VOLKSPARLEMENT. BureelKapellestraat, 13, Aalst Een kaartje Retour. Vooruit- Chipka Van alles wat. ZD^-ZEZLnTS I Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen. 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- i stemmeiing. Mengeüeve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5° JAARGANG. ^NUMMER 218. Aalst, den 11 Maart van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstii- dingen 20 centiemen per rejrel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den j regel. Annoncen op de 4° bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentien buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot j het Office ae Pubhcité, Itue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- j volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaa<rs. 't Was te voorzien. Wij hebben het zoo dikwijls gezegd onder el kander Wanneer zullen de oogen open gaan En de oogen gaan open. Geen onweder dat blijft duren. Na regen zonneschijn. De winter mag nog zoo hard zijn laat hem maar koud zijn, vriezen en sneeuwen, toch zal de lieve lente hem verdriDgen en bloemen zaaien opzijn versleten sneeuwtapijt. Zoolang gaat de kruik te water tot dat ze breekt. En de kruik is gebroken. En de brave menschen keeren weder. Eén voor één, stillekens aan maar toch ko men ze, allen. En de Daensen worden het gewaar. Ze klippen alarm in hunne ga_etten Wij verliezen volk, schrijven ze, veel volk. Onze mannen keeren terug naar de oude partij. En ze trachten hun eigen zeiven te troosten en ze schrijven er bij Het zijn afvallige broe ders, die ons verlaten. Met zulke mannen doen wij niets ze mogen heen gaan. En wij, Daens, wij zeggen 't Zijn wijze men schen, die weerkeeren. Wijze menschen, aange zien zij de valschheid van de waarheid hebben weten te onderscheiden. Wijze menschen, aan gezien zij verstaan, dat een Priester, die in open lijken strijd leeft met zijne Kerkelijke Overheid, klaarblijkelijk van het rechte spoor is afge dwaald en verloren loopt. c Zoudt ge gelooven, zegde mij onlangs een rechtschapen werkman, dat ik er ook eene speld ga aansteken. Dat gaat waarlijk te verre. Ik heb ook Daensist geweest maar als ge ziet waar heel dat boeltje naartoe leidt, dan krijgt gij er genoeg van. De brave man had gelijk. Waar leidt dat boeltje naartoe Van den eenen kant hebt ge eenen Priester in opstand tegen zijn Bisschop, eenen Priester die verbod heeft van meetingen te geven, en die meetingen geeft in de herbergen, terwijl zijne medepriesters in de kerken, samen met de 'ge- loovigen, het H. Lijden van den gekruisten God- Mensch overwegen eenen Priester die verbod heeft van in dagbladen te schrijven, en die, niet tegenstaande dat verbod, wekelijks in afgekeur de gazetten de katholieke partij aanrandt. Van den anderen kant hebt ge eenen wereld lijke, die al zijne talenten te pande stelt om de liberalen te verheffen en op te hemelen, de libe ralen, die hij vroeger, eer hij gevallen was, zoo diep verachtte en zoo fel bekampte eenen we reldlijke, die eedverbonden aangaat met libera len en socialisten, de gezworen vijanden van den Katholieken Godsdienst. Dat zijn de twee kopstukken van die partij. Wij zeggen Wijze menschen, die dat einde lijk verstaan hebben. ^En wij zeggen ook, Daens Brave menschen, zijn het die tot ons terug komen. Smijt ze maar over boord 1 Verloochen ze, misken ze maar: bij ons zijn ze allerbest gekomen 't zijn juist diegene uit uwe partij, welke wij begeeren de