DIEP GEVALLEN. IE WOORDEN M OEI PAOS. Volkspariement. De Heilige Missie. Kapellestraat, 15, Aalst Bureel ff at zijn Liberalen Eene nieuwe danszaal. Fransch mei haar op Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, I 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden j te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- j komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- J stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ÈLKEN ZATERDAG. 5' JAARGANG. jfüMMjïR 222. Aalst, den 8 Appil van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- j dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen tien regel. Aunoncen op de 4e bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor I de advertentiën buiten de provincie Oost-Viaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerdeu hebben het j recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- j volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Eenige jaren geleden, riep M. Robert, vroeger liberale volksvertegenwoordiger van Brussel, in eene meeting uit De duivel is ons aller opperhoofd, onze vader. «,De eerste is hij tegen God opgestaan en heeft uitgeroepen Ik zal u niet dienen!... Zoo doen wij ook Weg met God en leve Satan Nu heden schrijft de liberale Chronique op ha re beurt De duivel is de vader van al de revolutie mannen van allen aard, die de wet Gods niet wil len aannemen en M. Van der Kinderen heeft dus i overschot van gelijk een verbond te willen slui ten met den duivel om de katholieken te verdel gen. 't Is onbetwistbaar dat de blauwen en rooden de gezworen vijanden zijn van God, Kerk en Priesters, want hun handel en hun wandel be wijzen het zonneklaar. Nu, 't is evenmin onbe twistbaar dat de blauwen en rooden tot bijzonder doel hebben den godsdienstzin in de herten der menschen uitte dooven, om hunne heerschappij te vestigen op de puinen der chrislene samenle ving. En in die omstandigheden, men moet toch de schijnheiligheid tot de uiterste palen drijven, ge lijk de daensen, om in tijd van kiezing te durven schreeuwen Eerbied voor de godsdienstige overtuiging van al de inwoners. Handhaving der bestanden betrekkelijk den Godsdienst. Mannen die roepen Weg met God, leve Sa tan en die met deze laatsten een verbond willen sluiten, zouden God, Kerk, Godsdienst en Pries ters eerbiedigen afvaart%ing van den Bond der Katholieke Druk- pers, gelast met Z. H. Leo o iXli MoLa ylrjjl X111 de nieuwjaarsgiften 1 IP® ^er Belgische geloovigen -Ov.r tLlV ijjip aan te bieden, werd Zater- dag in het Vatikaan bij den Paus toegelaten. Z.H. hield voor onze landgenooten eene allermerk- weerdigste aanspraak. Wij zullen er een gedeel te van mededeelen om nogmaals aan de Lezers der Volksslem te bewijzen hoe Z. H. de Aalster- sche scheurmakers beoordeeld en hunne werkin gen afkeurt en schandvlekt. De H. Vader had de zegepraal der vereenigde Luiksche liberalen en socialisten vernomen, ze gepraal grootendeels te danken aan de onthou ding der groene schismokraten, en sprak er over in dezer voege Liberalen en socialisten zijn nauw verbon- den, en ongelukkiglijk bestaat dezelfde een- dracht onder de Belgische Katholieken niet. Het is zeer droef en pijnlijk te zien dat er zulke diepe verdeeldheden onder de katholie- ken heerschen. Het Belgisch Katholiek Mi- nisterie, dat het beste ter wereld is, dat de andere volkeren u benijden, is aan het be- wind gekomen, dank aan de eendracht van al- le de Katholieken, en het is maar door de nauwste eendracht dat gij die voordeelen be- houden kunt. Nu is het Ministerie nog aan het roer, maar ik vreesik vrees dat het zal vallen, want de Katholieken zijn verdeeld, terwijl liberalen en socialisten zich onderling nauw vereenigd hebben. Weest toch eendrach- tig en verdeelt uwe Krachten niet met tegen elkander te strijden en het gouvernement te bevechten Nu ondergaat Belgis eene gevaarlijke krisis. Alle de boozen spannen te zamen. Zegt toch dat alle de Katholiekenallen, allen, moeten vereenigd blijven en zich van elkander niet af- scheuren. Dat is het eerste en het noodigste. Moeten zij daarvoor in zekere zaken iets aan elkander toegeven, dat zij het toch doen zegt het hun zij moeten het doen, en nooitnooit, nooit, elkander bestrijden, noch verdeeldheid in hunne rangen laten komen. Als gij u ver- deelt, zult gij de nederlaag lijden. Vereenigt u om den zegepraal van hei socialismus te belct- ten, want die zegepraal ware voor Belgis eene onmetelijke ramp. Het ware een groot onge- luk, een diepe schok voor het land en zou u tot den burgeroorlog kunnen voeren, want de