OORLOG. GROOTMOEDER. ZEERAMP. Aieuws ovei* den Brussel. 't Zijn toeren Een boer uit den omtrek van Brussel beeft eenen allerverschrikke- lijksten nacht doorgebracht. Dijnsdag kwamen hij hem twee individjoes vragen of zij voor ecuige mi nuutjes ueu grootcn duivel van nen koeffer moch ten zetten. Hij stemde too... 's uAvonds warende onbekenden nog niet weergekomeu. Die zwarte koeffer zag er ons boerken niet pluis uit hij be taste hem, voelde en rook eraan., brrrr hij ducht een lijkgeur te gerieken Hij zegde aau zijne vrouw dat er heel gemakkelijk een lijk kon inli.;- gen, en seffens was dit ijselijk nieuws de gebuurte rond... Iedereen kwam zien en, ja, elk gerook een lijk, maar niemand dierf toch de kist openen. De inwoners van 't huis konden geen oog sluiten van geheel den nacht en 's anderendaags werd er raad geschoren. Men zond om den policiecommis- saris en deze stuurde een pakskendrager naar het pachthof, die den koeffer kwam afhalen hij werd op het policiebureel geopend en men vond er in GESTOLEN WASCHGOED. ■lamme Dat dwaas rijden met de velos,dat is van de beestWie kan anders spreken Of zijn er nog geen lessen genoeg geweestHoort nu al weer een erg geval Drie wielrijders van St-Niko- laas kwamen dinsdag avond zonder lantaarn langs de straten van Hamme in volle galop afgereden. Eene vrouw, die de straat wilde overgaan, werd door hen omvergeworpen en bleef bewusteloos op de stoenen uitgestrekt liggen. In een naburig huis gebracht, gaf de ongelukkige weldra deu geest l! Men weze toch voorzichtig De wielrijders zacht rijden en de meuschen bijtijds door bellen of bla zen van hunne komst verwittigen de voetgangers, van hunnen kant, niet koppig zijn, maar uit deu weg gaan, want in sommige gevallen, de verant woordelijkheid vaststelleu is zeer moeilijk. Met vyalocipeden Dient zacht gereden. Asscltc. Zondag avond gebeurde in den trein een erg geval. In een compartiment van der de klas zat een soldaat van 't eerste gidsenregi- ment, zekere Louis D., een grenadier en drie bur gers, waartusschen M. Y. B., wonende in de Leu- venschestraat te Brussel. Een weinig voorbij de statie van Zei lick sprong de gids, zonder eeni- ge reuen, plotseling op M. B, die rechtover hem zat, en bracht hem hevige vuistslagen in hot ge laat toe.... (Had die salamander drakenbloed gedronken of beren- vleesch geëeteu dan De treinoverste verwittigde den statieoverste te Brussel en toen de trein aldaar in de Noordstatie stilstond, werd kadé g'amballeerd. 't Stramiju was ZAT hij kende zelfs M. B. niet. De toestand van het slachtoffer is zeer erg men vreest voor zijne oogen. De dweeze krokodilje is aangehouden; hij zal weten tot wat prijs Antwerpen. Die wreede ramp op de Schel de Allemaal dit jong volk, naar de kermis varen en zingende en lachende verdrinken 1Zeven der ongelukkigon zijn reeds opgevischt er liggen dus nog drij lijkon in het water. Maria Van Praet, 21 jaren oud, die met haren verloofde stierf, heeft men gevonden niet in den stroom, maar op den kant. En, wie zou het gelooven haar geldbeugel was al uit hare zakken gehaald Ge vindt toch el lendelingen, die 't strop niet weerd ziju. Dottcnys. (Dat ligt in West-Vlaanderen, of 'k ben mis). Een knecht van den landbouwer Van de Velde vond dijsendag op de baan eene karton- nendoos met eenen hoed. Dat is precies mijn ge rief n riep Koben-Sis, en hij paste het hoofddek sel, doch 't was voor zijnen kceskop te klein en hij wierp het op den mesthoop. Achter hem kwam er eenen zijner vrienden, die den hoed opraapte en in de voedering voor 1200 fr weerden vond.. Ramp en ongeluk bijgevolg.... voor Koben-Sis. Vervier». Zekere V... kwam maandag zat naar huis en vroeg aan zijne vrouw eene halve pint gcuever, die hij in éeneu teug uitdronk, ver volgens eene tweede en dan nog eene derde halve pint. De