Vol/tg MINISTERIEELE CRISIS. Maskers af. BRIEF ra KOZIJN POLYDOOR. 5' JAAR N 212. ZATERDAG 28 JAMJAM 1899 Bureel Kapellestraat, 1 o, Aalst Aboimcincnfsgu'ijs per jaar 2.5©, franco thuis. 5 Centiemen het nummer. »e Volkstem heeft overal verkoopers en wordt gaaisch Vlaanderen door gelezen. Briefwisselaars in alle gemeenten. IBeht gij huizen Ie verhuren Vraagt gij meiden of knechten l zoekt gij ccnë Sue- trekking wilt gij uwen handel aanbe velen iMaalx dasi uwe aankondigingen in dit hlad het wordt alom verkocht In Beroep. Fortuin maken.-Mnbt ,ran °pse- Oj>Gii brief aan M. P. Daens. Voor de Schippers.- Groote Bedevoering, Met allergrootste verwondering heeft het land maandag vernomen dat twee onzer voornaamste ministers hun ontslag bij den koning ingediend hebben M. de Smet-de Naeyer, minister van geldwezen, en M. Nyssens, minister van nijver heid en arbeid. Welke mag de rede zijn van die onverwachte aftreding Geene andere, naar het schijnt, dan de eigen zinnigheid van den koning. De koning wil met kracht en geweld de Regeering dwingen eene nieuwe kieswet voor te dragen, die zou bestaan in 't eennamig stelsel. Het land zou moeten verdeeld worden in zoo veel kiesomschrijvingen als er volksvertegen woordigers zijn. Iedere kiezer zou slechts voor eenen volksvertegenwoordiger mogen kiezen. M. de Smet-de Naeyer en M. Nyssens, hebben geweigerd dit voorstel van den koning te aan- veerden en aan de Kamer voor te dragen, en heb- ben hun ontslag ingediend, liever dan een nieuw stelsel te verdedigen, dat zij aanzien als een on geluk voor ons land, en als den ondergang der katholieke partij 't Is spijtig dat de koning het ministerie en de kamers, en het land voorbijloopt, en kost wat kost, een kiesstelsel wil opdringen, dat de katho lieke meerderheid om duizend verschillende re dens moet afkeuren en verwerpen. Moest het eennatnig stetsel ingevoerd worden, 't ware voor altijd gedaan met 't katholiek be stuur geene doordragende katholieke meerder heid is meer mogelijk. En de koning zou willen dat de katholieke partij, met de overgroote meerderheid die zij in de Kamers bezit, gedwee hare macht zou afstaan ten voordeele der liberalen 1 Dat kan of mag niet! Wij kunnen de ministers de Smet-de Naeyer en Nyssens niet genoeg loven en danken om hunne edelmoedige en echt vaderlandsche handelwijze. Wat de katholieken bijzonderlijk verbittert,- en niet zonder reden, 't is van te moeten verne men, dat het M. Bara is, die de opstoker is van alles, 't Is hij die den koning aangeraden heeft het eennatnig stelsel te vereischen. Als Bara 't eennamig stelsel aangrijpt, 't is ze ker niet ten voordeele der katholieke partij, 't is omdat hij ziet dat op die wijze de liberalen weer aan 't bestuur zullen geraken. Sire, 't valt ons hard te moeten zien dat gij te gen uw katholiek bestuur en uw katholiek land, den raad volgt van Bara, den aartsvijand van al wat ons duurbaar is, en 't pijnigt ons, Sire, u te moeten zeggen dat uwe handelwijze den eerbied en de genegenheid der katholieken voor uwe Ma jesteit niet zal vermeerderen maar de Belangen van 't land gaan boven alles het eennamig stel sel aanveerden ware ons zelfmoorden, dat willen wij niet, weg met 't eennamig stelsell Ik viaag mij af waar ge de rechtzinnigheid moet gaan zoeken bij onze groene scheurmakers. Hunne daden zijn gedurig en in alles tegenstrij dig met hunne woorden. Zij zeggen groen en zij zien zwart. Adolf Daens, als hij nog in de kamers zat, ge weet wel, menschen, als hij geene wetsontwerpen neergelegd