Rond de wereld. BETOOGING DE MERODE. Congo. Paardenvleesch als voedsel. Omwenteling' in de weverij. Voor iedereen een beetje. Dc koning van België en tic koning van Pruisen. Een brusselsch blad geeft uitleggingen over het nieuw getouw, waarmede proefnemingen gedaan worden in eene weverij van Verviers. Deze uitleg gingen kunnen, wat de samenstelling van het ge touw betreft, enkel verstaan worden door deskun digen, daarom nemen wij ze hier niet over. Het nut van dit nieuw werktuig bestaat voor eerst in de snelheid waarmede het werkt en welke toelaat de voortbrengst te vermeerderen. Hot weeft twintig centimeters in minder dan ééne minuut. De kleuren kunnen tot in het oneindige vermc nigvuldigd worden men weeft op dit getouw tot 128 kleuren. Al de platte geweefsels en de verschillende soor ten welke ervan voortkomen, kunnen op dit ge touw geweven worden, doch de samengestelde ge weefsels niet. Een werkman is noodig voor ieder getouw en een regelaar voor zes of zeven. Voor dc kollijwijvcu. Het overmatig gebruik van koffie kan, naar de Hygenic Magezine mededeelt, schadelijke gevol gen voor het menschelijk gestel hebben vooral de geestvermogens zouden er door verzwakt worden. De lieden die aan droefgeestigheid lijden hun gemoed met zware koffie willen opwekken, kun nen tot zelfmoord gedreven worden. Daarbij werkt de koffie op het gezicht. Bij de Mooren die den ganschen dag door koffie gebrui ken, begint de gezichtskracht rond de 40 jaar af te nemen en vele zijn reeds blind op 50 jarigen ouderdom. De toeristen die in Marokko reizen zijn verwon derd aldaar zooveel blinden aan te treffen. Dit heeft geene andere oorzaak dan 't overmatig ge bruik van koffie. Voor de mini». De Eva's dochters beginnen aan de mannen op elk gebied eene duchtige concureutie aan te doen. Zij hebben zich binnengemofïeld in de posterij en, de telegrafen en de telefoonbesturen, spelen doctoor, fungeeren als advokaat, draaien pillen als de apothekers, enz. enz. In Londen komt nu eene dame concurrentie te maken aan den vrijwilligen vaster Succi. Mistress Anna Christensen heeft de wedding aangegaan dertig dagen lang te vasten. Die vrouwelijke vaster is 45 jaar oud en kloek gebouwd. Haar waagspel verwekt groote belang stelling over 't Kanaal. Voor de koolinitrclinuds. Naar loopende geruchten melden zou de kool nijverheid in het land met eene algemeene werk staking worden bedreigd. De afgevaardigden der werklieden uit de kool mijnen zullen in congres vergaderen op 18 Octo ber en de algemeene werkstaking zal aldaar wor den voorgesteld. De reden die wordt aangevoerd is eene vraag naar opslag van dagloon die geene voldoening be komt. Voor dc Naaisters. Voor naaimachienen kan men het beste zuivere glycerine, dus chimisch zuivere glycerine gebrui ken. Deze maakt geene vetvlekken, verhardt en koekt niet, maar laat de machienen steeds zuiver blank blijven en verzekert daardoor een rustigen en gelijkmatigen gang der machien, terwijl, wan neer de stof toevallig daarmede in aanraking komt geen vlekken ontstaan. Voor dc soldaten. Tegen Nieuwjaar is de persoonlijke massa afge schaft de Staat neemt het kleeden onzer soldaten over. Voor herbergier* en hotelhouder». De heer Begerem, minister van rechtswezen, beeft door eenen nieuwen omzendbrief aan de ge meentebesturen de bepalingen herinnert van art. 555 van het strafwetboek, welke de hotelhouders, logiestgevers, herbergiers of verhuurders van hui zen of kamers verplichten op een register de na men, hoedanigheden, woonplaats en datum van intrede en uitgang in te schrijven van eiken per soon die in bun huis eenen nacht heeft overge bracht. Strenge maatregels zullen genomen worden je gens de belanghebbende welke dit artikel zouden overtreden. Het vooroordeel tegen