mmmtmai (Voor het Nooeden dee Peovincie). Rond de wereld. ■M mm Openbare Verkooping t'ONZENT. Het lot der Meiden. Vragenlijst, gezonden aan alle belanghebbenden. Kerkelijk Nieuws. Maatschappij de Bokkenrijders, maar in den schaapstal dat do wolf een schapenvel aantrekt. Onze boerkens, zijn, God zij gedankt, nog te godsdienstig voor onbewimpelden socialistenklap. Zij houden nog te veel aan Kerk en Priester om in den goddeloozeu praat van Vooruit smaak te vin den. Daarom is de Landbouwer gesticht. Die za schreeuwen, al zoo luid als u Land van Aelst en Werkman dat zij tegen den godsdienst niet zijn, dat zij de priesters eerbiedigen, enz. enz. om alzoo den lezer te doen luisteren en hem stillekens aan van den rechten weg af te trekken en in hun ne netten te vangen. Maar, vriendenopgepast Als de vos de passie preekt, boerkens, wacht uwe ganzeu 1 De groote steden krielen den dag vau heden van buitenmeisjes, die hun dorp vaarwel gezegd heb' ben, om, als zoovele landslieden er een beter bestaan te zoeken. Ah, ja I indien het zoo ware het zou er nog al door kunnen, maar helaas 1 de ongelukkigen vin den er meestal niets dan schande en verderf. Gelijk men weet zijn loonen op den buiten zeer klein. Nauwelijks hebben de oudste kinderen hunne eerste communie gedaan, zij moeten reeds bij den boer een stuiverken helpen verdienen. Naarmate de kinderen grooter worden, stijgen de behoeften des gezins. De dochters kunnen wei nig inbrengen en er wordt aan de stad gedacht, aan de diensten waar men niet veel moet werken en aan het vermakelijk stadsleven. Op eenen schoonen morgen rapen de meisjes hunne armoedige kleederen bijeen en als trek vogels reizen zij naar de stad, dikwijls zonder te weten, waar zij hunne aankomst zullen vernachten. Gelukkig als zij de prooi niet worden der mannelijke en vrouwelijke roofvogels, die rond de statiën op den loer staan. Gelukkig als ze in de handen niet vallen van zekere groenselverkoopsters die er in de straten der groote steden een plaatsing bureel op nahouden. Als zij de spiunewebbeu ontgaan, die bij hare aankomst langs alle kanten gespannen zijn, vinden zij eenen dienst, hetzij in een koffibuis, in een winkel of in een burgershuis. Weinige meesters of meesteressen letten op hunne dienstmeiden. Als zij maar goed hun werk doen, is alles goed; ze worden vrij gelaten, wan neer zij eens per week of eens alle veertien dagen mogen uitgaan, ofwel wanneer zij boodschappen moeten verrichten. De meisjes worden weldra opgemerkt en eenvoudig en onwetend, zooals ze bijna allen zijn, schenken zij hun vertrouwen aan deschoone sprekers en worden er dikwijls ten val gebracht. Wanneer zij geene betrekking meer hebben eten zij hunne spaarcenten op en eindigen met hunnen toevlucht te nemen tot de plaatsingsbu- reelen. Daar zijn ze vergenoeg. In het dorp hoort men van hen niet meer spreken en ze zijn voor altijd verloren. Dit zijn maar al te dikwijls de lotgevallen der ongelukkige schepsels wier naam men niet durft uitspreken. Al te lang heeft men het lot der dienstmeisjes van de groote steden verwaarloosd, Het is waar, eenige kloosters geven huisvesting tegen geringe vergoeding, maar er zijn er nog te weinig en ze zijn niet genoeg gekend. Eenige wereldlijke vrou wen hebben nu insgelijks voor de dienstmeiden zonder plaats verzorgd en een werk gesticht, dat zeer lofwaardig is Te Brussel Karthuizerstraat, n°30 bij de Beurs, is een huis voor dienstmeiden ingericht. De jonge dochters of vrouwen worden er gehuisvest tegen 1 fr. per dag prijs die de kostgangsters nog kunnen verminderen met voor het huis en de inrichting te werken aan 15 centiemen per uur.De Werkbeurs voor vrouwen die als verbinding dient tusschen meesters en bazen, op zoek naar dienstmeiden en werksters en de meisjes of vrouwen zonder dienst of werk is ingericht in hetzelfde lokaal. Het is te hopen dat