heeft voor den werkman, als hij daar niets gedaan heeft dan 2 historiekens vertellen van Der was ne keer 1° van een arm vrouw ken met een kind op heuren arm en 2° van eenen boer en twee kasteeien, hewel, Adolf Daens, om 't kort te maken, heeft die eerloosheid van onze groenen in twee woorden samengetrokken. Eens dat hij den achtbaren heer Woeste op de onbe- schofste wijze beleedigd had, werd hij door den heer Voorzitter verzocht zijn woord in te trekken. weet ge wat M. Adolf alsdan antwoordde M. de President, zegde hij, ik trek mijn woord in, maar ik hond staan wat ik gezegd heb Zijn woord intrekken en houden staan wat men gezegd heeft.... hoe rijmt men dat te zaam En dat is nochtans het kort begrip van-alles wat wij om de donchisterij te onderhouden moeten doen. Wij zullen daar niet langer over redeneeren. Geven wij liever eenige voorbeelden Alles in eerlijkheid en deftigheid, schreef Het Land van Aelst over drij jaar, en op de vol gende bladzijde van dat zelfde nummer stond er Woeste, die Pruis, dien dremmer, die Protes- tant, die Jood4 Op 't eerste woord van afkeuring leggen wij de pen neder, schreef hetzelfde Land van Aelst, endaar kwam eene Bisschoppelijke nota, en daar kwam nog eene Bisschoppelijke nota en het Land van Aelst werd slechter, valscher, venijniger, hel- scher dan ooit. In November laatstleden stond er in voornoenad vuilblikWil de hoogere Overheid spreken, Chipka word$/eene eenzame kluis. Eu de hooge re Overheid sprak, zij sprak zoo luid dat Adolf Daens geene mis meer mocht lezen en van dan af hebben de Donchen een verbond gesloten met liberalen en socialisten. In den Bien Public -van 6 Januari 11. staat ereen brief van Adolf Daens. Ziehier wat die afgestrafte priester schrijft Toont ons éenen tekst, éen enkel woord, als ge kunt, waardoor wij den klas senstrijd aanprediken. En 10 regels verder Men wil het volk in onwetendheid en in armoede houden om het zooveel te gemakkelijker te kunnen uitbuiten. Zulke manier van te werk te gaan wordt door den rondborstigen Vlaming deugenieierij genoemd. Gelukkiglijk gaan de oogen open, en straks wordt de eenzame kluis van Chipka nog enkel be zocht door liberalen en socialisten. IXipilU1 Minhtoric - In 'ervaaging van' IMICUIV MlllldlVI IV. jeheerenministers de Smet de Nayer en Nyssens, ontslaggevers, zijn benoemd de Heeren G. Cooreman, volksvertegen woordiger voor Gent enJ. Liebaert, volksvertegen woordiger voor Kortrijk. De eerste wordt minister van Werk en Nijverheid, de andere minister van finantie. De Heer Van den Peereboom, minister van Spoorwegen en dienstdoende minister van Oorlog wordt kabinetsoverste. De andere ministers zijn gebleven, het zijn De Heeren Begerem, minister van justicie; Schollaert, van Onderwijs De Bruya, van Landbouw en de Favereau, van buitenlandsche zaken. Vooruit, die in eene zitting vijfmaal ver oordeeld is geworden voor eerroof en laster gaat in beroep bij het publiek, 't is te zeggen: bij zijn volk. Er zal maandag in zijn feestlokaal eene verga dering gehouden worden om er natuurlijk op zijn manier, zijne processen uit te leggen. Vooruit daagt zijne rechters uit om daar voor zijn volk, hunne vonnissen te komen verdedi gen. Men ziet van hier wat er van het gerecht zou geworden, indien zijne uitspraken door zulk een beroepshof moesten bekrachtigd worden vooral eer geldig te zijn. In die vergadering zullen de arme sukkelaars van werklieden, die zich in de roode netten heb ben laten vangen, ook verzocht worden in den strijdpenning alles