De Dollen van Herdersem. Pipk; pillep Voor Bleek,e Liedep DE PINK PILLEN T'JSSCHEN YIEN EN STIEN. n m IBRUXELLES Wat de zieken die genezen zijn zeggen. DEIEKEE De Kraclil aan de Zwakken. De Gezondheid aan de Zieken. l'i EEN BELANGWEKKENDE BRIEF COUVERTS CHRISTQFLE LUIBRECHTS. De Pink Pillen her- schenken de krachten aan de mannen die door het werken en de overdrevenheden uitgeput zijn. -J* Mshk t'OJSTZENT. Laatste nieuws pee Depesj. Exigerlenom ItiiB'gcE'fijkc Ntaseri. Aalst. HpiyW^iti - GiJ liadt mcVeelIofin £11^1 uci SM»' uwegazet geschreven over hct Concert der dompers en ecnou warmen oproep gedaan tot het bijwoDen van dit feest. Zoodus zoo gezegd zoo gedaan, naar Herdersem. Daarom kom ik eenen plicht vervullen een klein verslag te geven over dit schoon en aangenaam feest, en bewijzen dat gij niets overdreven hebt, verre zij van daar. Veel, veel deftig volk, de zaal proppende vol. Het treurspel, Walter Tervoorde of de Hetren van Waasschoon stuk, buitengewoon wel opgevoerd, men kan niet beter wenschen, het heeft meenigen traan doen vloeien van aandoening het stuk munt uit van 't begin tot 't einde van Christen geloof en Vaderlandsliefde. Al de rollen zijn op meesterlijke wijze gespeeld. Maar de verheerlijking van het treurspel, de zang van den engel van Vlaanderen, de rei van engelen, het mannenkoor, hoe aandoenlijk, hoe hemelscb schoon. Op St. Bernardus of eene mislukte bakte. Welk komiek kluchtspel 1 Lachen altijd lachen lachen van 't begin tot 't einde. De knechten bieden hun nen Heer Loeremans hunne geschenken aan, ze breken, de boereu komen hunne popeletaris beste keu, maar z' hebben toch eerst In 't K dderkeu een spel gebold en zijn er bedrogen geweest. Vien Kloemp geeft een geschenk van 't verken, maar 't zijn al stceneu Kobeu Tijdgat, den hakke laar, biedt bellefleurkens en korpandiekens aan, al ajuinen Tist Rechtuit eenen haas, maar 't is eenen levenden hond die in de sluitkorf zit. 't Is al mislukte bakte. Wel I wel 1 daar is gela chen, ik dacht dat er zouden malheuren gebeurd hebben van lachen. Alla Dompers van Herdersem, gij kent het om concerts te geven, g' haalt er eere van, elk was ten uiterste tevreden. Ga voort op dien weg, gij verde digt de goede zaak. Moed, Katholieke vrienden van Herdersem. Eere en dank aan de inrichters van zulk zedelijk feest, en ook mijnen besten dank aan deze die het goed gedacht opgevat had gedurende het concert eene kleine omhaling te doen voor het werk der Vlamingen te Parijs waar hunne inboorling J. Van Essche Bestuurder is. Uw geabonneerde Vriend, STIEN. Wij drukken hier ad memoriam een uitnoodigingsbriefke over der Her- dersemsche rare tisten van daensisten. Christen Volksbond. Herderseri). Ued. is uitgenoodigd tot de vergadering op zondag 20 no vember 1898, om 4 uren namid dag ter herberg van Serafien De Roeck. DAGORDE De Voorzitter, De Secretaris, J. A. Moens. P. Vander Borght. Luibrechts zijn oud ste zoon stond op trou wen. Dat was tegen va ders goeste, en Lui brechts nam de vrij heid het aan zijnen zoon te zeggen J on- gen, ik zou niet trou wen 1 Eh vader, ge zijt gij wel getrouwd I Jamaar, jongen, ik ben met moe der getrouwd maar gij gaat daar nu eene vreemde nemen 1 Priesterlijke benoemingen. De E. 11. Buysse, pastoor tot Bottelaere, is pastoor benoemd te Gentbrugge, in ver vanging van den E. H. Simoens, over leden. Vap Dr. William)? Lotgevallen van eenen mulder Werking op eenen zieke die sedert twintig Jaren leed Ademloosheid