het gebruik van paarden vleesch is in den laatsten tijd sterk afgenomen, zoodat het in vele landen, met name in Frankrijk, eene voorname plaats in de voeding begint in te nemen. In dat land bestaat een bijzonder veearte- snijkundig toezicht op het ter markt te koop aan geboden paardenvleesch. Paardenvleesch is zeer geschikt voor de voeding en heeft bijzonder voedende eigenschappen. Het bevat meer eiwitstoffen dan ossen- of koeien- vleesch gerookte paardentong is verre te verkie zen boven buffeltong. Het tonisch vermogen van horse-tea is veel sterker dan dat van beef-tea en horse-tea is tevens aangenamer van smaak. Als soepvleesch aangewend, is paardenvleesch voor- deeliger maar het moet langer gekookt worden. Gekookt zijnde, is het gemakkelijker te verte ren gebraden doet het denken aan wildbraad. Hoe men het ook toebereid, het is gezond, smake lijk, voedzaam en goedkoop. Een telegram, te Brussel aangekomen, meldt dat MM. Buis, Vauthier en Nyst, woensdag op de Bruxellesville ingescheept zijn, om naar Belgiö terug te keeren. Zij mogen dus rond den 15" te Antwerpen ver wacht worden. Eene depeche van het afrikaansche spoorweg- bestuur meldt, dat de opbrengst van den Congo- spoorweg gedurende de maand Augusti, de som van 750,000 fr. bedraagt. Vertrek van 6 October. Zullen zich op 6 October aanstaande, voor Congo inschepen, aan boord van de stoomboot Léopoldville MM. Van Damme, bijgevoegd al- gemeene-secretaris (3® vertrek)Decock, lieute nant (2® vertrek)Jacques, onderlieutenant, id. Beaujean, adjudant-wapenmaker, id. Hau- waerts, sergeant van het regiment der carabi- niers Dc Greef, sergeant-fourrier van het 6® li nieregiment Damoisy, wachtmeester van het 2 regiment der gidsen Naveau, id. van het 4° ar tillerie regimentRoveré, sergeant der openba re machtNeukirk, scheepskapitein Tombeur, klerk-griffier Gourdinne, klerk Jobé, wapen maker. Bovendien vertrekken vier agenten der Cen trale Afhcainete Aalst, die te Leopoldville eene stemwheel-boot van stapel laten loopen, de Alost- ville die op 6 November uit Antwerpen wordt verzonden en factorijen gaan inrichten aan de Djuma. 't Schijnt dat koning Leopold zich binnen kort in dezelfde moeilijkheid zal bevinden als de ko ning van Pruisen de Oude Frits die, volgens den poöt, met den molenaar van Sans-Souci den volgenden woordentwist had Je suis le maitre Vous De prendre mon moulin Oui, s'il n'y avait pas de juges a Berlin Koning Leopold is nu voornemens het berken en eikenbosch dat, te beginnen van Quatre-Bras langshenen de dreef van Tervueren ligt, met dreven en wandelingen te laten doorsnijden. Maar een boer, wiens velden door het ge boomte ingesloten liggen, weigert een voet van zijnen grond af te staan. Doch, merkt een blad op, er zijn ook rechters te Brussel, die wellicht zullen vinden dat ontei geningen voor openbaar nut soms noodig zijn. Sic Kruis. Men is hier op het kerkhof be zig met een grafkelder te maken voor de familie van M. den baron Ruzette, gouverneur der provin cie. Bij de opgravingen heeft men een graf ondekt, dat naar het schijnt dagteekent van de XV® eeuw het bevatte enkel eenig gebeente. De wanden zijn bedekt met schilderingen, voorstellende O. L. Vrouw met kindeke Jezus, den kalvarieberg, enge len, enz. Ongelukkig hebben zij voel te lijden ge had van de vochtigheid. Craiuticiu.Er is een rechterlijk onderzoek ingesteld tegen een socialistischen propagandama- kervan Brussel, die naar het schijnt, onlangs op eene meeting te Crainhem, zijne tong wat te lang ïeeft laten hangen. De gendarmerie had proces verbaal opgemaakt over zijne redevoering. Mecliclcn. M. Lombaerts, hoofdkommissaris van policie, spant een proces voor eerrooverij in tegen het liberaal blad Salvator. Kt-Gllles.Maandag morgend, rond 2 