t Wolk# m, 4 JAAR 187. St.-Martenskerk aan den 1 E. Heer Deken van Aalst. J m ZATERDAG 6 AUGUST! 1898 OOG IN I ZEIL. 01.11)^ Bureel Kapellestraat1Aalst. AlioiiiieiiieiilmprSjN perjaar 2.50. franco IBillik. - 5 (JciBliciiicn liet nummer. - He YolkMStcin liccl'l overal verkooper* en wonll fsaii.M*.Ei Vlaundcreii door ^elcxcii. Ilricfwisselaars in alle gemeenten. llelit gijl hulzen te verhuren Vraagt gM meitfleiE ©I* BaibccIbIcib zoekt gij eeue Btc- 1 dreBiklng? wiGl gij uwen BiaioflcB aanhc- veSeiB Plaats <lan iiwe aaiBkon<iiBgiiiigrii I in «Bit B»fla<fl het w ord! aloiia verkocht Bisschoppelijke Nota. 't Is wel (le moeite. Verzoekschrift Briefwisseling over Impe. Dokter Frans CLAUS. Eenige Nieuwskens uit Geesbargen. Spanjaards en Amerikanen beoordeeld door den Times. I raadt Pië de Zeeveraar, den triestigen held van 't eiland Chipka, aan, van te spreken met krachtmaar met eer bied... Met eerbied 0 gie ongelukkige stoeffer, wat durft gij hier nog van eerbied gewagen 1... Waar is uwen eer bied, zeg? Uwen eerbied voor de Geestelijke Overheid? Uwen eerbied voor de wereldlijke macht? Uwen eerbied voor de waarheid0 ze ker, verre van bier Die eerbied heeft plaats ge maakt vooreene grenzelooze koppigheid, een on- meetlijken hoogmoed, eene heuchelachtige liefde voor de werklieden, eene baatzucht zonder weer ga, waaruit eigenbelang en intrest klaarblijkelijk doorstralen. Die eerbied is verandert in gal en af gunst, laster en snoode leugentaal. De E. H. Ponnet, onderpastoor van St-Martens- kerk, wel is waar te hoog in de achting van al wat deftig is verheven, opdat de lasteringen zijner vij anden hem kunnen treffen, wordt wekelijks door de gedoemde gazetten der Werf aangevallen. Waarom Omdat hij zich het lot van den deftigen, beproef den werkman ter harte trekt?... Omdat hij, als goede priester, gehoorzaamt aan zijne overheid Neen, ziehier waarom De E. H. Ponnet wil maar niet dansen zooals de helden der Vischmijn schui felen hij groet die verdwaalde hervormers niet vriendelijk genoeg hij preekt op de hoovaardig- heid, op de gazetten, de slechte, door de kerke lijke overheid verboden te lezen aan alle christene menschen hij neemt, eene Berechting doende, al tijd den kortsten en meest bevolkten weg... Dat is het wat Pie altemaal in den neus steekt 't schijnt dat het hem geweldig begint te vervelen en hij van zins is, van aan Mgr den Bisschop van Gent te schrijven dat hij absoluut den E. H. Pon net, in den naam van Pie de Zeeveraar, tot de orde moet roepen. Aan M. den Deken van Aalst wil den uitgever van 't Lancl van Aelst niets meer be velen hij zal direkt zijne orders in 't Bisdom doen uitvoeren. (Meteenen zal hij er 'tLand van Aelst naartoe zenden het nummer bevat juist eenige gewichtige raadgevingen voor de benoeming van een nieuwen Herder te Zele Mgr. den Bisschop zal wel doen aan Pie te vragen wie er moet be noemd worden.) Sint Martenskerk, opgepast van tegen Pie of zij ne complicen u nog éen onpuntig woordje te laten ontsnappen Chipka ware in staat u ten gronde te doen afbreken, en zelf, op eigen kosten, een nieu wen tempel te bouwen, waarin over niets zou ge preekt worden dan over de eerlijkheid en deftig heid, de zoetigheid, reinigheid'i Lindeken, Jezabel, enz., enz... Pie zou om predikanten gaan langs de kanten van Seraing en Oostakker, en de bisschop pelijke notas zouden door den nieuwen democra- tischen suisse tot pulver worden verbrand... Van bisschoppelijke notas reppende, achten wij het niet ongepast, tot slot van dees artikel, eene nota van Mgr Stillemans te laten volgen het is eeuo plech