m volks. JAAR N 205. -1 ZATERDAG 10 DECEMBER 1808 UIT NEDEUBllAKEL. TWEE WEGEN. VOLKSPARLEMENT. BureelKapellestraat, 1 o, Aalst AboiiiiciiiCBitS|>B*ijs per Jaar 2.50, l'raiico llini*. 5 CciilieBiieii Iiel maiiiiiier. lie Volksstem liccf'i avcraB verkoopers cn wordt gasiseli Vlaanderen do»r ^elexeu. - Briefwisselaars Ibb alle gemeenten. Hebt gij liiiizen te verlini'eii Vraagt gij meiden ol'kiieeliteBa xoekt gij eene Sic- trekkiBBg wilt gij uwen Biaiidel aanbe velen? B*IIaalsdnea uwe aankondigingen iii dit blad Biet wordt atom verkocht Hoe Afgekeurd. Tusschen Man en Vrouw. Brief' uit Tourcoing. li' Loopen de 1\ icuws Twee wegen staan open voor het werkvolk Ofzoowel worden zij katholiek, Ofwel socialist. Buiten die twee wegen kan nie mand wandelen 't is te kiezen tusschen den goeden of op den slechten weg. Nu, hoe kan men het werkvolk brengen op den slechten weg Op veel manieren i° Met bij het werkvolk de geest van gods dienst uit te roeien met hun afkeer in te boeze men voor hunne priesters; met hen te doen door gaan voor uitbuiters en volkshaters. 2° Met uittevallen tegen achtbare en verdiens telijke heeren, gelijk onze katholieke volksver tegenwoordigers tegen mannen die alles doen wat zij kunnen om het lot van den arbeider te verbeteren tegen mannen die hunnen persoon, hunne fortuin, hunne talenten en hunnen tijd ten beste geven, om te strijden voor God en godsdienst, tegen de vijanden van onze moeder de H. Kerk. 3" Met het volk op te maken met te roepen en tieren op alle hoeken van de straat, dat het lot van den werkman te betreuren is, dat het moet verbeterd worden, alleenlijk om het volk langs hunnen kant te krijgen zonder ooit een middclkcu van verbetering voor te stellen. 4° Met alles wat de katholieke partij doet, of al gedaan heeft, aftekeuren met overal uitteba- zuinen, dat, al wat zij doet of voorstelt, slecht is en maar half goed. Dat zijn de middelen welke men gebruikt om het werkvolk op den slechten weg te lokken. kan men het volk op den goeden weg brengen i° Met 't werkvolk eerbied in te boezemen voor onze ieverachtige priesters, die zich overal aan 't hoofd stellen van werkmanskringen, boe renbonden, onderlingen bijstand en spaarkassen, en die geene de minste moeite sparen om den werkman bij te staan in zijnen nood. 2° Met in 't hart van den werkman kristene liefde in te planten. Met te bekennen dat het hier zou kunnen beter gaan, maar terzelvertijd met middelen te zoeken en aan te wenden om zijn lot te verbeteren. In één woord met den werkman niet te paaien met woorden, maar met werken. 3° Met de socialisten niet te vleien, maar aan 't volk te doen zien waar zij naartoe willen. Met hen te toonen hoe zij vij andig zij n aan den gods dienst en aan de samenleving. 4° Met al wie zonder intrestmaar rechtzinnig en welgemeend strijdt om het lot der arbeiders te verbeteren, goed te keuren en aan te moedi gen met dankbaar te zijn voor al het goed dat de katholieke partij sedert zooveel jaren heett gedaan en nog doet. Zoo doende zal men handelen volgens d'in- zichten van onzen H. Vader, de Paus der werk lieden volgens de voorschriften van ouze bis schoppen en geestelijke overheid en later geen knaging van consciëntie hebben dat men het volk van zijn geloof heeft afgetrokken en heeft mee gewerkt met d'aartsvijanden van Kerk en Staat. Ziehier een woord, onlangs uitgesproken door Paus Leo Als de Demokratie Christen is, zal zij voorspoed en welvaart in de wereld brengen. Onze Paus, dan, stelt