ure ont moette eene policieronde op den Waterlooschen- steenweg een man, die allerlei gekke gebaren maakte. Toen de zinnelooze de agenten zag, viel hij op de knieën en vroeg hunnen zegen daar hij te voet naar den Noordpool ging vertrekken, om den uchreiziger Andrée op te zoeken. De agenten brachten den ongelukkige, zekere II..., schoenma- kergast, wonende in de Hoogstraat, naar het kom- missariaat. Men heeft den zinnelooze naar een gesticht gevoerd. Blaukenbcrghc. M. graaf Willem Ver- speyen, hoofdopsteller van Le Bien Public, en zijne echtgenoote, die zich te Blankenberghe bevinden, hebben daar zaterdag in familie hunne zilveren bruiloft gevierd. Wij sturen hun van harte onze gelukwenschen toe en hopen hen ook nog met hunne gouden bruiloft te mogen gelukwenschen. Brussel. Zondag avond kwam een man op het kommissariaat der Priemstraat vertellen, dat hij in een koffiehuis Emile Zola, Alfred Dreyfus en andere personnagies van het berucht proces ont moet had. Ik ben gekomen, zegde de sukkelaar, om de policie te verwittigen dat ik eene groote be tooging ter eere van Zola ga inrichten. Hij verzocht vervolgens den kommissaris de me dewerking van het gouvernement en het leger te willen vragen. Men zag spoedig dat men met een zinnelooze te doen had. Na een geneeskundig on derzoek werd de ongelukkige naar de bijzondere afdeeling van Sint-Jansgasthuis gevoerd. Gent. Zondag avond had de socialistische betooging tegen de milicieloting plaats. Alhoewel citoyen Anseele zelf in den stoet ging, waren de betoogers, muziekmaatschappij, bedienden en werklieden van Vooruit mede gerekond, 500 in ge tal Wat fiasco! Geen enkel onafhankelijk man nam deel aan de betooging. De socialisten haast ten zich uaar hun lokaal terug te keeren; op andere jaren liepen zij uren lang de stad rond. bt-<laus-IHolenbeck. Maandag namiddag speelden eenige kinderen in eene weide, op de Leopold II laan. Een hunner stelde voor Luc cheni te spelen. Hij zou Luccheni zijn, zijne zus ter, II jaar oud, de keizerin van Oostenrijk; de andere kinderen zouden den moordenaar n ach tervolgen. De knaap wapende zich met zijn penne- mes, sprong op 't meisje toe en richtte zoo onbe hendig het mes dat hij zijne zuster een nogal diepen steek in de schouders toe bracht. De onvoorzichte knaap werd bij den policiekommissaris ontboden en streng berispt. Het parket van Brussel ontving donderdag avond de persoonsbeschrijving eener vrouw, die be ticht wordt postmandaten vervalscht te hebben. De man dezer vrouw, die nu te Londen achter de grendels zit, zond haar postmaudaten van 10, 20 of 30 fr. De vrouw voegde er eene 0 achter, begaf zich naar den post en men betaalde haar 100, 200 of 300 fr. Deze bedriegerij beloopt tot verscheide ne duizende franks. Toen de policie van St-Jans-Molenbeek vrijdag morgend mededeeliug der persoonsbeschrijving ontving dacht zij er eene vrouw der gemeente in te herkennen. Inlichtingen werden dadelijk geno men en men vernam dat de vrouw dikwijls post mandaten in haar bezit had, die haar man uit En geland zond. De vrouw woonde op een rijk gemeu beld kwartier. De policie ondervroeg haar en zij bekende alles, na met de postbedienden gekon- fronteerd te zijn. De bedriegster werd aangehou den en in 't gevang van St-Gillis opgesloten. Brussel. Voor het exaam van hulpklerk bij het postbestuur, datdijnsdag te Brussel plaats had (jaarwedde 1000 fr.) hadden zich voor 38 openstaande posten 900 candidaten aangeboden, allen burgers. Eén bijzonder exaam moet nu nog plaats hebben voor soldaten of gewezen sol daten. Op meer dan roo treinen zullen tegen r Oc tober de r° klasrijtuigen afgeschaft zijn, en wel voornamelijk op de lijnen Brussel-Verviers en Brussel-Aarlen. Mad. K. had in de brandkas van haren on langs