Hartkloppingen Nierpijnen zuiveren ep verrijden het bloed, ver- Sterken het zenuwstelsel, gevep l^acht aap de $pierep. Riet alleep zijp ze voof de volgende ziekten puttig A. Derneville, apotheker, 06, Waterlool aan, Brussel, tegen 3 fr. 50 per doos of 17 fr. 50 per 6 doozen, franco tegen postwissel. Vien. Kozijn Stien, ge vrijft in uwe handen, en uwen neus, jongen... Stien. Laat ons van den uwen spreken, kozijn, 't is per- cies een röo kool, 't vriest, menschen, 't zal vriezen zeg ik. Vien. En laat ons niet klagen, kozijn, 't is al de maand van d'onderbroeken. Stien. Maar zou 't waar zijn onze jongen is daar mee naar huis gekomen, dat de wereld een betjen verschoven zou zyn volgens de geleerde? ge weet wel.ehjo ne simpele mensch mee ne roo neusdoek en heeft geenen tijd om daar achter te zitten. Vien. Och Stien jongen, van waar zouden ze da kunnen zien, peisde, dammen verschuiven 1 Stien. 't Is waar, maar wa wilt g'er aan doen, want er zijn toch koppen van menschen zelle, maar alla... Vien. Luister kozijn, als we allemaal gelijk schuiven, ten ben ik kontent, maar d'een parochie van boven op d'ander da ware mis zelle, ten zen d'er malheuren geheel zeker. Stien. 'k Zou azoo nog meest benauwd zijn, kozijn, dat die zangsocheteit van dc donchisten van Herdersem moest op ons schuiven, want ze zeggen, dat al waar dat ze naar pakken, dat 't dood is... Vien. 'k Heb dat ook gehoord, en hun muziek is ge schreven op papier om vliegen mee te vangen, vergiftigd, zeg gen ze, zou 't waar ziju Stien. Och Heere, kozijn, moet het u verwonderen, al de kopstukkeu van de donchisteu 't is al fernyn en vergiftigd. Vien. Maar ge zoudt toch zeggen van da vergiftig papier te bezigen. Stien.Ge weet wel ook, kozijn, dat de bisschoppen de gazetten van de donchen gedoemd hebben ook. Vien. Maar, hoort, ik ben ne keer krieus als ze 't naas te jaar op eene lijst zullen staan met socialisten en liberalen, wa treffelyken katholiek daar nog zal voor stemmeu. Stien. Laat ons daar nu voor de moment van zwijgen, kozijn, want zie, er komt ginder eenen van de manuen van 't Stemmeken, en hij zou ons wedrom in de gazet zetten. Vien. 't Is waar ook, dat en moet daar altijd niet in staan, wat dammen zeggen. Stien. Maar koziju, wat hoor ik daar altijd rammelen dat de rus de wapens zou willen van de verschilligc landen doen afleggen. Vien.Awé Stien, tot wa dient al die soldaterij ook, als om 't land op t'eten en veel brave jongens op de sukkel t'hel- pen? Stien. Dat de menschen toch t'eerste gebod wilden ver staan in de plaats van da vechten en schieten, de wereld ver anderde in ne patéekeswinkel. En al die kanonnen en sjofels. Vien.Dat z'er liever dikke stuivers van maken en nic kels tikskes. Stien. Och Heere al dien nijd en die koleere, naar non tijd wa blijft er van over als spijt en ne versleten kop en een slechte maag. Vien. En zegt er nog bij, dikwijls de schande, kozijn. Stien. Kan 'tmankeeren, Vien, 't is katechismus. Zie om niette ver te zoeken, 't is al verschillige jaren dat er te Ninof een brok van een gazet verscheen, de Klodde Roeland noemde ze da, geloot ik, en da gaf al die deftig was gelijk mijnbeer Woeste en ons ander represantanten uit voor slecht gelden valsche baukbricfkes, awel... Vien. Zulke dingen en duren nie, kozijn. Stien. Awel dat heeft processen gekregen, en de men schen en wilden da nie lezen. Vien. W'en meugen ten anderen nie van de bisschoppen. Stien. En 't wierd te gemeen om zeep op te bestellen kozijn, en na