m Wbl m, 4 JAAR N' 194. Uh ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1898 LUGGHENI. Bureel Kapellestraat, 1 o, Aalst Abonnementsprijs pcrj|aap2.50, franco tliui*. 5 Centiemen het nummer. Wc Volksstem lieel overal verkoopers cu wordt ganseli Vlaanderen door gelezen. - IKrief'wisselaars in alle gemeenten. - Hebt gij huizen te verliureii Vraagt gij meiden ol'kiieeliten zoekt gij eene be trekking? wilt gij uwen handel aanbe velen? Plaat* dan uwe aankondigingen in dit blad liet wordt alom verkocht Provinciale Tentoonstel! ing van Oost-Vlaanderen. De eeredienst der Bede op het einde der A t l I Ie eeuw Versleten sreld. Moord op de Keizerin van Oostenrijk. Wanneer men koelbloedig de aanslagen na gaat, welke thans opvolgend zich voordoen, de eene al monsterachtiger dan de andere, dan moet men bekennen, met menschelijken geest de zaak aanschouwend, dat men ze niet begrijpt. Dat er martelaren met duizenden, met miljoe nen werden gevonden, die voor het geloof hun leven met genoegen ten offer brachten dat be grijpt zich én door de liefde tot God, én door de zekerheid eener eeuwige zaligheid. Dat de krijgsheld door de liefde tot vaderland en plicht medegesleept zich roekeloos in het vuur der kanonnen werpt, verzekerd van er on vermijdelijk den dood te vinden, dat is ook geen wonder. Dat iemand zich in het water werpt om den evenmensch te redden en de dood trotseert, dien heldenmoed geeft de naastenliefde in. Maar, dat er mannen worden gevonden uit sluitend bedacht om den evenmensch die zij niet kennen, te verminken en te vermoorden zoo tal rijk mogelijk, en dat op gevaar van zeiven vernietigd te worden of gesleept voor het gerecht om dan het hoofd onder het mes der mensche- lijke wederwraak te moeten leggen, neen, zedelijker wijze is zulks niet te begrijpen. De mensch, die toch een redelijk schepsel is, kan niet vernielen om te vernielen en zich zeiven tevens te vernielen, zonder zinneloos te zijn. En nochtans de Ravachols, de Vaillants, de Henrys, de Caserios, de Lucchenis en zooveel anderen waren en zijn geen zinneloozen. Wat zijn zij dan Allen zijn ongeloovigen. Allen hebben den haat van den godsdienst in het hart. Van allen is Satan de meester. Zij zijn bezetenen bezetenen van den duivel van het kwaad. Luccheni, de moordenaar der ongelukkige kei zerin van Oostenrijk, behoorde tot degenen die in de maatschappij hun brood moeten verdienen door te werken. Hij was nog te jong om veel bitterheden in het leven te hebben gekend. De burgerschool had hem wel kennissen en wetenschap gegeven niet het geloof in God, maar de zucht naar genot. Die zucht vervulde hem geheel. Die zucht deed hem wraakgierig degenen aan schouwen die bezitten, daar hij meende dat hun geluk grooter was op aarde dan het zijne. Zijn ongeloof gaf geene palen aan dien drift. Satan, die op aarde altoos onledig is aan het helsche werk zijner wraak op den mensch, den lieveling van God, maakte zich van hem meester Hij lijfde hem in het leger zijner strafuitvoer- ders. Vernieling alleen was nog Luccheni's droom vernieling zijn drift, zijneenige reden van be staan. En als een wild beest dat zich met dierlijken dorst naar bloed in der menschen drommen werpt zoo wierp hij zich vermoordensziek op de maat schappij. De toestand van den werkman, roept men ten allen kant, moet verbeterd worden. Ziet eens welken vooruitgang de socialisten maken ziet hoeveel aanhangers zij bijwinnen e vier oorzaken hiervan, lazen wij gisteren nog in^een boekwerk voor het goede geschreven, jn 1 e dioevige toestand van den werkman, verheVerm0t!ënd WCrk' 3°tC Weini« loon' 4° het verhes van het geloof. na^tt"11-' h? 'S d'e Vierde oorzaaki die de voor- 'deeemgSte diC rechtstreeks leidt*°t socialism en anarchism. j^ ander,e z'jn s|echts onrechtstreeksche oor zaken van het socialism. l oorlof T 1 Cn °Veral de aanpredikers van den oorlog aan den eigendom. 