Katholieken zouden nooit de onrechtveerdig- heden en de vervolgingen, de dwingelandij en het geweld der boosheid kunnen verdragen die u met zulken zegepraal te wachten staat. «Ja, waarlijk, draagt nooit de wapens tegen elkander, Katholieke Belgen, maar werpt u met vereenigde krachten en onwrikbaar tegen de plannen van het socialismus en belet zijne victorie I Zóo spreekt de Paus. Pis Daens, van Aalst, heeft echter meer ver stand de zegepraal van 't socialismus zal, vol gens hem, den Vrede brengen en te dien einde heeft hij met zijne roode bondgenooten een schriftelij k verbond gesloten en hun de hand ge reikt om ze dit jaar op 't stadhuis van Aalst te helpen 1 Toen de Belgische gazetschrijvers de verhoor- zaal verlieten, zegde hun Mgr T'Serclaes, voor zitter van het Belgisch Collegie te Rome 't Is gelukkig dat als de Paus over Vlaande- ren sprak en zijne liefde voor die Katholieke provincies uitdrukte, de christene democraten van Vlaanderen niet genoemd geweest zijn, want de H. Vader zou er lang over gesproken c hebben. Hij kan Er niet van spreken zon- der diepe niisuocgdhcid en zelfs niet zon- der verbittering, en in zijn huidigen staat van lichamelijke zwakheid ware hem dat zeer nadeelig. Antwoordt ons, groene scheurmakers Waar blijft de Pauselijke goedkeuring over uwe poli tieke werkingen Antwoordt ons Waarom gaan de Katholieken die gij voor Phariseërs uitgeeft, met hunne al- moesen, hunne daden en werkingen aan de voe ten van den H. Stoet neerleggen Waarom wor den zij door den H. Vader met vaderlijke gene genheid ontvangen en gezegend Waarom gaat GIJ( eens naar Rome niet Al ware 't maar om uiteenteleggen, hoe en op welke wijze de zegepraal van 't Socialismus en 't Libe- j ralismus den Vrede en de Rechtveerdigheid op 't Stadhuis van Aalst brengen zal De Aalstersche democraten 't is overbekend zijn de ergste vijanden der 01 gel bals, de gezworen bekampers der dansfeesten. Ziet maar naar de groe nen van beider kunne, naar klein en groot slaat de verzamelingen van 't Land van Aelst en De Werkman maar open, waarin de Burgemeester in spe van Aalst dondert en bliksemt op die vervloekte en vermaledijde orgelbals, op die verdoemde dans- koten, voorgeborchten der bel, spelonken van Satan Onverlet gelaten, dat die zeer christene democra ten bijna nooit geen meetingen of vergaderingen houden, tenzij in gekende liberale danszalen, wil len wij doen opmerken dat de christene Volkspartij in onze stad eene nieuwe «lanszaal komt te bouwenwaarin er, onder 't bestuur en het toezicht van groene haantjes vooruit, gefioliert en gewalst wordt dat stof 't in de geburen vliegt. Zulks moet, denken wij, geweldig stroken met de princiepen van den Alweter der Werften ware hij in zijne onde dagen de dansziekte gekregen had en deze als bijvoegsel in den Catechismus der edele, zoete en reine Volkspartij heeft ingelascht. Maar kom, men mag zóo nauw niet zien wanneer men aan den arm een rood en een blauw lieveken hangen heeft... Zulke vrijagies vragen troetelings- j kens en cadeautj es anders geraakt het af. Niet waar, heilige Pie Den 17 Augusti 1890 schreef en drukte Pe trus Daens, de ongelukkige gazettier der Werf, in 't nummer 33 van zijn Lattd van Aelstde vol gende regelen Vergeet dat gij meirsch zijt 1 «Wie leert dat aan de werkende klas Gij, liberalen, met uw gazetten en met uw werkingen. Kardinaal Dechamps riep het zoo uitdrukke- lijk in 1876: Het liberalismus in 't Werkvolk bedreigt de Orde en Weerdigheid in de Samen- leving 1 In 1879-84 hadden de Katholieken 't Uhriste- lijk onderwijs niet staande gehouden, we waren reeds overrompeld door dit onredelijk Socialis- mus Liberalen, is 't waar, ja of neen, dat al uw ga- zetten op de grouwelijkste wijze spotten met God en zijn Gebod, met Kerk en met Sacrament, met Gebed en met Bedevaart Ja, ja, ge moet be- kennen dat het waar is; en als 't Werkvolk door zulke gedachten overmeesterd wordt, wat blijft er over? Stoffelijk genot, anders niets. Vooruit van Gent schrijft het «Wij kennen niets dan stoffelijk genot Liberalen, antwoordt ons als 't u belieft Is 't waar, ja, of neen, dat al uw gazetten 't Werk- volk lokken en trekken naar de bederfenis der Zeden, naar d'Orgelbals, naar 't nachtloopen, dat zij den Familiegeest bestrijden Ge zijt met rede verveerd van dat Socialis- musde rijke menschen worden verveerd de brandstichtingen in de Walen en de plunderin- gen hebben een akelig licht geworpen over die u liberale werkniausbcwcgiugeu; men hoort zeggen en uitroepen De Commune van 1871 zal u overtroffen worden, overtroffen 1 u Ge zijt met rede