m m. im m, 4° JAAR N 184. J -§ ZATERDAG 16 JULI 1898 c°"dag tc bts' een De Hooitijd. Rampen, Misdaden Ongelukken. Bureel: Kapellcstraat15, Aalst AI>OBiiiciiiciitsi>i*ijs pcrjaarS^ïO, franco flsni*. - 5 €ciiliciiicn lid iiiiiiiincr. - «c Volks^icoi Siccl'i «vei'Jil vcrkoopcrs en words gaiBSch Vhiasedd'eii doos* gelezen. Briefwisselaars las alle gemeciileii. llehl lillik'» Ie veriiiaTia Yraajgfl ft'M ïiieideo of kneeiiieii zoelit gij eene i»e- 9 rek king will gij uwen Siaaidel aanbe velen? Plaats dan uwe nankOBBdigiagrii in «lil l>la«lliel w«»r«ll a3om ¥erk«»ehl Wat is alkoolism Kibeladoeken is er gepasseerde Zaterdag eens per veloe van onder gesjoefd geprofiteerd van 't goed weer en met eenen kunstvriend boezemvrien den bezocht, gezien en ge sproken.... Goed thuis ge komen, zonder malheuren, gratias Elk den harte- lijken Goeden dag! Te INooi'scl den Wandelenden' Jood ontmoet... Dan moogt ge zeggen Mijn dag is bedorven. Heb ik al herinnert, dat het den i Juli 19 jaren geleden was dat Pitje Van Hum beek, met zijn Schoolwet, 't Katholiek in den put ging delven Och erremen Pitje zit tegen woordig ver van hier en 't Katholiek en onze Scholen en zijn nog nooit gezonder geweest. Regen en sneeuw zijn droeve elementen. In de Tissiu ligt de sneeuw op de bergtoppen en in de dalen regent het dag en nacht. De boeren klagen dat zij dit jaar geen kersen of ander fruit zullen hebben de druiven staan slecht. Houten brug gen zijn door het water weggeslagen. Lawinnen hebben de bergwegen zwaar beschadigd, en te SumjaeM, (Hongariën), brandden deze week 185 woonhuizen en 380 bijgebouwen af. Drie duizend menschen zijn zonder dak. Met de menschen komt men dikwijls aardige grappen te gen, maar met beesten is het nog geheel anders. Te IHontiuédy ontvluchtte de koe van eenen landbouwer, die met andere naar huis geleid werd, aan zijnen geleider, en klom op een tuin huisje en van daar op het dak van een naburige woning. Slechts met groote moeite gelukte men er in het dier van zijn verheven standpunt te doen nederdalen. 't En is niet al. Luistert Een vreemd geval deed zich Donderdag aan de statie van itliouzc voor. Een woedende os plaats te zich op den ijzerenweg, op het oogenblik dat een trein zou vertrekken. De bediende der statie en de machinist wilden het dier wegjagen, maar, werden beiden ernstig door de horens gewond. Daarna kwam de machinist op het gelukkig ge dacht op den locomotief te springen, en de stoom fluit te doen werken. Hierdoor verschrikt, ging de woedende os ijlings op de vlucht. Een die het maar lastig en moet hebben binst den zomer, is dat meisje van Anuaucoiirt. Het is 13 jaar oud, weegt alreeds 140 kilos en is 1,67 m. lang. Haar middel meet 1,30 m,, haar armen, bij den schouder gemeten 52 cm. en haar braai 58 cm. Om vrij te zijn en te blijven, moet men nooit verplichtingen maken, maar altijd verplichten.— Een zeer zeldzame wedstrijd is deze week in Frankrijk gehouden nl. van herders honden. Daaraan werd door 24 herders deelgenomen, die elk met een of twee honden -een troep van 20 schapen langs een weg van 6 meters breedte, 300 lengte moesten leiden, aan weers kanten begrensd door diepe voren en doorsne den door een greppel, waar de schapen over moesten. De prijswinner kreeg een bronzen me daille en 100 fr. Een tweede proef bestond daar in, dat 25 schapen snel in eenen spoorwegwagen geladen moesten worden. De winner gebruikte daarvoor slechts 32 seconden. In zeker stadje was de vrouw van den burgemeester gestorven. De burgemeester verlangde dat de begrafenis kosten door de stad zouden betaald worden. Een der raadsheeren verzette zich daartegen en zei: Mijnheer de Burgemeester, dat moet gij niet nW''SC I6" zelve zouden we natuurlijk met rla|Z1ÜIi e°laven, maar wat uwe vrouw betreft, dat is heel anders. 