overleden echtgenoot de papieren nagezien en, al wat haar niet meer dienen kon, in eene mand geladen en vervolgens in haren hof ver brand. Toen dit gedaan was miste zij een pak obligaties, ter weerde van 6000 fr. Na onderzoek kwam zij tot de treurige bevinding, dat zij ze mee vernietigd had. Berden. Zaterdag morgend kwam een el lendige zwerver zich bij de policie aanbieden, om zich te onderwerpen aan de straf, die hij ver diend had door te deserteeren van het 13° linie. Hij was het leger ontvlucht na zijnen korporaal eene oorveeg te hebben gegeven, en doolde nu sedert 21 jaar in Frankrijk rond. De arme kerel werd opgesloten. Vervier». Twee hyenas, door den eige naar van een wildebeestenspel in de Zoologie van Antwerpen gekocht, waren in eene voorloo- pige houten kooi opgesloten. Daar de beesten te weinig plaats hadden, raakten zij aan 't vechten; zij verbrijzelden de planken van hun hok en gin gen op den loop. Dit bracht niet weinig onrust onder de bevolking en van alle kanten werd er jacht op gemaakt. Een moedige neger, in dienst van den eigenaar der menagerie, heeft beide dieren opgevangen, zonder dat er ongelukken waren gebeurd. Die zwarte werd allerwege ge luk gewenscht. En niet zonder reden. Minister De Bruyn en Nyssens, die de ont hulling van Vieuxtemps' standbeeld komen bij wonen, zullen na de onthulling het banket, als ook het gala-concert in den schouwburg bijwo nen. De inhuldiging van het gedenkteeken Vieuxtemps werd bijgewoond door den broêr van den beroemden vioolspeler en vier zijner kleinzonen. M. De Bruyn, minister van Schoone Kunsten, heeft in zijne redevoering hulde ge bracht aan den grooten kunstenaar, den roem van het land. Alamen. De beslissing van den gemeente raad van Namen, eene jaarlijksche belasting van 100,000 fr. op de speelkringen dier stad te heffen, wordt goedgekeurd bij koninklijk besluit van 21 Sept. Parijs. Er wordt gezegd dat Dreyus framas- son is, en dat hij in 1894 van de lijst der logie ge- schrabt werd; in augustus laatstleden zou M. Bris- son bekomen hebben dat het Groot Oosten die oeslissing introk en aan de beweging voor Dreyus deelnam. De Magyar Ussay, een joods blad, orgaan van iet hongaarsch ministerie, bevat een brief uit Pa rijs, waarin gezegd wordt dat de herziening van iet proces Dreyfus een zegepraal zal zijn voor de joden, die er fabelachtige sommen voor uitgegeven ïebben. Duitscblaud. De socialisten beginnen in Juitschland ook al achteruit te gaan. In de kiezing voor den goedemannenraad te Berlijn hebben zij vijf zetels verloren en er slechts twee gewonnen. Italië. Het mirakel der bloedvloeiing van den H. Januarius, te Napels, heeft maandag weer plaats gehad. Spanje. Sinds eenige dagen worden gehei me blaadjes, naar het schijnt te Parijs gedrukt, in Spanje uitgedeeld. Zij bevatten hevige aanvallen tegen een hooggeplaatst persoon, tegen het gou vernement en tegen de koningsgezinde partij zij zetten het volk tot oproer aan. Rusland. De russische overheid heeft t« midden van het Ouralwoud een dorp ontdekt waarvan het bestaan onbekend was. Dit dorp was niet ingeschreven, had geen naam en betaalde geene lasten. De inwoners spreken eene zonder linge brabbeltaal; met groote moeite gelukten zij er in, uit te leggen dat zij van de Raskolniki's, uit Siberië afstamden. Nederland. Woensdag heeft H. M. de ko ningin Wilhelmina het grootste gedeelte van het nederlandsch leger, twee volledige afdeelingen en afveerdigingen van andere korpsen, inoogenschouw genomen. De policie van Den Haag die in den laatsten tijd al de verdachte vreemdelingen streng bewaak te, heeft een zwitser aangehouden die niet kon zeggen waarom hij in de hoofdstad verbleef. Men denkt dat het een anarchist is. Ter gelegenheid der kroning van Wilhelmina