden eu ook daar de boot zoo zwaar maakte, dat deze onder hen wegzonk en de opva renden, zich aan elkander vastklampend, als eene menschelijkc klis in de diepte zonken In eenige minuten tijds waren MM. Jongelinhs en Kets, na de twee dames aan wal gebracht te hebben, ter plaats. Over eenige dagen zat op den trein een specie of stuk van ouoisuqo democraat, nen sukkelaar van nen Aalsterschen daensist, met den godde- loozen Vooruit in handen. Daarin las hij dat het de katholieken waren, die 't Kruisbeeld van Destelbergen hadden verwoest, en zegde hij, wij, democraten gelooven het heel welO gij sim- Selcreatuur, onnoozel geboren en dom gewiegt laar er werd daar 't menneken om zestienenhal- ven gegeven door nen vriend van Waarheid eu Recht, hij kon het er voor doen A propos kan er ons niemand wijs maken tot wat nut de baas van 't daensistenlokaal der Graan markt een abonnement neemt op ligt vuil Laatste Nieuws Dat rioolblad ligt er immers publiek in de herberg, op de ronde tafel Of is 't Laatste Nieuws ook christelijk geworden? IVorlwhwnkp] Men verzoekt ons te melden 1\6(ltt Of ClIiLl» dat jQ bet artikelVlaain- sche uithangborden, zondag laatst in De Volksstem verschenen, eene drukfeil is geslopen. Men gelie ve te lezen De heer Petrus Deprez, houtkoopman alhier,... enz. Dit, om te doen zien dat wij van den heer Deprez slechts lof wilden spreken, gelijk overigens den in houd van het artikel klaar en duidelijk te kennen geeft. De heer Van den Dooreu, burgemeester en zijne achtbare familie hebben wreed getroffen geweest door het schielijk overlijden van mevrouw weduwe Firmin Van den Dooren. De duurbare overledene, die nog in den bloei was van baar leven, werd van elkeen zeer geacht. Haar leven was een voorbeeld van zachtmoedig heid en godsvrucht. Onze diepgevoelde rouwbetuigingen Luibrechts zit in het hotel Spiegels te eten. Hé, mijnheer Spiegels, roept hij opeens, er is hier zeker eene nieuwe keuken meid Ja, M. Luibrechts. k Dacht het gelijk. Van daag vind ik grijze haren in de soep en vroeger waren het altijd zwarte. ZomltififiHl. Zondag anstaandc zal de apotheek open blijven van M. Van Caelenberg, Le- opoldstraat. Belangrijke mededeelingen, waaronder ver slagen over de allerprachtige vertooning van 't land van Riem en de oefeningen van den Kath. Turnclub Steun geeft Moed, zijn uit hoofde van plaatsgebrek moeten terzijde geschoven worden. Onze vrienden zullen met te wachten niets ver liezen. Tot de naaste week dus n Kaporaal tot een nieuw ingekomen soldaat. Kom, boerke, volg mij naar de kazern... Wat deed gij alzoo op uw dorp, jongen Ik was koewachter, menheer de kaperaal. Kent gij fransch Een beetje, menheer de kaperaal. Wat beteekent dat in 't Vlaamsch je suis un dne Ik volg eenen ezel, menheer de kaperaal. Nieuwe dieuMtmeid. Zal madam mij toe laten om mijn machien mee te brengen Zeker, Mieken, dan kunt ge dadelijk begin nen met de kinderkleedjes te naaien. Ja maar, madam, het is geen naaimachien, dat ik bezit, maar nen velo... Madam en moest geen meid hebben. Kunt ge mij niet wat aangenaams zeggen vroeg een man aan zijne jonge vrouw, terwijl hij zich gereedmaakte om naar zijn kantoor te gaan, nadat zij een kleinen twist te saam hadden gehad. Ach, Fritz, antwoordde de berouwhebben de vrouw, vergeef mijne dwaasheid wij had den beide ongelijk. En vergeet ook niet schoe nen voor Jantje te koopen en steenkolen te be stellen de patatten zijn ook op en leg, voor dat ge weg gaat, geld gereed voor den beenhouwer en voorde modiste. De Burgemeester en Schepenen Gezieu de beraadslaging des Gemeentcraads vau 13 Mei laatstleden