Allerlei Nieuwstijdingen. EEN LASTIGE 1)AG. Nede.4)i-akel.-- Nauwelijks was de keizeriu aau boord of zij ver loor bet bewustzijn. I)e kapitein van de boot gaf, na eenige aarzeling, bet teeken tot het vertrek. Eenige minuten later bevond men met schrik dat de keizerin tot bet bewustzijn niet terug kwam. Met haar te verzorgen vonden de damen harer om geving een bloedvlekje op hare onderkleeren. Dan keerde de boot naar de vlotbrug terug. De keizerin werd naar bet Hotel Beau Rivage gedragen op eene berrie met ter baast uit roeispanen en zeil doek vervaardigd. De geneesbeeren Gollay en Major en een priester werden ontboden men telegrafeerde vervolgens aan den keizer. Niets werd verwaarloosd om de keizerin te redden doch alles bleef vruchteloos. De vorstin gaf rond drie ure den geest. Uit het geneeskundig onderzoek blijkt dat het wapen der misdaad een zeer scherp driehoekig lemmer was. Het italiaansch gouvernement heeft kunnen vaststellen dat de moordenaar van de keizerin van Oostenrijk zekere Luccheni Luigi is, geboren in 1873, te Borgosaudonnino, eene kleine stad nabij Panna. Het is een gevaarlijk anarchist. Verleden jaar bezocht hij Buda-Pesth, na eene omreis in Eu ropa gedaan te hebben. Hij bezat eenig geld. De houdiug van Luccheni was zondag onveranderd gebleven. Het zwitsersch gerecht heeft het verslag van zijne ondervraging aan den gezant van Oosten rijk medegedeeld. Luccheni is soldaat geweest in italiaansch Afrika in 1896. Kaporaal benoemd, werd hij voor zijn slecht gedrag gedegradeerd. Zijne geboortestad is een nest van socialism. Het was inderdaad Bor gosaudonnino dat den eersten socialist naar de italiaansche Kamer gezonden heeft. Den 20 October 1893 verklaarde de krijgsraad van Borgosandonino Luccheni deserteur den 22 Augusti 1894 kwam hij in het italiaansch konsul- taat te Triest zich gevangen geven, zeggende dat hij honger had. Hij werd aangehouden, naar Italië overgebracht en als deserteur veroordeeld. Het wnpen der misdaad. Zondag kwam het bericht uit Geneve toe dat de policie in den omtrek der plaats waar de misdaad gepleegd is, twee stukkeu staal had gevonden. Het zijn driehoekige lemmers het een dat schijnt ge diend te hebbon om de jnoord te plegen werd in de Alpenstraat, op eenige stappen van de plaats waar Luccheni aangehouden werd, gevonden. Luccheni heeft het wapen der misdaad herkend. Troouafoiaud. Uit Buda-Pesth wordt gemeld dat zaterdag avond in het koninklijk kasteel een familieraad gehouden werd. Keizer Franz-Joseph zou het in zicht te kennen gegeven hebben, van afstand te doen van den troon. Opmerkingen aau de zwitsersebe regeering. Volgens te Weenen gezegd wordt, zal de oosten- rij ksche regeering de andere mogendheden uitnoo- digen, om samen eene nota aan de zwitsersche re geering te sturen, ten einde deze te verzoeken het recht van toevlucht met meer omzichtigheid uit te oefenen, vooral ten opzichte der italiaansche re- volutionnairs. Blijken van deelneming. Al de staatshoofden alsook Z. H. de Paus hebben aan den keizer van Oostenrijk depechen gestuurd om hem hunne innige deelneming in zijn smartelijk verlies te betuigen. Te Brussel. Het nieuws der ijselijke misdaad veroorzaakte te Brussel eene groote opschudding. Z. M. de Ko ning kon niet verwittigd worden. Vrijdag avond bevond hij zich te Ponta-Delgrada, op de Agoren- eilandenen verliet deze stad zondag morgend. De graaf van Vlaanderen was 's morgends naar Parijs en van daar naar Italië .vertrokken. Een depeche werd hem naar dit land gezonden. Zeer waarschijnlijk zal hij naar Brussel terugkeeren. De gravin van Vlaanderen verblijft te Potsdam, bij hare dochter, princes Charles von Ilohenzol- lern p rins Albert werd verwittigd terwijl hij in Er zijn dagen, waarop men eigenlijk geen onge luk, doch duizenden kleine onaangenaamheden te genkomt. Dagen, op welke onze goede geest met zijnen linker voet eerst uit