tige veroordeeling der daensgazetten, die de men schen, jonge dochters, moeders eu kindoren moe ten van buiten leeren gelijk hunnen Vader-Ons Met innige droefheid zien Wij dat de gazettender zoogenaamde Partlj-Daens, niet de minste reke ning houdende van den brief door welken de Bis schoppen van België, op bevel van Z. TI. den Paus, de katholieken van ons land tot eendracht onder elkander aanmanen, heviger dan ooit de verdeeldheid bewerken en verspreiden en de katholieke besturen aan vallen. Zooverre drijven de opstellers dier gazet ten den overmoed, dat zij hunne lezers pogen te doen gelooven dat, zoo handelende, zij de goed- euring hebben van Z. H. den Paus en van de Bisschoppen. Zulke gedragslijn is te veroordoelen, zij is hoogst nadeelig aan de belangen der ware christene demo cratie, zij isgansch tegenstrijdig met de gedachten van Z. Heiligheid en de Bisschoppen en Wij ach ten het Onze plicht do geloovigen te vermanen zich door dergelijke gazetten niet te laten mislei den. f Aiitonius, Bisschop van Gent. Monseigneur Keesen, senator, heeft eene sta tistiek opgemaakt om te zien hoeveel ieder Belg wel zou voor aandeel krijgen indien al de fortui nen van het land moesten verdeeld worden. Wilt gij nu weten hoe groot dat aandeel is Al de fortuinen van België boven de 25,000 fr. in handen van den Staat gesteld, en door dezen vruchtbaar gemaakt derwijze dat zij doorgaans 5 intrest opbrengen, zouden met dezen intrest het inkomen van ieder Belg met ongeveer xo cent. per week verhoogen. Al de fortuinen, kleine en groote, van het land, op dezelfde wijze door den Staat ingeno men, zouden het inkomen van iederen citoyen met de verbazende som van 50 cent. ongeveer per week verhoogen. Vooruit dus, collectivisten, gij, die het volk weet te doen watertanden met uw land van be lofte, dat eigenlijk het land der volksontgooche ling zou zijn Zeer Eerw. Heer Deken, Met diepen eerbied en innige aangekleefdheid komen wij U ootmoedig verzoeken, bij al Uwe Eerw. Heeren Onderpastoors aan te dringen, op dat zij met bunne berechtingen naar Mijlbeke langs de molenstraat zouden komen. Iiet is de kortste weg en 't is daarbij de meest bevolksto on zer straten, die zij zullen te doorkruisen hebben. In afwachting, Z. E. Deken, dat ons verzoek zal worden toegestaan, groeten wij U met eerbied en hartelijke toegenegenheid. De geloovige bevolking der Rozemarijnstraat en Molenstraat. Heer Uitgever der Volksstem, Uw nummer van 30 Juli 1898 bevat een solem- nelen protestbrief, onder officieelen vorm, met de handteekens van Burgemeester en Secretaris der gemeente Impe bekleed. Die heeren bevestigen erin, dat, in zake der Nijverheidsdekoratie van Frans Coen, er hoegenaamd niet werd tegen ge- contrekaboterd, want dat het advies des gemeeu- tebestuurs diesaangaande zoo voordeelig moge lijk is geweest aan den braven werkman Coen. Daarna kruipen zij hoog op hun paard van ver ontwaardiging, zeggende dat uw correspondent van 23 Juli hen ten onrechte afschildert als vijan den van een deftigen werkman en dat zij zulke valsche aantijgingen zouden mogen verachten, n Zij eischen ten slotte, dat de correspondent de stuk ken ga raadplegen, en daarna als treffelijk man zijn woord herroepe Niet min noch meer als dat Hum, hum...?!... Zoo kwetsend en boonend is die beschuldiging voor mij, uw' correspondent, Heer Uitgever, dat gij, hoop ik, hem zult toelaten zijne gezegden te staven, en gansch dien buidel van gezwets en woordenkramerij in den wind te slaan. Welnu, heeren van Impe, stout gesprokenis half gevochten. De correspondent vindt dat gij de