als voorwaarde van elke Demokratie, dat ze zoude christen wezen niet alleen met naam, maar ook met der daad. En de handelwijze van onze groene socialisten, 10 *s christen, zeker Samenspannen met liberalen cn roode socialisten, ondersteund worden door de Eoge om den oorlog te voeren tegen den Gods dienst, wekelijks in de gazetten de priesters vuil maken, den Godsdienst belachelijk maken en hem voorstellen als een politiek kraam, dat is voorwaar niet christelijk. Zulke Demokratie komt dan opnieuw van Z. H. den Paus eene openbare afkeuring te ontvangen. Baasken. Mr. Ponnet en Mr. Rombaut pas- seeren daar. Pa. Mum Baasken. Zie ne koer, pa, pater Kallen gaat daar ook voorbij. Pa. Mum Vrouw. Man, waar is toch den tijd, dat wij hier in vriendschap leefden met al onze priesters. Wie kwam langs hier zonder binnen te komen? en nu sedert die vervloekte ketterij M. de Redacteur, Ik schrijf u eenigc regels om mijn adres te ver anderen. Alhoewel in Frankrijk, toch klopt mijn hart nog voor het Katholiek Aalst. Als christen mensch heb ik altijd veel prijs gehecht aan uw schoon arrondissement. Uw journal, M. Peteris, brengt hier veel goed teweeg in Tourconje de fransche socialisten doen ik er meermaals meê zwijgen... De Broeders van 't St. Jorisgesticht uwer stad waren mijne eerste leermeesters en ik zat daar op de schoolbank nevens Pie Daens, die nu alles verfoeit wat hij vroeger, evenals wij, vereerde en liefhad. Zeg hem, Mijnheer, dat hij zal gestraft worden indien hij in zijnen strijd te gen den Godsdienst voortgaat, maar herinner hem ook, dat het nooit te laat is om zich te bete ren en zijne vrroegere misslagen te herstellen. God is barmhartig en vergeeft de zondaars. Ik noem mij uw vriend en groet u van verre. JEAN LUYCKX, forgéron. St. Cecilia is hier. als voor gaande jaren fel gevierd ge worden. Wij achten het onnoo- dig de katholieken deswegens en dwaaslij k op te hemelen omdat wij niet houden aan de kwakzalversthéorie. Immers, die een paar goede kijkers in zijn hoofd had kon genoeg het getal van spelende en eereleden van 't katho liek muziek zien Iemand die een weinig muzikaal gevoel heeft moet bekennen dat deze ferm goed speelden 1 En iemand die goeden eetlust en goeden smaak had kon zich overtuigen dat het rijke en keurig feestmaal hoegenaamd niets te wenschen liet. Eu zeggen dat er bij 't muziek noch stopselgasten waren, noch mannon voor de parade, dio moeten doen uitschijnen dat den grooten hoop en 't groot beslag 't fijn van 't spel uitmaken. Anders... zwanzen is maar een kunst. Attention 1 Een nieuwsje dat onze lustige kunst minnende bevolking met genoegen zal vernemen Het concert van 't Zal Gaan wordt gegeven op 18 December aanslaaude, dus zondag toekomende. Wat ze spelen Vier-en-twintig uren Koning Splinternieuw tooneelstuk in vier bedrijven. Menschen, menschen, dat gaat schoon zijn 1 Wij hebben het stuk ter lezing gekregen en gerust mo gen wij zeggen dat zulke puike vertooning zelden in Nederbrakel cn in nog veel andere plaatsen daarbij, zal gezien zijn. 