Uit Nederbrakel Stadsnieuws. COUVERTS CHRISTOFLE Samenspraak tusschen Tist Woestist en Gust Daensist. Over dien Brand te Brussel. Oud Huis M. I>e Vidls. Uit ter hand te koop Het lot van 150,000 frank! L(jlimH<€HTS. Kerkelijk Nieuws. Iliii'gcrSüjSAC §(;uul, Aalst. Gust Ah, Tist I Wel, t is reeds een eeuwigheid leen, dammen malkan- deren uieineer gezien en hebben. fIST 't Is waar, Gust, maai ook g'en zijt met geen oogeu meer te zien sedert dat gij donchist geworden zyt 't is of dagger beschaamd over zyt i 1 Gust - Ten doet, ten doet, maar al te veel plezier tegen bij u, in uwen weikmauskriug, jongen Tist. Dat kan ik gelooven. Gust Bij ons is iedereen meester, elk lieber, niemand slaaf; niemand moeter voor de voeten der rijken kruipen. Tist. Dat moet plezierig zijn Gust.Ge kunt ook bij ons komen, zelle. Tist.Da geloof ik, mor ziede wel, Gust, 'k en zou nog voor geen geld van de wereld achter ray willen hooren roepen Groene sossialist, Judas, Verroir 't is veel t'affroutelijk. Gust. O gie snul, wij pakken affronten voor complimenten 1 Begin ne keer mee ons gazetten te lezen en ge zult gij wel rap veranderen. fIST. Welke gazetten Gust. Wel, 't Laud van Aalst en De Werk man, waffer anders Tist. Oei, 'k en zaal, watten, die gazetten le zen 't zijn slechte. Gust. Zondag was 't Land pertekelier Uwen Bonnet kreeg er af 1 Tist. Och, 'k geloof dat den Eerw. Bestuur der van onzen Werkmanskriug er zeer gerust in is wat zij ook al over hem zeggen en schrijven. Die voorbeeldige Priester doet wel, doet veel goed zon der omzien dat hebben er veel ondervonden, en onder andere gij, 'k weet het Gust. Afstrijden en zal ik da precies met doen, Tistdoch kunt ge mij uitleggen waarom M. Ponu'et met zijne berechtingen langs de Molen straat blijft gaan, in plaats van voorbij de woning van menheer Peteris Tist.Wel, sjernetweel ik dacht dat bij u iede reen meester was en dat gij eikendeen lieber liet En nu komt gij den eersten den besten verbieden van den kortsten en meest bevolksten weg te ne men Gust. Gaat hij misschien M. Peteris naar Mijlbeek niet broodrooven Antwoord mij daarop eens, gebuur 'Pist. 't Is veel te dom 'k Geloof dagge gij ook al een beetje haat en nijd in 't lijf krijgt Gust. Awé, ongeloovige Thomas, lees Het Land van Aelstdat staat er al in gedrukt. Tist. Ik heb 't u nog gezegd d'ak geen gedoemde gazetten en lees, inde stoof steken,jom- mer zeker, en 't platinneken seffens op, tegen den stankJa, ja, bezie ge mij maar, 't is azoo En of de daensgazetten niet gedoemd waren, dan nog zou ik mij met dien onnoozelen zeever niet op houden 't en is toch anders niet dan eene eeuwig durende, bedekte zinspeling op al wat deftig is, op al de voornaamste katholieken. Gust. He jommer, 't is de fout van de katho lieken dat M. Peteris zijne gazetten niet meer ver kocht en worden. Tist. 't En doet, 't is zijn eigen fout had hij katholiek gebleven Daarbij, die bladen en verdienden zooveel verspreiding niet, en dat was enkelijk dank aan de goedheid van dezelfde gees telijken, die hij thans beschimpt. Verstaat ge dat Fransch, kameraad 60 Gust. Gelijk hebt ge, Tistmaar ik mediteer op onzen Merteleer.... Tist. Wel nondetwee Ik geef heel mijn prée aau den werkmensch die mij kan getuigen, dat hij vooraleer hij kiesrecht had, ooit nen goedendag van dien aardigen pastoor kreeg. Gust. Ik toch niet. Tist. Niemand, volstrekt niemand in Aalst En ik beroep elk om mij te logenstraffen Gust. 