m Wto m, m Overeenkomst. 'T PARLEMENT. 3 Bureel Kapellestrciat, 15, Aalst Abonnementsprijs per jaar 2.50, franco tlinis. 5 iientienien liet nninmer. lie Volksstem heel t overal verkoopers en wordt ganscli Vlaanderen doorgelezen. - 71rrmnin Jft Kst\\Ti?\Knm jono - Briefwisselaars in alle gemeenten. - J ZATERDAG 19 NOVEMBER 1898 Hebt gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden of knechten zoekt gij ccnc be trekking? wilt gij uwen handel aanbe velen Plaats dan uwe aankondigingen In dit blad het wardt alom verkocht Tusschen Man en Vrouw. A propos van democratie. Jan De Lichte op de Markt van Aalst wij geheel en De Bien Public de ga zet van 't bisdom, schrijft over den brief van Mgr De Harlez, de professor van Leuven, aan de Daensisten geschreven om hen in den goeden weg weder te brengen, het volgende, waarin gansch toestemmen «Wij vragen niet beter dan dat onze vijan den vau alle soorten, en bijzonderlijk de demo craten, alias groene socialisten, wederkeeren in de rangen van liet katholiek leger. Maar zoolang zij niet ophouden ons te bevechten, zullen wij ze altijd als onze tegenstrevers aanzien. Het is niet genoeg dat een hooggeplaatste (Mgr de Harlez) eenige-voetstappen doet om overeen te komen, omdat wij ons seffens zouden geven. Wij hebben het recht en de plicht te onder zoeken of die mannen, die men ons als bondge noten wil geven, verdienen, dat wij in hen zou den betrouwen hebben. Dat is bijzonderlijk hier noodig, omdat men met mannen te doen heeft, waarvan het politiek en de handelwijze open baar is veroordeeld door hunnen Bisschop, en die niettegenstaande deze veroordeeling in hun ne boosheid voortgaan. Over twee jaren heeft den Belgischen Volks bond de Daensisten aanveerd. Zij hebben om zoo te zeggen de oorzaak geweest dat hij moeilijke oogenblikken heelt doorleefd, want na weinige maanden heeft de Belgische Volksbond zich ver plicht gevonden, die scheurmakers aan de deur te zetten. Van dan af hebben de Daensisten meer kwaad gedaan dan ooit. De bien du Peuple kent ze maar van verre, maar wij hebben ze van bij aan den gang gezien, en indien onze Luiksche kon frater onze papieren wil komen onderzoeken, dan zal hij ze zoowel kennen als wij. De Daensisten bekennen zelf dat zij in het wil de loopen maar in plaats van te bekennen dat zij ongelijk hebben, zouden zij den Belgischen Volksbond willen doen vallen, om erdeDaen- sistenpartij van Aalst in de plaats te stellen. Wij zijn ten volle 't akkoord met onze kon frater de Bien Public». Wij kennen ook de Daensisten van bij, beter dan iemand Reeds meer dan vier jaren hebben wij hier in Aalst hunne werking gezienhoe zij hand in hand gingen met liberalen en socialisten hoe hunne kopstukken verbroederen met al wat geus en vij andig is aan kerk en priester hoe zij zich aan de gemeenste streken hebben plichtig gemaakt; hoe zij den weg hebben gebaand aan de socialisten en ons braaf werkvolk hebben ongemaakt tegen hunne patroons en alle overheid hoe zij in den schijn van kristenen onze priesters beleedigden en van de grofste schelmstukken beschuldigden. Ja, Bien Public dat hebben wij hier ook gezien, en daarom zijn wij met u 't akkoord, dat een brief van Mgr de Harlez niet genoeg is, om aanstonds die verdoolde schapen wederom te aanvaarden, maar eerst en vooral, vooraleer wij ze als onze bondgenooten erkennen, dat zij moe ten aan hun politiek verzaken, gehoorzamen aan hunne geestelijke overheid, en publiek bekennen dat zij een verdwaald spoor zijn ingeloopen, en vergiffenis vragen voor al het kwaad dat zij se dert zooveel jaren hebben gepleegd. Dat vraagt en vereischt ieder ware katholiek. Vrouw. Man, hebt ge den brief gelezen Man. Van Mgr De Harlez \rouw.Ja, uwe goede vriend geweest en nu zoo eene oorveeg krijgen. 