het bed gestapt is da gen, op welke alles misslaat, op welke men des morgends in de vroegte reeds zijne pantoffels ver keerd vindt staan en de mouwen van zijnen frak langs binnen gedraaid. Op zulke dagen, die slechts kleine smetjes en vlekjes hebben, gelijk sproeten op een schoon gezicht, op zulken dag mag een mensch niets belangrijks ondernemen, geen pogin gen aanwenden om zich geld aan te schaffen, geen visch eten, geen artikels voor de gazet schrijven, want op dien dag gelukt hem niets hij vind geen rust, verslikt zich in de graten, schrijft domme ar tikels, enz. Op zulke dagen mag 'ne mensch niet thuis blij ven, want op dien dag komen alle leegloopers, alle rechterlijke dagveerdingen, alle inzamelaars voor liefdadige werken, alle plaatsers van feestkaarten, alle naamlooze brieven, kortom, alles wat maar lastig en vervelend is. 's Morgens komt de schouw- veeger uwe kamer vuil maken en 's middags wil de meid uwen vloer kuischen de stoof begint te roo- ken de wind slaat eene vensterruit aan stukken, de deur knarst op afgrijselijke wijze de tafel het kamp van Beverloo was. De gezant van Oosten rijk te Brussel en zijn zaakgelastigde waren af wezig. Be lijkplechtiglicden. Zaterdag avond, ten 10 ure, werd het lijk der keizerin voorloopig in eene dubbele kist gelegd. De kisting had plaats in tegenwoordigheid van ge neraal de Perzeviczy, stafofficier der keizerin, van eene eeredame, van de personen van het gevolg en van de dienstboden. De droefheid dezer laatsten was hartverscheurend. De keizerin schijnt te sla pen. De kamer die de keizerin in het hotel betrok, werd in lijkkapel veranderd. Twee kloosterzusters waakten bij het stoffelijk overschot der betreurde vorstin van Oostenrijk. Vrijdag zal de openbare tentoonstelling van het lijk plaats hebben in de St-Augustinuskcrk zater dag morgend zal het overgebracht worden naar de Capucinergtube. Men seinde maandag uit Zurich dat anarchisten, waartusschen verscheidene vrienden van den moor denaar der keizerin, zondag aangehouden werden. Het keizerlijk paar. Keizerin Elisabeth-Amelia-Eugenia van Oosten rijk was geboren in het kasteel van Postenhofen, nabij het Starnbergmeer, op 24 December 1837. Keizer Franz-Joseph is geboren in 1831 Keizer Frauz-Joaeph. Personen van de omgeving des keizers vroegen hem zondag hoe hij het stelde. Hij antwoordde Mijne gezondheid is goed ondanks de schrikkelij ke beproeving, doch ik vrees voor de gevolgen. Do keizer heeft veel geweend, doch hij weet zijne smart te bedwingen wanneer hij gehooren moet verleenen. Hij blijlt te Schönbrunn met zijne twee dochters, Maria-Valeria en Gisela, die de eene zondag, de andere maandag morgend zijn aangeko men. dat kwam zien naar het Japaansch dag vuurwerk en den luchtbol. Den maandag was 't schieting en 's avonds, met het vuurwerk, kon men waarlijk op de kop pen loopen. 't Vuurwerk was schoon en strekt tot eere van M. A. Verschelden. Dinsdag de Tooneelvertooning van den Too- neelbond 't Zal gaan. Zooveel volk hebben wij nooit gezien en prachtiger feest en zouden wij niet wenschen. Woensdag, de jaarmarkt. In't kort veel ver makelijkheden, die veel volk en veel nering in de gemeente geroepen hebben. Wij wenschen aan iedere gemeente van gelijken. Aan de Stichters van den Tooneelbond van eenen Man VRIJ EN BLIJ. kwiukelt op hare pooten, het schrijfgerief is ver legd, het begonnen werk kan meu niet vinden een boek, dat men volstrekt noodig heeft, is uit te leenen gegeven de meid heeft eene verkoud heid en hoort niet. Op zulken dag zou men echter ook niet mogen uitgaan, want een aantal kleine ongevallen en we derwaardigheden, beuzelarijen en plagerijen staan u te wachten en eindigen met u uit uw vel te doen springen. Het was op zoo'n dag, dat ik mijne bovenka mer verliet, om eene wandeling in de stad te gaan doen. Toen ik opstond, was ik met den voet in het beddelaken verward, zoodat