dronkaard scheen te willen slapen, viel en was een LIJK 1 Had zijne vrouw den duivel in het lijf, of wat Verboden over te nemen. De bestuurder aanschouwt met klimmend mede lijden deze ongelukkige weduwe, die door eenen rukwind aan de wouden van haar geboortegrond ontrukt en als eene dorre blad in het midden der lusthoven van het weelderige Parijs is geworpen, na gehold en gebold te hebben langs de onvrucht bare wegen van het bureelleven. Hij gevoelt lang zaam zijn hart verteederen en antwoordt glimla chend Ik ook, ik ben van het Argonsche, en langen tijd heb ik geleefd niet verre van uw geboortedorp, in de stad Clermont... Heb kloeken moed, mada me... Ik hoop, dat wij den steun, de hulp, die gij verlangt, zullen verkrijgen... Hebt gij uwe woon plaats aangegeven Ja, Mijnheer de Bestuurder: Gezoudheid- straat, n° 12, dichtbij het klooster der Capucie- nen... Wel bedankt, Mijnheer, om uwe hoopvolle woorden. Ik ben gelukkig en zal uwe goedheid aan mijne kleindochter bekend maken... En het oude vrouwtje gaat al babbelende en groetende weg. Niet zoohaast is madame Blouet vertrokken, of de Bestuurder staat recht en gaat zich tegen het Brussel. Bij eene prijsschieting met den handboog te Laken zag een schut ter, op 't oogenblik dat hij de boogpees losliet, dat een toe schouwer voor het jblazoeu ging staan. 'Jij liep: Ga weg! doch het, was te laat. De onvoorzichtige kreeg den pijl in de keel en zakte bewus teloos in elkaar. Een andere toeschouwer viel nu den schutter te lijve, zoodat sef fens het heele spel overhoop stond. De eenen ver zorgden den gekwetste, de anderen poogden deu aanvaller tot rede te brengen. De man die onvrij willig de oorzaak was van het ongeluk is wanhopig. De sloom hooi a Itotit'ynf/iie vergun n. Ongeveer 625 slachtoffers. De transatlantische postboot La Bourgogne, van le Havre, kwam in de Atlantische zee, op 4 Juli, om 5 uur 's morgeus, in aanvaring met do Engel- sche zeiler Crosmartyshire, op (10 mijlen van New- York. Een dikke mist hing op do zee. De Bourgogne zonk bijna oogenblikkelijk. De transatlautieker had 800 persouen aan boord, pas sagiers en bemanning, 150 passagiers, waaronder slechts ééne vrouw, en 30 man der ekwipagie kon den gered worden, zoodat men ongeveer 625 slacht offers telt. Aide officiers, erin begrepen den ka pitein, kwamen om in de golven. Het verlies. Het bouwen van de Bourgogue had 8,000,000 fr. gekost en de lading was 15,000,000 fr. weerd. De Amerikanen hebben misrekend. Donderdag meendou de Yankees naar Santiago te gaan gelijk de Fransozen destijds naar... Ber lijn. Maar... luister De Amerikanen ziju voor Santiago gekomen met uithangende tong en verschrooide keel. Ze ziju in een spaansche inderlaag getuimeld en moesten de wijk nemen. De muilezels, door schrik bevangen, zijn op de vlucht gegaan met het reisgoed der of ficieren, die allen den zwarten rok in hunne kof fers hadden om dien avond de feestelijkheden bij te wonen die moesten plaats hebben ter gelegen heid der inname van Santiago. Eilaas velen avondmalen dien dag bij Pluto. Dit gebeurde den 27 van Juni. Laat ons eens ont houden wanneer de Yankees binnen Santiago die feesten zullen geven. Bestorming van ftanliago 4000 dooden en gekwetsten. Vrijdag morgend heeft generaal Shafter zeer krachtdadig, langs drie verschillende kanten, de buitenwaartsche versterkingen van Santiago aan gevallen, terwijl generaals Lawton en Wheeler op op Caney aanrukten. Generaal Kent trok op naar Aguadores, terzolf- dertijd naderden Garcia en de Cubanen Caney langs het Zuid-Oosten, en eene andere afdeeling van het amerikaausch leger, uit het Oosten ko mend, nam de richting naar Santiago. De troepen vormden goede linies, van af de kust tot aau de noordelijke verdedigingswerken. Van hot begin af, namen de amerikaansche en spaansche