1 Man. Ach, Vrouw, zwijg er af. Alle nachten zie ik de schimmen van mijne oude vrienden, die inij mijn gedrag verwijten sedert vier jaren heb 1 ik geene rust meer genoten, en nu Mgr De Harlez, j Ook al oud-bewaarder 1 Een van de kapiteins der groene fopperspartij, 't Kattejoug, zou willen, schrijft hij in 't Recht, (maar wij gelooven er geen woord van) dat de kris- tene democraten van Aalst en Somerghem een congres hielden te Brussel, te samen met den Bel gischen Volksbond om vrede te maken en een program vast te stellen. En voegt erbij -.Alsdan zou de Paus ons volksleger zegenen zooals hij gedaan heeft met de christene democraten in Frankrijk. Bijgevolg, dat de christene volkspartij der groe nen tot hiertoe door den Paus niet gezegend werd. Dat is toch wel klaar Wel wisten wij zulks, doch we zijn verwonderd die kolossale bekentenis te vinden in Het Recht, een blad dat ellenlange artikels geschreven heeft om to bewijzen dat de democratie door den Paus voorgedregen, de democratie was der groene post jeszoekers en geen éene andore. Volksstem 1 Wie klopt er daar Ik! Wie is dat Ik Die Donckiat daar van over 8 dagen. Ah 1 kom binnen.... Zet u wat... 'k Zal mij wat zetten, maar 'k heb toch niet veel tijd. Hewel Hewel, ik heb daar eens ernstig op nagedacht, op 'tgeen ge mij over 8 dagen gezegd hebt, en ik heb er ons mannen over gesproken. En wat zeiden ze Ze loochenden het niet, dat ze met de liberalen meedoen, maar ze zeiden er bij dat ge toch wel wat overdrijft. 'k En overdrijf niemendalle ge doet met ie mand mee of ge en doet er niet met mede. Dat is waar. En wat zeiden ze nog Dat daar geen kwaad in bestaat. Zegt gij dat ook Neen ik, Volksstem Ik heb er waarlijk ver driet in. Dat gaat zoo, vriend: als ge genegen zijt voor iets en ge ontwaart er gebreken in, dat is altijd verdrietig. Volgens mij, Volksstem, is 't eene openbare schande dat christene menschen met de vijanden van den Godsdienst samenspannen. Alzoo is 't, vriend 1 En de liberalen hebben maar éenen vijand den Godsdienst. Ware er geen Godsdienst, er zouden ook geene liberalen zijn. Gelukkiglij k, vriend, dat de liberalen verre gezet zijn. Ja, Volksstem, liberaal zijn, dat is geen mo de meer. Wel gezeid, vriend maar toch zal de Gods dienst altijd zijne vijanden hebben. 't Is eene goddelijke voorzegging. Zeg ne keer, vriend, zijt gij kwaad op de li beralen omdat ze liberalen heeten Neen, Volksstem, de naam doet er niets aan. Alzoo is 't vriend 1 Gij hebt een kind dat niet deugt. Het heet Tist, en om het goed te brengen begint gij het Arthurken te noemen. Zal uw kind daarmee goed komen 't Is om mee te lachen 1 De naam verandert de zaak niet. En weet ge hoe de gevaarlijkste vijanden van den Godsdienst tegenwoordig heeten Ge hebt er van soorten. Ja, maar de schijnheiligste De Donchisten stelen zulkeu schoonen naam: christene demokrateu. Zouden zij zelf dan de vijanden zijn Zeker, de nieuwe vijanden van den tegen- woordigen tijd. Daar zijn er tegenwoordig twee, de liberalen, zaliger, van kant gelaten, en die twee zijn de socialisten en de christene demokraten. De socialisten, die kent gij 't zijn goddelooze bloed honden, en wij zwijgen er van. Maar de groene demokraten, vriend, daar is het