BureelKapellestraat, 1 5, Aalst DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Voor den Armen Priesterlijke benoemingen. Mijnheer Daens-Mayart. Voor Taal en Vrijheid. Godslastering gestraft. Van alles wat. Eerlijkheid en Deftigheid. UIT T VOLK. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 5' JAARGANG. NUMMER 220. Aalst, den 25 Maart van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. -— Aankondigingen op de li'' bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Pubhcité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Op de rijke menschen uitvallen, dat is het ge makkelijkste van de wereld. Ook gaat geen week voorbijof de held van Chipka weet zijne gal uit te spuwen op de brave katholieke menschen van Aalst. Maar, 't is waar Is Mijnheer zelf niet rijk Bezit Mijnheer zelf geen land Is uw land van Denderhoutem al verkocht Hoeveel huizen heeft Mijnheer in de stad Aan hoeveel, Mijnheer, verpacht gij uw land, verhuurt gij uwe huizen Hoeveel winnen de werklieden op uwe druk kerij Geeft gij een grooter dagloon dan de hee- ren Van de Putte, Vernimmen of Spitaels Gij, nochtans, Mijnheer, gij hebt zooveelgeld gewonnen Dertig duizend franken per jaar met uwen Werkman Wij zeggen niet, dat gij dat geld niet eerlijk verdiend hebt, doch omdat uw winkel zóo goed draaide, omdat 't geld met manden bij u binnen kwam, hebt gij daarvoor uw werkvolk meer be taald Hebt gij die menschen éene week, ééne maand, éen jaar voor niet laten wonen in uwe huizen Als uwe pachters met Kerstdag afkwamen hebt gij ze met hun geld weergezonden of hun den helft weergegeven Gij hadt nochtans dit geld niet vatidoen Gij leefdet gelijk een visch in het water. Gij woont in een schoon huis. 't Was bij u het huizeken van Oostenrijk. Gij trokt jaarlijks met uw huisgezin voor eene maand naar de zee. En toch hebben wij hier t'Aalst nooit hooren zeggen, dat gij meer gegeven hebt dan andere rijke menschen. Gij valt uit tegen uwe weldoeners Ondankbaar zijn is zoo leelijk. Omdat arme werkmenschen, omdat er van uwe vroegere gasten zijn, die weigerden in uw verraderswerk mee te werken, daarvoor lastert en scheurt gij hunne eer door de modder, of poogt gij ze met zoutlooze scherts belachelijk te maken. Omdat burgers en rijke menschen met u niet meewillen op den weg der Revolutie omdat gij sedert eenige jaren, door uwe schuld, zoo veel verloren hebt, om die reden wilt gij u thans wreken op uwe vrienden van vroeger. Een dankbaar hart wordt van iedereen gepre zen een ondankbaar hart is de vijand van ie dereen. De E. H. De Saedeleer is onderpastoor be noemd te Denderbelle. De E. H. Palms,pries ter in het seminarie, is coadjutor benoemd te Herzele. De E. H. A. Ragé, pastoor te Uyt- bergen, is pastoor benoemd te Opbrakel. De E. H. Meunier, pastoor in de Klinge.is be noemd tot pastoor te Bassevelde. E.H. Luicx onderpast. te Everbecq, is ben. tot onderp. té Nieukerken, in verv. van E. H. Vander Linden. Kent gij GUSTAAF PETIT Heeft die bij u in dienst niet geweest Is dat niet een van uwe oude werklieden Hoe komt het, dat die man nu aalmoesen vraagt op de straat, aan de kerk, bij de brave menschen Hoeveel won die bij u Won hij zóo weinig, dat hij niets kunnen spa ren heeft voor zijnen ouden dag Hebt gij hem niets meegedeeld van uwe kolos sale winsten Gaaft gij hem maar een hongerloon Zooveel schrijven van uwe liefde en compas sie voor 't werkvolk en uw vroeger werkvolk la ten bedelen, is dat nu volgens Rerum Novarum Lees de Encycliek van den Paus, is ze misschien voor u niet geschreven Aai, mijn hoofd dat is de moeite weerd op den voorgevel van 't lokaal der Aalstersche libe ralen, ter Groote Markt, is onlangs in vette let ters herschilderd Association Libérale. Au Comte d'Egmont. En op den zijgevel staat er Liberale Associatie en juist daaronder Voor TAAL en Vrijheid. Liberale ASSOCIATIE, schoon Vlaamsch, hé Met verdedigers gelijk die uit den Comte d'Eg mont is onze moedertaal vet Van voren Fransch en langs achter verbas terd Vlaamsch, zóo schermen zij voor de taal. Welke Nelen mag dat uit zijnen koker ge haald hebben Voor TAAL en Vrijheid Wij lezen in eene Italiaansche gazet, en dan nog in eene liberale, een schrikkelijk voorval,dat onder de bevolking groote ontroering heeft te weeggebracht. In de kleine gemeente van Liveri leefde zeke re Philip Barone, een man van slecht