1 Zijn het werkers Neen de leiders van het socialism behooren tot de werkers niet. Even als de Vaillants, de Ravachols, de Hen rys, de Lucchenis en andere anarchisten, die slechts vooruitstrevende socialisten zijn be hooren zij tot degenen die zouden willen leven en genieten zonder te werken. Het liberalismus heeft hun geleerd dat er geen God was, geene ziel, geen eeuwige hel, geene eeuwige zaligheid, dat alle geluk was op aar de, alle ellende hier beneden, en dat al dood in hen was na dit leven. Welnu, zij hebben in die leer geloofd, en die leer verkondigen zij overal. Uit die leer trekken zij deze natuurlijke rede neering Wijl er niets is na dit leven, wijl er geen God is, zouden wij dom wezen indien wij op aarde ons eenig genot ontzegden, zouden wij dom zijn van te werken en te ontbeeren, zouden wij dom zijn van de levens te sparen die in den weg van ons genot liggen, zouden wij dom zijn van niet te nemen wat wij krijgen kunnen. En die leer verkondigen ze thans met bloedige feiten. Ziet overal, waar er geloof is in het hart van den werkman, daar is er vrede, daar is er arbeid, daar is er onderwerping in het menschelijk lot, daar is er orde. Het werk van het socialism is het werk van Satan, het werk van het anarchism is niets anders dan de uitvoering der bevelen van Satan dit werk kan op geene andere wijze met vrucht bestreden worden, dan door het werk van het geloof. Staatsbesturen, die schrikt voor de toekomst, de oogen open 1 Aanbidt wat gij hebt zoeken te vernietigen Knielt neer voor het beeld van den Verlosser des menschdoms, dat gij verbannen hebt uit uwe officieele paleizen, uit uwe gerechtshoven, uit al uwe vergaderingen, uit uwe scholen, uit het hart der kleinen en der minderen Hij predikte op aarde de ware liefde en vrijheid, den vrede, de onderwerping, het betrouwen in God en de hoop op een beter leven. Hij verloste het menschdom uit de klauwen der ikzucht. De oogen open Tusschen die ontvleeschde armen, zoo wijd open om er heel het menschdom in de goddelijke liefde te vereenigen is er redding, zekere red ding I GENT 1899 Den 1 Juni 1899 zal te Gent, in het prachtige park der Citadel, eene provinciale tentoonstelling geopeüd worden, welke op welsprekende wijze de leefbaarheid van de Nijverheid, den Handel en de Kunst van Oost-Vlaanderen zal bevestigen. De tentoonstelling zal de producten bevatten van den Landbouw, den Tuinbouw, de Nijverheid en van alles wat met de kunst in betrekking staat. Prins Albert van België heeft den titel van Hoog Beschermheer der Tentoonstelling aanveerd en zulks in bewoordingen die geenen den minsten twijfel laten over de uiterst symphatieke gevoe lens welke de Prins nopens hare ouderneming en hare inrichting koestert. De Ministers van Geldwezen, van Justitie, van Landbouw en Openbare Werken, de gouverneur der Provincie, de Burgemeester der stad Gent en andere notabiliteiten, burgerlijke, militaire en geestelijke, hebben het eerevoorzitterschap aan vaard in het Beschermcomiteit. Het uitvoerend Comiteit, geplaatst onder het Voorzitterschap van de heeren Octaaf Bruneel, schepen van Handel en Nijverheid dor stad Gent, en Aster Vercruysse, Nijveraar, Senator, Ecre- voorzitter van den Handels- en Nijverheidskring van Geut, bevat de voornaamste en de best geken de Nijveraars, Handelaars en Kunstenaars in zijn midden. Behalve het aanzienlijk belang welke de kunst-, nijverheids- en hofbouwkundige voortbrengselen opleveren, evenals de handelsoutwikkeling, zal de tentoonstelling eene ontelbare hoeveelheid aan trekkelijkheden bevatten, ten einde in do breedste maat het aangename bij het nuttige te voegen Prins Albert en de Ministers zullen de tentoon stelling bezoeken en men verhoopt dat ook de Ko ninklijke Familie, de Graaf van Vlaanderen en hoog geplaatste personen haar met een bezoek zul len vereeren. Onder de bijzonderste feesten en plechtigheden welke ter gelegenheid der tentoonstelling zullen plaats hebben, mag men reeds de volgende ver melden het XXV0 Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres, de inhuldiging van den nieuwen Nederlandschen Schouwburg, het Congres der Pompiers, de onthulling van den singdrauur van het Gravensteen, een histoxjsche Stoet, Toernooi en, de tentoonstelling van Schoone Kunsten in het Casino, een bestendig festival waartoe al de mu ziekmaatschappijen des lands en van den vreemde zijn uitgeuoodigd, een groote wedstrijd met dui ven, wedstrijden voor wielrijders, regatten, enz. De provinciale tentoonstelling van Oost-Vlaan- deren zal ouder alle oogpunten alleraantrekke lijkst zijn en het kan niet anders of zij zal machtig veel bijdragen tot de ontwikkeling en de uitbrei ding van de nijverheid en den handel der provin cie. Herinneren wij dat volgens artikel 7 van het re glement, behalve de kunstwerken, de voortbreng selen en de werken oorspronkelijk uit Oost-Vlaan- deren, deze der andere Belgische provinciën en van den Vreenyle zullen toegelaten worden, mits zij komen uit een huis dat eenen vertegenwoordi ger of eenen depothouder heeft in Oost-Vlaande ren. De toetredingsaanvragen moeten vóór 1 De cember 1SOS, gestuurd worden aan het uitvoe ren 1 Comiteit der tentoonstelling, Lcopoldlaau, 