't Is lachen van 't begin tot bet einde. Dit zegt ons de lezing. Wat zal het spelen dan niet zijn Voor wie onze vrienden kent, die moedige jonk heden, die vrij en fier hun gedacht durven bloot leggen en verdedigen die recht door zee gaan zonder zich te bekreunen om de moddertaal die hunne belagers in 't Vuilblek met schande heb ben moeten staken. Voor wie ze kent zeg ik, voor wie ze nog aan 't werk gezien heeft op het tooneel, waar zij zoo te huis zijn, die moet de overtuiging hebben dat de schoonheden van het tooneelstuk nog duizend maal beter zullen weergegeven worden dan ik het kan uitdrukken. Dus raad ik al mijne vrienden aan (en Carabine heeft er vele) naar dit concert te gaan zien en te oordeelen of ik lieg of waarheid spreek. Ook twijfel ik niet of, volgens gewoonte, zal de prachtige en ruime concertzaal zondag proppens- vol zijn, tot genoegen van de 't Zalders en van hun beste vriend, CARABINE. Rik. Dag, Dik. Dik. Dag, Rik ge gaat gij mee, zie ik. Rik. Wa zou 'k anders eh Dik, de merkt over en de Zoutstraat in, naar onzen Kring. Dik. 't Was wol dammen er over drij weken waren, ewoor Rik, als mijnheer Woeste en d'an- der represantanten daar azoo op 't onverwachts binnenkwamen Rik. Zwijgt er afheeft mij da plezier ge daan Dik. Iedereen was toch zoo content't was of dat 't Sinte Merten geweest had. Rik. Ja, en dan komen die zeeveraars jaar in jaar uit af, dat mijnheer Woeste tegen ons is en 't werkvolk nie en wilt bezien, en azoo allemaal praten en klagen gelijk eenen die pijn aan zijn maag heeft. Dik. Over tien jaar, als hij nog katholiek was, stond al acht dagen de Judas van de Werf zijn gazet vol van mijnheer Woeste, en 't was al tijd van mijnheer Woeste, die felle, die katholie ke, die brave, die geleerde mijnheer Woeste, die azoo al tien, twintig jaar vooruit do zaak stu deerde van 't werkvolk en die uit genegenheid voor ons vlaamsch volk ons taal geleerd had, en die ze sprak alla, veel en was nie genoeg. Rik. Ja, ja, Dik, mensch, wij hebben hier aardige toereu weten gebeuren d'hooveerdij i^ een kwa beest. Dik. En van op mijnheer Woeste is hij op 't Geestelijk gevallen. Rik. In ons huis en mag zijn gazet nie meer komen al lazen z'ous Heer van zijn kruis. Dik. 'k Wil u gelooven, Rik, z'is door den Bisschop gedoemd, en is er van ons leven in de geuzen en in de franmassonsgazetten op de pries ters geschreven gelijk hij doet in zijn gazetten, en op de bisschoppen 't zelfde Rik. Laat hem maar doen, Dik. Maar 'k ben ne keer krieus tegen dat da boelken zal opge schept zijn, want zulke dingen worden altijd zien lijk gestraft. Watten, de menschen opmaken om de sermoenen t'onderbreken, om naar de mis niet meer te gaan. Eu wat dan gedaan Dik. Wa nu gezongen, riep de koster, al mijn boeken zijn uit Rik. Och, Dik ook, laat ons zwijgen van dien sukkeleer fleus is 't ne visch buiten 't water, die staat te hijgen gelijk nen oün astmatieken. Dik. Wa dammen moeten doen, Rik, is as- scherant tijn cn durven zeggen en toonen dammen met de katholieken meedoen. Wa zoun wij wel, gelijk waar, moeten zwijgen, eh, voor ne suotbek dikkels, die hem beter een sarooppak of ne stam per zou koopen als zijn muil te rieren, dakke't azoo moet zeggen. RiK.Wij zullen daar af zwijgen, Dik, liever als ons daar kwaad bloed in te maken. Dik. Wat dat er wilt spreken Mannen, die op hun knieën gaan vallen voor liberalen en socia listen voor da stemmeken en da zit in de kerk Ons Heer nen vlassen baard aan te doen. Rik. Mensch, en maakt u daar niemeer kwaad in. Dik. Ik doe, ik moet mij daar kwaad in ma ken die vagabonden dat ze't zijn Rik. Alla, luister, zie, ik zal u daar ne keer een historie gaan van uiteen doen van over drij weken, iet da plezierig is, zelle. Dik. Zoi je Rik. Joik. Luister Dik. Ja, laat maar komen. Rik. Ge weet van die expositie hier t'Aalst, ewoor van over drij weken, van hanen en kiekeus en auder gevogelte Dik. Ja. Rik. Schoon geweest, zelle, Dik, op