iVcW 7fc Wolk 4° JAAR N 195. ZATERDAG 1 OCTOBER 1808 •Th Bureel Kapellestraat, 15, Aalst, Aboniicuiciitsprijs per jaar 2.50, franco thuis. - 5 flciitienieii liet iiiniiiiicr. - üc Volksstem licel't overal vcrRoopers en wordt ganscli Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars in alle gemeenten. - Helit gij liiiizen te verhuren Vraagt gij meiden of Riieelitcn zoekt gij cene he- frekking wilt gij uwen handel aanbe velen? Plaats dan uwe aankondigingen in dit blad liet wordt alom verkoe Kwaal cn Geneesmiddel. Het Congres van den Belgischen Volksbond. De eeredienst der Bede op het einde der XVlIIe eeuw. AANSLAGEN Gazctrii'iikkcrssticlfjjc. Wanneer wij met eenen vluchtigen blik den schrikkelijken doodstrijd aanstaren dier negen tiende eeuw, wier kinderen wij zijn, dan door loopt terecht eene huiverende siddering gansch ons zeiven. De ongeloofsgolven overstroomen onze bedorvene maatschappij, keizers en konin gen worden onverbiddelijk ter dood verwezen door eene vuige sekte wier programma is de op hemeling der ondeugdalle gevoel van eer wordt uitgedoofd, ja zelfs in de scharen van de regeer ders, en meer dan ooit wordt verwezenlijkt de helsche leuze Macht dwingt recht. Het trotsche Amerika, Spanje's vondeling, aarzelt niet om den moordpriem in het moeder hart te ploffen Europa's mogendheden werpen zich te gelijk op het rijke China evenals eene schaar roofvogels zich op hunne prooi laten ne- dervallen de hedendaagsche politiek is niets an ders meer dan een driftig streven naar eigen baat, een onverzaadbare dorst naar geld en rijk dom. En hetgeen blijkt op staatkundige grond dat blijkt nog duizendmaal meer op maatschap pelijk gebied. Pattern et Circenses Brood en spelen Ja, ziedaar de oorlogskreet welke eertijds't room- sche plebs tegen de trotsche patriërs schaarde, en ziedaar nog de schreeuw welke hedendaagsch uit alle borsten stijgtHet socialism spaart gee- ne moeite om dit verslindende vuur der begeer lijkheid in alle harten te doen ontvlammen het anarchismus voegt de daad bij het woord en de gekroonde hoofden rollen onder de valbijl van dit helsche wangedrocht. Geheel het maatschap pelijk rif wordt steeds meer en meer verkankerd en met huivering staart eenieder de toekomst in. Doch te midden van het zoo woeste tempeest dat onzen maatschappelijken oceaan in opschud ding brengt, blijft Petrus' rots stijl en onwrik baar. Terwijl der koningen troon onder hunne voe ten wankelt, terwijl ieders goed en eigendom in gedurig gevaar verkeeren, terwijl de zeeën met bloed gekleurd worden, in éen woord terwijl alle menschelijkc instelling en alle wereldsche macht sidderen op hunne grondvesten, zetelt ginds te Rome een grijsaard, hij zit gevangen tupschen vier muren, de liefdadigheid van zijn volk on dersteunt zijne oude dagen, hij hijgt gebogen on der den last van negentig jaren, en nochtans gansch de aarde knielt neder voor zijne voeten, alle mogendheden aanhooren met eerbied zijne gebrokene stem 1 Ja, de ijzeren kanselier is naar Canossa ge gaan, Rusland's Czaar vertolkt in eene staatkun dige taal Leo's vreedzame gevoelens, de baat zuchtige Humberto stikt ellendig in zijnen gulzi- gen beet en het rampzalige Italië, wat is het an ders nog dan een akelig roovershol Ja, de Kerk zegepraalt te midden der algemeene nederlaag schitterend komt zij uit den strijd, en nooit was haar invloed uitgestrekter en nooit bezat zij eene zoo tooverachtige macht. Dit tooneel, welk het einde eener eeuw ople vert hoeft ons allen tot les te strekken. Immers alles wankelt, alles verandert alles vergaat de katholieke Kerk alleen blijft onwankelbaar, on veranderlijk, en nooit zal zij vergaan, 't Is dus in haren schoot en in haren schoot alleen dat on ze maatschappij hare redding zal vinden dat al les dus tot Christus wederkeere Instaurare om nia in Christo De Kerk is onsterfelijk en indien wij ons aan Haar vastklampen dan zullen wij ook met Haar nooit vergaan Zondag heeft te Luik het zevende Congres van den Belgischen Volksbond plaats gehad onder den zegen van Mgr Doutreloux. Het is niet mogelijk spijtig genoeg I in een weekblad al de feestelij kheden te beschrij- ven en al de besprekingen weder te geven. Het weze genoeg voor de Lezers van De Volksstem te weten dat de samenkomst des Christene Volksbonds in 1898 niet moet ten on derdoen, voor deze, welke voorgingen. Uit alle steden van België en uit alle klassen der samenleving waren de Werkers toege stroomd en drie duizend christene strijders ver vulden de groote feestzaal van het St.