Wat zijn Pastoors ei Priesters? Aalst in de XVI Eeuw. t'OJSrZEJSTT. Uit de Vischmijn Uit JVcdcrlirakcl. TWEE BEZOEKEN. Allerhande Aieuvvsinaren. Wat kunnen of mogen wij verwachten van men- schen overmeesterd en opgeëten door den duivel van bedrog en geveinsdheid Die op hun geweten hebben, die schrikkelijke en wraakroepende historie van het Wijf? Ah, hij heeft de wraak des Hemels geroepen op die Katholieken die het Wijl voor 1000 franken wilden uitkoopen, maar de wraak des Heeren zal op hem weerkaatsen 1 Ongestraft raakt men den gezalfden des Heeren niet 1 Daarvan getuigt de geschiedenis, en zien wij reeds heden de preuven bij die volksbedriegers. Dat iemand zich misloope, dat iemand in drift en hevigheid zelfs eene groote fout bedrijve, dat kan iedereen aannemen u Errare humanum est maar dat iemand wetens en willens, het volk mis leidt geschiedenissen uit den gracht haalt die be ter gezwegen zijn dan gekend, dat zal en moet van God gestraft worden op deze wereld. 't Is de rechtveerdigheid van God, die zulks vraagt. u d'Alleenheerschers (sic) hebben Hem doen aan het kruis sterven, op 33 jarigen ouderdom, en volgens ons wetgeving zou hij niet eens hebben mogen kiezen voor de gemeente, n Wij vragen aan ieder deftige man of dat niet spotten is met ons Heer Catechismus De Pastoors en Pries ters zijn wettige navol gers van de twee en ze ventig discipelen van Christus. Antwoord aan M. Pietje Snot, het glorieus geprimeerd Kieken van aan 't Kerkhof. >sr in. ZONDAGRUST. Zondag aanstaande blijft de apotheek open van M. Ghysselinckx, Molenstraat. Het Tooneclfee»! der Zondagschool. Het drama De Koning der Boschjagers mag met recht eone der schoonste dramas worden genoemd, die door Tooneelafdeelingen en Patronagen, Werk manskringen, enz. kan op de planken gebracht worden. Het stuk is vooral rijk aan machtig schoone tafereelen en de kleedij van dien tijd, waarin de gebeurtenissen zich voordoen, brengen oneindig veel bij om het oog van den toeschouwer te streelen, te verblinden. Ook de tooneelversierin- gen zijn puik en flink geborsteld en getuigen van eene bekwame kunstenaarshand. (Indien wij ons niet misgrijpen, zijn de décors het werk van onzen Stadgenoot, M. J. Van Cauwenbergh. Al de spelers, zonder onderscheid, kweten zich met iever en kunde van de hun opgelegde taak, nochtans verdienen eene bijzondere melding de heeren R. Van Hauwe, Karei De Naeyer, Arthur Thybaert, J. Van Cauwenbergh, enz. Ook de klei nere rols werden zoo voldoende mogelijk vertolkt. Het tooueel onzer Heeren Meesters mag op den voet, waarop het heden staat, het moeilijkste stuk aanvatten en dit met zekerheid van welgelukken. Het kluchtspel Het Huis in het Woud heeft tra nen doen lachen. MM. Ferdinand Keppons, Beno- ni De Naeyer en Hendrik Van de Velde hebben er een handje van om de lachspieren van 't publiek aanhoudend in beweging te houden. En M. P. Buys, de knecht, elk zal het bekennen, heeft de toejuichingen en 't handgeklap, waarvan hij deel genoot was, niet gestolen. M. C. Kieckens, eene oude kennis van ons Tooneelminnend publiek, verwierf, als hovenier, veel bijval. Menig lief muziekstuk wisselde de tusschenpoo- zen af. Een bloempje voor M. Gustaaf Papo, aan wien de leiding van het orkest was toevertrouwd, p -)»)§((«- FeeMtviering. Maandag 11. vierde de so ciëteit De Vrije Bolders, gevestigd bij M. Jan Wellekens, Zoutstraatpoort, duchtig feest ter eere van haren secretaris, M. Arthur Van