§Ip!aH VOOR TAAL EN VRIJHEID lp» BureelKapellestraat, 15, Aalst DE MISSIE. Van alles wat. Alle man op posl f Ze worden razig W Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5® JAARGANG. NUMMER 221. Aalst, den 1 April van het jaar O. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschende nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Pubhcité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal -per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Een waas van stille ingetogenheid hangt over de stad Aalst. Gods afgezanten, de Eerw. Missionnarissen, zijn er toegekomen om eene H. Missie te predi ken. Het zijn dagen van inkeer, overweging en boe te, waarop in de kerken de woorden van ootmoe digheid, berouw en vergiffenis weerklinken tot arm en rijk, tot jong en oud. En te midden dier heilige ingetogenheid, wan neer ieder christen mensch, ontdaan van alle we- reldsche bekommernissen, de oogen ten hemel wendt, om zich met niets anders bezig te houden dan met de belangen zijner kostbare ziel, vindt men o schande mannen, die met eene tot nog toe ongekende razernij, met echt duivel- schen wellust den haat en ontevredenheid in de herten aanstoken, die met ijselijken wellust in de modder wroeten en deze, met heele handgre pen, naar 't priesterkleed werpen, die vuur en vlam spuwen naar alle wettige overheid en ons braaf werkvolk van het bijwonen der sermoenen afkeerig maken. Hoe is 't van God mogelijk Terwijl de Paters smeeken, bidden en doen bidden om Vrede en Bekeering, terwijl zij, in den naam van Mgr den Bisschop, in den naam van Z. H. den Paus, in den naam van onzen God- delijken Zaligmaker zelf, met een apostolijken iever, eene vaderlijke verzuchting aandringen op den eerbied voor de Geestelijke en Wereldlijke overheden, terwijl drukken rampzalige volksbe driegers manifesten op manifesten, waarin zij onverpoosd alle Geestelijke en Wereldlijke machten schandelijk aanranden, 't Is eene aan eenschakeling van platte verwijtingen, venijnige schimp en bedekte hoon op de kap van de Eerw. H.H. Onderpastoors van Aalst, Meire, Moorsel, Herdersem, Hofstade, enz., op de Eerw. Paters Jezuïten, van Aalst, 't is eene ketting van spot woorden en lasteringen, naar het hoofd geslin gerd van onze beminde Volksvertegenwoordigers Bethune en Woeste, onzen achtbaren Heer Bur gemeester Gheeraerdts en zijne geeërde Schepe nen en Gemeenteraadsleden 't is eene ketting, waarvan de schakels de namen verbeelden moe ten van zoovele deftige Katholieken onzer stad en buitenparochiën, en die de eerroovers met zichtbaar welbehagen langs steeg en straat, door de vuilnis slepen. Terwijl voor eenige dagen de droeve politiek onzer stad in elk christen hart zwijgt, ja, schijnt uitgedoofd te zijn, terzelfder tijd komt een onge lukkige te voorschijn, die, het schuim van zijnen onleschbaren wraakdorst op de lippen, de loen- sche vaischheid in het oog, de nijd en 't verraad op het door gewetenswroeging vertrokken ge laat, de stem verheft, de pen opneemt om alles aan te vallen wat eerbiedweerdig is en niet met hem medeheultde pen opneemt om de politieke twisten, de misnoegdheid, opstand en klassen strijd met meer hevigheid op te hitsen en aan te vuren. Vroeger reeds noemde men dergelijke artikels schandalig en walgelijk. Thans, binst de H. Mis sie, schijnen die schrijvers bezeten en in hun boos werk geholpen door al de duivels der hel. Hunne schriften zijn niet alleen veroordeeld, af gekeurd en verderfelijk verklaard zij zijn teene- maa goddeloos geworden en roepen, voor elk eer ijk hert, den hemel om wraak t s acht dagen vóór den Hoogdag van Pa- sc en... We zijn.in de Goede Week... Elk legt aat en wrok af om zich weerdig tot het nutten uzes eeren te bereiden. Slaan wij de gazetten en ugschriften der valsche christenen, der groe ne emocraten open, en wat lezen wij De Paus, hij kan falen. De Bisschop van Gent handelt onrechtveerdig en onder den invloed der geldmacht. De E.E. H.H. Onderpastoors doen laffe sermoenen. Onze wettige oversten zijn verdrukkers van 't volk, russische pacha's, vreemde drimmers. De menscken die Woeste doen kiezen hebben zijn schelmen en schobjak ken.Katholieke Jonkheden, die hunne over heden rechtzinnig beminnen en verdedigen, wor den laffelijk uitgekreten voor papzielen, lafaards, slekken en vetbollen. (LAFAARDS, JA, zijn zij, die iemands