i ms. 4s JAAR r 191. DE FRANSCHMANS, J ff Bureel Kapellestraat, 13, Aalst Abonnementsprijs perj;wr2,50, I'raneo flmis. - 5 tlentiemen iicl nummer. Mc Volksstem licel't overal verfeoopcrs en worrit ganseli Vlaanderen door gelezen. 7iTn,)lur onnTPMDPn looo Briefwisselaars in alle gemeenten. /AlrAiUAu 0 oh! I hMHhlt JoUo ■lel»< tfU Imizcii te verhuren Vraagt gij meiden of knechten xoekt gij cenc be trekking wilt gij uwen Biandel aanhe- veflen l'laaiMdaii uwe aankondigingen in dit hlad liet wordt alom verkocht Stad Aalst. Drank in hilte. Ma atschappij van Crediet. De Kerk en de Arbeid. Bel gen en Cliineezen. Militarism. ze keeren terug, onze brave, moedige werklie den.... Terug uit vreemde streken, waar zij zoo'n langen en lastigen arbeid verrichtten. Terug naar hun Vlaanderland in den gezelligen huis kring... Lang zat 't vrouwtje 't huis te treuren. Hon derden malen heeft zij zich het pijnlijk tooneel van den vertrekkingsdag voor den geest getoo- verd. Nog ziet zij hem verstrooid heen en weder loopen, waar hij de hand aan stak, 't en ging niet, want droomerig dwaalden zijne blikken door het venster en hij vergat zijn werk. Spre ken deed hij niet, zijn gemoed was te vol en toen eindelijk het laatste uur sloeg werd hij bleek als de dood, koortsig kuste hij zijne kin deren en zijne vrouw, die snakkende hem de hand drukte Troost u, liefste,» sprak hij, troost u ik zal niet te lang wegblijven en.... 't is voor onze kinderen. Ginds in Frankrijk staat hij vlak in de gloeien de zon ten gronde gebukt. Zijne gespierde hand zwaait onvermooid de glimmende pik, en 't ko ren valt neergeveld voor zijne voeten. 't Zweet druipt zijn aangezicht af. Somwijlen recht hij zich, als om de moeite uit zijnen rug tc jagen. Dan gevoelt hij al de afgematheid van zijne ledematen. Hij zou willen rusten: neen! Vooruit, weer aan 't werken Van 's morgends als de eerste klaarte in het Oosten verschijnt, tot 's avonds als de zon ach ter de onmeetbare velden neerzinkt, altijd 'tzelf- de, altijd erbeginnen. Slecht voedsel een of twee uren nachtrust zulks uithouden, dagen, weken, ja maanden lang, welken moed, welke wilskracht is er niet noodig Ha daar staat het Fransch volk met ver baasdheid op te zien. Zijmet al hunne luiheid en hunne verwijfde levenswijze zouden geen brood te eten hebben waren onze kloeke Vlaam- sche Werklieden daar niet. Ziehier wat een beroemde Fransche schrijver, Francois Coppée, in een Fransch blad schreef Kwamen de Belgen hier niet om den Oogst te bewerken, wij, Franschen, zouden de groote middels moeten gebruiken het leger zou ge noodzaakt zijn dat lastig en onmisselijk werk te verrichten. Is zulks niet verontrustend Gisteravond nog heb ik eenige van die werklieden gezien. Zij zaten in stilte op de stee- nen bank voor het hof te eten. Een lap spek op eene korst zwart brood voor hun maal en zij sneden er stukken af met die plechtige traag heid zoo eigen aan de buitenbevolking. Alles in hun nederig en krachtig wezen sprak mij van die oude en rijke eigenschappen, die eenvoudige en onsterfelijke traditiën van het menschelijk geslacht. Zij hebben een zonderling gevoel in mij doen ontstaan gevoel van eerbied en ook van droefheid. Zouden wij dus waarlijk in Frank rijk geen dergelijke landbouwers meer bezitten Werklieden van Vlaanderen, wanneer een vreemdeling, een Franschman zoo over u spreekt, voelt gij uw hert niet zwellen van fier- Ja, gij