1 i «IÉ M mfa «torn m, m 4s JAAR N 183. ZATEUDAG 15 AUGUST! 1898 001 naar SITTA.FID LIBERALISMUS. TT IET IMPE. P. Wr JU Bureel Kapellestraat, 13, Aalst Alioniiciiiciiisi>i*ij$ per jaar 2,SO, franco finite. 5 ileal innen lief lininiiicr. üc Volksstem Sicci'l overal vcrkoopcrs en word! ganscSi Vlaanderen door ^cfcxcii. Briefwisselaars las allc gemeenten. Held dj luilzen fc vcrliiircn Vraad gsj incSdcii of knecSitcn zockf gij ccnc lie- ^rckkiii^i? w>31 gij uwen liandcl aaiilic- vclcn Plaats dan lave aankondigingen in dil klad hef wordt alom vcrkoclif Land van Aelst Besluit van hel geschil. DOKTER FRANS CLAUS, V. BLONDEEL. L. SCHOCKAERT, Kerkelijk Nieuws. .laarlijksclie Bedevaart uit het Bisdom Gent HoofdzetelEREMBODEGEM. o— De bedevaart zal dit jaar plaats hebben den Dinsdag, 6, en Woensdag, 7 September. De personen die begeeren deel te nemen aan de bedevaart, mogen zich laten inschrijven bij de gekende leveraars en Ieveraarsters. De onkosten beloopen tot 8 franks. Hierin zijn begrepen de reiskosten van Erembodegem naar Sittard, alsook de kosten voor het zien der merkwaardigheden te Maastricht, zooals den we- reldberoemden Sint-Pietersberg, met zijne dui- zende onderaardsche gaanderijen het bewonde ren der zoo schoone en kostelijke Schatkamer van Sint-Servatiuskerk, waar men relikwieën ontmoet, dateerende van de eerste tijden van het Christendom hierin zijn nog begrepen de kos ten voor het opdragen eener offerande aan O. L. Vrouw van Sittard. Het gestorte geld kan voor geene reden terug geëischt worden. Nochtans, indien iemand belet ware aan de bedevaart deel te nemen, mag hij zich doen vervangen, ofwel het geld laten staan tot het volgende jaar in dit laatste geval moet hij ten minste 8 dagen op voorhand hiervan ken nis geven aan den bestuurder der Bedevaart. Den dinsdag, 6 September, zal 's morgends voor het vertrek, eene solemneele mis gedaan worden, in de kerk van Erembodegem, ter inten tie der bedevaarders en den woensdag, 7 Sep tember, eene andere in de Basiliek van O. L. Vrouw te Sittard, terzelfder intentie. Van nu af mogen de inschrijvingen gezonden worden aan Juffer Melanie DE CLIPPEL, Lo- venstraat, Erembodegem, hoofdieveraarster aan den Eerw. Heer SADONES, Pastoor te Erembodegem, Eerevoorzitter der bedevaart en aan den E. H. TEMMERMAN, Onderpastoor St-Amandsberg, Gent, Bestuurder der bedevaart. De inschrijvingen moeten ten laatsten ons ge zonden worden voor 2i Augustus. Er zal gezorgd worden voor goed logement, enz. De personen die begeeren te dineeren tot Maastricht of Sittard, in 't Hotel, worden ver zocht hier kennis van te geven. Het uur van vertrek uit Erembodegem en te rugkeer zal u bijtijds kenbaar gemaakt worden. Den dinsdag gaan wij rechtstreeks naar Sit tard en den woensdag zullen wij een deel van den dag tot Maastricht overbrengen. Zoo, welbeminde leveraars en Ieveraarsters, allen moedig aan 't werk om onze Bedevaart van 1898 wel te doen lukken. Aan 't werk dus, tot meerdere eer en glorie van God en voor O. L. Vrouw van het H. Hert. Namens het Bestuur Isid. Temmerman, w Over zes jaren schreeft gij: Op het eerste woord afkeu ring van den bisschop leggen wij stil. En nu, dat Paus en bisschoppen uw schrijven en streven hebben gedoemd, zegt gij Bemoeit u met uwe zaken, bemoeit u met 't geloof! Daarin volgt gij den geloofsverzaker Luther, die zich in het begin op het