eer en reputatie stelen, zonder den naam van hun slachtoffer te durven schrij ven, uit vrees van met boet of gevang de eerher stelling van den aangevallene te zullen uitzwee- j ten, of dat de gelasterden gebruik zouden maken van hun recht tot antwoord). Wij bieden hier aan alle Katholieken, die da gelijks door de gedoemde schriften worden belo gen en uitgemaakt, onze beste gelukwenschen 1 Hoe helscher men u aanvalt, hoe heviger de storm van laster rond u loeit, hoe menigvuldig ook de smadelijkste verwijtingen u worden toe gezwaaid, des te inniger blijven wij u, Priesters en Wereldlijken, met eerbied en liefde omrin gen, verdedigen, en roepen u toe Houdt voet bij stek I... De wanhoop uwer tegenstrevers, hunne ongetoomde razernijdie hulpkreten en angstgil len bewijzen u immers dat gij hen al te gevoelig hebt getroffen Alle eerlijke en deftige Aalste- naars hebben een verbond gesloten tegen zoo veel laagheid, ten einde al dat eerloos schrijven de algemeene verachting prijs te geven. Ons christen werkvolk, onze ieverige burgerij schand vlekt de ellendelingen, die onze vreedzame stad herschiepen in een kamp van broederoorlog, in een hol van gedurigen twist en tweespalt, en daartoe de hulp afsmeekten van socialist en geus, de gezworen bloedvijanden van den Katho lieken Godsdienst, van Orde en Eigendom. Ah laffe lasteraars, ge poogt de stem van den rechtveerdigen God, die u toeroeptWee hem, die, door zijne hooveerdigheid, mijn Volk van het goede trekt en naar het verderf leidt! te ver- dooven in armzalige personaliteiten Uw gewe ten verwijt u, dat ge diep gezonken ligt en door uwen weergaloozen hoogmoed nog veel dieper vallen moetdat gij het Werkvolk het heilig ste, wat het bezit zijn Geloof. hebt ontsto len Gij ziet, klaar als de zon, dat al wat waar Katholiek is, u met verachting en misprijzen den rug toekeertGij poogt, tevergeefs, het voorge voel te versmachten van de schandelijkste aller nederlagen, die u dit jaar te wachten staateene klopping, eene davering, kerels, die u zal duch tig aan de groene ribben hangen Vandaar die helsche woede deswege die laffe razernij Ze lukt opperbest, boreu alle verwachting. Felle Paters En volk in de sermoenen Moeten wij het tegen de Aalstenaars zeggen Velen van hen hebben reeds ondervonden dat men een kwaartier vóór de groote sermoenen te laat komt, wil men eenen stoel hebben. Ze zien vóór hunne oogen dat de twee kerken van Aalst, de ruime St. Martenskerk en de groote St. Jozefs- kerk 's avonds te klein zijn. En 't en is toch niet te verwonderen als gij hoort hoe wonderschoon de EE. Paters kunnen preêken: daar zoudt ge blijven naar luisteren. En der en valt hier niet te spreken van dienen grooten, of van dienen zwarten, of van dienen ma- geren, ze kunnen alle zeven om te beter. Maar we moeten toch zeggen ook dat er veel ge lezen is en nog gelezen wordt voor 't welgelukken der missie. In alle scholen en in alle kloosters worden er sedert lang bijzondere gebeden daarvoor gestort. In alle huisgezinnen, maar in allemaal, wordt er gezamentlijk gebeden om Gods mildsten zegen over de missie af te smeeken. Gods zegen is noodig tot alles, en dat" de missie van Aalst gezegend wordt is zichtbaar. En 's avonds, als de klokken luiden na den ne genen, in alle huisgezinnen, 't gesprek houdt op, 't pijpken wordt ^neergelegd, de handen komen samen, en in de hergergen, de kaarten worden toe geschoven, en van onder ieder dak stijgt een vurig gebed ten Hemel voor de bekeering der zondaars. Zie, Aalstenaars, dat is wel Uwe gezamentlijke gebeden zullen verhoord worden, weest zeker De zondaars zullen zich met dezen heiligen tijd bekeeren, en zoete vreugde, en rein geluk zullen in alle herten komen huizen. De Liberale Bollen hebben ons van over 14 da gen in vette letters aangekondigd dat ze op eene nieuwe manier voor Taal en Vrijheid gingen wer ken. 