'k Geloof Tist, d'ak nog geen compleet donchistenbloed in mijn lijf en heb als ik alles zoo wel overpeis, begint er azoo iets in mijn keel te krawietelen en 'k zou kunnen krijschen van spijt als ik u azoo hoor spreken. Tist. Och, vriend, 't is zoo plezierig katho liek te zijn en van al de deftige menschen geres- pekteerd te worden 1 Fie van 't Katholiek, dat roep ik, Gust I Gust. En ik wil geen verrader mijner vroege re weldoeners worden. Tist, geef mij de hand. Arrè, roept Jef pakt vast 1 En hij neemt, hij en zijn vrouw, het vleesch van hun kraam, en deelt het al aan de arme menschen uit... Jef Mertens heeft algauw zijn' gravuurkens van voor zijn venster gelangen. men. Het nieuw uithangbord is bijzonder prach tig. Wij raden de Katholieke Vrienden van Aalst en omliggende dorpen aan, het nieuw en ruim Lo kaal der Trompetters te bezoeken. Er is op Ohipka leute en verzet Gust. Awel, en heeft M. Peteris al 't gelijk aau zijnen kant niet onze Merteleer heeft toch nog al zijn devoiren gedaan zie ne keer hoe lel hij voor't Werkvolk sprak in de Kamers Ül Tist. Spreken, hé, Gust, bravo 1 ge verdiend een ga madolje I Maar één dingen is spijtig, baas Woorden en vullen geen zakken en Praten en zijn geen oorden. Gust. Zij en wilden niet doen wat hij vroeg, heb ik hooren zeggen. Tist. Allemaal kinderpraat. Luister ne keer, Gust, mee uw twee ooren open, zeë Hij en had absoluut niemand ter wereld noodig om eene Wet voor te stellen en als zijn voorstel inderdaad goed was, wie zou er tegen gestemd hebben, tenzij hier of daar nen avaar van nen sosialistWie kan er anders spreken Gust. Alia,'ken kan tegen mijn hert niet spreken daar is iets van, Tist. Tist. Ge ziet er mij nog al nen gemodereerde uit, Gust, en daarom, al zijt ge verleid door eenige gelukzoekers, zult ge mij in volle rechtzinnigheid antwoorden Wie waren over eenige jaren uwe vrienden?.... Door wie werden wij geholpen en bijgestaan Aan wie mochten wij stoutweg on zen nood klagen 't Was zeker toch wel aan on ze Geestelijke en Wereldlijke Overheden, aan den E. H. Ponnet, aan den dienstvaardigen Baron Leo Bethune, aan M. Eugeeu Van Itterbeek, aan M. Woeste en zooveel anderen, die ik hier niet noe men moet, maar zoo veel te beter door geheel den daensistentroep, bij ondervinding, gekend zijn? Gust. Dat is wel waar. Tist. En nu, Gust, wat hebben wij gezien?.. Van zoohaast het Algemeen Stemrecht opgekomen is, zijn er eene menigte zoogezegde werkmansvrien den te voorschijn gekomen, die wij van haar noch van pluim kennen mannen, gelijk uwen lekke ren merteleer, die ons vroeger nooit zouden bezien hebben, en die nu, van op onze schouders, naar alle winstgevende postjes willen visschen.... Ge zwijgt gelijk, Sus De bureelratten uit de Neer straat hebben weder hun oor deel laten uitkomen in een vuil- blek van Audenaarde. Zooals altijd verkoopen zij slechts eenige domheden. Zij beginnen met te beken nen dat hetgeen zij van het katholiek muziek schreven, slechts farcen zijn en men zulks niet ernstig mag opne men. Die bekentenis gaat weeral met eene reeks van gemeene scheldwoorden gepaard het vat geeft uit wat het in heeft. Zij geven terzelvertijd een brevet van onbe kwaamheid aan het eenig liberaal gemeente raadslid immers, zij doen ons veronderstellen dat hij hen geenen uitleg geeft. Waarvoor zit hij dan in den gemeenteraad Waarom weigert hij de stukken na te zien