stoutigheid veel te verre drijft hij raapt den toe geworpen handschoen op, en gaat het masker af trekken. Gij hebt het gewild. Want, die correspondent is, ja toch, een treffe lijk man, en elkeen gaat zien dat hij, in deze zaak, volstrekt niets te herroepen heeft. Hij is ook een man die nagels met koppen verkoopt en de punt jes op de 1 kens zet, namentlijk wanneer hij daartoe vermetel wordt uitgedaagd. Ziehier hoe ik bewijs WIE er, wegens de deko ratie Coen, eene oontrekaboteeing op zijne cons ciëntie heeft Die correspondent vernam, verleden jaar vóór den winter, dat Frans Coen wegens de betrachte dekoratie, in sommige herbergen van Impe een beetje gezwansd wierd. Men spande een zaagsken aan den braven werkman, hem zeggende dat hij zich slecht geadresseerd had, dat hij den rech ten weg niet kende en anderen prietpraat van trisjpalul. Daarop, de lont riekende, ging de correspondent ecus naar de oüicieele stukken zien, in November 1897. En hij vond daar in het dossier het officieel advies des Gemeenteraads van Impe, in de zake Coen. En, dit advies, ook offici eel ondei teekend, uitgaande van het Schepencol lege begin September 1897, was... tegenstrij dig Het verklaarde immers «lat er, huns dunken*, geen redens bestonden oni aan toen eene nijvcrlicidsdckoratic toe te kennen Quelle nouvelle done 1 gestrenge officieele Hee ren van Impe Was dat misschien niet tegen ge- Stoute logenstraffers, uwe memorie moet nog korter wezen als een konijnenstaartje... Wildet gij aan mijn zeggen twijfelen, slaat eens uw corres pondentieboek open of beter, gaat gij ook nog eens dit stuk nazien gij weet genoeg waar het zich bevindt.... Waart gij soms daartoe een beetje vreesachtig, komt mij roepen, ik zal meegaan wantik beu een dienstwillige jongen... En, 't is zooverre niet als naar het Ministerie. Zoudt ge soms later, de begane kleingeestigheid betreurende, een voordeelig advies ingezonden heb ben Des te beter voor u dan die tweede reize hebt gij wel en goedwillig gehandeld, en gedaan hetgeen gij reeds de eerste maal haddet moeten doen, vermits gij NU uwe liefde tot den braven werkman Coen, in de Volksstem zoo hard komt uitbazuinen. Om te eindigen, en voor uwe zalige penitentie, Heeren van Impe, een kleinen raad onder ons. Herdenkt de schoone Vlaamsche spreuk Ver zint eer gij begint, want, waarachtig, voor officieele en gestudeerde mannen, ge zijt noch lo- giek, noch voorzichtig. Verzint, bijzonderlijk voor gij in kromme gevallen protest durvet zenden aan een welingelicht nieuwsblad. Ik kan wel begrijpen dat sommige lieden het scherpzinnig vinden, van tusschen gerammel van pot en pint eens te zwan zen maar ik kan noch zal verdragen, dat zij, maar al te stout, een geëerd publiek zwanzen tot in de gazetwant daar is pochen en stoeffen geen gang bare munt meer, ziet ge wel.... Ook niet, dat men met grootsprekerij en gemaakte verontwaardiging schrijve over valsche aantijgingen en over de ze te mogen verachten dan, wanneer men in ootmoedige rechtzinnigheid zou beter doen zeer stillekens den bek in de pluimen te houden. Heer Uitgever, ziedaar het onnalatelijkautwoord van uwen correspondent, die noch manken bluf noch geveinsdheid dulden kan. Hij is recht voor de vuist en, hoort hij niet in 't Ministerie t'huis, toch woont hij immer bij de waarheid in. Hij is een gewonnen en geboren Impenaar, en hij was hier onwillens gedwongen te toonen dat hij den braven Impschen werkman een beetje meer is toe genegen als sommige bestuurders van gezegde ge meente. Het geacht publiek weet nu, wie hierin valsch- lieid pleegde en wie dus ook de