die edelmoedige pogingen de dienstmeisjes doelmatig zullen beschermen. Wij raden echter de ouders van den buiten af, hunne dochters naar de stad te zenden, ten zij zeker zijn van eene goede plaats. Anders is het te vreezen dat hunne kinderen het leger der meiden zonder betrekking zullen vergrooten die uit levens nood zich vroeg of laat eenen slechten weg zullen laten inleiden, waar schande en oneer voortaan haar aandeel zullen wezen. Welke maatregelen stelt gij vóór om het belgishe vee te vrijwaren tegen de besmetting waaraan het blootgesteld wordt door het invoeren van beesten uit Holland 1° Vraagt gij het sluiten der grenzen voor het vet en voor het mager vee 2° Of vraagt gij het sluiten der grenzen alleenlijk voor het mager vee, met het rechtstreeks aanbren gen der vette beesten uit Holland tot in de belgische slachthuizen en met het merken van het vee om het bedrog te vermijden Aan welk stelsel van merken zoudt ge thans de voorkeur geven 3° Of vraagt gijbij de toepassing der maatrege len in 2° vermeld, het slachten aan de grenzen, hetzij op hollandschen hetzij op belgischen hodem, van de hollandsche vette beesten 4° Ofwel vraagt gij dat men het merken van 't vee vervange door het houden vau eenen iu- ventarls: ai) Verplichtend in eene streep welke desnoods tot 15 kilometers afstand van de grenzen zou verstrekken b) Ofwel verplichtend voor al de veehouders die toelagen van de openbare besturen of hulp der wettelijk erkende veeverzekeriugen verlangen Hoe zou het houden van eenen inventaris moe ten geregeld worden Vraagt gij de opening der grenzen zoo voor het mager als voor het vee, met quarantaine op kos ten der invoeders en met den inventaris verplich tend zooals hooger gezegd Hoe zou de quarantaine ingericht worden Aanziet gij de koppeling van het hollandsch runderras met het belgische als voordeelig of als nadeelig om onze inlandsche rassen te verbeteren Hebt gij U te beklagen over de traagheid der openbare besturen in het uitbetalen der verschul digde schadevergoedingen in geval van afmaking van vee of afkeuring van geslacht vleesch v. Welire verbeteringen verlangt gij te zien bren gen aan de thans bestaande schikkingen betrekke lijk de tusschenlaudsche streep, met het oog op het verminderen der pleegvormen, der kosten en der beletsels welke de grensboeren heden treffen Wordt namelijk de handel niet gestremd op de grensgemeenten 1Omdat de beesten, die hun merk verloren hebben, niet bij tijds van een nieuw merk voor zien worden Door de bekrompenheid der uren welke de land bouwers gegund worden om de geleibrieven, noodig om hunne beesten te verzenden, af te halen 3° Door het niet afleveren vóór den opgang der zon, der geleibrieven noodzakelijk tot het bijwonen der rarkensmarkten, enz. Hebt gij U te beklagen van het slachten op Belgischen bodem van paarden uit den vreemde ingevoerd N. B.Ingevulde vragenlijsten mogen gezonden worden aan den heer Arthur Vcrliacjfcu, Voor zitter der Commissie, Gouveruement's-hotel Gent. Uil Nc<tci*l>rakcl. De vrijzinnige grondbeginsels zijn de natuurlijke grondwet des vooruitgangs Die 't niet gelooven wil die kome naar Neder- brakel, daar zal hij een liberaal professortje vinden nauwelijks uit d'eerste broek, dat op doctoralen toon zal spreken van licht, vrijheid, onafhankelijk heid en andere vroolijke dingen en die u de steent jes zal toonen waarmede men het grootste gebouw der beschaving optimmert. Lacht niet, geeërde lezers, of ge krijgt de vol gende verpletterende bewijsvoering op uwe maag Eene vrije ziel verzet zich tegen alle verdrukking, en daarom moet het volk in eenen hoop kruipende en buigzame slaven herschapen worden 11 (Letter lijk). Wie dat kau aaueenknoopen mag een groote tooveraar heeten 't Is juist alsof ge zoudt zeggen: Luccheni is 'nen koningsmoorder en daarom moe ten alle gevangenissen afgeschaft worden. Hoe