Qïks, m, mam Xs& 48 JAAR 201. Een klein verschil. 'T PARLEMENT. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1808 De Kamer. De Legende van den Wijngaard. Bureel: Kap el lest raai, 15, Aalst. Aboiinciiicii(§»Hj§ per jaar 3.50, franco thuis. - 5 Centiemen iict nummer. - De i Volksstem heeft overal verkoopers en wordt gansch Vlaanderen door gelezen, j Itrief wisselaars in alle gemeenten. j Held gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden of knechten zoekt gij ccuc he- trekking wilt gij iiwcbi handel aanbe velen Plaats dan uwe aankondigingen In «lit hlad liet wordt alom verkocht l Tusschen Man en Vrouw. Bedreiging liaar schuwing Wij lezen in De Werkman van vrijdag verleden c We zijn dus, christene demokraten, door den Paus openbaar en klaar aange duid, erkend en uitgeroe pen. De schrijver van dien vol zin heeft er vergeten de be wijzen of preuven bij te doen dat hij het niet kwa lijk neme, wij zullen wij het in zijne plaats doen en bewijzen hoe onze groene socialisten door den Paus zijn aangeduid, erkend en uit geroepen. I. De hoofdman der groene socialisten wordt naar Rome geroepen, krijgt er eene duchtige vermaning, wordt bij Z. H. den Paus zelfs niet toegelaten, verschijnt vóór een tribunaal van Kardinalen, waar gansch zijne manier van han delen wordt veroordeeld II. Verleden jaar, op 13 Juni, onze groene so cialisten houden feest tot Aalst, zenden een tele gram naar Rome om den Pauselijken Zegen op hunne partij af te smeeken.... Geen enkele letter wordt er op geantwoord III. De hoofdman dier partij wordt door Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop van Gent voor 14 dagen gesuspendeerd of krijgt verbod van nog mis te lezen IV. Die zelfde hoofdman krijgt van zijne gees telijke overheid verbod van meetingen te geven, of tot het volk te spreken V. Tot tweemaal toe worden de gazetten van de groene socialisten gedoemd door zijne hoogw. de Bisschop van Gent VI. Zijne hoogweerdigheid de Bisschop van Brugge verbiedt aan zijne diocesanen door eenen brief in alle kerken afgelezen van de gazetten der groene socialisten nog te lezen VII. De hoofdman der groene socialisten mag in 't publiek geen mis meer lezen, alleenlijk in één kapelleken van ons bisdom VIII. De groene socialisten houden eene monstermeeting te Bruggede hoofdman krijgt verbod er deel aan te nemen een tele gram wordt naar Rome gezonden, en wederom... geen antwoord IX. Hun opperhoofd mag zich van zijne gees telijke overheid niet meer voorstellen in de kie zing X. Voorde tweede maal wordt aan hetzelfde opperhoofd voor 12 dagen verboden mis te le zen. En dat is aangeduid, erkend en uitgeroepen door den Paus Als dat zoo gaat tegenwoordig in de wereld, hewel, dan zeg ik dat de Socialisten, de Nihilis ten, d'Anarchisten en al die tisten, tot zelfs de Framassons, dat zij door den Paus ook aange duid, ERKEND en UITGEROEPEN zijn. Dinsdag verleden had de heropening der Ka mer plaats. Twaalf nieuwe gekozene katholie ken zetelen nu daar, onder andere MM. Bethune en Van der Linden, onze achtbare volksverte genwoordigers van Aalst. De nieuwe volksvertegenwoordiger van Sint Niklaas, M. Van Brussel, wordt zeer opgemerkt; vele volksvertegenwoordigers gaan hem de hand drukken. De zitting wierd geopend onder het voorzit terschap van M. Tack, ouderdomsdeken hij wierd bijgestaan door de twee jongste heeren uit de Kamer als sekretarissen, MM. Carton do Wi- art, katholiek, 'en Heupgen, een liberaal. Ver- schillige