Ertvelde, die te Gent, op den Prijskamp voor Vlaamsche Letterkunde, den gouden eerepalm behaalde. Het lokaal was bevlagd en luisterrijk verlicht. De Voorzitter, Mijnheer A. Bauwens, wenschte, in eene schitterende redevoering, den jongen Primus harteljk geluk en M. Theophile Waterinckx, ondervoorzitter,bood hem, namens de Maatschappij, een prachtigen bloemruiker aan. M. Van Ertvelde, diep ontroerd, antwoord de in korte, maar welgepaste woorden. Gansch den avond heerschte de gulste vroolijkheid. Tal rijke vrienden, waaronder M.M. Firmin De Vyl- der, Jozef Courteaux, Ernest Van Branteghem, enz., enz., woonden de feestvergadering bij. (Medegedeeld). Mcspclncrc. Over eenige dagen is hier een erg ongeluk gebeurd. Zekere Frans Bogaert haalde steen met zijne kar toen hij aan 't lossen was, klonk de kar met steen op zyu hoofd en de man bekwam nogal erge verwondingen. Kocsscl.ierc. Verscheidene fabrieken zul len moeten stilvallen bij gebrek aan water. Schaarbeek. Voor de slachtoffers der afge brande Ste-Mariamarkt, heeft meu tot heden reeds 7850 fr. verzameld. Tusschen deze som zijn de 4000 fr. gerekend, opgebracht door het leest in de Boudewijnskazerne over eenige weken ingericht. St-llartcus-Bodcgliem. Maandag, ten 10 1/2 ure 's morgends gebeurde alhier in de statie een ongeluk. Een trein was aan 't maucevreeren en trof een jongeling die suikerbeeten aan 't laden was. Het slachtoffer, Georges Gouduis, 21 jaar oud, was eenige oogenblikken later een lijk. De pastoor der gemeente kon hem de H. Olie niet meer toe dienen. Dr Poodt, van Ternath, heeft het overlijden bestatigd. Gouduis was de steun zijner moeder. Ilnminc. In den nacht tusschen zaterdag en Zondag zijn kwaaddoeners in de woning gedrongen van de jufvrouwen Dierickx, 91 en 82 jaar oud. Om langs de keuken binnen te komen hebben de dieven eene ruit verbrijzeld. Na al de meubelen van den gelijkvloers opengebroken te hebben, klommen de bandieten naar de kamer der twee oude vrouwen. Zij braken er een koffer open en stolen: 5000 fr. in bankbiljetten, 8000 fr. in goud stukken en voor 12,000 fr. stadsloten. Een pak met voor 12,000 fr. italiaausche rent werd onaan geroerd gelaten. De dieven vertrokken ongestoord. De jut vrouwen Dierickx waagden het niet een neef ter hulp te roepen, die in het huis woont. Deze heeft niets gehoord. Het parket is zondag morgend bij de jufvr. Dierickx afgestapt. Lokercn. Zondag morgend is hier een neger aangehouden, Edward Wilson, geboortig van Phi- adelphia en in dienst bij den dierentemmer Camilius die zich hier nu met zijne barak op de Merkt bevindt. De neger is in augusti laatst te 3russel bij verstek tot twee maanden gevang ver oordeeld voor ontvreemding van een zakuurwerk. Hij loochent krachtdadig den diefstal en houdt staan dat hij de horlogie gekocht had en men hem veroordeeld heeft zonder de minste verwittiging. De arme sukkelaar, die hier voor een braaf mensch bekend staat, is maandag morgend ten 8 ure naar de gevangenis van Dendermonde overgebracht. Luttrc. Drie jongelingeu van Luttre, MM. F... apotheker, S. en D. waren vrijdag middag op musschenjacht gegaan. Rond 3 ure kwamen zij in eeno herberg nabij de statie, waar zich toevallig een fotograaf bevond. De drie vrienden besloten zich in groep te laten fotografeeren Terwijl de fotograaf zijn toestel in orde bracht nam M. F., zijn jachtgeweer, mikte op S. en zegde al lachend dat lij ook zijn portret ging trekken. M. F., raakte onvrijwiliig