1 11 en 1 Congres van den Boe- i renbondis verleden maandag, te Leave», be- I7t '7 - I"*** 18 °P de f°or zaterdag nen j lutteur uit zijn baraksken gehaald... Kadé stond xp 1 eeren en iedereen te beroepen om te I vechten tegen hem, als de politie hem bij de schabernak pakte en hem meê deed naar den bró... Daar werd hij herkend voor zekeren La- faille, beticht van diefstal van rijwielen, gouden horlogiën en kettingen... Hij werd naar Antwer pen gevoerd. Cornelius Herz, (daar moet ge toch nog hooren van spreken hebben komt te overlijden... Tegenwoordig ligt hij al onder de groen sjoche... Ze spreken van de kiezing van St-Nicolas, tegen Luik, te verbreken... Er wer den daar 3 socialisten gekozen, maar, hola ka- déééé, er zijn 60 stembriefkens meer in de bus gevonden dan er uitgebrachte stemmen waren... Ergo, dus, bijgevolg... De madolje van 30 klas en eene belooning van 50 frank is verleend aan Mad. De Motte van Mottcgciu, voor diensten, bewe zen tijdens besmettelijke ziektens. Onze keuning Leapol heeft zich tot Oofttcndc gewogen op den zelfwer- kenden bascuul aan het Kursaal... Hoeveel hij weegt N5 kilos en een papieren zak. 't Kan er nog aldoor... Kibeladoeken en weegter maar 67... Is da nie wel voor azoo een menneken Gezegend de hand die geeftDe christene liefdadigheid, wat is zij verheven en grootsch I De Bien Public had over eenige dagen eene in schrijving geopend om voor de Zusterkens der Armen te Gent een peerd te koopende inschrij ving is reeds gesloten... Vrijdag stond er in dit blad G. O. Tot nagedachtenis van hunnen vader 1000 fr. Zekere bladen verspreiden weer het gerucht dat de Paus ziek is dit gerucht is van allen grond ontbloot. Z. H. Leo XIII is integen deel wel te pas, zoo frisch als een bliekske, en de E. H. Impe, onderpastoor te Steendorp, is krijgsalmoezenier benoemd in 't fort van Kn- pelmonde. Het Komiteit van Groeninghe, te Kortrijk, heeft reeds de som ontvangen van 8285 franks en 52 centiemen. Dit geld moet die nen om in 1902 op den Groeningerkouter een ge- denkteeken op te richten. Te Veurne woont er nen man die een huis gewonnen heeft met li beraal te zijn... Ge lacht er zeker meê, velo- manneken Ba 't en doet. 't Is ne djusten de geuzenblaadjes hebben voor dien sukkelaar eene inschrijving geopend om hem een huisje te koo pen... Worden de liberalen dan zoo raar dat men moet beginnen met huisjes te schenken om hun ras niet heel en gansch te zien verloren gaan Pië de Zeeveraar van Aalst had in zijne ga zet wel geschreven, dat de democraten geen ker mis konden houden, maar 't is met deze dagen gebleken, dat zij zwie rig hun hielen aan den zeever van Pië vaag den. Zoo hebben wij verscheidene sukke laars van daensisten ontmoet, die heel de straat van doen had den om thuis te gera ken maandag, o. a. zagen wij eenen met nen groenen strik op de borst, een specie van karottrekker, nog lid geweest van den Werkmanskring, alles te danken aan de Katho lieken, zijn ouden vader voor hem krom gewerkt harteloos verlatenewel, ze moesten hem ondersteunen om niet als een zwijn neer te val len... Ook is er nen gekenden daensist met klik ken en klakken den bak ingestoken, mitsgaders hij publiek schandaal verwekte... Neen, neen, de daensisten houden geen kermis II Zondag avond, sluiting onzer gemeentefeesten, groot ko lossaal, pyramidiaal Vuurwerk op het Statie plein het begint om 10 uren... Opgepast voor de