verveerd, liberalen, doch moet ge niet zeggen dat dit socialismus zij- nen oorsprong heeft in het hedendaagsche li- u beralismus Hebt ge wel gelezen, menschen Thans heeft die verdwaalde gazetschrijver een openlijk verbond gesloten met diezelfde libera len en socialisten met die liberalen en socialisten, die, altijd vol gens zijne eigene bekentenissen, plunderen en brandstichten, die niets kennen dan stoffelijk genot en 't Werkvolk trekken naar 'tZedebe- derf met diezelfde liberalen en socialisten, die de Commune van 1871 zullen overtreffen, die spot ten met God en Sacramenten Thans verheft hij het Liberalismus in den hoogsten hemeldat zelfde Liberalismus dat de Weerdigheid der Samenleving bedreigt Nu stapt hij hand in hand, en smeedt plannen met dezen die den Familiegeest bestrijden en aan 't Werkvolk leeren dat ze moeten vergeten dat zij mensch zijn en mets meer moeten kennen dan stoffelijk genot Eilaas, ja diep, onmetelijk diep, moet men gezonken liggen om zich tot zulke monsterach tigheden te verlagen Met medehulp van socialist en geus, afbreken al hetSchoone, al het Verhevene, al het Goede, hier in ons Arrondissement door onze Geeste lijkheid tot stand gebracht God alleen weet ten prijze van hoeveel opoffering, welk ver achtelijk werkwelke snoode ondankbaarheid wat laf verraad 1... Ja, Daens, gij hebt gelijk van te schrijven: «Wij zijn geen Katholieken meer gelijk vroe ger ge zijt nog slechts een diepgevallen volksbedrieger. Zóo zijn wij 't akkoord, en zóo denkt elk def tig mensch er over. Eenige dagen geleden, omstreeks 8 uren 's a- vonds, kwamen twee j uffertjes voorbij het postbu- reel, en zij klapten Fransch, natuurlijk, want dat geeft een schijn van groote geleerdheid. Opeens vroeg de eene aan de andere Mais quelle heure est il (Hoe laat is bet Saispaswas 't antwoord, en zich omkoeren- de, voegde de tweede juffer er bij puis pas voir la de la Poste. (Ik kan het *«#iuurwerk der Post niet zien Een aantal briefdragers, die juist aan de deur stonden, schoten in eenen hartelijken lach. Wij durven de namen dier j uffertj es niet noe men. Zij is opperbest gelukt 1 De toeloop van volk naar de Sermoenen, bui tengewoon de kerken te klein stoelen te kort I De biechtstoelen overrompeltde H. Commu niebank onophoudend bezet van eene ingetogene menigte I Hoe verblijdend 1 hoe troostend 1 De stad Aalst is Katholiek gebleven I Aalst houdt het voorvaderlijk geloof in eere het blijft getrouw aan 't woord Gods het luistert naar den oproep zijner geestelijke overheid Alle verachtelijke zinspelingen, alle tegenwer kingen van roode, blauwe en groene godlooche naars hebben dus geen vat gehad op onze bevol king alle pogingen, door de daensisten in het werk gesteld om de Missie te doen mislukken, zijn dus verijdeld. Hulde aan de geloovigen onzer beide parochi ën I Menschen van de Stad, lieden van Mijlbeek en Schaarbeek, gij haalt er eere van 1 Weest ze ker, deze H. Missie zal voorde welvaart onzer stad, voor den voorspoed van uw huisgezin, de schoonste vruchten dragen. Ln gij, Eerw. Paters Redemptoristen, gij, die hier den Vrede in zooveel harten hebt gestort en zoovele verdwaalde schapen tot den schaapstal terugbracht, weest hartgrondig gedankt I Uw evangelisch Woord heeft den iever der Geloovi gen versterkt, de flauwhartigen nieuwe krachten herschonken, de zondaars uit den poel hunner dwalingen en zonden opgetrokken 1 Hebt dank, Eerw. Paters Aalst ziet U met spijt vertrekken I Te allen tijde zal de herinne ring aan Uw verblijf in ons midden eene eere plaats in ons hart behouden en ons binst den las- tigen kamp voor Godsdienst en Land de kracht schenken om den stormloop van de vijanden der Kerk met moed en volharding het hoofd te bie den Vien. Dag, kozijn, ik en heb u sedert zondag nog uie- verst gezien ik wonsch u ne zaligen Paaschcn zelle I Stien. Merci, kozijn, en dagge bedankt zijt cu van de vausgelijkou, wij zoun d'er J malkauderen wel twee mogen wenschen van 't jaar, want na met do Missie I Vien. 't Is toch wel waar dagge zegt, kozijn, wie heelt dat in zijn grondig leven t'Aalst tegenge komen azoo ne florauten Paaschen, ik zou geloo- ven dat z'allemaal wel twee koeren zullen gaan met de prekatie van de Paters, Stien. 't Geeft nog korroge aan de Paters als 't pakt mee al hun devooiren, zou 'k peizen. Vien. 't Is waar, wa wordt er azoo toch moei te en devoiren gedaan om 't goed doen de boven hand te houden, ai, ai, ai I Stien. Als ge dat ziet dat die Paters azoo van 't een naar 't ander loopeu, en vroeg oü men schen worden en versleten zijn van 't geweld I ne

De Volksstem | 1899 | | pagina 1