den trekker van het geweer aan, het schot ging af enS.. kreeg de volle lading in den buik. De toestand van het slachtoffer is wanhopend. Gent. Men heeft bemerkt in de bureelen van M. üngheua, bankier, St-Baafsplaats, dat een lot van Brussel 1886, met eene premie van 100,000 fr. sedert 3 jaren uitgekomen was. Men kan zich de vreugde voorstellen van den drager van het lot als de bankier hem dat nieuws medegedeeld heeft. DcMtcIbcrgcu. De stoutmoedigheid der hei ligschenners gaat wezenlijk te ver. Eenige dagen na de indrukwekkende boetprocessie, ingericht ter gelegenheid der afschuwelijke heiligschennis ge pleegd op het Kristusbeeld van bergenkruis, werd de offerblok opengebroken en de inhoud er van geroofd. Verleden weck hebben de schurken eenen nieuwen aanslag gepleegd op het Kristusbeeld. Ze hebben het ontdaan van het kleed, dat zij wat ver der gescheurd weggeworpen hebben. Verder hebben ze nog de teenen afgeslagen van het beeld. Het is te hopen dat men eenmaal de hand moge leggen op deze kerels. Mijlbeke, waarvan de oude handschriften en stadshandvesten zulken rechtmatigen lof bevatten; dit heerlijk gehucht, bewoond door kloek, schoon en blozend volk, trouw aan God, rein in zeden, was door de Geuzen zoo min gespaard dan de stad zelf. Binst de Paaschweek van 't jaar onzes Hee ren 1582 viel eene bent Geuzen de abdij Ten Roo- sen aan, plunderde en verwoeste er alles, en zoo danig was de schrik der hoveniers, dat bijna allen hunne woning en het gehucht waren ontvlucht. De hofsteden en groene toelachende boomgaarden wa ren er op verre na zoo talrijk niet als hedendaags, bijzonderlijk langs de grenzen van Moorsel, Erem- bodegem en Hekelgem... Een heele dag zou men rondgedoold hebben zonder eene levende ziel te ontmoeten, tenzij hier of daar een dwalende bede laar of eenige gehandhaafde soldeniers, die op strooptocht afgingen. Het sloeg acht uren Aan eene der groote pachthoeven klopten twee gewapende Geuzen. Geen gerucht volgde, dan een knetterende vloek en het gemor Satan's ras Papengebroed 1 Het nest zal ledig zijn, kornuit. Neen ik zag licht. Al huisde de duivel daar, binnen moeten wij. Klop nog eens, en komen ze nietdo deur opengekapt 1 Allebei beukten nu op de poort. Geen antwoord. De rabauten trokken hunne sabels en begonnen wezenlijk op de poort te hakken. Halte 1 riep een der geuzen. Ik hoor stappen. Een miuuut later klonk eene stem Wie is daar Twee kerels, die u den kop zullen doorklie ven, indien ge niet aanstonds ontsluit. Kop klieven Kop klieven 1 mompelde de stem in huis. Welaan, ik zal ze maar binnenlaten de schelmerij is toch 't land meester. Open vloog de poort. De krijgers togen binnen en stonden vooreen struischeu veertigjarigen boer. Waar zijn we hier Bij pachter Coucke zijt gij hier. En wat komt gij doen Wie zijt gij Jef, zijn knecht, ben ik.... Maar, gij,.... laat eens uw wezen zien, dat ik En hij hief de lautaarn omhoog. Doch bliksem snel had eenen der Geuzen hem bij de keel gegre pen. De kloeke Vlaming liet zijne lantaarn vallen, greep den aanvaller in het middel en wierp hem als een klomp hout tegen den muur. Hij maakte zich vaardig om den andere te vatten, maar deze bleef hem rustig aanstaren en zei op zachten toon Mau, ge toont weinig manieren 1 Meer manieren dan gij, die hier onbeschaamd binnendringt knorde Jef. Wij komen hier om onzen plicht te doen. Welke plicht Uw meester alleen zal dit weten. Is pachter Coucke te huis Ja. En zijn