mk8 a r 215, 5e ZATERDAG 18 FEBRUARI 1899 Bureel Kapellestraat13, Aalst AlioiiiiCEiiCHtspi'ijs perjaar3.50, SVasico limis. 5 Centiemen iact miinutcr. S>© Volksstem lieeftuvcrai vcrkoopcrs en wordl ganscii Vlaanderen d»»r $cic%cn. Kricj'n iMM'laai'H §m alie gemeenten. Held gij hulzen te veris uren Vraagt gij meiden ufkneehtcu zoekt gij eene he- trekking wilt gij uwen fsaiidcl aanhc- yeien B*laats daas uwe aaiekondigiiigcn in dit blad het wordt alom verkocht Onze M. WOESTE. Van alles wat. -* MELKE1UMN. Kronijk van Mibeiadoeken. Als u geen lastertong ontziet Behoeft ge naar geen reen te vragen De slechtste vruchten zijn het niet Waaraan de wespen knagen Die regelen van den dichter kwamen ons te binnen als wij met deze dagen van Carnaval, da gen van baldadigheden en slemperijen, die vuile en schandalige liedjes hoorden zingen als wij onzen achtbaren Staatsminister, den nooit vol prezen Woeste hoorden beschimpen en bespot ten. Een gedacht kwam ons in den geest. Waarom uitvallen, spotten, liederen zingen tegen onzen achtbaren volksvertegenwoordiger van Aalst Waarom, vroegen wij ons af, zingen zij Wij willen Woeste al uit ons land Waarom zingen zij nietWij willen Beernaert uit ons land Ah, beste Lezers, omdat (zonder te kort te doen aan de eer en reputatie van M. Beernaert, zonder zijne gewezen diensten te willen misken nen) omdat onze tegenstrevers, de liberalen, de socialisten en hunne bondgenooten de Daensis- ten, wel weten dat onze M. Woeste hun hevig- sten vijand is omdat zij van hem meêr te vree zen hebben dan van gelijk welk andere katholie ke volksvertegenwoordiger. Daarom zingen ze Wij vragen Woeste al uit ons land Indien M. Woeste een gewoon mensch ware, een gewoon volksvertegenwoordiger was, zij en zouden er voorzeker zooveel kas niet van maken. Maar omdat hij de plannen der vijanden van onzen Godsdienst verijdelt omdat hij op de hoogte is van alle wetten en van alle hervormin-, gen omdat hij overal klaar ia zietomdat hij hun de wreedste slagen toebrengt, daarom haten zij hem en willen zij hem, gelijk op wat manier, ten ondere te brengen. Ah, M. Woeste, gij moet toch ne felle vent zijn Getuige de aanvallen uwer vijanden, getuige de spot en de laster waarmeê zij u overladen En wij, katholieken, wat zijn we ondankbaar; niet genoeg kunnen wij en prijzen wij onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger te weinig, veel te weinig verdedigen wij hem wij zullen maar ondervinden wat we verloren hebben als hij het politiek leven zal verlaten hebben. Leve OIVZE Woeste Bevolking der tiardc. Onze aardbol telt ongeveer 1,500,000,000 inwoners, welke volgens hun geslacht in bijna gelijk getal verdeeld zijn. Het middencijfer van den menschelijken leeftijd is 33 jaar, doch het vierde deel der menschen ster ven alvorens zij hun 15 jaar bereikt hebben. Elk jaar sterven er 33,033,033 personen, dat is 92,374 per dag, 3,730 per uur, 60 per minuut en 1 per sekond. Voor 100 overlijdens, telt men 116 geboorten. Er is dus nog geen gevaar dat het menschelijk ge slacht spoedig zal uitsterven. Voorbarige leute. Over eenige dagen heeft een heer van Schaarbeek ons een levende vlinder getoond, dien hij in zijnen hof had gevangen. Daar die heer veel van insekten houdt, heeft hij dieü zomervogel zorgvuldig op een wit papier ge stoken. Die het niet gelooft mag gaan zien. Dit verschijnsel in het begin van Februari, mag waarlijk buitengewoon heeten. Ven apostaat. De fransche afgevallen pries ter Charbonnel, die in ons land voordrachten gaat geven bij liberalen en socialisten, is bij het be stuur der openbare veiligheid geroepen geweest en heeft bericht ontvangen, dat hij zich van