is over drij weken geheel den boel, perbliek voor de deur door 't tribunaal aangeslagen en verkocht. Vien. Wel besteed, kozijn, die ne put maakt voor een ander, valt er gemeenlijk zeifin. Stien. En hier t'Aalst, Vien, wierden z'hier door 't geld van de framassons nie ondersteund, ze vielen ook gelijk ge schoten musschen, maar de loge zit er achter om 't spel recht te houden maar 't en is nog niet te laat. Vien. Ge weet wel dat de loge vijftig duizend frank wil de geven als ze Woeste afkregen met de kiezing. Stien. Zeker, zeker, maar 't en pakt nie, en ze zouden nog al meer geven om hem weg te krijgen, wa meende, hij 't kopstuk van de katholieken van geheel 't land en de groote vriend van den Paus. Vien. Kozijn, z'hebben gemeend dammen allemaal dom merikken waren en ons ginder laten overwawelen, maar al is 't dammen maar werkmenschen en zijn, wij hebben toch ook ons twee oogeu en ons geloof, en ons na willen opjagen tegen de priesters bij wie dammen ons eerste kommunie gedaan hebben en 't goed altijd geleerd hebben, nee, dat en doen wij niet. Stien. Of meent diejudas van Chipka misschien dam men die liberalen en socialisten mee wie dat hij dagelijks overeen zit, ook niet en kennen Vien. En al de priesters en de biscchoppen zouden nu slechte zijn, en hij en de geuzen goei, 'k zou er ons kat van spreken, lachen doet hij mee ons. Stien. Of meent hij dammen da niet en zien Vien. Och Heere, kozijn, daar zouden de brillen nog lang moeten voor opslaan. Stien. Kozijn, de lange winteravonden zijn daar, wij moeten van tijd tot tijd azoo ne keer klappen. ZONDAGRUST. - Zondag blijft de apotheek open van M. De Waele, Kerkstraat. Prnclatig AvoiitlfecM te geven door de Too- neelafdeeling der Maatschappij De Gewezen Weesjongens op Zondag 4 December 1898, om 6 uren stipt 's avonds, ten lokale De Vlaamsche Leeuw bij dc Wed. Colsou, Damkaai. De pi ano zal gehouden worden door den heer JCam- maert. Prijzen der plaatsen Voorbeboudene plaatsou fr. 1,00 1° raug fr. 0,50 2° Rang fr. 0,25. De Z. E. H. kan. Roelants, boekkeurder van het Bisdom Gent, is kanunnik titularis van het kapit tel benoemd, in vervanging van den Z. E. 11. Kan. Van Damme, overleden. Boerkc Van Brussel heeft zich in de Kamers woensdag laten hooren met krachtige stem verdedigde hij, in 't Vlaamsch, de rechten onzer Moedertaal. Alla, dat is wel. Woensdag morgen is zekere Constant Heirman, metser te Appels, van het dak eener in opbouw- zijnde hoeve doodgevallen. Doktoor Boon, bur gemeester en provinciaal raadslid van Santhoven, is dijnsdag overleden. W W 'K.'t-A'S: r iniiiiui ii i i t fr i riimEmiii Geboorten Mannelijk 12 Vrouwelijk 17 29. Huwelijken. L. Hermans, ondernemer, met J. Parewijck, bez. A. Bieltjeus, hand. met L. Burny, bez. P. De Brouwer, wever, met M. Lamagie, dagl. P. Coppeus, bakker, met M. Boelaert, brei ster. E. De Bruyn, tabakbew. met J. Lefevre, z. b. P. Hoffman, wildverk. met J. Van Balen, z. b. T. Willems, landb. met S. De Wael, tw. H. De Kegel, landb. met C. Van den Steen, landb.P. Corthals, voerman, met M. Franqué, tw. G. Schockaert, landb. met M. De Kegel, landb. L. De Bisschop, hand. met M Goedertier, z. b. Overlijdens. L. Hebbrecht, dienstm. 28 j. wonende te Slei- dinge. E Boelaert, m. Dierickx, herberg. 43 j. Gentschensteenwog. J. Colson, m. Dupuis, z. b. 54 j. Oude Graanmarkt. J. Van Geit, m. Van Audenhove, dagl. 50 j. Ledestraat. 