Jihïnhwiïiï Door de eeuwen heen. Bureel: Kapellestraat, 15, Aalst. BERICHT Kazakkeerder DAENS. Van alles wat. Voor den zak. Sint Antonius, K#l#ntl Volksparlement. VERSCHIJNT ELKEN Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieijes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. De Daensistengazetten schrijven met den grootsten lof over hunne meeting tot Kortrijk. Volk, zooveel volk, bijna zooveel als in 't laatst oordeel Dat er daar wat volk was, daar twijfelen wij hoegenaamd niet aan maar dat er daar zooveel was, (volgens eenige 2000 mannen, andere schat ten het op 4000, er zijn er zelf bij, die zóó lie gen en houden staan, dat er 12000 man was) dat is wat overdreven. De eene gazet zegt 5000 en andere van 10 tot 15000. Ehwel, als ze van goeden wil zijn, zullen wij MOg t'akkoord komen 't verschil tusschen 2000 en 12000 en is toch nog zoo groot nietnemen wij dat er eene O te veel staat of misschien was die stoeffer of boffer ne scheelen, die er 5 zag voor éénen. Dat er daar menschen waren, hoe kan het an ders Als iemand eene nieuwigheid komt vertellen is iedereen gretig om daar komen naar te luiste ren bijzonderlijk van die nieuwigheden die het volk aanstaan, omdat het in hun kaarten spelen is. Overal zijn er kijkers, leegloopers, bodauds genoeg Overal vind men aardig ras van volk, dat ver lekkerd is op nieuwigheden. En als er bij de mannen, die komen historie- kens vertellen, nen priester bij is, gestraft door zijne geestelijke overheid ne priester die van hem op alle aardige manieren doet spreken, dat en moet ons zoo nijg nog niet verwonderen, dat er wat volk was toegeloopen, bijzonderlijk men schen die hem nog niet gezien hadden. En dat zulks op onze dagen voorvalt, dat is niets buitengewoons, 't heeft altijd zoo geweest. Slaan wij de geschiedenis open, en wat lezen wij V Hoeveel van die voorbeelden treffen wij daar niet aan Ziet eens, als Simon de Tooveraar zijn eerste meeting gaf te Rome, en als hij zijn been brak Sinte Pieter kon moeilijk eene plaats vinden op de groote markt. Als Arius zijn nieuw geloof begon te prediken, duizenden en duizenden menschen liepen er naar toe, ze lieten met geheele dagen hun werk staan en lieten de vrouwen met den last van het huis houden. En als Mahomet begon En de slimme Balvinus En Jan Hus En Zwingel En wat gezegd van Luther, de afgevallen pater 't Was genoeg dat de menschen wisten dat hij ging toekomen in eene stad of in een dorp, opdat iedereen op de been zou geweest zijn. Iedereen wilde hem eens zien, iedereen wilde hem eens hooren spreken. Vele, zeer vele uit nieuwsgie righeid, andere, meestal gemeene en slechte sooi t, met t gedacht dat ze daar iets goeds zou den gevonden hebben. En als, op onze dagen, de uitgespeelde fran- sche priester Charbonnel ergens gaat eene mee ting geven, wat volk Al dat niet en deugtlibe raal, socialist, anarchist, en al die aardige tisten, zijn daar meê honderden, om dien vent toe te juichen en te bewierooken. Het en moet ons dan niet verwonderen, dat er te Kortrijk eenige honderden menschen waren, bijzonderlijk om zulke rare vogels te zien. Maar, wat wij niet verstaan, dat is het volgen de Dat één priester gaat het volk opmaken en dan nog op eenen zondag van den Vasten, op de uur dat d'heilige kerk al hare kinderen in de kerk roept om het bitter lijden van den God- mensch te overwegen om hen te vermanen met de woorden van onzen Goddelijken Zaligmaker, dat iedereen moet tevreden zijn met zijn lot datf er onder ons altijd zullen arme menschen zijn dat wij ons geluk niet moeten zoeken hier op aarde, maar dat wij moeten lijden en strijden voor den Hemel. Dat verwondert ons meer dan al het overige, Maar alla, wat zullen wij zeggen, Judas was ook een der twaalf Apostelen, en terwijl zijn Goddelijke Meester bezig was met het grootste werk van liefde te plegen, verliet hij ook dit hen lig gezelschap, en trok bij de phanseërs akkoord maken 0111 zijn meester te verkoopen. Judas is dood, ja, maar altijd zal hij navolgers hebben. ZATERDAG. 