wanneer ze voor hem ge schoven worden Mogen zijne penneknechten dus met reden de katholieken onrechtstreeks be schuldigen niet eerlijk te zijn in hunne handel wijze Men heeft reeds tweemaal aan die slimmerik ken bewezen dat de eenige kritieken die zij kun nen inbrengen niet gegrond zijn, dat zij slechts, kinderachtig genoeg, hunne vragen herhalen zonder te letten op den gegeven uitleg, die zij niet kunnen omstooten. Bazoef en Snot trekken zich uit den slag met de volgende woordenkoppeling, die door elkeen belachen wordt't is eene rond de potdraaierij Ja, dat durven ze schrijven En moet dat nu al hunne vindingrijkheid en taalkunde toonen Bah! Wanneer men met de eigene kritieken van Ba- zoef en C10 bewijst dat de liberalen de arme lie den niet kunnen lijden daar zij den onderstand beknibbelen die aan armbestuur en hospitaal ge schonken worden, dan geven zij voor antwoord 't is eene rond de potdraaierij Wanneer men hun zegt dat ze beter zouden doen naar de kerk te gaan, in plaats van van bui ten naar de goot te kijken 't is eene rond de pot draaierij Wanneer men zegt dat personen die geld ver schoten hebben aan de gemeente, met goedkeu ring van den gemeenteraad en Bestendige afvaar diging, ontegensprekelijk recht hebben tot de te ruggaaf,... 't is eene rond de pot draaierij Ei eiei't valt van flauwte .-. Zij vertellen ook nog aan de goedzakkige lezers van het vuilblek dat twee katholieken el kander opgemaakt hebben om bij het katholiek muziek te gaan ten einde het te verbeteren!... Welnu en wat zou dat, zelfs indien het waar was Wanneer men met dergelijk nieuws eene gazet mag bekladden, dan moet men toch bekennen dat de liberalen zich gemakkelijk voor den aap laten houden en dat hunne penneknechten maar kort van stof zijn. Reporter. dm Tusschen de slachtoffers der Ste Maria markt bevindt zich eene weduwe, moe- der van verscheidene kinderen, die geen ander inkomen had dan hetgeen haren handel opbracht. Haar kraam was bij eene brusselsche maat schappij verzekerd voor 1500 frank, doch den dood van haren man en andere ongelukkige om standigheden lieten haar niet toe dit jaar de pre mie te betalen. De ver zekeringsmaatschappij heeft de vrouw laten we ten dat zij eene vergoe ding zal bekomen voor de geleden schade, alsof de premie betaald ware. Een expert is gelast de schade te schatten. Dat is oprecht menschlievend zijn de heeren van deze maatschappij, (spijtig dat wij den naam niet ken nen) halen er eere van. Ruim 400 personen, waarvan de handeldrijvers der markt, woonden zaterdag avond de meeting bij ingericht door het komiteit van hulpbetoon, op de Liedtsplaats. Aan het bureel zaten M. Ken nis, bur gemeester, een tiental gemeenteraadsleden en ver scheidene notabiliteiten der gemeente. M. Van Camp, voorzitter, opende de meeting met den ongelukkigen toestand af te schilderen, waarin de slachtoffers van den brand zich bevinden en waarvan eenigen zelfs het strikt noodzakelijke missen. Hij gaf vervolgens verslag over de voet stappen die bij de overheid gedaan zijn en meldde dat men weldra eene nieuwe markt zal hebben. De voorloopige markt zal kortelings ook af zijn. In de huidige omstandigheden moeten er oogenblikkelijk maatregelen genomen worden. Te beginnen van maandag en in afwachting der voorloopige markt, zullen de handeldrijvers hunne kramen mogen op slaan rond de Ste Mariakerk en zulks kosteloos Men richt op dit oogenblik,vervolgde