kiezingen worden terstond goedge keurd onder andere Aalst, Dendermonde, Au- denaardc. MM. Woeste, Bethune en Van der Linden leggen hunnen eed van altijd getrouw te blijven aan de grondwet in H vlaamsch af. Zonder tegenspraak werd de kiezing van Au- denaarde goedgekeurd 't is wonder, men ver wachtte zich aan een klein gewoel. Dus, Doktor Ferrant is volksvertegenwoordiger in de plaats van Notaris De Malander. Daarna ne langen redetwist nopens de kiezing van Waremme ot Borgworm. De socialisten zou den geerne die kiezing verbreken, maar 't en zal niet lukken niettegenstaande al hun verwijten, hun liegen en bedriegen. Woensdag ismen voort gegaan met de kiezing te bespreken. Al tijd ver loren. Daarachter komt op het tapijt de kiezing van Doornijk. M. Baron Bethune is wederom in het Senaat eerste ondervoorzitter gekozen. Mochten de katholieken, dees jaar in Kamer en Senaat veel goed werk afleggen het regle ment der Kamer nog verstrengen goede wetten maken voor landbouwer en werkman de socia listen beletten van door hunne zagerijen, den kostelijken tijd te verspelen. Vrouw. Man, hebt ge mets gekocht in de venditie van Klokke Roeland Man. Wat kon ik daar al veel koopen Vrouw. Wel 't een of 't ander gerief voor ons drukkerij Man. Ja, Ja we kunnen het tegenwoordig met het onze gemakkelijk gedaan krijgen; wilt er iemand voor den helft van 't onze bieden, hij is keizer. Lezers van De Volksstem, brave menschen, ik moet u heden eene toelating vragen. Gij zijt, gij, inderdaad, brave menschen, goede over tuigde katholieken, die altijd met uwe geestelijke overheid hebt meegedaan, en op wie wij mogen rekenen te allen tijde. Doch, daar zijn er ook andere, die misschien deze regels zullen overloopen, andere die denke lijk meenen katholiek te wezen, zonder het met der daad te zijn, andere die op een dwaalspoor wandelen, en de toelating die ik u heden kom vragen, is van eens met die menschen eenen 00- genblik te mogen klappen. Menschen, die nu mee doet met de christe ne demokraten, zijn er onder u geene die vroe ger katholiek waren Ja, Volksstem, ik, onder andere. Hewel, vriend, gelijk gij zijn er nog. Gij waart katholiek in 79 Ja, Volksstem Dien tijd zal ik nooit ver geten. 'k Gelooft wel, vriend 1 Dan ging het er, hé? Zie, Volksstem, ge moogt zijn die ge wilt, maar als ik op den schoolstrijd denk, dan her leef ik Ik was dan nog maar een manneken van 12 jaar, maar 'k weet nog zoo goed hoe blij wij waren als de katholieke school gereed was, hoe fier vader en moeder ons in rang en in triomf za gen optrekken... 't Christen hert was veront- weerdigd tegen dien afschuwelijken geuzenboel. Ah Vriend, alzoo hoor ik u geern spre ken! Maar ook, welk eenen zegepraal, niet waar, in 84 Zwijg, Volksstem, zwijg En Brussel zelf dat ons zulke meerderheid gafZie, 't was eene ware verlossingAlzoo een geestdriftig feest, gelijk den dag na de kiezing in 84, dat heb ik van geheel mijn leven niet meer geweten En 't land door!... Ook, zij hebben het zitten voor goed Ze moeten niet meer denken van ooit nog boven te geraken, die leelijke geuzenluffels I Zachtjes, vriend, niet te haastig. Daar zul len wij straks over spreken. Maar den 7 Sep tember dan Ge waart gij dan, laat eens zien, 79 en 5 is 84, ge waart gij dan 17 jaar oud naar Brussel niet geweest op den 7 September Neen, Volksstem. Ge zult er misschien om lachen, maar 'k heb geweend omdat ik niet mocht meegaan. Vader vond dat ik te jong was. En