OORLOG. GROOTMOEDER. Rampen, Misdaden Ongelukken. Nieuws over den den Godsdienst. De Spanjaards immers zijn katho liek en dat is de reden waarom liberalen, socialis ten en dergelijke kluchtspelers de Spanjaards vij andig zijn. Uit het schrijven van den briefwisselaar van den Times blijkt 1° dat de zoogezegde wreedheden die de Ameri kanen aan do Spanjaards ten laste leggen, leugens zijn en uitvindsels 2° dat de Cubanen zelve, de troeteltinders vau de menschlieveude Amerikanen, nuttelooze en schandige moorderijen bedreven 3° dat de Amerikanen, langen tijd vóór deu oor log, de oproermakers ondersteunden tegen Spanje, en hun wapens en geschut leverden 4° dat het teeucmaal valsch is dat de Amerika nen uit menschlievendheid voor de Cubanen den oorlog aan Spanje verklaarden 5" dat de Amerikanen zelt ten grooten deele de schuld zijn van den ellendigen en jammerlijken toestand der Cubaansche bevolking 6° dat do oorlog die Amerika aan Spanje ver klaarde onrechveerdig en scbaudalig is. Het doet ons deugd dat de Times, een protestant- sche gazet, die verklaringen doet. i)e Times, voorwaar, is beter iu staat om do waarheid te kennen dan de krabbelaars die in hun liberale, socialiste en groene gazetten wat dwazen prietpraat aaneentlansen om 't katholieke Spanje hatelijk en verfoeielijk te maken Elscnc. Men maakte over twee jaar op den zolder van het gemeentehuis van Elsene een groo ten houten vergaarbak voor het regenwater de bak was binnenwaarts van eene loodeu plaat voor zien, wegende ruim 1000 kilos. Maandag bevond de opziener der gemeeutegebouwen dat de loodeu plaat verdwenen was Brussel. Eene vrouw uit de Hoogstraat kwam maandag avond, rond !0 ure, smoordronken thuis. De man, iu gramschap ontstoken, sloegen stampte de vrouw ongenadig af. Toen de policie toegeloopen kwam, lag de onge lukkige in een bloedplas uitgestrekt en gaf geen teekeu van leven meer men heeft ze naar het St.- Pietersgasthuis gebracht. Zij verkeert iu zeer be- denkelijken toestand. I'iiiuclc. De pachter Jozef Van Havermaet is sinds zaterdag spoorloos uit zijne woning ver dwenen. Van Havermaat is getrouwd en vader van vier kinderen. Hij is 62 jaar oud, heeft grijswor dend haar en is gekleed als volgtEen nieuw bruin-grauw kostuum, zwarte ondervest, nieuwe lage schoenen en eene zwarte zijden muts. De ver dwenen persoon is van middelmatige lengte. Lede. Zaterdag was men bezig het dak te leggen op een nieuw gebouwd huis van M. Frans Roelandt, aaunemer, toen het eensklaps met groot gedruis instortte. Men vreesde voor een ongeluk kig gevolg, daar vier werklieden op het dak zaten, doch ze kwamen er met geringe kneuzingen van af. Audrgcm. Verleden week viel zekere Ge- raard van een fruitboom en brak den arm. Nu is de zoon van Constantien Van Mossevelde ook van een fruitboom gevallen hij klaagt van hevige in wendige pijnen. De twee slachtoffers worden door doktoor Scholier verzorgd. Galckcu. Zondag stak op de hoogte van Calcken een jongeling het hoofd wac te ver door 't raampje van een wagon hij botste geweldig met het hoofd tegen de kraan van eene groote water pomp en werd zoo erg gekwetst dat do trein te Calcken moest stoppen om den onvoorzichtigen jongeliug in de statie te doen verzorgen. Ntadcu. Boven op Stadenberg hebben de Stadenaars met gezamentlijken penning een monu mentaal groot kruisbeeld van 6 meters hoog ge plaatst. Zondag, begunstigd door een prachtig we der, had de wijding plaats onder een buitengewo- Verboden over te nemen. Huibrecht Boinville staat rechthet is tijd om te vertrekken. Nadat hij madame Blouet heeft be dankt voor haar gulhartig onthaal en ook beloofd weldra terug te komen, drukt hij zachtjes de hand van het jonge meisje. Hunne blikken ontmoeten elkander eenen stond, doch die van den bestuur der zijn zoo levendig, dat het jonge meisje heftig hare oogschelen neerslaat. Het is zij, die Boinville tot aan de deur uitgeleide doet en wanneer ze op den drempel komen, drukt hij haar nogmaals de hand, dóch kan geen woord vinden... En nochtans hij heeft het harte vol, de bestuur der 1 En wanneer hij dan weer alleen zich iu de eenzame en donkere Gezondheidstraat bevindt, denkt hij in de lucht de snaartuigen, door St.