spreker,tom bolas en liefdadigheidsfeesten in een der inrich ters, een gekend persoon van de officieele wereld, staat borg voor 60,000 lr. Verscheidene andere sprekers voerden nog het woord, o. a. M. Lekeu, gemeenteraadslid, die aankondigde dat van maandag af geldinzamelin gen zouden gedaan worden om in de oogenblikke- lijke noodwendigheden van de meest getroffenen te voorzien. M. Van Oye, gemeenteraadslid, sprak over eene wijze van verzekering, die op dit oogenblik onder zocht wordt eu die door den gemeenteraad op do heropgebouwde markt zal worden toegepast. Afgeveerdigden der slachtoffers van den brand voerden ten slotte het woord om de leden van het komiteit en de gemeentelijke overheid te bedan ken. Zondag morgend zijn de puiuen der markt weer in brand geraakt de vlammen stegen hoog in de lucht. De pompiers van Schaarbeek hebben het vuur op twintig minuten tijds gebluscht. Naai* Dendcrmonde Zondag namiddag doet onze Koninklijke Harmonie een uitstap naar Jendermonde. 't Is er juist Kermis en de Aalste- naars zullen er geestdriftig worden ingehaald. Al de dompers en domperinnen die becnen hebben, moeten mcê de opkomst der saucissemaunen moet do plechtige ontvangst, die ons de Dender- mondsclie strijdgenooteu voorbereiden, waardig wezen. Vergadering op de Groote Markt om 2 1/4 uren; vertrek uit Aalst om 2,50 namiddag. Wij laten het programma volgen van 't Concert, dat te Dendcrmonde door de Harmonie zal gegeven worden Hohenzollern, Marche Unrath. Obéron, Ouverture Von Weber. Unjour d'été en Norvège, W ïlmer. Rapsodie Hongroise Liszt. Oproei» wordt gedaan tot de Gebuurte en de Vereerders van O. L. Vrouw der Werf, ten einde eene Maatschappij te stichten, voor doel hebbende O. L. Vrouw ter Druiven op bijzondere wijze te vereeren en Haar Heiligdom waardig te ondersteu- neu. Eene eerste vergadering zal deze week plaats hebben wij verhopen eene algemeene op komst aan de uitnoodiging. PARLOIR. England, 't Stemmeken was verzonden; ik stuur een tweede; bartel. Groeten Hamme, ik zal de rekening nazien. Zele. 't En is bijna de moeite niet; hoe komt dat toch Au- dax, ge slaagt er u door Dank. Aygem, adres verand.;'t is verstaan. Nonkel Jef, zonder U liggen wij 't naaste week stilTot d. n. week Van den i September zal den uitverkoop voort gezet worden in de Molenstraat, 6i. EEN HUIS, gestaan in de Bierstraat, nr 10. Voor de conditiën zich aldaar te wenden. lïiiiv vuil IiPll7P hebbende in Sint- lllUS >.111 IjCUAO, Nikoiaas fabrikatie van machienbreiwerk, zoekt bekwame persoon om het te besturen. Kennis van het artikel, Vlaamsche en Fransche briefwisseling zijn on misbaar. Zich met referentiën te wenden Office de Publicité, Brussel, A. Z. 99. 't Geluk vliegt en die het vangt heeft het, dat is toch wel waar, zelle Te Leuven, in de Wierinckstraat, woont een huisgezin, vader, moeder en zoontje. De man is kleermaker van stiel eu zijne vrouw staat met een vleeschkraam op do markt. Vlijtige, oppassende menschen, die zuinig leef den en spaarden om eens een eigen huizeken te koopen.... De vent met zijne spaaroordjes eenige acties nemen uit voorzichtigheid, zekerlijk maar weeral uit gespaarzaamheid.... Nu, zaterdag avond koopt Jef Mertens, zoo heet de kleermaker - eene gazet, waarin de win nende nummers der trekking staan. 's Zondaags, op zijn duizend gemakken, ziet hij die nummers na, en.... en.... Schemeren zijne oo- gen Neen, neen,... hij bemerkt dat een zijner acties uitgekomen is mot 150,000 FIR.