doet eere aan uwen stam gij zijt nog de telgen van dat taai en roemrijk volk, wier glanzende daden in het boek der geschiedenis met gulden letteren staan opgeteekend. Werken adelt Een werkman die getrouw en eer ij zijne plichten vervulteen werkman die zijne vrouw en kinders bemint en dus zijn zuur- werkmT" -r^ onbezonnen verteert een limit' nli 1C en a^ouden Godsdienst in eere houdt is allen eerbied weerdig Gij hebt gezwoegd, Franschmans, u afgebeuld brood? b!WOndercnsweerdiggeduld om de uwen brood te kannen verschaffen Weest verheugt tTuus wacht men u met opene armen. De blijde stemmen van uwe vrouw en kinderkens galmen u tegen Nog een oogenblik en gij zult weder het onuitsprekelijk geluk genieten van het aan gename 't huiszijn en de welverdiende rust. Jan Audax. Op Zoiidng 1H September aanstaande, zullen er luisterrijke Feesten plaats hebben, ter gele genheid der Inhuldiging en Wij ding van het Vaandel der Catho-' lieke Jonge Wacht. Wij verhaas- g|5&e«3>«s. ten ons er bij te voegen, dat het prachtig Vaandel een geschenk is van den heer Voorzitter Desi- Hp deer Ue Woll. Ten 10 uren 's morgends, plechtige Mis en wijding van het Vaandel, ter Hoofdkerk, door den Eerw. Heer Pastor Deken, daarna openbare Zitting ten lokale Catholieke Kring L'Union Groote Markt Aanspraak door den heer Karei Woeste, onzen gevierden Volksvertegenwoordiger ea Eero-Voor- zitter der Catholieke Jonge Wacht. Des namiddags, om 3 uren, groote optocht rond de stad, waaraan alle de Catholieke Vereenigingen en van het Arrondissement en talrijke andere Cat holieke Maatschappijen zullen deel nemen, ouder andere Edinghen, Wetteren, Nijvel, Mechelen. enz., enz., hebben reeds hunne bijtreding gezonden. Om 5 uren groot Volksbanket, ter groote Feest zaal van het Stadhuis des avonds groot Veldfeest in den hof van den Casino, enz. De Heeren Senators en Volksvertegenwoordi gers en andere bijzondere ingezetenen van Stad en Arrondissement Aalst zullen deze feesten bijwonen. Des maandags 's avonds, om 8 uren, groote Lichtstoet, welke de bijzonderste straten der stad zal doorkruisen. OP T KERKHOF. Het jongetje speelt met de kransen, Die geuren op moeders graf, En plukt er, lachend en spelend, De kleurigste bloempjes af. Straks heeft het met kinderhandjes De doodbloemen grillig vereênd, En brengt ze met juichende blikken Naar vader, die altoos nog weent. Toen scheen het den treurenden vader, Alsof daar een engeltje stond, Dat God om zijn leed te verzachten Met hemelbloemen hem zond. De hitte, welke gedurende den oogsttijd, heerscht, verwekt bij de veldarbeiders een hevi- gen dorst. Om hunnen dorst te laven begaan zij maar al te dikwijls onvoorzichtigheden die zij duur moeten bekoopen. Zooals wij zagen te Leffinghe, de oor zaak hiervan is, dat veelal geen onderscheid wordt gemaakt tusschen drinkbaar en ondrinkbaar water, ofwel dat het eerste gebruikt wordt zonder de noo- dige voorzorgen. Drinkbaar water, wij bedoelen water dat tot drank mag gebruikt worden, moet klaar, zuiver en reukloos zijn en een lrisschen, aangenamen smaak hebben. Stilstaande waters, zijn altoos be dorven en iedereen heeft er zich van te mistrouwen. Als men bezweet is, is het koud water schade lijk, want men geeft aanleiding tot gevaarlijke borstziekten. Wil men alle kwaad gevolg vermijden, dan menge men in het water een weinig Franschen brandewijn of zelfs gewonen genever, of men late