andere moogt gij houden. En allicht dat er nog eenige oogen opengaan, dan is uw judaswerk hersteld en staan de zaken hier in Aalst gelijk over tien jaren twee partij en, éene tegen en éene vóór den Godsdienst 't Is op dat veld, op 't veld van den Godsdienst dat wij den strijd zullen leveren. Wij verwachten u. U, Daensisten, liberalen en socialisten, U, helsche, gemaskerde huichelaars, U, verouderde, verstokte Godsdiensthaters, U,revolutionnaire, baatzuchtige bloedhonden. Van nu af wordt ons leger, dat van dag tot dag aangroeit, in slagorde geschaard. Onze standaard is het Kruis, en aan dat Kruis hangt de oude wimpel van Constantijn IN HOC SIGNO VINCES DOOR DIT TEE KEN ZULT GIJ OVER WINNEN 1 Sedert dat Vooruit van Gent zelf verantwoorde lijk is voor zijne lasteringen en eerroof, doet hij nu zijne boeten en schadevergoedingen betalen door zijne leden en zoo gaat hij voort met meer en meer te lasteren. Op Chipka gebeurt juist hetzelfde. Om hun ver raderlijk werk voort te zetten en wekelijks in hun ne gazetten en schriften meer en meer te kunnen liegen en lasteren, en het volk tegen de katholie ken en hunne priesters op te maken, hebben zij den Daens-penniug ingericht, waardoor zij den werkenden man dwingen iets van zijn zuurgewon nen loon in de kas te storten. Wat onbeschaamd heid 1 Maar 't spel pakt niet. Op Chipka klaagt men putten in d'aarde, dat er geen zaad in 't buks ken komt. Of 't werkvolk gelijk heeft! 'tZou wraak roepen van eenen penning te jonnen aan mannen die uit stijfhoofdigheid gezworen hebben de katholieke partij in den grond te booren en die, om tot dat einde te geraken, aanhangers ge worden zijn van liberalen en socialisten, vijanden van Kerk en Godsdienst. Neen 1 Ons volk wil daar niet van. Het is daarom te godsdienstig en te ka tholiek. Ook hooren wij wekelijks dat er mannen Je groene kliek verlaten en hoegenaamd geen ge meens meer willen met al wat rood, blauw of groen ziet. Dat was te verwachten. Onze achtbare volksvertegenwoordiger de heer Baron Leo Bethune heeft in de Kamers eene tref fende redevoering uitgesproken ten voordeele der Belgische werklieden die jaarlijks naar 't Fransche gaan werken. Hij sprak over het gering getal Bel gische consuls in Frankrijk en drong er op aan dat de te benoemen consuls de beide talen zouden moeten machtig zijn. Het gebeurt maar al te dik wijls dat belgische arbeiders die 20 mijlen boven Parijs werken, verplicht zijn zich tot de Belgische volksvertegenwoordigers te wenden ofwel omdat daar geene belgische consuls zijn ofwel, als er zijn, omdat zij geen vlaamsch kennen en zoo hun recht niet kunnen doen gelden. Hij vroeg ook dat de regeering zou willen onderzoeken of er geene confereucie kan tot stand komen, waarop de vraag stukken van internationaal recht zouden geregeld worden in 't belang der bescherming van de uitwij kelingen. De heer De Sadeleer sprak in denzelfden zin en heeft ook gevraagd dat de lijst der belgische con suls in den vreemde aan de Gemeentebesturen zou worden gezonden. Om brandenden petrol uit te dooren. Als men eene petrollamp heeft omgeworpen en dat het yunr zich aan de olie mededeelt is het vol strekt onmogelijk het vuur met water te blus- schen. Om het vuur uit te dooveu is zand of asch een onfeilbaar middel, maar men heelt dat al tij a bij de hand niet. Hetgeen men in 't huishouden meest altijd heeft dat is melk, die bijzonder goed is om brandenden petrol te blusschen. Van zoodra men ze op de