't Staat immers op den zijgevel van hunnen Comte d'Egmont. Nu, ze zijn begonnen Zijn ze begonnen Ja! Ze zijn begonnen met te werken voor de Taal. •Voor de Vrijheid nog niet,... daar zullen zij la ter eens voor werken. Maar voor de Taal zijn ze begonnen, Hoe dat Zoo zie Daar hangt een transparant in den Comte d'Eg mont, en alzoo staat er op De lijst der oyeeeenkomst zegepraal^! Dat heeten wij werken voor de Taal. Liberale bleekmuilekens, wanneer werkt gij ook eens voor de Vrijheid Dat zal zeker 'nen slag geven Wij zijn nieuwsgierig. Influenza. JJe hedendaagsche ziekte Influen za genaamd, die Teel slachtoffers maakt tege- woordig, is geene nieuwe ziekte zooals vele het wel meenen. Te oordeelen naar hetgeen men leest in de geschiedenis van Oostende door J. Bowens geschreven, bestaat zij van over honderd jaar. Zie wat wij er in lezen In de maend Juni 1782, openbaerde haer binnen Oostende, alsook in geheel Vlaenderen en Brabant, eene soort van ziekte die meest alle lieden zoo jong als oud aentrof. Deze ziekte was ten voorleden jare in Rusland eerst be- gonst, endoor Duitschlandverspreid. In Engeland wierd men dezelve eerst gewaar in mei, aldaar de Influenza genaamd in deze landen noemde men dezelve de Noordsche ziekte. »e Petrol. De minister van finanties heeft den hoogere Handels en Nijverheidsraad verzocht een onderzoek te doen nopens de petroltrust en de noodige maatregelen voortestellen om dat monopol te keer te gaan. En a propos van petrol, beste lezer? en vooral lezeressen weest toch voorzichtig in behandelen of in 't gebruiken van petrol. Dagelijks lezen wij schrikkelijke ongevallen door de petrol veroorzaakt. Zoo over eenige dagen beging een 19 jarig meisje dé onvoorzichtigheid petrol op het vuur te gieten. De petrolkruik ontplofte, de kleeren van het meisje schoten in brand en in een oogwenk werd zij door de vlammen omringd. Zij riep om hulp, niemand kon haar helpen De ongelukkige werd levend verbrand, gansche stukken vleesch vielen van haar lichaam, waarvan het hoofd bijna gansch verkoold was. Schrikkelijk 1 Schrikkelijk I Men kan niet voorzichtig genoeg zijn met de petrol. Tcgeu 'en godsdienst niet. Vooruit ver klaart nog eens dat de Parijzer Commune groot gelijk had de begrooting van eerdiensten af te schaffen en de kerkgoederen aan te slaan. En met zulk volk zien wij onze groene scheurmakers ver broederen. Wat moet daar van geworden van zulk volkje 1 Charbonncl, de afvallige fransche priester die in ons land voordrachten kwam geven voor de framassons en socialisten en uiet naliet de katho lieken aan te vallen iseindelijk over de grens gezet. Zulke vogels kan men hier in ons land oprecht missen. Zaterdag, Paasehavoud, komt de dikken Eek van Wieze aan de statie toe. Rondom o ure wordt hij gelost. Iedereen moet gaan kijken. 't Zal 't zien weerd zijn. 't Is vreugde in 't veld De natuur herleeft. Do vogelkeus koe ren weer en beginnen al stillekens aan hunne stemmen gelijk te stellen tegen het groot zomerconcert. Der komt al hier en daar een bloemeken open, de botten zwel len en de jeugdige blaarkens zullen we derom frisch en levendig onze oogen ver rukken. Alleluia 't Is vreugde in de kerke 1 De klokken die gisteren zwijgend in den stommen toren hingen, zenden thans hun ne vreugdetonen door het juichend lucht ruim. Christus is verrezen I De dood is overwonnen I Do Hemel is geopend en de hel gesloten. Alleluia I 't Is vreugde in de herten 1 Den Paschon gehouden I De gerustheid van geweten, 't zoetste genot 1 In regel met ons eigen zeiven, met God en met on zen medemensch 't zijn dagen van vreug de en 't is als een voorsmaak van het eeu wig Alleluiadat wij eens in den Hemel zullen mogen aanheffen. Ja, ze worden razig 1 Ze gloeien van haat 1 De groene galle berst hun langs alle openingen uit. Het schuim der razernij kookt op hunne lippen. De Daens-Gazet 1 Een splinternieuwe speekelbak Hij is nog maar drijmaal gebruikt, eu hij loopt al over vau walgende uitwerpsels. Alles wat maar iets of wat deftig is wordt er in aangerand. Met de weerdigste personen en de heiligste za ken wordt er den spot gedreven. En wat is de reden toch van die uitspattende verbolgenheid Is de volksliefde, de groene volksliefde, daar weer al de schuld vau Is het uit volksliefde dat ze de Priesters aanran den 't Is mogelijk 1 Groene volksliefde is aardige liefde. 't Ware toch minder tergend dan den armen werkman zijnen laatsten eens uit zijnen zak te be delen en alle dagen met den trein te rijden. Of zijn ze misschien zoo razig omdat ze zien dat het betrouwen van 't volk hun ontsnapt Dat ware ten minste eene gegronde reden Niettegenstaande al uw werken en streven, den wagen dagelijks zien achteruit rijden Niettegenstaande uw dichtsluitend masker vau schijnheiligheid, 't volk begint er los on door te

De Volksstem | 1899 | | pagina 1