-Servatius- kollegie. De belgische Volksbond, zooals Mr Arthur Verhaegen zegde in zijne welsprekende ope ningsrede, telt op heden meer dan honderd dui zend leden, die voor programma nemen de raad geving van Z. il. Leo XIIIGaat tot het Volk om zijn geloof te vrijwaren tegen het goddeloos Socialismus en zijnen stoffelijken toe stand te verbeteren door de vereeniging. Tusschen al de feestelijkheden, welke het kongres omkransden, moet worden opgemerkt het eindigen der moeilijkheden, welke te Luik, zooals elders, de opkomst der christene volks partij medebracht. De katholieken van Luik, na hevig strijden, zijn het eens en de volkspartij heeft hare plaats bekomen in het leger van orde en vrede. Luik blijft waardig van haren glorierijken eeretitelde stad der Harmonij Wat er niet mag vergeten worden, het is dat niet alleen de belgische Volksbond de zegening mededraagt der belgische Bisschoppen maar ook te Rome, keurt men hem goed. En nu wederom met moed vooruit, ten goede strijde. De katholieken mogen nooit de woorden vergeten, welke M. Verhaeghen sprak aan de drie duizend deelnemers van het Kongres Soldaten van Christus, gij zult bevochten worden, uwe inzichten zullen miskend wor- den, gij zult noch de eer noch de glorie wel- ke uwe pogingen verdienen inoogsten. Maar gij weet het gij zult den goeden strijd hebben gestreden, gij zult het katholiek le- c ger versterkt hebben, gij zult het hebben ge- holpen om vooruit te komen op den weg naar Jeruzalem naar de stad van den vrede en, den dag der zegepraal, zoo gij onder de graszo- den sluimert, zullen uwe zielen den trl- omf declen, zij zullen van vreugde tril- len en, met de engelen en de menschen, den t maatschappelijken vrede groeten, dien zij zullen helpen winnen Glorie aan God in den hooge, en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil Naarmate de goddeloosheid vermeerderde, groei de het zodenbederf natuurlijk aan. Nu verzonnen de Jacobijnen een middel, om de menigte door eenen zedelijken band in bedwang te houden. Chaumette, geboren in 1763 en gehalsrecht in 1794, deed in 1793 den eeredienst der Rede uitroe pen. Men verloochende moedwillig den God des hemels en verheerlijkte onbeschaamde, eerlooze vrouwen... Chaumette noemde ze les chefs d'oeu vre de la nature n Den 10 November wijdde mende aartsbisschop pelijke kerk van Parijs aan den nieuwen eeredienst toe. Te midden van den ontheiligden tempel zat de godin op eenen troon. Zij was gehuld in roode en witte draperijen. Verder droeg zij eene roode muts. In hare hand hield zij eene spies. Vóór hare voeten brandde de fakkel der waarheid, en boven haar hoofd las men op eenen wimpel- A la Phi losophic. Wierookwalmen stegen krinkelend op, en wit gekleede meisjes zongen Descend, 0 Liberté, fille de la nature, Le peuple a reconquis sou pouvoir immortel Sur les pompeux débris de lautique imposture, Ses mains relévent ton autel. De eeredienst der rede werd in ons land door af gezonden commissarissen overal ingevoerd. Overwegende, dat de Republikaansche maand- wijzer eene der bekwaamste instellingen was, u om de laatste sporen van de koninklijke, adellij ke priesterlijke regeeringsvormeu uit te wisschen eischte men, dat de dagen der decaden en der nationale feesten, dagen van uitrusting waren. Do openbare scholen, alsmede de bijzondere scho len van beide geslachten, moesten op die dagen gesloten blijven. De winkels, pakhuizen en werk plaatsen mocht men evenmin openen, tenzij voor de vertieriugen van eetwaren en dingen, de apo theek betreffende. Alleen de kraemen der wa ren, dienende tot versiering der feesten mocht men vervoeren. Wie op eenen Zondag zijnen win kel gesloten hield, werd aangeklaagd vervolgd en gestraft. De priesters, die getrouw bleven aan de wetten der kerk, werden als booswichten beschouwd en tot de ballingschap veroordeeld. Liter werden de kei ken verbeurd verklaard en de plechtigheden van den godsdienst verboden. In de maand September 1797 begon ten onzent de zoogenaamde beloken tijd. Om den heidenschen rustdag te vieren, moest elke burger eene cocarde dragen en een driekleu rig vendelken uitsteken, op pene van boete en aanzien te worden als vijand der Republiek. De eeredienst der Rede werd niet overal even vroeg ingericht. Te Antwerpen gebeurde zulks op Zondag 30 No vember 1794, in het klooster der Karmelieten. Een dochterken van den scharenslijper Pielkt ver beeldde de Rede, en ontving na de plechtigheid eenen gedenkpenning met het volgende opschrift A la Citoyenne agée de sept ans, qui la première en cette ville, a représenté la liberté dans la fête civique du 10 Frimaire de Pan 3mo de la république fraugaise La ville d'Anvers offre cette medaille comnie une preuve de son amour pour la liberté, ('t Slot volgt.) gepleegd tegen vorsten en staatshoofden sedert vijftig jaren. Juni 1848. Aanslag tegen den prins van Prui sen (later keizer Willem) te Minden. 