iedere teug in den mond lauw worden. Na koud water gedronken tc hebben moet men het lichaam in beweging houden. Verliest men deze voorschriften uit het oog, dan wordt het beste drinkwater genomen als men bezweet is, een soort van vergift, dus boweenlijke, ja doodelijke gevol gen kan teweeg brengen. Een drank, die zonder achterdocht kan gebruikt worden en die wij voornamelijk de veldarbeiders aanprijzen is de koffie. Om den dorst te lesschen is de koffie meer geschikt dan water, bier, omdat, zelfs als men bezweet is, hij geen gevaar oplevert. Ten einde den overtolligen dorst te doen ophou den, is het goed bij het drinken een stuk brood tc nemen. Om de neiging tot drinken te verminderen, drage men een keitje in den mond, hetwelke speeksel brouwt en alzoo den onuitstaanbaren drinklust beneemt. Er is voor den heer Notaris Limpens onzer stad eene naamlooze maatschappij van crediet voor werkmanswoningen der cantons Aalst, Geeraardsbergen, Herzele en Sottegem gesticht, onder de benaming van Eigen Haard van 't Ar rondissement Aalst. De stichting dezer maatschappij, welke aan vele werklieden de middelen zal verschaffen om eens eigenaar te worden van hunne woning,heb ben wij vooral te danken aan de goede zorgen van onzen beminden Volksvertegenwoordiger den heer Baron Leo Bethune. De leus der katholieken van 't Arrondisse ment Aalst blijft Geen ij dele beloften, maar doen wat mogelijk is om het maatschappelijk vraagstuk in christene liefde en vrede op te lossen. Een middel, dat de tegenwoordige godsdienst haters gebruiken om het Volk tot hen te overha len, is van te zeggen De Kerk vereert den Arbeid nietzij heeft enkel lof voor de Geld macht Wat logen Wat laster Weihoe, men durft zeggen dat de Kerk voor den arbeid niets over heeft Meer dan achttien eeuwen van onver poosd strijden, om handen- en verstandelijken arbeid te volmaken om het werk der volksbe schaving een steeds verhevener peil van glorie te doen bereiken, staan daar als welsprekende getuigen, om haar van de vlek te bewaren wel ke vijanden van alle kleur op haar willen wer pen. Christus, haar stichter, was die niet de zoon van eenen werkman Was het met te Nazareth, dat Hij, door zijn goddelijk voorbeeld, den toe stand der werkers, tot dan toe zóo verlaagd en vernederd, tot eene eer maakte De honderden monniken, die in de middel eeuwen onze ondoordringbare bosschen en dor re heiden ontgonnen, en de Trappisten onzer da gen, die in het Kempenland die overlevering nog voortzetten, zijn dit geene Zonen der Kerk, die beseffen dat de Godsdienst den Arbeid heiligt Die bewonderenswaardige rij van groote den kers, wijsgeeren, geleerden, dichters, kunste naars, die de Kerk in haren schoot gebaard heeft, worden ze dan niet geteld Of vergeten onze vijanden zulke werklieden in hunne dom me en fanatieke verblindheid Hare groote orders, zooals de Benedictijnen, die zich toewijden aan den arbeid der studie anderen, als de Dominicanen, aan den arbeid der prediking, de Jesuiten aan den arbeid van het onderwijs, de scharen van Liefdezusters, die al wat de wereld hen aanbied vaarwel zeggen om door aanhoudend werken in hunne hospitalen hulp en troost te brengen aan den lijdenden mensch, om smart en lijden te helen Zulke instellingen, van de Kerk uitgaande, brengen zij ons niet eene werkzaamheid onder oogen, die de gansche wereld bewondering af dwingt En met welken heiligen iever werkt de Kerk ook nu nog maar immer voort Haar zienlijk Opperhoofd, onze groote Paus Leo XIII, vaardigde onlangs een wereldbrief uit tot verheffing van den arbeid en der werkende klas. 