zoons De kuecht trok de schouders op hij wilde niet zeggen dat de jongelingen zich bij de Ongewilligen hadden aangesloten. Waar is de baas In de keuken. Breng er ons bij. Jef dubde.... Hoort, sprak hij, ik wil u leiden waar ge ver langtGij zijt gewapend; ik niet. Edoch let op 1 In 't nevenkamertje ligt zijne zieke dochter, dia uit Ten-Itooseu gevlucht is,.... Eene Paapsche dus Eene kwezel een engel, rein en schoon als de dageraad,een meisje dat bij de Zusterkens op school lagLet op Wee u, bijaldien gij het bestaat onze dierbare zieke te verontrusten Ik zou.... Komt, volgt mij. De boer bracht de soldaten, langs schuur en stal heen, in de groote keuken, die tot eet- en spreek plaats diende. Wat gebeurde daarbinnen Men hoorde twisten en kijven doffe slagen; wa pengerammel twee neer bonzende lichamen. Pachter Coucke bood den Geuzen eten en drin ken aan de kerels waren daarmeê echter niet te vreden zij haalden uit hunne hoeden een hands vol assignaten en eischten daarvoor verscheidene duizenden gulden. Coucke had dit geld nietde schurken sloegen geen geloof aan zijne woorden en wilden in de nevenkamer. Jef stond roerloos, ijselijk bleek, naar de solda ten te zien en dacht Gaan ze binnen, ons arm Berta sterft van schrik en mijn baas volgt haar ze ker in het graf... Leven om leven 1 Wij zijn in ons rechtn Snel als de bliksemschicht heeft hij den meester met eenen oogslag gewaarschuwd deze grijpt een stoel, hij het groot wafelijzer, dat bij den haard hong. De Geuzen richten hunne stappen naar de ziekenkamer... Twee verschrikkelijke slagen tref fen hun op het hoofd hun bloed spat op deuren en muren en het tweetal stort zielloos neer. Jef 1 Jef kermt pachter Coucke. Vader Vader 1 gilt de zieke Berta Spoed gemaakt, baas hijgt de knecht, de lijken buitengesleurd en met Berta naar Aalst 1 LUIBRECHTS. Luibrechts. Vriend Spiegels, ik kom u mijne schuld betalen. Spiegels. Zoo, dat had ik nu toch geheel en gansch vergeten. Luibrechts. Waarom hebt ge mij dan dat niet wat eerder gezeid KERKELIJK NIEUWS. De E.E. H.H. Haelterman en De Ruyver, beiden hoogleeraars in het seminarie van Gent, zijn eerekanonnikken van St Baafs benoemd. PARLOIR. JA. Er was een stuk te veel. Mag het de naas te week dienen E. Alles wel, de complemen ten van Rajheil. F. Niet kunnen komen 1 Gust, 8 dagen onpasselijk gew. Gritly, ge moet sjunlichtzeep gebruiken. Kloemp, Kaz- zen en Vien en Stien zijn zeker in greef? In Nieuwenhove gebeurt niets meer. Land van Aelst van Zon dag, ISO October 1898. (Eerste bladzijde, 3° ko lom, naar onder) Pastoors en Priesters zijn Mannen vol blindheid, vol onbedachtheid, vol fanatis- mus, die toch kranke men- schen zij n geüj k wij L Piet Lijk men ziet Is lang van 't gemeene niet. Hij kan lijnen fier marcheeren dlij' Wordt Piet Pronkem Eil Van Hoogmoet! lijk de grooto heeren >3, rooteGod, not Zot I H. Schoen Niet vandoen Wel gemaakt en met fatsoen I Leer bedekkend gansch de beenen. Anders.... laat ik de partij En word vrij blij 1 n Dan, Zwicht ervan. Want ik heb een schrikkelijk plan, 'k Den hoewel ik 't zelf belije 't Fijnste deel der burgerije, Vuigen laster, laffen hoon, Geef 'k voor loon Schoont n IV. Wie Piet ook zie Buig voor hem zijn hoofd en knie 'n Amateur van vele zaken Waar hij niet kan aangeraken, Daar m'in donker en in licht Zulk een wicht Zwicht I RAS 1 Madame Vcrwee, geboren Potjen van Een,een beetje van adel.... zonder centen, had eindelijk haar proces gewon