revoluti onaire redevoeringen moet onthouden, zooniet zal J °ver de grens gezet wordou. Dc Vasten. -- Het is toegelaten boter en zui vel te gebruiken alle dagen van den vasten men mag ook eieren eten alle dagen, uitgenomen op Asch-Woensdag en Goeden Vrijdag. Het gebruik van vleesch wordt toegestaan op den Zondag, Maandag", Dijnsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Quatertemper (25 Februari; en den Zaterdag der Goede Week. Laudmctcrs. Het examen der personen die veriaogen het diploom van landmeter te verkrij gen, zal plaats hebbeu iu de maand April aan staande en in de tweede helft der maand Augustus daaropvolgende. De vragen van toelating tot het bedoeld examen zullen moeten gezonden worden aan het provinci aal bestuur, behoorlijk gefrankeerd, hetzij vóór den 15 Maart, hetzij vóór den 31 Juli van het loopend jaar. Wat onze incisies suocteu leca'cu. Leer haar lezen, schrijven en rekenen leer haar gezon de en voedzame spijzen bereiden, leer haar was- schen en strijken, kousen stoppen en kleederen vermaken. Leer haar, dat een gezond voedsel voor vele me- decijnen, pillen en andere apothekerszaken vrij waart. Leer haar, dat men om besparingen te doen, minder moet uitgeven dan men verdient en dat de tegenovergestelde wijze van doen rechtstreeks naar de armoede en den ondergang leidt. Leer haar, dat het eenvoudig kleedje, dat be taald is, veel schooner staat dan een prachtig zij den pak, waarvan leveraar en naaisters nog de be taling eischen. Leer haar dat een Hink en open gelaat meer waardis dan vijftig bleeke, kwijnende, teringach tige gezichtjes. Leer haar sterke schoenen dragen. Leer haar inkoopen doen en rekeningen nazien. Leer haar, dat de weelde, ijdelheid en overdre ven opschik enkel dienen om in haar het beeld van God te misvormen. Leer haar verstandig spreken, haar vertrouwen in God stellen leer haar zeiven helpen en met moed en ijver werken. Leer haar den ijdelen schijn verachten en ja en neen zeggen zonder huichelarij. Leer haar, dat deugd en godsdienst alléén den mensch gelukkig kunnen maken op deze aarde Het Evenredig Stelsel 't Is toch zoo schoon,in woorden. Elk 't zijne 't Is spijtig dat het enkel schoon is in woorden. Ons Stemmeken is te klein om hier een volle dig onderzoek te doen van de E. V. Daarom zul len wij ons bepalen bij eenige consideratiekens Wie vragen de E. V. Al de vijanden der Katholieke Partij, liberalen en socialisten, zoo groene als roode. De groene socialisten zelfs gaan zoo verre dat ze verklaren dat het voor hen eene kwestie is van leven of dood, 't is te zeggen dat ze zonder de E. V. doodziju. Paster Donche zelf heeft dat verklaard. Graaf Goblet d'Aviella, het kopstuk der Fra- massons en Vrijdenkers, schrijft aan zijne knech ten, dat hij niet kan verstaan hoe 't mogelijk is dat er hier en daar nog een liberaal gevonden wordt die tegen de E. V. is. De liberalen, zegt hij, moeten te niet zonder de E. V. Wij vragen het aan onze Lezers Kan een kiesstelsel voordeelig wezen, als al onze vijanden het zoo vurig begeeren Waar waarom, zult ge zeggen, vragen sommi ge katholieken het dan Hierom, zie ;Die sommige katholieken zijn de katholie ken uit de groote steden. (Zonder de E. V. zouden de groote arrondisse menten verdeeld worden. Een deel van den bui- teji zou ervan afgesneden worden. De katholie ken van de groote steden, dan, zouden alzoo min kans hebben van nog gekozen te worden. De grjoote steden dus zijn voor de E. V. Nu, 't is uit de groote steden dat onze dagbla den komen, en 't is volgens die dagbladen dat v( el katholieken hunne opinie maken. Maar hoe komt het dan, zult gij zeggen, dat zélfs M. Beernaert voor de