mijne geburen op het gerucht van mijnen val toesnelden on mij in mijn vliegende vaandel vonden spartelen. In mijnen rechter pantoffel lag een hemdknopje, dat er 's avonds bij het ontkleeden in gevallen was ik trapte er hard op, deed mij geweldig zeer en drukte hot knopje aan stukken. Als ik van mijne slaapkamer in mijne werkkamer wilde gaan, liep ik tegen de meid, die mijnen koffie bracht en er mij geheel mee begoot. Aan tafel gezeten, bevond ik dat de koffie ver lengd en de melk zuur was. De barbier, die mij kwam scheeren, sneed mij in het oor. Mijn kozijn tje kwam mij zijn prijs laten zien, die hij gekregen had ik was verplicht zijnen portemoné te vullen en den mijne te ledigen. Ik kreeg eene laatste waarschuwing van den ontvanger om mijne be- Briiswl. De stad Brussel heeft in 1897 voor 302,000 fr. onderstand uitgedeeld, 't zij 94,000 fr. meer dan de vooruitzichten. Er is spraak de uitdeelingen van den onderstand op te schorsen van 15 Mei tot 15 September, uitgenomen voorde ouderlingen en de gebrekkelijken. Zou de kommis sie der godshuizen niet beter doen hare bureelkos- ten wat te verminderen? Mcliacrbeek. Twee jonggetrouwden van Schaerbeek. M. H... en zijne vrouw, gingen eene speelreis doen. Zij zouden Oostende, Dover, Lon den, Harwich en nog meer andere steden bezoeken. Te Oostende aangekomen, te midden van de groo te hitte, was hun eerste werk een bad in de zee te nemen. Een dief drong middelerwijl in de kabien van M. H... en stool zijne brieventesch, inhoudende 570 fr. en zijn gouden uurwerk met ketting. De speelreis moest noodzakelijker wijze onderbroken worden. virtou. Het liberaal bestuur der burgerlijke godshuizen te Virton heeft de Zusters uit het gast huis weggezonden de citoyenne Alice Bron is tot bestuurster genoemd. Den dag na hare aankomst bood een priester zich aau om een zieke te bezoe ken. De toegang werd hem geweigerd voortaan mogen de priesters enkel ontvangen worden op uit drukkelijk verlangen van een zieken. De katholie ken van Virton verontweerdigd, hebben een ge bouw gekocht waar de zusters een nieuw gasthuis zullen inrichten. Quiévraiu. Eene 53jarige vrouw, mad. Noël, goot petrol op brandende klompen hout in een oven de petrolkruik ontplofte, de kleeren der vrouw schoten in brand, en toen de toegesnelde ge- buren de vlammen kouden uitdooven, had de on gelukkige reeds doodelijke wonden bekomen. St-Gillls. Sinds eenige dagen liet zekere M. D.., rentenier, Waterlooschen steenweg, in de dagbladen eene aankondiging verschijnen, mel dende dat hij eenige schilderijen te koop had, waartusschen een Sint Jeroom die aan Rubens toe geschreven wordt. Maandag kwamen twee heeren de schilderijen van M. D... zien, doch vertrokken zonder een koop te sluiten. In den nacht tusschen maandag en dins dag drongen onbekenden op de kamer van M. D... en stolen verscheidene schilderijen van weerde. Geut. Zondag moest er een prijsvlucht uit Blaton plaats hebben in de Chartreuzeustraat. Men korfde zaterdag avond de duiven in, er waren er maar 20. Men zond de mand naar de statie. Hoe het kwam weten wij niet, maar de mand werd in gehouden. Een medekamper wilde eens de duiven tellen en bevond dat er een aantal uit waren. De policie werd verwittigd en men vond do vermiste duiven bij een liefhebber in de Molenaarstraat. Proces-verbaal is opgemaakt. Erpe-bij-Aal*t. Eene tarwemijt, toehooren- de aan Fr. Van Gysegem, is hier afgebrand. Riiy«brocck. Woensdag namiddag keerden twee leurders, wonende in den omtrek der Lae- kenstraat, te Brussel, van Hal terug. Te Ruys- broeck gekomen kregen zij twist over het betalen van een tournée Van woorden kwamen zij spoedig tot daden en de twee vechters rolden de vaart in. Zij zouden onvermijdelijk verdronken zijn zonder de tusschenkomst van verscheidene vis- schers Gent. Woensdag namiddag om 3 ure, goot vrouw Waldack, wonende metserstraat, petrool op de stoof