oordeel van den Paus beriep, en, afgekeurd zijnde, tot het einde toe, in hoovaardij en wraak zijne dwaalleer heeft doorgedreven. Wekelijks maakt gij de kerk bij 't volk hate lijk, de priesters maakt gij verdacht. Het bestuur der kerk scheldt gij uit vooreen geldkraam, waar de rijke meesters zijn, om zoo het volk van het altaar af te trekken en te kunnen roepen Ou de bewaarders, ziet waar gij toe komt, het volk blijft uit de Kerk. En daarin volgt gij den god- deloozen Keizer Nero, die Rome in brand stak, om de christenen met dat schelmstuk te betich ten. Wekelijks misbruikt gij de heilige Boeken, om eenvoudige menschen te verleiden en bedriege- lijk tot u te trekken. Duivelsch werk wat heilig is, tot val te gebrui ken en daarin volgt gij Satan zelf die het heilig Schrift misbruikte om Christus in de woestijn te bekoren. En, gij klaagt dat gij vervolging lijdtGij zijt nog niet ten einde nu zijn het menschen, die zich wrekenmaar wacht, t#d» wraak is nog achter. Het Catholicismus, alleen de uitdrukking van de waarheid zijnde, zal veel te lijden hebben, maar altijd onwrikbaar blijven staan. Jan Audax. Priesterlijke benoemingen. M. De Sitter, pastoor te Doel, is benoemd tot pastoor in St-Josephskerk, te Gent. Beschouwen wij ons onderwerp onder econo- i misch oogpunt. Van den godsdienst spreken wij later. Het liberalismus geboren uit de Fransche om wenteling, is reeds zijnen volledigen ondergang nabijdat is voor niemand geen geheim meer. Vroeger was die partij machtig, en lang hield zij 't bestuur van 't land in handen. Hoe komt het dat op zoo korten tijd die macht gebroken ligt en vernietigd Indien wij den oorsprong en de zelfstandigheid van het liberalismus onderzoeken, komt ons dat gansch natuurlijk voor immers liberalismus of individualismus is een en hetzelfde. Groote woorden zal men zeggen, holle klan ken die niets bewijzen daarom leggen wij uit Wie heeft niet gelezen of hooren spreken van de vakvereenigingen, die vroeger den rijkdom en de glorie van ons land uitmaakten, een sprekend bewijs van het nut dat zij opleverden En kon het anders De vereeniging was machtig, dus had haren bijstand eenen krachti- gen invloed op de verbetering van den toestand der gezellen, en daaruit vloeide het algemeen welzijn. De Fransche revolutie is gekomen, de vakver eenigingen werden ontbonden onder voorwend sel dat zij strijdig waren met de vrijheid, en de mensch was vrij volgens de mode der liberalen of individualisten, maar hij stond voortaan afge zonderd en weerloos. Is het te verwonderen indien de arme werk man somwijlen blootgesteld was aan de ver drukking Wat kon hij doen dan het hoofd buk ken Immers, hij was onmachtig, hij stond al leen en verlaten met zijne gewaande vrijheid. Is het te verwonderen, dat gezweept door de razende concurrentie, somwijlen niet al te eer lijk gedreven, de patroon genoodzaakt was zijne waren langs om goedkooper af te geven en het handwerk door machienwerk te vervangen En gevoelde de werkman daar de gevolgen niet van vermindering van loon, vermeerdering van het getal werkuren, zondagwerk, enz., al natuurlijke uitvloeisels van het afzonderingstelsel of libera lismus, dat de verplettering was van de zwakken door de machtigen? Die toestand kon niet blijven voortduren zon der tegenwerking. Uit den schoot zelve van het liberalismus stond eene nieuwe partij op het socialismus. Gelijk