5 kinderen onder de 7 jaren. PARLOIR. I. Hartelijk proficiat voor de heuwe decoratie. T. F. Van de week geen malheuren te betreuren 't kan nog goed ko- voor de naaste men. Malbroek week. Past op Hieronder zijn de onderhonden met de personen die door de genezen zijn, zonder verandering- overgeschreven. Deze genezingen hebben plaats gehad daar waar alle andere gonces- middels zonder werking gebleven waren. Wanneer ik don brief van M. Augusto Sauva- gest, molenaar, die op den molen Douzy, werkt, ontving, klein dorp bij Brézé (Maine-et-Loire), betreurde ik de reis niet te kunnen doen om nog eens deze schoone streek to mogen zien. Ik zou mij met groot genoegen op dien weg van Tours naar Angers bevinden, met zijne lieve geziclrpun- len, zijne zoo vruchtrijke hellingen van Saumur, met de Loire aan hunne voeten, met hunne talrijke windmolens wiens zwengels altoos in g»ng bij de minste wind zijn. De b 6tuurder van mijn dagblad, mij te Parijs noodig hebbende, heb ik, in piaats van h< m te gaan bezoekenmij moeten tevreden stel len met met M. Sau- vaget te briefwis-e- len. Zijne gezondheid was erg bes*h digd geweest Do nabij h» id van de kleine rivier le Thouet en het ka- 1 naai van de Dive waarop den rooien waar hij werkzaam L is heeft zeker voor een deel geholpen bij hem de zinkingpijnen te ontwikkelen. In september laast- leden was liij ver plicht het bed te be waren zonder zich te kunnen verroeren. Mijn dokter, ze.t hij, gaf mij de beste zorgen wrijvingen, brandsteken trekpleisters, watte rondom de beenen, alle goede dingen die mij eene kleine verzachting gaven maai de genezing niet I Eens las ik in hel Petit Journal een geval van genezing door een onfeilbaar geneesmiddel tegen de heup- en zinkingpijnen de Pink Pillen voor bleeke lieden van Dr. Williams die een groot aantal zieken van deze kwalen 1 enezen Sadden. Mijn besluit was rap genomen. Zoodr 1 het geneesmiddel gekomen was begon ik het te nemen en sedert d eerste doos gevoelde ik mij een weinig beter. Dit gaf mij moed en ik ver volgde de verpleging Rap kwam de genezing. Vijf doozen waren voldoende. Ik ben blijde deze verpleging le hebben gevolgd want nu is mijn vertrouwen oneindig en indien deze afschuwelijke pijnen mij wc-Ar aan vallen ken ik het middel om ze te bestrijden en ze weg te jagen. Ik dank U van harte als pro 1' mijner erkentenis veroorloof ik U mijnen brief uit te geven. M. F;-G. Lugan, machinist, to Leseure bij Albi (Tarn), zegtSedert meer dan twintig jaren had ik tijdelijke pijnen in een been. Wanneer ik mij vermoeide iets of wat meer dan bij gewoonte zwol de knie op en ik kon ze niet meer buigen. Ik meende dat do oorzaak van de zenuwen kwam. Heden, dank aan de Pink Pillen, kan ik mij zwaar ver moeien zonder met dit been te lijden. Mijne dochter, die zestien jaren bereikt heeft en die aan bloedgebrek sukkelt en bijna altoos ziek is, heeft hare kleuren hernomen, eenen uitmuntenden eetlust en eene volko men gezondheid, dank aan de Pink Pillen. ik zou U niet genoeg voor de diensten die gij mij betoond heb, kunnen bedanken. Sedert twee jaren, zegt Juffrouw Albertine Chevalier, te St-Mathurin (Maine-et-Loire), leed ik aan vele hartkloppingen en aiiem- loosheden die mij krachteloos Helen. Ik was veiplicht geweest al werk te la'en slaan. Ik nam eene menigte geneesmiddels, maar to vergeefs. Men randde mii de Pink Pillen te ondervinden et gelukkiglijk duurde hunne wonderachtige welking niet voortekomen. Eenigo tijd later had ik gcene hartkloppingen meer en de ademloosheid was verdwenen. Eindelijk waren de schoone kleuren