w. 5* JAAR N 210. Het geval van Friester Daens. Open Brie! aan M. Patras Daens. ZATERDAG 14 JANUARI 1899 BureelKapellesiraat, 15, Aalst. Ai'.'.VJlu'V"1 l>Mper jaar S.SO, franco v ',,*-5 t-esstiemcii hel iiiimiiier. - »c ««.ril 1,1 heeft overal verkooperm en '!?a'K('!! Vlaanderen doorgelezen. Kriel wisselaars in alle gemeenten. Hebt gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden ol knechten zoekt gij eene l»c- frekking wilt gij uwen handel aanhc- velen IMaal* dan uwe aankondigingen in dst blad het wordt alom vcrkocfit Stanislas Stojalowski, priester. Priester Daens en priester Stojalowski. 't Wonderkind. 4 jDaensisteschoIen. Ons Raadsel. Wie Wie Wie Wie Wie Wie PASTOOR DAËAS Een plakkaat. Valsch of Zot De Godsdienstige Week van Vlaanderen bevat het volgende i Om onze beminde Diocesanen niet in doling te laten brengen, zijn wij genoodzaakt hen te be richten dat ons herdeiiij k ambt ons den pijnlij ken plicht heeft opgelegd van aau eenen onzer priesters, na vruchtelooze verwittiging, het ver bod te doen van de H. Mis op te dragen. De weigering van den eerw. heer Daens zich voortaan te zullen gedragen naar de. schikking welke wij hadden moeten nemen nopens het ce- lebreeren der H. Sacrificie zijne weigering ook van tot zijnen Bisschop te naderen, op ons her haald verzoek, hebben dezen maatregel, hoe pijnlijk ook, noodzakelijk gemaakt voor de ker kelijke regeltucht en voor het gezag der over heid. Wij zijn overtuigd dat onze Diocesanen meer en meer zien hoe nadeelig de werking van dezen priester, uithoofde noodzakelijk van het mis- bruik zijner priesterlijke weerdigheid, sedert lang is geweest aan de eendracht onzer katholie ke bevolking, aan den vrede tusschen de ver- schillige maatschappelijke standen, enp laar het ons herhalen, aan de belangen der ware kristene demokratie, waartegen hij wantrouwen verwekt en wier echte voorstanders hij aanrandt en in minachting poogt te doen vallen. Geve God dat hij, wie dezen droeven maatre gel noodig heeft gemaakt welhaast totstichtender gevoelens kome, en als een ware priester de lei ding van den H. Vader en van de Bisschoppen volge. Gent, den 30 December 1898. ANTONIUS, Bisschop van Gent. in alle zaken welke rechtstreeks of onrechtstreeks betrekking hebben met de Kristelijke Leering en met het welzijn van het volk. 3. Ik aanvaard ten volle en heb het inzicht in het vervolg de voorschriften te volgen, welke Z. H. Leo XIII in zij ne konstitutie, Ojficiornmvan Januari 1897 voorgeschreven heeft, betrekkelijk de verschillende uitgaven en hunne lezing. 4. Ik zal mijn best doen om het schandaal te herstellen dat ik gegeven heb, namelijk door het celebreeren van het H. Sakrificie in bijzondere huizen en zulks niettegenstaande het verbod. Rome, s September, 1897. Indien priester Daens wil dat de vergelijking, welke hij gemaakt heeft, juist weze, dan moet hij den Poolschen priester tot het einde toe na volgen. Deze is teruggekeerd op zijne stappen om in volmaakte eensgezindheid te blijven met zij geestelijke overheden. Sederteenigen tijd wordt priester Daens, door de bladen zijner partij, vergeleken met den Pool schen priester Stojalowski die, evenals hij, ih openbaren opstand heeft geleefd tegen zijne gees telijke overheid. Op het scheurmakerskrongres van Antwerpen heeft priester Daéns zelf de onbeschaamdheid ge had die vergelijking te herhalen. Volgens hem zou de Paus, na de zaak van priester Stojalows ki te hebben onderzocht, aan de bisschoppen on gelijk gegeven en den priester onplichtig ver klaard hebben. Priester Daens laat verstaan dat het met hem ook alzoo zal gaan en dat, den eenen óf anderen dag, de Paus in zijn voordeel zal tusschenkomen om Mgr. Stillemans ongelijk te geven. Die vergelijking is volkomen valsch. Verre van door den Paus in 't gelijk gesteld te worden, heeft priester Stojalowski, nadat men te Rome zijne zaak onderzocht had, in den hieronderstaan- den brief, die in November 1897, op zijn ver zoek, door het Vatcrland van Weenen werd afgekondigd, al zijne dwalingen ingetrokken en de schriften verloochend waarin hij de geestelijke overheid had aangevallen. Ziehier den tekst van dezen brief Ik ondergeteekende verklaar uit eigen en vrije beweging en met de volste rechtzinnigheid 1. Ik onderwerp mij volkomen en zonder op merkingen aan de beslissingen, veroordeelingen en censure», bijzonderlijk aan deze van de Kon- gregatie van het H. Officie, welke mij betreffen. 