karakter, woest en brutaal, zonder geloof, socialist, dron kaard, vloeker en al wat niet deugt. Over eenige dagen had hij twist met zijne vrouw. In eenen aanval van beestige woede wierp hij een stuk hout op 't beeld van Onze Lieve Vrouw. Ik lach met u, riep hij als gij iets kunt toon het mij, en dat mijnen arm afvalle. Die woorden waren nog uit zijnen mond niet of hij viel plat ten gronde. Meer dan eene halve uur lag hij buiten kennis. Als hij tot zijn zeiven kwam, bemerkte hij dat zijn rechterarm den arm waarmee hij naar 't Mariabeeld geworpen had hij bemerkte dat die lam was en reeds begon te verrotten. Hij leed in dien arm schrikkelijke pijnen, die van uur tot uur vermeerderden. Over acht dagen nu is Barone gestorven. Zijn arm was in geheel zijne lengte opgeëten door den kanker. Waartoe de biecht dient. Men leest in de liberale Gazette Eene missie wordt thans gepredikt in de kerk van Gilly. Dinsdag der verledene week kwam een biechteling in de biechtstoel van eenen pater Ju- tuiet en beleed, onder de andere fouten, dat hij van den genaamden E. Dubois, ajusteur, wonende in de St-Jozefstraat, eene zekere som geld had ont vreemd. Hij verzocht den biechtvader, zich te willen ge lasten met de teruggaaf van het gestolen geld en deze, dien last aangenomen hebbende, ontving van den biechteling eenen omslag, welken hij zich haaste aan Dubois te gaan overhandigen. Dubois die op zijn werk was, opende den omslag en vond daarin eene som van 270 fr. in banknoten. Het zonderlingste van de zaak is dat Dubois zich in het geheel niet herinnert, bestolen geweest te zijn. Onnoodig te zeggen dat de priester, uit hoofde van het geheim der biecht, de naam niet heeft kunnen bekend maken van den persoon, die deze zonderlinge teruggaaf deed. Zouden de liberale bladen, vraagt het Fondsen bladdie zoo dikwijls den spot drijvenmet de biecht, een liberaal middel weten om eenen dergelijken uitslag te verkrijgen Sedert Lodewijk XV is Felix Faure het eerste Staatshoofd dat, in Frankrijk, in funktie zijnde een natuurlijken dood stelrt. Inderdaad, Lodewijk XVI stierf op het schavot Lodewijk XVH regeerde slechts bij naam Napoleon I stierf, in ballingschap, op Sint-Hele- na, in 1821 Lodewijk XVIII deed afstand van den troon Karei X eveneens Louis Philippe werd door de revolutie verjaagd in 1848 Napoleon III verloor zijnen troon in 1870 en stierf in ballinschap Zijn zoon werd vermoord door de Zoeloes in Zuid- Afrika Thiers eerste president der republiek, gaf zijn ontslag in 1873 Mac Mahon verliet het presidentschap in 1879 Grévy was gedwongen het bewind te verlaten in 1887 Carnot werd vermoord in 1894 en Casimir Périer gaf zijn ontslag in 1895 Faure is dus de eerste die sterft aan het bewind en van natuurlijken dood, in een tijdverloop van 130jaar. Uitvinding. De Heer Hipp. Leroy, beeld houwer, zou een toestel uitgevonden hebben om de spoorwegrampen te voorkomen. Het bestaat in een zelfwerkend toestel dat de treins voor en achter bevrijdt en in gang gebracht wordt door den rijden den trein. Volgens bevoegde personen zou dat toestel met groot voordeel alle bestaande signalen vervangen. Het is den heer Minister Vandenpeere- boom aangevraagd, het eens te beproeven. Razernij. Dehoogere gezondheidsraad heeft besloten dat men in België het voorbeeld van Üuitschland, waar de gevallen van razernij veel zeldzamer zijn dan hier, zou dienen te volgen, 't is te zeggeD dat men het dragen van den muilband zou moeten verplichtend maken voor al de honden, zelfs voor dezen welke aan een leiband gehouden worden. Avis voor Chipka. Spoorwcgscincn. Op den spoorweg worden nieuwe springbussen beproefd ze zijn een weinig grooter dan deze welke nu in gebruik zijn. Zij zijn te Birmingham in Engeland vervaardigd en heeten nood- en mistsein. Het vroegtijdig rookcu. De heer minister De Bruyn heeft het belangwekkend vraagpunt van het vroegtijdig rooken bij jonge knapen, aan de beoordeeling van den hoogeren gezondheidsraad en van de Akademie van geneeskunde onderworpen. Inafwaehting hunner uitspraak, herinneren wij dat er in den vreemden reeds maatregelen genomen zijn om dat gevaar te bestrijden. Zoo is het in Zwitserland verboden te rooken aan degenen die den ouderdom van 16 jaren niet bereikt hebben en dat op straf van eene boet van 1 tot 9 fr. Te Trier en Koblentz in Duitschland, worden de jongelingen welke in 