gevaar. De socia listen kunnen niets op den buiten ons volk is te godsdienstig. Van der Velde en de andere socialis tische kopstukken hebben dat bekend in volle Ka mers, en ze voegden er bij, dat zij de Donchisten noodig hebben. Volksstem, ge doet een licht opgaan voor mijnen geest. Ons volk is te godsdienstig. Eer het socialist wordt moet die godsdienstzin verflauwen. Daar gelasten zich de groene demokraten mede. En om daar te geraken beginnen zij met de Priesters hate lijk te maken de geestelijkheid van Aalst en van omliggende parochiën. Onlangs nog was hot de beurt van Kerkxken en van Moorsel. Inderdaad, Volksstem, dat is de waarheid. Geene acht dagen gaan voorbij of Land van Aelst en Werkman staan er vol van. Zie, mijn hert is aan 't koken van verontweerdiging, als ik zie waar dat allemaal naartoe leidt. Eu is dat waar Volks stem, dat de kopstukken der socialisten dat gezegd bobben Ze hebben verklaard in volle Kamers, dat de Donchisterij de voorwacht is van 't socialismus, dat het socialismus in de Vlaanderen niets vermag als de grond niet gereed gemaakt wordt door de groen spelspeldersVraagt dat maar aan uwe mannen zy zullen het niet durven afstrijden. Volksstem, wat beu ik gelukkig dat ge mij aangesproken hebt I Nu gaan zij weeral verder, die fameuze chris tenen. Ze komen naar de kerk met hunne groene kaart in den kerkboek, ze zitten de Priesters uit dagend in de oogen te zien, en dan gaan ze schijn heilig plaats nemen op de Comuniebank 't Is wreed, vriend 't Is wreed om zeggen, maar de waarheid blijven verzwijgen gaat ook moeilijk Zelfs is het al gebeurd dat ze, bij eene berechting, uit spot, een groen tafellaken op de tafel legden waar O. L. JL moestop rusten 111 En is dat mijne partij die zulke schandalen durft uitsteken Stel u gerust, vriend gelijk gij zijn er nog vele brave doch verblinde menschen, en die zou den moeten terugkeereu. Christen zijn en willen zijn, dat kan immers niet sameustaau met de pries ters aan te vallen en de liberalen op te hemelen. Neon, Volksstem, en dat zal ik doen ver staan aan al mijne vrienden en kennissen. Spijtig dat ik niet wat meer tijd heb. Mag ik nog eens weer komen Zeker, vriend, wij vragen niet beter. Tot binnen 8 dagen, als 't God belieft. Verleden zondag, 13 November was het juist dag op dag 150 jaren geleden dat Jan De Lichte te Aalst op de groote Markt geradbraakt werd. Te dier gelegenheid deelen wij aan onze geëerde lezers den officieelen tekst mede van het vonnis bij welke Jan de Lichte veroordeeld werd. 't Is het echt stuk. Wij eerbiedigen in alles de schrijf wijze van dien tijd Vonnisse van Jan de Lichte F8. Joseph. Om dieswille dat gij Jan de Lichte F*Joseph, oudt ontrent de 23 jaeren, geboortig van Vilsicke Lande van Aelst, u soo verre hebt bevoordert van op den 3 Sinxen-dag van desen jaere, bin nen de Prochie van Scheldewindicke met een mes te steken Jan de Vriese in synen buyck, ende den selven te helpen vermoorden, als oock weynigen tydt daernaer insgelyks te helpen vermoorden op de Prochie van Bavegem, Gille vander Eist, ofte van Pamele, mitsgaders met eene Pistole te heb ben geschoten Pieter vande Putte ende Fraudes Geenst alias Tineke, elck eenen bal in hunnen rugge, ende daer-en-boven nog met eene Pistole doodt te schieten des nachts tusschen den 30 en 31 July lestleden, sekeren Jan Dossche Herber gier in den Sny-af, op den grooten weg van Gendt naer Audenaerde, het selve gedaen te heb ben by puere boosheyt en sonder eenige reden, dan alleenlyck