vloten aau deu slag deel. De amenkaan- sche schepen richtten hun vuur op de nieuwe bat terijen van Aguadores, en het smaldeel-Cervera schoot op de amerikaausche en cubaausche linies. Generaal Shafter, die aan het hoofd der troepen was, had den slag begonnen met twee batterijen venster plaatsen, dat uitgeeft op den overgrooten tuin van den Staatseigendom. Maar het waren voorzeker de halfontbladerde kruinen der kastan- jeboomeu niet, die hij dien dag bewonderde o neen, ziju droomerig geworden blik dringt verre, zeer verre in het Oosten, ginder achter de weelde rige vlakten en de krijtachtige heuvelen van Cham pagne, in eene vallei, tegen een zeer uitgestrekt woud gelegen; daar rolt een nederig beekje zijne kabbelende golfjes tusschen eene dubbele rei van populieren, aau den voet van een eeuwenoud klein stadje. 't Is daar, dat hij als kind heeft gespeeld, 'tis daar, dat hij elk jaar den verloftijd kwam door brengen. Zijn vader, greffier aau het vredege recht, leefde er zuinig, zooals de burgers zonder fortuin verplicht zijn te cjoen. Zeer streng opge bracht, van jongs af gewoon gemaakt aan den en- gen plicht en den harden arbeid, heeft Huibrecht op twiutigjarigen ouderdom de streek verlaten en is er niet meer weergekeerd, dan om de stoffelijke overblijfsels van zijn beminden vader ten grave te geleiden. Begaafd met een uitnemend verstand en een ijzeren wil, razige werker, heeft hij alras de hoogste sporten der bestuurlijke ladder beklom men. Drij en dertig jaar oud, en reeds bureelover ste zijn, dat noemt men in den wereld der bedien den een buitengewone vooruitgang. Eenvoudig, nauwgezet, omzichtig en beleefd, streng voor al wat de reglementen aangaat, komt hij op het bu- licht geschut, die het vuur op Caney openden. Generaal Wheeler, met ruiterij, en de Cubanen, onder het bevel vau Garcia, vervoegden weldra generaal Lawton. De Spanjaards verdedigden hunne stellingen met de grootste haiduekkigheid, doch do ameri kaansche en cubaausche krijgsmachten veroverden het terrein voet voor voet en kouden weldra de voorwerken meestor wordeu en deu vijand in het dorp terugdrijven. Op hetzelfde uur, ging generaal Kent, bevelheb ber over de raiddeutroepen, op weg naar Aguado res. 't Is daar dat de hevigste kamp werd geleverd. Gausch het eerste deel van den dag, had een verwoed gevecht plaats rond Aguadores, waar ge neraal Linares zelf het bevel voerde. De Span jaards antwoordden met een helsch geschut aan de Amerikanen en de amerikaansche vloot deed eenen regen bommen op de spaansche linies nederstor- ten. Admiraal Sampson zond drij schepen om de bat terijen Zuidwaarts van het fort Morro, aan te val len, en deze werden in gruis geschoten. De Spanjaards, zoowel die van Aguadore als die van Caney, moesten naar Sautiago wijkeu. In het gevecht, werd eene gansche amerikaan- scho compagnie door de spaansche bommen ver nield. Zaterdag morgend. Het vooruitrukken der amerikaansche troepen werd op .gausch de lijn be volen. Gedurende een uur bombardeerde de vloot de forten, aan den ingaug der haven gelegen. Schrikkelijk gevecht. De strijd was verschrikkelijk. Daar erlaugs niet eene zijde victoriekraaiende telegrammen toekwa men, moest er geene overwinning ziju noch voor de Spanjaards noch voor de Amerikanen. Het leger vau generaal Schalter bestond uit 17000 voetgangers en 2 stukken kanon. 