5e JAARGANG,] NUMMER 217. Aalst, den 4 Maart van het jaar O. H. 1899. Vonnissen 1 trank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4° bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentien buiten do provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Puöl/cM, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het reent een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Op het uur dat 't Bitter Lijden ge preekt werd iu d kerken van Kor trijk, gaf Priestei Daens meetin eene herberg ÜC Koningin van Engeland gaat naar Frankrijk men vreest malheuren. Sedert 1815 heeft het nog nooit sche ver gezeten tusschen Frankrijk en Engeland dan tegenwoordig. Menschen, leest en oordeeltIn zijnen almanak van het jaar 1890 schreef Daens, die toen nog ka tholiek was, het volgende In het bitter verdriet der Vlamingen na de dood van bisschop Lambrecht, hebben wij met troost en opbeuring als zijnen opvolger zien benoe- u men kanunnik Stillemansde man van geleerd- held en van ondervinding, 57 jaren oud, uit eene achtbare burgersfamilie van St Nikolaas, die be- ter dan iemand de werkingen en de plannen van bisschop Lambrecht had begrepen, en die op zijn lijkdienst te Gent uitriep, voQr al de geestelij- ken en voor al 't volk, die er uitriep De zelfsop- offering van den overleden bisschop, zijne groo- te en nuttige ondernemingen, zijne liefde voor't werkvolk en die er ook een hertroerend gebed deed, opdat dezelfde baau zou gevolgd worden, voor de welvaart en 't Volksgeluk van Vlaande- renDe man die in dit plechtig oogenblik de- ze gewichtige verklaringen deed, is thans bis- schop.... Mocht hij lange jaren leven, om het werk te voltrekken door bisschop Lambrecht zoo zegerijk begonnen! En dat alle christene men- schen uit Oost- Vlaanderen hem met eerbied, gene- genheid en behulpzaamheid omringen 1 n Ziedaar wat de kazakkeerder van Aalst in 1890 schreef van onzen tegenwoordigen bisschop. Nu, sedert vijf jaren, schrijft hij geen gazet of er staan verwijtingen iu tegen Z. H. en geheel zij ne geestelijkheid de bisschop wordt afgeschilderd als vijand van 'tvolk, gelijk Judas uitgekocht met het geld van de rijken En waarom zegt hij dat nu van den bisschop Alleenlijk omdat hij tegen het Daensistendom is, dat verbond sluit met liberalen en socialisten, dat liberale gazetten aanprijst, dat zeden en geloof schendt en uitroeit, dat zijne par- tijgenooten aanzet om in de kerken de sermoenen te onderbreken, dat den spot drijft met den- bis schop en metal de bevelen die uit t' bisdom komen. Eh, Daens, waar is na uwen eerbied, uwe gene genheid, uwe behulpzaamheid Eu wij vragen aan alle eerlijke menschen Wie is er sedert het jaar 1890 veranderd in zijn geloof Pie Daens of bisschop Stillemans Paus Leo XIH. Heden donderdag 2 Meert, is Zijne Heiligheid zijn 90" jaar ingetreden. Hij was 68 jaar toen hij als opvolger van Pius IX op den pauselijken troon verheven werd. Dan reeds (1878) werd er gezegd, dat ongelukkiglijk, gezien ziju hoogen ouderdom, zijne regeering maar van korten duur zou zijn doch 21 jaren zijn heenge- vlogen en de groote Paus Leo XIII bestiert nog al tijd de H. Kerk met denzelfden moed en standvas tigheid als bij zijne verheffing, ondanks de gewel dige vervolgingen der vijanden van Kerk en Gods dienst. Moge God hem nog lang bewaren I Op de 260 pauzen zijn er maar 11, die meer dan 17 jaar geregeerd hebbenen 16 die den ouderdom van 80 jaren hebben bereikt. VIschvangst. Het wetsontwerp op de vischvangst bevat het volgende Het recht zal zijn van i fr. per jaar, voor op zon- en feestda gen en van 2 fr. voor alle dagen te mogen vis- schen. De opbrengst van die belasting zal die nen voor de bescherming en bewaking der visch vangst. Er is verbod van visch te vervoeren of te verkoopen, die niet de door het reglement be paalde grootte heeftverbod te visschen gedu rende den paartijd. De taks is io fr. voor het recht van te visschen in een boot gezeten te mid den van 't water. Des zondags is de vangst met de lijn alleen toegelaten. Zachte winter. Het is waarlijk lang gele den dat wij eenen zoo zachten winter gehad heb ben als dit jaar. Om eene maand te vinden zooals die van Januari moet men 22 jaren achteruit gaan tot in 1877. Hare middelmatige temperatuur be droeg een weinig meer dan 6 graden. Zelden heeft in de maand Februari de thermometer 18 graden geteekend, hetgeen het geval was over eenige da gen. Nu nochtans vriest het nijg 's nachts, 't Is be- plan den man niet meegevallen. Nu acht hij zeker het oogenblik gunstiger. De groene demokraten zijn bereid de band te leenen aan het stichten dier partij. Alzoo heeft men