nen. Dit jaar zou zij met haren man, Mijnheer Ver wee, ad- vokaat te Gent, een paar weken in Blankenberghe over brengen. Sinds vier jaren zaagde zij man lief de ooren af, in vrouwelijke grilligheid, nu eens weenend, dan vleiend, dan weer grienend als een moedwillig kind aan welk men zijne pop ontneemt hoe man lief het in zijn hart verdragen kon, zijn vrouwken aldus te plagen en of hij dan geen greintje eergierigheid in zijn groot lijf had steken en of hij zóo boersch opgekweekt was, om niet te weten hoe' niet naar de zee gaan in hunne wereld evenveel misstond, alsof hij nog den hoogen hoed gedragen hadde van grootvader- zaliger uit de jaren '30. Sparen wasgoed, maar een raensch moet toch stand houden ook en meegaan met de eeuw. In dien Oostende mijnheer te kostelijk viel, welnu, hij moest zulks maar zeggen met Blankenberghe kon zij zich insge lijks verhelpen, zij was immers zóo moeilijk niet. Maar gaan diit zou ze, anders dorst ze niet meer onder de oogen ko men van madame de die, de die en die. Ach I 't was een on uitstaanbaar iets, de dames aldus telken winter de genuch- ten der badstad te hooren roemen,zonder een woord temo gen meêspreken. Een mensch zou er wel om weenen van inwendige schaamteMan lief was alles behalve ge steld op een dergelijk reisje. Hij wist, hoe in een opkomend huisgezin met bekrompene geldmiddelen men bereids ge makkelijk genoeg het middel vindt om zijn geld kwijt te ge raken, zonder zich nog aan nuttelooze uitgaven te misgrij pen.... Maar de rust, de rust in het huishouden En hij had toegegeven. De pracht-sneltrein van Brussel op Blanckenberghe schoot in dolle vaart, door de Vlaamsche beemden heen. Ge- makkelijk gezeten in een elegant coupé van eerste klas, en half ingedommeld van de hitte en 't geschommel, keken mijnheer en madame Verwee met loome blikken naar het ijlend landschap langs de baan. Molens, doipen, torens, boomen, daken, menschen op 't land, 't vloog al voorbij met de afwisselende snelheid van eenen droom. Gekomen aan de ijzeren brug over de Lieve, vertraagde het gevaarte zachtjes zijnen gang. Ginds, in de verte, boven eene groene lijn van boomen, stak een dorpskerkje uit, als uitgewischt in het trillende zonnelicht van dezen stikken den zomernanoen. Verwee tikte lichtjes met de hand die zijner gade aan Ziet ge dat torentje ginder, Marie Dat is Willinghen Marie, geboren l'oljen van Eeng een beetjen van adel. zonder centen, sloeg eens eventjes don slaperigen blik in gemelde richting en haalde zwijgend de schouders op. Wat kon haar ook Willingen schelen Een nest lompe boeren Ge weet, daar woont tante Vika en nonkel Kohus Nieuwe schokschoudering der jeugdige dame. Ja, ja, dat wist ze heel goed. Ten minste eenmaal 's jaars werd zij aan het bestaan dier goede lieden herdacht door zekere fijnge drpipte hesp, het besteek van tante Vika aan mijnheer den advokaat, Henri Verwee, haren neef, op zijn naamfeest.Ver der echter bekreunde zij zich echter om die heden niet. Klompenfamilie I Het was zeker al wel genoeg, indien zij zich geweerüigde van hunne hesp te proeven Was Henri er op gesteld zijne vrouw te plagen Wou hij zich wreken over de hem opgelegde reis Of edeler dan dit alles, was het de zucht nog eens het schuiloord zijner eerste kinderjaren terug te zien, die bij hem opwel de Thans sloeg hij lachend de hand aan het voorhoofd, alsof hij daar i eö* f lotselingen inval kreeg en zei Een goed gedacht I Vermits wij nu toch veertien