6000 re bellen onder bevel van Calixto Carcia, leenden hunne hulp aan de amerikauen. De Spanjaards verdedigden zich heldhaftig ge durende vier uren. Hunne verliezen zijn aanzienlijk, maar deze der Amerikanen ook. Generaal Uluares gekwetst. Generaal Linares werd gekwetst, kolonel Orde- uez, de commandanten Samadulli en Aracp bekwa men tevens erge kwetsuren. Commandant Domi- nicues werd gedood. De Spanjaards, die vooral Ca ney verdedigden, een dorpje vóór Santiago, hiel den hun sterk tegen Daar generaal Schaftei' aan het Amerikaansch gouvernement zondag morgend nog geen tijdingen eener overwinning had gezonden, is het te geloo ven dat de Amerikauen tot heden de nederlaag leden voor Santiago, daar zij Santiago nog niet konden binnendringen, alhoewel zij veel talrijker zijn dan de Spanjaards. Dat het te Santiago zoo gemakkelijk niet zal gaan, blijkt uit een telegram dat generaal Schalter zond uit het kamp van Santiago. Men mag rekenen dat er, 3 ii 4000 Amerikanen en Spanjaards samen genomen, werden gedood en gekwetst rond Aguadores, San Juan en Elcavey. Schrikkelijk zeegevecht. De vloot van Ccrvera vernield. 50O dooden en ge kwetsten. 4,600 Spanjaards gcvangcu. Gelijk men weet was de vloot van admiraal Cer- vera, die op tijds er in gelukt had krijgschtuig en levensmiddelen te Santiago te brengen, heden in de baai van Santiago. Moeilijk was het daar uit te komen, daar 43 Amerikaansche oorlogschepen voor de baai lagen. Ten anderen, was deze vloot geheel nuttig om de amerikauen die de stad Santi ago bestormden te vernielen. Nochtans had Cervera reeds tweemaal van maar schalk Blanco het bevel ontvangen zich met zijne vloot van Santiago naar Havana te begeven. Hij wist welke moeilijkheden hij zou ontmoeten doch de eer der spaansche marine gebood hem te ver- reel om tien ure en verlaat het enkel om zes ure, en dan nog neemt hij dikwijls het een of ander werk mede naar zijn kwartier. Weinig gespraak- zaamvan aard, daar hij nochtans zeer gevoelig is, neemt men hem voor een hardvochtig man. Hij gaat weinig met de meuschen om en is zoodanig aan het werk verslaafd, dat hij niet eens den tijd heeft gehad, aan het huwelijk te denken. Toch had zijn hart eens gesproken, in het Argonsche toen was hij nog maar twintig jaren en ook nog zoo een kleine bediende zonder fortuin. Het meisje, dat hij beminde, heeft hem versmaad, en is ge trouwd met een rijken houtkoopman. Deze eerste teleurstelling heeft een hartzeer nagelaten, dat zij ne bestuurlijke zegepralen niet hebben kunnen uit- wisschen. Steeds bedroefd blijft zijn geest, en, de zen avond, na die oude vrouw te hebben hooren spreken van hare ellende, van haren nood in hare taal, die de zijne is en die hij nooit vergeten zal, heeft hij zich veroverd gevoeld van eene buitenma te groote droefheid de zucht naar den geboorte grond 1 Het voorhoofd tegen het vensterglas gedrukt, roert hij, als eenen hoop doode bladeren, de verre herinneringen zijner jeugd, en de geur der jaarge tijden, in de geboortestreek doorgebracht, stijgt hem zachtjes naar don geest. Hij komt langzaam tot zijnen zetel terug, en het dossier Blouet nemende, teekent hy met een blauw potlood de volgende woorden Belang- trekken, en alhoewel hij de zekerheid had dat hij eene schrikkelijke neerlaag te gemoet ging, heeft hij aan de vloot bevel gegeven zich op weg te stel len. Zondag morgend toen Admiraal Sampson met zijne oorlogschepen vertrok naar de krijgswerken te Aguadores, om er de Spanjaards te verjagen daar waar de amerikaansche troepen werden ver dreven, verliet admiraal Cervera eensklaps met zij ne schepen, allen na elkander, de baai van Santi ago en vaarde naar het westen. Op eeuige oogen- blikkeu was de amerikaanscche vloot strijdens ge reed. De Indiana bevond zich naastbij. De beschieting begon langs beide kanten, en de amerikaansche schepen Iowa en Texas namen weldra deel aan het gevecht dat op vijf minuten algemeen was gewor den. Het spaansche admiraalschip werd schrikke lijk beschoten en was dra omringd van de Masa- chussets en Oregon, terwijl de Brooklyn en de Texas de Spaansche oorlogsteamer Oquendo aan vielen. Al schietend kwam daarna de Viscaya in volle vlucht uit de baai gestoomd, gevolgd op 200 meters door twee torpedo's die naar het