vlammen giet, zijn deze uitgedoofd. Schipperij. Aangaande de nieuwe regle menten, die in Frankrijk op de belgische schip pers zullen toegepast worden heeft de minister van buitenlandsche zaken verklaard dat zij in voe ge gekomen zijn op 1 Meert en dat hij erin gelukt is ze merkelijk te doen verzachten. De belgische schippers zullen geen borgtocht moeten storten, wanneer zij verklaren dat de vaartuigen, waarme de zij in Frankrijk komen, binnen het jaar het land terug zullen verlaten. Foafoorstckskens. Zooals men weet heeft het Belgisch gouvernement 50 duizend franken uit geloofd voor degenen die kan uitvinden om steks- kens te vervaardigen zonder witten phosfoor. Voor dat sommeken kan men nog al eens zoe ken, en toch heeft men het nog niet gevonden, want men heeft den termijn nog verlengd tot 1 Mei 1899. Op dit oogenblik hooren wij, dat nijveraars van (jeeraardsbergen eene heele nieuwe pap gevonden hebben, die volkomen hinderloos is bij de fabrika- tie van stekskens en waar hoegenaamd geen witte phosfoor aanwezig is. Deze pap eou de stekskens doen branden op alle voorwerpen, zelfs op natte. Als 't waar is zullen de uitvinders de 50 duizend ballekens van het gouvernement kunnen opstrij ken, en voor de andere zoekers is de kans weeral verkeken. Er kan toch maar éenen wel meê zijn. Borgciucestcrs van gewicht. In eene kleine gemeente van Noord-Braband werd er sterk gedongen tusschen 3 vrienden, naar het ambt van burgemeester. Geen der vrienden wou hebben dat er door mededinging tusschen de vrienden ongunst en jalousie zou ontstaan eu na een vijfde beraad slaging, die weerzonder besluit afliep, kwam meu 't akkoord dat degene die het zwaarste woog alleen zijne recht m zou mogen doen gelden en den post aannemen. Top. Elk ontdeed zich van zijnen overjas, en een voor een in de gemeenteschaal, zoo was het pleit opgelost, A. woog 198 pond, B. be haalde 206 en voor de 3dö, voor C. moest men nog 4 pond bijzetten. Deze bereikte 210 pond. De twee vrienden wenschten den gewichtigsteu geluk, die dan ook weldra de gewichtigste betrekking in de gemeente kreeg. (Historiek). gij schrijft altijd dat dc werkman te weinig wint. Waarom vraagt gij hem dan die zuurge wonnen censken§ af door uwen Daens-Penuing, door uwen strijdpenning, door uwen Turn-Cluh-Penning 't Is al van penning dat ge leest in uwe gazet. Als ge dat leest, ge zoudt soms meenen op beê- vaarttezijn naar O. L. V. van Lourdes, waar de bedelaars met gretig opengespveide handen van weerskanten van de baan om eene almoes kermen. Turlut. Dag, Toerloet, wa kapabel weerSjerniblé Toeeloet. Och, Turlut, waar dagge uw hoofd wilt mee breken I Turltjt. Daar zie, wa vieze goeste is dadde Toerloet. Kundet gij verbeteren of veranderen met de lucht in te sjoe- ren Turlut. Heddet gij nie ook liever schoon als slecht Toerloet. Awel, 'k en zegt niet, maar hed- de gij kapobeleteit over 't weer Turlut. Och Heere, neen ik, ik pakt ekkik gelijk dat 't komt Toerloet. Awel, gelijk ik ben Och, da be moeien altijd met 't weer Turlut. 't Dunkt mij dagge een betjen krie belachtig zijt vandaag. Toerloet. Ne mensch en is alle dagen den zelfden nietkom wij gaan hier rechtover om een pintjen 't zal er mee overgaan. Baas, geef ons elk een pintjen bier. Baas. Ast aier zal believen. Wa schoon weer vandaag, eh Toerloet. Och jongen, wa zou me wij ons met 't weer bemoeien Baas. 