2. Ik veroordeel en trek in alles wat ik gezegd, geschrijven en in het openbaar of in het bijzon der gedaan heb, dat oneerbiedig of beleedigend was tegen de bisschoppen en andere geestelijke overheden ik veroordeel en trek in alles wat ik onnauwkeurig of valsch geschreven heb nopens de rechten welke de H. Kerk bezit om hare kin deren te onderwijzen, te geleiden of te vermanen Vrienden, lezers van 't Stemmekeu, wij k&unöHr««-al den voornaam v.01 Piorrefc, t Aai sten aar keil van 21 jaar, 't manne ken dat t' Antwerpen in de vergadering der groene democraten de pensioenkives- tie heeft opgelost Hij heet Norbert. Papa noemt hem Norbert, en mama noemt hem Norbept ea zijn tantje Wanne noemde hem Norberken, maar nu dat hij de pensi oenkas opgelost heeft, zegt tantjo Wanne ook Nor- berrrr... Dag, Norberrr..Bonjour, Norberrr. Vrienden', is dat niet een half mirakel, nog maar 21 jaar zijn en zoo een moeilijk vraagstuk oplos sen? Wel, wel, Norberrr... Ons Heer wil hem bewaren, voor Belgenland, maar moest Norbert zijn' verstand zich blijven ont wikkelen, hij zal nen kop krijgen gelijk nen pom poen In de plaats van zijne ouders, wij zouden hem 's avonds treksels leggen op zijne voeten,, treksels van mostaard en straffen azijn, om 't verstand wat naar beneden te trekken. Ze zeggen dat hij alle dagen t'huis proefnemin gen doet op eene ledige pensioenkas. Aai, Norberrr, zij toch voorzichtig, los niet te veel pensioenkwesties op, ge zoudt er kunnen van krereeren. Mijnheer Daens Gij schrijft zooveel gazetten vol over 't werk- volk, en gij spreekt van anders niet als van uwe liefde voor den werkman, maar dat is toch aardig dat uwen broeder vier jaren in de Kamer gezeten heeft en geene wet voorgesteld heeft op 't pensi oen. Doch het is dat niet dat wij willen vragen, het is 't deze. Luister goed, als 't u belieft Mijnheer Daens over 40 jaar waart gij werkman, ik ben van uwen ouderdom, en gij giugt dan ook met uw kanneken naar uw werk nu, M. Daens zijt gij eenen rijken mensch, gij bewoont 't halven de stad een groot schoon huis, dat uwen eigendom is Gij bezit schoone eigendommen, gij hebt nog over eenige jaren laud bijgekoeht,is het niet waar, mijnheer Gij hebt vele huizen die u toebehooren Gij hebt eenen koffer-for in uw huis staan, en die dient toch niet om er uwe hemdens in te leg gen Gij hebt alle jaren tenminste 25. duizend frank gewonnen met uwen Werkman alleen, Eu dau had gij nog uw Land van Aelst, het drukken van doodbeeldekens, brieven, boeken en van allerhande werk. Gij hadt 5 werklieden, en op iedere werkman wont gij 16 frank daags doktoor De Naeyer heeft u dat bewezen in uwe eigene gazet De Werkman en gij hebt dat niet kunnen weerleggen. Awel, M. Daens, nu wil ik spreken van uw werkvolk. Zij hebben u helpen rijk maken gij zijt nu rijk, welk is de stand van 't werkvolk dat bij u .gediend heeft Als gij 30 a 40 duizend fr. 'sjaars wont, welk was dan de loon van uw werk Hebben zij iets meegedeeld van die vette wins ten Uwen broeder en gij ook, preekt dat gedurig dat, de werkman mo'et paart hebben in de winsten van den patroon welk paart hebt gij hun gege ven Hebt gij van die duizenden franken eenige hon- defdeu afgestaan om bun een pensioentj en te be zorgen voor den ouden dag Dat zou nog geene speld van uwe mouw geweest zijn. M. Daens, als ge wilt wij zullen eens eene tafel opmaken van al de werklieden die bij u gewerkt hebben sedert 30jaar en van hun dagloon, en wij zullen uwe winsten eens vergelijken met de wins ten van die werklieden M. Daens, wij zijn kuri- eus oi dat allemaal volgens rerarn novarum zal zijn. M. Daens, wij zullen de naaste week voortspre- keu. Een werkman, en oude medegezel. «fopte kampstrijd geschiedenis. ic Vraag. Wie heeft de streek van 't wijf Jezabel uitgevonden Wanneer en waarom 2» Vraag. Wie is 't die zich in 1894, op de meeting der daensisten verkleedde in witten pater en daarna preekte b) Waar berusten nu die kleeren 3° Vraag. Wanneer ging Priester Daens naar Rome b). Hoe komt het dat hij den Paus niet gezien heeft c). Wie was die Pater Capucien voor denwel ken hij moest verschijnen te Romen 4= Vraag. Hoe lang heeft Priester Daens in de kamers gezeten b). Waarom heeft hij, binnens dien tijd, geene wetten voorgesteld i" over de Pensioenkas, 2= over d' Hop gelijk in Beieren^" over de regeling der Pachten N.B. I. Het is verboden de Nota's van den Bisschop of de katholieke gazetten te raadplegen. II. i" Prijs Een reisje naar Rome. A.D. 2» Prijs Op wit papier den text der wet op de Pensioenkas door Pastoor Daens. 