het eerste de overdrijving was van het afzonderingstelsel, zoo is het twee de de overdrijving van het tegenovergestelde. Overdrijving deugt nooit 1 Wil men tot de waarheid, tot deze duurzame oplossing komen van het maatschappelijk vraagstuk, zoo moet men een stelsel kiezen dat tusschen die twee overdrijvingen loopt het Catholicismus. Het Catholicismus is de loochening niet der vrijheid noch de loochening der samenwerking, maar het eerbiedigt beide voor zooveel zij diens tig zijn tot het algemeen nut. Besluit Het liberalismus is veroordeeld om te verdwijnen. Het socialismus groeit. Misschien zal het een oogenblik bovenkomen en schrikkelijke ver woestingen aanrichten, maar toch eindelijk weer te niet gaan. IMPE, den 8 Augusti 1898. j Heer Uitgever der Volksstem, Wij kunnen niet nalaten een antwoord te geven op den brief van den heer Dokter Frans Claus, in j uw nummer van G Augusti laatst verschenen. Wij hebben in ons eerste antwoord geschreven s dat wij het toekennen der dekoratie aan den werk man Coen niet hadden tegengewerkt, geconter- kaboterd. schrijft uwen correspondent en dat het advies van ons Bestuur zoo voordeelig mogelijk j is geweest. Dat is de waarheid. Een gemeentebe stuur moet zich gedragen naar de onderrichtingen der Hoogere Overheid, en zie hier letterlijk deze ons door het Ministerie van Landbouw en Nijver heid gedaan De eerste vereischte is een onbe- rispelijk gedrag, en dat bezat Coen zekerlijk maar, zegt de onderrichting, omdat een werkman lange jaren bij denzelfden meester heeft gewerkt, zonder tot de minste berisping aanleiding te geven, volgt daar uit niet dat hij eene oervolle melding kunne ontvangen. En in eene volgende onderrichting Het is niet ge- K noeg te zeggen behendige, kundige werkmanmen n oet de behendigheid in het bedrijf bepalen, zeggen waarin zij bestaat, met juistheid deacten van vernuft, door den werkman gepleegd, aan- u geven en de moeilijkheden aantoonen, die deze hoedanigheden in de uitoefening van een be- paald bedrijf veronderstellen. Daar lag de knoop Ware Dokter Claus zelf burgemeester van Impe geweest, hij zou, oflicicël, niets anders kunnen hebben antwoorden dan wij. Er is een groot ver schil tusschen juiste inlichtingen aan zijne Over heid verschaffen of tegen iets conterkabotereu Maar nu we weten, dat wij met onzen wijzen en verstandigen inboorling d'Heer Dokter Claus te doen hebben, zullen wij hem in 't vervolg steeds raadplegen hij is toch zulke dienstwillige jon gen en dan zullen wij noch ruzie noch moei lijkheden in ons gemeentehuishouden meer tegen komen. Wat onze memorie, korter als een konijnen staartje, betreft, en den kleinen raad voor onze za lige penitentie Verzint eer gij begintdaarop zeg gen wij dat hij eerst zich zeiven in den spiegel zou bezieu. Immers, ziehier een brief, die hij op 19 Juli laatst, date opwelken hij zijne eerste nota aan De Volksstem zond, naar mij, burgemeester, heeft geschreven Dat elk nu oordeele. En daarmede punctum en salut. Aanvaard, heer Opsteller, met verzoek van in- lassching, in uw eerste nummer, onze oprechte groetenissen. De Secretaris, De Burgemeester, NOTA DER REDACTIE. De officieele heeren van Impe spartelen onder den genadeslag Pijnlijk valt hun de nederlaag! Te vergeefs poogt men eene kromme zaak recht te pleiten... Scheldwoorden en rimram zijn geen redens. Po chen en boffen is geene