47, tc Gent, waar men met de meeste bereidwil ligheid, aan al deze die zulks verlangen, de volle digste en omstandigste inlichtingen zal geven. Men heeft aangemerkt dat de Fransche omwen teling meer van godsdienstigen dan van Staatkun digen aard was. De Jacobijnen wilden inderdaad de kerk aan den Staat verslaven, alle gemeen schap van de geestelijkheid met den heiligen Stoel beletten, den katholieken godsdienst van lieverle de uitroeien. De beruchte constitution civile du clergé af gekondigd in 1790, had de jammerlijkste gevolgen. Zij bepaalde dat alle bisschoppen en pastoors zouden gekozen worden door het volk. De gekoze nen moesten op eenen Zondag, voor de Hoogmis getrouwheid zweren aan de wet, in de tegenwoor digheid van de burgerlijke overheden. De Priesters werden dus afhankelijke staatsbe ambten en genoten om die reden eene zekere jaar wedde. Het opperhoofd der kerk, Pius VI, verzette zich onbeschroomd tegen die aanmatigende bepalingen. Hij verklaarde, dat de geestelijken, die den ge- ëischten eed aflegden, de wetten der kerk overtra den. Nu sloeg de burgerlijke macht den weg der ver volging in. In de maand Mei 1791 besloot men de afgeschaf te kerken en kapellen te verkoopen. Den 18 Oogst 1792 ontbond men al de geestelij ke genootschappen. Acht dagen nadien bepaalde men, dat de pries ters, die den eed niet aflegden, uit hun departe ment moesten vertrekken binnen eene week, uit Frankrijk binnen de veertien dagen. Alwie eenen onbeëedigden geestelijken zou ont dekken of aanhouden, had recht op eene geldelij ke belooning. In April 1793 besliste men de wederspannige herders naar Caïenne te zenden. Eenige dagen te voren had men afgekondigd, dat elke burger gehouden was aan te klagen en aan te houden, of te doen aanhouden, al de priesters, die in geval van deportatie waren, en die hij wist zich op het grondgebied der republiek te be vinden. De aangehoudenen werden gevangen ge zet, gevonnist door eenen militairen jury en met den dood gestraft binnen de vier en twintig uren. Deze schikkingen veroorzaakten noodzakelijk eene kerkscheuring. De afvallige geestelijken wer den met eerbewijzen en gunsten overladen de an deren de overgroote meerderheid werden on- bermhertig vervolgd, gebannen, dood gemarteld.In alle streken des lands zag men tooneelen van de tijgerachtigste wreedheid. Men achtervolgde de trouwgebleven herders tot in het diepste der bos- schen, sloeg ze dood met hamers en stokken, schoot ze neer, of hing ze aan boomen en palen op. Velen bezweken in hunne vlucht aan honger en el lende. Iutusschen kondigde men eenige wetten af, in gegeven door den gloeiendsten godsdiensthaat. Den 20 Juli 1793 sprak men do verbanning uit tegen de bisschoppen, die het huwelijk der pries ters mochten tegenwerken. Daarna stemde men de affschaffing van den Gre- goriaanschen almanak, met al de katholieke Zon en feestdagen. Om de gedachtenis der heiligen te doen verdwijnen, gaf men aan eiken dag des jaars den naam van eenen boom, een plant, een dier of een werktuig spurrie, karper, ezel, zeisen, enz. De vervolging werd zoo hevig en zoo algemeen, dat zij allen openbaron godsdienst vernietigde. ('t Vervolgt.) De Patriote maakt eene goede opmerking Het publiek mag geen versleten of beschadigd geld naar de bank brengen. Dit blijkt uit omzend brieven, door den minister herhaaldelijk openbaar gemaakt. Maar om dit aan het publiek tc beletten moest de staat dit geld zelf niet in omloop brengen. Immers, dikwijls ziet men in de postbureeleu en aan de bureelraamkens van den spoorwegdienst door de staatsbedienden geld weergeven, dat op de bank ongenadig geweigerd wordt. Met die bureelen te gelasten dit slechte geld in te houden, zou het des te spoediger verdwijnen. Men zou zelfs het publiek moeten aanzetten bij voorkeur met zulk versleten geld zijne postzegels en spoorwegkaartjes te betalen en wanneer er geld weer te geven is, dit doen met goed, uieuw geld. Lijkdienst! Ier zieleen*! van de keizerin van Oostenrijk Zaterdag om 11 ure is in de kerk van St. Jacob op Caudenberg een plechtige lijkdienst gecele breerd ter zielerust van de keizerin van Oosten rijk. De koning was vertegenwoordigd door drie digni tarissen, die in twee gala-hofrijtuigen naar de kerk kwamen. Verscheidene ministers waren aanwezig, onder andere MM. Vandetipeereboom en Nijssens. De nuucius van den Paus werd aan de deur dei- kerk door de gehccle geestelijkheid opgewacht. Al de leden van het diplomatisch korps en veel officiers woonden den dienst bij. 1. O

De Volksstem | 1898 | | pagina 1