der jonk heid weêrgekomen. -M Gouindard, eigenaar, te Saint- Jodarl verlelt het vol gende Mijne twaalf jarige dochter die erg aan de St. Veitsdans leed is volstrekt zenczen. Haar linker arm was lam en hare beenen waren onmachiig haar te dragen en ze sprak niet. Rap verbeterde ze onder den invloed der Pink Pillen en nu kan zij ze missen daar zij volstrekt genezen is. Ik heb lang uitgesteld alvorens U te schrijven, zegt M. Marty, te La Grabie-de- Journiac (Dordogne), wat het vervolg mijner verpleging was. Ik liet eerst den oogst voorbij loopen om zeker over mijne genezing te zijn. Sedert mijne kinderjaren had ik afgrijselijke nierpijnen,was eetlustloos en sliep niet meer. Sedert ik uwe Pink Pillen neem ben ik volkomen genezen en heb niet het minste ver val ondervonden. Dat iedereen het wete, laat het overal drukken. bloedgebrek, zinking-en heuppijnen,zenuwpijn, lam heid, onregelmatigheid der voortbeweging, St. Veits dans, hoofdpijnen, zenuwkwaal, kliergezwel, enz., maar verder brengen zij de schoone kleuren terug, werken op de verschillende soorten van verzwakking bij de vrouwen en hebben op de mannen eene krachtige werking tegen al de ziekten die uit na tuurlijke of geestelijke overdrevenheden voortkomen. Koopbaar bij alle apothekers of ter stapelplaats voor België, bij -g? nc -• - a. uk 1» mal e. schrijfster voor ;i Er zijn duizende menschen d e het groot gewicht niet weten te schatten du- voeding van de vrouw bij 't naderen der bevalling. In volgenden brief, door eene moeder ge schreven,wordt eene proef neming van bijzondere waarde voor alle vrouwen bekend gemaakt, en die in aanmerking zou moeten genomen worden, zelfs oor de mannen, want liet geldt hier niet enkel het leven der boorlingen, niaaronk een gezondheids toestand der moeder. IVij bevestigen de echt' eid van dezen blief, en wij vei wijzen u tut de verlangde bekrachiigii.g. Parijs, 28 April 1897. Mijnheel'. In de hoop dienstig te zijn a.-in dc personen die uczen brief zullen lezen, hen ik gelukkig u den uitslag te doen kennen, bckoinpii door uwe Seed's Emulsie. lil oktober 1895 schreef mij de gc ueesheerverlo-- kundige, dien ik moest raadplegen, de Scoü's Kinulsie tooi-, om mij te verkloeken en levens hel kind dat ik droeg. Mijne zwangerheid ging door zonder de tninsla onpasselijkheid, en op 't einde van Maart 18'.Hbeviel ik van een wichtje, bcwonderings waardig van iirhaam-houw. Verrukt over de gelukkige gevolgen uwer toebereiding, bleef ik er gedurende giniKih den duur der voeding gebruik van maken, en ik moet u verklaren, dal de melk inzulkdanige hoeveelheid was, dal ik gemakkelijk zonder de minste moeite twee kinderen bad kuimrii voeden. Heden bezit mijn kind, 13 maanden oud, reeds 15 schoone tandjes, dat het doorstak zonder In t minste leed, ik kom het te spenen en sinds aclil dagen reeds, neemt liet de Scott's Emulsie waarvan liet overigens zeer snoeperig is. De bekomen uitslag is zekers te danken aan uwe toebereiding, want vriendinnen die hem, op mijne raadgevingen gebruikt hebben, zijn er nok uiterst tevreden over. Ik stuur u met grool genoegen dc lii btleekening van mijnen kleinen op, en ik bied U. Mijnheer, de uitdruk king mijner bijzondere gevoelens te willen aanvaarden. (Geteekend), Mw Duinouliu, 35, Rue Montholon,Paris. De Scott's Emulsie kan men in alle goede apotheken vinden. Algemeen döpöt:Ch. Delacre en Cio, Apothekers, Brussel. imgSBfflHRIFSHS i. i -t-C' a'.q'av.ii gt- -7*. Wöd

De Volksstem | 1898 | | pagina 3