iemand zulke kolossale dwaasheden schrij ven durft, begrijpen wij niet, zoo min als het vol gende ln 't begin van zijn artikel in 't Vuilblek zegt onze schrijvent heel serieus De liberale partij vindt al hare aanhangers bij het verstandigste ge deelte van het volk (ha ha bravo, heerschap, zulks ziet men aan uw artikel) en een weinig ver der schrijft hij letterlijk het volgende de men- schen die min of meer geleerdheid bezitten zijn wel j uist deze niet waarop het volk meest mag tellon !ll Ook nog het volgende De katholieken houden zich maar met het volk bezig sedert het toekennen van het algemeen stemrecht I... En 't zijn de ka tholieken die 't volk het stemrecht hebben gege ven 't Zijn de katholieken die den vooruitgang en de beschaving van het volk hebben bewerkt De missionarissen in het oud tijdvak de moniken in de middeleeuwen en op onze dagen onze glorie rijke Paus Leo XIII en zijne geestelijkheid die overal gevolgd worden door ontelbare katholieke volksmannen die ten strijde durven trekken tegen het woest geweld van 't socialismus voor 't welk de liberalen verschrikt achter hunne brandkoffers gaan schuilen. Zooals men ziet, met al te geleerd te willen spre ken over zaken die men maar zeer oppervlakkig kent, windt men zich zelf in de doeken en maakt men zich belachelijk. Welke zijn nu de grondbeginsels der liberalen die volgens genaamden schrijver den grondsteen des vooruitgangs uitmaken Op godsdienstgebied bevechting van alles wat den godsdienst aangaat. Op maatschappelijk gebied Het afzondering stelsel, 't volk aan zijn eigen overgelaten en elk voor zijnen zak. In andere woorden de verplette ring van den arme door den rijke. Verders alleman soldaat, God uit de scholen enz. enz. En maakt dit de grondsteen des vooruitgangs uit Vraag het eens aan do kiezers van het gan- sche land zij hebben reeds geantwoord. En wat praat men daar van vrijzinnigheid, onaf hankelijkheid gesteld tegen geestverstomping en slavernij Weet dat de katholieken zoo klaar zien als gij en dat zij minder dan wie ook verslaafd zijn. 't Geen ze doen is vrij en vrank zonder mensche- lijk opzicht en dat is het klaarste bewijs dat uw ge babbel over vrijzinnigheid hoegenaamd geenen zin heeft. Dat alles herinnert ons de fabel van den aap en de tooveriantaarn. Meester aap was bij eenen foorkramer die ver tooningen gaf met eene tooveriantaarn. Nu, 't ge beurde dat de aap het gedacht kreeg zelf eens ver- tooniug te geven voor al de honden, katten en an dere dieren van 't gebuurte. Zoo gezegd zoo gedaan De zaal was vol en elk luisterde aandachtig naar de uitlegging van den martiko: Hier ziet gij, sprak hij, de geest van 'nen mensch die onafhankelijk is en die bijgevolg het monopool heeft van al de groote en edele gedach ten ('t was misschien de geest vau den schrijvent uit 't Vuilblek)daar ziet gij, ging de martiko voort, een primus die den vollen loop geeft aan zij ne zelfwerkzaamheid Hij is bezig met maskers te fabrikeereu voor de klerikalen als ze bij 't volk gaan Algomeene stilte. Honden en katten kijken zich de oogen uit maar bemerken niets. Ik zie wel iets of wat, kwekt eene gans, maar 'k en onderscheide toch niet veel I 'k Geloof het welmeester aap had vergeten zij n lantaarn te doen branden Zoo is hier insgelijks het geval. O liberaal schrijvertje I g'Hebt eene lantaarn, wij kunnen het gelooven, eene heele groote mis schien, maar ge zult uw licht moeten ontsteken, jougen, 't en brandt niet Jan Audax. Antwerpen. Over eenige dagen kwam een heer bij een persoon eene venster huren, na zich verzekerd te hebben dat de koning zondag voorbij het huis komen zou. De huurder was een gekend anarchist. De policie werd verwittigd en de anar chist kwam niet meer terug. Wetteren. Woensdag was zekere Louis Mertens, 30 jaar oud, werkzaam in de stoomzagerij bij MVanzeeveren (Dries), bnzig met het onder