da gen lang den luiaard spelen,willen wij nonkel Kobus entan te Vika den eenen of anderen dag eens een bezoek brengen? Derde schokschoudering van madame Ver wee, geboren i. Potjen van Een, een beetjen van adel.... zonder centen, maar ditmaal met den uitroep Droomt ge, man Zij was ontegensprekelijk goed wakker geschud. Waarom, vrouw lief? En wat hebben wij in Godsnaam in dat wildenland te verrichten Wildenland, wildenland morde Verwee een beetje gestoord. En op eens wolkte uit het diepste van zijn geheu gen de herinnering bij hem op aan het landelijk, doch steeds, zoo hertelijk onthaal, dat hij in de kinderjaren op het Me ienhof genoten had bij die goede tante Vika. Weet wel, lieve, dat Willingen juist niet in Congo ligt en er nog heel wat verschil is tusschen koning Massala en nonkel Kobus. Zijn die menschen niet altijd zeer lief ge weest voor ons Bah eene hesp ieder jaar 1 't Mag watDe vrienden moesten eens weten, dat mijnheer de advokaat Verwee met eene zende om paaien is, lijk de boerenpastoors op den bui ten, ha, ha, ha Verwee's gezicht vertrok. Ik zegu niet, Marie, bestrafte hij, dat gij in open rij tuig langs den Kouter met nonkel Kobus zoudt uitrijden maaralle blijk van genegenheid, hoe klein ook, blijft toch zijn dank u weerd. Scheukt nonkel Kobus u eene hesp, hij geniet ook de eerM. Verwee, advokaat te Gent, zijn neef te mogen noe men. Eenen tijd lang nog werd er geharreward en gehaspeld tusschen man en vrouw nopens het voorstel van den eers ten. Madame, geboren Potjen van Een, verweerde zich als een Engelscli haantje tegen hetgenc zij afstand van eigen- weerde n noemde. Ditmaal nochtans zou zij geen"gelijk ha len. HIJ had toegegeven in kwestie van badsaizoen 't was wel het minste, dat ZIJ op hare beurt toegaf aan de gril, zoo ge wilt, nog eens het vaderoord terug te zien. Marie begreep dit 't ware gevaarlijk geweest, den jon gen man langer te tergen en eindelijk Welnu, we zullen maar gaan, kreet ze misnoegd, ver mits gij toch uw zin moet hebben. II. 's Anderdaags bestelde de postbode te Willingen het vol» gende briefje Blankenberghe. Hotel de l'Océan. Beste nonkel en tante, Met deze late wij UE. mete dat ik en mijne vrouw Ma li rie ons voorgenoomen hebben UE. woensdag aanstaanden een klein bezoek te brengen. In afwachting dat wij u alle in de beste gezondheid zullen terugvinden, blijven wij Uwe toegenegene Henri en Marie, n Vijf fautenin zes regelen God wil het hem vergeven 1 't Was ook de schuld niet der E.E. P.P. Jesuieten, uit Ste Barbara, te Gent, dat Henri zijn beetje Vlaamsch vergeten was. Waarop denzelfden avond nog het hieronderstaande antwoord naar de badstad vertrok Willingen. u Beste neef en nicht, u Vika zegt dat zij sedert langen tijd niet eene zoo blijde u tijding heeft ontvangen als uw briefken dezen morgen, u Des te meer daar zij noch ik tot hiertoe het plezier geno- ten nicht Marie van bij te zien. Of gij ons welkom zijn u zult met uw vrouwken, kerelMaar op éene voorwaarde u hoor I Ge moet 's morgens aankomen voor de soep. Tante u Vika wil u volstrekt van haren bloedworst laten proeven; u en ik moet uw oordeel weten over het vaatje wijn dat wij u korts na uwe Eerste Communie op flesschen trokken. Nandus, de stalknecht, zal met de dijsselchees aan de u statie te Linde op u wachten. Uw oom Kobus Verwee. N. B. Ha, kapoen, wat ben ik blijde u nog eens terug te zien op 't Mczenhof Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2