-Ni- klaas uitgedeeld, te hooren zingen... III. Huibrecht Boinville is ievcrig aan 't werk. Hij geeft, zooals men in de bcdiendentaal zegt, een neerstigen en verstandigen spoorslag aan den dienst. Het bestuurlijk werktuig heeft weer de da gelij ksche karrevracht brieven van en aan den minister op zijn bureel opgehoopt. De zittingen van den Raad, de verhooreu en andere vergaderin- nen toeloop van volk. Men schat de toegestroom de menigte wel op 3000 man nog nooit was er op j eene buitengemeente zooveel volk bijeen geweest. De eerw. Pater Delputte, redemptorist, predikte over de verheerlijking van het kruis en begeester de zoodanig zijne toehoorders dat zij neergeknield, zonder menschelijk opzicht, Jesus aan zijn kruis aanbaden en dan opslaande, met handen en hoeden in de lucht, tot driemaal toe uitriepen Leve Je sus Eere zijn kruisIn een woord, 't was een prachtig feest dat een diepen indruk heeft gemaakt en uooit uit het geheugen der Stadenaars zal ver dwijnen. Hiicltci't. Vrijdag met den trein van 4 ure zijn hier uit de statie vertrokken meer dan drie miljoen werksters. Waar naartoe, zult gij vragen Wel, naar de heide, 't Is daar kermisfeest voor de bieën en God gave dat dit feest drie weken duur de, wij zouden dezen winter, honing en honing- bier hebben, mogelijk zelfs tot I'aschen toe. Men is hier reeds begonnen aan den nieuwen steenweg van aan de statie van Hacltert naar het dorp, eeue lengte van ongeveer veertien honderd meters. Antwerpen. Tusschen de nieuwe ridders van de Leopoldsorde bevind zich M. Vcrbraecken, gewezen gemeente-ont vanger, die sinds een jaar overleden is. Er is zelfs ten huize van wijlen M. Verbraecken een brief van gelukwenschen toegekomen Knesselare. Dinsdag namiddag werd in de ze gemeente 't iuhuldigingsfeest gevierd van het nieuw orgel onzer kerk, vervaardigd door de ge broeders Vereeckeu, van Gysegem. Het orgel werd gewijd door den eerw. hoer deken van Nevele. Daarna volgde een plechtig lof, meesterlijk uitge voerd door de zangers van Knesselare. Vervolgens werd het nieuw orgel bespeeld door M. Cyriel Van deu Abeele, prijs van uitmuntend heid der koninklijke muziekschool vau Gent, die de talrijke aanwezigen vergastte op eenige puike muziekstukken, uitgevoerd met een kunstenaarsta lent, die al de kenners in verrukking bracht. Bergen. Woensdag heeft Citoyen Brcnez, de socialistische volksvertegenwoordiger het ge vang van Bergen verlaten. Ter dezer gelegenheid hebben do socialisten vau tlornu eene betoogiug ingericht, 't Was aandoenlijk om zien 111 Brussel. Over eenige nachten wer- den de pompiers van dienst in den Munt- schouwburg door akelig hulpgeroep, dat scheen uit een hoek van den schouwburg te komen, uit den slaap gewekt. Op een oogwenk waren al de pompiers te been en men doorzocht alle hoekeu en kanten. Het hulpgeroep hield niet op Vier uren lang zochten de pompiers de zaal en het tooneel rond zij braken met geweld twee of drie deuren open, waarop geen sleutel stak. Tegen dat den dag iu do lucht kwam hield het gekerm op en de pompiers trokken afgemat en zweetend terug naar hun bed. De brigadier offerde zijne nachtrust op om een kollossaal verslag van het geheimzinnig voorval op te maken. Hoeveel bladzijden hij vol geschreven heeft weet hij zelf niet meer. 