kunnen zien dat hunne gazetten van Aalst se dert eenigen tijd houden staan dat Niuove gelukki ger is met de socialisten dan met de katholieken. Het besluit is dat de katholieken overal moeten buiten gezet worden. Als Savonarola hierboven eene ster uit den hemel trekt om zijne opvolgers te bekijken, moet de vont aardig staan zien. Do joden zegden het ook reeds: Barabbas do moordenaar boven Christus (Het Nieuws van den Dag.) Daens-Mayart hoeft bij zijne boek drukkerij eenen winkel van ellcgoede- ren gevoegd, natuurlijk uit liefde voor den werkmanmaar in wieu» zak val len de profijten 7 van 't voetvolk. Sedert bijna twee eeuwen is St Antonius tot dien militairen graad verheven in Portugaal. 'tls ko ning Jan V, die daarmeê begonnen is. In 1706, op het punt van eenen veldslag te leveren, schreef hij St Antonius op als soldaat in zijn regiment en deed hem de mititaire eer bewijzen. De soldaten, daar door aangemoedigd, wonnen den veldslag. Het standbeeld van St Antonius is meer dan eens op het slagveld verschenen. Zelfs heeft het eene won de ontvangen, die met eene decoratie is bedekt go- worden. 't Is in 1814 dat Sint Antonius Luitenant- Kolonel benoemd is. Jan VI, heeft hem, op aan vraag der officieren, tot dien graad verheven, en ziehier den officieelen tekst van den benoemings brief - De roemvolle Sint Antonius, wij zijn er van overtuigd, heeft dikwijls door zijne machtige voor spraak medegeholpen tot het behouden en herstel ter nu, zeggen hoveniers en landbouwers, dan lenvan to vrede in het Portiigocsche rijk. Dien- j volgens hebben wij besloten hem tot den graad van Luitenant-Kolonel van 't 'voetvolk te benoemen. Hij zal de gewone solde ontvangen uit de handen j van onzen maarschalk Rijkaard Xavetius van Cru- i bal van Cunha. Dat onze wil uitgevoerd worde. Met j eigen hand hebben wij dit decreet onderteekend en met den stempel van het Koninkrijk peld. Gegeven in onze hoofdstad, den 31 Augusti. eene maand later. Maar in Amerika, daar gaat het er dit jaar an ders naartoe ze doen er ginder brokskens op, zoo t schijnt. Men heeft er nooit nen winter beleefd lijk dezen zij hadden er dagen van 38 en zelfs van 40 graden onder zero. America for ever Een engelsch blad deelt mede dat er over ee- iiigen tijd, een hovenier die in het donker eene vrucht afplukte, waarin eene wesp verscholen was, en die in die vrucht beet, door het insect aan den tongwortel werd gestoken en binnen weinige minuten over leed. Hoogst waarschijnlijk was hier de dood het gevolg van verstikking, veroorzaakt door het opzwellen van de weefsels der keelholte. Het blad beveelt in gevallen, waarin men door wes pen of andere insekten wordt gestoken, de ge kwetste plek met gewoon keukenzout in te wrij ven, of den mond te spoelen met eene oplossing van keukenzout in water.en azijn. Het middel is eenvoudig en in elk geval onschadelijk. Het Center. Men heeft gezegd, dat M. Nys- sens een groep volksvertegenwoordigers tot eene partij zoekt te versmelten, die, onder den naam van Center, buiten de katholieke partij bandelen zou. Volgens inlichtingen, welke wij meenen juist te zijn, zou de nieuwe groep eerder M. Beernaert voor hoofdman hebben. Het is reeds sedert lang dat M. Beernaert zoekt eene partij te stichten tus schen de katholieken en de anti-katholieken, eene soort van partij zonder kleutTot hiertoe was dat Goede re medie voor hoveniers. f jaar 1814 na de geboorte Christi. 't JAN, Koning van Portugaal. Ai 'moe, broodroof, ellende. Het Land van Aelst zegt dat de Priester Daens'- penning verleden week 177 fr. heeft opgebracht. 177 fr. per week, dat maakt 52 maal 177 fr. of 9204 fr. inkomste per jaar. Zulke inkomst is de opbrengst van een kapitaal van ruim 300,000 fr, aan 3 geplaatst. Hoeveel zal de groote volksvriend daarvan aan den arme geven Stien. Just, kozijn, gelijk dagget zegt, ge spreekt parabels en parabollen. Vien. Zeker, Pitjen de dood, dat is 't petjen van iedereen, 'k zeg da zoo dikwijls, ge zieget weer al in Frankrijk. Stien. 't Is waar, die president van 't Reper- bliek daar azoo ook cito seffens 1 't is erger alsof z'u kwamen zeggen kleedt u en ga mee naar de eeuwigheid. Vien. Op eenige uren, kozijn, gezond en dood, mortis, stond er 's anderdaags in al de ga zetten. Stien. Sinte Barbara, wil ons toch bermher-

De Volksstem | 1899 | | pagina 1