E. V. is V Die, toch, isjgeen Vertegenwoordiger van eene groote stad. jWij zullen M. Beernaert laten 't geen hij is. |'t Is ne feilen vent, die goed kan klappen en die het het nogal goed meent met de katholieke zaak. Dit toch is zeker '.Met de E. V. zal de katholieke meerderheid veel verkleinen en zal het bijna balans zijn tus- sehen de catholieken en de oppositie. Het Minis terie zal moeten samengesteld zijn uit gematigde mannen. De kabinetsoverste zelf zal een zeer gematigd man moeten wezen, en zulk een ZEER gematigd man is M. Beernaert. Alles heeft zijn redens aan. Wat ons aangaat, wij zijn benauwd van een kiesstelsel dat noodzakelijk nog meer en meer verdeeldheid in de katholieke Partij zal brengen, daar het zoo goed geschikt is om de persoonlijke ambitie aan te hitsen. Met nieuwsgierigheid en met veel betrouwen wachten wij het wetsontwerp af dat het gouver nement eerlang zal nederleggen. JAq i»§ i I Chaleken. Het zaad van den Mysterie- m. tflilOil boom is misluktLippen had het sef fens in de gaten. Adolf, 't Is te veel werk op den winkel, alle oogenblikken zijn geteld wij zijn in d'hoop dat het zal beteren. Malbroeck. Het machien was van de week ka- 1 pothet zal maar te naaste week gemaakt zijn, en dan op ne nieuwe kerf. Ja. Uw artikel was reeds gezet. Overal heerscht er eene groote beweging ten voor- j deele der samenwerkende melkerijeu. Nergens neemt het zeker wel zoo veel toe j als te Santbergen. Men telt er niet min dan drie melkerijen en dezer dagen is er eene vierde in voe ge gekomen op den wijk Keeringen, die reeds 45 koeien telt. Men spreekt van eene vijfde die er tot stand zou komen op den wijk Boskant Zou men daaruit niet moeten besluiten dat er toch in die "samenwerken veel profijt gelegen is, want onze boeren zijn in zaken van eigenbelang nog al mis trouwig en als zij zich aansluiten aan samenwer- kinging het is dat zij vooreersteens willen zien heb ben tot waar die brengen. Iiunne aansluiting be wijst dus meer dan menige voordrachteu en mee tingen daarover gegeven. Overigens is Santbergen in samenwerkingen nog in andere opzichten op de hoogte van onzen levenstijd. Daar bestaat eene veeverzekering die ruim 200 leden telteen vee- kweeksyndikaat waarin een 90tal leden. Onlangs is daar eene zaterdagmarkt opgekomen, die wel voorzien is van eieren, boter, kiekens, enz. M. Van Heek heeft er nauwelijks eenige maan den een cigarenfabriek ingericht en alhoewel hij wekelijks meer werkvolk aanneemt, kan hij moei lijk aan de talrijke commandes voldoen. Appelter- sche tabak aan 1,80 den kilo en de lekkere kwale- tijd van cigaren zijn eene beste aanbeveling. Sant bergen mag onder de meest vooruitgaande nijver heidsplaatsen gerekend worden. Eene zeldzaam heid dier gemeente is dat met den nieuwjaar eene optelling geschiedde die het j uiste getal van dui zend jaren leveustijd gaf, verdeeld onder de 13 vol wassene overledene personen, waarvan de jongste 65 en de oudste 86 jaren telde. Daar moet onver mijdelijk welstellende vooruitgang komen. Moge het zoo wezen. Aan al mijne talrijke le- zeressen en lezers den her- tclijken Gueden Dag.... Gepasseerde maandag te Cï6E»iuch zijnde, och, met welke genegenheid dat Kibeladoeken aldaar ont vangen werd. 