plaats om goed te kunnen sjoeren, en daar- meê Sulu tot in den pruimentijd, Kibeladoeken. Ziet gij ze daar optrekken, van vóór dat de haan gekraaid heeft, die sterk gespierde man nen, met de geklopte zeis op den rug Volgt ze, en na weinige stonden zult gij ze werkzaam zien op onze beemden of meerschen. Duizenden, mil- lioenen grashalmen, welke zij op dit oogenblik als veevoeder niet kunnen benuttigen, gaan z'on- der hun altreffend staal nedervellen en, met de hulp van Hierboven, trachten te veranderen in hooi, waar gedurende den winter paarden en hoornvee zoo duchtig zullen aan smullen. Ziet, daar komen ook nog eenige rijen meisjes aangestapt, met rijf of vork in de hand. 't Zijn onze flinke boerendochters, die, nadat zij de koeien gemolken hebben en de hoeve proper en netjes gelegd is, onze mannen komen ter zijde staan. Hun maagdelijk en gezond gelaat, verbor gen onder een grooten zomerhoed, zien wij ze 't afgemaaide gras uiteen werpen, rakelen, keeren, opperen. Wat brengt de hooitijd toch bezigheid voor den boerenstand doch daar kunnen zij tegen, als alles maar goed en onbeschadigd mag binnen komen, en dat men aan eigenaar of notaris geen geld moet gaan dragen maar men niets voor be komen heeft. Maar iets wat zeker is, dat is dat er toch alle jaren boeren gevonden worden, die in 't hooien fijner zijn dan anderen. Gij vindt alzoo pachters, die altijd zullen in 't oog houden wanneer dat 't best is om beginnen te maaien. Ze zeggen als 't gras in zijn bloei staat, vóór dat het in zijn zaad komt, dan is't den artikelDe kwaliteit is dan best, 't is sap pig, het riekt goed, 't heeft eene schoone kleur en 't is niet taai. Met vroeg te maaien slaat men 't vuil onkruid, dat er tusschen loopt, rap om ver, den toemaat kan rap beginnen schieten en de grond wordt zoo niet uitgeput, dan met 't gras lang te laten staan, dat nog al roofachtig is. Lukt het dan, dat wij zoo een bruin weerken treffen, dat de zon niet te hard is en 't hooi niet wit trekt, maar dat we daar op tijd een koel win deken gevoelen, oh, dan is 't vreugde op de steê, wanneer bij een helderen zonnedag alles in de schuur wordt geperst, want 't hooi goed vast tasten is aan te prijzen. Rond Waasmunster zag ik over een jaar of twee, als wij daar van die overstroomingen gehoord hebhen, een boerken hooi binnenhalen, dat bevuild geweest was door dit modderachtig water. De man stond met eenen kluts zout bij zich en op elke laag, die in den tast ging, strooide hij daar eene goede greep van. Onze pachter beweerde, dat, voor zulk hooi, daar 1 kilo zout per 100 kilos hooi op strooien, nooit kan afgekeurd worden, Dat onze lezers het ont houden, want moest het soms treffen dat weer 't ongeluk ons wacht, elk zou zoeken naar de bate. 't ls t'hopen dat er onze lieven Heer ons van be ware, en dat wij binnen eenige dagen al de mei op 't laaste hooi mogen steken. Boerken Wannes. Honderden menschen, geschapen naar het beeld van God en door den drank lager gebracht dan het redeloos dier dat is alkoolism. Honderden huisgezinnen in de bitterste ellende gedompeld, omdat vader het brood opdrinkt van vrouw en kinderen dat is alkoolism. Honderden vrouwen afgebeuld, gemarteld en langzaam doodgefolterd door mannen, die een maal zoo schoon wisten te klappen in hunnen jon gen tijd, die eenmaal bij heiligen eede vóór Godes altaar eeuwige trouw en onwankelbare liefde zwoeren, en die nu, voortgezweept door hunnen noodlottigcn drift, al hunne beloften vergetende, meineedig worden en niet aarzelen het hart hun ner levensgezellin langzaam maar zeker te ver morzelen dat is alkoolism