Nemen de hiervolgende schikkingen tot het vie ren der Kermisfeesten, dewelke zullen beginnen den Zondag 3 J uli eu gesloten worden den Zondag 17 er op volgende. Zondag 10 .lull. Om 11 1/2 uren's voormiddags, ter Keizerlijke Plaats, muzikaal morgendfoest, te geven door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie. Opstijging van eenen luchtballon, om 3 uren na middag, op het Esplanadeplein. Concert door do Fanlarcnmaatschappij De Jonge Aalstenaars. n Uoniit'i'dag 11 Jlaili. om 9 uren 's avonds, ter Keizerlijke Plaats, Con cert door hot muziekkorps der Vrije Brandweer. Zondag 1 7 lull. Muzikaal morgendfeest door de fanfaren van de school der kweekelingen van het leger. Om 6 uren 's namiddags, groot concert, te geven door eeu muziekkorps van het leger. Om 10 uren 's avonds, op het Statieplein, luis terrijk Vuurwerk. De kermis wordt gesloten op 17 Juli 1898. Gedaan ten stadhuize deu 1G Mei 1898. De Secretaris, De Burgemeester, O. REYNTENS. M.-L. GHEERAERDTS. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk OG16. Huwelijken. D. Verdoodt, landb. met H. Arents, herberg. A. Van Cauter, schoeum. met E. Redant, tw. P. Blanckaert, polisseur, met C. Van der Eist, tw. A. Van de Winkel, tw. met J. Lieveus, tw. C. Haeck, dienstkn, met T. De Sadeleer, z.b. G. Huylebroeck, tw. met M. Van Lierde, br. Overlijdens. M. De Gols, ra. De Roeck, fabriekw. 39 j. Le- debaan.J. Van Cauwcnbergh, wed. z.b. 90 j. Lcopoldstr. 4 kinderen onder de 7 jaren. 1 I l'OOS' ''o TI. DENDEItMONDE. KLUCHT DOOR F. D. C. ZANGWIJZE: HIP! HIP!! IIOURAÜ! 1. Hij kwam naar hier de vreemde luis Eu wou zonder fatsoen, Met veel beslag en veel gedruis, De Bruyn zijn plaats afdoen Maar telde zonder 't volk van 't stad, Dat riep Gij vieze kwast Daar is 'ne schup onder uw gat U wordt een buis gepast Van 21000 stemmen. Hip hip houra (bis) Du Catillon, ge moogt gaan zwemmen, 1 hip houra (bis) Ilip! 2. Hij zat te kaarten met Pier Dacns Van in den achternoen Eu zeiVriend Pie, ik heb veel kans, 'k Ga nog een pintje doen Maar buiten riep men Heil De Bruyn Hij is weer onze man Aeizei Pie Donsj 't is weer ajuin Ja riep men in de pan Met 21000 stemmen Hip hip houra (bis) Du Catillon die mag gaan zwemmen, Hip hip houra (bis) 3. Pie viel in d'armen vau Leous, En zeeverde zoo droef Ze houden hier de zot met ons, Ze zijn hier voor de foei' Zij mogen hier ook al saucis. Die slimme domperskliek Als ze die lusten dan is 't mis 't Is niet heel magnifiek Zoo 21000 stemmen Hip hip houra (bis) Mijn vriend Leonce, ge moogt gaan zwemmen, Hip hip houra (bis) 4. Ja, zei Leonce, ik dacht het wel Ik kreeg daar te veel troef Ik had te veel geluk in 't spel, Is dat nu toch niet droef? En 't ergste die 4000 frank, Die ben ik nu vast kwijt Mijn port'monnaie gaat leelijk mank, 't Is een verschriklijk feit Die 21000 stemmen Hip 1 hip houra (bis) Vierduizend frankskens zijn gaan zwemmen, Hip hip houra (bis) 5. Ik ga naar Calcken, bij mijn lief, Bij mijnen ongel zoet Ik heb hier nog van haar nen brief, Mij nopende tot moed Zij gaf, als ik gekozen was, Vnfgroote tonnen bier, Want ik had geenen cent in kas, Is dat niet wreed, hé Pier Zoo 21000 stemmen Hip hip houra (bis) De tonnen bier zijn ook gaan zwemmen, Hip hip houra(bis) 6. Daarop vertrok de groene kliek Hier weg uit Dendermond Zij waren van entratie ziek, Maar toch, 't was hun gejond Komt nimmer hier, gij vreemde luis Rood', groene, blauwe kwast Of nogmaals krijgt gij eene buis, Of ze-al of niet en past Van 21000 stemmen Hip hip houra(bis) Blijf nu maar eeuwig, eeuwig zwemmen, Hip hip houra (bis)

De Volksstem | 1898 | | pagina 3