gelukkiglijk, want vader heeft er naartoe geweest, en hij was één wonde als hij t'huis kwam. En dan weende ik nog meer, doch niet meer van spijt, maar van koleire. Alzoo nen laf- fen aanvalZie, hadden ze mij op staanden voet laten optrekken, ik geloof dat ik geheel Brussel zou kort en klein geslagen hebben. Vriend, ge klapt wel. En ik meen klaar in uwe woorden te hooren, dat ge niet gauw met de liberalen zoudt meedoen. Met die oude schelmen van 79 en 84 mee doen? Volksstem, hebt ge eenen zien loopen, hein -- En toch christen demokraat zijn, vriend 't Is mijne overtuiging, Volksstem. 'k Beklaag u. Mij beklagen Ja, vriend, omdat ge u laat misleiden. Ziet ge niet klaar en duidelijk dat de christene demo kraten vast besloten zijn van met de liberalen en socialisten te gaar te doen met de toekomende kiezingen Volksstem, nu zet ik mijne oogen wagen wijd open. Zet ze maar open, vriend, om klaar te zien. 't Is niet langer als van Zondag hoeveel libera- ralen waren er in den groenen stoet Er waren er toch. In den lichtstoet van de liberalen, wie wa ren het die groene ballonskens droegen Schrijft 't Land van Aelst niet wekelijks dat de li beralen brave menschen zijn, goede christenen Ja, Volksstem, en dat steekt mij inderdaad tegen. Wie waren de eerste om den gekozen de mokraat over vier jaar te gaan gelukwenschen en bloemtuilen aan te bieden Waren het de li beralen niet Wie zit er gedurig in de liberale rijke salons, en is nooit anders te zien dan in ge zelschap van liberalen Is er daar op Chipka geen geheim kamerken, waar de drij kopstuk ken der socialisten, liberalen en demokraten in den duisteren vergaderen en hunne helsche plan nen smeden Ge weet gij zoo wel als ik hoeveel geld de loge der frama^ons afgezonden heeft om hunnen kiesstrijd te ondersteunen. Ligt er daar in de Statiestraat geen briefkea door de drij kopstukken geteekend, brief ken dat de kiescon- ditittn vaststelt Ah Zij doen met de liberalen niet. Volksstem, 't begint allemaal te draaien voor mijne oogen... Ik word er duizelig van... Zwijg... zwijg... Ik zal zwijgen... ge zoudt somwijlen eene indigestie opdoen van den eersten keer. Volksstem, als ik wat hersteld ben, kom ik weder... Wij moeten daar voort over klappen... Ik heb u nog veel te vragen... En ik heb u nog veel te zeggen, vriend. Kom inaar af als 't u believen zal. Tot binnen 8 dagen, dan. Als 't God belieft. De Arabieren vertellen dat wanneer Noë den wijngaard plantte, de duivel den boom kwam be gieten met het bloed van verscheidene dieren. Hij slachtte opvolgendlijk een schaap, een pape gaai, een aap, een tijger en eindelijk een zwijn. Het is daarom, zeggen zij, dat de mensch die alkohol drinkt, allengskens aan deze dieren gelijkt. Na de eerste glaasjes is hij zacht als een schaap dan babbelt hij als een papegaai, maakt sprongen en trekt gezichten als een aap. Wordt hij meer dronken, dan boezemt hij afschuw in drinkt hij nog voort, dan wordt hij dol. Hij vecht, hij steelt, hij moordt met de wreedheid van den tijger. Smoor dronken valt hij op den grond, en als een zwijn, het verachtelijkste der dieren, strekt hij zich uit en sluimert in. Zoo handelt de dronkaard. Satan heeft met het bloed der zelfde dieren ook graanhalmen begoten waarvan Genever en C'8 herkomstig zijn. De Spariaten, een volk van het oude Grieken land, deden op zekere dagen van het jaar doiloten, hunne slaven, drinken buiten mate. Men toonde alsdan deze ongelukkigen aan do jongelingen der