Honderden jonkheden tot val en schande ge bracht, omdat de genever hen leidde naar wegen en plaatsen waar een deftige jougeling nooit den voet zet dat is alkoolism Tal van ouders, geplaagd, getergd, geslagen en die vroegtijdig, door verdriet en ellende uitge teerd, naar het kerkhof worden gedragen dat is alkoolism Duizenden arme, kleine schaapjes, die in eene vuile en slordige kleeding gestoken, ongekamd en ongewasschen, door onze straten loopen, soms bar revoets, als de sneeuw onder de voeten kraakt, waar niemand nog naar omziet, welke niemand meer liefheeft, die verkleumd de blauwe pollekeus uitsteken om eene korst brood te bedelen, die dus zullen opwassen tot galgenaas, misdadigers, deug nieten dat is alkoolism Onze zothuizen, die boordevol zitten, onze gerechtshoven, die overrompeld zijn door eenen overvloed van rechtsgedingen, onze gevangenissen, die alom te klein worden, onze gendarmeries, die dagelijks moeten ver groot worden dat is alkoolism Honderd vijf-en-dertig millioen franks jaarlijks uit de beurs geklopt van onze werklieden, wier el lende ous soms de tranen uit de oogen doet schie ten dat is alkoolism Dertig duizend Belgen, bij wie de rede, die prachtige weerschijn der goddelijkheid over 'smen- schen ziele, verglaasd, verslenst, verwelkt is, en die nu zuchten achter de traliën onzer krankzin nigengestichten dat is alkoolism Eene outzachlijke massa van dertig millioen li tersvergif, telken jare ingezwolgen door 14 a 15 honderd duizend volwassene magen, die België telt dat is alkoolism Ellende, misdaad, armoede, rampen van alle slach en soort, huiskrakeel, onmin, echtscheiding, weesdom, ziekte, al deze kwalen in zestig jaren ten toppunt hunner akeligheid opgezweept dat is alkoolism Duizenden zielen, die door den drank tot val, misdaad en goddeloosheid gebracht, jaarlijks ter eeuwige verdoemenis varen dat is nog alkoolism En de reeks is niet gesloten. Doch waarom verder gaan Gij kent den droeven toestand immers genoeg de dagbladen overigens werpen dagelijks een nieuw akelig licht over het droeve tooneelwaar alkooi, genever of korte drauk de hoofdrol speelt. St Gilles. M. P., wonende in de Schotland- straat, had een 21jarigen Franscbman, zekere C., wonende in de Brabandstraat, als secretaris in dienst genomen. Maar 't was nen lekkeren benk... Dijnsdag gelaste M. P. den kerel naar de Bank te gaan en nen wissel van 4 duizend frank te gaan trekken. De fransche luis volbracht de boodschap, doch verdween spoorloos met de dettes. liiticHcclit. Donderdag was een priester van Antwerpen de Scheutkapel komen bezoeken. Rond 4 1/2 uren 's namiddags kwam de geestelijke aan de Ninoofsche poort van den tram en zag een knaap, van 8 tot 10 jarenoud onder een tilbury vallen, waarvan het peerd, een jongen vief beest, op hol gegaan was. De priester sprong moedig het kind ter hulp, doch struikelde en viel ouder de wielen van den tilbury. De geestelijke werd met ontwrichten schouder en eene ergo wonde aan het hoofd opgenomen en, op zijn verzoek, in een rijtuig naar de Noordstatie gevoerd. LoorliHMy. Donderdag, om 6 1/4 ure, is de genaamde Theofiel Haesevelt, metser, werkzaam aan het m opbouw zijnde huis van M. Gijselaere, bloemist, te Loochristy, van eene hoogte van 6 meters gevallen. De ongelukkige is door zijne werkgezellen bewusteloos opgenomen. De toestand van Theofiel Haesevelt is hopeloos. De man is ge huwd en vader van zes minderjarige kinderkens. De man is woonachtig te Ledeberg, kwest, ligt hij niet reeds in lijken. De malheuren komen per voi- tuur, dat is toch wel waar 1

De Volksstem | 1898 | | pagina 1