te geven wat zij missen, kun nen, om de boeten te betalen. De rijke kopstuk ken moeten er niet tusschenkomen, die mogen op hun gemak v oort rentenieren. O die droeve dompelaars schorste priester, zegt K La Patrie geeft jaarlijks een inkomen van minstens 12.000 fr. Nu zijn de arme scheurmakers gered en is de turnclub uit de schulden, wel te verstaan als de socialisten en liberalen er niet me de optrekken om propagaude te maken voor hen en de groene sukkelaars. t' Is al 14 dagen en nog geen antwoord. Ligt M. Petrus misschien met de muilplaag S Zoo ja, dat hij bij Dokter Löffer ga. Zie 2de bladz. Voor de kozijns en de nichten van de Volksstem is kozijn Polydoor hier vandaag op de pointille mee zijn wenschen van nieuwjaar. De troebels en dea tijd en 't slameur van de jaren en beletten 't herte niet, kozijns, en daarmee komt Polydoor nog ne keer af in groot habiet met de kepi op 't hoofd, een broek gelijk de marchessés en een ra- pooken op 't hert. Van dees dagen ben ik azoo door ons stad van Gent getrokken, om de nieuwig heden af te sjoeren, op de spekse van de soldaten geweest, onzen bril opgezet als d'officiers hun groote lonkhuizen voor hun oogen hielden, en ons volk van den troep vriendelijk gesaleweerd. Ko zijn Polydoor, moet ge weten, heeft zelf nog tam boer majoor geweest, en van daar ons asscheranse. Want, geliefde kozijns, asscheranse moet er op ons dagen bijge moet dat zelf komen bezichtigen sedert dat den tram met den elektrik door de stra ten van Gent rijdt. Ze komen daar nu ongejeneerd afgereen met die nieuwe modevotuuren, de peer den t'huis gelaten, zonder domp of doom, en ris- koo de man, allemaal vooruit, in een of twee vier kante bakken mee kussens onder u of zonder mee kussens, alles volgens den diktéé van de porteme- né, en op die kussens alle soorten van genteneers, mannen die van achter dikke brilkassen door de vensters van den eletrik sjoeren, mannen mee nen hooge rugge, die reklameeren dat de kusses nie hoog genoeg en komen, madamen en juffrouwen die mee superbeteit naar hun handschoenen zien, somwijlen ook al mannen mee anker en zonne, en vrouwen mee abeliekeskassen want dien eletrik dagge zoudt kunnen peinzen, maar om redewille van de socheteiten nu mee vijf frank kost aan, kozijns, zal z'in 't nieuw staan gelijk ne schoen waar dat er een paar nieuwe half zooien op staan. Ge ziet het, gelijk kozijn Polydoor van Gent, ieder een is bezig mee ons expositie, alzoo moet zo wel lukken. En nu, kozijns, ik ben voor de revoir, en als er nog ander nieuws is, zal 't ik op tijd laten weten. En al t'eindigen laat ik u weten den goe den staat van mijne gezoudheid gelijk dat g'het zult zien op 't portret dat ik over veertien dagen laten trekken heb. Uw verkleefde kozijn, POLYDOOR. douane besloten had den geleibrief weer in te voe ren. Dit is zeer erg voor de binnenscheepvaart en bestaat hierin. De Patroons van schepen, die niet in Frankrijk gebouwd zijn, zullen bij hunne aankomst in Fran krijk eene borgsom van 10 fr. per ton moeten betalen, hetgeen meer dan 3000 fr. per schip van 300 ton uitmaakt. Voor de ijzeren schepen is de borgsom 40 fr. pei ton, zijnde 12.000 fr. per Schip. Die maatregel heeft hevige protestatiës verwekt, en onze belgische minister te Parijs heeft bij het fransch tolbestuur aaagedrongen om diöfi maatre gel in te trekken. Men heeft toch bekomen dat de toepassing ervan maar met Ist* Februari zal aan vangen Wat meer is, de heer Favereau, minister van buitenlandsche zaken, heeft verleden week in de