verachting verdient, waarmede die heeren zoo gereed loopen. Aan U, Heer Uitgever, hartelijken dank en vriendengroet. Aalst, 1 Augusti 1898. LE PEUPLE, 't orgaan der Brusselsche soci alisten, meldt dat deze besloten hebben een rood boerenblad te stichten. Meer dan ooit schrijft het blad, is het noo- dig zich tot den landbouwer te richten. i Het is op den buiten dat de reactionnairen de laatste pilaren van hun gebouw steunen en het is op de boeren dat zij hunne laatste hoop vestigen. Wij moeten dus spoedig en kracht- dadig handelen. De socialisten, hoewel zij in de laatste kiezin gen geen vooruitgang hebben gedaan, laten den moed niet zinken, zooals men ziet, maar zij ma ken zich gereed tot nieuwe aanvallen. Katholieken dus, opgepast 1 Er moet gewaakt worden, en men mag niet gerust insluimeren op de behaalde lauweren. Even als de socialisten moeten wij op de bres blijven. Het zal dus goed zijn de wapens eens na te zien, en ook of hier of daar niet meer en beter zou kunnen gewerkt worden. le iticuwskc. Zondag aanstaande zal er te Goefferdingeu. ter eero van onzen nieuwen volks vertegenwoordiger M. A. Vajiderlinden, eene groo te huldebetooging plaats hebben. Drie en dertig maatscbappijen hebben hunne deelneming toege zegd. Wij vernemen uit goede bron, dat het vrij willig pompierskorps, dat over eenige weken zoo kloek en manhaftig voor onzen gevierden Woeste defileerde, ook zal deelnemen aan den stoet. 2" nieiiwakc. De afdeeling der Vrijdenkers van Geerardsbergen, onder de leiding van den lek keren koordenvlechter Moustache, is met 39 tegen 36 in den zak bij den boud der socialis ten gestemd. Een en twintig leden, die nog wat eeregevoel bezitten, hebben aanstonds hun ont slag gegeven. Het schijnt dat er iu den Zak tegen woordig veel vrijheid en overeenkomst heersebt. 3° uicuwMkc. De twintig muzikant-schui mers, die, op de kosten der burgers, de wijkfees- ten eu orgelbals opluisteren, moesten verleden zondag ten 2 uren vergaderen om naar St Anna te gaan. Om 4 1/2 uren, na eens fel gekeven te heb ben, zijn zij met den helft kunnen uitgaan. Men zegt, dat de eenen beweerden dat een frank per man te weinig was, anderen wilden hebben dat de gekozenen medegingeu. Die mannen zijn dit gauw moede en nochtans het kost hun niets. 4° utonwskc. Verleden maandag was het prijsdeeliug in de liberale scholen. De ouders en kinderen, die meenden van zich eens wel te ver maken en iets puiks en buitengewoons te zien, zijn leelijk teleurgesteld geweest. De prijzen worden in de school gegeven zonder een liedje of zonder een deuntje muziek. De liberale fanfaren zijn niet ver schenen omdat er niet te dansen was. Wij uoodi- gen die felle beschermers der wetenschap uit om de prijsdeeling onzer scholen eens te komen zien. De liberale dagbladen, de soci-^ alisten en de groene demokrateu hebben de Spanjaards te lijve ge vallen en de Amerikanen in den derden hemel verheven. Ze heb ben met voorliefde al de gruwe lijkheden overgedrukt waar men de Spanjaards meè betichtte en al die valsche tijdingen die uit Amerika, ten laste van Spanje en zijne moedige krijgers, overgezonden waren, geern eu gretig aan hunne lezers opgedischt. De Times, een protestantsch blad van Londen, dat naar de streek van don oorlog een briefwisse laar op eigen kosten zond, heeft nu zijne beoordee ling over dien oorlog gegeven. Dit schrijven is te lang om hier geheel opgeno men te worden. Het is met kennis van zaken ge schreven en wreekt de Spanjaards, zoo hatelijk belasterd door de Amerikanen en de vijanden van m CONTREKABOTERD

De Volksstem | 1898 | | pagina 1