's Anderdaags werd het verslag naar de bevoeg de overheid gezonden. Een onderzoek werd geo pend, gevolgd dooreen, twee en meer tegenonder zoeken. Het lijvig dossier, een pak beschreven pa pier van een kilo zwaar, geraakte eindelijk in de kazerne der pompiers al de officiers werden ge last he verslagen te onderzoeken en het onderzoek over het geheimzinnig voorval voort te zetten. Eindelijk kwam het geheim aan 't daglicht! Tus schen de pompiers van dienst in don Muntschouw burg bevond er zich een die een meester in het buikspreken was. De spuiter had zijne makkers eens duchtig voor den aap gehouden Iedereen lachte eens hartelijk met de grap en de pompier werd niet eens gestraft. Dat is er een die op de foor veel geld verdienen zou 1 In de Hoogstraat, schoolde dinsdag avond eene groote volksmenigte samen. Dreigend werden de vuisten opgestoken tegen eenen volksjongen, die een meisje, dat hem ontrouw was, eene kom met een zeker vocht iu het aangezicht had geworpen. gen hebben hem geen uurken tijd gelaten, om in de Gezondheidstraat weer te keeren. Eu nochtans komt de zoete herinnering aan dien vooravond van St.-Niklaas hem te midden van zijn werk voor zij nen geest terug. Bij tusschenpoozen wordt hij afge trokken van de lezing der brieven door de verschij ning van het beeld van het lachende, lieve meisje. Zacht als een blauwe vlinder, zweeft dit beeld over zijne bestuurlijke papieren en des avonds, als de bestuurder het eenzame en killige vertrek van zijn kwartier binnentreedt, volgt hem nog dit beeld en wanneer hij, grommelend, zijne stoof, die zoo slecht brandt, kotert, dan dunkt het hem, dat die lieve verschijning met hem spot. O, dan deukt hij aan dit gezellig avondmaal iu die nederige kamer, waar do stoof zoo blijde ronkte, aan het zoet ge babbel van het jonge meisje, dat een oogenblik de gewaarwordingen van zijne twintig jaren had doen verrijzen. In zijn eentonig bureelleven schit tert de avond, doorgebracht in de Gezondheid straat, als eene lachende zonnestraal in eene mis tige vlakto. Gansch aan 't werk overgeleverd, heeft hij nooit bemerkt, dat op drij en dertigjari gen ouderdom zijne haren reeds beginnen te ver grijzen maar nu, hij ziet zich in den spiegel, een zweem van droefgeestigheid komt zijn gelaat over trekken, en als die vroolijke Fransche dichter klaagt hij Is do tijd van beminnen voor mij dan verstreken Het heimwee bevangt hem, die hem deu geest in verwarring brengt, en zeker spijt het Het kon niet anders zijn dan vitriool. Het meis je schreeuwde als een razende An may, ik ben dütjt Maar te midden van al het lawijd en de bedrei gingen riep de moordenaar Dat is niet woor, ze is niet duud 't was geen vitriool Maar toch was men reeds begonnen met hem af te ranselen, toen een policieagent kwam, die hem van eene goede dosis stompen en krabben redde. Deze agent onderzocht verder de zaak en bevond nu dat de moordenaar slechts met... azijn gewor pen had. Nieuwer kerken. Maandag morgend was de genaamde De Swaef Dominicus, boomsnoeier, wo nende te Nieuwerkerke, bezig met eenen boom te kanteelen, toen opeens iu het beueden komen, hij zich mistrapte en bij ongeluk den duim zijner rech terhand afsneed. De Swaef die op eene hoogte was van ongeveer acht meters had, niettegenstaande de smart en het hevig bloedverlies, nog de kracht om beneden te komen, doch nauwelijks was hij be neden of hij viel van de eene flauwte in de andere De eerste zorgen werden hem toegediend door M Baetens, doktoor en burgemeester van Nieuwer- kerkon. Mooi-ncI. Maandag morgend, rond 10 ure, is alhier een jammerlijk ongeluk gebeurd. Petrus Bingoet, geboren te Audeghem, metserdiender en vader van 4 kinderen is van 10 meters hoogte van eene ladder gevallen en bekwam verscheidene won den aan het hoofd. Wicsee. Zondag, tijdens de inhuldiging van den Eerw. Heer Pastoor alhier, kreeg het paard van een huurhouder eene geraaktheid en bracht den koetsier een hoefslag toe op het hoofd. De ar me man was nog al erg gewond en verloor veel bloed. lHespclaere, de parochie van Jeza- bel, het wijf; die Jezabel naar ziel en lijf... Zondag morgend, rond 6 ure, heeft men alhier uit deu Dender het lijk opgevischt van een onbekeud mansper soon, schijnende rond de 65 jaar oud. Doktoor