3e Couragieprijskes 't portret van Priester Daens, onze steun en onze laens Antwoord. De twee vragen waren Waarin verschillen M. Woeste en Pastoor Daens en waarin komen zij overeen Hier de beste antwoord 1° Waarin komen zij overeen Antw. Beiden zijn afgezet geweest 2° Waarin verschillen zij Antw. 1° Dat M. Woeste afgezet is' als minis ter door de geuzen en framassons I Priester Daens door den bisschop. 2° Dat M. Woeste is afgezet omdat hij katholiek was. Pastoor Daens voor een andere reden. M. C. N. V. 'lis wel ge moogtom eenen Bon komen voor de 3 ellen en kwaart beste fijne sau cissen. groote, dikke gekende geus vSu Aalst, die leeft als 'nen bliek in 't water, vroeg verledene weekte Brussel, voor de Beurs, aan eenen heer of hij geene i;0 franken te missen had voor den Priester Daens'penniug En welk antwoord kreeg hij acht er zich te treffelijk om voor den Bisschop te verschijnen? WieWie?? Wie??? Hij, die de streek van 't Wijf uitgevonden heeft 1 Hij die geld en veel geld van de geuzen van Aalst kreeg en nog krijgt om de katholieken te bevech ten 1 Hij die te Roomen de buitenwacht had 1 Treffelijke lui, voorwaar 1 zegt de Hollander. roept op alle toonen Ik zal van geen anti- klerikaal verbond deel maken. Maar, M. Daens, a.u.b., een woordeken antwoord, eek-jhalf woordeken antwoord op deze vraag": Gij die u te eerlijk acht voor uweri bisschop te verschijnen, gij, antwoord,a.u.b., Wat gaat gij doen dagelijks des avonds in t huis van den chef der geuzepartij van Aalst Antwoord en wij zullen schrijven datgij'van geen antiklerikaal verbond wilt. Pië schrijft op 't eerste blad van zijne gazet Hoogweerdige Bisschop is er iets/ mis in ons gedrag, in ons schrijven, zeg' bet, spreek, en 't zal veranderd wor- den En sedert 3 jaren verwittigt de Bisschop hem Eerst met goedheid en zachtheid, in privé dan strenger, in 't openbaar. En Pië roept i Ge zijt slechter als Pilatus die .fesus veroor deelt slechter als Herodes slechter als keizer Nero, die den H. Petrus vervolgt 1 En dat lieken zingt hij alle weken om 5 centie men onnoozele praat J 4 bladzijden vol. Pië Pië 1 Pië Dat is goed voor u en voor Cha- relken, en den Ezzel Maar lach toch mét de brave werklieden niet Tot onderrichting onzer le zers deelén wij hier den tekst mede van het plakkaat, bij middel van hetwelk het volk werd opgeroepen tot de meeting der zoogenaamde kristene volkspar tij a te Antwerpen gehouden Mannen van Vlaanderen 1 Kristenen Priester Daens, de held-martelaar van Aalst, de hoofdman der nieuwe beweging op kristcn-soSlaal gebied, is in het hart getroffen door eenen doode- lijken steek. Eertijds gaven de Fariseeërs de voorkeur aan Barrabas opKristus vandaag stellen schijnheilige volksbedriegers den verachtelijkén Woeste boven den heldhaftigen demokratischon priester Daiens. Het was niet genoeg hem zijne politieke rechten te ontrukken men heeft nog zijne eer als priester gedood. Indien wij nog in de barbaarsohe tijden leefden, men zou hem kruisigen. De Bisschop van Gent, gehoor gevende aan de geldmacht en aan de politieke drift, heeft zich bo- ven den volkswil gesteld. Vergeet hij, die herder, dat achter priester Daens duizenden en duizenden mannen staan die hem naar de Kamer zenden en dat achter deze laatsten nog duizenden en duizenden in hem hun nen eenigen redder zien Volk van Vlaanderen herinnert u altijd wat priester Daens voor u geleden heeft. Wij vragen u niet openlijk in den strijd voor de demokratie te treden men zou u onmiddelijk uithongeren doch vergeet nochtans niet dat een oogenblik zal komen waarop gij uw gedacht vrij en zonder om wegen, zult kunnen uitdrukken. Wij vragen u in het kiosbureel de sombere toe komst van uwe kinderen te overwegen, indien het

De Volksstem | 1899 | | pagina 1