alle ma nieren de minister en kost nie genoeg proficiat zeggen. Ja awé Rik. Awé, Dik, in die expositie, hebben ze mij verteld, waren er prijzen mee complimenten voor de schoonste en raalste kiekens. Dik. Ja. Rik. En dienen ennen van de Werf heeft ook willen meedoen voor prijs. Dik. Ja. Rik. Maar, Dik, al fradatie te gebruiken, zeggen ze. Dik. -—Ja Rik. Hij is naar d'expositie gegaan met drij kiekenen in een keef Dik. Ja. Rik. Maar 't waren kiekenen die hij geheel en gansch groen geverfd had, peis ne keer Dik. Waar had hij da weerom al uitgepeisd Rik. Eu de menheereu van da kiekespel sle- gen hun armen omhoog van verbaasdheid. Dik. Jo, 'k zou 't ook gedaan hebben. Rik. Eu de Juris zeiu dat ze nog nooit van hun grondig leven da gezien hadden en ze vroegen dat die beesten zeker uit den Afl ik kwamen. Dik. En hij antwoordde van neen, dat da van zijnen kweek was op Chipka. Rik. Ja. Eu heeft hij prijs gehad Dik. Luistert, want d'er was ne geheelen slimmen bij, die daar rechtover, in den Balkon, agauw om een kuip water gegaan was, en een beetjen seldesoe in. Dik. Ja. Rik. En die kiekens daar ingestoken. Dik. Maar, Rik I Rik. De konterfoeille kwam uit. Dik. Rik Rik. Op ne minuut was 't water gesgroeu. Dik. Rik Rik. En hoe meer dat die kiekenen in da wa ter...;.. Dik. Rik. - Dik. Rik. Dik. - Maar, Rik 1 krawietelen en Rik I - en plodderden en - Rik Rik. en spertelden, hoe meer dat ze hunne groene frak verloren. Dik. Maar, Rik toch Rik. Eu 't waren dan simpel grijze kiekenen. Dik. Ai, ai, ai, na moet ik lachen Oei, oei, oei, oei, grijze kiekenen Wel, wel, wel, in deu groenen trisko, mmmmmmmmm Alla, alla, dien uitvinder van Chipka moet zijnen doopakt la ten veranderen, en moet Pie Kiekens heeten. 't Naaste week het vervolg van Aalst in de XVI0 eeuw. De policie van Brugge heeft Zondag avond een bezoek afge legd in danskroegen en er talrijke meisjes van onder de i6jaren aan de deur gewalst. Wel ge werkt Op den Antwerpschen steenweg, te Brussel, wilde eene vrouw de stoof aanwakke ren met petrol... Men raadt de gevolgen zij werd stervend naaf het gasthuis gebracht. Aan wie nu Men spreekt tegenwoordig veel met lof over een genie in de toonkunst. Het is een Italiaansche priester, rond de 26 jarenoud, den E. H. Pérosiin al de groote steden van Italië worden van hem Oratorio's uitgevoerd. De schilderij van Rembrandt, voorstellende Da vid spelende op de harp vóór koning Saul, is te Amsterdam verkocht voor 200,000 franks aan doktor A. Bredius. Sedert woensdag is Enge land met sneeuw bedekt. In het Noorden woedde de hevigste sneeuwvlaag welke men sedert jaren niet gezien had. Zondag Ceciliafeest van den Katholieken Trompettersclub. Wij wenschen on ze Vrienden veel vermaak met hunnen dag. Te Kemzeke, een mooie grap Zekere smids dochter had geschikt om voor 't Sint-Eloifeest een lekker soupeken gereed te maken van vier vette konijntjens... Een jonge bakker, op wien da maske een oogje heeft, en nog eenige vrien den waren uitgenoodigd pot en pan stonden in gesmeerd en warm gemaakt, men loopt om de beestjes, maar... ze waren debie Ge kunt den ken wat vieze smoelen er getrokken werden Hare Majesteit Emma van Holland heeft ook den voet verstuikt als men iets aan den voet of aan het been heeft, valt er altijd op te passen. De Keizer van Duitschland is thuis van zijne reis uit den Oosten. Hij zit al achter zijne warme kachel met de leliepijp in den mond en mompelt; ldb..S^fl».5.flS..BB .v

De Volksstem | 1898 | | pagina 1