deel van eenen boom door te zagen; door de hardheid van het hout, sprong het uit de vijs, waarmede het stuk vast zat, en Mertens kreeg het zwaar stuk hout op den buik het ongelukkig slachtoffer is zaterdag morgend in de grootste pijnen bezweken. Hij was de eenige steun zijner oude moeder. Zwijndrccht.Vrijdag terwijl de echtgeno ten Yzemans naar de markt van Antwerpen gereden waren, zijn dieven in hunne woning gedrongen en hebben eene som van 400 fr. gestolen. ErwetegemDe feesten. Ondanks het akelig weder was er zondag een groote toeloop van volk van alle gewesten. Er heerchte veel geestdrift en alles is rustig afgeloopen. Erwetegem bezit nu toch schoone en gerieflijke spoorinrichtingen die het op de hoogte stellen van de best ingerichtte statiën, 't Is hetgeen onze achtbare heer burge meester L. Vanderveecken in gepaste woorden deed opmerken in de tegenwoordigheid van be stuurlijke en gemeenteoverheden. Een hoogeplaat- ste ambtenaar zegde ons dezer dagen dat sedert min dan twee jaren voor Erwetegem alleen meer dan 200,000 franken verwerkt zijn geweest, en dat is niette verwonderen, voegde hij er bij als men den iever en hardnekkigheid van uwen burge meester kent om te bekomen al wat zijne gemeente kan verbeteren. Bij M. Woeste vindt hij altijd de bereidwilligste medehulp en hij mag zich altijd steunen op zijnen hoogen invloed. De gemeente Erwetegem en de naburige gemeenten Maria- Audenhove, St-Lievens-Essche, Steenhuyze, enz. zullen erkentelijk zijn aan hunnen verkleefden volksvertegenwoordiger M. Woeste, en aan den toegenegen burgemeester Vanderveecken. Bcrlaere. Dinsdag zaten vier mannen in eene herberg, op het hoeksken. Een zekere Jan, vertelde dat hij peerd en kar verkoopen. Zekere K.H... kocht onmiddellijk het gespan voor 350 fr. Toen Jan met het geld thuis kwam, viel de ver koop van peerd en kar niet in den smaak van zijne zonen. Jan moest het gespan terug halen. K.H... wilde eerst kar en peerd niet meer terug afstaan, doch door het schoon spreken van de zonen van Jan stemde hij er in toe. Te middernacht kwam Jan met peerd en kar terug naar de vliet gereden. Of er gelachen werd Nnznreth. Verleden zondag, rond 7 uren des avonds, kwamen Adolf De Rycke en zijn broe der Constant, 15 en 13 jaar oud, naar het hof van Kamiel Balcaen, waar zij in dienst zijn, Zij werden achtervolgd door twee kerels die hen op zeker oogenblik vastgrepen, ten gronde sloegen en met stampen overlaaden. De jongens hadden aan die kerels niets anders misdaan dan te wonen bij Kamiel Balcaen op wien de kerels erg kwaad zijn. De deugnieten zijn gekend en de policie is met de zaak bemoeid. St-Nikolaas. Over eenige weken verkocht de beheerder van de goederen der familie Jans- sens-Smits aan zekeren Noens, koopman in fruit, de vruchten van 84 kastanjeboomen staande op 't gehucht De Raap Toen Noens dinsdag mor gend kwam zien of de vruchten rijp genoeg waren, bevond hij dat er geen enkele kastanje nog op de boomen stond De .diefstal werd maandag nacht gepleegd en de dieven moeten met velen geweest ziju. Het gesto len fruit vertegenwoordigde eene vracht van 2000 kilos. De schelmen hadden zelfs de chelpen, die gevallen waren, weggenomen. De ongelukkige koo- per heeft de verbreking van den koop en de terug gaaf van de reeds gestorte som gevraagd. AALST. Volle Aflaat in de Kerk der Arme Claren Coletinnen, ter gelegenheid der Gedurigs Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament des Autaars op Dijnsdag 25 October. Orde der God delijke Diensten 's Morgens, ten 6 uren, de eer- ste mis om 2 uren de tweede mis 's namiddags ten 4 uren, sermoen door den E. H. Roegiers' pastoor van het gasthuis; daarna lof met TeDeunn LU1BKECHTS. Luibeken viel in de vaart, met naar zijnen l'rois Francois te grijpen, die, op commando vandeu wind, per fors eens zwemmen wou. Spiegels, die kaaiwerker was, niets