omdat den selven Dossche gewaer wordende dat gy benevens uwen complice besig waert met een gat in syn huys te maecken omme aldaer te stelen, met eene Vurcke getragt heeft u-1. te verdry ven, als oock voorders nog soo boosaerdig te zyn geweest van des nachts tus schen den 15 en 16 Augusty oock lestleden, te helpen vermoorden op de Prochie van Grammen Casselrye Cortryck, sekere Marie Anne de Smet, haer ten dien eynde doorschoten hebbende haere twee Aermen ende u daer mede nog niet verge noegende, verobligeert hebt Adriaen Vagenende uwen compagnon, de selve Marie Anne de Smet met een mes te doorsteken, 't welcke Adriaen Va genende aldus gedaen hebbende, gy gewaer ge worden syt de selve nog niet teenemael doodt te wezen, andermael den selven Vagenende hebt willen obligeren haer den kop te doorschieten, boven dat gij u nog soo verre hebt begeven van ten voorleden jaere benevens uwe complicen met braecke te helpen stelen ten huyse van Jan de Smet by Royghem-Kapelle ende aldaer vele goe deren te hebben uytgedraegen, mitsgaeders oock te stelen ten huyse van den Koopman Helen tot Geeraersberge, nu ledent de thien maenden, al- waer vele goederen hebt gestolen, als oock nog vele andere dieften met braecke te hebben be- gaen soo tot Brynvelde, Strypen Lande van Sotte- gem, Petegem, Nazarette, Nockere, Eyne, Atighem, tot Nederbraeckel, St.-Mariehoorebeke by Ninove, omtrent St. Lievenspoorte, Wor legem, Ruysscle- de, Wakhene, Grammen, als menigvuldige andere plaetsen, soo alles breeder ten Processe en vol gens uw eygene bekentenisse als andersints klaerlyck komt te blycken, alle 't welcke niet lydelyck synde in een Landt van rechte, sonder condigne straffe, andere Moordenaers ende Die ven ter exempele. Soo is 't dat den Raedt van de Provoteyt-Ge- nerael van 't Leger, vergaedert binnen de Stadt van Aelst, gesien de tichten ende informatien van 't proces crimineel extraordineerelyck t'u-lieden laste bekleedt op de Requeste van den Procureur Generael van den Koning heescher ende klaeger, ende recht doende. Wysen ende condemneren u tot reparatie van alle't gone voorschreven, Armen, Beenen, Bil len ende Lenderen levendig gebroken te worden, op een Schavot op de Merct alhier, ende aldaer geleyt te worden op een Radt het aensigt gekeert naer den Hemel, om aldaer te blyven tot'er tydt dat het Godt gelieven sal u in het leven te laeten, naer welcke uw doodt lichaem vervoert ende ge- ëcposeeert zal worden ter plaetse patibuiair, ver- klaerende al uwe Goederen, Meubele ende Im- meubele, de Leenen daer onder begrepen gecon- fisqueert, ten profyte van die het behoort, de kosten van den Processe ende Misen van Justitie naer taxatie alvoren gededuceert. Voorders condemneren u prealabelyck tot de Torture ordinair ende extra-ordinair omme te hebben revelatie van uwe voordere Moorden, Dieften ende complicen. Aldus gearritteert ter presentie van den Heere Charles Baguenaudt de Bauvais, Ridder Chevalier van het Koninklyck ende Militair Or der van St. Louis, Provost Generael van het Le ger van den Koning binnen Vlaenderen, ter ad- joinctie van Mr. Petrus Franciscus Pycke, Pensionaris van den Lande van Aelst, Jean Bap- T1STE DE LA MaRCHE, FRANCISCUS LE MeRCIER, Jacobus Augustinus de le Merillon, Jose- phus Cosson, ende Robertus de la Fontaine, Officieren van de Connetablie vergaedert binnen den Landt-huyse van Aelst, den 13 November 1748 onderteekent P. F. Pycke. Ende geexecuteert ten ii uren en half voor noene.

De Volksstem | 1898 | | pagina 1