om ze wat aan te wakkeren. Opeens ont plofte de petrol, sloeg onder en boven uit de stoof en in eenen oogwenk stond de vrouw van de voe ten tot het hoold in vuur en vlam. Toen Je gebu ren bijkwamen waren de vrouw al de kleederen van het lijf gebrand. De vrouw werd in den hachelijks- ten toestand naar het hospitaal overgebracht. Vrouw Schelstraete is te middernacht in de schrikkelijkste pijnen overleden. Merkem. Zondag werd te Merkem in de processie het Allerheiligste gedragen door den E. lastingen te komen betalen onder allerhande schrikkelijke bedreigingen, een oproep voor de burgerwachteene rekening, welke ik dacht reeds sedert lang betaald te hebben kortom, alle denk bare onaangenaamheden. Ik besloot mij te kleeden in velokostuum, en eens in tenu, bevond ik dat den band van mijn rijwiel gesprongen was. Dus mij weder ontkleed en zwarte broek en frak aange schoten, om eene wandeling te doen naar Hekel- gem ik nam mijnen paraplu en ging uit. Ik sloeg de deur mijner kamer achter mij toe, en zie daar zat de slip van mijne bovenfrak tusschen de deur en den stijl vast. Ik zocht in mijnen zak naar den sleutel ik had hem binnen op de tafel laten liggen. Ik stond daar nu en wist niet hoe mij te behelpen. Eene dame kwam van het tweede verdiep af, zij zag mij spartelen als een gevangen palingen lachte over mijn neteligen toestand. Ik had haar wel kunnen doodzien 1 Ik moest mijne bovenfrak uittrekken, den slotmaker roepen, die de gescheurde frak bevrijdde ik deed eene andere aan en ging voor de tweede maal buiten. Aan de deur wilde ik mijne handschoenen aantrekken ik had ze, toen ik van frak veranderde, neergelegd, en ik keerde naar boven terug om ze te halen. Terwijl ik den trap opklom, ging een witter met eenen zak kalk naar boven hij liep tegen mijen de rechterkant van mijne blauwe frak zag er uit als het kostuum van eenen bakker. Ik begaf mij in mijne kamer, klom, nadat ik mijn schoen had uit- H. Vereenooghe, die nu naar de missie van Mon golië vertrokken is zijne beide broeders droegen elk eenen fakkel en zijne vier zusters, allen kloos terzusters van St-Vincentius-a-I'aulo te Merkem achtten zich gelukkig het beeld van O. L. V. van den Rozenkrans in dezelfde processie te mogen dragen. Niet veel familiën mogen zich verheugen zoovelen hunner leden aldus werkzaam te zien voor de goede zaak. Nt-Joosit-teu-A'oode. Over eenige dagen had mad. Rivière, die met haren zieken zoon in de IJzerenwegstraat woont, in een dagblad der hoofd stad een bericht laten zetten waarbij zij bekend maakte een rijwiel te koop te hebben. Vrijdag avond kwam een jougeling, als een wielrijder ge kleed, bij mad. Rivière en vroeg om het rijwiel te mogen zien. Na het tuig lang en zorgvuldig nagezien te heb ben, vroeg de kerel of hij het eens zou mogen be proeven. Zulks werd hem toegestaan. De kerel vertrok met het rijwiel in de richting der Noord statie en keerde niet meer terug. Mt-Lievcus-Esschc. In den nacht tusschen donderdag en vrijdag, brandde alhier eene graan- mijt, toebehoorende aan M. Mertens, burgemees ter, af. De gendarmerie van Herzelc snelde ter plaatse, opende een onderzoek en hield twee per sonen van St-Lieveus-Essche aan, die verdacht werden don brand gesticht te hebben. De aange houdenen werden in 't gevang van Audenaarde op gesloten. Zaterdag stapte het parket alhier af. De wakke re gendarmen hadden inderdaad de echte daders in hechtenis genomen. Men spreekt met veel lof over de gendarmerie van Herzele, die vrijdag, on danks de groote hitte geene moeite gespaard heeft. Boel. Vrijdag avond zijn hier drie huizen en twee schuren afgebrand. Een man werd bij de red dingswerken de beenen vermorzeld. Brussel. Men meldt dat op bevel van M. den minister van Oorlog, in een regiment lanciers proeven genomen worden met zadels in alumini um, die de helft lichter zullen zijn dan de tegen woordig gebruikte. Diefstallen