't publiek rooken, gestraft van 3,75 tot 11,25 fr. In Amerika wordt men gestraft met eene boet van 250 fr. als men aan minderjari gen tabac geeft ot verkoopt, gelijk onder welken vorm. Zondag verleden was er bij de socialisten van Aalst meeting ten voordeele van den anarchist Moineau. M. Pieter Daens nam er het woord. Hij deed er eene verklaring, die Vooruit zorgvul dig heeft aangeteekend. Ziehier wat Vooruit daar over schrijft Volkswetten, algemeen stemrecht en evenre dige vertegenwoordiging, invrijheidstelling van politieke veroordeelden, dat alles kunnen wij vreedzamer wijze niet bekomen en 't is daar om dat P. Daens de algemeene werkstaking aan raadt als 't moet zijn dan zullen de Aalstenaars niet ten achteren blijven zij ook, zij zullen de stem verheffen om rechtveerdigheid te beko men. Tot hiertoe is er van Chipka nog geene loo- chenstraffing gekomen. Dus zijn de aanhangers van 't helsch verbond voorstaanders van oproer, onrust en wanorde. Maar toch altijd in eerlijkheid en deftigheid. View. Hoe heeft het ge weest mee uwen gebuur zijnen eerste communiekaut? Stien. Ah wel kozijn, ne jongen diepertekelier leert, zoggen ze, en nen bravenjon- gen, van brave menschen ook, 't wild gozeid worden. Vien. Beter ne goeie gebuur, als ne verre vriend. Stien. Stond dat in onzen kruiskesboek, uie kozijn, als wij naar school gingen, over 50jaar? Vien. Zeker, 'tzijn gelijk parabels, ne mensch onthoudt da zijn leven lang. Stien. Ai, ai, ai, hadden wij mogen leeren gelijk dejongens nu, maar de scholen en beston den dan nie gelijk nu, zoun ze wel bestaan heb ben. Vien. Wacht ne keer wa stond er daar azoo nog in onzen boek toe helpt er mij op. Stien. Luistert zie, 'k zeg da t'huis dikkels nog De deugd zal hebben eene kroon. Vien. Tot loon. Just wij zijn er. Stien. Maar de ondeugd in de hel een graf. Vien. Tot straf I zie dat is plezierig als ne mensch daar nog op peist. Stien. A wei kozijn, de wereld is navol ge leerdheid, 't spreekt fieus al fransch, eh wa zou 'k zeggen, fieus van als ze nog uit hun wieg vallen, maar is er daarmee na meer kontentement en ge luk Vien. Och kozijn, 't zijn d'eenvoudige men schen die meest altijd de gelukkigste zijn. De men schen waren over vijftig jaar kontenter als nu. Stien. En veel zijn d'er, kozijn, die hun ge leerdheid misbruiken, en als z'een betjen kunnen, die meenen dat ze geen meesters niemeer vandoen en hebben en dat iedereen van hun moet de les krijgen. Vien. g'En moet daarvoor uit 't stad nie gaan, kozijn, zou ne simpelen garentwijnder of metsendieuder nie beter zijn op dezen moment als de Judas van Aelst mee zijne slechte gazetten Stien. 't Is waar, en zeker waar, ge zijt beter mee moortel boven te dragen, als mee 't volk op te winnen, als mee haat te liggen dag en nacht, als te braken van razernij Vien. En dat in de gazet uitspuwen tegen geestelijk en wereldlijk. Stienft ls daarvoor dat de gazetten van de donchisten twee keeren formeel en plechtiglijk ge- kondanneerd en gedoemd zijn door onzen Bis schop. Vien. Maar ze zeggen dat ze onzen bisschop en d'ander ook daar zoo gruwelijk in uitmaken in die slechte gazetten van de donchisten. Stien. Ik hoor dat ook zeggen, maar is dat te verwonderen, kozijn, als ne stier hem losgetrok ken heeft, loopt en stampt hij mee zijn hoorens nie eerst zijn meester omver Vien. Zeker, kozijn, en azoo slaat en spuwt hij eerst naar den bisschop omdat hij het is die hem wilt intoomen. Stien. Hebt gij al hooren spreken, kozijn, van dien afgevallen priester, Charbonnel noemen z'hem, overal meetingen geven tegen paus en bis schop en priester en katholiek, en over een maand is hij frammasson geworden. Vien. Da komt er af, kozijn,'t zijn droeve slagen, maar 't moet dienen tot spiegel aan ande ren als den bisschop zegtft is mis, houdt u in, en gij en luistert naar geenen raad of naar geen menassen, 't is ten dapper van, o peerd, de kerre brekt, en ft peerd loopt in't wild en doet malheu ren. Stien. 't Is te hopen dat de Missie in Aelst zal veel goed te weeg brengen en aan de schisma een spelle steken. Vien. Ik hoor zeggen dat er in kloosters dag en nacht voor gelezen wordt, en dat er express du re penitensen van boetveerdigheid opgeleid zijn om d'oogen te doen opengaan. Stien. De liberale en de socialiste gazetten lachen al met de paters en met de predikatie.

De Volksstem | 1899 | | pagina 1