-AJSTKI t De brave vent vliegt bij den wisselagentTheunis, die zijnen bril opzet, aandachtig alles naziet en eindelijk uitroept Proficiat, Jef 't Is juist De vrouw was op de markt, aan 't verkoopen... Jef stormt er, zweetende, naartoe, springt zijne wederhelft aan den hals en kust beur op alle twee hare kaken Eu terwijl hij haar het goed nieuws kenbaar maakt, komt het volk van alle kanten toegeloopen en blijft hen gapend bezien... Luibekeu en Spiegels ont moetten elkander eens in een zeer smal straatje en geen van de twee. wilde voor elkander uit den weggaan. Ik wijk niet voor eeneu ezel schreeuwt Spiegels met Iforscbe stem. Ik wel zei Luibekeu, zeer geerne. En onze vriend ging opzij. Priesterlijke benoemingen. E. H. Van Ileckem, bestuurder van het semina rie, is benoemd tot bezoeker der kloosters en be stuurder van Doornzele. Zijn benoemd Be stuurder van het nieuw klooster der kanunniker- sen van den H. Augustinus, te Lede, de Z. E. H. Kanunnik Drubbel, bestuurder van Doornzele Bestuurder der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, te Oostakker, E. H. Van Bogaert, leeraar in het Klein Seminarie te Sint Nikolaas onder pastoor van Sint Martens, te Ronse, de E. II. De Meester, onderpastoor te Waasmunster de E. II. Van Caelenberg, onderpastoor te Waasmunster. Zondaar»**!. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. Katholiek** Teoinpettcrsclub. Zooals onze lezers weten, wasM. Frans Tack, lokaalhou der van den Club,genoodzaakt te verhuizenen had den de groene broodroovers hetgekunnen, zij zou den M. Tack eenvoudig op straat hebben gezet maar hola, Piet de groene wraak is deerlijk mis lukt. Deze week dus is het lokaal overgebracht rechtover de oudo woonst, de brug over, het hoek huis, nevens 't water, de Vischmarkt op 't recht hand, vlak rechtover do woning van M. Petrus Daens-Mayart, drukker-uitgever en handelaar in demiet en hemdengoed.... Schooner woonst van ligging en uitzicht kon men voorwaar niet droo- sur cnaque piece DEPOT CENTRAL Rue Si - loan Geboorten Mauuelijk 11 Vrouwelijk 1021. Huwelijken. C. Aelbrecht, broodbakker met M. Coppens, breidstor. G. Troffaes, vuurstoker met M. Van der Eist, breidster. C. Verleyscn, lijuwaadblee- ker met S. Burgelmaen, z.b.F. Vanden Brempt, twijuder met C. Dc Iverpel, z.b. C. Dcghels, koetsier met N. Kiekens, breidster. Overlijdens. A. DeCouiuck, landbouwer, 16 j. Hammestraat. M. Steleman, vrouw Coppens, z.b. 78 j. Zout- straat. B. Cassiman, landbouwer, 38 jwouen- de te Moorsel. P. Kolders man Van den Bulcke, vleeschhouwer, 49 j. Bisschopstraat. II. Ver- meiren, man Van de Velde, huisschilder, 79 j. Korte Zoutstraat. C. Meert, winkelierster, 57 j. Gentschestraat. L. De Neef, weduwe De Smet, herbergierster, 46j. Moorselbaau. J. Van der Snickt, man Van Nuffel, twijuder, 72 j. Groen straat. S. Scheerlinck, z.b. 80 j. Brusselsche- straat. 4 kinderen onder de 7 jaren. 171?IV ÏÏÏ7I7P biedt kosteloos aan, aan allen die JuLilt II Ui Li 11 aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na allo mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het mensehlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrij ven aan den boer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die koslelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. - «S- ét- v' M a-sw» f*ruap

De Volksstem | 1898 | | pagina 3