munt van ernstige mannen, veel min van bestuurders. Die vermetel in de lucht spuwt, krijgt dikwijls het spog op den neus terug Dit gebeurt, als men, ten onrechte, van valschheid en verachting spreekt. Deze twee feiten zijn te onthouden 1° Begin September 1897 gaf het Schepencolle- gie van Impe, in de zaak Coen, een ongunstig ad vies. Dat bewijst hun officieel stuk. 2° In De Volksstem van 30 Juli 1898, pronkten Burgemeester en Secretaris van Impe dat dit advies zoo voordeelig mogelijk geweest was. Ehwel dusdanige handelwijze noem ik de waardeid den nek omdraaien. Ja, ja, Heeren het waarheidminnend publiek heeft het geschil naar rede beoordeeld. En gij hebt den zot aan Amen. Aelst, 10 Augusti 1898. VftORBF - Wij wisten niet dat er te Voorde zoo eene goede fanfarenmaat- schappij bestond. Moed, jongens willen is kun nen. Twee of drie kloeke mannen aan het hoofd en alles moet gaan. .loiigcliiigcu-Congrcgalic, Aalst. Plech tige Feestviering. Zondag, na O. L. V. He melvaart, algemeene Communie om 6 uren, in de kapel der Eerw. Damen van Maria. Volle af laat wegens het Titelfeest der Congregatie, te verdienen door alle geloovigen, mits Biecht en Communie, en de vergaderplaats der Congrega tie bezoek met gebed tot intentie van Z. H. den Paus. Om n uren, in de kerk van het Collegie, plechtige, openbare opdracht van 15 Aspiranten j en uitreiking van het Eerekruis aan eenen Jubi laris. De toespraak zal gehouden worden door den Eerw. Pater Martinus, oud-congreganist, uit de Abdij van Affligem. Bij deze gelegenheid van 16 tot en met 19 Aug. Dinsdag, WoensdagDonder dag en Vrijdagdes avonds om 8 ure, in de kerk van het Collegie, sermoen, gepredikt door den Eerw. Pater Kallen, S. J. Tot deze sermoenen worden vooral de Jonge lingen, ook zij die niet tot de Congregatie behoo- ren, vriendelijk uitgenoodigd. Kerk der Arme Clarcu-Colcliuncii. Volle aflaat. Vrijdag 12 Augusti, feestdag van de H. M. Clara. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 uren de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lofom 8 uren de tweede Mis Om 3 uren het sermoen door den Pastoor van het Gasthuis Roegiers daarna het Lof. Kapel van O. L. Vr. Ier Druiven. Au- gusti 189S. Gezongene Mis ter eere van den H. Rochus, van wegede Confrérie, Donderdagi8 Augusti, ten 5 ure, in St-Martenskerk. Don derdag 18 Augusti, ten 7 ure, in de Kapel, Mis voor d'overledenen der Gebuurte. Voortaan zal er voor eiken Overledene der Confrérie eene Mis in de Kapel gelezen worden. m onilerp. (H. Hert, St-Amandsberg, Gent.) j CABINET DU DOCTEUR F. CLAUS, A ALOST. Aalst, den 19 Juli 1S98, 's morgends. Vriend Burgemeester, Ik weet hoe zeer gij alle uwe onderhoorigen zijt toegene gen. Ik weet namentlijk wat ievervolle pogingen gij hebt aangewend ten voordeele van den heer Frans Coen, wever te Impe, aan het Dorp, om hem de betrachte en welver diende eerebelooning te doen bekomen voor den deftigen en lofwaardigen dienstloop van meer dan vijf en dertig ja ren vernuftigen kunstarbeid. Welnu, vriend Burgemeester, verheug U met mij en met onzen braven vriend Coen uwe welwillende pogingen zijn met goeden uitslag be kroond. Van harte Proficiat. Besten groet. (Oeteehend) Dokter Frans CLAUS. Aan die zaak dient vandaag eene speld gestoken. Daarom geven wij liier seffens bet LAATSTE AVO 0151» aan onzen corres pondent I

De Volksstem | 1898 | | pagina 1