stad, aan dewelken dit schouwspel tot les dienen moest. De dronkenschap, inderdaad, maakt den mensch gelijk aan het redeloos dier. Menigmaal hebben wij in de straten gezien dat dronkaards, met kiel of jas gekleed, het schuim op den mond en de oogen verwilderd, schandelijk waggelden en gingen uitbraken tegen een muur of in eene modderige gracht rollen. Ziedaar tot welk een punt van verlaging en dron kenschap ons brengen kan. Dronkaard! gij verdier lijkt en vergiftigt u gij doemt uwe familie tot schande en ellende, uwe kinderen tot ziekelijkheid en domheid. Geen verontschuldiging hebt gij in te brengen voor al het lijden dat gij moedwillig u en de uwen berokkent. De dronkenschap is een wezenlijk schelmstuk. Liberale raenheeren, die zich bij klaren dag een deftig, ernstig en onpartijdig voorkomen willen ge ven, al eens den voet zetten in eene cath. herberg, die buigen als knipmessen voor de stedelijke over heden, liberale kaalaards en voetlikkers, die onze priescers groeten en den paternoster uit den zak laten hangen, omdat cath. maatschappijen hun 't brood iu den mond stoppen, diezelfde lui, bijge staan door een tweehonderdtal betaalde en zatge- maakte schoelies, zij was het, die den nacht vóór de Kamerkiezing, huilendeen tierende, gewapend met dikke stokken, Aalst doorliep, de plakbrieven afstak, weerloozc menschen afroste en de voorge vels van Koophandelsrechtbank en Armbureel, in de Kapellestraat, van onder tot boven met slijk en modder bewierpEn 's morgens wandelden die edele nachtridders (hunne fijne handjes waren thans proper gewasschen) door onze straten als onschuldige lammekens, groetende voor M. den Burgemeester, voor M. den Schepen, of den Com- missaire, enz., enz. zij konden 't niet gebeleren Gelukkig Wij kennen die heerschappen. Wij zagen ze van nabij aan hun moedig en ridderlijk werk, en wanneer het ous zal believcu, zoo bren gen wij ze allen, door de getuigenissen van deftige personen gestaafd, vóór het gerecht. Dien nacht hadden geen bcweeulijkc voorvallen plaats, dank aan do verdraagzaamheid van meni- geu getergden burger. De catholieken zijn immers goedzakken De dompers zijn lankmoedig en lieten zich te alleu tijde goedsmoeds op de teenen trap pen, zelfs in het wezen slaan Het moet ons derhalve niet de minste verwon dering baren, wanneer onze tegenstrevers het voor nemen te kennen geven, dat zij, getrouw aan hun laf voorgaande, van zins zijn het spelleken bij de eerste de beste gelegenheid te herbegiuuen. Dit maal gaat do bedreiging uit van Petrus Daens, de verrader zijner partij, de bondgenoot en boezem vriend van geuzen en socialisten. Ziehier wat de Volksfopper der Werf in 't Land van Aelst schrijft Den dag dat uw Alleenheersching (sic) zal val- u len, velen van u zullen in 't diepste van hunnen kelder kruipen Als zij 't gebulder van de volks- macht en van de volkswoede op de Markt en in de Straten zullen hoorenDies iree Gij hebt het gehoord, heeren Geestelijken, kloos terlingen en catholieke medeburgers beeft voor de aanstaande gemcentekiezing Als de catholie ke partij het onderspit delft, zal de woede der j volksmacht losbreken en moet ge in het diepste uwer kelders vluchten om niet als honden doodge slagen te worden Catholieke Medeburgers, neemt maatregelen neemt uwe voorzorgen Stelt u iu staat van wettige verdediging De verantwoordelijkheid van alles zal vallen op dezen die het Volk tot oproer dagelijks aanvuren m m

De Volksstem | 1898 | | pagina 1