kamers verklaard .dat het Fransch beheer een mid del zal opzoeken om alle bedrog te vermijden en dan den maatregel te kunnen intrekken. Baasken. Pa, mag' ik nie mêe gaan naar de Processie gaan zien te Dendermonde Pa. Welke processie, mijn manneken Baasken. Och, pa, ge moet niet liegen als ge bij maken of bij nou kei zijt, spreekt gij altijd van de processen van Dendermonde. uitgesproken door M. Norberrr over de Pensioenkas. Mijnheeren, op onze dagen wordt er veol ge sproken over de pensioenkassen. Staatministers, senateurs en volksvertegenwoordigers hebben -die zaak willen oplossen, maarzij zijn er niet in. ge lukt. Ik, Mijnheeren, dank aan mijne dagelijksche proefnemingen, dank aan mijue geleerdheid en mijn verstand, ik heb de oplossing van dit moei lijk vraagstuk gevonden en ben uiterst tevreden de gelegenheid te vinden, u heden te kunnen spre ken over de pensioenkassen; Ziehier, Mijnheeren, in korte en klare woorden pakt alles mee, rijp en groen, ridder en meers- I hetgeen ik door mijn studeeren heb gevonden man. Kozijn Polydoor heeft nu hooren zeggen dat de vigileurs en de peerden geheel koleerig zijn op dat nieuw gespan dat alzoo voortschuift zonder taal of teeken. In 't Kelderken op de Koornmerkt, vertelde er ne vent, nen oun koetsier die den helft van zijn leven op nen bierwagen had gesleten, dat zijn peerden als ze den eletrik tegen kwamen, van refuus waren, en schenen te zeggen trekt 't dees dan ook zelf aan, Wij zullen 't afwachten, kozijns, gelijk de menschen die een plaaster leggen. Ge moet dat alles zelf komen zien, kozijn Polydoor zal een endeken meegaan, en wij riskeeren ons dan een oogsken in d'expositie met de zomer. Groote sinte Crispijn, patroon der schoenmakers 1 die ko terij en batimenten in 't park, die torens en rioo- len, en al dien potekarie dat daar nog holderde bolder overeen gesmeten wordt gelijk meertsche buiën, ge bewaart daarvoor ne keer ne zondag, ko zijns, met de zomer, en ge zult u daaraf beloven. Ze spreken al van tien muzieken die er ongenadig zullen spelen. Ik heb van deze dagen al eenen van de vrienden, een oü klarinet zien kuisschen die ook op theater moet, na lang buiten dienst ge weest te zijn, niet om redewille van heur gelijk De pensioenkassen, Mijnheeren, zijn kassen, of indien gij wilt, eene kas, want éene kas is genoeg om eene pensioenkas uit te maken. Het is dus eene kas dat die kas van ijzer of van hout is, dat is nu hetzelfde men mag 't zij eikenhout, 't zij kezze- leer,'t zij olmen gebruiken, dat doet ëigentlijk niets aan de pensioenkassen. De kas waarop ik thuis mijne proefnemingen ofte experentiën doe, is ook eene houten kas, wel wat versleten de molmen zitten er in 't slot is er af, doch weder om dat en doet niets aan de pensioenkas in haar eigen. Dus, om voort te gaan, Mijnheeren, de pensi oenkassen dat zijn volgens eenieders beliefte kas sen of eene kas. Hoe groot moet die kas zijn Ah, mijnheeren, dat hangt af van de goeste; som mige kassen zijn groot, andere klein. Ik zelf heb thuis lang geprobeerd in het eerste op eene arael- donkkas, daarna op eene kleerkas. Alle kassen zijn daarvoor goed. Sommige leggen er ijzers rond, andere niet. Men moet maar op een dingen letten, dat is dat er een goed slot op is, anders zou men uit de pensioenkas kuuneu stelen. De wet dus, Mijnheeren, voorziet niet'de grootte der kas. Wat legt men in die pensioenkassen? Ah, Mijnheeren, dat is eene vraag waarop ik ge makkelijk kan antwoorden. Men legt daarin het-

De Volksstem | 1899 | | pagina 1