Mertens, van Gysegem, heeft 's namid dags, ten 6 ure, de lijkschouwing gedaan. Brussel. Men heeft de Xstralen toegepast op kommandant Chaltin, den held van Redjah, die door een kogel aan de hand gekwetst werd tijdens een gevecht tegen de troepen van den sultan N'Do- ruma. Zaterdag morgend werd de hand door dok toor Maffei, in 't St-Jansgasthuis geradiogra- feerd Ten gevolge van dit onderzoek heeft men de verwonding zoo erg bevonden dat de kleine vin ger zal moeten afgezet worden. Hoppen. Over eenige dagen had hier een droevig ongeluk plaats. Terwijl een soldaat van het escadron lanciers, dat hier voor eene maand inge kwartierd is, bezig was met zijn peerd het noodige voedsel toe te dienen, kreeg hij eensklaps een zoo geweldige slag van het dier, aan het hoofd, dat de schedel geborsten was en de hersens ingedrukt werden. Het slachtoffer is in eenen zeer bedenke- lijken toestand naar het hospitaal van Leopolds- burg overgebracht. Bo Opstandelingen cu de Amerikanen. De opstandelingen wilden van de Spanjaards op Cuba niet weten. De Amerikanen die hun zoolang de opstandmiddels verschaften, wilde ze verlossen en hun de vrijheid en het beheer van hun land ge ven, zegden ze.... En daarom wierd den oorlog ge daan Maar de Amerikanen beginnen met de opstande lingen te lachen en ze stellen hen op hun gemak in Cuba, waarover zij meester zullen blijven. Calixto Garcia, de aanleider der cubaansche op standelingen, heeft aan generaal Shafter een brief geschreven, waarin hij zijue ontevredenheid uit drukt over de wijze, waarop hij door de Amerika- hem nu, niet getrouwd te zijn. Op zekeren droevigen namiddag van het einde der maand December, opent de bureeljongen zeer bescheiden de deur van het werkkabinet des kee ren Boinville, en halfluid zegt hij Madame we duwe Blouet. t> Boinville stapt spoedig naar de deur, om de be zoekster te ontvangen. Nadat zij is neergezeten, vraagt hij, licht blozend, nieuws van hare klein dochter. Dank u, Mijnheer, antwoordt de oude dame, de kleine is zeer wel. Uw bezoek heeft ons voorze ker geluk aangebracht... Sedert lang verzocht zij eene plaats in den Telegraaf... en zie, gisterenis hare benoeming ons toegekomen. Ik wil Parijs niet verlaten zonder afscheid te nemen en u nogmaals te bedanken voor al hetgeue gij voor ons hebt ge daan. Een priem doorboort het hart van den bestuur der. En na eene poos, vraagt hij Gij verlaat Pa rijs Die plaats is dus in de provincie Ja, Mijnheer, in de Vogeezen. En natuurlijk, ik vergezel mijn lief Lotje... Mijne zeventig jaren laten mij niet toe te hopen nog lang te leven, en ik wil mij van de kleine niet scheiden voor de wei nige dagen, die mij hier overblijven. En gij vertrekt welhaast In de eerste week van Januari... Vaarwel, Mijnheer, gy hebt zeer goed geweest voor ons. Lotje heeft me sterk aanbevolen in haren naam u nen behandeld wordt. Hij zegt dat hij met zijne troepen zal verplicht ziju in het gebergte terug te trekken, daar hij niet langer meer de vernedering die men hem aandoet, kan doorstaan. Hij zegt dat hij met de Amerikanen niet meer kan meewerken, dat hij zooals voor hunne aan komst, op eigen hand zal strijden. Garcia verwijt aan generaal Shafter hem officieel kennis gegeven te hebben van de overgave van Santiago en het burgerlijk bestuur dier. stad in de handen der Spaansche overheden gelaten te hebben. Een aiuerlkaauscli cadeautje. Kolonel Rosseveld, bevelhebber der rough riders het schadron van jonge heerkens uit de hooge we reld, heeft aan de jeugdige millionnairs beloofd hen naar de tentoonstelling van Parijs in 1900 te leiden op zijne onkosten indien zij zich moedig tij dens don oorlog blijven gedragen Vroeger be loonde men de moedige soldaten met het kruis van eer, en nu met een reisje naar Parijs 1 Dat is echt Amerikaansch Wat er overblijft vau de Spaauwclic vloot. Admiraal Sampson heeft aan de Amerikaansche regeering