't Is waar, maar de menschen willen daar toch ook hun rede over zeggen: wa wilde daar aandoen Turlut. Baas, Toerloet is in zijnen viezen andaag. Toerloet. Maar 'k en doe, maar da weer al tijd En da bier pleeg hier ook beter te zijn Baas. Eh! 'k zal toch gaan gelooven da Toer loet in zijnen viezen is. Turlut. Hij moet oppassen, want 't isjazoo van alles te krltikeeren en te willen changeeren dagge donchist wordt. Baas. 't Is zeker azoo dat komt. Pie Donch vindt nawel dat de liberalen die naar de kerk nie en gaan en hunnen paschen sedert lang niemeer eu houden, dat da nu de beste christenen zijn hij schrijft het. Turlut. Zie, nu zit Toerloet daar te kijken gelijk nen uil door een aukergatToerloet,... donchist worden Toerloet. Och, en spreekt mij toch van geen donchisten, ik heb daar over een uur of twee nog eenen een pak zottigheid meegegeven 't is misschien daaraf da 'k nog een betjen vies ben baas, haal ne keer ne spiegel, da'k zie... Turlut. Ah, g'hebt azoo al in 't raison gele gen vandaag. Baas. Daar zie, spiegelt u ne keer goed. Toerloet. Jo, jo, 'k heb 't al gezien 't is daarafO dat schandevel I Iurlut. Zoo, Toerloet, een rankouter ge daan Ioerloet. Ehja, een kladde van ne vent, vloeken en zweren, en fie vau Paster Donch roe pen. Iurlut. Toetoe, en laat ons daar nie van beginnen, is er geen ander nieuws in de wereld, baas? Baas. De gazetten, zie zo ligt hier, schrijven dat onze Paus een betjen ziekelijk zou geweest hebben nen dag ol twee. Toerloet. Hebbe kik nie gehoord dat de Paus nu op zijn 't negentig is Turlut. Zeker 't negentig geworden van dees maand, 't is pertekelier. Ioerloet. Hij moest er honderd worden, moest hij er wel honderd worden. Turlut. Dat da God wilde believen, azoo ne wijzen en heiligen man dat onze paus is. Toerloet. 't En is maar Pie Donch die ook ai vindt dat de paus t'oud wordt. Turlut. Jommer, laat ons daarvan zwijgenl Maar Toerloet, ik en hob u op 't concert van de patronage van sint Joseph nie gezien Toerloet. Nee, nie geweest, nie altijd kun nen en nie altijd weten, ewoor Turlut. Alia, alia, ten naaste keer moeje daar ook zitten, zelle. Baas. Eh, dat nie en ware da ne mensch, 's zondaags 's avonds pertekelier, zijn herberg nie'en kan laten staan, 'k was er naartoe, en 'k heb er hier veel hooren van klappen dat zoo wel was, alia ze doen devooiren op Schaarbeek. Toerloet. Mijn moeder was ook van Schaar beek, maar mijn vader was van sinte Merten. Turlut. d'Er zitten daar veel scha jongens op Schaarbeek, langs den dérremondschen steen weg, dagger moet mee lachen willen of niet, als ze spelen. Baas. En da kiein goed doet daar gimmenas, mensch, g'hebt van uw leven nog hooren klappen van die koorendansers van Sinte Lievens-Esschen ewoor, maar z'en hebben d'er geen kopi bij, da marcheeren, die gimmenas en da scherremen. Toerloet. Ze moesten hun Pie Donch zijn broek van zijn gat leeren scherremen I Turlut. Jommer, ge zijt daar werom al. Baas. Alia, 't is pertekelier gelijk dat daar herdie mennekes bij zijn. Toerloet. Als 't azoo warm weer blijft, zijn de zivollomen hier ileus, let er op. Turlut. Zie na begint ge zelf van 't weer te klappen en daar fleus en mochten wij niet. Baas. Toerloet g'en kunt vandaag voor uwen kameraad geen woord van pas zeggen. Toerloet.'tis ongelukkig voor ne mensch van mijn jaren alia drinkt uw glas uit en kom mee. Turlut. Alia, Baas, tot later, salu en avant, Toerloet. Toerloet. Zie ne keer goed rond of dagge Pie Donch nieverst nie en ziet, ik zou hem ne keer moeten iet zeggen.

De Volksstem | 1899 | | pagina 1