't Stemme - ken heeft zooveel onge kende Vrienden. Contich, wij zullen dien avond, in uw midden doorgebracht, heel ons leven in blijde herinnering houden Die leest, leert. De goede lezing versiert j hert en geest, zij ontwikkelt het verstand en wekt den mensch op tot het goede. De slechte lc- zing verstompt den geest en bederft het hert. Keizer Willem van tDisilachliiBid staat niet al- leen bekend voor een goed muziekant, ingenieur teekenaar, schrijver, redenaar, beeldhouwer, enz., hij komt nu de bewondering op te wekken als dansmeester en quadrile-maker.Als hij zoo flink te poot is, zal hij nog kunnen koordendan ser worden,-heel gemakkelijk. De koningin van Italië bezit den fijnsten en kostelijksten neusdoek van gansch de wereld, want hij wordt geschat op i5o duizend frank. Leg ze me daar! De inschrijving voor den Paus beloopt reeds tot 130 duizend franks, in Belgie alleen. —De rijkste sterveling der wereld is zekere John Ro- ckefieler, de koning der Olie, in Aasaei*ik;i. Zijn jaarlijksch inkomen zou 100 miljoen frank be dragen, dus 8,333,330 frank per maand, 227,775 frank per dag en 11 duizend 580 frank per uur 11 Men beweert dat die vent zeer afgezonderd leeft en bijna ongenaakbaar is uit vrees van vermoord te worden. Groote feesten worden te iflallc voorbereid om den vijf en twintigsten verjaardag te vieren der kroning van het mirakuleus Beeld van O. L. Vrouw, aldaar. Men mag zich aan eene aanstaande Zaligverklaring van Pater Da- miaan, de Apostel der Melaatschen, verwachten. Op de Stierenplaats, te ftladrid, heeft een gevecht plaats gehad tusschen een stier en twee leeuwinnen. De stier behield de overwinning. Een nuttig beestje, dat is de zwaluw in hare maag vindt men soms tot over de 500 insecten. Te Vlodrop, in komt nu nen bede laar^' velo zijne aalmoes vragen. De man zegt voor zijn reden, tegenwoordig meer op eenen dag j te kunnen verdienen dan vroeger in eene ge- heele week, toen hij alles te voet moest doen. j Tijd verloren is veel verloren. Men kan op drie verschillende manieren tijd verliezen T door niets te doen 2® door niet te doen wat men moet doen 3e door slecht te doen, hetgeen men te verrichten heeft. De tijd is een kostelijk ding; als men niet weet hoe hem te besteden, men le ze Kibeladoeken en 't zal u altijd iets nuttigs leeren. Men schrijft van Antwerpen aan een Brusselsch blad. Prins Albert heeft verleden maandag het liefdadigheidsbal der Harmonie bij gewoond Gedurende het bal, naderde hij een assistent en zegde hem Uw bal is niet geani meerd, het schijnt mij dat men zich niet wel amuseert. De aangesprokene boog zich diep en zegde Monseigneur, dat is ter oorzake uwer aanwezigheid. Dat is mijns dunkens een aardig compliment. Vrijdag, met de zitting van het Hof van Assisen van Autwea'pcsi.... De voor zitter, met heel het persooneel van het Gerechts hof, waren vergaderd buiten hen was er geen levende ziel in de zaal. Op eenmaal .verheft de voorzitter de stem, en roept plechtig uitIk verklaar de zitting der Assisen voor den eersten trimester geopend en nauwelijks hadden de echos dien plechtigen oproep herhaald, of hij voegde er op denzeltden toon bij Daar er geene enkele zaak op den rol staat, verklaar ik de zit ting gesloten. En daarmee was 't uit. Daar zal nu niemand geen traan voorlaten, zelfs de jurés niet. Als we 't zoo een jaar lang konden vol hou den, zou men gaan gelooven, dat de belgen bra ve jongens beginnen te worden. Tot Zele en Ovcrineia'e is de Vastenavond afgeschaft en moeten alle drankhuizen op Lotersdag en de twee daaropvolgende dagen om 8 uren van den avond gesloten zijn. I11 Pruiscfli is er een eigenaar die zijne uitgestrekte landerijen doet beploegen bij middel van Kemels.... Een kemel doet het werk van 3 peerden en eet zooveel niet als een van die beesten is 't niet waar, dat. Te YeiwSes'Si en is het thans niet pluis, om re- dewille dat de typhuskoorts er in den hoogsten graad heerscht. -- Allo, beste Vrienden, daar- meê weer al 11e keer salu tot in den pruimentijd. Aan allen een poeisje Stoverij Kibeladoeken,

De Volksstem | 1899 | | pagina 1