't Was een licht dat van uit het Vatikaan voor baas en onderdaan recht en plicht duidelijk afteekende, opdat toch de arbeid des zwoegers in zijne waarde niet gekrenkt worde. De Bisschoppen hunne brieven zijn daar om het te bevestigen beoogen insgelijks niets beters dan dat de arbeid bij hunne diocesanen meer en meer in eere worde gehouden en goede vruchten afwerpe. De Geestelijkheid, de Pries ters onzer steden en dorpen, wij vinden ze alom werkzaam. Voor al wat den mensch hier of hier na gelukkig kan maken, ontzien zij zich last noch moeite. Door hen rijzen ten allen kante Werk manskringen, Patroonschappen, Zondagscholen en geestelijke instellingen op, om 't zielenheil der volkeren te bewerken. Boerenbonden, maat schappijen van onderlingen bijstand, spaar- en leengilden, alles stellen zij ons ter hand, opdat bij dezen die werken en slaven welvaart zou heerschen en armoede en ellende in alle familie kringen zou worden gebannen. En niettegenstaande de Kerk den arbeid aan moedigt, verheft, veredelt en door hare leer hei ligt, toch komen ellendige kwakzalvers af en stel len zij ons dit groot werkend element voor als een tuig dat aan den arbeid onverschillig blijft Gode zij dank, dat wij tot nog toe zulke dwaal leer hebben verstooten en geene andere betrach ten dan deze die onze Geestelijkheid ons voor houdt. De lezer weet dat al de mogendheden nu op China liggen te loeren. Duitschland en Rusland, Frankrijk en Enge land, hebben elk zooveel chineeschen grond in pachte. n China gaat gelijk open voor de restc van de wereld, en dat is waarlijk geene zoo kwalijke zaak. Er is nu bijzonderlijk kwestie van groote werken uit te voeren en lange ijzeren wegen aan te leggen. Jamaar, de Chineezeu, dieschalke vogels, ze zijn benauwd voor die werken het volk van de of eene andere der europeeschemogeudhedeu tc gebruiken. Zo zouden geheel ons land afsnoeren, zeggen de Chineezeu, en wij zouden ruzie met dat volk hebben, n Eu toch, verscheidene groote ijzeren wegen gaan er komen ziet, dat is niet meer tegen te houden. En wie daar oprecht wel mêe gaan varen, dat zijn België en de belgische staalnijverheid. De Chineezen, als ze toch vreemdelingen moeten hebben, zouden 't al iu handen van Belgen geven. Eu de reden daarvan is dood eenvoudig. België is een klein en onafhankelijk land, waarmee China nooit van zijn leven ecnig spel of weikdanigen last kan hebben. Alzoo meldt nu de londener Daily Mail, dat het leggen van den ijzereu weg van Peking naar Ilang- kom, gegund is geworden aan eeno belgische maatschappij Duitschland telt eene bevolking van meer dan 53 millioen zielen. Bij de 500,000 jongelingen worden er jaarlijks 20 jaar oud. Daarvan moe ten er 230,000 voor 2 jaar soldaat worden. Frankrijk telt eene bevolking van meer dan 37 millioen zielen. Bij de 340,000 jongelingen worden er jaarlijks 20 jaar oud. Daarvan moeten er 240,000 voor 3 jaar soldaat worden. Om zooveel manschappen te kunnen lichten, mag Frankrijk niet nauw zien op hunne gezond heid en het onder schulden en lasten bezwijkend Frankrijk is niet sterk genoeg 0111 zulk talrijk le ger behoorlijk te verzorgen in voedsel en kleedij en bijzonder in huisvesting. m •^rrrrnrmT:

De Volksstem | 1898 | | pagina 1