1849. Aanslag tegen koningin Victoria van Engeland door Hamilton. Mei 1850. Robert Pate overlaadt koningin Victoria met stokslagen op het oogenblik dat zij het paleis van den hertog van Cambridge verlaat. 22 Mei 1850. Aanslag fegen Frederik-Willem IV, te Wetzlar. 2 Februari 1852. -- Koningin Elisabeth van Spanje ontvangt een dolksteek in de kathedraal van Attocha te Madrid. 1852. Nieuwe aanslag gepleegd tegen konin gin Victoria door een gewezen luitenant. Het zelfde jaar, een helsch werktuig werd te Marseille ontdekt, tijdens de reis van Napoleon III in die stad. 13 Februari 1853. Keizer Frans-Jozef van Oostenrijk outvaugt een dolksteek door den kleer maker Leberye, te Weenen. Zelfde jaar, aanslag tegen koning Victor Emma nuel. Tegen Napoleon III, rechtover den opera-co- mique. Tegen Karei 111, te Parma, den 27 Maart 1853. April 1855. Een pistoolschot werd gelost door Pianori op Napoleon III, in de Champs Elyées. Den 8 September, aanslag van Bellamare tegen Napoleon III. 28 Mei. Een policieagent maakt zich van Fuentes meester op het oogenblik dat hij op ko ningin Victoria wil schieten. 8 December 1857. Koning Ferdinand van Napels werd door den soldaat Agesilas Milano door een bajonnetsteek getroffen. 14 Juni 1858. Aanslag van Orsiui tegen Na poleon III. Juni 1861. Op den koning van Pruisen wer den twee schoten gelost door den student Becker te Baden zonder hem te treffen. 1862.De student Brussios schiet op den ko ning van Griekenland. 24 December 1863. Nieuwe aanslag tegen Napoleon III. 16 April 1866. Aanslag van Karakosoff tegen Alexander II te Sint-Petersburg. Juni 1866. Berezowski schiet op den tzar te Parijs. 1868. Aanslag op prins Michiel vanSerbie. 1869. Aanslag tegen den onderkoning van Egypte. 1869. Nieuwe aanslag tegen Napoleon III in het bosch van Boulogne. 1869. Aanslag tegen de koningin van Enge land. 1869. Aanslag tegen de koning van Spanje. 1871. Aanslag tegen koning Amédée van Spanje. 11 Mei 1878. Aanslag van Hoedel tegen kei zer Willem I van Duitschlaud. 2 Juni 1878. Nobeling lost twee geweerscho ten op koning Willem. 25 October 1878. Moncasi tracht de koning van Spanje te vermoorden met twee pistoolscho ten te lossen. 17 November 1878. De suikerbakker Passa- nante tracht koning Humbert van Italië te doorste ken. 14 April 1879.Aanslag van Solovieff tegen Alexander II van Rusland. Denzelfden dag, aanslag tegen prins Millaan van Serbië. 2 December 1878. Aanslag tegen keizer Alex ander II in den keizerlijken trein. 30 Decemder 1878. Aanslag van Francisco Otero tegen koning AlfonsXII en koningin Chris tina van Spanje. 17 Februari 1888. Aanslag in het winterpa leis te St-Petersburg tegen tzar Alexander II. Schrikkelijke ontploffing bij middel vau dynamiet. 13 Maart 1881.Aanslag tegen tzar Alexan der II, die sterft tengevolge der bekomene wonden. 2 Juli 1881. Guiteau lost twee pistoolschoten op generaal Garfield, voorzitter der Vereenigde Staten, die sterft. Maart 1882. Roderick Mac Leagh lost een pistoolschot op koningin Victoria, 't Is den zeven den aanslag waaraan de vorstin ontsnapt. 24 Juni 1894. Sadi Carnot, voorzitter der Fransche Republiek sterft te Lyon, vermoord door den Italiaan Cacerio. April 1895. Koning Humbert van Italië werd aangevallen door een anarchist op het oogenblik dat hij zich naar de courseu begeeft. mum list I lil. 11. IV. Wat gazettier al niet moet slikken, 't Verscheen onlangs in ieder blad, De lezer moet niet lange mikken 't Is kwalijk ja dit en dat. 't Is kamp met pen en letterdrukken, Een dag of wekelijksche strijd, Zeer moeij'lijk ja er in te lukken, 't Is slaan en heelen wijd en zijd. Geen roozen veel in 't politieken, De doornen steken ongehoord, Het trekt een weinig op 't muzieken 't Is raar of is men heel 't akkoord. Geen mensch bij mensch of schilt van zinnen Geen twee die zijn van zelfden aard, Hoe wil men 't zelfste dan beminnen, Hoe wil men blijven steeds bedaard. Een die een weekblad moet besturen, Wat zorg, welk tijd wordt niet besteed 1 De stuurman telt toch weinig d'uren, Als hij op tijd maar komt gereed.

De Volksstem | 1898 | | pagina 1