worden sedert eeuigen tijd ge pleegd op het kerkhof van Evere, waar de grafzer ken geplunderd worden. Kronen, kostbare marme ren medaillons, bronzen sieraden werden geroofd. De policie zoekt de heiligschenners op. Een spoorwegwerkman, die van eenen wa gon sprong, kwam op eene pin van het afsluitings hek terecht. Hij wist zich los te wringen en viel nu op de riggels waar, door den slag verscheidene zij ner ribben gebroken werden. De man werd in treurigèn toestand opgenomen. Eene velomaatschappij heeft een maiiA- korps gesticht, dat zich voorstelt, niets anders dan oude stukken op ouderwetsche instrumenten te spelen. Gent. Een brouwersgast, die in den kelder van eene herberg bezig was met bier te bereiden, werd gedood door het ontploffen van het vat, ter wijl hij er een zuur in goot. Namen. Wij verhaalden dat een velorijder te Mettet met zooveel geweld tegen eenen voet ganger botste, dat de laatste op den slag dood bleef. De wielrijder was door dit ongeluk zoo zeer ontroerd, dat hij er ziek van werd. Men meldt nu dat de arme jongen gestorven is. Antwerpen. Dinsdag namiddag was er veel volk naar de Groote Markt gekomen om het huwe lijk van M. Paptteet, likeurstoker, Oude-Beurs, te zien. Bruidegom, bruid en getuigen begaven zich naar 't stadhuis per velo 1 iMcchelen. Zekere Brassine, meubelmaker, Nonnenstraat, had in de lade eener kas een gela den revolver liggen. Dinsdag namiddag, rond 1 1/2 ure, waren twee 7jarige kinderen, het zoontje van Brassine en dit van Theophiel Dewitte in de ka mer. De ouders Dewitte wonen in de Beggaarde- straat In den Vlaming De kleine Brassine nam de revolver uit de schuif en begon er mede te getrokken, op eenen stoel om den borstel te ne men, borstelde mij schoon af en verliet voor de derde maal mijne woning. Aan de voordeur stond Doeken, de champetter, die mij zegde Maar, Mijnheer, gij en hebt maar eenen schoen aan 1 Met bewonderonsweerdig geduld keerde ik terug naar boven, trok den schoen aan en geraakte ge lukkiglij k buiten. Toen ik in de straat was, zag ik van den anderen kant eene schoone jufvrouw aankomen ik wilde haar bevallig voorbijzweven en haar een blik van bewondering toewerpen ik had echter niet gezien dat op den kant, waar ik mij bevond, hout werd gezaagd ik strunkelde over den zaagblok en viel op den hoop hout. Ik sprong spoedig recht en ging naar de jufvrouw toe, om door een geestigen zet mijn ongeval te verbloemen ik wilde haar zeggen dat ik liever voor haar op de kniën gevallen ware, of iets dergelijks, doch wat tegenslag Er moest stof van het zagemeel in mijnen neus gedrongen zijn, ik moest niezen en iederen keer dat ik spre ken wilde, verhinderde mij mijn niezen daarin. Beschaamd liep ik in de Nieuwstraat eene herberg binnen, waar men mijin plaats van bier, die ik vroeg, genever bracht. Ik liet deu druppel half staan, want ik kreeg buikpijn, en verliet de her berg om mijnen weg te vervorderen. Daar zie ik dat achter mij M. Jan komt, die de mens^hen in de opene straat met zijne zagerij ver veelt ik wilde rapper voortgaan om hem te ont» Aanhoudingen. Piet, Bazoef die wilden stichten Een Tooneelbond vrijgezind 1 Wat men in zijn grootheidswaanzin Toch al dwaze kuren vindt En het ging er Al wie uwer 't Wel meent met de goede zaak Al wie strijdt voor weldoen, welzijn, Al wie vraagt naar nut, vermaak, Komt, vrijzinnige personen, Ten lokale der N. W.; Komt, en werkt maar al te samen Aan onz' roem en glorie mee.... En zij kwamen op, bij duizend Op de bane van 't Zal gaan. n Zoo toch dachten onze helden Voorgeleerd is nagedaan Maar 't werd avond laat en donker, Niemand echter en verscheen, Er zat niemand in 't lokaal dan Pietjen en Bazoef alleen Och, zei Piet, alleene zijn wij, Vriend Bazoef, toch zeker vrij En wilt gij 't gelag betalen Dan maakt gij mfi toch zoo blij Vrij en blij 1 Reforteb.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2