getelegrafeerd, dat het spaansch schip Maria Teresia zondag waarschijnlijk zal vlot ge- bracht worden en dat men ook Reina Mercedes hoopt te redden. Auicrikaauwclic troepen te I'orto-Illco. Het Amerikaansch gouvernement ontving hef volgend telegram, godagteekend uit Guauica De expeditie van generaal Miles ontscheepte te Guauida, na eene schermutseling tusschen de Spaansche troepen en 30 Amerikaansche zeelie den die eene sloep der kanonneerboot Gloucester bezetten. Vier Spanjaards werden gedood. Het expeditiekorps gaat snel vooruitrukken en zich meester maken van den ijzerenweg die naar Ponce, 10 mijlen van Guanica, leidt. Op Cuba en de Phillippijnen is er geen belangrijk nieuws. Spiuijc vraagt deu vrede. Spanje zond dinsdag rechtstreeks aan M. Mac- Kinley eeue vraag tot het aanvangen des vredeson derhandelingen door de bemiddeling van M. Cara- bou, gezant van Frankrijk. M. Cambon is Fransch gezantte Washington, hij overhaudigde ze eigenhandig, in naam van 't Spaansch gouvernement en op aanvraag van den minister van buitenlandsche zaken. Na het vertrek van M. Cambon onderhielden M. Alger, minister van oorlog, en M. Long, minister van zeewezen, zich lang met Mac-Kinlcy. Iu de aanvraag van Spanje was er nog geen ca tegorisch voorstel vervat betreffende Cuba, de Phi- lippijnen of andere kolonies. Het is eene eenvoudi ge aanvraag, het de vredesonderhandelingen voor stellend. Er is zelfs geen wapenstilstand iu ver meld. Mac Kinley verklaarde de kwestie te zullen on derwerpen aan aan het kabinet waarna hij Carnbon zal uitnoodigen tot een nieuw onderhoud om hem het antwoord der Vereenigde Staten te geven. Het is zeer waarschijnlijk dat, wordt er gevolg aan gegeven, de gezanten der Vereenigde Staten en van Spanje te Parijs gelast zullen worden de onderhandelingen voort te zetten nadat MM. Mac Kinley en Cambon over de vredesvoorwaarden zul len hebben onderhandeld. Ellendige locstaml op «le Phllippijnen. Het schijnt dat, zoo Manilla door de Amerika nen aangevallen werd, generaal Augusti zich dra zou overgeven. Hij heeft bericht ontvaugen der verdelging van het Spaansch eskader Cervera. De ellende is te Manilla zeer groot. Een gedeelte der bevolking sterft van honger, en den gouver neur generaal Augusti zal nu beseffen dat er toch een einde moet gesteld worden aan den nutteloo- zen tegenstand. Hij ware veeleer met zijn leger be graven geworden onder de puiuen van Manilla lie ver dan de stad te leveren aan Anguinaldo, maar hij verklaart ze te mogen overgeven aan de Ame rikanen, na weerstand te hebben geboden tot het onmogelijke. te bedanken. Dat God u behoede I De bestuurder, als verslagen, antwoordt weinig en brabbelt onsamenhangende woorden. En wan neer de oude dame reeds lang is vertrokken, zit hij, met het hoofd in de handen, starlings voor zich ziende, voor zijn bureel. Dien nacht slaapt hij slecht, en des anderendaags is hij zeer droevig ge stemd en wel barsch met zijne onderhoorigen. Hij is ongeduldig. Om drij uren, neemt hij zijnen hoed, wrijft hem eens met de mouw, verlaat zijn bureel, en stapt in een rijtuig, dat juist voorbijkomt. Een half uur nadien, gaat hij, een weinig bleek, door den moeskruidtuin van het nummer 12 der Ge zondheidstraat, en belt aan de deur van Madame Blouet. Het is Lotje die hem komt opendoen. Bij het zicht van den bestuurder, doorloopt eene rilling gansch haar wezen, dan wordt haar gelaat vurig rood, terwijl een lichte glimlach hare lippen sa mentrekt. Grootmoeder is uitgegaan, zegt ze zachtjes, maar zij zal niet lang wegblijven o, ze zal zoo ge lukkig ziju u te zien Het is madame Blouet niet, die ik vooral wensch te spreken, maar u, mejuffer. Mij murmelt ze gansch ontsteld... Ja, u, mejuffer, herneemt hij. En het is door vrees dat zijne keel wordt toegenepen en dat hij met moeite zijne woorden kan vinden.-Gij vertrekt dau aet de maand Januari ft Vervolgt.)

De Volksstem | 1898 | | pagina 2