raadplegende dan zijn moedj springt zijne oude kennis achterna en brengt hem op het droog tus schen eene aanzienlijke toegeloo- pen menigte. Maar Luibrechts, die geen beest is, wil Spiegels voor zijn moeite belooneu hij trekt zijn portemo- né uit, vischt een geldstuk naar boven en vraagt 'k Zeg, meuschen, kan er niemand van u een half franksken wisselen Rif Reclitsmaclit. VAN drukpersen, volledis; drukkersgcrief, papier, boekwerken en meubels TE TTILTOVE. De deurwaarder Avoux, te Ninove, zal op Dijns dag 25 October 1898, en desnoods den volgenden dag, telkens om negen uren voormiddag, in de drukkerij der naamlooze maatschappij KLOKKE ROELAND, op het Kerkplein, 12, te Ninove, openbaar verkoopen de volgende aangeslagen voorwerpen Volledig drukkersmaterieel persen, 103 kassen letters, vignetten, rols, inkt, enz. Gazetpapier, doodbeeldekens, kaarten, enveloppes, enz. Een groote hoeveelheid boekwerken De Kerk en onze Eeuw, enz. Tafels, stoelen, kachel, lampen enz. Met gereed geld, zonder ongeld. ZONDAGRUST. Zondag aanstaande blijft de apotheek open van M. Callebaut, Botermarkt. Luisterrijk Avondfeest der heeren Meesters der Zondagschool van Sint Martens, maandag aan staande, om halver zes, in de schoone zaal vau on zen Werkmanskring, 't Belooft een aangename en verzettelijke avondstond te zijn, waarop wij onze katholieke bevolking in overgroot getal hopen te ontmoeten. De werklieden betalen slechts half geld en zullen dus voor den lagen inkoomprijs van 25 centiemen eene goede zitplaats verkrijgen. Allen maandag avond naar den Werkmanskringl het geldt de ondersteuning van een Werk van ede le menschlievendheid en de aanmoediging eener deugdzame jongelingschaap die zich met harten geest slachtoffert voor de schoone ziel van 't Kind Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand September laatst in de landstreek van Aalst, bedragen een gezamentlijk gewicht van 265,929 kilogrammen. De Iwciuszonen. Zaterdag 22 October, om 8 1/2 uren 's avonds, algemeene vergadering ter herberg Het Beiersch Hof, (Café Riche) bij den heer Jan Kestens, Groote Markt. Schouwburg van Aalst. Koninklijke Too- neelmaatschappij 't Land van Riem. r Ver tooning te geven op morgen Zondag, om 5 1/2 uren stipt, met de medewerking van mevrouw Elisa Haesen en de Symphonieafdeeling des Knngs. Programma 1Het Huis in de Peperstraatblij spel in éen bedrijf door Lievevrouw-Coopman 2. De Gasthuisnon, dramatische schets in éen bedrijf door Lievevrouw-Coopman 3. Marton en Fronlin, comedie in éen bedrijf, naar Molière, van Du Bois. Genummerde voorbehoudene plaatsen fr. 2 Benedenplaatsen. 1,50; gaanderij, eerste rang 1 fr tweede rang 50 centiemen. Kaarten te bekomen ten lokale, Nieuwstraat, 3. Ter studie VINCENTIUS de PAULA, groot historisch drama in vijf bedrijven en acht tafereelen, tooneelfeest te geven op 18 Dec. 1898. Ongeluk. In de Zonuestraat waren vrijdag twee kinderen op Den wagen, met balen katoen, geklommen. Zij vielen er af en rolden onder de wielen. Judocus Van Vaerenbergh, van de Hout markt, had den rechterarm gepletterd en Meganck Severin, uit de Sterrestraat, werd een been gebro ken. Dat komt ervan, kinderen Bijna erge malheuren. Zondag morgend gebeurde bijna een groot ongeluk aan den bareel der Pontstraatpoort. De express Oostende-Wee- nen kwam in volle vaart toegestoomd toen de ma chinist bemerkte dat een wagen op de riggels stond; de trein verbrijzelde de kar, doch andere ongeluk ken werden vermeden. AALST. Het Komiteit, in zijne vergadering van zaterdag 1 October laatst, heeft beslist de 32" verjaring der Maatschappij De Bokkenrijders te vieren op Maan dag 7 November 1898. Om 10 uren 's morgens, plechtige Zielmis voor de overledene leden. Om 7 uren 's avonds, avondmaal ten lokale van den Katholieken Kring» Groote Merkt. i. II. III. IV. VI. -A ttrir

De Volksstem | 1898 | | pagina 2