westen stevenden, en die weldra door de Amerikaausche schepen werden achterna gezet, twintig minuten ver, tot in volle zee. Toen begon ecu algemeen eu schrikkelijk gevecht. Al de spaansche schepen, er in begrepen de Bu- lat, de Infante Maria Theresia en de Cristobal Co lon en al de torpedobooten bevonden zich in zee; langs alle kanten vlogen bommen en houwitsers. In eenige oogenblikken waren de amerikaansche schepen zelfs blootgesteld aan eene schrikkelijke beschieting der Spanjaards die nu, in de onmoge lijkheid te ontsnappen, zich besloten te verdedi gen met heldenmoed. Doch weldra zouden zij be zwijken, de oorlogskamp was tegen hen, want hoe duchtig zij ook schoten niet een der amerikaausche schepen werd ernstig getroffen, terwijl hunne sche pen weldra gedeeltelijk buiten gevecht werden ge steld, na drie kwart uurs strijden. Uiterste poging. Toen vaarde het admiraalschip naar het westen, eensklaps, in eene uiterste poging om te ontsnap pen, daar alle tegenstand onmogelijk was gewor den, en werd dra gevolgd door de Oquendo en de Viscaya. Houwitsers ontploften elk oogenblik op het dek der Spaansche kruisers. Deze geraakten dikwijls in brand, men doofde de vlammen uit en schoot naar do Amerikaausche schepen Indiana en Iowa, het dichtst nabij, om dewelke het kanonbal len regende. Op do spaansche tegen-torpedo's werden dra al de kanons vernield een dezer gaf zich overeen ander strandde op de kust. Cervera gered, maar gevangen. Admiraal Cervera, die zich aan boord van de In fante Maria Therezia bevond, werd gered door eene sloep van de Glocester en aan wal gebracht. De admiraal en zijne manschappen gaven zich over aan kapitein Morton. Hij vroeg om aan boord van de Glocester gebracht te worden, het eenig ameri kaausch schip dat zich op dit oogenblik in de na bijheid bevond. Admiraal Cervera, die aan den arm gekwetst was, weende toen hij ontvangen werd met zijne of ficiers aan boord van de Glocester door den bevel hebber van dat schip. Deze drukte hem de hand en zegde hem Ik wensch u geluk, mijnheer, den dappersten slag geleverd te hebben, die ooit op zee gezien geweest is. De bevelhebber stelde zij ne kabieu ter beschikking der spaansche officiers. Dc dooden, gekwetsten eu krijgsgevange nen van Santiago. 70 Spaansche officiers en 1600 soldaten werden in het zeegevecht van Santiago gevangen genomen. De Spanjaards hadden 300 dooden en verdronke nen en 160 gekwetsten. Cervera voor dc vrede. In een intervieuw heeft admiraal Cervera ver wekkende toestand verleenen dan belt hij den bureelj ongen en zendt het dossier naar den bu reeloverste, gelast met de ondersteuningen te re gelen. H. Den dag, op denwelkeu de toelage van hooger- hand wordt toegestaan, verlaat Huibrecht Boin- ville zijn bureel een weinig vroeger als naar ge woonte. Het gedacht is hem te binnengékomen, zelve het goede nieuws aan de oude landgenoote te gaan aankondigen. Drij honderd franken, het is nauwelijks een druppel water, die bijna onzichtbaar uit de over- groote kom van Staatsschatkist roltmaar voor de ongelukkige weduwe zal de enkele druppel in een aanhoudenden en weldoendeu dauw veranderen. Men is nog maar in het begin van December, het weder is tamelijk zacht, en Boinville legt te voet den langen weg af, die hem scheidt van de Gezondheidstraat. Wanneer hij ter bestemming komt, begint de avond reeds te vallen en verduis tert de eenzame straten van dit stille kwartier. Bij de flauwe lichtschemering van een gazbek, aan den ingang van het klooster der Capucienen ge plaatst, kon hij toch het nummer 12 bemerken, boven den ingang in een lagen, doch langen muur gekapt. Zonder aarzelen treedt hij deze opening door en bevindt zich in een grooten tuin, beplant met groensel, bloemenstruiken en fruitboomen. ft Vervolgt.)

De Volksstem | 1898 | | pagina 2