heeft Z. H. de Paus doen opzoeken of er voorgaan- den bestonden die toelieten de Gouden Roos aan eene protestantsche vorstin te schenken. Z. H. Leo XIII was van zin dit kostelijk geschenk aan de jonge koningin der Nederlanden toe te kennen, doch de voorgaanden lieten het niet toe, de Roos slechts geschonken kunnende worden aan katho lieke vorstinnen. De H. Vader heeft dan een prach tig tafereel in mozaïk aan koningin Wilhelmina gezonden, met een eigenhandigen brief, om haar geluk te wenschen ter gelegenheid barer troonbe stijging. Zwitserland. Luccheni schijnt in het ge vang de gelukkigste der stervelingen te zijn hij rookt als een turk en leest de Revue des Deux-Mon- des en de talrijke brieven die hem toekomen. On bekommerd zooals hij is, zingt hij lustig en eet smakelijk. Zulks misnoegd vele lieden te oordee- len naar de talrijke protestbrieven, die eiken dag bij den onderzoeksrechter toekomen. In deze brie ven, die meestal van Oostenrijkers voortkomen, protesteert men tegen de al te zachte wijze waarop Luccheni behandeld wordt. M. Emile Zola bevindt zich thans te Luzern hij zal in de eerste dagen van October naar Parijs weerkeeren. Oostenrijk. In al de kerken van Weenen duren de openbare missen en gebeden voor de overledene koningin voort. In den grafkelder der Capucienen heeft men talrijke nieuwe kronen ge bracht deze van den keizer van Duitschland en deze van den President der fransche republiek lig gen goed in 't zicht. Verceuigdc-Statcn. Jesuieten postzegels. De regeeriug te Washington heelt eenige jaren geleden een standbeeld doen oprichten voor den eerw. pater Marquette, missionaris van het Gezel schap Jezus, en die in de 16" eeuw op zijne reizen onder de wilde volkstammen van Noord-Amerika den loop van den Mississipi ontdekte. Op dit oogenblik is door de amerikaansche re geering eene gebeele serie postzegels in omloop gebracht met de beeltenis van dien priester-mis- sionnaris. De eerste postzegel van deze serie stelt pater Marquette voor in eene boot, het kruis in de hand, het Evangelie predikende aan de Indianen, die rondom hem zijn gezeten. De postzegel draagt randschrift de woorden: Marquette on the Mis sissippi. n Dultsehlaud. Het krijgshof van Leipzig zal den 26 September den herbergier Pierre Min- dorff, van Verviers, oordeelen, beticht van militai re geheimen verraden te hebben. De zittingen zul len grootendeels openbaar zijn. Zaterdag heeft op het Martelarenplein de in huldiging plaats gehad van 't gedenkteeken door de stad Brussel aan de nagedachtenis van graaf Frederik de Merode opgericht. De stoet van Maatschappijen van oud militai ren, afgeveerdigden der scholen, leden van het gemeentebestuur, enz. is naar het plein gegaan, met het bataljon der jagers verkenners. Eenige oud-strijders van 1830 bevonden zich in open rijtuigen. De groote menigte die zich verdrong op den weg van den stoet ontblootte eerbiedig het hoofd voor de vlaggen der jagers-Chasteleers en voor den stok van de vlag, die de Merode droeg bij den slag van Berchem. Deze kostbare relikwie was voor éen dag slechts toevertrouwd aan de zorgen der stad Brussel. De plechtigheid der Martelarenplaats was zeer indrukwekkend en de cantate, door de school kinderen gezongen, even als de redevoeringen van de schepenen De Potter en Depage en van M. Dubois, voorzitter der gedecoreerden van 1830, ademden de vaderlandsliefde, die de strij ders van 1830 bezielde. Zij werd onthaald op luide toejuichingen en de kreten van Leve de Koning Het monument werd ontbloot onder het ge juich der menigt^, die het plein opvulde. De familie van graaf de Merode, afgeveerdig den van alle regimenten en talrijke maatschap pijen woonden de plechtigheid bij.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2